Keten van radarposten langs Nieuwe Waterweg MEUBEL: Panda en de Meesteiwna ANDRéA Rustig weer van korte duur Fa. B. ENGELENBERG NAAIMACHINES Slecht zicht geen hinderpaal meer voor de scheepvaart van en naar Rotterdam De radio geeft vrijdag lïh.9ori(ünüa Wereldnieuws Zoch ió Aet zo DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 Nieuwe vindingen Essay-prijzen 1955 toegekend Kristallen serviezen en kunstvoorwerpen GROOTSTE RADARPROJECT V.D.WERELD woningtextiel een ongekend grote sortering Kort nieuws Eerste lustrum Vrouwelijke Vrijwillige hulpverlening Twijfel aan doelmatigheid van accijnsverhoging op gedistilleerd Geïnterneerde Ambonezen vrijgelaten Kampioenswedstrijd muziekkorpsen Diepvrieskluis Wageningen De staking bij Bruynzeel in Suriname OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN I I PLATTE AARDE ZATERDAG ZAL PRINS BERNHARD in Hoek van Holland de nieuwe radar installatie voor de Nieuwe Waterweg in werking stellen. Daarmee zal een voor de Rotterdamse haven zeer belangrijk werk zijn voltooid. Dit radarsysteem is zowel wat de omvang als de lengte van de keten van radarposten betreft, het grootste ter wereld. Het zal bij slecht zicht voor de scheepvaart van grote betekenis zijn en de kostbare vertragingen bij dichte mist tot een minimum kunnen beperken. Gezagvoerders van schepen zullen dan kunnen in- en uitvaren op de aanwijzingen van de radarposten aan de wal en van de loodsen, die door middel van een „portofoon" radiotelefonisch met deze posten in verbinding staan. Deze walposten kunnen op hun radarscherm nauwkeurig de posities van de schepen in de Waterweg bepalen. In 1949 stelden B. en W. van Rotterdam een radarcommissie in, die van het rapport van de Staatscommissie Onderzoek Radio- technischp Hulpmiddelen voor de Navigatie gebruik kon maken. In dit rapport was een systeem ontwikkeld dat door het Neder landse Radarproefstation te Noordwijk aan Zee werd uitgewerkt. Er werden proeven genomen door middel van een modelonder zoek, waarbij kon worden vastgesteld dat in het betrekkelijk nauwe lange en boch tige vaarwater tussen Hoek van Holland en Rotterdam zeven radarposten nodig waren om tijdens slecht zicht een schip veilig van of naar zee te doen varen. Het proefstation ging echter bij het ont werpen en uitvoeren verder dan de taak welke het was opgedragen. Verscheidene verbeteringen werden gevonden en uitge voerd. Zo werd het mogelijk de zo genoem de lichtenlijn op de rivier op het radar scherm vast te leggen. Een noodzakelijk onderdeel voor de mistnavigatie was de verbinding tussen radarpost en varend schip waardoor het mogelijk zou worden dat het schip gebruik kon maken van de waarnemingen welke de radarpost deed om de navigatie daarnaar te richten. Daarvoor was nodig een draagbare kleine radio zend- en ontvanginstallatie, die tot de uit rusting van de loods moest behoren en waarmee hij contact met de radarposten tot stand zou moeten brengen. Deze appara tuur zou aan verscheidene eisen moeten voldoen, die nog nimmer voor een draag bare zender-ontvanger waren verwezen lijkt Speciale „portofoon" Maar ook voor deze technische opgave week men niet terug. De „portofoon" welke men voor dit werk nodig had, dient twaalf frequentiekanalen te hebben, acht voor de 'verschillende radarposten, die alle een eigen frequentie hebben, en vier in reserve. Een toestel met een dergelijk groot aantal frequentiekanalen bestond niet. In opdracht van de commissie heeft een fabriek in Den Haag een dergelijke ultra-moderne porto foon vervaardigd. De loods brengt het in een tas mee aan boord, haalt de antenne uit de tas, zet het toestel in de stuurhut en kan zich dan in verbinding steden met de radarposten in welks gebied het schip zich bevindt. Een luidspreker in de portofoon maakt het mogelijk dat ook Kapitein en stuurman op de brug de aanwijzingen van de