Onze steun aan Hongaren doorstaat elke critiek r Tweede Kamer wenst hogere lonen in de landbouw Israel is zeer bezorgd over het lot der Joden in Egypte Kerstmis MINISTER SUURHOFF IN KAMER Hongaren heden uit Utrecht vertrokken grote tube Van dag tot dag Misdeelde!! Gewapend beton DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 3 Handelaars in verdovende middelen veroordeeld Russische beschuldiging aan het adres van Israel Parlementair commentaar m TMU>PfcSTA parelwitte tanden en een frisse adem! Opheffing van de achterstand, ook voor enige andere groepen, zou differentiatie ongedaan maken, zegt minister Suurhoff UNO-politiemacht in Egypte voorlopig 6000 man sterk Beide partijen klagen over wandaden Niet veel bijval voor Cominform-suggestie Het is een bittere ervaring, dat een zeer nijpende noodtoestand, die zich merendeels in het verborgene der privé-omstandig- heden demonstreert, veel minder bewogen heid en dus minder geneigdheid tot hulp oproept dan grote rampen en spectaculaire ellende. Een in gebrekkige en vaak zielige situa ties verkerende bevolkingsgroep als die der zogenaamde „Drees-trekkers" heeft nooit veel succes gehad bij haar pogingen, de aandacht van de regering te vestigen op de noodzaak, buiten de minimale noodregeling om, zoveel rrjogelijk geholpen te worden ter leniging van haar voortdurend groeiende tekorten. Er deed zich een mogelijkheid voor, deze mensen van overheidswege een compensa tie van enige betekenis te geven, nadat uit de Kamer de noodzaak daartoe aan de minister was gesuggereerd en nadat de Stichting van de Arbeid daartoe had ge adviseerd. Een gave van een maand extra was dan ook reeds door de meeste belang hebbenden met stelligheid voorzien, doch thans heeft minister Suurhoff de twaalf miljoen, die daarmee gemoeid waren, tot zes miljoen gehalveerd en daaruit volgt dus, dat het een half maandgeld wordt. Een half maandgeld, dat moet dienen om alle stijgingen van levensonderhoud, gepaard gegaan zijnde met loonsverhogingen en winstuitkeringen in bedrijven en beroepen, te compenseren. Eén-vierentwintigste van de jaarlijkse uitkering, die al minder be draagt dan wat voor de allernoodzakelijk ste levensbehoeften onmisbaar is. Zes mil joen wordt er bespaard op de groep ouden van dagen, van wie velen door zware tijden heen de nationale economie hebben helpen schragen en die vaak hun leven lang de lasten van een sociale achterstand in ons bedrijfsleven hebben getorst met een sober heid, die in deze tijd steeds zeldzamer wordt. Zes miljoen op vele honderden miljoenen aan totale staatsuitgaven, waarvan de be steding in vele gevallen een kwistige hand verraadt. Voor deze, thans opnieuw misdeelde groep, is een groot deel van de inzameling voor „stille armen" bestemd. Voor hen d''e vaak bij hun schamele inkomen nog met ziekte en tegenslag te kampen hebben, tengevolge van hun gevorderde leeftijd. Het particuliere onderscheidingsvermogen kan wellicht iets goed maken van de betreu renswaardige zuinigheidsdrang, die de overheid plotseling ten aanzien van deze werkelijk hulpbehoevenden demonstreert. Aan de rand van het Parijse Bois de Bou logne, bij de Poirte Dauphine, begint lang- zaam-aan een groot gebouw te verrijzen. Honderdvijftigduizend kubieke meter goede Parijse aarde zijn zonder enig respect op een enorme hoop geworpen, waardoor een kuil van indrukwekkende afmetingen is ontstaan. In die kuil zijn met behulp van drieduizend kubieke meter gewapend beton reeds twee etages tot stand gebracht, die later de ondergrondse garage van het nieuwe gebouw zullen bevatten. Dat gebouw wordt de permanente zetel van de Noord-Atlantische