WYBERT DE LAATSTE TOAST f Jiianta MERLIJN EN DE WONDERBESSEN A HOOGTEZON Agenda voor Haarlem H. J. Maertens n.v. R. C. van EIF 5 Eisenhower en Dulles gaan zondag beraadslagen Russische olieaanbieding aan Frankrijk gemeld irii „Borba" meldt terreurgolf in Albanië Communisten niet buiten de wet in Italië Paniek in Surabaja door „kuitenprikkers": 9 doden Oostduitse partijleider acht nieuwe Cominform nodig Tegen de degeneratie Polen en Hongarije in Levensstandaard omhoog in Joegoslavië door importen Repetities van Scala in Milaan afgelast Waar ligt de berg Sinaï? Benzine gerantsoeneerd in Frankrijk en Denemarken Wacht niet tot de laatste dag OOSTERSE KUNST EN TAPIJTEN Syrië wordt omgevormd tot Russische satelliet Turkse troepen aan de grenzen? Supermensen van Europa hebben hun tijd gehad b DERDAG 2 9 NOVEMBER 1956 ADVERTENTIE KRUISWEG 53 Speciaalzaak in luxe artikelen en bijouterieën U parkeert er ook makkelijker. AUGUSTA (AFP) President Eisen hower zal zondag met zijn herstellende minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, besprekingen over de internationale toe stand voeren. Dulles zal maandag in Washington zijn werkzaamheden hervatten en in het begin van december naar Parijs gaan voor de bijeenkomst van de NAVO- raad die op 11 december begint. Eisenhower zal zondag met Dulles spre ken over „de voortdurende bedreiging van de vrede en de veiligheid door het Sovjet communisme", de crisis in het Midden- Oosten, de toestand in Midden-Europa en de NAVO-vergadering, aldus zei perschef Hagerty, die op een persconferentie een verklaring van Eisenhower voorlas, waarin de president zijn vertrouwen in de NAVO als „een onontbeerlijk element van de Amerikaanse verdediging" bevestigde. De meningsverschillen met Groot-Brittannië en Frankrijk als gevolg „van een bepaald internationaal voorval" (de aanval op Egypte), dienen in geen geval gezien te worden als een verzwakking of verbreking van de goede betrekkingen met die landen, aldus Hagerty. Naar aanleiding van de steun die de Amerikaanse delegatie in de UNO-Assem- blée heeft gegeven aan de Arabisch-Azia- tische resolutie over terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Egypte, wordt in bevoegde Amerikaanse kringen te Washing ton. opgemerkt, dat de Verenigde Staten hebben verkozen naar de schijn tegen de bondgenoten in te gaan - ter wille van de Amerikaanse invloed bij de Arabisch-Azia- tische landen. Olieperikelen Berichten, dat de Verenigde Staten een nieuw plan zouden hebben om het olie tekort van West-Europa te verlichten, zijn door functionarissen te Washington tegen gesproken. Volgens de functionarissen geven de Verenigde Staten er de voorkeur aan hulp te verstrekken via de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking Het dagelijks bestuur van de O.E.E.S. in Parijs zal donderdag een rapport bespreken over de mogelijke economische gevolgen van de gebeurtenissen in het Nabije Oosten. Dan zal ook het rapport van de oliecom missie der O.E.E.S. worden bestudeerd. Volgens de New York Times hebben diplomatieke kringen te Washington ver nomen, dat de Sovjet-Unie aanzienlijke hoeveelheden olie heeft aangeboden aan Frankrijk, Egypte, Syrië en andere landen van continentaal Europa en het Nabije Oosten. Er werd geen melding gemaakt van Russische olie-aanbiedingen aan Groot- Brittannië. Rusland zou Frankrijk 600.000 ton olie willen leveren, ongeveer het dub bele van de Russische olieleveranties aan Frankrijk van de laatste jaren. Groter en groter wordt de UNO-poli- tiemacht in Egypte, waar de troepen de stellingen van de Britse, Franse en Israëlische strijdkrachten moeten in nemen. De bovenste foto toont leden van het Noorse contingent, die verfrist terugkeren van een duik in de Middel landse Zee bij Port Said, waar zij in hun vrije tijd onder het wakend oog van