Tartanruiten zijn erg populair Schepper in schoenen: bottier André Perugia //e? conflict in de P.E.N. Wel negenhonderd variaties Gasteria 's ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN 11 A UW HAAR IS UW KROON MAISON C. J. OERLEMANS Aardgas voor Amsterdam Examens Herkenningsteken Officiële tartan Hamsteren in België Heeft U plannen voor een wringer? want Erres wringers zijn Erres wringers zijn verkrijgbaar in een grote en kleine uitvoering, prijs vanaf f. 68.- DONDERDAG 2 9 NOVEMBER 1956 y-T R.S. Stokvis Naar aanleiding van het hoofdartikel „Geen heksenjacht!", in ons blad van zater dag 24 november heeft de heer H. G. Can- negieter, „als de enige van de tien P.E.N.- leden in Haarlem en omstreken, die uit het P.E.N.-centrum voor Nederland is getre den," ons het volgende verweerschrift ge zonden: Het heeft mij bedroefd, dat de hoofd redacteur de geste van de omstreeks ne gentig respectabele mensen, die hun lid maatschap van de P.E.N, hebben opgezegd, als een begin beschouwt van een „cam pagne van verdenking en verdachtmaking tegen ieder, die zij als communist menen te mogen beschouwen" en dat hij deze demonstratie signaleert in samenhang met „MacCarthy's heksenjacht". Wanneer 90 van de 250 leden ener idea listische vereniging uittreden en tot deze leden zowel „bezadigde" ouderen als de jongsten onder de „experimentelen" be horen, - wanneer men weet, dat deze auteurs van diverse pluimage allen het lid maatschap van de P.E.N. als een onder scheiding en als een onderlinge geestesband hebben gewaardeerd en dat zij het verlies van dit lidmaatschap als een offer betreu ren, - dan moet men toch wel het vermoe den krijgen, dat achter dit uittreden iets meer zit dan een voor verantwoordelijke intellectuelen onwaardige rel. De oppositie richtte zich juist tegen een vage formule als cle thans aangenomen motie, omdat zij zich wilde vrijwaren tegen ongegronde uitbanningen. Zij heeft ge vraagd om een concreet kenteken en vond dit in het lidmaatschap van de Communis tische Partij of van haar mantelorganisa ties. Het is deze partij, die zich solidair verklaart met hetgeen Sovjet-Rusland in Hongarije en elders verricht. Het is het enige kenteken, waarover men beschikt. „Afschuw van de gruwelen in Hongarije"? Wij hebben in de bewuste ver gadering sprekers krokodillentranen zien huilen om wat er in Hongarije geschiedt, maar zij onthielden zich ervan, deze ge beurtenissen toe te schrijven aan Sovjet- Rusland. Zijn het niet de „fascistische- kapitalistische benden" geweest, die dit beulswerk noodzakelijk maakten? Het is nu eenmaal zo, dat de met Sovjet-Rusland sympathiserende of coquetterende commu nisten evenals indertijd onze nazi's aan alle woorden en begrippen een andere inhoud geven dan in de normale mensengemeen schap daaraan gehecht wordt. Hierdoor kunnen zij alles beweren wat zij maar wil len; zij noemen zwart wat wij wit noemen en omgekeerd. Hierdoor heeft een persoonlijke verkla ring geen zin. De communist of nazi blijft rustig zitten waar hij is binnengedrongen om daar zijn demonisch werk te kunnen voortzetten. In deze demonie van de „Um- wertung aller Werte" ligt juist het gevaar van dit soort mensen. Eerst als men ze hun lidmaatschapskaart van de C.P.N. uit de zak haalt, heeft men de slang bij de staart! Is het nu ondemocratisch om communis ten te royeren uit een centrum, welks Handvest dwars tegen de ideologie van het Russische communisme en deszelfs kwade pi^btijken ingaat? Men heeft toch het recht, van medeleden te eisen, dat ze de regels van het spel erkennen en meespelen? Dit heeft men indertijd van de nazi's ge- eist; waarom zou men zachtzinniger optre den tegen hen, die de democratie alleen kennen en toepassen in haar tegenpool, de „volksdemocratie" der dictatuur? Moet de democratie zo ver gaan, dat men in een uiteraard met spanning geladen bij eenkomst als de bewuste vergadering van de P.E.N. een spreker rustig een betoog laat voorlezen, dat zó als hoofdartikel in De Waarheid kon worden afgedrukt? Is men, zoals de heer Koster het uitdrukt, op het aanhoren van dit betoog „kwaad weggelopen"? Wij waren niet „kwaad", maar men loopt toch ook weg uit een kerk, wanneer daar van de preekstoel af zou worden gevloekt en godslasterlijke taal werd uitgeslagen? Op het voorlaatste P.E.N.