In 1957 700 miljoen minder besteden cVmmstLwC/ HET WEER V.S. waarschuwen Syrië tegen kopen van Russische wapens Keurig wit overhemd f 7.95 Textielhandel FRAANJE Londen lijkt niet te zwichten voor Amerikaanse druk Haarlems Dagblad Advies van Sociaal-Economische Raad: Consumptie- en investeringsbeperking voor particulieren 500 miljoen voor overheid 200 miljoen Brits-Amerikaans beraad over de spanning tussen Irak en Syrië Britse regering hoopt Washington van haar gelijk alsnog te overtuigen 71e JAARGANG No 122 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 282 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Premie ouderdomspensioen Vier doden bij ongevallen in het verkeer Opklaringen Consumptiebeperking Minder investeren Belasting verhoging 700 miljoen een minimum Russische „voorzorgen" in Bulgarije Russische en Roemeense olie voor Frankrijk Het woord is aan Rust in het Suezkanaal $C^ER*>ÊMONSTRATlE Halve maand extra voor bejaarden Arrestaties aan lopende band in Tsjecho-Slowakije VAN EWIJK'S BAKKERIJ Joegoslavische journalist vraagt asiel in de V.S. Waarnemer of niet? Hammarskjoeld eist antwoord van Kadar Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 6450. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. IJmuider Courant Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Sociaal-Economische Raad heeft woensdag eenstemmig het advies inzake beperking der bestedingen vastgesteld, dat de regering had gevraagd. In het ruim veertig pagina's tellend advies heeft de S.E.R. de wegen aangewezen, waarlangs een beperking der uitgaven ter hoogte van 700 miljoen gulden kan worden bereikt, een beperking, die noodzakelijk is geworden om inflatoire tendenzen te onderdrukken, zekere spanningen in verschillende sectoren van het economische leven weg te nemen, de betalingsbalans meer in evenwicht te brengen en de spanning op de kapitaalmarkt te verminderen. De overheid zal haar investeringen met 125 miljoen gulden dienen in te perken en haar consumptieve uitgaven met 75 miljoen gulden moeten verminderen. Van parti culiere zijde zal 225 miljoen gulden bezuinigd moeten worden op de in vesteringen en 275 miljoen gulden op de consumptieve uitgaven, hetgeen dus betekent dat zowel in de investeringssector als die van de consumptie ieder vor 350 miljoen gulden beperkt zal moeten worden. Volgens het SER-advies zal de premie voor de algemene ouderdomsvoorziening niet volledig worden gecompenseerd. Zo wel de werkgevers als de werknemers zullen 1,3 percent voor hun rekening moe ten nemen. De SER is ervan uitgegaan, dat de door de werknemers té betalen premie van 6,75 pet van het nieuwe loon slechts in zoverre door een loonsverhoging dient te worden gecompenseerd, dat daaruit geen stijging van het prijspeil voortvloeit. Daar de Ver eveningsheffing wordt opgeheven als de ouderdomsvoorziening in werking treedt, zodat hierdoor vrijkomende bedragen ge bruikt kunnen worden voor de premie betaling, rest nog 2,6 pet van- het premie plichtig loon. Volgens de SER zal deze last gezamenlijk door werkgevers en werk nemers gedragen dienen te worden, voor ieder dus voor 1,3 pet. De werkgevers mogen de 1,3 pet, die zij bijdragen, niet in de prijzen doorberekenen. Bij het vaststellen van deze percentages is de raad er van uit gegaan, dat het prijs- stabilisatiebeleid volgend jaar zal worden voortgezet. De beperkte looncompensatie tezamen met de prijsstabilisatie levert geen bij drage tot bestedingsbeperking. Zij leidt in hoofdzaak tot een verschuiving van con sumptie van de actieve beroepsbevolking naar de bejaarden, die geen premie be talen, maar wel uitkering ontvangen. ADVERTENTIE BARTELIORISSTR HAARLEM IEL 13439 EERD. B0LSIR. 48 ADAM TEL /17162 Veulen lederen jassen ƒ175.