Laat bepaalde „genezers" tijdelijk niet vervolgen O Blijf meester Vm'.'AfU Zie Boven Zon komt deels verduisterd op TELEVISIE Van den Berg Rotterdam herdenkt in december Pierre Bayle Kindje verkouden? 9 tJ' a Y» 1 zX-^3 Artistiek peil kinder voorstellingen te laag 9 STICHTING VERZOEKT REGERING: Wetenschappelijk onderzoek bepleit naar pararmale geneeskracht Verouderde wet Kentering Financiering Gilbert Bécaud vrijdag naar ons land „Drie families" Pierre Monteux verrukt over Residentie-Orkest Prijswinnaars in wedstrijd Comité kinderpostzegels Horecabedrijven gedupeerd door zondagsrijverbod Tankschepen voor olie- vervoer naar Europa WIE ZOET IS... Uitvoer bloembollen weer gestegen Directeur van gasbedrijf te Schoorl stond terecht Franse letterkundige prijzen NUTTIGE St. Nicolaas GESCHENKEN Kerkelijk Nieuws Stichting van Groninger Culturele Gemeenschap Verklaringen van C.P.N.-bestuur B. W. van Slobbe overleden Mr. D. A. Delprat treedt af als directeur der S.M.N. DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 (Van een redacteur) Vandaag zal de „Stichting: inzake het vraagstuk van paranormale geneeskunst en haar maatschappelijke betekenis" aan de leden der Eerste en Tweede Kamers en aan de ministers van Justitie en van Volksge zondheid een adres doen toekomen, waarin zij verzoekt, bepaalde wettelijke onbevoeg de „genezers" (magnetiseurs e.d.) tijdelijk niet door de justitie te laten vervolgen. De Stichting wil namelijk, met deze .ge nezers" als proefpersonen, een breed en streng-wetenschappelijk onderzoek doen instellen naar alle facetten, verschijnselen en resultaten van de veelomstreden para normale geneeskunst. Dit onderzoek, dat volgens de Stichting uitgevoerd dient te worden door een team van vooraanstaande geleerden op medisch, fysisch, psycholo gisch en parapsychologisch gebied, zal ech ter alleen tot resultaten kunnen leiden in dien men de „genezers" verplichten kan, hieraan hun volle medewerking te ver lenen, hetgeen naar de Stichting meent het beste kan geschieden indien de magneti seurs in kwestie tijdelijk gevrijwaard zijn tegen een strafvervolging. In de motivering van dit verzoek zegt de raad van bestuur der Stichting, die onder voorzitterschap van oud-minister mr. dr. J. in 't Veld staat, onder meer: „In tal van landen vormt de uitoefening der genees kunst door onbevoegden een min of meer ernstig probleem. In Nederland is daarbij het belang, waar het uiteindelijk om gaat, dat van de volksgezondheid, min of meer overschaduwd door de toenemende tegen strijdigheid tussen een verouderde wet en de zich vernieuwende opvattingen in de ge msenschap, waarbij de beginselen van recht en vrijheid steeds meer in het geding zijn gekomen. De voor de hand liggende oplossing van een principiële wetswijziging ontmoet één zeer ernstig bezwaar. Het is namelijk vrij wel ondoenlijk aan te geven, van welke beginselen bij zulk een wetswijziging moet worden uitgegaan, zolang het huidige vrij wel volslagen gebrek aan objectieve ge gevens een voldoend inzicht in de weten schappelijke achtergrond en de sociale be tekenis van dit probleem verhindert. Er schijnt aldus geen andere mogelijk heid te bestaan dan de wetswijziging te verschuiven naar het moment waarop dit terrein enigermate „in kaart gebracht" zal zijn. Voorlopig moet dus volstaan worden met het scheppen van de voorwaarden voor een objectief wetenschappelijk onderzoek, maar dit dient dan ook zo spoedig mogelijk op gang gebracht te worden, omdat de hui dige situatie onhoudbaar dreigt te worden. „De wet op de uitoefening van de ge neeskunst, stammend van 1865, ging uit van de wenselijkheid om de officiële en uit sluitende erkenning van de medicus vast te leggen en aan de toen nog onbetekenen de buiten-medische praktijken paal en perk te stellen. Tegenwoordig echter wint steeds meer de overtuiging veld, dat de praktijk der onbevoegde „genezers" niet slechts be staat dank zij de goedgelovigheid