-congres heb ik het volgende beleefd, dat ter illustratie kan dienen van onze bezwaren. Een Estlands auteur, met wie ik in gesprek kwam, vroeg mij naar het werk der jongste generatie Nederlandse dichters. Ik zei hem, dat ik daarvan niet voldoende op de hoogte was. Maar ik zou hem iemand toesturen, die in deze bevoegd is. Ik wendde mij tot een on zer medeleden met het verzoek, de buiten landse gast in te lichten. Maar deze (een bekend communist) antwoordde: „Een Est- lander? Dan is het toch zeker een uitge wekene? Daarmee wil ik niets hebben te maken; dat zijn reactionaire fascisten!" Behoren - zo vraag ik thans - mensen die zich solidair verklaren met de beulen hunner collega's, in een gezelschap dat de collegialiteit zoekt in een gemeenschappe lijk idealisme? Men kan het selecteren overdrijven tot- a O n Zonen N.V. dat het „heksenjacht" wordt, maar ook de „verdraagzaamheid" is aan overdrijving onderhevig, en dan lijkt zij mij en mijn negentig medestanders in deze even ge vaarlijk. Tenslotte geven wij toe, dat de plaats vaste communisten - aan vrijwillig heen gaan zullen zij niet denken! - hun lidmaat schapskaartje van de C.P.N. wel kalm ver borgen zullen houden, zo zij al niet „geheim lid" zijn. En dat ook de „scherpe" resolutie derhalve geen practisch effect zou hebben gesorteerd, ware zij aangenomen. Maar de P.E.N. had dan toch uitgesproken, dat N.P.C. (Ned. P.E.N.-Centrum) en C.P.N. el kanders radicale en principiële tegenstel ling vormen. H. G. Cannegieter (Wij nemen graag aan, dat de heer Can negieter zich bij zijn uittreding uit de P.E.N. heeft laten leiden door de zuiverste en oprechtste gevoelens. Maar dat geldt zeer beslist niet voor sommigen van de anderen, die zijn uitgetreden en die nu wel degelijk een campagne van verdenking en verdachtmaking voeren tegen ieder die vol gens hun mening een communist of meeloper is. De heer Cannegieter geeft zelf toe, dat de plaatsvaste communisten hun lidmaat schapskaartje van de C.P.N. wel verborgen zouden houden, „zo zij al niet „geheim lid" zijn." Hoe wil hij het dan klaar spelen, hun dat kaartje uit de zak te halen om „de slang bij de staart" te grijpen, zoals hij voorstelt? Naar onze overtuiging zijn juist dm communisten, die de leer in 't geheim belijden en die desgevraagd dus zeker zou den ontkennen, lid van de C.WN. te zijn, de gevaarlijkste, in elk geval veel gevaarlijker dan diegenen, die met open vizier strijden. De „scherpe" resolutie, ware zij aangeno men, zou dus niet alleen geen praktisch effect hebben gesorteerd (hetgeen de heer Cannegieter ruiterlijk erkent), maar zij zou zelfs tot gevolg hebben gehad, dat enkele minder gevaarlijke tegenstanders zouden zijn geroyeerd, terwijl de gevaarlijkste, die in 't geniep werken, ongemoeid zouden zijn gelaten. Onzerzijds erkennen wij gaarne, dat wij ook weinig verwachten van het praktische effect der nu aangenomen resolutie. Wij hebben ook voor die resolutie geen uitbun dige bewondering. Door middel van resolu ties kan men nu eenmaal noch krokodillen tranen, noch geheime of onvindbare lid maatschapskaarten effectief bestrijden. Maar een veroordeling van het Russische optreden in Hongarije door de P.E.N. is althans een iets positiever gebaar dan het uitstoten van leden die - bij gebrek aan objectief bewijsmateriaal - op grond van verdenkingen als communisten zouden worden gedoodverfd. S. K.) ADVERTENTIE Permanent wave is een kwestie van vertrouwen en.... goed modelknippen Cold-wave en Tiède permanent vanaf 