Verdrags-Organi- satie. En die drieduizend kubieke meter ge wapend beton zijn er, zoals men zal hebben begrepen, niet gestort om de ondergrondse garage zo degelijk mogelijk te maken, maar omdat daaruit de pijlers worden gevormd, die het hele torengebouw zullen moeten schragen. Wij hopen, dat die drieduizend kubieke meter daar voldoende voor zullen zijn. Want we hebben de laatste weken al enige malen kunnen lezen dat „de NAVO begint te wankelen op haar grondvesten" en een hechte basis voor dit bouwwerk is dus wel hoog nodig. Maar bovendien hopen wij, dat de bou wers zich zullen haasten en dat het nieuwe gebouw voltooid en in gebruik genomen zal zijn voordat er méér begint te wankelen dan alleen maar die overdrachtelijk-be- doelde grondvesten. Wij huiveren bij de herinnering aan de bouw van het prachtige Volkenbondspaleis in Genève, dat precies op tijd klaar was om.... de Volkenbond in puin te zien vallen. Het zou wel heel droevig zijn als het nieuwe NAVO-paleis een soortgelijk lot beschoren ware, omdat de alliantie niet bestand bleek te zijn tegen de moeilijk heden en meningsverschillen van thans. Daarbij zou het niet eens een troost zijn dat die ontzaglijke garage dan goed zou kunnen helpen bij de oplossing van het Parijse parkeer-probleem. Want zónder NAVO zou vermoedelijk niet alleen het gebrek aan benzine permanent worden, maar zou het West-Europa al gauw ont breken aan genoeg auto's om die betonnen garage aan het Bois de Boulogne te vullen. Twee Amsterdammers, de 32-jarige op tiekslijper A. M. v. d. V. en de 40-jarige schilder G. H. L„ die zich in de jaren 1954 en 1955 bezig hadden gehouden met handel in verdovende middelen, zijn door de recht bank overeenkomstig de eisen veroordeeld tot respectievelijk acht en vier maanden gevangenisstraf met aftrek. Van der V., een man met zeven veroordelingen op zijn strafblad, had een apothekersassistente ge prest hem cocaïne en morfine te geven. De vrouw nam deze narcotica weg uit de ver- fkast van de apotheek. (Van onze Kamerverslaggever) Minister Suurhoff heeft gisteren in de Tweede Kamer uiteengezet, dat Nederland met het blijvend in onze samenleving op nemen van tweeduizend Hongaarse vluch telingen elke critiek kan doorstaan. Want van alle landen, die zich het lot van de vluchtelingen aantrekken, heeft Nederland met dit probleem de grootste moeilijkheden. Uit Indonesië zijn de laatste jaren ette lijke tienduizenden mensen naar Nederland gekomen en in de komende jaren zullen nog tienduizenden volgen. We hebben bovendien de Ambonnezen in ons land. Daarbij komt nog, dat onze eigen bevolking snel in aantal toeneemt, terwijl Nederland toch al het dichtst bevolkte land ter wereld is. Tenslotte heerst er een grote woning nood. Voor Nederland is daarom het op nemen van vluchtelingen een zeer groot offer. Op dezelfde basis van de omstandig heden in Nederland, zouden Engeland en Frankrijk elk zeker tienduizend Hongaarse vluchtelingen moeten toelaten. Naar vermogen trachten wij nog meer te doen dan we reeds hebben gedaan. Wij denken aan het inschakelen van onze eigen emigrantenschepen voor het vervoer van vluchtelingen naar Engeland en enkele andere overzese landen, die moeite hebben met het transport. Wij zouden op tijdelijke basis nog drieduizend vluchtelingen willen toelaten, waarbij we niet wachten op een waterdichte garantie, dat andere landen deze drieduizend Hongaren zullen over nemen. Bij het opnemen van vluchtelingen heeft Nederland geen voorkeur getoond voor vrijgezellen. Het aantal vrijgezellen is ech ter groot, omdat het in Hongarije voor gezinnen moeilijk is te vluchten over grote afstanden