van hun patiënten, maar dat er wel degelijk „krachten" zijn die door sommigen aange wend kunnen worden ten dienste van de zieken. Het is tekenend, dat deze ommekeer der opvattingen niet zozeer uit kringen der eenvoudige lieden als wel uit die der meer- ontwikkelden naar voren komt". Zonder dat de Stichting die opvatting a priori tot de hare wil maken, haalt zij toch enkele voorbeelden van uitspraken aan, waaruit blijkt, dat er ook bij zeer hoogge- plaatsten twijfel begint te rijzen, of de wet van 1865 wel voldoende rekening houdt met deze „kentering der geesten". Zij citeert daartoe onder meer een opmerking, die de procureur-generaal van de Hoge Raad in 1951 in zijn conclusie bij een arrest gebruikte, dat het „onbevredigend voor komt dat de behandeling door magnetiseurs op het ogenblik zonder meer onwettig is". De Stichting wijst in dit verband voorts op de grote verschillen van wetsinterpre tatie en strafbepaling, zoals die zich in de verschillende rechtscolleges in ons land bij de vervolging en de berechting van mag netiseurs voordoen, waaruit zich volgens de ADVERTENTIE adressanten „een scherpe tegenstelling tus sen wet en rechtsgevoel ontwikkeld heeft". Concluderend zegt de Stichting, dat „de handhaving van de wet van 1865 leidt tot een onduldbare controverse met de opvat tingen en het rechtsgevoel van het Neder landse volk en met het recht van de bur ger, om in laatste instantie zelf te beslis sen, waar hij het lichamelijk heil voor zich zelf en de zijnen wil zoeken. Om die reden, èn om het feit, dat de overgrote meerder heid der „genezers" uit gewetenloze kwak zalvers en oplichters bestaat, die een acuut gevaar voor de volksgezondheid vormen, wil de Stichting nu allereerst het kaf van het koren proberen te scheiden. Dat doel hoopt zij te bereiken door het genoemde wetenschappelijke onderzoek. Het Parapsychologisch Instituut van prof. dr. W. H. C. Tenhaeff in Utrecht, aldus het adres, heeft voor een deel van dit onder zoek al de weg gebaand door het psycholo gisch testen van een aantal dezer „para gnosten". Wat de andere kanten van het vraagstuk betreft, zoals het onderzoek der behandelde patiënten, hun verdeling over de bevolkingsgroepen, de aard en verhou ding tussen de kwalen waarvoor zij hulp zoeken en de rol die de suggestie bij de be handeling speelt, zullen vooraanstaande medici en andere wetenschapsmensen moeten worden ingeschakeld, op wier ter reinen al die zaken liggen. Met de vorming van zulk een onderzoekersteam heeft de Stichting reeds een begin gemaakt. Wat de kosten van een dergelijk moeilijk en gecompliceerd onderzoek betreft, zijn de adressanten van mening, dat men zou kunnen volstaan met het testen van een betrekkelijk gering aantal „genezers" en hun cliënten, zonder dat hierdoor aan de wetenschappelijke degelijkheid afbreuk zou worden gedaan. Bovendien zou het wel licht mogelijk blijken, het onderzoek te splitsen in enkele min of meer autonome gedeelten, die dan desgewenst afzonderlijk gefinancierd kunnen worden. Nauw overleg met de betrokken over heidsinstanties acht de Stichting zowel in het belang van het onderzoek als geheel als ten aanzien van de financiering ten zeerste gewenst. Voor inleidende bespre kingen met de ministers in kwestie houdt zij zich gaarne gereed. (De „Stichting inzake het vraagstuk van de paranormale geneeskunst en haar maatschappe lijke betekenis", opgericht 18 oktober 1955, stelt zich ten doel „te komen tot een practisch han teerbare beoordeling van de vraag of, en zo ja in welke mate geneeskrachtige vermogens van paranormale aard in concreto aanwezig blijken, teneinde hierdoor mogelijkerwijs te geraken tot een practisch verantwoorde toepassing van deze vermogens ten bate van de lijdende mens, en tot een practisch hanteerbare controle van hen, die deze vermogens verklaren te bezitten". In haar raad van bestuur hebben onder andere zitting genomen de oud-ministers mr. dr. J. in 't Veld