12.50 Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 Tussen het rijk en de gemeente Amster dam is een overeenkomst gesloten over de levering van aardgas aan de hoofdstad. Het probleem van de Amsterdamse gas- voorziening is het grote verschil tussen het gemiddelde zomerverbruik per etmaal van rond 350.000 kubieke meter en het hoogste winferverbruik van meer dan 1.150.000 ku bieke meter per etmaal. Thans kunnen de e'jen produktie en leveringen door Hoog ovens met aardgas worden aangevuld. De levering geschiedt via Hilversum door de bestaande transportleiding Hilver sum-Amsterdam. „ONZE LICHTE MUZIEK" BESTAAT 13 DECEMBER TIEN JAAR. De stichting „Onze Lichte Muziek" zal op 13 december met een „artiestenbal" in het concertgebouw in Amsterdam haar tienjarig bestaan vieren. Het batig saldo van deze avond is bestemd voor hulp aan het Hongaarse volk. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Bevor derd tot arts mevrouw E. J. LieVan den Boogaard en mej. C. Coster, Amsterdam; mej. M. C. Goede, Landsmeer; N. F. Bosma en E. S. A. Klatte, Amsterdam en Y. G. van der Veen, Warnsveld. Geslaagd voor het artsexamen 1ste gedeelte J. C. Belderok, M. N. Weisman, M. A. Verschuyl, B. C. Santen en L. Onvlee, allen Amsterdam. 's Gravenhage. Examens wiskunde M. O. geslaagd voor de akte I L. J. Ph. Maas te Voorburg en J. L. duider te Aalsmeer. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men scheikunde H. Kienhuis, Den Haag. oer de<V rouw De tartan in originele toepassing. Tartanruiten mogen zich op het ogenblik in een grote belangstelling verheugen. Dit geldt niet alleen voor damesrokken en mantelpakken, die al dan niet in een authentiek dessin zijn uitgevoerd, ook blouses en herenover hemden in originele schotse ruiten sieren sinds kort de winkelvitrines. Speciaal voor de heer is zo'n sportief overhemd 'n vermeldenswaard mode nieuwtje voor de winter. Parijs en Italië hebben dit genre reeds in de voorjaarscollecties gebracht en dankzij het initiatief van een Haarlemse over hemdenfabrikant heeft het nu ook in Nederland zijn intrede gedaan. HOE OUD TARTANS zijn is met geen mogelijkheid te zeggen. Vast staat, dat reeds in 1471 een officieel stuk van deze benaming melding maakt: tussen de re keningen van bisschop John van Glas gow, die zijn hoge ambt combineerde met dat van minister van Financiën onder koning Jacobus III van Schotland, heeft men er een gevonden, die betrek king had op de aankoop van een blau we tartan. In vroeger eeuwen waren de tartans niet zo kleurig als thans en er was ook minder variatie in dessinering. De oor zaak hiervan is eenvoudig: patroon en tinten hingen geheel af van" de mate, waarop de plaatselijke wever zijn vak verstond. Bovendien was het in die tijd van slechte verbindingen belangrijk of men in de naaste omgeving van het dorp de grondstoffen voor de plantaardige verven kon vinden. De ontwikkeling van de chemische verffabricage heeft een grotere gevarieerdheid in dessins en kleurengamma mogelijk gemaakt. In de achttiende eeuw ontstonden de tartans, die als herkenningsteken wer den gedragen door de leden van een be paalde familiegroep, in Schotland „clan" genoemd. Deze groepen, geleid door het hoofd van een adellijke fami' ie, be schikten in een zeker gebied over ver gaande sociale, economische en wette lijke bevoegdheden. Elke clan onder scheidde zich door een eigen patroon van tartan, die werd vervaardigd door de eigen wever. Binnen iedere groep werd nog onderscheid gemaakt naar de bestemming van de kleding: had men een helder getinte tartan voor dagelijks gebruik, dan werd op de jacht een over eenkomstig dessin in donkerder tinten gedragen. Bovendien bestond nog de zo genaamde Dress Tartan voor feestelijke gelegenheden; kenmerkend hiervoor is een witte ondergrond. Nog heden ten dage kan men volop van de kleurenpracht van tartans ge nieten, wanneer men in de gelegenheid