'J Caïro: stad vol wilde dagdromen en onwezenlijke nachtmerries Kroesjtsjev betuigt China en Joegoslavië zijn vriendschap EGKS-parlement stelt beraad voor over kolen voorziening Na Londen legt ook Parijs het hoofd in de schoot Van dag tot dag Voorname Hongaarse kunstenaars in Wenen De gieren zijn minder in aantal maar er hangen nieuwe vreemde vogels rond Maar het Chinees systeem (met kapitalisten en al) prefereert hij Ministerraad beraadslaagde reeds in het geheim over de kolenschaarste Bittere pil moet nog voor de publieke opinie verguld worden 3 Hongaarse vluchtelingen per vliegtuig naar Canada Vrijgezongen Verdachte van moord te Amsterdam vrijgelaten NAAIMACHINES Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren HAARLEM Hulp voor Hongaarse vluchtelingen Oostenrijkers werken met vliegendehulpcolonnes Werk voor Hongaren Examens NIEUWE UITGAVEN ZATERDAG 1 DECEMBER 1956 Veel mensen hebben de laatste weken een vaak door hen geuite bewering ge logenstraft, namelijk dat zij geen belang stelling vermochten op te brengen voor de wereldpolitiek. Categorieën, krantenlezers (en vooral ook -lezeressen) die voorheen politieke be schouwingen en politiek nieuws met een lusteloos gebaar over het hoofd zagen, val len thans hongerig op deze soort publika- ties aan en verdiepen zich in de nuances van onderwerpen, die zij vroeger slechts vaag van horen-zeggen kenden. Is dat een vooruitgang? De redacteuren buitenland en de poli tieke commentatoren zullen het verschijn sel met vreugde waarnemen, aangezien het een uitbreiding van hun lezerskring be tekent. Grotere belangstelling voor hun werk betekent voor hen grotere voldoening. Deze kleine zwakheid moge hen vergeven worden als de zeer menselijke reactie van een zeer menselijke redactie. Doch anderszins is deze verhoogde be langstelling voor alles wat de krant en de radio mededelen van het politieke kamp terrein natuurlijk een symptoom van on rust, van gespannenheid. Een huisvrouw die thans meer politieke belangstelling heeft, koestert die belangstelling uit over wegingen welke onmiddellijk met haar verantwoordelijkheid als huisvrouw te ma ken hebben. Zij demonstreert daarbij zeer duidelijk het feit, dat de politiek dreigt in te grijpen in het intieme leven, in het gezin, in het welzijn der dierbaren. En dat feit is geen grond voor voldoening, integendeel, het is een interesse die direct met vrees te maken heeft. De vrees voor de consequen ties der politiek, gestalte krijgend in gebrek, oorlogsdaden, dreigementen, troebelen, ver storing der orde, verstoring van de veilige regelmaat des levens. De belangstelling van de niet-traditioneel politieke krantenlezers is gebaseerd op de vrees voor de nare gevolgen van die poli tiek, niet op werkelijke interesse voor de ontwikkelingen en constructies der poli tieke details. De politiek zelf mag zich daarom allerminst over deze verhoogde be langstelling verheugen, integendeel, hij moet bedenken dat hij slechts de rol van boeman speelt die angst inboezemt. Terwijl zijn opdracht eigenlijk uitsluitend is: het scheppen van vrede en veiligheid voor allen. (Van onze correspondent in Wenen) Onder de Hongaarse vluchtelingen, die naar Oostenrijk zijn uitgeweken, bevinden zich ook vele kunstenaars. Onder hen be vinden zich de bekende Violetta Ferrari en Sandor Szabo en diens vrouw- Janina Szarvas en Gyula Fuelcki van het Opera ballet in Boedapest zullen spoedig in de Weense volksopera optreden. Ook de pri ma ballerina Gabriella Lakatos en Vera Pasztor met haar man, de