Washington neemt landen van Bagdadpact in bescherming KERBECO Nieuwe en grove afwijzing van UNO-waarnemers door Kadar Britse troepen uit Egypte terug zonder garanties HET WEER Nieuw Brits-Frans beraad over ontruiming van de Suez-zone cfCazeit&eig!s Ernstige critiek van mevrouw Kethly op Radio-Vrij Europa DEKKERS Haarlems Dagblad Toenadering tussen Engeland en Amerika PARAPLU'S SCHOTH Maandag definitieve regeringsuitspraak Hongaarse premier zelf gevangene Patisserie c4"M0RRISmU*mU. Ook een rijverbod voor diesel- en gasauto's? De liefde van twee kolonels 71e JAARGANG No 123 VRIJDAG 30 NOVEMBER 1956 301e JAARGANG No 275 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Bergingsvaartuigen op weg naar het Suezkanaal Olieleveranties Gevaar Harde koude wind Geruststelling Hevige overstromingen op Noord-Sumatra Westduitse Bondsdag aanvaardt Saarwetten Het woord is aan Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 6450. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een zegsman van het hoofdkwartier der Verenigde Naties heeft meegedeeld dat Nederlandse, Deense, Zweedse en Duitse bergingsvaartuigen onderweg zijn naar de Middellandse Zee om gereed te zijn voor het ruimen van het Suezkanaal. (U.P.). (Van onze correspondent in New York) De Verenigde Staten hebben laten weten dat zij elke bedreiging tegen de territoriale onschendbaarheid of politieke onafhankelijkheid van Turkije, Irak, Perzië en Pakistan zal beschouwen als een zeer ernstige zaak. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft deze verklaring afgelegd met voorkennis van Eisenhower, die vakantie houdt in Georgia en van Dulles, die in Florida vertoeft voor herstel. De verklaring is kennelijk een waarschuwing aan de Sovjet-Unie dat de Verenigde Staten niet lijdelijk zullen toezien indien er een gewapende botsing zou ontstaan tussen het communistisch besmette Syrië en zijn buren: Irak en Turkije. Bovendien kunnen Groot-Brittannië en Frankrijk uit die verklaring opmaken dat Washington hoewel het de aanval op Egypte veroordeelt, het er met Londen en Parijs toch over eens is dat de Russische penetratie in het Midden-Oosten een zeer groot gevaar is. De Amerikaanse autoriteiten wensen zich er niet over uit te laten tot welke actie de Verenigde Staten zouden overgaan indien de landen van het Bagdad pact in het Midden-Oosten zouden worden aangevallen. De Verenigde Staten staan welwillend tegenover dit pact doch het is er geen lid van. Het State Department hoopt, en ver wacht, blijkbaar dat Groot-Brittannië en Frankrijk binnen enkele dagen een tijd schema voor de terugtrekking van hun troepen uit Egypte zullen maken. Gebeurt dit dan kan Washington er van uitgaan dat beide landen gehoor hebben gegeven aan de U.N.O.-resoluties en kunnen de Verenigde Staten Europa met benzine helpen. Was hington zou thans van oordeel zijn dat hulp in de benzinecrisis niet behoeft te worden uitgesteld tot de laatste buiten landse soldaat uit Egypte is vertrokken. De Brits-Franse betrekkingen met Washington hebben een zij het zeer lichte ver betering ondergaan, hoewel men nog niet van een gecoördineerde Anglo-Ameri- kaanse politiek in het Midden-Oosten kan spreken. Volgens onze correspondent in Londen heeft de Britse regering besloten de Britse troepen uit de Suez-zone terug te trekken, zonder waarborgen voor de toekomst van het kanaal, omdat Groot-Brittannië politiek schaakmat staat. Volgens alle aan wijzingen is ook de Franse regering bereid te erkennen, dat 't Suez-avontuur een mis lukking is geworden. De Britse regering wil alles doen om de anti-Amerikaanse agitatie tegen te gaan, nu de ontdane conservatieven, die zich nog niet rechtstreeks op Sir Anthony Eden durven wreken afgescheiden van de kleine groep, die van meetaf tegen het avontuur gekant was reageren hun haatgevoelens af op Washington, dat als zondebok dient voor de misgreep van de regering. Volgende week zal het Lagerhuis over