radar post kunnen volgen, zodat de gezag voerder ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 B. en W. van, Amsterdam hebben be sloten twee prijzen, elk groot vijftienhon derd gulden, toe te kennen voor in 1955 verschenen essaybundels of afzonderlijke, in tijdschrift gepubliceerde essays, en wel aan Jan Engelman voor zijn „Tweemaal Apollo" en aan mr. Evert Straat voor zijn essays „Levend verleden", „Antonio Ma- ehado", „beschouwingen en verantwoording bij de vertaling van Euripides Herakles", alsmede voor zijn dagbladpufolikaties op het gebied van de schaakkunst. De jury be stond uit de heren prof. dr. Sem Dresden, prof dr. E. J. Dijksterhuis en B. Stroman. ADVERTENTIE Gr. Houtstr. 163 - Tel. 12393 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 10.35 Lichte muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Koorzang. 12.00 Angelus. 12.03 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Militair orkest. 14.30 Piano kwartet. 15.00 Schoolradio. 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Boek bespreking. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Lichte muziek. 18.05 Lichte muziek. 18.30 Vragenbeantwoording. 18.45 Instrumentaal trio. 19.00 Nieuws. 19.10 Rege- rngsuitzending: De adoptiewet. Rubriek Verklaring en toelichting. 19.20 Regerings uitzending: Emigratierubriek. Het emigratie praatje. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.30 Actualiteiten. 20.45 De ge wone man. 20.50 Amateursprogramma. 21.15 Helden-Bataljon, klankbeeld. 22.00 Alt en piano. 22.30 Piano. 22.45 Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Nieuwe platen. HILVERSUM, II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.50 Sopraan en piano. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Orgel. 11.35 Wat doe je voor de kost. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 153.2 Orgel en zang. 13.55 Koersen. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voordracht. 14.50 Ge varieerd programma. 16.00 Platen. 16.20 Mu zikale causerie. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.50 Met de deur in huis, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kinderkoor. 19.30 De Dienende Kerk, cau serie. 19.50 Berichten. 19.55 Mededelingen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Sopraan en alt. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Muzikale causerie. 21.00 Oude en mo derne dansen. 21.30 Etherforum. 22.10 Bui tenlands weekoverzicht. 22.25 Exotische klanken. 22.40 Zorg om de mens, causerie. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 We reldkampioenschappen dammen. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.00—21.00 De Afwezige, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Euterpsichore. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Omroep koor en solist. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Symfonie-orkest en solist. (20.45—21.00 Kunstkaleidoscoop) 22.00 Nieuws. 22.11 Japanse muziek. 22.55— 23.00 Nieuws. DE RA DAR-INSTALLATIE VD. WATERWEG af te gaan op wat Radarsfohon Grens «an het waarnemingsgebied met uitsluitend behoef de loods hoort. De zeven radarposten langs de Waterweg zijn reeds enige tijd dag en nacht bezet. Men heeft reeds verscheidene malen ge oefend en de resultaten zijn uiterst bevre digend, hetgeen blijkt uit de rapporten van gezagvoerders, die reeds van de diensten van de radarposten gebruik maakten. Totaal omvat de rr dardienst 43 man. In de centrale post m Hoek van Holland zetelt de verkeersleiding, die telefonisch op de hoogte wordt gehouden van het verkeer op de Waterweg. Elke post is door een directe telefoonlijn verbonden met de voor gaande en volgende post. Een tweede tele foonlijn geeft een rechtstreekse verbinding met de centrale post, waar de scheepvaart bewegingen op een grote kaart worden bij gehouden door middel van