bekende ballet- meester Ernst Vashegyi, zullen in Wenen optreden. Er zijn tevens twee bekende operazangers uit Boedapest, de beroemde chansonnière Vali Kacz en vijf bekende toneelspelers van het Nationale Theater in Boedapest. Ferenc Christian zal in het Burgtheater een rol spelen in „Christophe Colombe" van Claudel. De pianist Julian von Karoly keert na zijn groot succes in Wenen niet naar Hongarije terug. Bovendien heeft de dirigent van het Hongaars Filharmonisch Orkest, Zoltan Rozsnayi, met een groot aantal leden van dit bekende ensemble een toevlucht in Wenen gevonden. Tien van deze musici zijn reeds als lid van de Ween se Filharmonie opgenomen. Volgens de ge vluchte dirigent hebben ongeveer honderd uitvoerende musici van Hongarije de wijk naar Oostenrijk genomen met wie hij een weldadigheidsconcert wil geven ten bate van zijn noodlijdende landgenoten in het buitenland. In opdracht van de Canadese regering voert de „Canadian Pacific Airlines" in december vijf speciale vluchten uit, waar bij in totaal meer dan driehonderd Hon gaarse vluchtelingen van Oostenrijk naar Canada zullen worden gebracht. De DC 6 vliegtuigen, waarmee deze chartervluchten worden uitgevoerd, vliegen van Vancouver over de Noordpool naar Wenen en terug, met in beide richtingen een tussenlanding in Amsterdam. Heenvliegende vervoeren zij geen passa giers, maar worden zij volgeladen met goe deren van het Canadese Rode Kruis. De terugweg wordt aanvaard met per vlucht plus minus zeventig passagiers, ongeveer zestig volwassenen en tien kinderen. De vluchten worden uitgevoerd op 3, 6, 14, 18 en 25 december. 'COOOOOOCOOOOCOCOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOCOOO; WENEN (U.P.). - Imre Ronai, de be faamde baszanger van de Boedapester Opera, heeft zich letterlijk zingend een j J weg naar de vrijheid gebaand. Bij zijn aankomst in Oostenrijk vrijdag vertelde Ronai, dat hij op weg naar de grens was, toen de Russen hem bij Mosonszentjanos pakten. Maar toen zij hoorden, dat hij zanger was, kwam het Russische senti- j ment boven. „Zing, kameraad, zing' riepen ze, en Imre zong. Hij zong voor de officieren de hele avond, de hele nacht, want Ronai kent een onuitputte- lijke schat van Russische en Hongaarse volksliederen. En toen de dageraad aan brak, waren de Russen zozeer in tranen, en zo dronken, dat ze zeiden: „Jij gaan, j kameraad, gaan .cocooocoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooa Op last van de officier van Justitie te Amsterdam is wegens gebrek aan bewijs in vrijheid gesteld de 29-jarige ziekenver pleger J. G. F., die op 11 september was gearresteerd. F. werd ervan verdacht in augustus van het vorig jaar zijn buurman, de 44-jarige H. G. in de Ie Helmersstraat te Amsterdam te hebben vermoord. (Van onze reisredacteur) HET LIJKT alsof vele van de tienduizenden gieren, die sinds mensenheugenis boven Cairo kringen draaien om als norse, onbetaalde ambtenaren van de gemeentereiniging alles wat verrot in de zieke lauwheid van de volgepropte stad, op te slikken, naar rijker aasgebied zijn vertrokken. Waarheen? Naar de ondiepe watervlaktes ten westen van Port Said, waar honderden lijken moeten liggen van mensen, omgekomen op overbeladen schuiten, die omsloegen tijdens de vlucht voor het geweld? Men weet het niet. Misschien is het maar verbeelding, zoals zoveel verbeelding moet zijn in het Cairo van deze dagen, dat vol is van ongrijp baarheden, van dagdromen zo lang de hete zon schijnt, van nachtmerries wan neer zij is ondergegaan achter