deze netelige kwestie debatteren. De rege ring kan moeilijk verbergen dat met de militaire actie zelf niets is bereikt. Ondanks alle misbaar in conservatieve kringen kan worden aangenomen, dat de partij de beslissing van de regering aan vaarden, liever dan door een scheuring Labour aan de macht te brengen. De weg is gebaand voor herstel van de betrekkingen met de Verenigde Staten en zo snel mogelijke Amerikaanse olie leveranties. President Eisenhower zal, naar verwacht wordt, ook zijn zegen geven aan de uitvoering van een nood-plan voor de olievoorziening van West-Europa. Er bestaat echter ongerustheid over Syrië, waar een „tweede front" van de as Moskou-Caïro de situatie geheel kan ver anderen. De aankomst in Londen van Menderes, de plaatsvervangende Turkse minister van Buitenlandse Zaken, die ook in Parijs besprekingen heeft gevoerd, is veelbetekenend. In Turkije en Irak alsmede ADVERTENTIE Grote Houtstraat 47 3 XXX>OOOOOOOOOOOOCOOOOOOCXXXXXXXX>OOOOOOOOOOD(XXX)OOOOOCCO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Toenemende bewolking met tijdelijke enige regen, plaatse lijk voorafgegaan door sneeuw. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot krachtige en aan de kust wellicht harde wind tussen zuidwest en noordwest. Van nacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen temperatu ren enkele graden boven het vriespunt. ook in Libanon zijn er velen, die Syrië willen binnenvallen om de Russen voor te zijn. Pakistan zou er bij zijn bondgenoten van het Bagdad-pact op aandringen dat, indien er handelend tegen Syrië dient te worden pogetreden, dit zal geschieden door middel van de UNO ter wille van de Ara- bisch-Aziatische critiek. (Reuter/A.F.P.) De Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Douglas Dillon, heeft in een artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Information and Documents" verklaard, dat Frankrijk en Groot-Brittan nië de natuurlijke bondgenoten van de Verenigde Staten zijn en blijven. De Ame rikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Murphy, heeft in New York gezegd, dat het Noord-Atlantisch pact de hoeksteen blijft van de Amerikaanse buitenlandse politiek. President Eisenhower heeft enige dagen geleden een boodschap gezonden aan premier Mollet van Frankrijk, waarin hij de hoop uitspreekt dat de betrekkingen tussen Frankrijk en de Verenigde Staten ,op allervriendschappelijkse basis en op de grondslagen van samenwerking zullen wor den voortgezet, evenals in het verleden". Volledige weerrapporten op pagina twee. Vo()OOOOOOOCXXXXXXDOOOCXDCOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Als je oud en wijs genoeg geworden bent om het bestaan van de goedheiligman in twijfel te gaan trekken, verwacht men van je, dat je ook zelf een bijdrage gaat leveren aan de cadeautjesregen op Sinterklaasavond. Gewapend met de inhoud van de leeg-geschudde spaarpot ga je dan zelf presentjes uitzoeken voor de jongere broertjes of zusjes: een opwindende bezigheid. Want zo groot is de keuze in de speelgoedwinkels en warenhuizen, dat het lang niet meevalt, een beslissing te nemen. Wat zal het worden: een salonvleugel van viervijfennegen- tig, of toch maar liever zo'n piaspop met slaapogen en echt nylonhaar? DJAKARTA (A.N.P.) Medan, de hoofdstad van Noord-Sumatra, en honder den omliggende desa's zijn donderdag door een zware overstroming getroffen. Medan staat voor tweederde onder water en het leven in de stad is totaal ontwricht. Vol gens berichten, die vrijdagochtend in Dja karta zijn ontvangen, hebben zeventien mensen het leven verloren. Gevreesd wordt echter, dat het aantal doden veel hoger zal zijn. De ramp is veroorzaakt doordat de Deli- rivier buiten haar oevers is getreden als gevolg van de buitengewoon hevige regens van de laatste dagen. Vrijdagochtend re gende het nog steeds in Medan. In vele delen van de stad staat het water een meter hoog en het is mogelijk, dat het nog verder