kleine magneti sche scheepjes. Bij dikke mist niet afdoende Men zal niet moeten verwachten dat bij zeer dikke mist de scheepvaart zonder enige hinder of vertraging voortgang kan vinden. Voor grote schepen zullen er dan toch nog grote moeilijkheden blijven be staan. Maar bij slecht zicht, hetgeen in het afgelopen jaar niet minder dan 350 uren voorkwam, zal de scheepvaart voortgang kunnen vinden. De radar zal een regel matiger binnenlopen van schepen tijdens minder goed zicht bevorderen, zodat men in de haven regelmatiger kan doorwerken, hetgeen wegens tekort aan- havenarbeiders zeer belangrijk1 is. De radar- en de commu- nicatie-apparatuur, de gebouwen en alles wat daarbij komt, is door de gemeente Rot terdam bekostigd. Totaal is daarmee een bedrag van ongeveer 4.700.000,ge moeid geweest. De apparatuur zal worden bediend door het loodswezen aan welke instantie het be heer van de gebouwen met installaties is overgedragen. Belangrijke verbetering Op de radarposten langs de Nieuwe Waterweg wordt een nieuwe vinding toege past, die volgens deskundigen de betrouw baarheid van de radaraanwijzingen zeer vergroot. Bij het totdusver gebruikte radarsysteem werd het een onvolkomenheid beschouwd dat het schip zelf het onbeweeglijk middel punt van de beschijningscirkel vormde en de beweging van het vaartuig dus in zekere zin een vraagteken bleef. Voorts kon men niet gemakkelijke vaste voorwerpen van in-beweging-zijnde onderscheiden. Om zich van de koers van een ander schip te ver gewissen, diende men verder een soort pas sen en meten en berekenen toe te passen, hetgeen vooral bij meer dan een schip veel tijd vergde. Het nieuwe systeem maakt het mogelijk dat het eigen schip als het ware over het eigen scherm „vaart". Alleen de in bewe ging zijnde voorwerpen, dus varende sche pen, tonen een nagloeiïng op het radar scherm, een soort lichtend kielzog, zou men kunnen zeggen, waardoor zowel koers als snelheid in enkele seconden waarneembaar zijn en het rekenen achterwege kan blijven. Zes van de zeven radarposten langs de Nieuwe Water weg zijn onderge bracht in 16 meter hoge gebouwtjes, de zevende, de centrale post, be vindt zich in het gebouw van het Loodswezen in Hoek van Holland ADVERTENTIE WONINGINRICHTING BEVERWIJK, Geopend.a-12.30 en i4-iauur. Dinsd.tot Verdronken. Een 54-jarige schuiten voerder op de Amstel is bij de Omval te Amsterdam over boord geslagen en verdron ken. De rijkspolitie te water heeft het stof felijk overschot later opgehaald. De man is vermoedelijk getroffen door een luik dat tengevolge van de sterke wind omsloeg. De Nederlandse Federatie voor Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening herdenkt vandaag in Den Haag haar vijftigjarig be staan. De federatie is begonnen met zeven organisaties; nu zijn er zestien landelijke vrouwenverenigingen bij aangesloten en acht provincies, zo kon de presidente, mevrouw S. H. GoossensSteelink, in haar lustrum rede meedelen. Het bestaande vluchtelingenfonds van de federatie zui alleen worden gebruikt voor het financieren van oplossingen voor het bestaan van vluchtelingen, die moesten ach terblijven in kampen als gevolg van de rigoreuze immigratiebepalingen, die vele landen hanteren. De hulpverlening aan de Hongaarse vluchtelingen zal de hulp aan de „oude vluchtelingen" niet op een zijspoor schuiven, zo verklaarde mevrouw Goossens vandaag. Over de hulp aan de Hongaarse vluchte lingen merkte mevrouw Goossens nog op, dat er straks een taak voor de federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening komt als de Hongaarse gezinnen eenmaal defini tief een woonplaats in diverse gomoeftten hebben gekregen. Als een eventuele toekomstige taak van de federatie noemde mevrouw Goossens.de zorg voor bejaarden. Het produktschap voor gedistilleerde dranken heeft aan de leden van de Staten- Generaal een adres