Geef de jeugd haar ademruimte in de nieuwe stad IJmuiden" Door tunnel busverbinding tussen Velsen-Noord en IJmuiden Oud-IJmuiden staat wellicht voor nieuw uitbreidingsplan Wethouders antwoordden de raad Voor chronische zieken noodoplossing in zicht Spoed achter „gezuiverde" raadscommissies Hoogovens hoeven zich aan nieuwe woningtactiek niet bekocht te voelen Een zegen voor uw voeten In het nauw? DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 19 55 Raadhuismisère Winkelsluiting Brandweer-oefening in Beverwijk Sanering, geen dwang Onmiddellijk voorstel Verkeer en tunnel Toonkamer en handel Schoolt and artsen Chronische zieken Onderwij sverniewing Verplicht verkeersonderricht Spelende jeugd Er wordt weer gebouwd Aan de Kanaalstraat Tegen uitbanning Geen fabrieken ten Oosten van Oranjestraat 9.95 9.95 SCHOENHANDEL Opbrengst collecte Sint Nicolaas bezoekt Kennemerstaten-sportjeugd „Het meisje zonder sluier" vanavond in „Thalia" Geslaagde feestavond K.A.B. in Heemskerk NA DRIE DAGEN zijn de algemene beschouwingen mits gaders de replieken der wethouders over de Velsense be groting 1957 uitgekristalliseerd op een aantal belangrijke ge meentelijke problemen. Gistermiddag werd een gewijzigde en door de meerderheid van B. en W. gesteunde concept verordening voor het verkiezen der raads-commissie door het college ingediend, om de communisten stante-pede uit dit gezelschap te kunnen weren, maar verder heer de wereld politiek geen terugslag gehad in de besprekingen. De jeugd zorg echter werd door wethouder H. de Boer (Arbeid) met overtuiging verdedigd en hij betogde daarbij, dat de Velsense jeugd in de nieuwe stad aan de zee te weinig ruimte heeft om haar vitaliteit te ontplooien, dan dat de oudere generatie haar een houdbaar verwijt voor de voeten mag gooien wegens haar „baldadigheid". De melksanering werd onder mer door burgemeester mr. M. M. Kwint in zijn beantwoording behandeld en hij was nogal categorisch in zijn argumenten. En wethouder J. C. Aschoff (C.H.) heeft medegedeeld, dat de opening van de tunnel een nieuwe buslijn in de gemeente zal opleveren: tussen noord en zuid. Tenslotte kwam er eindelijk soelaas voor de chro nische zieken uit het college kwam de belofte, dat er naar een noodoplossing voor een teruis dezer ongelukkigen wordt gestreefd. Als eerste nam voorzitter mr. M. M. Kwint de beantwoording der milde cri- tiek op gemeentelijke aangelegenheden voor zijn rekening en hij stelde, dat direc tie en commissarissen der N.V. Velsen wel iswaar „geen tantièmes" kunnen uitkeren, maar niettemin tevreden zijn over het ver trouwen van de „aandeelhouders". Het langzaam malen der ambtelijke mo lens doet wellicht wel eens een brief op houden, zodat naar uit de raad werd op gemerkt beantwoording van brieven even wordt opgehouden. Aan de andere kant is er ook wel eens een compliment uitgedeeld over snelle repliek. Het door de heer Van Os (Arbeid) aangevoerde ur gentieplan komt, zo beloofde mr. Kwint in concept-vorm in de raad. Een inschake ling van Alkmaar bij de openingsfeesten van de tunnel zal bekeken worden; wat voor feest het wordt is niet precies bekend en zelfs de datum blijft nog enigermate vaag. Te zijner tijd komt daar natuurlijk wel nieuws over. Het raadhuisproject en de thans bestaan de raadhudsmisère ontlokte de voorzitter de opmerking, dat Velsen tooh nog aardig gunstig zit: waar het komt is geen vraag, hoe het wordt evenmin en het geld is er ook voor de enige barrière is het bouw volume en in dit opzicht kan men niet erg optimistisch zijn gezien de temperende re- geringspolitiek op deze punten. Inmiddels zou een raadhuiscommissie wellicht geen kwaad kunnen en tot het hele plan in details