de donkere palmsilhouetten langs de Nijl en een maanlicht, dat naar lauwe melk ruikt, over de verduisterde stad stroomt, waarin politiemannen op witte paarden door de schimmige straten rijden. Caïro is een vreemde stad geworden. De gieren zijn minder in aantal, maar in het loom-rood verlichte hartje van het Con tinental Savoy hangen vreemde vogels rond, stille Chinezen, die men slechts hoort als zij sinaasappelen eten, enkele Egypti sche Joden op een laatste avondje uit zich tot de kramp-vrolijkheid dwingend „als we niezen valt ons hoofd eraf", zware Duitse zakenlieden, die op de voormalige Frans- Britse belangen azen en inmiddels al on handig gedruis veroorzaken, wanneer zij een voet verzetten of hun mond afvegen. En dan zijn er uiteraard enige leden van de Egyptische geheime politie. Deze laatsten zijn komische lieden. Waar hun collegae in de rest van de wereld door het verbergen van hun vaak wat grote schoenen hun identiteit proberen te camou fleren, roken de Egyptische „stillen" siga retten uit pijpjes van drie decimeter, trek ken uitermate veelbetekenende gezichten en stellen zich zo opvallend mogelijk op. Wanneer de reglementen het niet verboden, zo gist men, zouden zii gaarne visitekaart jes ronddelen met daarop Ahmed Fawzi", geheim agent, let op uw tellen, met mij valt niet te spotten". ZIJ MOETEN wel heel jaloers zijn op de officieren, die na de „glorieuze victorie van het Egyptische leger" het stof van hun uni formen hebben geklopt en thans weer het bevel voeren over de eenheden, die nu in een ring om de stad liggen, ietwat morsig ingegraven in plantsoenen, maar manhaftig het geweer in de aanslag, het luchtafweer- kanon hemelwaarts gericht, mortier en pantserafweer tot vuren gereed. Het dap perst zien de bemanningen van Egypte's resterende tanks er uit, die tweemaal daags door Caïro dreunen, vermoedelijk om het moreel van de bevolking te schragen, maar inmiddels vooral het asfalt van de sraten aan gruis rijdend. Het thuisfront wordt verder versterkt door enorme aanplak biljetten, voorstellend een attaquerende soldaat, die de tanden ontbloot, een veront waardigde grijsaard, die een teert en een vrouw, die deze actie in de rug dekt met een groot formaat aardap pelmes in de hand. En dan zijn er de luid sprekerwagens, die een stroom van woor den door de straten spuiten, krachtige taal zo te horen. Ik vernam dat zij de verzeke ring bevatten dat „Egypte in geval van een nieuwe strijd tegen de imperialisten en Joodse beesten tot de laatste man, de laat ste vrouw, het laatste kind, zal vechten". De tientallen internationale correspon denten, die in het Semiramis-hotel op nieuws zitten te wachten, akelig sceptische mannen, weigeren voorlopig dit forse voor nemen als een betrouwbare voorspelling te aanvaarden. Zij gieten instede met eentonige regelmaat nog wat whisky of bier op hun snel opschietende maagzweren, die door in tense frustatie zijn gewekt. Hun activiteit is uiterst beperkt. Het enige dat zij kunnen doen, is af en toe voor honderdvijftig gul den een taxi nemen naar Abu Suweir, het militaire vliegveld, dat thans tot transit kamp voor de UNO-politiemacht is gepro moveerd. Langs een fikse stapel door een nogal explosief procédé tot schroot geredu ceerde Mig-jagers rijden zij naar de U.N.E.F.