te Den Haag en mr. dr. P. J. Witteman te Over- veen, mr. J. van Doorn te Den Haag, en prof dr. W. H. C. Tenhaeff, hoogleraar in de para psychologie aan de Utrechtse Universiteit.) ADVERTENTIE over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel Vrijdag om kwart voor elf 's avonds zal aan het Centraal Station in Amsterdam aankomen de Franse chansonnier Gilbert Bécaud, die zaterdagavond in het VPRO- programma zal optreden. Ter verwel koming zullen aanwezig zijn de predikant- directeur van de VPRO, ds. J. A. van Nieuwenhuijzen en televisieregisseur Joes Odufré. Vorstelijke Benelux-foto- tentoonstelling in Den Haag Een koninklijk aspect van de Belgisch- Nederlands Luxemburgse verbondenheid is thans te aanschouwen in het Beneluxhuis aan het Nassauplein in Den Haag waar deze week een tentoonstelling geopend is van foto's der leden van de drie vorsten huizen, „Drie families". Het materiaal voor deze bizondere expositie is, voor zover het de leden der Belgische en Luxemburgse huizen betreft, voor het grootste deel bij eengebracht door de ambassades dezer lan den en uit de collecties van het Belgische „museum van de dynastie" en het Post- museum. Men vindt er echter ook huise lijke kiekjes tussen, gemaakt door de leden der respectievelijke hofhoudingen en door de vorstelijke personen zelf: opnamen van onze prinsessen bij spel en sport; onge dwongen familietafreeltjes op Soestdijk, aan het Groothertogelijke hof van Luxem burg en in de villa van ex-koning Leopold en de prinses de Réthy, door goede vrien den gemaakt en nog nooit gepubliceerd. Daarnaast zijn er repro's van schilderijen, etsen en litho's die de voorzaten der drie families in beeld brengen, voor ons vorstenhuis teruggaand tot stamvader En gelhert I, graaf van Nassau van 1380 tot 1442. Een prachtige serie fotografische re- produkties naar schilderijen van inhuldi- singsnlechtigheden van Koning Willem I tot en met Koningin Juliana en een aan tal panelen met afbeeldingen van in- en exterieurs van alle koninklijke paleizen completeert deze tentoonstelling, waarop men verder nog een interessante „beeld- stamboom" van ons koninklijk huis aan treft. De expositie, bedoeld als sluitstuk van de manifestaties ter herdenking van het tienjarig bestaan van het Comité Benelux, is maandagavond door de voorzitter der Tweede Kamer. dr. L. G. Kortenhorst, ge opend. ..Lange tijd was de geschiedenis van het land ook die van het vorstenhuis, zo zei deze. maar tegenwoordig is er niet meer die nauwe band. Toch is de kern van ons volksbestaan nog altijd de figuur daar boven, de landsvader of de landsmoeder. Daarom is deze tentoonstelling, behalve in teressant ook instructief, vooral voor het ionve geslacht. Zij zal de jongeren de eer bied voor vorst en land nader bijbrengen". De conservatrice van het Oranje-Nas- saumuseum, mej. A. W. J. Mulder gaf ver volgens een korte historische schets van de verbondenheid der drie vorstenhuizen. Assistentes zijn aanwezig, om ook de be zoekers van „Drie families" een degelijke toelichting bij het geëxposeerde te geven. Dq di.rige.nt Pjgrre Mqutgu^Oi^ft bij zijn vertrek uit Nederland in een brief aan de directeur van het Residentie-Orkest zijn dank betuigd en als zijn mening uitgespro ken, dat het Residentie-Orkest een van de beste orkesten is, dat hij gedurende zijn lange carrière heeft gedirigeerd en dat het genoegen, waarmee hij met dit orkest ge werkt heeft niet te vergelijken is met welk ander orkest ook. Nieuwe stadswijk. In Dordrecht ver rijst een nieuwe stadswijk, de Wielwijk, waar 2200 woningen worden gebouwd, die in de loop van 1960 gereed moeten zijn. Een leerling van de Academie van Beel dende Kunsten in Rotterdam, Frans J. Buk- kens, heeft de eerste prijs (f500) gewon nen in een prijsvraag voor leerlingen van de Nederlandse instellingen voor hoger kunstonderwijs, kunst- en kunstnijver heidsscholen en vrije academies, uitge schreven door