is een Highland Ball bij te wonen. Op vallend is dan, dat de mannen met hun kilts, geblokte kousen, waarin een dolk is gestoken, kanten jabot en manchet ten er veel fleuriger uitzien dan de vrouwen. Aangevuurd door de nasale tonen van doedelzakken dansen zij met uitwaaierende kilts en het is een lust om te zien hoe sierlijk d<? rappe voeten de gecompliceerde passen van een „ree!" uitvoeren. Tegenwoordig hoeft niemand meer moeilijkheden te verwachten, als men zich in het traditionele costuum steekt, maar dat is wel eens anders geweest. Nadat een opstand van de Schotten in 1745 bloedig was onderdrukt, vi ardigde de Engelse koning een verbod tot het dragen van tartans uit. Dit verbod had een politiek doel: de koning wilde de saamhorigheid van de Schotten door deze maatregel verzwakken. In 1782 werd de wet ingetrokken, waarna de tartan een tijdperk van hernieuwde bloei inging. Regimenten Hooglanders gebruikten onder andere de stof a's propaganda voor de aanwerving van re- cruten. De geschiedenis verhaalt, dat het oezoek van koning George IV aan Schot land in 1822 een fantastische vertoning was, daar de Schotse adel zich zo fraai mogelijk had uitgedost. Niet in de eer ste plaats ter ere van de koning, maar meer om hun zin voor onafhankelijkheid ten toon te spreiden. De officiële tartan mag maar zo met door iedereen worden gedragen. Geheel in overeenstemming met het karakter ervan (dus: familie- of groepskenteken) zijn zij verbonden aan een bepaalde (Van onze correspondent in Brussel) De grote winkel-magazijnen in België verkopen dit jaar maar heel weinig kin derspeelgoed, ondanks de enorme recla me die zij hebben gevoerd. De verkopen liggen ver onder het normale peil. Daar entegen is de verkoop van zout, conser ven, rijst, lucifers, zeep en meel vier tot vijf maal groter dan normaal. Nu er een grote kans bestaat dat de internationale spanningen worden bezworen, is de hamsterwoede wel wat verminderd, maar de aankopen zijn nog steeds veel groter dan de normale behoeften. Het Sinterklaas-feest zal in vele gezinnen dan ook magertjes gevierd worden. Heel veel huismoeders hebben haar geld in voorraden gestoken. In de grote maga zijnen wordt de hamsterwoede tegenge werkt. Men geeft er slechts een beperkt aantal van de gevraagde artikelen, maar sommig huisvrouwen gaan van het ene naar het andere magazijn. Om niet in de rij te moeten wachten, betalen velen meer dan nodig is. Er is dus al weer een zwarte markt! Het resultaat van de rantsoenering der benzine en het verbod om op zondag te rijden is voor de ver koop van automobielen funest. De ver koop is nog slechts 70 procent van de normale. Wel een bewijs dat vele auto mobilisten hun wagentje als een luxe beschouwen. In ieder geval is het aan tal personen dat de auto niet direct voor beroepsdoeleinden gebruikt, groter dan men dacht. Daalt de verkoop van auto's, daarentegen stijgt de vraag naar ben zine. Een aantal onverantwoordelijke automobilisten is daar de schuld van. Er zijn er, die van de ene pomp naar de andere rijden om een vol reservoir te tanken. Daarna rijden ze naar huis om de benzine „op te slaan". De Belgische minister van Economische Zaken heeft verklaard dat de benzinebonnen voor de rantsoenering al zijn gedrukt. Een zwar te markt in benzinebonnen ligt dus wel in het verschiet. De betere breinaald Zowel in Zwitserland als in Denemar ken maken nieuwe breinaalden van „per- lon"-draad (monofil) veel opgang. Ze zijn lichter en laten geen irriterend getik meer horen. Ze worden in verschillende kleu ren in de handel gebracht. Er zit een ge ribbeld stukje aan om afglijden van 't breiwerk te verhinderen. De langere mo dellen (tot een lengte van 60 cm) zijn voorzien van een brede platte kop, waar door het mogelijk is, het uiteinde tegen 't lichaam te steunen of onder de arm te klemmen. Voor het breien van vingers aan handschoenen is een speciale