minder gelukkige collega's mogen zwemmen. De onderste foto toont le den van het Noorse contingent, die luisteren naar een toespraak van gene- raal-majoor E. M. Burns, de Canadese opperbevelhebber van de politietroe- pen. (Voorgrond links). BELGRADO (AFP) Er gaat een „nieuwe golf van terreur" over Albanië, zo meldt de speciale correspondent van het officiële Joegoslavische blad „Borba" uit de Albanese hoofdstad Tirana. Na de terechtstelling van een Joegoslavisch on derdaan en twee voormalige leden van het centrale comité van de Albanese commu nistische partij is „Albanië het toneel van nieuwe massale arrestaties"'. „De bevol king leeft in angst". „Overal in het land worden geheime partij vergaderingen ge houden waarop de allesoverheersende vraag is „wat zullen de Joegoslaven doen?" Voorts worden op deze bijeenkomsten van te voren opgestelde resoluties besproken, waarin Joegoslavië wordt aangevallen en beledigd, aldus de correspondent van „Borba". De correspondent van Borba schrijft dat vooral in het noordelijke, aan Joegoslavië grenzende deel van Albanië de bevolking zeer gekant is tegen het regime van partij secretaris Enver Hoxha. In sommige ge vallen vluchten families de bergen in, met hun vee en de noodzakelijkste bezittingen om aan de concentratiekampen te ontko men- „De economische omstandigheden zijn wanhopig", zo schrijft Borba: ,;In veel dorpen lijden de mensen honger". ADVERTENTIE ADVERTENTIE Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met ROME (Reuter) De Italiaanse rege ring heeft besloten tot de oprichting van een nieuw departement voor de organisatie van de civiele defensie en de bescherming der burgerbevolking in geval van oorlog of bij natuurrampen. Dit besluit is het ant woord van de regering op sterke druk van de rechtervleugel van de christen-democra tische partij en andere rechtse groepen om de communistische partij buiten de .wet te stellen of tenminste maatregelen te nemen tegen een mogelijke communistische op stand in Italië. Premier Segnd en de minister van Bin nenlandse Zaken, Bambroni, beiden chris ten-democraten, hebben zich sterk gekant tegen deze suggesties, die een breuk in het kabinet dreigden te veroorzaken. De pre mier en zijn minister van Binnenlandse Zaken hebben het kabinet voor hun op vattingen gewonnen. De nieuwe organisa tie voor de burgerverdediging zal groten deels berusten op de brandweerdiensten van het land, die de kern zullen vormen voor een vrijwilligersapparaat. SURABAJA (ANP) In de afgelopen dagen zijn in Surabaja negen personen ge dood. Zij werden door woedende menig ten er van verdacht maniakken te zijn, die meisjes met naalden in armen en benen prikken. Zeven personen, die ook hiervan worden verdacht, zijn in ziekenhuizen op genomen met verwondingen, opgelopen tijdens botsingen in de stad, waar een ware paniek heerst. De politie heeft niet kun nen mededelen, of er onder de zestien slachtoffers inderdaad schuldigen zijn. Enkele leiders van de wrekende menigten zijn aangehouden voor verder onderzoek. De politie patrouilleert intensief door de stad. Elke dag komen bij de politie meldin gen binnen van kinderen en jonge meis jes, die met naalden zijn gestoken. Zij ver klaarden allen door een onbekende in arm of been te zijn gestoken. DIT OERSTERKE HERENHORLOGE 21 steens - stalen kast waterdicht - stofdicht schokvrij - antimagnetische I jaar schriftelijke garantie Speciale St. Nicolaasprijs *g TC in chroom-uitvoering 3 Alléén bij De Haarlemse Uurwerkhandel Barteljorisstr. 