het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels voor het ontwerpen van een affiche en enige prentbriefkaarten. De voorzitter van de jury, de heer Chr. N. E. de Moor, esthetisch adviseur van de cen trale directie der P.T.T., heeft hem en de overige jeugdige prijswinnaars vanochtend in museum Fodor te Amsterdam, waar de ingezonden ontwerpen zijn geëxposeerd, de prijzen overhandigd. De tweede prijs voor affiches (f 250) viel toe aan de Amsterdammer J. G. A. Welling, leerling van het Instituut voor Kunstnij verheidsonderwijs en de derde prijs (f 150) aan Marcel van Woerkom uit Breda, leer ling van de academie St. Joost aldaar. Voor het ontwerpen van affiches bleek meer belangstelling te bestaan dan voor prentbriefkaarten. Van affiches waren honderdzesenvijftig inzendingen ontvan gen, voor de briefkaarten honderd achttien. Slechts in de kinderserie konden hier de drie prijzen worden toegekend: de eerste (f250) aan Henk Hendriks uit Breda, leer ling van de academie St. Joost; de tweede (f 150) aan mejuffrouw M. M. Verdegaal uit Sassenheim, leerlinge van de Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag; de derde (f 100) aan Ronny van Mierlo uit Rotterdam, leerling van de academie St. Joost uit Rotterdam. In de algemene serie en de kerstserie heeft de jury slechts twee maal een derde prijs (f 100) toegekend na melijk aan mejuffrouw M. L. Ph. van de Wijngaert uit Maastricht, leerlinge van de Jan van Eyck Academie en aan mejuf-- frouw Korthals Altes uit Amsterdam, leer linge van het Instituut voor Kunstnijver heidsonderwijs aldaar. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Werkgevers in Hotel-, restau rant-, Café- en aanverwante Bedrijven heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat een brief gezonden naar aanleiding van het zondagsrijverbod. Op de ministers wordt een dringend beroep gedaan een regeling te treffen die in mindere mate de lasten van een noodzakelijke algemene beperking van het benzineverbruik eenzijdig op be paalde bedrijfstakken doet drukken. In de brief wordt onder meer gezegd dat onge veer 25 percent van de jaaromzet op de zondagen wordt behaald. Tevens wordt uiting gegeven aan de vrees dat bij een lang voortduren van het zondagsrijverbod het komende toeristische seizoen in ernstige mate in gevaar zou kunnen worden ge bracht. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd dat veel bedrijven het gehele jaar geopend zijn om het vakbekwame per soneel aan het bedrijf te binden en dat voortduring van het zondagsrijverbod dit personeel dwingt elders emplooi te zoeken, omdat zijn inkomen afhankelijk is van de omzet. Nog deze week zullen de eerste van de zes zogenaamde „lake-tankers" van de Cu- ragaose Scheepvaart Maatscharmij, die tweeëneenhalf jaar geleden werden opge legd en vervangen door grotere schenen, weer in de vaart worden gebracht. Hier door zullen enkele grotere tankschepen, die thans worden gebruikt voor de aanvoer van olie uit Venezuela naar Curacao, vrij komen voor het transport van olie naar Europa. ADVERTENTIE krijgt een MOOI HORLOGE van Sinterklaas. Dat is tenminste een ge waardeerd geschenk, waaraan iemand z'n hele leven wat heeft. Vooral als het een klokje is van een van de befaamde merken o.a. Omega - Mido Election- Pontiac - Cazal - Prisma - Indus - Union die in zo'n ruime mate en voor elke beurs voorhanden zijn bij vindt Sint het de kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstraat 49, Haarlem, Tel. 20049 Blijkens de stand van 17 november toen de zomer-uitvoer van tulPfnv ^napCa achte? de cissen en het voornaamste byg noest 1956 rug was, is de uitvoer van de, oofjst 1956 opnieuw groter dan die van het Z°mtgevoerd werd 50.037 ton bloembol!len tot een waarde van f 152.571.000 g ton voor f 145.597.000 van de oogs1955 De uitvoer van gladiolen moet n g Eind juni 1957 zal blijken ofhetoog^tjaar 1956 wat omvang betreft werkelijk record is geweest. Op 30 juni eindcijfer voor de uitvoer van 8 bol- en knolgewassen 19.