gezonden, waarin ge steld wordt dat de regering met de ver hoging van accijns op gedistilleerd haar doel, grotere opbrengst van de gedistil leerd accijns, niet zal bereiken, omdat de huidige accijns reeds maximaal is. De af- zetvermindering ten gevolge van de ver hoging zal de te verwachten meerdere op brengst voor de schatkist teniet doen. Deze mening is gebaseerd op een rap port van de econoom dr. W. J. van de Woestijne, aan wie het bestuur de vraag heeft voorgelegd of de relatieve belasting druk op het artikel gedistilleerd als ge volg van de algemene prijsstijging is ver minderd. De vier Ambonezen, die aan het begin van de vorige maand zijn geïnterneerd naar aanleiding van hun houding tegen de nieuwe uitkeringsregelingen, zijn woens dag in vrijheid gesteld. Op 5 oktober werd hen het interneringskamp aan de Van Al- kemadelaan in Den Haag aangewezen als verblijfplaats- Het ministerie van Justitie deelt mede, dat de minister van Justitie heeft besloten hen in vrijheid te doen stel len, omdat „zij hebben doen blijken hun gedrag, dat aanleiding gaf tot hun inter nering, te zullen wijzigen". Het zijn vier leiders van de Partai Na- sional-Maluku Selatan, Siwqletig,, Amanq- punjo, Tutubasa en Hityahubessy. Zij wer den beschouwd als de aanstokers van het verzet in enkele Ambonoso woonoorden tegen de nieuwe regeling. Boven Scandinavië bevinden zich evenals gisteren verschillende centra van lage druk. De voor ons belangrijkste lag vanochtend vroeg boven Denemarken en de Duitse Bocht. Een randst-oring hiervan passeerde de afgelopen nacht met tal van buien, waar bij ook onweer voorkwam, ons land. Achter deze storing wakkerde de wind vooral langs de kust van Zeeland en Zuid-Holland aan. Vanmorgen werd daar windkracht 8 a 9 bereikt. Ten noorden van de Azoren bevindt zich nog steeds een krachtig gebied van hoge druk. Hiervan strekt zich een rug in de richting van IJsland uit. Deze rug komt naar het oosten en zal de komende nacht het Noordzeegebied bereiken. In verband hier mede nemen de buiïgheid en de wind ge leidelijk af en kan vannacht de temperatuur plaatselijk in het binnenland tot iets bene den het vriespunt dalen. Er zijn aanwijzingen, dat dit rustige weertype van slechts korte duur zal zijn. In het zeegebied tussen Groenland en IJsland ontwikkelt zich namelijk een volgende depressie, die vermoedelijk naar Schotland koers zal zetten en die de wind weer doen toenemen. zal 30 november: Zon op 8.26 uur, onder 16.35 uur. Maan op 6.21 uur, onder 15.25 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 29 november Hoog water: 1.02 en 13.29 uur. Laag water: 9.02 en 21.20 uur. Vrijdag 30 november Hoog water: 1.58 en 14.17 uur. Laag water: 10.00 en 22.14 uur. WEEKKAFRUKTEN (De temperatuur is van OU CÖ hedenmorgen 7 uur, de .5 w neerslag van de laatste •o- d 24 uur.) u -S c 5'! <u zS Kopenhagen sneeuw wnw -8 0,6 Stockholm geheel bew. windst. -12 0 Oslo regen n 2 5 Aberdeen licht bew. nw 2 8 Dublin onbewolkt w 2 3 Londen licht bew. nw 3 0 Brussel regen wzw 2 4 Parijs half bew. wzw 1 4 Bordeaux onbewolkt n-nw 5 13 Gren-oble regen windstil 2 7 Nice zwaar bew. w 11 0 Berlijn geheel bew. zw 1 6 Frankfort geheel bew. zw 2 2 München half bew. wzw -0 18 Zürich sneeuwbui wzw 1 13 Genève sneeuwbui zw 2 5 Locarno onbewolkt ozo 2 Rome zwaar bew. z 12 0,6 Mallorca zwaar bew. wzw 14 0 Amsterdam regenbui n-nw 3 5 Den Helder zwaar bew. n 6 5 Ypenburg zwaar bew. nw 5 10 Vlissingen onweer wnw 5 3 Eelde regenbui w 0 7 De Bilt licht bew. nnw 3 8 Twente geheel bew. w 2 8 Eindhoven regenbui w 3 4 Vlv. Z.