-barakken, waar verveelde Deen se, Noorse, Zweedse of Canadese blauwhel men hen verzoeken de groeten thuis te doen, alvorens het internationaal toernooi- vliegen-doodslaan voort te zetten. Terug in Caïro wrochten zij een telegram over deze en andere aangelegenheden en gaven dat aan de censor. Met wantrouwen, want deze functionaris heeft verklaard, dat alle nieuws door mag, mits het geen anti-pro- paganda voor Egypte inhoudt. De rekbaar heid van dat begrip draagt niet bij tot een rustige slaap van de persmensen. Soms worden hun bespiegelingen en spe culaties, voornamelijk over wat er niet zal gebeuren, onderbroken door het voorbij gaan in de hotel-hal van generaal Burns. Men zou hem gaarne aanschieten, maar deze Canadese bevelhebber van de U.N.O.- macht, op zijn best al geen opgeruimd man, wordt thans door zoveel zorgen en on zekerheden gekweld, dat hij journalisten aankijkt als een misnoegde bulldog, die een erg akelig insect op zijn weg ontmoet. MEN MOET de journalist in Caïro zijn wat bittere spot niet kwalijk nemen. Hij weet dat hij op een plaats zit, waar wereld geschiedenis is en nog steeds wordt ge maakt. Maar zij is zo ongrijpbaar. Ge sprekken met leidende Egyptenaren voeren tot niets, behalve tot de constatering van een groot aantal acute gevallen van be wustzijnsvernauwing. Men ontmoet geen redelijk nadenken over consequenties meer, de breinen der Egyptische effendi's kijken gediafragmeerd tot een smalle spleet, die alle werkelijkheden uitsluit en slechts een zich blind staren op wilde fantasie en hoera-moed toelaat. Het wordt de buiten lander steeds moeilijker gemaakt enige sympathie voor het slachtoffer van de agressie over te houden. De Europese journalist, die redelijkerwijs bereid is toe te geven, dat de Frans-Britse actie een moreel en politiek failliet is ge weest, krijgt voorts neiging haar te ver dedigen wanneer een Amerikaanse collega of diplomaat morele verontwaardiging be gint uit'ié storten. Want hij kan moeilijk vergeten, dat twee blunders van Foster Dulle&i-de poging om de aanvankelijk goed- 'pistöol han- i bedoelende Nasser in het westelijk bondge nootschap te kopen, en de plotselinge in trekking van het financieringsaanbod voor de Assuan-dam (onnodig, want men had dit droomprojekt jaren slepende kunnen houden), Nasser op de kwade weg hebben voortgeholpen. OLIE, Israel, het Suez-kanaal, Sovjet- infiltaratie, Arabische eenheid en Arabi sche twisten, afgeknepen Europese econo mie, de nood van honderdduizenden vluch telingen de draden van de knoop, die het probleem van het Midden-Oosten is, zitten nu zó hopeloos verweven, dat men in de zoele, vage, Egyptische nacht de nei ging krijgt het ontwarren maar fatalistisch te staken. En terwijl men aan die zicht bare draden zit te trekken, voelt men sich afdrijven op donkere onderstromingen, de ongekende verlangens van de Arabische massa's, ondoorgrondelijke factoren, vreem de mensen, heen en weer geslingerd tussen honger en apathie, eerlijke zucht naar vriendschap en het onredelijkste fanatisme, eenvoudige waardigheid en massale ver dwazing in de bange, benauwende droom, die hun werkelijk ontwaken vooraf moet gaan. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr Houtstr 181, Tel 14444 MOSKOU (AFP) Kroesjtsjevs uitla ting op de Albanese receptie van woens dagavond tegenover de Joegoslavische am bassadeur („er bestaan ongetwijfeld me ningsverschillen tussen ons, maar wij zijn ook vrienden"), heeft donderdagavond op verschillende wijze bevestiging gevonden. „Laat ons het glas heffen op onze vriend schap", met deze woorden bracht de Sovjet leider op de receptie ter gelegenheid van de Joegoslavische nationale bevrijdingsdag temidden van Boelgandn, Molotov, Mikojan. Kaganowitsj, Zjoekov en Sokolovsky