->5 6io« waarde van f 182.596.000. De officier van Justitie bij de Alkmaarse i rechtbank heeft een gevangenisstraf van zestien maanden geëist tegen de 49-jarige directeur-administrateur van het gemeente- i lijk gasbedrijf te Schoorl, E. H. K., aan wie ten laste was gelegd dat hij ten nadele van het gasbedrijf verduisteringen had gepleegd voor een totaal bedrag van f 22.000. Hij had meterstanden, die door de op nemers op de meterbriefjes waren inge vuld, in de registers lager genoteerd. Het bedrag dat daardoor te veel in kas was, verdween in zijn eigen zak. Ook had hij steekpenningen van leveranciers aange nomen en speciale kortingen die het ge meentelijk gasbedrijf ontving, ten eigen bate aangewend. Zelf had hij jarenlang gratis gas van de gemeente betrokken. De verduisteringen begonnen reeds in 1951. K. had steeds de administratiebescheiden, na het vaststellen van de jaarlijkse rekening, vernietigd. Toen in Schoorl een nieuwe burgemees ter werd benoemd, vond deze het vreemd dat K. er een auto en allerlei dure hob bies op na kon houden. De burgemeester liet de Vereniging van Nederlandse Ge meenten een onderzoek instellen, hetgeen leidde tot K's arrestatie op 15 juli van dit jaar. De raadsman van K. bepleitte een ge combineerde straf, omdat gebleken was, dat de controle totaal onvoldoende was en het psychiatrisch rapport had uitgewezen, dat K. verminderd toerekenbaar moest worden geacht. De rechtbank zal op 11 december uit spraak doen. In 1957 zal de „Prix Charles Veillon" weer worden toegekend. Deze prijs, die vijfduizend Zwitserse franken bedraagt, wordt gegeven voor de beste roman in de Franse taal, ongeacht de nationaliteit van de schrijver. De jury bestaat onder meer uit André Chamson, Louis Guilloux en Louis Martin Chauffier. Het secretariaat, waar nadere inlichtingen kunnen worden verkregen, is gevestigd Avenue d'Oucky 29c, Lausanne. Het volgend jaar zal even eens worden toegekend de „Prix Antoine de Rival" ten bedrage van honderdduizend Franse franken. De prijs wordt toegekend voor een roonan, een toneelstuk, poëzie, een essay of voor het gehele oeuvre van een auteur. Het secretariaat is gevestigd'; 31, Rue Bonaparte, Parijs. De jury bestaat on der meer uit Emile Henriot, Gabriel Mar cel en Francois Mauriac. CHENILLE SPREIEN 2-pers. wasecht24.75 CHENILLE SLAAPKAMER KLEEDJES, 55 x 10014.25 ZUIVER WOLLEN BABYPLAIDS15.75 GEWATTEERDE SPREIEN 59.75 VOETZAKKEN 10.95 ZUIVER WOLLEN PLAIDS 140x 190 42.00 POEFS29.50 KRANTENBAKKEN21.75 MIMITAFELS59.75 KLOOSTERTAFELS57.50 WOLLEN O -HOLL. DOEKEN 11.25 NAAIBOXEN59.75 MODERNE ZUIVER WOLLEN WEEFTAFELKLEDEN 140x170 57.25 WOL MOQUETTE TAFELKLEDEN 140 x 170 54.50 HAARLEM KRUISSTRAAT 11 TELEFOON 11491 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Otterlo J. Ch. W. Kruishoop te Meerkerk. Aangenomen naar Drachten (toez.) (als pred. voor buitengewone werkzaamheden) H. J. Visser te Saaxum. Aangenomen de benoeming tot hulppred. te Lisse J. J. H. Pop, em. pred. te Sassenheim. Benoemd tot evangelist van de Ned. Herv. Bond voor Inw. Zending op Geref. grondslag ds. mr. A. Luteyn, a.s. em. pred. te Giessen-Nieuwkerk idem tot hulp pred. te Lisse J. J. H. Pop, em. predikant te Sassenheim idem tot vicaris te Over- schie H. de Jonge, kand. te Amsterdam. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam (vac. M. de Goede) P. N. Kruyswijk te Ouderkerk a.d. Amstel (voorheen te Amsterdam) te Dokkum (vac. prof. dr. K. Runia) A. C. Hofland te Meppel te Exmorra-Allinga- vvier J. Schelhaas, kand. te Noord-Schar- woude te Oostkapelle S. T. de Groot, kand te Minnertsga. INDUSTRIE-OUDERLINGEN De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Zaandam heeft zeven leden be noemd als industrie-ouderlingen. Zij zul len in overleg met de stichting Evangelie en Industrie werkzaam zijn onder de leden der kerk, om met hen te spreken over hun plaats in het arbeidsproces. Het