stijgt. Het zwaarst zijn de desa's langs de weg van Medan naar Belawan getroffen. In Gelungar zijn volgens de berichten zes personen omgekomen. Een aantal huizen bezweek onder de druk van het kolkende bruine water, dat met grote snelheid in de richting van de zee stroomde. In twaalf distrikten rondom Medan hebben honder den stuks vee de dood gevonden. Een aan tal Nederlandse tabaksondernemingen en -velden met gewassen staan geheel onder water, Het hoofd van de politie in de resi dentie Langkat, R. Jusuf, is verdronken, toen hij trachtte de bevolking van de dor pen nabij Binjei, 30 km. ten zuiden van Medan, te bewegen hun woningen te verla ten om te worden geëvacueerd. De boot, waarmee hij over de ondergelopen velden voer, sloeg om. ADVERTENTIE Zie vooral onze advertentie op pagina 4 le klas BANKETBAKKERIJ ADVERTENTIE voor al uw LEDEREN KLEDING KERKHOFF - Anegang 21 - Haarlem (Van onze correspondent in Wenen) Volgens de arbeidersraad van Boedapest hebben de besprekingen met Kadar nu een beslissend stadium bereikt. Kadar's ver klaringen, dat de vorming van een volks front moeilijkheden oplevert en dat een groot aantai eisen pas kan worden ver vuld na het herstel van normale toestan den, worden door de arbeiders als uit vluchten beschouwd. Zij staan er nog altijd (Van onze correspondent in Londen) Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, legde tot diepe teleur stelling van het stampvolle Lagerhuis gis teren slechts een tussentijdse verklaring af. De definitieve regeringsverklaring komt pas maandag, nadat de Franse regering zal zijn geraadpleegd. Vandaag komt Pineau, de Franse minister van Buitenlandse Za ken, voor overleg naar Londen. Selwyn Lloyd zei niets, dat houvast biedt over een veranderde houding van de Britse regering. Uit zijn mededeling, dat het UNO-leger over veertien dagen als een werkelijk georgani seerde militaire macht kan worden be schouwd, kan worden opgemaakt, dat nog voor Kerstmis een aanzienlijk deel van de Brits-Franse troepen uit de kanaalzone zal zijn teruggetrokken. Selwyn Lloyd onderstreepte, dat volgens de uitleg van de Amerikaanse UNO-gedele- geerde Cabot Lodge, de resolutie waarin de UNO-Assemblée, een onverwijlde terug trekking eist, een terugtrekking in etappes is bedoeld en dat Groot-Brittannië het ver worpen Benelux-amendement inzake ver snelling van de terugtrekking, had kunnen aanvaarden. De Britse minister houdt een slag om de arm. Het oorspronkelijke versluierde doel van de invasie, namelijk om een internatio naal aanvaardbare regeling van de kanaal kwestie af te dwingen, is niet veranderd. Alleen de taktiek is gewijzigd. De UNO moet opknappen, waartoe Groot-Brittannië en Frankrijk niet meer in staat zijn, maar dat kan alleen met de steun van de Ver enigde Staten. Openlijk kan Washington, dat op zijn eigen wijze het Midden-Oosten voor het Westen behouden door zich niet in te laten met Groot-Brittannië en Frankrijk, niets doen, zolang de beide geallieerden aan het Suez kanaal blijven. Ook is Amerikaanse steun nodig om het UNO-leger langer aan het kanaal te houden dan Egypte misschien zal willen. De aanvankelijke bedoeling om aan het kanaal te blijven tot alle vraag stukken van het Midden-Oosten zouden zijn opgelost, lijkt eindelijk opgegeven. Een nieuwe factor is, dat de Britse regering de aftocht niet wenst te voltooien zolang er geen aanwijzing bestaat over de toekom stige koers der onderhandelingen over,het kanaal. De Britten en Fransen lijken hun laatste troepen niet te willen wegnemen als er nog niet een daadwerkelijk begin ge maakt is met de bergingswerkzaamheden in het onder Egyptische controle staande deel van het kanaal. Namens de oppositie protesteerde Aneu- rin Bevan tegen wat hij noemde de sinis tere vastkoppeling van de kwestie der mili taire ontruiming met de vrijmaking van de vaargeul en de toekomst van het kanaal. Hij acht de Britse eis dat Egypte zich over dit laatste