klaar is, gaat de gemeente uiteraard door met het concentreren op het losmaken van het bouwvolume. Een nood oplossing stond de voorzitter nog niet scherp voor de geest. Dewinkelsluitingsontheffing ressorteert evenëens onder de voorzitterlijke porte feuille op de betreffende vragen ant woordde hij, dat bij het precies volgen van alle wettelijke bepalingen de winkels rond de komende feestdagen des avonds niet langer open zouden zijn geweest, maar die in de omliggende gemeenten wel waar ook een tikje onjuridisch wordt gehandeld in deze materie. De volgende keren zullen ook de personeeLsorganisaties worden in geschakeld, zo zegde hij toe; de acties der winkeliers, die achtergesteld zouden wor den bij de markt-activiteiiten werden door mr. Kwint nogmaals van het tegenargu ment voorzien, dat de markt er volgens vele middenstanders moet zijn voor de winkeliers. Hij betwijfelde, of de markt vanavond de aangekondigde Sinterklaas mag inhalen, omdat de afspraak nu eenmaal is: één Sin terklaas en daarmee uit, ter voorkoming van schade aan jeugdige gelovigen. Het toezicht in de'tunnel zelf zal hoogst waarschijnlijk door de gemeentepolitie wor den verricht, maar dit probleem is met al zijn facetten nog een onderwerp van be sprekingen en kan dus tegen de tijd van de opening van de tunnel pas geheel een de- fihitieve oplossing krijgen. Het nieuwe politiebureau in Velsen- Noord en de concentrering der brandweer komt in hetzelfde vlak terecht, maar bur gemeester Kwint zag nog geen onderbren ging in eenzelfde gebouw. Niettemin zal de brandpreventie voor Velsen-Noord ten vol'e gewaarborgd worden. Sprekende over de mentaliteit van de weggebruikers, wees hij vele gewraakte, ADVERTENTIE Sint Nicolaas geeft 't, Jonqejans heeft 't de IDEALE BREIMACHINE Lagersstraat 12 - Tel. 6018 - IJmuiden (O.) De late kerkgangers die dinsdagavond het kerkgebouw aan de Arendsweg te Beveiwij verlieten schrokken enigszins toen zij I in a omgeving van het kerkgebouw de hievei- wijkse brandweer in volle actie zagen, up de Arendsweg stonden twee motorspuiten e een ladderwagen, terwijl de manschapp druk doende waren slangen uit te rollen. Het betrof hier echter een grote oelenmg Het bericht was binnen gekomen van ee hardnekkige binnenbrand in de r.k.-meisje - school aan de Galgenweg. Op de zoldej)Te dieping, waar een goed jaar geleden ook ee begin van brand woedde, had men ook nu een „vuurhaard" waargenomen. Er werden in zeer korte tijd twee slangen naar binnen gebracht, terwijl de ladderwagen w®rü.9c~ geschoven. Onder groot gejuich van de non derden jongens gaf men in enkele ogenDiiK- ken op de ladderwagen water. De oelenmg stond onder leiding van de commandant der brandweer ir. L. Stoelinga die met hoord- inspecteur L. Molenaar deze geslaagde oete- ning gadesloeg. kwetsbare verkeerspunten in hum oorza kelijk verband terug naar de houding der lieden, die in snelle vaart de wegen mis bruiken. Ons bericht over de gewonde BB-er en de medische hulp tijdens de recente de monstratie op het Marktplein kreeg nog maals de aandacht: een rapport van de BB-kringraad vermeldde over deze aange legenheid, dat later, omdat er een wond gekramd moest worden, medilsehe hulp nod'iig was en de BB dus zelf niet mocht in grijpen. En over het gewraakte aanbieden van spiritualiën bij officiële gemeentelijke ge beurtenissen wilde de voorzitter niet meegaan met de heer Dieselköter, die alle alcohol wilde weren; het zou een inbreuk zijn op de gastvrijheid. Voorts bleek hij de bezwaren van de heer Tonino te delen over het ineengrijpen van vorderings- en toewijzings-commissie in zake woonruimtezaken, maar de beroeps mogelijkheid is toch wel zo, dat de objecti viteit gewaarborgd