doel is, de kerkleden te helpen indien zij moeilijk heden hebben en hun te stimuleren te trachten de verhoudingen tussen hen en de andere werknemers en werkgevers zo te beïnvloeden, dat daardoor een voedings bodem ontstaat voor het werk van de evangelisatie. Het historisch genootschap „Roteroda- mum" stelt zich voor in december een Pierre Bayledag te organiseren naar aan leiding van het feit, dat de wijsgeer Bayle tweehonderdvijftig jaar geleden in Rotter dam stierf. Het programma bestaat uit de onthulling van een plakette, een met be hulp van het „Institut Frangais" en de „Bi- bliothèque wallonne" in Leiden in te rich ten tentoonstelling in de Rotterdamse ge meentebibliotheek en een bijeenkomst, waarop Franse en Nederlandse geleerden over Pierre Bayle en zijn betekenis zullen spreken. Voorts lig het in de bedoeling in het begin van 1957 een bundel uit te geven, waarin Nederlandse, Franse en En gelse kenners een overzicht zullen geven van de huidige stand van de wetenschap over Bayle en diens leer. Pierre Bayle (16471706), wijsgerig en theologische schrijver, wordt gerekend tot de zoge naamde „voorlopers der verlichting". Hij was de eerste, die in Nederland een popu- lair-wetenschappelijk maandblad uitgaf. Van zijn polemiserende, filosofische wer ken is het meest bekend „Dictionnaire his- torique et critique". Van 1681 tot 1692 was Bayle hoogleraar aan de Illustere School in Rotterdam. ADVERTENTIE Dan rug, keel en borstje inwrijven met Op de maansverduis tering van twee weken geleden volgt aanstaan de zondag een zonsver duistering die er als het ware het spiegelbeeld van is. Op 18 november ging in het westen de maan verduisterd onder; op 2 december komt in het oosten de zon ver duisterd op. Maar deze eclips is geen totale; er zal maar een klein hapje uit de zonneschijf ontbreken en wel aan de linker- rand. Het grootste deel van de verduistering is namelijk al achter de rug op het moment dat de zon bij ons boven de horizon verschijnt. Wie een vrij uitzicht heeft tot aan de oost- zuidoostelijke horizon heeft kans op een mooi schouwspel, dat om 8.27 uur begint met het ver schijnen van de boven ste zonsrand boven de kim. Iedereen kent na tuurlijk de gang van zaken op een normale ochtend: het eerste straaltje licht verbreedt zich tot een boogje dat langzaam aangroeit tot een halve cirkel, waar- Omstreeks half negen zondagmorgen zal zo de zon verschijnen aan de oosterkim: „verminkt" door toedoen van de maan. na de rest van de zon neschijf tenslotte ook zichtbaar wordt. Zondagmorgen gaat dat anders. De gebogen lijn die de omtrek van de zonneschijf vormt eindigt links plotseling in een scherpe hoek: daar dekt het onzicht bare maanlichaam een deel van de zonneschijf af en het aardige is dat we dit alles wel zonder beroet glas of overbe licht fotonegatief zullen kunnen aanschouwen. De rode zon zoals ze 's morgens en 's avonds laag boven de horizon staat is niet schadelijk voor de ogen. De verduistering van zondag is te zien in vrij wel geheel Europa (be halve Groot-Brittannië, Spanje en Portugal) een klein deel van Noord- Afrika en het grootste deel van Azië. Zij zal echter nergens ter we reld als een totale ver duistering te zien zijn. Hoe oostelijker men woont, hoe later op de dag de eclips valt. De Chinezen zien de zons verduistering op het mo ment dat de zon onder gaat. Maar ook in ons kleine land is het verschil te merken. In Haarlem b.v. komt de zon ongeveer elf minuten later op dan in Winterswijk. In Win terswijk is dus de dag al elf minuten oud op 't moment dat de Haar lemmers de zon zien op komen. Voor de klok maakt het geen verschil, maar voor de waarne mer wel; in het oosten van het land kan men minuten langer van de verduistering genieten dan in het westen. G. v. W. ADVERTENTIE PHILIPS - GRUNDIG - ARISTONA Televisie- en Radio-specialisten ZIJLSTR. 