-Limb. regenbui zw 2 7 70. Op het hoofdbureau van politie wer den Plutanus en Panda aan een streng verhoor onderworpen, want de inspecteur wilde met alle geweld weten, waar de miljonair en de werksters gebleven wa ren, die Plutanus had laten verdwijnen. „Waar is graaf Basoeka?! Waar zijn de werksters?!", bulderde hij voor de zoveel ste maal, terwijl hij met zijn vuist op tafel sloeg. „Maar niet zoveel lawaai gesnorde uiterling", verzocht Plutanus geprikkeld, „je verstoort de innerlijke rust. Sluit my op, zoals mij beloofd is. Ik verlang naar de stilte van een diepe cel". „Celstraf zul len jullie zeker krijgen!", brieste de in specteur, „en hoe langer jullie zwijgen, hoe groter die straf zal zijn!" Dreigend keek hij van de een naar de ander en wendde zich toen plotseling tot Panda. „Jij daar, jonge bandiet! Wil jij soms ook niet zeggen, waar jullie slachtoffers ge bleven zijn?!" „Nee eh jawel", sta melde Panda, „z-ze zijn op een stil pl- plek plaatsje. Meneer Pl-Plutanus heeft ze daarheen getoverd, omdat ze zenuw achtig waren en rust nodig hadden!" De inspecteur beet op zijn snor en liet een akelig gegrom horen. „Getoverd ze nuwachtig herhaalde hij met een raspende stem. „Nog grappig zijn ook hè? Maar nu is het uit met mijn geduld. Nu zullen we jullie eens onder druk zetten!" Hij zette een zonnebril op en beval: „Breng de zoeklichten aan!" Op een persconferentie, te Amsterdam gehouden, werden door dr. J. C. M. Sweens, voorzitter van de R.K. Federatie van Har monie- en Fanfaregezelschappen, mede delingen verstrekt omtrent de kampioens wedstrijd dezer organisatie, die dit jaar op 9 december 's middags en 's avonds in het Concertgebouw te Amsterdam gehouden wordt. Van de achttienhonderd Nederland se korpsen, die bij een van de vier lande lijke federaties aangesloten zijn, telt de katholieke federatie er vijfhonderdvijftig, die verdeeld zijn over zes bonden in ver schillende delen des lands, welke naar een gelijkvormige regeling jaarlijks hun con coursen houden. Sinds 1953 wordt boven dien, onder de naam Kampioenswedstrijd door het overkoepelend orgaan een soort ereconcours gehouden tussen de uitblin kers. Een strenge selectie is daarbij waar borg voor een goede vertegenwoordiging van de diverse bonden. De kampioenswedstrijden zijn zwaarder dan de gewone concerten. De deelnemers moeten vier werken concourswaardig in studeren, namelijk één verplicht stuk en drie andere werken naar keuze, die aan bepaalde eisen moeten voldoen. Pas bij het optreden wordt (joor de jury aangewezen welk van de keuzewerken moet worden uitgevoerd. Slechts de hoogste afdelingen (uitmuntendheid, ere en superieure) komen bij deze krachtmeting aan bod. Dertien korpsen, waaronder enkele geduchte uit Limburg en Brabant, zullen zich op 9 de cember met elkaar meten. De overheid toont steeds meer belang stelling voor deze tak van volkscultuur. In 1953 heeft de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen een adviescommis sie op het gebied van harmonie en fanfare ingesteld. Sinds 1954 ontvangen de vier federaties rijkssubsidie. Deze overheidszorg schept de mogelijkheid tot het organiseren van manifestaties als deze kampioenswed strijd, die in staat zijn op geordende en vast gereglementeerde wijze het peil der volksmuziek op te stuwen. ADVERTENTIE Geheel complete BUREAU-GARNITUREN Ook alles los verkrijgbaar Woensdag heeft ir. A. W. van de Plassche directeur-generaal van de Landbouw, de proef-diepvrieskluis van de stichting Land- bouwhuishoudkundig Onderzoek te Wage ningen officieel geopend. Ir. Van de Plas sche zeide grote verwachtingen te koeste ren van de proefnemingen op het gebied van het diepvriezen van levensmiddelen. Prof. C. W. Willinge Prins-Visser, direc trice van de stichting Landbouwhuishoud- kundig Onderzoek, gaf een overzicht van diepvriezen, ais werkwijze voor het conserveren vört pró- dukteq voor de eigen huishouding. Sinds een jaabuis j.8at afefitel -gfcmeeiischapipelijke diepvrieskluizen in ons land gegroeid van acht kluizen met 750 loketten tot veertig met 3200 loketten. Deze ontwikkeling gaat nog steeds door. De stakers bij Bruynzeel in Suriname zijn bijzonder