blijft. „Sabotage" van de sanering, doordat ,,vrije"melkslijters pas heel laat aan de deur komen, als bepaalde klanten de hun toegewezen venter weigeren, moest uit zijn, meende de heer K w i n t en hij beloofde de melkhandel te zullen aanschrijven. Anders moet de hele sanering maar verdwijnen uit Velsen." Met walging en weerzin had hij de woor den van de heer Kruisman (C.P.N.) aangehoord en het had hem alleen maar gespeten dat hij als voorziter aan zijn zetel gebonden was. B. en W. stelden inmiddels voor reeds thans de raadscommissies on middellijk te laten aftreden en door nieuwe te vervangen, zonder communisten uiter aard. In de daardoor openkomende plaats zal op 18 december worden voorzien. Het.scherpe predicaat, dgt de communis tische raadsleden van hem in de persoon van de heer Kruisman hadden meegekre gen, werd door de voorzitter niet terugge nomen en zelfs nog versterkt: voortaan zullen de communisten voor hem lucht zijn erger nog: verpeste, bedorven lucht. „Want zij immers zijn mede ver antwoordelijk voor de moord op het vrije Hongaarse volk." Waarmee zijn aandeel in de beantwoording aan een eind kwam. Financieel-technisch was de repliek van wethouder Aschoff (Financiën, C.H.U.), die concrete antwoorden liet voorafgaan door enige feitelijke mededelingen. De vlottende schuld van Velsen is nu 3.650.000.tegen het eind van 1957 zal zij zijn opgelopen tot ongeveer 10 millioen. Hetgeen niet zonder meer verontrustend is, want Velsen krijgt in het komende jaar heel wat los uit belangrijke grond verkopen. Hij merkte op, dat de heer N u y e n s (Kath.) vragen had gesteld, die bij het af- delingsonderzoek thuishoorden en de aan gevallene protesteerde hier wat opgewon den tegen, want: „de antwoorden waren bepaald onbevredigend". Ten koste van alles wil de gemeente een extra-uitkering uit het gemeentefonds voorkomen, hield de heer Aschoff de raad voor; de landelijke overheid zal dan ongetwijfeld met een groot potlood allerlei nodige posten uit het budget gaan schrap pen. Als wethouder der plantsoenen en ver keer gaf hij verder antwoord op een aantal vragen over het stedeschoon en over het vervoersvraagstuk. In een inmiddels verschenen rapport over het vervoer staat onder meer, dat er na het gereedkomen van de tunnel een ver binding komt tussen Velsen-Noord en Velsen-Zuid, die via Velsen-dorp naar IJmuiden-Oost zal rijden. Maar dan moet het een beter renderend lijntje worden dan het armoe-busje tussen IJmuiden en Vel sen, dat thans in lediggang zijn dagen slüt. De nieuwe „tunnelbus" zal de halte Hoogovens aandoen, zodat daar als die halte moet verdwijnen ook een oplos sing gevonden is. Dat de hotelaccommoda tie onvoldoende is, nam hij ook wel aan, al zijn er altijd nog 122 bedden in IJmuiden, Maar er is plaats voor een middenklasse hotel, dat in de eerste plaats een zaak is van het particulier initiatief. Overigens is de gemeente op dit punt in gesprek met zakenlieden en er blijft een kans, dat op het raadhuisplein een hotel-restaurant-café komt, (al is dit dan nog niet opgenomen in het bebouwimgsplan, dat wij gisteren publiceerden. Red.). Wethouder DeBoer (Bedrijven, Onder wijs, Cultuur en Sport) wilde naar een redelijke basis, waarop de verkoop van gastoestellen door de gemeente met in schakeling van de handel, mettertijd zal worden gegrondvest; het deel van het pu bliek, dat absoluut de apparaturen van de overheid wil betrekken, moet daartoe ech ter in staat gesteld worden. Het hele geval komt echter nader aan de orde als de in richting van een toonkamer dichterbij komt. VANMIDDAG is er door storing bij de Hoogovens de gasdruk in Velsen-Noord weggevallen, zo deelde hij ter voorkoming van mogelijke onrust