een toast uit op zijn gastheer, ambassadeur Vel- ko Micumovic van Joegoslavië. De vriendschappelijke houding van de Sovjet-leiders tegenover de Joegoslavische ambassadeur en diens echtgenote, voor wie vooral Boelganin., Kroesjtsjev en Molotof zich om strijd in attenties uitputten, bleek ook uit een verzoek aan de Joegoslavische ambassadeur om nog diezelfde donderdag avond voor de Sovjet-radio en -televisie te spreken,, hetgeen gebeurde. Op een Chinese receptie na afloop van de Joegoslavische prees Kroesjtsjev de Chinezen, omdat zij slechts bescheiden, zeggen, dat zij bij de opbouw van het so cialisme „gebruik maken van, de Sovjet- ervaring", in plaats van op te scheppen over hun eigien, ervaring. „Dit is broeder lijke solidariteit tussen bevriende partijen", zei hij. Deze opmerking schijnt een be dekte toespeling te zijn op de Joegoslavi sche houding: opbouw van het socialisme i langs eigen, wegen. Kroesjtsjev verklaarde voorts, dat de Chinese communistische partij de Chinese „kapitalisten" steunt, omdat zij „nuttige dingen voor het volk doen en hun plicht jegens het land en de revolutie vervullen". „Op grond van de ervaring va,n onze Sovjet-revolutie is dit ongelofelijk, maar voor China is dit een realiteit. Wij juichen dit toe. Het toont een soepelheid en diep begrip van de zijde der Chinese commu nistische partij". Naar aanleiding van een onderhoud, dat hij kort tevoren met een Chinese parle mentaire delegatie had gehad, zei Kroesjt sjev: „Voor de eerste maal in mijn leven heb ik het genoegen gehad oprecht en zonder overdrijving „kameraden kapita listen" te kunnen zeggen tegen naast mij gezeten kapitalisten,, zonder dat ik tegen strijdige gevoelens had". De delegatie om vatte namelijk, zo zei de communistische leider, behalve communisten ook „verte genwoordigers van de Chinese kapitalisti sche kooplieden". De receptie, die ter ere va,n de parlemen taire delegatie werd gegeven, werd bijge woond door meer dan 2000 personen. De leider van de Chinese delegatie, Peng Tsjen, antwoordde Kroesjtsjev. Hij nam een vaas bloemen in de hand en zei: „Na tuurlijk hebben wij dingen tot stand ge bracht, maar onze ervaringen, zijn als de bloemen en bladeren. Zonder de steel zijn er geen bloemen en de steel is de grote so cialistische Oktoberrevolutie (in Rusland)". Deze foto toont Roesjdi El Sjaua, de pasbenoemde burgemeester van de stad 'Gaza (rechts) in gesprek met de Israëlische kolonel Main Gaon. Beiden is geworden. waren aanwezig bij de plechtigheid in de stad Gaza ter gelegenheid van de beëdiging van de pas gekozen gemeen teraad, waarvan de Arabier voorzitter STRAATSBURG (ANP) Aan het einde van haar najaarszitting heeft het Europese Kolen- en Staalparlement te Straatsburg een voorstel aangenomen, waarin de Hoge Autoriteit wordt aanbevolen, de regeringen van de zes landen der gemeenschap uit te nodigen, het vraagstuk van de kolenvoor- ziening met het gezagsorgaan te bespreken. De voorkeur van het parlement gaat daar bij uit naar een speciale regeringsconferen tie, doch desnoods zou de kwestie ook in een speciale zitting van de ministerraad kunnen worden behandeld. De president van de Hoge Autoriteit, René Mayer, had tijdens de debatten medegedeeld, dat reeds op 6 september een bespreking met de ministerraad over de kolenschaarste is ge houden, waarover evenwel geen nadere mededelingen konden worden gedaan. Het parlement verklaarde in zijn besluit uit drukkelijk, dat de bevoorrading van alie landen met kolen zonder het bestaan van de