onder barre omstandigheden. Alleen jonge kerels nemen het risico van de vermoeienis en de gevaren. Aan de te werkstelling van de vluchtelingen wordt hard gewerkt en de hoop leeft, dat binnen betrekkelijk korte tijd alle Hongaren aan het werk zullen zijn. Bij de plaatsing dient te worden gelet op de mogelijkheden van definitieve huisvesting. Hongaren uit Utrecht Het derde transport Hongaarse vluchte lingen is hedenochtend naar de vacantie- centra vervoerd. De gezinnen worden on dergebracht in het woonoord „Griendts- veen" te Griendtsveen; het woonoord „Me- demblik" te Medemblik; de „Stoofpolder" te Haamstede; „Bos en Ven" te Oisterwijk: het „Woodbrookershuis' 'te Beetsterzwaag, „Herperduin" te Ravestein en „Horst Ame rica" te Horst. De mannen en jongens zul len voorlopig worden ondergebracht in „Burgsluis" te Haamstede; te Biggekerke MOSKOU (Reuter). - Het Russische re geringsblad „Izvestia" zegt. dat „de leiden de kringen in Israel het land op de weg naar de zelfmoord voortduwen". „De haat van de oosterse volken tegen Israel, na de roofoverval van dit land op Egypte, is zo groot dat hij niet meer ge- stiid kan worden. Dit moet een stempel drukken op de toekomst van Israel en heeft het bestaan van de staat Israel in de waagschaal gesteld", aldus het blad, dat Israel voorts beschuldigt van een poging om „de waakzaamheid van andere volken in slaap te wiegen en tijd te winnen om een aanval op zijn buren voor te berei den". De Russische minister van Buitenlandse Zaken. Siepilov, heeft te Kopenhagen Groot-Brittannië. Frankrijk en Israel ervan beschuldigd „nieuwe plannen te hebben voor agressie tegen de Arabische landen om Egypte op de knieën te krijgen". Sjepi- lov kwam op doorreis van New York naar Moskou te Kopenhagen aan. Hij zei, dat nieuwe concentraties van Britse, Franse en Israëlische strijdkrachten zijn waargeno men aan de grenzen van Syrië, Jordanië en „politieke infiltratie" in Libanon. op Walcheren; te Oude Tonge; „Ingeborg" te Oud-Leusden; te Vinkeveen; „Esmorel" te Epe en naar het Hongaarse centrum aan de Hazepaterslaan te Haarlem. Bijna veer tig vrouwen zullen worden ondergebracht in „Kolfhove" te Epe. Voorts zullen alleen staanden worden ondergebracht in „Am sterdam" te Laag-Soeren, te Medemblik en Beetsterzwaag. Financiële hulp De stand van giro 777 van het Nederlands Rode Kruis te 's Gravenhage is woensdag geworden 2.617.137,97. De stand van giro 999 van het Nationale Comité Hulpver lening Hongaarse Volk te Amsterdam is 2.165.899,94. (Van onze parlementaire redacteur) Minster Suurhoff verstaat de kunst ver van eenvoudige zaken op glasheldere wijze uiteen te zetten. Dat was woensdagmiddag ook het geval, toen hij aantoonde, dat met de destijds in brede kring zo warm be pleite loonverscheidenheid het beoogde doel allerminst bereikt is. Als men zou in gaan op veler verlangen om de achter stand van ongeveer 5 pet in de lonen van de landarbeiders in te halen, zou tenslotte van differentiatie in loonhoogte geen sprake meer zijn. Daarmee bedoelde de minister van Sociale Zaken niet te zeggen, dat het nu maar weer uit moest wezen met een vrijere loonpolitiek. Ik kreeg wel de indruk, dat de bewindsman in zijn hart een beetje schik had omdat het gelijk weer aan de kant was komen te staan van degenen, die evenals hij bij voorbaat gewaarschuwd hadden dat er aan een der gelijke politiek grotere moeilijkheden ver bonden zouden zijn dan destijds tal van haar geestdriftige aanhangers hadden wil len beseffen. De minister wil niet de klok terugzetten, maar gaf wel te kennen, dat men misschien een andere weg zou moeten gaan bewandelen, aangezien de tot nu ge volgde weg niet tot het gewenste doel leidde. De bewindsman maakte kenbaar, dat er misschien wel eens iets kon zitten in de gedachte van winstdelingsregelingen, zoals de K.V.P.