mee, maar het euvel zal tegen de avond wel verholpen zijn. Het openstellen van de sportvelden voor vrijetijdsbesteding der jeugd, houdt tot zekere hoogte verband met het nog steeds niet open-zijn van het jeugdhonk aan de Kanaalstraat; de gemeente wil namelijk als onderdeel van een bepaald plan zowel ter reinen als speelplaatsen en wellicht lokalen openstellen voor de kinderen, maar het gebrek aan toeziende leiding is in beide delen van dit gehele project fnuikend: de gemeente streeft er dus bewust naar in deze groeiende stad meer adem voor de kinderen te scheppen. Bij voorbaat hield hij rekening met critiek in het persoonlijke vlak, omdat er nu eenmaal altijd mensen zijn die hun eigen belang helemaal voorop stellen. Het is echter niet gewenst, dat kleine groepen de ontwikkeling der effec tieve recreatie blokkeren. Wethouder De Boer ontkende, dat de buitenmanège onder verenigingstoezicht valt; de exploitanten van Kennemergaarde hebben indertijd deze zaak geëntameerd en wil dit geval in welk opzet dan ook slagen, dan zal het „recht van overpad" voor de ruiters nog moeten worden geregeld. Hij sloot zich aan bij de lof aan de Velser Gemeenschap en de V.J.C., de Volksmuziek school en andere actieve organisaties,welke telkens weer, zoals onlangs bij de actie van Hongarije bleek, tot gemeenschappe lijke dingen in staat zijn. Het terrein der volksgezondheid bestreek de wethouder met een oratie over de nogal aangevochten resultaten der tandheelkun dige verzorging; uit bepaalde buurten komen kinderen niet naar de schooltandarts als gevolg van obstructie der daar geves tigde tandartsen. Inmiddels: de klachten over deze dienst komen ook voor bij par ticulier-praktiserende tandheelkundigen en tandartsen. Er is echter een onmiskenbare drang het sociale instituut van de school tandartsendienst te doen verdwijnen en weer terug te vallen naar het systeem van verwijsbrief.ies naar de particuliere medici, waar de wethouder echter niet in wenste te trappen: het kan, als pr maar medewer king is van de plaatselijke tandartsen. Het tehuis voor chronische zieken was ook voor de wethouder een nijpend vraagstuk vele medici erkennen dal de Romeinen humaner waren dan wij, omdat de chronische zieken vroeger in het water werden geworpen De minister heeft alvast beloofd, dat de verzorgingstehuizen voor chronische zieken voorrang hebben; Velsen is druk bezig aan een voorlopige noodoplossing en het college voelt met de hierover verontruste raads leden, dat dit leed gelenigd móét wor den met de allergrootste snelheid. Mevrouw K 1 i m p werd als medicus al vast in de commissie gevraagd. ooooccooD-~^'\7Gccc(yxx>o^TODOcc<xxxocrroooocrGx?ooooooooc)00! <x>ooooocxdoc>cxx)ooooöoooooooooooooooooo< oooooooooooo Het gewone ziekenhuis - nog steeds in de achterhoofden malende - is een IJmond- probleem en hoort dus in het adviescollege voor de IJmond thuis; het onderwijs is als totaliteit in studie sinds de gemeentelijke inspecteur, de heer J. Algera in Velsense dienst is en zowel het uiterlijk als het inwendige van de scholen zal mettertijd ongetwijfeld verder gemoderniseerd wor den, al werkt de rem op de scholenbouw bijzonder belemmerend. Hij ontried moties uit de gemeenteraad over de salariëring der gemeentelijke functionarissen of onderwijs krachten, omdat dit een aangelegenheid voor hogere organen is. Niettemin vond ook hij de salarissituatie voor bijvoorbeeld de kleuterleidsters meer dan ergerlijk. Voor de uitvoering van de onderwijsver nieuwing heeft de gemeente de steun van een inspecteur en hij sloeg partijgenoot Van Hameien om de oren met positieve voorstellen over onderwijsvernieuwing, die wel volledig slaagde - deze afgevaardigde had