- Nederlander bij Duisburg verongelukt In de Spaarndammerstraat te Amster dam is d-e 76-j-airige heer J. Beerman, d'ie vermoedelijk onvoorzichtig de rijweg over stak, aangereden door een personenauto. Het slachtoffer werd enige meters wegge slingerd. In zorgwekkende toestand is hij naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. De 67-jarige B. is op de Stationsweg te Bunnik tengevolge van een aanrijding door een bestelwagen overleden. In het ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage is overleden de 12-jarige jongen M. D. J. K. uit Den Haag, die op 20 november werd opgenomen nadat hem toen een verkeersongeval was overkomen. De 36-jarige koopman P. J. de Grave uit Amsterdam is bij een verkeersongeluk nabij Duisburg in Duitsland omgekomen. Op de autosnelweg reed zijn auto door onbekende oorzaak over de middenberm heen naar de andere rijbaan, waar hij met een tegenlig ger in botsing kwam. De auto reed na de botsing onbestuurd verder en viel tenslotte van een twaalf meter hoge helling. De be stuurder van de andere auto werd zwaar gewond. VOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOMOCXXXXJOOOOOOOOOOOOag - VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Wisselend bewolkt en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Tot matig of zwak af- 8 nemende wind, morgen krim pend naar west, maar langs de kust aanvankelijk nog af en toe harde noordelijke wind. Van nacht in het binnenland plaatse- 8 lijk lichte vorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. L.or^ocxxoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooa De SER is van mening dat de huur verhoging niet op 1 januari 1957 moet worden ingevoerd, doch pas op 1 juli 1957. Verder is zij van oordeel, dat de huur verhoging met een overeenkomstige loon compensatie gepaard dient te gaan, die niet in de prijzen wordt doorberekend. Een loonsverhoging van 2 pet zou de 25 pet huurverhoging globaal gezien reeds kunnen compenseren. Op jaarbasis be tekent dit dus voor de ondernemers 1 pet van het loonbedrag, wat met de ouder- domswet-premiecompensattie van 1,3 pet neerkomt op 2,3 pet over 1957, een door de werkgevers op te vangen bedrag, om dat deze verhoging, geen aanleiding mag geven tot hogere prijzen. De beperking van de consumptieve be stedingen in de particuliere sector met 275 miljoen zou volgens de SER bereikt kunnen worden door het geleidelijk af schaffen van de consumentensubsidies op melk en suiker, een geleidelijke verhoging van de tarieven der openbare nutsbedrij ven en een gedeeltelijke afwenteling van de voor de landbouw te treffen maatrege len op de consumentenprijzen. Als deze maatregelen volledig zijn doorgevoerd, zal het consumptieprijspeil daardoor met 2 pet stijgen. De SER adviseert echter deze maatregelen zo geleidelijk in de loop van volgende jaar in te voeren, dat daardoor in dat jaar het consumentenprijspeil ge middeld met 1 pet zal stijgen. Op 1 januari zullen geen andere prijs verhogende maatregelen in werking dienen te treden dan die, welke reeds zijn aan gekondigd, namelijk de wederinvoering van de omzetbelasting op suiker, de ver hoging van de accijns op gedistilleerd en de verhoging van het invoerrecht op ben zine. De SER is van oordeel, dat de overheid volgend jaar voor 125 miljoen gulden min der moet investeren en dat de consump tieve overheidsuitgaven met 75 miljoen gulden verminderd kunnen worden. De raad acht zich niet competent aan te geven in hoeverre door het rijk en in hoeverre door de lagere overheidslichamen bezui nigd kan worden. Waarschijnlijk zullen de lagere overheidsorganen het leeuwendeel voor hun rekening dienen te nemen. De investeringen, die volgend jaar zon der beperkende maatregelen in het be drijfsleven te verwachten zouden zijn, kunnen volgens de SER met 225 miljoen verminderd worden door afschaffing voor 1957 van de investeringsaftrek, echter niet voor enkele categorieën die van essentieel belang zijn voor ons nationaal bestel. Een investeringsvermindering van 50 miljoen wordt hiervan verwacht. Voorts wordt tot een beperking der investeringen bij de bouwactiviteit door het bedrijfsleven ge adviseerd. De opzet is echter niet, dat minder geïnvesteerd zal worden in zuivere bedrijfsgebouwen, daar nagenoeg niet uit te maken zou zijn, welke fabriekshallen wel en welke niet zouden mogen worden opgetrokken, doch wel in kantoorgebouwen. Beperkt men de af te geven vergun ningen met een bedrag van totaal 90 mil joen gulden, dan zal door het hierdoor uitvallen van bijkomende investeringen naar schatting 125 