uitvoe ring vervaardigd met eèn metalen punt en zeskantige kop, deze pennen zijn niet lan. ger dan 12 centimeter. Voor sokken is een lengte van 21 centimeter het meest verkiesbaar. Dit vrolijke meisje heeft een c^^Q"t pakje voor de wintersport uitOfkozen dat eenvoud aan doelmatighei en bestaat uit ratiné, met witte, ge breide garnering en capucnon. Een Schotse pijper clan en het recht op het voeren van een dessin is vastgelegd op het bureau van de Lord Lyon King of Arms te Edin burgh. Thans is de tartanruit bekend gewor den in de gehele wereld als dessinering voor een menigte kledingstukken. In Schotland wordt de tartan echter voor behouden voor het geplooide mannen- rokje, de kilt, de schouderdoek voor mannen, die over de linkerborst en -schouder wordt geslagen, de plaid en de kirtle, een speciaal voor dames be stemd zijden plooirokje, dat gedragen wordt bij een lijfje met Keltisch brode- riewerk. REKENING HOUDEND met het feit, dat iedere clan drie soorten tartans kent, mag gevoegelijk worden geconcludeerd, dat er wel negenhonderd variaties be staan. Enkele hiervan zijn zeer bijzonder bekend, zoals de Dress Tartan van de Stuarts, waarin veel wit en rood zijn verwerkt en de black watch. Dit dessin was vroeger de officiële jachttartan van het huis Stuart en wordt momenteel nog gedragen door een Schots garderegi ment. Tegenwoordig zijn er heel wat ruiten in de handel die eigenlijk meer een fantasiedessin mogen worden ge noemd, ook al zijn ze onder Schotse in vloed ontstaan. De blouses en sporthemden in origi nele tartanruiten, waarover we in het begin van dit artikeltje al spraken, worden vervaardigd in een wollige ka toenen twill en in rayon. Er is onder an dere een model bij met een horizontale bovensluiting, waaraan bij de heren overhemden een V-stiksel in het voor- oand is toegevoegd. Bij een ander model met hooggesloten kraag heeft de boven ste knoop de vorm van een Schotse dis tel, het herkenningsteken (badge) van de Stuarts. Het zijn blouses en over hemden, die in of over de rok (respec tievelijk pantalon) kunnen worden ge dragen en waarvan elk dessin genoemd is naar de bron van herkomst. Tineke Raat (Van onze Parijse correspondente) Het is goed en rechtvaardig dat ook wij op deze pagina eens de nodige aan dacht besteden aan die bijzondere fi guren, de Parijse couturiers, de schep pers van een mode, waaraan vrouwen over de gehele wereld, letterlijk en figuurlijk gesproken, haar tol betalen. Daarom lijkt het me toch óók weer niet nodig andere personen te vergeten, die op hun speciale gebied een niet minder gewichtige rol spelen. Ik wil het eens hebben over mon sieur André Pérugia, des werelds meest befaamde en roemruchte bottier over wie ik het een en ander vernam van zijn zuster, de zangeres Noémie Peru gia. Noémie Pérugia heeft het volste recht over haar broer met kennis van zaken te spreken, want in de oorlog heeft zij hem aan het hoofd van zijn zaak lange tijd met enorm succes ver vangen. André Pérugia stamt uit een Italiaans (Florentijns) geslacht, dat zich gene raties lang met schoenen bezig hield. Niet als zolenl&ppers, maar als ontwer pers van de verrukkelijkste en elegant ste modellen, die men zich kan dromen. Zestien jaar oud werd André al in het vak van zijn vader ingewijd. In het begin van de eerste wereldoorlog be zat Nice een zaak, die zijn vader in 1878 had opgericht en waar alle leden van de toenmalige cosmopolitische aristo cratie, zich schoenen lieten aanmeten. Pérugia had het geluk op een goede dag Paul Poiret te ontmoeten, een fan tastisch heer die toen regeerde over de elegantie en de mode van Parijs. Poiret had al gauw begrepen dat de jonge Pérugia het verdiende in Parijs „ge lanceerd" te worden. Hij stuurde tien duizend invitatiekaarten rond voor een expositie van Pérugia's schoenencrea ties. Na die grote dag was diens fortuin praktisch gemaakt. Een schoen-werd een