87 - HAARLEM - TEL. 11110 Jaarvergadering van Het Nederlands O penluchttheater" In de nieuwe schouwburg te Deventer heeft de vereniging „Het Nederlands Open luchttheater" zaterdag onder voorzitter schap van de heer C. A. 't Hart uit Rotter dam haar jaarvergadering gehouden. Het in deze vergadering goedgekeurde jaar verslag vermeldde onder meer, dat van de vijfhonderdtachtig voorstellingen in 1956 slechts dertien percent door weersomstan digheden is afgelast, tegen in 1954 dertig percent. Geconstateerd .\yerd, dat de kin dervoorstellingen dringend een beter ar tistiek peil behoeven. Het aantal aangeslo ten theaters bedraagt thans vijfendertig en dit aantal wordt nog steeds groter. Nieuwe leden, die hierna werden toegelaten, waren de theaters te Amersfoort, twee te Amster dam, Rockanje en Vollenhove. Bij de be stuursverkiezing is in de plaats van het uitgetreden bestuurslid, de heer W. F. Kop- peschaar .Tr. uit Den Haag, gekozen de heer H Maurits. eveneens uit Den Haag. Op nieuw werd gekozen de heer A. Fortuyn Harreman uit Apeldoorn. Naar aanleiding van discussies constateerde de voorzitter, dat het aanbrengen van eenvoudig gecon strueerde daken boven openluchttheaters, waarvan jen ontwerp werd getoond, wel tot de vrome wensen zal blijven behoren. De belangstelling bij de beroepstoneel gezelschappen om op te treden in open luchttheaters blijft gering. Alleen het ge zelschap „Theater" doet het graag. De dansartiesten vrezen fatale gevolgen door te lage temperaturen. Helaas moet bij een serieus programma meestal veel geld ge suppleerd worden. Spreker raadde aan te trachten de exploitatie in die gevallen te doen geschieden voor rekening van een daarbij betrokken belanghebbende instan tie. Er is grote belangstelling voor verant woord kindertoneel. Daarbij zal het nodig zijn tournee's mogelijk te maken, die goede toneelwerken voor kinderen van vijf tot vijftien jaar op het programma hebben. Uit de vergadering werd door de heer Koppe- schaar gevraagd door samenwerking te komen tot goede kindervoorstellingen in de vakantietijd. De mogelijkheid zal worden overwogen in de openluchttheaters ook schoolconcerten te doen geven, waarvan de kosten door subsidie zouden moeten wor den gedekt. De heer Fortuyn uit Apeldoorn zag besparingskansen in regionale opvoe ringen van stukken, die op behoorlijk ar tistiek peil staan. De toneelschrijver en regisseur A. De- fresne hield hierna een lezing over het openluchtspel van de klassieke Griekse spelen af tot in het heden. De vergadering besloot het volgend jaar bijeen te komen in Bergen in Noordholland. Gedeputeerde Staten van Groningen heb ben Provinciale Staten een voordracht ge zonden over de oprichting van een stichting Groninger Culturele Gemeenschap en het verlenen van een subsidie aan die stichting. De besturen van de stichting „De Gronin ger Warf" en de vereniging „De Grun- neger Sproak", alsmede de redactie van het tijdschrift ,,'t Swieniegeltje" zijn, zoals ge meld, tot overeenstemming gekomen met betrekking tot het in het leven roepen van een lichaam, dat zou kunnen functioneren als gewestelijke culturele raad. Het zal in staat gesteld moeten worden om een vast secretariaat in te stellen, waarvan de acti viteit gericht zal zijn op de behartiging van het gehele gewestelijke culturele leven in al zijn schakeringen en uitingen. Overleg leidde tot uitwerking van dit denkbeeld in ontwerpstatuten van een nieuwe stichting die de naam van „Gro ninger Culturele Gemeenschap" zal krijgen. Gedeputeerde Staten achten de totstand koming van de voorgestelde stichting voor de ontwikkeling en de bloei van het ge westelijke culturele leven van groot belang en stellen voor aan de stichting, zodra zij tot stand is gekomen, tot wederopzegging een jaarlijks subsidie toe te kennen van ten hoogste tienduizend gulden. Het bestuur van de Communistische Par tij Nederland heeft vrijdag een vergadering gehouden. Over hetgeen besproken is wordt in een communiqué onder meer gezegd: „De aanval van Engeland, Frankrijk