miljoen bezuinigd kun nen worgden. Wordt in de sector der particuliere in vesteringen volgens de door de SER aan gegeven wegen een beperking verkregen van 175 miljoen gulden, om de gestelde 225 miljoen te bereiken zullen de directe belastingen met 50 miljoen verhoogd moe ten worden. In de sfeer der particuliere consump tieve uitgaven komt men door de reeds genoemde maatregelen tot 215 miljoen gul den, zodat met indirecte belastingen tot een bedrag van 60 miljoen gulden de ge stelde 275 miljoen gulden bereikt kunnen worden. Welke belastingtechnische maatregelen overigens genomen zouden dienen te wor den, heeft de SER niet aangegeven. Dit acht de raad een zaak, die de overheid zelf heeft uit te maken. De SER beschouwt de 700 miljoen, waar mede de bestedingen afgeremd dienen te worden, als een minimum. Met de recente internationale verwikkelingen heeft men in het advies nog geen rekening kunnen houden. De voorgestelde beperking van 700 mil joen maakt ruim 2 pet van de totale be stedingen, die 33 miljard gulden bedragen, uit. De verwachting is, dat de betalings balans eind 1957 door de voorgestelde maatregelen een verbetering te zien zal geven van rond 350 miljoen gulden, zodat er een klein overschot zal zijn. BONN (United Press) Rusland heeft volgens berichten die woensdagavond uit Sofia werden ontvangen, een grootleger naar Bulgarije gezonden om elke opstand tegen het daar heersende bewind van Todor Sjiskof te kunnen neerslaan. Maar de oppositie tegen de pro-Russische leiders van het land reageerde onmiddellijk en begon met uitzendingen van het eerste klandestiene radio-station van de Bul gaarse verzetsbeweging. Volgens de berichten gebruikte het Kremlin de gebeurtenissen in het Nabije Oosten als aanleiding om Bulgarije binnen te rukken. De regering van Sofia was ge dwongen toe te stemmen in het gebruik door de Russen van vliegvelden „om een mogelijke luchtbrug naar Egypte voor te bereiden". Diezelfde berichten meldden, dat een „vrij groot" aantal bommenwerpers en jagers, die naar Bulgarije waren ge vlogen, in het begin van deze maand ver vangen werden door gemechaniseerde en gepantserde divisies. Ondertussen gingen studenten en arbeiders voort met het door de lucht uitzenden van hun oproepen om vrijheid door middel van hun klandestiene '„Christo Boteff-station". Maar het laatste nieuws uit Bulgarije meldde, dat de hele redactie-staf van het „Christo Boteff'-uitzendstation twee weken geleden werd gearresteerd bij een algehele zuiverings-actie tegen de oppositie. PARIJS (Reuter/A.F.P.). De Franse staatssecretaris voor Industrie en Handel, Maurice Lemaire, heeft in de Nationale Vergadering bekend gemaakt, dat Frank rijk uit de Sovjet-Unie en Roemenië olie betrekt. „Voor ons heeft olie geen reuk", zo zei hij. Lemaire heeft op een persconferentie de hoop uitgesproken, dat de toestand dank zij verwachte Amerikaanse leveranties van februari af zal verbeteren. Men betwijfelt in Washington of de Sovjet-Unie bij bena dering in de behoefte kan voorzien, daar zij daartoe niet genoeg tankers heeft. Bernard Shaw: Ik wilde iets heel verstandigs en heel kort zeggen - en dus zei ik niets. De Westeuropese landen zullen een zware financiële last te dragen krijgen door aan vulling van hun verminderde olieaanvoer met Amerikaanse leveranties. Volgens economische deskundigen te Washington kost een vat Amerikaanse olie, als gevolg van de stijging der prijzen van ruwe en stooolie in de Verenigde Staten, reeds bijna twee maal zoveel als een vat olie uit het Nabije Oosten. WASHINGTON/DAMASCUS. (Reuter/ AFP). De Amerikaanse regering heeft Syrië meegedeeld, dat zij bezorgd is over de voortdurende verscheping van wapens van de Sovjet-Unie naar Syrië. Een woord voerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zei dat in de laat- DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S Nog liggen de dertien schepen van het konvooi, dat in zuidelijke richting door het Suezkanaal voer, toen het Kanaal door gezonken scheepswrakken werd afgesloten, op hun bevrijding te wach ten. Naar verluidt zal het niet lang meer duren, voordat het bergingswerk zover zal zijn gevorderd, dat