-afgevaardigde de heer Van der Ploeg had aanbevolen. Reeds viel er van de gelaatstrekken van sommige tot de K.V.P. behorende Kamerleden een ze kere voldoening af te lezen wegens het feit, dat een dergelijk, in hun politieke kamp geliefkoosd denkbeeld, thans bij een socialistische minister kans op een willig oor scheen te bieden. Hoe het zij, deze uitlating van minister Suurhoff was, ook politiek bezien, geens zins zonder belang. In het begin van zijn betoog maakte hij een meer in het bijzonder tot een deel van de pers gerichte opmerking. Hij noemde voortijdige publicatie van adviezen, die de Sociaal-Economische Raad of andere col leges aan de regering hebben uitgebracht, bedenkelijk. Tenslotte blijft de regering vrij om adviezen niet of slechts ten dele op te volgen, zei hij. Wanneer dan, voor dat de regering haar beslissing heeft ge nomen, een advies geopenbaard wordt, kan het gemakkelijk gebeuren, dat er bij de lezers, overigens ongemotiveerd, valse ver wachtingen worden gewekt. Daarmee nu, aldus 's ministers redenering, wordt geen enkel belang gediend. Iets dergelijks be schouwde hij als een gevolg van het ver langen naar „nieuwsjagen" van de dag bladen. Het komt mij voor, dat er in deze mi nisteriële critiek soms wel iets waars kan schuilen, namelijk dat het in bepaalde gevallen uit een oogpunt van algemeen belang ongewenst kan zijn, tot publicatie over te gaan van een voor binnenskamers beraad bestemd advies. Toch gaat het te ver te stellen, dat hiermee nooit enig be lang gediend kan zijn. Want indien dank zij zulk een publikatie waardevolle oor deelvellingen over het advies tot de re gering doordringen, die op haar beslissing van invloed zouden zijn, zou de publicatie wel degelijk een anders niet bereikt effect hebben opgeleverd. Dit is slechts een enkel voorbeeld van het nut dat. onder bepaalde omstandig heden, een zogenaamd voortijdige publi katie kan opleveren. Er zouden ongetwij feld nog allerlei andere voorbeelden ge geven kunnen worden. Maar dit ene is al voldoende om mijn opvatting te recht vaardigen, dat minister Suurhoff bij zijn critiek te veel generaliseerde. ADVERTENTIE Normale lube 44 ct F W.. (Van onze Kamerverslaggever) De achterstand van de lonen in de land bouw is door de loonmaatregelen van 19 maart nog vergroot. De meeste loontrek- kenden hebben 6 percent loonsverhoging gekregen en 2 percent extra vakantiebij slag. De landarbeiders hebben 3 percent gekregen en geen extra vakantiebijslag. Dat is naar verhouding een blijvende nieu we achterstand van 5 percent. De Tweede Kamer is echter algemeen van oordeel, dat de regering voorstellen van het Landbouw schap om de achterstand op te heffen dan wel te verminderen, in welwillende over weging dient te nemen. Deze mening is neergelegd in een motie, die de heer Roe mers (P.v.d.A.) gisteren indiende bjj de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. Tevoren had minister Suurhoff uit eengezet, dat er van de differentiatie in de nieuwe loonpolitiek niet zo erg veel te recht is gekomen, want het overgrote deel van de arbeiders (80 percent) heeft geen 3, maar 6 percent loonsverhoging gekregen. Men kan zeggen, aldus de minister, dat is prachtig, maar wanneer men voor de taak staat de loonsverhoging gelijke tred te doen houden met de economische vooruitgang, dan moet men zich toch afvragen of met dit systeem van vrijere loonvorming de economische mogelijkheden niet voorbij worden geschoten. In