integrerend be standdeel van de vrouwelijke garde robe, Pérugia ging samenwerken met de grootste couturiers van Parijs. Prins der schoenmakers is nu zijn verdiende eretitel geworden, en geen koningin eri prinses van den bloede of vedette van het witte doek, die hem niet regelmatig komt bezoeken. Trouwens ook i.i Amerika heeft hij een stevige voet aan de grond gekre gen en daar vervult hij nu de functie van artistiek en technisch adviseur van de grootste schoenenindustrie ter we reld, de General-Shoe, die honderdveer tigduizend paren per dag produceert. Een wat aardig schoentje, op maat gemaakt kost toch wel gauw bij Péru gia vier- a vijfduizend gulden, maar hij zal de eerste zijn om het iemand on middellijk te vergeven, die zo'n bedrag niet direct voor één paartje uitgeven kan. Hij heeft het Amerikaanse systeem overgenomen door van iedere maat vijf verschillende vormen uit te geven, ter wijl de meeste producenten zich met slechts twee uitgaven vergenoegen. Een andere reden, die hem in de richting van de (gedistingeerde) confectie-indus- trie gestuwd heeft is dat het steeds moeilijker wordt gespecialiseerde schoenmakers te vinden, die het vak uitoefenen met de liefde van de kun stenaar. Ten gevolge van dat gebrek worden de salarissen natuurlijk steeds hoger, waardoor alleen al door het maakloon een handgemaakte schoen vijftien maal meer moet kosten dan het industrieprodukt. Intussen blijft Pérugia zijn verleden, zijn traditie en zijn standing trouw, zo goed als de nagedachtenis van zijn on vergetelijke promotor Paul Poiret. En om hem zijn erkentelijkheid te betui gen, heeft André Pérugia een aantal modellen opnieuw in de circulatie ge bracht, waarmee hij in 1919 de aan dacht van Poiret op zich vestigde, mo dellen, die in de moderne materialen uitgevoerd nog geen ziertje van hun schoonheid en oorspronkelijke elegan tie hebben verloren. De liefhebberij voor cactussen en vet- plantjes mag misschien niet zo groot meer zijn als men wel zou wensen, vele soorten worden toch nog als kamerplant gekweekt, Gasteria verrucosa behoort daartoe. Het is een zeer gemakkelijk te kweken vetplantje; het heeft niet veel pretenties en groeit vrijwel onder alle om. standigheden, hetgeen overigens nog niet inhoudt dat men het gerust verwaarlozen kan. In de zomermaanden moet het eigen lijk een beetje tegen de al te felle zon be schermd worden. U kunt verschillende soorten voortkweken door middel van zaaien; het vroege voorjaar is er dan de aangewezen tijd voor. Aan de voet van de moederplant ontwikkelen zich ook wel jonge scheutjes en daarvan kan men ook voortkweken. Meestal lukt het wel om ze met wortel en al.van de moederplant af te nemen. Denk echter niet dat u het wei nig water moet geven. In de winter be hoeft u inderdaad niet veel te gieten, maar 's zomers kan de plant best veel wa ter hebben. Vele soorten bloeien nog heel aardig ook. Alleen daarom al is deze vet. plant als kamerplant ideaal. Veel plaats neemt ze ook niet in beslag. In de winter is een matig verwarmde kamer de goede standplaats en dan maar lekker in het zonnetje. Gasteria verrucosa. G. Kromdijk (Foto C. G. van Tubergen) ADVERTENTIE Let dan vooral op de kwaliteit want alléén een werkelijk goede wringer garandeert U een zorgvuldige wasbehandellng. Bovendien is de kwaliteit bepalend voor de levensduur van j een wringer. Koopt daarom bij Uw wasmachine o( voor Uw wringerbok een En wat zeer belangrijk is: de ERRES wringer heeft nylon-gevoerde lagers, die daardoor practisch onverslijtbaar zijn. De ERRES wringers bieden nog zeer vele andere voordelen. Laat U zich eens voorlichten door Uw handelaar of vraag eens een folder bij R.S. Stokvis Zonen N.V. Afdeling Electrische Huishoudelijke Toestellen. geheel van aluminium en daarom volkomen roestvrij. uiterst sterk van constructie en modern van vormgeving.'

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3