namelijk de hele onderwijsvernieuwing opgehangen aan een enkel, minder geslaagd voorbeeld - en behandelde puntig de prin cipes der vernieuwing. Hij bestreed de be hoefte aan een tweede openbare kleuter school in Velsen-Noord nogmaals: wel is er een nieuw gebouw hard nodig. De op merking dat de visserijschool te duur zou zijn, zoals de heer Schilling de avond te voren opwierp, had de wethouder niet be grepen - de gemeente hoopt alleen maar, dat de lucht wat helderder is geworden ten opzichte van het zozeer gewenste inter naat bij deze visserijschool. De plaats van de openluchtschool is nog steeds in studie - Kennemergaarde wordt het echter bepaald niet. En over het ver- keersonderwijs had hij de opmerking, dat het een verplicht onderricht moet worden - de kleuters en ouden van dagen zijn de meest kwetsbare deelnemers aan het ver keer en niet de ruiters - waardoor het onderricht iedereen gaat bereiken en niet langer aan vrij waardeloze diplomaatjes wordt gebonden. Het jeugdprobleem had ook zijn aandacht; hij zag mogelijkheden voor vrije plekjes in de gemeente, waar de allerkleinsten veilig Wethouder R. Verbeek deelde de raad gisteravond mee, dat de bouw-activiteit voor dit en het komende jaar er bepaald niet ongunstig voorstaat. Hier zijn de cijfers: In 1955 klaar: 581 huizen. Op 1 januari 1956 in aanbouw 528 huizen, waarvan dit jaar 478 gereedkomen. Per 31 december a.s. zullen er 1324 huizen in aanbouw of gereed zijn, als volgt ver deeld: 108 in De Gilden, 41 voor de Hoog ovens, 78 in Bloemendaal-Noord, 126 voor de Algemene Coöperatieve Woningbouw vereniging, 109 voor de r.k. bouwvereni ging, 46 voor de winkelstichting, 87 voor het plan-Jacoto aan de Orionweg, 14 voor bouwkassen. ADVERTENTIE kunnen spelen, er wordt bovendien gezocht naar buurtspeelplaatsen en de klassieke speeltuinen moet men nu maar eens wat vergeten, want vele zullen na de reeds overleden speeltuin ter ziele gaan, als de koers niet tijdig wordt verlegd: de mo derne jeugd vraagt rolschaatsbaantjes 30.000 tot 40.000 per stuk!!!) en speel straten en geen wippen en schommels meer. Het openstellen van grasvelden voor de jeugd is een kwestie van geven en nemen - dit zal nog besproken moeten worden. Aanhakend op ons recente artikel over het onderzoek naar de baldadigheid van de jeugd constateerde de wethouder, dat de jeugd in Velsen inderdaad geen plaats heeft om te spelen: het is mede onze schuld dat de baldadigheid uitgroeit tot een pro bleem. Inmiddels kan het ook diezelfde jeugd z\jn, die het licht brengt, zoals Hon garije heeft bewezen en het wantrouwen in de jongeren is dan ook vaak volmaakt mis plaatst: wat heeft de oudere generatie voor recht van spreken, nu ze het er op de wereld zo lelijk bij laat liggen en zelfs niet eens - in kleiner verband - voor de oude, zieke mensen kan zorgen. Subsidiëring - dit tegen de heer Merten (Kath.) - mag nooit zeggen, dat de over heid activiteiten direct steunt. De gemeente is dan ook niet bereid, de subsidie van 55.000 direct aan de Velser Gemeenschap of de V.J.C. te geven, hetgeen niet wil zeggen, dat de overheid niet steunend in de huisvesting van het jeugdwerk springt: zij moet prikkelen tot activiteit, maar niet bijvoorbeeld een zomerkamp voor haar ge hele of gedeeltelijke rekening nemen. Het jeugdhonk aan de Kanaalstraat kreeg de aparte aandacht van de wethouder ge durende de avondzitting. Hij had eerst nog even een scherp woord voor een paar scho len in Velsen, die de actie voor de Hon gaarse vluchtelingen hebben tegengewerkt. Het schijnbaar ernstige conflict rond het Jeugdhonk is voorkomen en zelfs omgezet in een modus vivendi; suggesties als zou er een algemeen clubhuis voor alle stromingen