althans acht of negen van de gevangen vaar tuigen hun reis zullen kunnen vervol gen. De foto toont van rechts: de Ne derlandse „Lemsterkerk"de Panamese „De Rado", de Zweedse „Kyete" en de Italiaanse schepen „Amalfi" en „Em ma" aan de kanaaloever tussen Ismailia en Kantara wachtend op het sein tot vertrek. ADVERTENTIE Pracht keus in VESTEN, DASSEN cn SHAWLS KEIZER WILHELMSTRAAT 16 ADVERTENTIE Zaterdag 1 december a.s. van 14 tot 21 uur demonstreren wij voor u met de beste scheerannaraten ter wereld. Kom ook een proefapparaat halen bij KEIZER Trompstraat 30 - IJmuiden-O. - Tel. 4516 De bejaarden, die een uitkering ontvan gen krachtens de Noodwet Ouderdoms voorziening, zuilen een extra-uitkering-in eens krijgen van een halve maand wegens de verhoging van de sociale uitkeringen als gevolg van de loonsverhoging. Een volle maand extra, waarop diverse Kamerleden hadden aangedrongen, zou 12 miljoen gul den extra kosten en dit laat de schatkist niet toe, aldus verklaarde minister Suur- hoff gisteren in de Tweede Kamer. PRAAG (AFP). Er worden op het ogenblik talrijke arrestaties in Tsjechoslo- wakije verricht. Al sinds ongeveer twee maanden melden de autoriteiten elke week dat een nieuw „spionagenet", dat voor de Amerikanen werkte, was ontdekt of dat buitenlandse agenten en saboteurs waren gearresteerd. Dinsdag werd een groep „spionnen", on der wie verscheidene vrouwen, gearres teerd. Woensdag hield men te Praag het hoofd van een troep „samenzweerders" aan, die zich meester trachtten te maken van een vliegtuig, aldus de officiële be richten. In een opzettelijk vaag gehouden communiqué's van het ministerie van Bin nenlandse Zaken zijn tenminste nog tien van dergelijke spionagegevallen gepubli ceerd. De arrestaties, die gepaard gaan aan een perscampagne over „de opvoering van de waakzaamheid", scheppen een klimaat, dat tot op zekeye hoogte herinneringen oproept aan de „koude oorlog". In het land doen wilde geruchten over honderden arrestaties allemaal in Praag en omgeving de ronde. Waarnemers zijn het op grond van een aantal duidelijke gevallen- er over eens dat de politie in geen maanden, om niet te spreken jaren, zo actief is geweest als nu. ADVERTENTIE Werkelijk, Sint Nicolaas krijgt 'n pluim extra ais hij z'n bestelling doet bij Het is dan ook zo, zowel voor LETTERS, SPECULAAS, TAARTEN -e.d. Uw voordeeltje deze week 5 SLAGROOMGEBAKJES ƒ1.— 250 gram OVAALTJES0.68 Bestelt u s.v.p. niet op het nippertje. Willemsbeekweg 1 - IJm.-O. - Tel. 4640 (Van onze correspondent in Londen) Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die van zijn mislukte missie naar Washington is teruggekeerd, zal vanmiddag in het Lagerhuis verslag van zijn bevindingen doen en de houding van de Britse regering tegenover de her nieuwde eis van de UNO tot onmiddellijke terugtrekking der Britse troepen uit Egyp te bekend maken. De uiterst critische con servatieve fractie wil weten, hoe lang de Britse troepen in Egypte zuilen blijven en op welke voorwaarden zij hun taak aan het UNO-leger zullen overdragen. Van ten minste evenveel gewicht is de kwestie van het in gevaar gebrachte Brits-Amerikaanse bondgenootschap. De oppositie blijft de regering het vuur aan de schenen leggen met de klemmende vraag, of de Britse troepen Egypte einde lijk zullen verlaten of niet. Maar ook de conservatieven staan gereed voor de aan val als de regering mocht zwichten voor Amerikaanse druk. Selwyn Lloyd is er niet in geslaagd de Verenigde Staten te ver murwen, al maakte zijn rede in de UNO- Assemblée stellig indruk. De ontstem ming over de Britse weigering het Suez kanaal zonder meer op te geven, behield echter de overhand. Washington weigert halsstarrig de Britten politiek en econo misch tegemoet te komen, zolang zij blij ven dralen. Het is duidelijk dat de Ame rikanen in hun wiek geschoten zijn. Vol gens Selwyn Lloyd proberen de Amerika nen ten koste van Groot-Brittanndë de Arabische en Aziatische landen voor zich te winnen en los te maken uit de Russische greep. De Britse regering spant zich in, zoals Butler gisteren in het Lagerhuis verklaar de, de Amerikaanse openbare mening er van te overtuigen, dat