opgewonden geraakt over de opmerking in het rondschrijven van de directie, dat samenwerking niet mogelijk zal zijn, indien de werknemers bij hun eisen blijven (de stakers eisen loonsverho ging van dertig percent). De stakende B.W.O. (Bruynzeel Werk nemers Organisatie) heeft een communi qué uitgegeven, waarin onder andere staat „Wij Surinamers laten ons niet bedreigen met ontslag door vreemdelingen, die met. onze arbeid en onze grondstoffen, met de winsten gaan strijken in ons eigen Suri name, maar eisen slechts objectieve en rechtvaardige bestaanszekerheid in ons de mocratische Suriname. Wij vragen slechts medewerking om een algehele boycot on der alle lagen der bevolking, het gehele land door te voeren ter redding van onze economische ondergang in Suriname". Moord. Het gerechtshof in Brussel heeft woensdag de Brusselse kapper Jean Marie Lefebre ter dood veroordeeld we gens een drievoudige moord. Aangezien de doodstraf in België niet voltrokken wordt, betekent de veroordeling levens lange gevangenisstraf. Le Fe-bre ha-d een 87-jarige gepensioneerde generaal bij een poging tot beroving vermoord als mede diens 81-jarige schoonzuster en de 61-jarige dienstmeid. Mijnongeluk. Bij een mijnongeluk te Saint- Florent sur Auzonnet, in de buurt van Nimes (in Zuid-Frankrijk) zijn woens dag vier arbeiders om het leven geko men en drie ernstig gewond. Rebel. De politie van Sydney heeft woens dag een man, die tijdens een rijtoer van de hertog van Edinburgh door de stad scheldwoorden riep en dreigend met zijn tas zwaaide, in bescherming moeten nemen tegen een woedende menigte. De hertog meukte niets van het voorval, hij keek net de andere kant uit. Melden. Dinsdag heeft de Noorse minister van Buitenlandse Zaken Halvard Lange in de Algemene Vergadering van de UNO gepleit voor het melden van atoomproeven op grote schaal bij de UNO. Lange zei, dat dit de eerste stap n-aar ontwapening kon zijn. Tsjoe. Premier Tsjoe-en-Lai van China is uit Cambodja in India aangekomen, waar hij twee weken zal blijven. Zijn bezoek aan Cambodja heeft een week geduurd. Bisschop. In de nacht van 25 op 26 novem ber overleed te Bern in de ouderdom van 86 jaar prof. dr. Adolf Küry, gedu rende 31 jaar de bisschop van de Oud- Katholieke kerk in Zwitserland (1924 1955). Bisschop Küry maakte in 1931 deel uit van de Oud-Katholieke delega tie n-aar de conferentie, waar de inter communie met de Ang-likaan-se kerk tot stand kwam. Hij heeft van het begin af het oecumenisch werk sterk gesti muleerd en vertegenwoordigde zijn kerk op tal van grote conferenties. Eigenaar. In Zürich is bekendgemaakt dat Emit George Bührle, eigepaar van het bekende wapenconcern Oerlikon en Zwitserlands rijkste inwoner, op 66- jari-ge leeftijd is overleden. Ander kanaal. De blokkering van het Suez- kanaal zal geen invloed hebben op de Engelse kleinhandelsprijzen voor boter en geen schaarste van boter veroor zaken. Meer dan de helft van de Engel- sehe boter is afkomstig uit Nieuw-Zee- land en Australië, maar deze wordt voor het grootste deel via het Panama kanaal verzonden. Fors begin. Het gewoonlijk zeer bedaarde college van senatoren in de Canadese hoofdstad kwam woensdagavond in hef tige beroering toen de nieuwe- senator H. de Molson, in zijn maidenspeech het voorstel deed, de diplomatieke betrek kingen met Rusland te verbreken. Vier miljard. Ambtenaren te Washington hebben meegedeeld, dat de Amerikaan se regering voorlopig van plan is het congres om iets meer dan 4.000.000.000 dollar te verzoeken voor hulp aan het buitenland in het komende belasting jaar, dat in juli 1957 begint. Dit is onge veer 900.000.000 dollar minder dan de regering voor dit jaar heeft verzocht. Bezoeker. Van de zijde der Noorse vloot- autoriteiten is te kennen gegeven dat er niets is gebleken van „onregelmatig heden" in verband met bezoeken van Oostdui-tse