uit kunnen komen, vonden geen genade bij de wethouder, want er is behoefte aan massaieugdwerk, waarvoor de raad dan ook bijna een ton gevoteerd heeft, die in dit gebouw is gestoken; vele jeugdver enigingen gaven reeds hun steun aan het werk. De principiële kant van de zaak liet hij voorzichtigheidshalve buiten beschou wing als toch niet tot een vergelijk leidend. Wel wilde hij het mnssajeugdwerk even helder omschrijven ter voorkoming van misverstanden: het gaat om de niet-georga- niseerde jeugd. Het massa jeugdwerk is evenwel vakwerk,,waarbij gegppgn wordt naar losgeslagen jongeren 'en het is in feite zo, dat deze de onerijnbare ieugd niet uit een beschouwing moet worden benaderd, maar alleen maar algemeen menselijk dient te worden ongevangen Daarna komt die jeu«?d wel weer in de beddingen der verschillende levensstromingen terecht. Hij stelde voor rustig af te wachten, of het Stichtingsbestuur de zaken aankan en dan nog eens de affaire te bezien - daarbij is primair, dat er nieuwe kansen worden ge schapen voor een grote groen ongriinbaren. wier kwaliteiten verbazingwekkend zijn. Sprekend over de wering der communis ten uit de raadscommissies bracht hij bij wijze van persoonlijke verklaring naar voren, dat hij het niet eens kon zijn met dit idee. Middelerwijl stelde hij zich fel achter het Hongaarse verzet en veroordeel de even fel de gruwelen der Russische machthebbers. Maar om deze aanranding van de democratie te beantwoorden met een tegenzet als het uitbannen der commu nisten leek hem niet juist: tenslotte was er vóór Hongarije al genoeg ergs gebeurd om de communisten hier buiten de wet te stel len - zolang dit echter niet gebeurd is moe ten de communisten kunnen meedoen aan het raadswerk. WETHOUDER R. VERBEEK (Arbeid) is gisteravond aan het woord gekomen voor de beantwoording van de vragen in de algemene beschouwingen over zijn porte feuille. Na enige ondergeschikte details als de toekomst van Kennemergaarde en Becckesteijn te hebben behandeld rusthuis of flats in Kennemergaarde kwam hü over het centrale kantorenpand te spreken: de belastingdienst heeft zich terug getrokken, maar de verwezenlijking van het kapitale gebouw was toch al geleidelijk moeilijker geworden, ook al blijft PTT meedoen. Het gevaar is, dat de zaak niettemin op de lange baan wordt geschoven. Verrassend werd de wethouder toen hij over oud-IJmuiden een nieuw licht deed schijnen: de oorspronkelijke industrievestiging ten oosten van de Oranjestraat zal niet of minder sterk doorgaan dan in het oorspronkelijke uitbreidingsplan werd aan gegeven, zodat op de nu nog bestaande vlakte tussen Oranjestraat en Keizer Wilhelm straat waarschijnlijk geen bedrijven zullen komen en de kans op een nieuw uitbrei dingsplan voor dit stuk groot wordt. ADVERTENTIE Kleuren: Kastanje, Zwart maten 35/42 Kleuren: kastanje zwart maten 35/42 Kenncmerlaan 63 - Tel. 4781 - IJmuiden De zaterdag in Zandvoort gehouden col lecte ten bate van de Nederlandse Anti vivisectie stichting heeft opgebracht 217,98. Dit is het hoogste bedrag dat ooit in Zandvoort voor dit doel werd bijeenge bracht. Wethouder Verbeek bleek door aan schouwing in Eindhoven genezen te zijn van zijn angst voor de automatische afsluit bomen. die NS wil leggen in de overweg i- de Wüstelaan, maar de rest van het col lege wil het nog wel eens zelf zien, voor het besluit valt. De commissie voor strandzaken zal over enkele weken de raad bereiken. Het kernpunt in zijn betoog werd de wo- ningpolitiek. Hij begon met een aantal ge gevens te vermelden: sinds 1948 zijn 5605 huizen in Velsen gebouwd, in 1955 kwa men er 581 klaar en in 1956 478, een in zinking diie mede het gevolg was van ster ke aandrang om