1 - Haarlem - Tel. 13131 hoek Smedestraat, naast Reisbureau Lissonne-Lindeman. BERLIJN (United Press) De Oost duitse communistische partijleider Schirde wan heeft een pleidooi gehouden voor een herleving van de Cominform om „de ver sterkte reactionaire aanvallen'' tegen het leiderschap van de Russen van het we- reld-communisme te bestrijden, Hij ver zocht alle communistische partijen op zijn voorstel „een duidelijk antwoord te ge ven". Na de „degeneratie" van het com munisme in Polen en Hongarije te hebben aangevallen, zei hij, dat beide landen „bourgeois-geloof" in democratie en libera lisme invoeren en zelfs vroegen, dat ande re communistische landen deze „verkeer de" opvattingen zouden aanvaarden. De Cominform werd in april van dit jaar ontbonden als een geste van Rusland om president Tito tegemoet te komen. Wpsterse waarnemers zijn van mening, dat de rede van Schirdewan een aandui ding is, dat de Russen een nieuw soort in ternationale organisatie willen vormen ter beschrijding van de groeiende titoïstische beweging. Schirdewan liet duidelijk uit komen. dat Rusland van zo'n organisatie de leiding zou moeten hebben,. „Wij erken nen de leidende rol van de Russische com munistische partij boven alle communisti sche en arbeiderspartijen. Alle vijandelijke discussies in de partij moeten worden uit geroeid", zo zei hij. BELGRADO (Reuter/AFP). - De vice- president van Joegoslavië, Svetozar Voek- manovitsj-Tempo, die als hoofd van het economische planbureau de voornaamste verantwoordelijkheid draagt voor de eco nomie van Joegoslavië, heeft in de Natio nale Vergadering te Belgrado gezegd, dat de regering ernstig zal trachten de levens standaard der bevolking te verbeteren. De lonen worden met ingang van 1 jaunari met zeven tot twaalf percent verhoogd en de pensioenen met acht percent. Te dien einde wordt een vergroting van de indus triële produktie beoogd van vijftien per cent, evenals belangrijke invoeren van industrieprodukten en levensmiddelen. Maestro Cantelli bij slachtoffers van vliegtuigongeluk MILAAN, (U.P.) De wereldberoemde Scala van Milaan heeft alle orkestrepetities afgelast naar aanleiding van het bericht dat de maestro van het orkest, Guido Cantelli, bij het vliegtuigongeluk in de afgelopen nacht nabij Parijs om het leven is gekomen. Alle orkestleden zijn tezeer onder de in druk om aan repetities te denken, zo deelde een woordvoerder van de Scala mee. Dr. Antonio Ghiringhelli, directeur van de Scala, barstte in tranen uit toen hij het droeve nieuws vernam. Dit is de verschrik kelijkste gebeurtenis sinds het bombarde ment van ons theater tijdens de oorlog, zo zei dr. Ghiringhelli tegenover U. P. Guido Cantelli was de jongste dirigent in de staf van de Scala. Hij werd in 1920 in Novara geboren. Op 16 november werd Cantelli benoemd tot permanent dirigent van het Scala-orkest. Zijn benoeming werd bekendgemaakt nadat hij zijn laatste con cert had gegeven in Novara, in hetzelfde theater waar -hij zijn carrière begon. Nim mer tevoren is een maestro tot permanent dirigent van de Scala benoemd. Cantelli was de eerste die deze benoeming kreeg in het honderdjarig bestaan van de Scala. Cantelli dirigeerde het Scala-orkest in 1945 voor het eerst. Hij was toen vijfentwintig jaar. Dit eerste concert werd in de open lucht gegeven, want de Scala was door een bombardement in 1943 verwoest. Arturo Toscanini herkende onmiddellijk een maestro in Cantelli. Tijdens een van Can- telli's concerten, in mei 1948, stond Tosca nini plotseling van zijn stoel op en begon hartstochtelijk te applaudisseren, een bij zondere gebeurtenis: niemand had Tosca nini ooit tevoren zo enthousiast gezien. Toscanini nodigde Cantelli uit, het N.B.C.