duidelijk moet uitspreken, het grote struikelblok want de moeilijkheden zijn ontstaan, doordat de Britse regering de kanaalkwestie met geweld wilde oplos sen in plaats door onderhandelingen, die op het moment van de invasie al aardig waren gevorderd. Hoongelacht Er klonk hoongelach van Labour toen Selwyn Lloyd, die bij zijn binnenkomst door zijn partijgangers luide werd toege juicht, hoog opgaf van de gunstiger stem ming voor Groot-Brittannië in de UNO en eveneens toen hij verklaarde, dat cle Britse regering nooit getracht heeft Egypte met geweld een regeling op te leggen. Selwyn Lloyd heeft gisteravond met Butler de conservatieve fractie toegespro ken in de hoop de rebellen tot inkeer te brengen. De indruk is dat het Britse parle ment uitgepraat is over de Suez-kwestie. Sir Winston Churchill, die vandaag zijn 82ste verjaardag viert was tijdens Selwyn Lloyd's verklaring in het Lagerhuis aan wezig. ADVERTENTIE CENTRUM GALERI3 TEL. 4302 BOTERSTAVENf 2.50 BOTERLETTERSf 5.7S, f 4.60 POPPEN SPECULAAS pl.m. 100 gr. ƒ0.50 pl.m. 260 gr. ƒ1.15 pl.m. 520 gr. ƒ2.50 BOTERSPECULA ASJES per 250 gram 0.851.15 TAARTEN, HARTEN en HAMMEN v a. ƒ2.— Spoorbanket gevulde speculaas. Alle mogelijke soorten marsepain-surprises. Doet uw Sint Nicolaasinkopen bij Dekkers. U ontvangt onze waardevolle kassabons, bij 70.1 grote taart cadeau. Wij verwerken alleen roomboter. op, dat zij contact met Nagy kunnen op nemen, dat de arbeidersraden een actieve rol in het regeringsbewind zullen gaan spelen en dat zij een eigen, vrije arbeiders pers mogen uitgeven. Wanneer aan deze eisen niet wordt voldaan „verliezen de ar beiders het vertrouwen in ons beleid en breekt de algemene staking weer spon taan uit". Bovendien zijn deze eisen slechts een eerste stap in de goede richting, want men houdt ook nog vast aan de volgende punten: terugkeer van Nagy ais minister president en het wegtrekken van de Rus sische troepen. Kadar heeft hierop nog steeds niet ge antwoord. Wanneer hij geen zenuwtoeval heeft of niet totaal uitgeput voor zich uit- staart, wordt hij brutaal en grof. Om de stroom van vluchtelingen tegen te houden, heeft hij afgekondigd dat de paspoorten niet meer worden verlengd en dat de am nestie voor repatrianten beperkt zal wor den. Bovendien hebben Russische soldaten door middel van luidsprekers niet alleen aangekondigd, dat zij aan de grens mijnen velden zullen aanleggen, maar in de om geving van Steinamanger en op andere punten tegenover de Oostenrijkse grens zijn zij hiermee inderdaad begonnen. Op het verzoek van Hammarskjoeld om waarnemers van de UNO toe te laten heeft Kadar onbeschoft geantwoord door te zeggen, dat dit niet nodig was, omdat 600 buitenlandse correspondenten (welk getal sterk overdreven is, wijzelf hebben er hoogstens 200 geteld en op het ogenblik zijn er nog geen 50 in Boedapest aanwezig) de gebeurtenissen hebben meegemaakt en daarover hebben geschreven. „Men heeft hem (Hammarskjoeld) genoeg documenten en getuigenberichten voorgelegd, waaraan hij zich kan stichten." Deportaties Kadar dreigt nog steeds met deportatie. Volgens spoorwegarbeiders zijn er 36 tot 38.000 Hongaren per trein naar de Sovjet- Unie gedeporteerd. Om aan dit gevaar te ontkomen worden door Russische com mandanten aan „betrouwbare communis ten" bijzondere paspoorten uitgereikt. Ook arbeiders, die het werk willen hervatten, krijgen in Boedapest speciale identiteits kaarten. Wie een dergelijk document niet bezit, loopt gevaar gedeporteerd te worden Russische soldaten zijn op 24 november zelfs het gebouw van de muziek-akademie binnengedrongen en hebben er dertig jon gens en meisjes tussen veertien en zeven tien jaar als gijzelaars meegenomen. Men vreest dat zij allen zijn gedeporteerd en misbruikt zullen worden om het verzet te breken. De stroom van vluchtelingen naar Oos tenrijk is iets zwakker geworden. Het to taal bedraagt nu 95.700, waarvan intussen 22.000 naar het buitenland zijn