ook de particuliere bouw wat ruimer te bedelen. Daarnaast hebben financiële oorzaken remmend gewerkt. Dit jaar waren er op 1 januari 528 huizen k aanbouw; per 31 december zullen het er 1324 zijn. Na 1 januari volgen dan de 14 huizen aan de Oranjestraat met de 28 winkels daar en 1957 kon dus wel eens een rede lijk gunstig jaar worden. v f Bejaarden Het onderbrengen van bejaarden in huis jes voor ouden van dagen is de ideale oplossing, meende hij en de samenstelling der gezinnen vindt duidelijk weerklank in de omvang der huisjes. Zoals er 40 huizen zijn voor alleenwonenden, gaat ook de bouw voor beter-gesitueerden voort en de woningbouwverenigingen zijn er bepaald niet bekaaid afgekomen; niettemin huldigt het college de opvatting, dat de positie der verschillende woningbouwverenigingen bekeken moet worden. De kracht dezer corporaties is immers geslonken: de ge meente houdt de verdeling tenslotte toch in de hand en dan wijkt de geloofsovertui ging of het lidmaatschap ener bouwver eniging. Als er huizen klaar komen, wij zen de verenigingen meermalen huizen toe aan mensen, die al een woning heb ben met alle kosten van dien. Hetgeen niet erg efficient is. Zolang de woningbouwverenigingen niet over de deskundigheid beschikken, die een gemeente bij haar bouw kan gebruiken, werken zij eerder remmend dan stimule rend op de nieuwbouw, meende de wet houder, die uiteraard alle lof had voor de goede wil der besturen. Het is nu eenmaal uitermate moeilijk toestemming te krijgen voor nieuwbouw en de weg tussen teke ning en aanbesteding is soms eindeloos lang. Systeembouw De systeembouw is niet onopgemerkt aan het college voorbijgegaan. Deze me thode heeft één voordeel: snelheid, hoewel zelfs dit aanvechtbaar blijft. Men kan ech ter niet goedkoper maar duurder bouwen en er is alleen een bepaald tempo te ver wezenlijken als er continu een groot aan tal blokken gebouwd kunnen worden. Bo vendien weet men aan het begin van zulk een systeembouw nooit, hoe hoog de kos ten aan het eind liggen het risico is wel wat erg groot op die manier. Hij wilde wel, dat er systeem in het bouwen komt, maar hield systeembouw voorlopig tegen. Gemeente en Hoogovens De consequenties van de nieuwe verhou ding tussen gemeente en Hoogovens ten opzichte van de woningbouw („eigen in woners gaan voor geïmporteerde Hoog ovenwerkers") bracht de heer Verbeek als volgt onder woorden: de gemeente heeft alle begrip voor de positie van de Hoog ovens; de bouw in Beverwijk heeft wei nig enthousiasme gewekt en de Hoogovens zün dus in het nauw gekomen. Is het nu juist, zo ging hij verder, dat de Hoog ovens Velsen in gebreke stellen (wat ni e t juist is) terwijl de overheid de Hoogoven werkers zo veel mogelijk in de IJmond- Noord wil huisvesten? In twee jaar konden de Hoogovens onge veer 700 employé's in Velsen onderbren gen, wat de wethouder toch maar een hele prestatie van Velsen vond. De beperkte ruimte in het uitbreidingsplan heeft al eerder hoogbouw met zich gebracht nu kunnen er nét 65.000 mensen in, maar dan is het uit. En kunnen de eigen mensen maar net onder de pannen worden ge bracht. Er is natuurlijk wel elasticiteit mogelijk, maar IJmuiden zal daarvoor in zuidelijke richting moeten uitbouwen. Eigen huizen Hoogovens hebben hij noemde het als extra-argument in Velsen verscheidene eigen huizen. En als er een vrij komt, wordt niet een moeilijk geval geholpen, maar een nieuwe arbeider van buiten aan getrokken. Hij vroeg dus om begrip voor het standpunt van het college in dit op zicht. Of die hele staalstad niet nodig zou zijn, als IJmuiden meer naar het zuiden zou uitbreiden, leek hem wel erg optimis tisch, een opoffering van recreatieruimte aan stedelijke