enkele bedrijfstakken zijn niet onaanzienlijke spanningen ont staan. Een eventuele verhoging van de lonen in de landbouw met 5 percent is nauw ver weven met de algemene loon- en prijspoli tiek en het landbouwbeleid, waarover het kabinet zich nog nader moet beraden na ontvangst van het rapport van de Sociaal- Economische Raad over de bestedingsbe perking. Er is thans over de mogelijkheden nog niets te zeggen. Maar als we de achterstand van 5 per cent in de landbouw ongedaan zouden maken, aldus minister Suurhoff, dan komen direct een paar andere groepen, die ook slechts drie percent hebben gekregen, zoals de bouwvakarbeiders en de werkers in de grafische bedrijven, hetzelfde vragen. En dan zou het moeilijk zijn uiteen te zetten, dat het voor de landbouw wèl kan en voor hen niet. Indien de regering dan zwicht is de dif ferentiatie tussen 3 en 6 percent volkomen verdwenen. Als dat het eerste resultaat zou zijn van de vrijere loonvorming, zal men zich in overleg met het bedrijfsleven moe ten bezinnen op de vraag of de differen tiatie niet langs een andere weg moet wor den nagestreefd. Misschien moet een op lossing worden gezocht in de richting van winstdeling. Als de Kamer een uitspraak doet ten gunste van een verhoging van de lonen in de landbouw, zal het kabinet deze uit spraak zeker in zijn overwegingen betrek ken. „Maar ik wijs erop", aldus de minister, „dat wat wij doen of niet doen met de lonen in de landbouw, de toekomstige ont wikkeling van de loonpolitiek zeker zal beïnvloeden. Daarvan zal de Kamer zich bewust moeten zijn." Voorts betoogde de minister, dat een loonsverhoging in de landbouw zou dwin gen tot een grotere bestedingsbeperking. Over de motie, waarvan aanneming ver zekerd is, wordt de volgende week beslist. Omtrent de noodzaak tot beperking van de sociale uitbouw verklaarde minister Suurhoff, dat hij daarbij overweegt nieuwe sociale wetten, zoals de algemene kinder bijslagverzekering, de weduwen- en wezen voorziening, de nieuwe Invaliditeitswet en Ziekenfondswet, minder royaal op te zetten. Het is niet de bedoeling deze wetten ach terwege te laten. Er kan ook beperking geboden zijn ten aanzien van het loon- beleid. De heer De Kort (K.V.P.) diende een amendement in om de post van 80.000 voor subsidie aan de beroepskeuzebureaus te verhogen met één gulden. Zijn bedoeling was daarmede uit te spreken, dat de sub sidiëring van de beroepskeuzebureaus tij delijk dient te worden verbeterd in af wachting van het desbetreffende, rapport- Langeveld. Minister Suurhoff vond het echter onjuist op dat rapport vooruit te lopen, maar hij zegde toe een onderzoek te zullen instellen hoe de bureaus reilen en zeilen. Als dan blijkt, dat er direct iets moet worden gedaan en het kost niet teveel wil hij overleg plegen met de minister van Financiën om iets te doen. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft in New York bekendgemaakt, dat het UNO-leger in Egypte volgens de voorlopige plannen, twee brigades - bjj elkaar onge veer zesduizend man - zal tellen. Binnen veertien dagen zal het internationale leger in Egypte over vierduizend man en in Napels over driehonderd man luchtmacht- personeel beschikken. De aanbiedingen van acht van 23 landen, die met elkaar 4500 man beschikbaar stelden, zijn aangenomen. De UNO-troepenmacht in Egypte omvat reeds tweeduizend man, van wie er 400 in Port Said gelegerd zjjn. De UNO-strijd- macht zal binnen twee weken ook twee compagnieën pantserwagens omvatten. Frankrijk zal na de aankomst van het Joegoslavisch contingent van 700 man nog meer Franse troepen uit Port Said terug trekken, zo heeft de Franse