-Symfonie-Orkest in New York te komen dirigeren. Cantelli aanvaardde die uitnodiging en begon een geweldige car rière. Spoedig verzekerde hij zich van con tracten met de belangrijkste Amerikaanse orkesten, waaronder het Boston Symfonie Orkest en het New Yorks Filharmonisch Symfonie Orkest. Toscanini was bijzonder gesteld op Cantelli en beschouwde hem als een der grootste talenten in de wereld. Can telli ging in Rome aan boord van het Itali aanse toestel met bestemming New York. Van daaruit zou hij een tournee maken door de Verenigde Staten met het New Yorks Filharmonisch Orkest. In New York wordt Cantelli met concerten en radio-uit zendingen herdacht. JERUZALEM (United Press) Een grote vergadering die de Israëlische rege ring in Jeruzalem bijeengeroepen had is er niet in geslaagd de plaats vast te stel len waar zich de Berg Sinai bevonden heeft, waar Mozes de stenen wetboeken ontving. De geleerden aarzelden tussen de Jebel Musa in Zuid Sinai, of de Jebel Hellal ln Noord Sinai. Zolang Israëlische troepen het gebied van de Sinai woestijn bezet hebben maken Isra ëlische archeologen en geleerden gebruik van de gelegenheid om navorsingen te doen. De christelijke overlevering die teruggaat tot de vierde eeuw, zegt dat Jebel Musa (berg van Mozes) de juiste plaats is en gedurende 1600? jaar heeft de christelijke kerk daar het klooster van St. Catherine onderhouden, maar moderne geleerden ge loven dat het Jebel Hellal is, daar deze berg meer op de weg ligt van de exodus. De vergadering besloot onmiddellijk een expeditie van theologen en archeologen naar beide bergen te zenden. Er werd nder meer een voorstel gedaan op de berg een godsdienstoefening te hou den waar de tien geboden opnieuw gelezen zouden worden. Volgens een ander voorstel moeten stenen van de berg naar alle kerken overal op de wereld gezonden worden. Overal in het land en in de stad Berlicsteyn heerste grote onrust. De zware belas tingen, die betaald moesten worden, drukten zwaar op de burgerij. En niemand hoefde te proberen er aan te ontkomenwie klaagde of niet betalen kon, werd door soldaten uit zijn huis gesleurd en naar de rechter gebracht. En daarna kwam hij dan in een donkere kerker terecht. Het was duidelijk, dat Morabix streng regeerde. Enwaar was de goede koning Bardowijn? 99-100 ADVERTENTIE VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 Telefoon 15220 (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft begrepen en erkend, dat de automobilisten haar beroep op de gemeenschapszin niet hadden ver hoord en van heden af zal de distributie van benzine van hogerhand worden geor ganiseerd. De ministerraad heeft een tame lijk omslachtig systeem ontworpen met de bedoeling de zwarte handel zo weinig mo gelijk kansen te geven. Benzinebonnen zijn alleen aan de mensen van bepaalde beroe pen, zoals medici en handelsreizigers, in het vooruitzicht gesteld. Alle benzinepom pen zijn tot vanmiddag gesloten voor het opnemen van voorraden. Slechts de pompen, die voor voorrangsverbruikers ge reserveerd zijn, zullen geopend blijven. Buiten de extra toewijzingen ontvangen alle Franse automobilisten, naar gelang van de grootte van hun motor, niet meer dan twintig tot dertig liter benzine in de maand. Ook motor- en scooterrijders wor den op rantsoen gesteld. Om die paar liters te krijgen moet iedereen zich bij een be paald pompstation laten inschrijven. Het rijverbod op zondag zal worden opgehe ven, maar de bepaling dat het departe ment van inwoning met een auto niet mag worden verlaten, zal vermoedelijk geldig blijven, Het distributie-systeem met zijn nasleep van controleurs en bonnetjes, van bureaucratie en zwarte handelaars, doet, na ongeveer acht jaar opnieuw zijn entree in Frankrijk. Wie volgt? (Reuter/U.P.) Met ingang van gisteren zijn in Denemarken alle olieprodukten gerant soeneerd. Benzinebonnen waren reeds aan de auto-bezitters uitgereikt. In Zwitserland gaat de benzine volgens het blad „La Suisse" zaterdag op de bon. De Belgische minister van Economische Zaken, Jean Rey, heeft medegedeeld, dat België waar schijnlijk tot benzine-rantsoenering zal moeten overgaan. Een van de maatregelen, die de regering overweegt, is de verminde ring van de snelheid van automobielen door vaststelling van