uitbouw was volgens hem uitgesproken onmogelijk. De winkelbouw kreeg uiteraard even eens des wethouders volle aandacht. De h.cr Verbeek prees de gegevens van het NEI-rapport over deze materie en zag er een ernstige vermaning in: de winkels in de Oranjestraat worden er alleen gebouwd, als de zekerheid bestaat, dat de nu in oud- IJmuiden gevestigde zaken er in komen. Ongrijpbare Waterstaat Een ongrijpbare factor in dit gehele spel vormen de plannen van Rijkswaterstaat, die nu eenmaal altijd op het laatste mo ment loskomen en bijvoorbeeld ten aan zien var die eventuele nieuwe sluizen de vraag nu reeds opwerpen of de Keizer Wil- helmstraat niet het toekomstige hart van oud-IJmuiden gaat worden.... dit risico kent een ieder, die met Rijkswaterstaatsbe langen moet rekenen. Nieuwe aspecten Het nieuwe kantoor van de nieuwe fir ma, die ontstond uit de samenwerking tus sen Hoogovens en Halverhout op het ge bied der Hoogoven-scheepvaart komt ver moedelijk aan de kanaalkade; tegenover hotel Augusta is een rijtje huizen aange kocht en zo krijgt oud-IJmuiden langza merhand zijn nieuwe gelaat. Het is echter niet de opzet achter de huizen ten oosten van de Oranjestraat on middellijk industriebouw te laten aanslui ten, waaruit dus een kleine koerswijziging inzake dit deel van de gemeente zou vol gen. De wethouder achtte dan ook een nieuw uitbreidingsplan hiervoor niet on mogelijk, want oorspronkelijk is op de daar nog openliggende vlakte op industrie gerekend. Aan de westkant blijft de situatie na tuurlijk ongewijzigd: een afsluiting door OranjestraatKanaalkant en Bik en Ar- noldkade van het industriegebied. Als wethouder van Sociale Zaken heeft de heer C. P. J. M a a s (Kath.) het W. F. Visserhuis verder uitgerafeld. Hij had oog voor de uitbreidingsmogelijkheden van dat instituut, wil het rendabel worden. Ook de werkinrichting aan de Houtmanstraat kwam op tafel: het bestuur van de WZZ heeft nog niet positief gereageerd op de overneming door de gemeente. De zitting werd verdaagd tot vanavond half acht voor de duplieken uit de raad de vrijdag- en wellicht de maandagavond zullen er nog wel bijkomen. De drie Kennemerstaten sportverenigin gen WB (voetbal), IJmond (handbal) en Watervliet (korfbal), hebben hun wensen ten aanzien van de St. Nicolaasfeestvie- ring gecoördineerd in een gezamenlijke bijeenkomst voor de jeugdleden, die za terdagmiddag in het Statenhuis aan de Velserweg zal worden gehouden. De efficiënte en ook economische oplos sing zal bestaan uit een filmvertoning, waar tussendoor de goedheilig man zijn be zoek aflegt en natuurlijk niet zal nalaten te tracteren. In een lief filmpje laat regisseur Willy Rozier zien wat er gebeurt wanneer een charmante student tijdens het college ge schiedenis verneemt dat tweeduizend jaar geleden de vloot van een schatrijke Phoe- niciër bij een eilandje in de buurt van Cor sica is gezonken. Hij besluit naar de Middellandse Zee terug te keren om het goud van de schepen op te duiken en hij krijgt daarbij de hulp van een smokkelaar. De smokkelaar en de student geraken ech ter beiden verliefd op een bijzonder aan trekkelijke vrouw (Brigitte Bardot). Na tuurlijk wint de student het maar hij moet de schat afstaan aan de smokkelaar die echter in een storm vergaat. Dit alles kan men donderdagavond in „Thalia" gaan be kijken onder de titel „Manina, het meisje zonder sluier". Woensdagavond vond in zaal Dam de tweede toneelvoorstelling plaats voor de Heemskerkse leden van de K.A.B. Door de toneelvereniging „Vriendenkring" werd wederom een opvoering gegeven van het toneelspel „Als de klok waarschuwt". Ook deze avond slaagde uitstekend.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 23