UNO-afgevaar- digde, Vincent Brousta, in de UNO-Assem- blée bekendgemaakt, toen hij Amerikaanse en Britse persberichten tegensprak volgens welke Franse tanks in Port Said aan land zijn gegaan ter versterking van de Brits- Franse landingstroepen. Zeven Britse oorlogsschepen die op het ogenblik in de Middellandse Zee dienst doen, zullen maandag op hun bases in En geland terugkeren. Advies Het Britse consulaat in Port Said heeft de 700 man sterke Britse gemeenschap in de stad „sterk aangeraden" zo spoedig mo gelijk te vertrekken met het oog op de dreigende houding van de Egyptenaren. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft in een brief aan Hammarskjoeld geprotesteerd tegen het uitwijzen van Britse onderdanen uit Egypte, dat „herinnert aan de barbaarse methoden van massale deportaties op korte termijn die in andere landen zijn toege past". Ontkenning De woordvoerder van de Egyptische UNO- delegatie in New York heeft in de UNO- Assemblée verklaard dat er geen Egypti sche Joden, Britten of personen van andere nationaliteit uit Egypte zijn gedeporteerd. Veiligheidsmaatregelen die de Egyptische regering nodig acht, worden genomen zon der onderscheid te maken tussen Egypte naren, Joden of buitenlanders. De Israëli sche afgevaardigde Eban drong aan op een onmiddellijk onderzoek naar de toestand van de Joden in Egypte, die het slachtoffer zijn van „rassenterreur en vervolging". De Egyptische regering heeft een ver klaring uitgegeven waarin om een UNO- onderzoek wordt gevraagd naar de „wreed heden" begaan door de Britten, Fransen en Israëliërs. De politieke adviseur van presi dent Nasser, Ali Abri, verklaarde voor radio-Caïro, dat slechts Britten van wie bekend zijn dat zij vijanden zijn van Egypte uit het land gewezen zullen worden. De andere Britten kunnen blijven. Te Port Said is officieel medegedeeld dat het opperbevel van de Britse en. Franse troepen ter plaatse een klacht bij de UNO heeft ingediend over „oefenen van Egyp tenaren in het gebruik van vuurwapens" door de te Aboe Soeeir, nabij Ismailia, in de Suezkanaalzone, gelegerde Joegoslavi sche troepen. Filmavond. Het reisbureau Lindbergh geeft vrijdagavond in de grote zaal van het concertgebouw te Haarlem een filmavond, waar reisfilms vertoond zullen worden. JERUZALEM (Reuter/AFP) Premier Ben Goerion van Israel heeft Woensdag in het parlement te Jeruzalem meegedeeld dat de Israëlische regering Nederland heeft verzocht erop toe te zien dat de Israëlische militairen, die in Egyptische krijgsgevan genschap verkeren, krachtens de voor waarden van de conventie van Genève worden behandeld. „Volgens inlichtingen van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordigers in Egypte hebben de Egypte naren afwijzend geantwoord onder het voorwendsel dat Egypte Israel niet erkent", aldus de premier. Van Nederlandse zijde wordt meegedeeld, dat formeel geen ant- Er is een tijd geweest, waarin poëten en korte-ver- halenschrijvers zioh bij het korten der dagen en het ver nevelen der avonden vol wee moed achter hun ganzeveren zetten om een Kerst-epos te wrochten. Zij waren niet ge bonden aan vorm of inhoud, indien zij slechts vasthielden aan één, onveranderlijk detail: namelijk, dat op Kerstavond een verloren en in zonden vervallen zoon of dochter het ouderlijk huis moest terug vinden in een barre sneeuw bui, en door het gebarsten glas de vergrijsde oudelieden aan de withouten tafel zag zitten, biddend voor het be houd van het verloren schaap. Verder mochten zij zich allerlei vrijheden in dichter lijke en prozaïsche zin veroor loven. Zij mochten bijvoor beeld het armelijke stulpje vervangen door