lagere maximum snelheden. ADVERTENTIE PAARLAARSTEEG 8 HAARLEM UITGEBREIDE KEUZE MOOIE APARTE GESCHENKEN uit CHINA JAPAN BALI INDIA PERZIë AFRIKA enz. LAGE PRI3ZEN O Ik dank u in ieder geval hartelijk voor uw in- lichtingen. Amthor en zijn vrouw konden gaan. De enige mogelijkheid, die in aanmerking komt, is zelfmoord, meende Muck die avond, toen hij over de kwestie nadacht. Ondanks alle beweringen van die Ter- mühlen. Het kan niets anders dan zelfmoord geweest zijn! Dat filologie-studentje moet nogal hysterisch van aanleg zijn geweest. Ze was precies het type, dat op een gegeven moment zó uit de band zou kunnen springen, dat de politie in actie zou moeten komen. Wat had Ter- mühlen hem toch ook weer gezegd? Ik geloof doodeenvoudig niet aan zelfmoord, com missaris! Men moet de dingen niet ingewikkelder maken dan ze al zijn, maar ook niet eenvoudiger. Ik heb dat meisje op die avond bij de Amthors voor het eerst ontmoet en ik heb de stellige indruk gekregen, dat ze helemaal geen neigingen tot zelfmoord had. Ze was daarvoor veel te opgewekt, veel te verstandig en veel te schrander. Zij heeft me verteld, dat ze verschillende plannen had: ze wilde lerares worden en dan een avond school voor blinden beginnen. Het meisje kon dus moei lijk zelfmoordneigingen hebben. Dat bleek toen zij zei: Dat ze toch altijd de blinden moeten afschepen met een of ander grof handwerk! Men moet hun innerlijk leven verrijken, men moet hun gedachten niet bezig houden met onbenullige zaken. Ze had er nog wel geen idee van, commissaris, hoe de avondschool er uit moest gaan zien, maar haar gedachten erover waren goed. Zo iemand kan toch geen zelfmoord plegen? Die vervelende Termühlen, dacht Muck, maar hij had raak geschoten, vond hij, hoe aanlokkelijk de zelfmoord theorie ook was! Hij bestudeerde nog eens de lijst van gasten, die me vrouw Amthor hem opgegeven had. Er viel niets bij zonders of verdachts uit te destilleren. Het énige opval lende was slechts, dat een vrouw naar een feestje ging, alhoewel haar man ziek was. Maar dat punt was al opgehelderd: mevrouw Werdohl had oorspronkelijk af gezegd, maar mevrouw Amthor had zó lang aangedron gen, dat zij tenslotte tóch maar gekomen was. En een galaanval is ook geen zaak, waar men zich al te druk over behoefde te maken, temeer daar Werdohl een staat voerde, die hem de gelegenheid bood, een ruim personeel te houden. Ook bij afwezigheid van zijn vrouw, werd hij steeds uitstekend verzorgd. Waarom zou dus het feit, dat zijn vrouw naar het feestje van de Amthors was gegaan, opvallend genoemd moeten worden? En hoe zou Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" dit in verband kunnen worden gebracht met een zelf moord van het studentje Irmgard Christensen? Het waren goed bekend staande mensen, meende Muck, die bij de Amthors op bezoek waren geweest. Zij voldeden op tijd hun belasting-aanslagen, waren goed opgevoed en hadden een zeker bestaan. Zij stonden zó ver verwijderd van slechte intenties als de Noordpool van de Zuidpool. Er waren verder ook geen harts- redenen voor een zelfmoord. Die lastige Termühlen ook, dacht Muck, toen hij zijn bureau opruimde. Dat hij, een ervaren politieman, zijn achterdocht liet opwekken door een assistent op een advocatenkantoor! Muck probeerde het nog eens met zijn „fantasie logica". Ik ben dus Irmgard Christensen, dacht hij, stu dente in de filologie. Mijn vader is dominee in een dorpje, gelegen aan de Rijn. Een evenwichtig en rustig, maar toch ook weer niet oninteressant familie-leven. Ik doe eindexamen en ga naar de grote stad. Ik ontmoet veel hartelijke en aardige mensen en word verliefd op ;en mede-student. Luister nu eens, Muck, zei de dikke commissaris plotseling luidop tegen zichzelf, Je fantasie is be grensd. Het is maar goed, dat je geen schilder geworden bent. Ik zal