de Brits-Franse actie in het licht van de Sovjet-inmenging in het Midden-Oosten ten volle gerecht vaardigd was. Dit argument heeft weinig indruk gemaakt in Amerika, omdat de Britse regering naliet Washington hierover te raadplegen. Indien het Russische gevaar inderdaad zo groot was als beweerd wordt, dan was voorafgaand overleg een Britse pliAt geweest. Volgens Londen is het thans echter de hoogste tijd, dat er aan het on vruchtbare nakaarten een einde komt. Het feit, dat Amerika zijn stem in Damas cus heeft laten horen, is in elk geval een bewijs, dat ook Washington zijn schijnbare onverschilligheid opgeeft. Een gunstig te ken. is ook, dat Pineau, Selwyn Lloyd en Dulles elkaar vóór de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der NAVO-landen, die op 11 december in' Pa rijs zal worden gehouden, zullen ontmoe ten, Na alles wat er van officiële Britse zijde gezegd is, mag men niet verwachten dat Groot-Brittanndë zijn standpunt zal loslaten. Van een onvoorwaardelijke ont ruiming kan geen sprake zijin, Een volle dige aftocht zal pas geschieden^ wanneer er zekerheid bestaat, dat de UNO de Suez- kanaal-kwestie en het geschil tussen Is rael en de Arabische staten zal oplossen. Het kan echter zijn, dat de Britse rege ring bereid is een nieuw gebaar te ma ken door bijvoorbeeld versnelling van het tempo der terugtrekking. Zo lang er in het Midden-Oosten geen verdere ongeluk ken gebeuren, zullen ook velen, die aan vankelijk de actie hebben veroordeeld, overhellen naar de mening, dat er nu ten minste kans bestaat op een bevredigende regeling voor het Midden-Oosten. Londen houdt rekening met een langdurige crisis, in de hoop dat de vaart door het Suezka naal daarvan niet te lijden zal hebben. Winstpunt Te New York was het winstpunt voor Groot-Brittanni6, dat de stemming in de UNO, naar uit de stemmingsresultaten blijkt, ten gunste van Londen verbeterd is. De conservatieven, die heftig uitvaren te gen de UNO en blijk geven van een felle anti-Amerikaanse stemming, vormen zeker een hinderpaal voor een besluit tot ver vroegde ontruiming van de kanaalzone. Er is echter een andere groep conservatieven, die met een gematigde motie de andere actie doorkruist, omdat zij. de breuk met de Verenigde Staten niet willen vergroten. Deze uit invloedrijke figuren bestaande con servatieve groep heeft zich losgemaakt van de aanval op de Amerikaanse politiek. Men bepaalt zich tot het uitspreken van de wenselijkheid van een nauwere samenwer king met de Verenigde Staten binnen het Noordatlantische bondgenootschap. Degenen onder de conservatieven in het Lagerhuis, die zich van de beginne af te gen de militaire actie hebben verzet, steu nen deze motie. Er is nog een derde con servatieve motie, waarin verzocht wordt om UNO-imterventie ten behoeve van de Britse geïnterneerden in Egypte. Het blijkt, dat een belangrijk deel van de con servatieven onbevredigd blijft, wélke be slissing de regering ook neemt. De Labour- oppositie beschuldigt de regering er van, dat zij in feite niet meer weet, wat te doen. Er is een duidelijke scheuring in de con servatieve partij. Er gaan geruchten, dat Sir Anthony Eden, die in Jamaica drie we ken rust houdt, over een dag of tien zijn vakantie zou opgeven, om te trachten met Eisenhower in contact te komen. Ook in de conservatieve pers wondt het buitenge woon gevaarlijk genoemd als Eden in zijn isolement belangrijke beslissingen zou ne men, NEW YORK (Reuter) Jako Levi, cor respondent te New York van „Borba", het dagblad der Joegoslavische communistische partij, heeft zijn betrekking opgezegd en asiel in de Verenigde Staten verzocht. Hij verklaarde dit gedaan te hebben uit pro test tegen de arrestatie van Milovan Djilas, de voormalige Joegoslavische vice-presi dent. „Wie zal in Joegoslavië, na de arre statie van Djilas, nog zijn mening durven uiten? Djilas zei alleen wat hij dacht", al dus Levi. ste maanden aanzienlijke hoeveelheden Russische wapens van verschillend type en verschillende grootte naar Syrië zijn ge zonden. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben overleg gepleegd over de wijze waarop het uitbreken van een con flict tussen Irak en Syrië kan worden voor komen, aldus verluidt te Washington. In westelijke diplomatieke kringen noemt men dit overleg een bemoedigend bewijs, dat de moeilijkheden in de betrekkingen tussen Londen en Washington steeds meer wor den beperkt tot de Egyptische kwestie. Britse en Amerikaanse ambtenaren zeg gen, dat het moeilijk is de verhouding tus sen Irak en Syrië te beoordelen door de strenge Syrische censuur en tegenstrijdige berichten. Men is het er echter over eens, dat er gevaar bestaat, dat de Sovjet-Unie zich blijvend in Syrië vestigt. Gevreesd wordt, dat pro-communistische elemen-ten, geleid door kolonel Abdoel Hamid Saradj (hoofd van de inlichtingendienst van het leger), in de komende dagen een staats greep op touw zetten om een pro-Russische en misschien een communistische regering te vormen. Wel is vastgesteld, dat de omvang van de levering van Russische wapens aan Sy rië is overdreven, maar de wapenleveran ties uit de Sovjet-Unie worden niettemin een gevaar voor de vrede in dit gebied geacht. Ontkenning De regering van Syrië heeft in nota's aan alle buitenlandse diplomatieke vertegen woordigers in Damascus waaronder die van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, een uiteenzetting gegeven van de „onaf hankelijke politiek van Syrië". In de nota's vestigt Syrië voorts de aandacht op de „agi tatie-campagne „die Israel en het imperia lisme voeren. Volgens het Syrische minis terie van Buitenlandse Zaken heeft „Syrië een nationale Arabische politiek aanvaard, die gebaseerd is op positieve neutraliteit". De woordvoerder zei dat Syrië niet zal deelnemen aan blokvorming en koude oor log, dat de „aanvallers" de terugtrekking van hun troepen uit Egypte blijven uitstel len en erop rekenen rechtstreeks, of door middel van het pact van Bagdad, moeilijk heden in Syrië te veroorzaken. De Syrische premier, Sabri El Assali, heeft berichten over levering van Russische wapens aan Syrië tegengesproken. In oficiële kringen te Damascus werd gezegd, dat handhaving van de Britse, Franse en Israëlische strijd krachten in Egypte zal worden beschouwd als een nieuwe aanvalsdaad. A rre staties In Bagdad (Irak) verluidt dat volgens berichten uit Syrië in de afgelopen week meer dan 850 Surische politici zijn gearres teerd op bevel van kolonel Sarraj, die op het ogenblik de werkelijke heerser in Syrië is met steun van de extreem nationalis tische partijen en de communisten. Volgens radio-Cairo zal de Syrische regering een verklaring opstellen waarin bijzonderheden worden gegeven over „medeplichtigheid van premier Noeri El Said van Irak aan een samenzwering tegen Syrië". De directie vand e Syrische organisatie voor de burgerluchtvaart heeft bepaald dat vliegtuigen, die van Syrische luchthavens gebruik maken, geen bemanningsleden of passagiers aan boord mogen hebben van landen, die Syrië als vijandelijk beschouwt, of waarmede het de diplomatieke betrek kingen heeft verbroken. Ook onder de le den van het grondpersoneel in Syrië van buitenlandse luchtvaartmaatschappijen mo gen zich geen onderdanen van dergelijke landen bevinden. Syrië beschouwt Israel als een vijandelijk land en het heeft de di plomatieke betrekkingen met Groot-Brit tannië en Frankrijk verbroken. Australiërs en Nieuwzeelanders worden op gelijke voet behandeld met Britten. NEW YORK (Reuter) Dag Ham marskjoeld, de secretaris-generaal van de U.N.O. heeft woensdag geëist, dat de Hon gaarse regering heden, donderdag, zou ant woorden op het verzoek van de Algemene Vergadering om waarnemers naar Honga rije te mogen zenden. In delegatiekringen, die dit meedeelden, zei men, dat Hammars kjoeld heden verslag zou uitbrengen aan de Algemene Vergadering over het ant woord van Hongarije op de serie resoluties over de toestand in het land. De secretaris generaal zal de Algemene Vergadering eveneens verslag uitbrengen over zijn po gingen, indien Hongarije niet antwoordt. Hij had woensdag opnieuw een onderhoud met de Hongaarse minister van Buitenland se Zaken, Imre Horvath, maar deze kon alleen meedelen, dat de resoluties van de UNO worden bestudeerd.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1