een villa en de vergrijsde oudelieden door een in zilverbrokaat en smo king gestoken ouderpaar, dat treurend aan de met zilver en bruingebraden wild overdekte tafel zat en het smetteloze damast met tranen bevoch tigde. Maar dan moest toch uit het dorpskerkje een weemoedig orgellied klinken en door de gebrandschilderde ramen moest deemoedig licht naar buiten vallen op de sneeuw. Dat wel. En dan de zoon of dochter, gebukt onder de last van zeer interessant beschreven doch alleszins verwerpelijke zon den, thuiskomend in de sneeuw. Zo was dat vroeger. Want vroeger was Kerstmis in de gedachten zozeer verbonden met zonden en vergeving daarvan, verdoling en thuis komst, verdriet en troost, misdaad en inkeer, dat die arme korte-verhalenschrijvers een heilig en onaantastbaar slot op hun fantasie kregen, wilden zij tenminste hun geestesprodukt gedrukt en gelezen zien. Die tijd is lang voorbij. Er komen thans met Kerstmis geen zondige zwarte schapen meer thuis, of ten hoogste vobr een weekend om mee te peuze len aan de gans. En 't sneeuwt met Kerstmis nooit meer. En we kunnen medelijdend lachen over de sentimentaliteit onzer grootouders, die meenden in de Kersttijd geen andere ver halen dan deze te kunnen en te mogen lezen. De tijd heeft de onoprecht heid van de Kerstsneeuw- schrijvers afgepeld en uitge stald. De jaren hebben het Kerstfeest ontdaan van zijn witglanzende schil van valse sentimenten en rode licht effecten. De moderne mens heeft met een lach begrepen, dat verdoolde zondaars thuis- komen wanneer dat met hun zonden en berouw zo uitkomt; of het nu Kerstmis of Sint Juttemis is. Een achterneef onzer familie is na jaren schobberdebonken berouwvol en berooid thuisgekomen op een gloeiende augustusavond, juist op het moment dat zijn vader en moeder op de wa randa met de buurlui zaten te miezemouzen. Dat kan en aangezien dat kan, is dat de werkelijkheid. De werkelijkheid heeft de plaats ingenomen van onzinnig gehannes met de décors des levens. Het bestaan is minder een toneelspel geworden, er zijn minder schijnwerpers ge richt op de mensen in hun toevallig doen en laten, er wordt minder geënsceneerd en er worden minder tranen geschilderd met klonters verf uit sentimentele potjes. Maar we moeten ons goed vasthouden, als we de hoogtij dagen in hun naakte waar- heidsvel zo onverhoeds krijgen voorgezet. Want het laagje schoonheid en menselijkheid, dat schrijvers van vroeger in bombastische kleuren met veel krullen en verguldsel op de Kerstmis plakten, was niette min een laagje schoonheid. Een mantel van kinderachtig snit, om een kille armoe te bedekken. En nu de moderne tijd om die mantel is gaan lachen en hem op de vodhoop heeft ge worpen, staat Kerstmis zich te schamen in zijn blote bast. Zijn blote bast van niets. Er zijn mensen gekomen die zijn koude naaktheid niet kon den aanzien en er wat plastic en lichtval over hebben ge spreid. Straatverlichtingen, wattensneeuw, kerstmannen van rood en wit, die in de helle schijn van de reclame uit schreeuwen dat zij de schoon heid zelf zijn. Zij roepen zich uit tot de schoonheid van Kerstmis, tot Miss Kerstmis 1956, wat een aardige verge lijking mag worden genoemd. Want het is een schoonheid van vlees en benen, ivoren tanden en bekoorlijke klede ren. Een schoonheid van Kerst mis in nieuwe, moderne ge daante. Miss Kerstmis 1956, die zich op de maat van een langspeelplaat ontkleedt tot zij uit louter verpakte kwaliteits artikelen bestaat. Een nieuwe naaktheid: Kerstmis 1956 is een bekoor lijk samenstel van plastic en nylonprodukten, geschapen door ons aller moeder, de in dustrie. Geen sentimentaliteit meer nu. Geen