gemeenschappelijke markt, nog moei lijker zou zijn geweest. In het aangenomen besluit wordt de overtuiging uitgesproken, dat de Hoge Autoriteit nog niet alle mogelijkheden tot ingrijpen heeft uitgeput, die haar door het verdrag zijn gegeven. In het bijzonder meent het parlement, dat een verdere uit breiding kan worden gegeven aan de samenwerking met de regeringen. Bij de openbare mening moet, aldus het besluit, de indruk bestaan, dat het optreden der Hoge Autoriteit wordt ingegeven door een voortvarendheid, waardoor de gemeenschap versterkt zal worden en iedere verzwak king van de integratie zal worden tegen gegaan. De vergadering is het met de Hoge Auto riteit eens, dat het nog niet noodzakelijk is geweest een noodtoestand te proclameren, op grond waarvan de kolen over de zes landen zouden kunnen worden gedistri bueerd. Tegelijk sprak het parlement even wel de hoop uit, dat de Hoge Autoriteit niet zou schromen daartoe haar toevlucht te nemen, indien de situatie nog slechter zou worden. Billijke verdeling De lasten van de invoer van Amerikaan se steenkolen moeten, naar opvatting der vergadering, op billijke wijze worden ver deeld en zo min mogelijk drukken op de verbruikers van huisbrand. De voorgestelde conferentie zal onder meer de coördinatie van de nationaal genomen maatregelen en van de invoer van Amerikaanse kolen moe ten nastreven. Voorts zou zij maatregelen moeten bespreken om op lange termijn bezuinigingen in het verbruik van kolen en cokes te verkrijgen. Voorts werd aan de Hoge Autoriteit verzocht een actie met de regeringen voor te bereiden, ter dekking van de vraag naar energie in het algemeen. Het parlement heeft zich in beginsel uit gesproken voor de vorming van paritaire commissies van werkgevers en werknemers ter bespreking van sociale vraagstukken. Zij kon niet meer doen dan een principiële opvatting vastleggen, daar de tegenstand van de zijde der werkgevers en van som mige vakbondskringen het voorshands niet mogelijk maakt, zulke commissies op vrij willige basis te verwezenlijken. Het parle ment heeft bovendien besloten een uit negen leden bestaande permanente com missie te vormen voor de vraagstukken van de bedrijfsveiligheid en het reddings wezen in de mijnen. De commissie zal toe zicht uitoefenen op de werkzaamheden van de Hoge Autoriteit op het gebied der veilig heid en met alle middelen bevorderen, dat de veiligheid zal worden verhoogd. Het ligt in de bedoeling, dat de commissie zo ADVERTENTIE v ZIJLSTRAAT 96 TLlEF.: 20340 snel mogelijk na een grote mijnramp een onderzoek zal instellen. Het parlement besloot zijn volgende zit ting van 1 tot 11 februari in Straatsburg te houden. NEW YORK (United Press) De UNO heeft gevraagd om nóg tien miljoen dol lars voor de minimum behoeften van een 60.000 Hongaarse vluchtelingen in de ko mende zes maanden. Oorspronkelijk was een bedrag begroot van 165 miljoen dollar. De liga van Rode-Kruisverenigingen heeft in Wenen bekendgemaakt, dat zij met ingang van 1 december de zorg voor 20.000 vluchtelingen op zich zal nemen. Per 1 januari zal dit aantal worden ver hoogd tot 25.000. Deze vluchtelingen zullen in tien kampen in drie Oostenrijkse pro vincies ondergebracht worden. De honderden Hongaarse vluchtelingen overschrijden de Oostenrijkse grens op di verse plaatsen. Meestal verbergen zij zich 's nachts in de buurt van een plek, waar ze menen bij het aanbreken van de dag de kans te kunnen wagen. Soms komen er enige tientallen, soms gelukt het slechts enkelen. Daarom heeft het Oostenrijkse