een dezer dagen eens een goede fles met die Termühlen moeten drinken. Hij is de eerste, die zich béter het leven van iemand anders kan indenken dan ik! Muck was niet met zichzelf tevreden. Of misschien ook wel niet, mompelde hij, Ik zal nog eens proberen het ziele-leven van Irmgard Chris tensen te ontrafelen. Tenslotte zal ik dan toch gelijk krijgen: zelfmoord. Hoe noemde Amthor zijn assistent toch ook weer? Een windbuil! Ik hoop, dat hij er inder daad één is! De advocaat dr. Amthor verliet samen met Termühlen zijn kantoor. Doe mij een genoegen, Termühlen, en rij met mij mee naar huis. Mijn vrouw is nog zó in de war, dat ik er tegenop zie alleen met haar te zijn, al zijn wij dan ook jarig. De lange, blonde jonge jurist glimlachte. Heeft mijnheer Westmeyer zich soms weer over mij beklaagd) WASHINGTON/BAGDAD/JERUZALEM (Reuter/U.P./A.F.P.) Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Lincoln, heeft dinsdag meegedeeld, dat de Sovjet-Unie is doorge gaan met het zenden van militaire goede ren naar Syrië, hoewel de U.N.O. zich eer der deze maand heeft uitgesproken tegen invoer van wapens in het Midden-Oosten. Lincoln zei, dat de Syriërs Russische lichte wapens, vrachtauto's en andere goederen ontvangen, maar hij wist niet of er ook groter oorlogsmateriaal, zoals straaljagers, naar Syrië wordt gezonden. Een betrouwbaar genoemde Arabische diplomatieke koerier, die dinsdag uit Da mascus te Bagdad is aangekomen, heeft meegedeeld, dat het hoofd van de geheime dienst van het Syrische leger, kolonel Ab- doel Hamid Sarradj, „op het ogenblik Syrië bestuurt met volledige steun van de extreme Arabische nationale politieke par tijen en de communisten". Sarradj krijgt adviezen van „een groot aantal Russische raadgevers en technici, die feitelijk dagelijks arriveren", aldus de koerier. Verder deelde hij mede, dat de Russen langzamerhand het bevel krijgen over een heden van de Syrische strijdkrachten, leiding geven bij de aanleg van vliegvelden en grensposten bezetten. De koerier zei rijen tanks, pantserauto's, pantserafweer en luchtdoelkannonnen van Russische makelij te hebben gezien op de hoofdweg van Damascus naar Beiroet. In de Sovjet-Unie gebouwde jachtvlieg tuigen en bommenwerpers komen dagelijks in Syrië aan en worden gedeeltelijk gesta tioneerd op de vliegvelden van Damascus en Aleppo, maar voornamelijk op de nieuwe vliegvelden in het gebied van Djezirah. Volgens de koerier is er in Syrië veel verzet tegen de Russische invloed in het land, „hoofdzakelijk, omdat de publieke opinie Russische overheersing vreest". De nieuwe Libanese premier, Sami El Solh, verklaarde in Beiroet, dat Libanon verplicht is aan de zijde van Syrië de „delicate toestand in de wereld" onder de ogen te zien. De verplichtingen die op Syrië rusten zijn van „het uiterste ge wicht". Turkse attentie In een nieuwsuitzending van de Israëli sche omroep werd dinsdagavond meege deeld dat Turkije een legermacht van 5.000 man langs de Syrische grens heeft gecon centreerd. Volgens Syrische diplomatieke kringen, aldus de radio, hadden de Turken een in fanterie brigade en een bataljon tanks bij de plaats Killis opgesteld. Mijnheer Westmeyer was de bureauchef van Amthor's kantoor. Zo is het, Termühlen! Je kent trouwens mijn stand punt: De mensen kun je verdelen in hen die willen en hen die kunnen. Zij die willen, streven tenslotte zij die kunnen, voorbij, omdat zij alles, wat zij nodig hebben, moeizaam bijeen garen. Zij die denken dat zij het al kennen, menen echter alles in een vloek en een zucht te kunnen doen. En daarbij kunnen maar al te gemak kelijk fouten gemaakt worden. Zij stapten in. Amthor zat achter het stuur en had al zijn aandacht voor het verkeer nodig. Het overviel hem dan ook, toen Termühlen hem plotseling vroeg: En als nu eens iemand tegelijkertijd het wil èn het