geëmi greerd. Ruim 56.000 bevinden zich in Oos tenrijkse regeringskampen en de rest werd door particulieren opgenomen. BRUSSEL (Reuter) De Hongaarse socialiste Anna Kethly heeft van een vriendin die zij een bekende, militante communiste en een goede kennis van Imre Nagy noemt vernomen, dat de tegenwoordige eerste-minister van Hon garije, Janos Kadar, door de Russen is ont voerd en geen vrijheid van handelen heeft. Zij vertelde dit in een gesprek met het Belgische socialistische blad „Le peuple". Mevrouw Kethly heeft de UNO van dit feit op de hoogte gesteld De vriendin had meegedeeld dat zij en enkele anderen tegenwoordig waren bij een onderhoud op 2 november tussen Kadar en de Russische commissaris An- tropov in Boedapest. Kadar had bij deze gelegenheid geweigerd met de Russen sa men te werken. Hij zei dat hij zonodig met blote handen tegen de Russische tanks zou vechten omdat hij in geen geval een ver rader wilde zijn. Diezelfde dag was Ka dar ontvoerd. Mevrouw Anna Kethly oefende scherpe critiek op radio Vry Europa, hoezeer zij de bedoelingen daarvan ook waardeerde, zo vernam de Volkskrant van Associated Press. In een uitzending van deze met Ameri kaans particulier kapitaal opgezette zen der in München, was bijvoorbeeld beweerd, de mevrouw Kethly uit de gevangenis een ondergrondse beweging leidde en daarbij waren verscheidene namen van leiders der zogenaamde beweging genoemd. Daarop was zij met honderden voormalige ver zetsstrijders geconfronteerd, die alle wer den gefolterd om hun aandeel in de niet bestaande samenzwering te erkennen. Het bericht was echter geheel uit de lucht ge grepen. „Radio Vrij Europa heeft ook ern stig gezondigd door het Hongaarse volk in de waan te brengen dat er militaire hulp uit het Westen op komst was", zo zei Anna Kethly voorts volgens het be richt van de Volkskrant. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM IEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 fjb'AM TEL. 717162 Damespantalons in kleuren ƒ19 75 Er zijn tussen de ministeries van econo mische Zaken en Verkeer en Waterstaat besprekingen gaande om het zondagsrij verbod eveneens te laten gelden voor de thans nog vrijgestelde categorie van per sonenauto's die rijden op dieselolie of propaangas. Hoewel de beslissing naar wordt verwacht pas maandag zal vallen is het niet onmogelijk dat reeds vóór de komende zondag een tijdelijk verbod zal worden uitgevaardigd. Een der redenen waarom men een der gelijk verbod wil uitvaardigen is, dat vele autobezitters ertoe zijn overgegaan zelf installaties voor het rijden op gas in hun wagens aan te brengen. De K.N.A.C. heeft hiertegen reeds gewaarschuwd. Vooral bij inelkaar geknutselde installaties bestaat groot gevaar voor hevige ontploffingen BONN (D.P.A.) De Westduitse Bonds dag heeft in eerste lezing de wetsontwer pen inzake de politieke heraansluiting van het Saargebied per 1 januari 1957, de kanalisering van de Moezel en de ver dieping van de boven-Rijn tussen Bazel en Straatsburg goedgekeurd. De Duitse Bondsrepubliek zal voor de economische terugkeer van het Saargebied tot 1 januari 1960 ongeveer één miljard mark moeten besteden. De tweede en derde lezing van de Saar wetten en de bekrachtiging van het Duits- Franse Saarakkoord verwacht men nog vóór Kerstmis. Jean de Boisson: Verstandig zijn is een gave, verstandig willen zijn is een deugd. Wat zich op het ogenblik in Syrië af speelt vertoont een onrustbarende gelijke nis met de politieke ontwikkeling die zich de laatste maanden in Egypte heeft vol trokken en die tot de militaire acties van eind oktober en begin november heeft geleid. De gelijkenis begint al met het feit, dat er nu ook in Syrië een dictatuur tot stand is gekomen en dat het initiatief daartoe uit het leger is voortgekomen. De twee dictators zijn zelfs collega's van gelijke rang: kolonel Nasser heeft een voor hem ideale partner gevonden in kolonel Abdoel Hamid Sarraj, die officieel