trawlers aan d-e zuidweste lijke kust van Noorwegen. Vo-lgens eer dere berichten waren er vermoedens dat door de opvarenden van deze trei- lers waaronder de „Robert Koch" uit Rostock spionage werd gepleegd. Diamantwinkel. In het hart van de stad Kimberley exploiteert de heer Niklaas van der Westhuizen de zonderlingste diamantmijn ter wereld on-der de vloer van een winkel. Het ge-bouw be vindt zich op de beroemde blauwe grond, het verweerd vulcanisch gesteen te, waarin diamanten voorkomen. ADVERTENTIE boelstraat 59. - Haarlem Tèl. 15232 Alle soorten MENIEVERVEN IN ALLERLEI populaire werkjes kunnen we bij herhaling lezen, dat de Grieken in de oudheid zich de aarde als een platte schotel voorstelden, langs welke rand de wereldzee stroomde. Als bewijs wordt dan de een of andere wereldkaart afgedrukt, waarop deze voorstelling inderdaad in beeld is gebracht. Twijfel is dus welhaast uitgesloten. Toch is deze weergave eenzijdig en daarom onjuist. Tijdens de opkomst van de Griekse beschaving was het wereldbeeld uiteraard beperkt, f maar de gevolgtrekkingen die hieruit werden gemaakt gelden alleen voor die bepaalde perio de. We mogen ze niet hoofdelijk omslaan over de hele Griekse beschaving in de oudheid. Ten tijde van Homerus be- stond er bijvoorbeeld uitsluitend enige aardrijkskundige zekerheid aangaande het land van Troje, de Peloponnesus - waar de belangrijkste Griekse stammen woon den -, de Sporaden en Cycladen en het landschap Ithaca. Wat zich buiten dit kleine gebied bevond, was in nevelen ge huld: Italië was onbekend land, op Sicilië meende men dat de éénogige reuzen (Cy clopen) huisden, waaromheen een uitge strekt tovergebied lag, zoals het eiland van Circe, dat der Sirenen, de Scylla en Cha- rybdis, enz. Een dagreis ten westen van Sicilië wist men de Zuilen van Hercules te liggen, waar zich het einde der aarde bevond, Lybië is door allerlei fabel-volken bewoond en Egypte - met het grootse Thebe - vertoont zich in een nevelachtig waas. Met het toenemen van de scheepvaart en het stichten van talrijke volksplantingen in Klein-Azië werd de horizon voor de Grieken weliswaar ruimer, zodat ook hun wereldbeeld zich wijzigde, maar de ingrij pendste veranderingen werden toch onder invloed van wis- en natuurkundige onder zoekingen tot stand gebracht. Parmenides van Elea leerde reeds in de eerste helft van de 5de eeuw v. Chr. dat de aarde een bol was, en hoewel dit denkbeeld aanvan kelijk geen bijval genoot, werd die opvat ting in de dagen van Plato algemeen ge huldigd. Dat was dus in de 4de eeuw v. Chr. Het idee van de platte aarde is hier door bij de Grieken van de baan. Hoe de finitief de breuk met ouderwetse opvat tingen reeds in die tijd was, blijkt uit de leer van Heraclides van Pon- tus, die in 320 v. Chr. voor het eerst de stelling verkondigde dat de aarde om haar as draait van west naar oost. Moderner kan het al haast niet. Daarna volgt de periode y van grote wiskundigen, die de aardomtrek weten te be rekenen en verscheidene astronomische berekeningen uitvoeren, We hebben daar vroeger reeds over geschreven en zullen dus niet in herhalingen vallen. Maar één punt blijft toch nog ter op heldering over: verschillende wereldkaar ten uit de oudheid tonen toch een oceaan, die kringsgewijs om het vasteland spoelt. Zouden de Grieken dan toch niet gedacht hebben, dat de aarde een platte schotel was die in de oceaan lag Natuurlijk niet! De Grieken wisten al leen niet, hoe het land buiten de hun be kende wereld verliep. Zij wisten wél dat zij overal op water stuitten. Wat is dus normaler, dan dit water aan het einde van de hun - vaak van horen zeggen - beken de landstreken aan te geven? Aardrijkskundige kennis is overigens r>aak veel groter dan geografische hulp middelen kunnen doen vermoeden. Daarover morgen. H. Pétillon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2