sneeuw, geen stulpje, geen berouw. Wel zonden, doch die kunnen wachten tot Pasen om kwijt gescholden en herbegonnen te worden. Kerstmis is nu einde lijk een werkelijkheid. Het is moeilijk, te kiezen tussen Kerstmis 1900 en Kerst mis 1956. Twee demonstraties van onoprechte maskerades, met krokodillentranen of pa rels van plastic. Het onwaar achtige van gefabriceerd be rouw en gefabriceerd ge bruiksvoorwerpenvreugde, het is om het even. Twee feesten op één toneel, met de requi- sieten van de tijdeigen hypo crisie. Het is een keuze tussen namaak en namaak. Het gaat er slechts om, dat men dit feest zal genieten in het licht van zijn tijd. Wij zullen het met Miss Kerstmis 1956 moeten doen en een diepe, innerlijke vreugde moe ten scheppen uit de aanblik van haar non-iron everlasting nylon ondergoed. En als Kerstmis 1956 ergens ter wereld een verdoolde het lioht der waarheid doet aan schouwen en hij zou zijn schreden richten naar daar, waar liefde en vergeving hem wachten aan een withouten tafel: O God, laat het dan niet sneeuwen. Want de engelen van 1956 zouden kunnen menen, dat het geen sneeuw, doch schuim rubber watten uit een pakje is. J.L. woord is ontvangen op het Nederlandse verzoek aan Egypte de Israëlische gevan genen volgens de conventie van Genève te behandelen. Wel heeft men van Egyptische zijde geopperd, dat het internationale Ro de Kruis in deze kwestie zou kunnen wor den betrokken. De internationale commissie van het Rode Kruis heeft haar bemiddeling aange boden voor de Joden in Egypte. Men meent te weten dat de commissie in verbinding is getreden met de Egyptische organisatie van de rode halve maan en de Egyptische regering. Drie afgevaardigden zijn in Cai ro aangekomen. Ben Goerion beloofde dat de anti-Joodse maatregelen van de Egyptische overheid niet op het Arabisch bevolkingsdeel in Is rael zullen worden vergolden. Volgens Ben Goerion bevestigen vluchtelingen uit Egypte de „ontstellende berichten" over het lot van de Egyptische Joden, dat hij met dat van de Joden onder Hitier verge leek. „Hakenkruisen op de auto's van Egyptische officieren en de vondst van Arabische vertalingen van „Mein Kampf" voorspellen de verschrikkelijke toekomst van het Egyptische Jodendom", aldus Ben Goerion. Het Israëlische kabinet heeft gisteren in spoedzitting het lot van de naar schatting 30.000 Joden in Egypte, die zullen worden uitgewezen, besproken- Een motie van Ben Goerion, die door het parlement werd aan genomen vraagt maatregelen van de UNO- Assemblée en zegt dat Israel alle Joden uit Egypte „met open armen zal ontvangen". Alleen drie communisten stemden tegen. De Israëlische minister van Binnenland se Zaken Baryedhu heeft volgens Israëli sche bladen in een toespraak gezegd, dat Gaza deel van Israel uitmaakt. De Israëli sche troepen zouden dit gebied niet verla ten. De Israëlische radio heeft bekend ge maakt, dat voor het eerst een passagiers vliegtuig uit Zuid-Afrika naar Lydda is gevlogen via de Golf van Elat. Daarmede is de Egyptische „luchtblokkade" doorbro ken, aldus de radio. BELGRADO (United Press) Honga rije, Polen en Joegoslavië hebben geen be langstelling voor een weder-oprichting van de Cominform, aldus verluidde in betrouw bare communistische kringen in Belgrado. Schirdewan, lid van het Politbureau van de Oostduitse communistische partij, had dat denkbeeld geopperd en gelooft, dat Moskou daartoe de inspiratie leverde. Men ging in Belgrado zelfs zover, dat men hoopte dat de communistische partijen in vele landen niet dan onwillig tot een dergelijke orga nisatie zouden toetreden.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5