alleen hoofd van de Syrische militaire spionagedienst is maar die in feite namens het leger de eigenlijke regeringsmacht uitoefent. Presi dent Koewatly is, toen hij onlangs van een bezoek aan Moskou terugkwam zonder het eens te zijn geworden met de Russische leiders, door Sarraj eenvoudig opzij gezet, evenals de premier Sabri el Assali. Dank zij de hulp van de volkomen pro- Russische Sarraj heeft het Kremlin thans een beslissende invloed op de Syrische politiek. Evenals collega Nasser heeft kolo nel Sarraj allereerst de grenzen van zijn land wijd open gezet voor tanks, militaire vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal, hem door de Sovjet-regering aangeboden; daarbij heeft hij misschien nog de hoop gekoesterd dat hij, en niet het Kremlin, zou kunnen bepalen wanneer, waar en tegen wie die wapens zouden worden ge bruikt. Op dit punt zijn marionetten van Rusland blijkbaar bijzonder hardleers. Evenmin als in Egypte is het in Syrië bij communistische zendingen oorlogsmate riaal gebleven: bij moderne wapens be horen instructeurs en adviseurs, en deze zijn in Syrië in nog groter getale aan gekomen dan in Egypte. De ironie van de geschiedenis is, dat deze militaire tech nici de plaatsen hebben ingenomen van talrijke apostels van een andere dictatuur zij hebben namelijk de ex-nazis ver drongen, die door een vroegere Syrische regering waren binnengehaald. De communistische adviseurs hebben hun raadgevingen blijkbaar niet beperkt tot zuiver militaire onderwerpen. Want zij hebben ook de leiding genomen van de Syrische propaganda die behalve, in navolging van Nasser, tegen Israel, Enge land en Frankrijk in 't bijzonder tegen Irak is gericht. En bovendien hebben zij, volgens berichten van betrouwbare waar nemers ter plaatse, bewerkstelligd dat de op Syrisch gebied gelegen pompstations van de Iraq Petroleum Company door Sy rische militairen werden opgeblazen, zon der dat de burgerlijke autoriteiten dit hadden goedgekeurd of zelfs maar wisten. Eén van de zogenaamde popaganda- stunts, die de communistische adviseurs van kolonel Sarraj kwasi ter ondersteuning van kolonel Nasser hebben bedacht, was het doorsnijden van de pijpleiding waar door olie uit Irak naar havens aan de Middellandse Zee vloeit. Dit gebeurde on danks een openbare, door radio Bagdad uitgezonden, waarschuwing van Irak dat onderbreking van de olie-uitvoer van dit land minder schade zou berokkenen aan Israel en de West-Europese landen dan aan Irak zelf, dat voornamelijk van die uitvoer leeft. Dit beroep op de Arabische broederlijkheid had geen succes. Onder het voorwendsel van „solidariteit met Egypte" werd de leiding tóch doorgesneden en Irak werd daardoor beroofd van inkomsten van ongeveer 75 miljoen gulden per maand. Maar een ander, en voor Moskou veel interessanter resultaat ervan is, dat Syrië nu zelf zonder olie is komen te zitten en deze brandstof nu moet betrekken uitRusland! Waardoor de Russen hun greep op Syrië ook in economisch opzicht aanzienlijk kunnen versterken. De liefde van kolonel Sarraj, evenals die van kolonel Nasser, voor de machthebbers van het Kremlin schijnt echter zo diep te zitten, dat zij het afsnijden van de levens ader van een Arabisch broederland daar voor graag door de vingers zien. Maar met dat al zijn de kolonels in een situatie ge raakt, waarin zij het spel van de Sovjets moeten b 1 ij v e n spelen, zelfs al zouden zij er zich aan willen onttrekken en zelfs al strekt Washington, zoals het ten aanzien van Nasser heeft gedaan, daarbij nóg zo bereidwillig de helpende hand uit. De ernstige waarschuwing, die Washing ton gisteren heeft laten horen aan het adres van diegenen, die „de territoriale in tegriteit of de politieke onafhankelijkheid" van Irak, Turkije, Perzië of Pakistan be dreigen, komt dan ook stellig geen dag te vroeg. Het is wèl mogelijk, dat zij te laat komt. Simon Koster

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1