kan? Dan is hij een genie. Maar dat ben jij niet, Ter mühlen! Genieën houden zich alleen maar bezig met zaken, die hun aangaan. En dat doe jij niet. Je wilt je later toch zélf als advocaat vestigen? Houd dus afstand als het moet! Ga niet door met dat kinderachtige gedoe met dat meisje. Termühlen begon te lachen. Dat meisje was de steno typiste op Amthor's kantoor; een vrolijk, koket meisje. Westmeyer had er klaarblijkelijk met Amthor over ge sproken. Ik ben graag bereid, mijnheer Amthor, om de ver broken eensgezindheid tussen u en uw vrouw weer te lijmen, voorzover ik dat natuurlijk vermag te doen maar moest ik daarvoor eerst een strafpredikatie aan horen. Dat is geen antwoord, Termühlen, dat jij had mogen geven. Maar je kent me gelukkig. Ik ben geen muggen zifter. Aan vormen hecht ik niet zoveel waarde. Tegen over mij, Termühlen, kun je gerust brutaal zijn, maar ik verlang nadrukkelijk van je, dat je tegenover mijn vrouw de juiste vormen in acht neemt! U zult ook in dit opzicht tevreden over mij kunnen zijn! Amthor begon te lachen. Je kon op Termühlen moei lijk boos worden. Bovendien had hij een zwak voor de jonge jurist. Het overlijden van Irmgard Christensen had Amthor zeer aangegrepen. Hij was altijd bijzonder op het stille meisje gesteld geweest. En hij kende zijn vrouw goed genoeg om te weten, dat het opzien, dat Irmgard's over lijden in hun kennissenkring had gemaakt, voor haar véél onaangenamer was dan voor hem. (Wordt vervolgd). )00000000cxxxxx)000000000000cxxx>3c5000cmx?00000000000000<> OTTAWA (Reuter). - De Canadese premier Louis St. Laurent heeft gezegd j dat „het tijdperk waarin de supermen- sen van Europa de hele wereld konden regeren", ten einde loopt. De premier, die sprak bij de opening van een spe- j ciale parlementszitting, critiseerde de grote mogendheden. Hij zei de Brits- Franse actie in Egypte te betreuren, j omdat die de Russische misdaden in 5 Hongarije heeft helpen verdoezelen", De Russische ambassadeur verliet snel ji het gebouw van de Canadese senaat, j toen een minuut stilte in acht werd ge- j nomen ter ere van de nagedachtenis i; van de gevallen Hongaarse vrijheids- j strijders. öocxxxxxxxxxxooooooooooocoooooocoooooocooooooooooooooooc DONDERDAG 29 NOVEMBER Rembrandt: „The king and I", alle leeft., 7 uur. „Nicht mehr fliehen" voor leden Haarlemse Kunstgemeenschap, Teisterbant, Haarl. stud.gildt, volksuniv. en „Kunst zij ons doel", 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen in de val", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Keer terug", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Botsende jeugd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Moby Dick", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Elke minuut telt", 14 jaar, 8 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, De Neder landse Comedie met „Kapitein Brassbound's bekering". Begijnhofkapel: Openbare ge tuigenisavond Kerk en Vrede, 8 uur. Zuider kapel: „IsraëlRusland", 8 uur. Concert gebouw: Jeugddienst N. Ph. O. o. 1. v. Ma- rinus Adam, 8 uur. Remonstrantse Kerk: „Leiding geven en geleid worden", 8 uur. VRIJDAG 30 NOVEMBER Minerva: „Tarzan in de gouden stad", 14 jaar, 8.15 uur. Studio: „Botsende jeugd", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Serenade", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The naked street", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De man, die te veel wist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Godzilla", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Oharlie's tante", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het kasteel in de scha duw", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: De Nederlandse Comedie met „Kapitein Brassbound's bekering", 8 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9