en Is rael op Egypte is een koloniale oorlog in zijn meest brutale en wrede vorm, tot het verkrijgen van winsten uit de uitbuiting van honderden miljoenen mensen en het beroven van de volkeren, en hun nieuwe staten, in deze gebieden van hun nationale rijkdommen, zoals olie, uranium, en andere grondstoffen". „Uit de ervaring van koloniale oorlogen, zoals die van het Nederlandse imperialis me tegen Indonesië, is bekend, dat de aan vallers vaak hun toevlucht nemen tot een wapenstilstand, nadat ze hun eerste lan ding verricht hebben, om nieuwe troepen aan te voeren en daarna hun opmars voort te zetten". „De meest effectieve maatregel tot het verdrijven van de agressors is het voorne men van de Egyptische regering om een beroep te doen op vrijwilligers uit andere landen". In het communiqué wordt verder ge zegd: ,.Er is, naar de mening van het par tijbestuur, in de huidige situatie maar één middel om de vrede te verdedigen en dat is het terugslaan en het bestraffen van de Brits-Frans-Israelische agressie. Hiervoor vorfrit zich in de wereld een ongekend breed en machtig front, waarin de volks massa's van Egypte en andere Arabische landen en van Azië, naast de landen van het socialistische wereldstelsel verenigd staan". „Het levenspeil van de Nederlandse wer kers wordt onmiddellijk door de nieuwe spanningen aangetast, o.a. door de benzine beperking, die onnodig is aangezien Ne derland over voldoende voorraden voor lange tijd beschikt en slechts ten dele van aanvoer door het Suezkanaal afhankelijk is", aldus het partijbestuur, dat voorts ver klaart: „De snel stijgende duurte vereist loonsverhoging op korte termijn, waarvoor de arbeiders in de bedrijven zonder uitstel hun eisen aan de directies en de bestu ren van de unie-bonden moeten stellen." Oud-Gouverneur van Curacao en oud-burgemeester van Breda In de ouderdom van 74 jaar is in de nacht van woensdag op donderdag overleden de heer B. W. Th. Slobbe, oud-gouverneur van Curagao en oud-burgemeester van Breda, welke stad hij van 1936 tot 1947 bestuurde. Hij was gouverneur van Curagao van 1930 tot 1936. Bartholomeus Wouter Theodorus van Slobbe werd geboren in Schiedam op 31 oktober 1882. In 1906 werd hij tot officier beëdigd en als zodanig gedetacheerd bij de Hogere Krijgsschool en bij de chef van de Generale Staf. In 1923 werd hij leraar bij de Hogere Krijksschool in startegie en militaire aardrijkskunde. In 1934 werd hij benoemd tot reserve luitenant-kolonel bij de Generale Staf. De heer Van Slobbe was voorts curator van de katholieke economische hogeschool en leergangen te Tilburg oprichter van de vereniging „Ons Leger", lid van de alge mene raad van deze vereniging en lid van de algemene raad oost en west. De oudste directeur van de n.v. Stnom- vaartmaatsehanpij Nederland, mr. D. A Delnrat. die op 10 januari 67 jaar wordt, zal in de buitengewone algemene vergade ring '-an aandeelhouders van 20 december als dirc'eur aftreden ReediS eerder bad mr. Delprat de wens te kennen gegeven zijn functie als directeur van de S.M.N. neer te leggen, maar door ziekte van zijn collega jhr. mr. H. L. A. van Kretschmar van Veen werd destijds van dit voornemen afgezien. Op 31 augustus vertrok mr. Delprat voor een dienstreis naar Amerika, Hongkong en Indonesië. Thans is hij op de terugweg met het m.s. „Oranje", dat op 6 december in Amsterdam wordt verwacht. GALAVOORSTELLING DOOR DELFTS STUDENTEN TONEELGEZELSCHAP Ter gelegenheid van zijn vijfenzeventig jarig bestaan zal het Delfts Studenten To neelgezelschap, onderafdeling van het Delftse Studenten Corps, vrijdag 30 no vember in de Stadsdoelen in Delft een gala voorstelling geven, waarbij zal worden op gevoerd: „Bartholomew Fair" van de zeven- tiende-eeuwse schrijver Ben Jonson. Van dit stuk zullen op donderdag 6 en vrijdag 7 december ook voorstellingen worden ge geven respectievelijk in Amsterdam en Eindhoven.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7