Rode Kruis posten ingericht op verscheidene plaatsen zo dicht mogelijk bij de grens ge legen. Natuurlijk is het aan die posten niet bekend, hoeveel vluchtelingen men te verwachten heeft. Dat is meestal een ver rassing en het is dan dikwijls moeilijk om in korte tijd voldoende personeel en mate rieel ter plaatse te brengen om de hulp verlening zo vlot te doen verlopen, als men zich ten doel heeft gesteld. Vooral als de plaatsen waar men zich om praktische re denen vestigen moet (telefoon, water, ge bouwen en dergelijke), op enige afstand van de grens gelegen zijn. Om de vluchtelingen, die dikwijls in deerniswekkende toestand Oostenrijk bin nenkomen zoveel mogelijk te kunnen hel pen, heeft het Oostenrijkse Rode Kruis nu medegedeeld, dat het zogenaamde „vlie gende colonnes" heeft gevormd, die langs de grens patrouilleren en die direct ont boden kunnen worden naar de plaatsen, waar men plotseling grote groepen vluch telingen moet helpen. Bij de directie voor de arbeidsvoorziening zijn in totaal al 808 aanvragen van werk gevers ontvangen met circa 4250 arbeids plaatsen voor Hongaarse vluchtelingen. Verscheidene van deze aanvragen gaan ver gezeld van toezeggingen voor woonruimte. Leiden: Doctoraal examen rechten: mej. C. van Prooyen, Rotterdam. Bevorderd tot arts H. Hollander, Leeu warden en K. Willemsen, Groningen. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse minister van Buitenlandse Za ken, Christian Pineau, is in de afgelopen nacht uit Londen in Parijs teruggekeerd en in politieke kringen is men het er al over eens, dat Frankrijk, na Groot-Brittannië en zeker op Brits aanraden, zo niet onder Britse druk, het hoofd in de schoot gelegd heeft en de mislukking van de Brits-Franse plannen tegen de Egyptische dictator er kend. Het drama, dat maanden heeft ge duurd en uitzonderlijk spannende en ge vaarlijke momenten kende, bereikte gis teren zijn voor-laatste bedrijf, want ook in Parijs wordt nu verwacht dat de Franse soldaten nog vóór Kerstmis en zonder na drukkelijke garanties dat de UNO-troepen hun plaatsen onmiddellijk zullen innemen, terugkeren naar het vaderland. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben met hun gewapende opmars tegen Egypte nog één keer, en waarschijnlijk voor het laatst de rol van grote mogendheid willen spelen en die poging is uitgelopen op een even bedroevende als vernederende neder laag als gevolg van de houding van de Ver enigde Staten, de UNO en niet in de laatste plaats van Sovjet Rusland. De grote moei lijkheid voor Londen, en vooral voor Pa rijs is, deze capitulatie voor de eigen pu blieke opinie te rechtvaardigen, of ten minste aannemelijk te maken, en het com muniqué, dat de vrucht van deze poging zal zijn, kan pas maandag worden gepubli ceerd. Nu Londen en Parijs de mislukking van hun Egyptisch avontuur hebben toege geven, heeft Washington onverwijld laten weten, dat Europa binnen afzienbare tijd op de olie zal kunnen rekenen, waarvan het gemis zich iedere dag sterker doet voe len. Europa kan rekenen op 160.000 ton per dag. Een ernstig probleem blijft echter de dollarschaarste, vooral omdat de kosten zo hoog blijken te worden, dat de liter-prijs van de Amerikaanse benzine in Europa on geveer verdubbeld zou moeten worden. De Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Dou glas Dillon, heeft gisteren te Washington nog verklaard, dat de Fransen zich deze wmter onvoldoende zullen kunnen verwar men en dat zij met een massale werkloos heid worden bedreigd doordat vele fabrie ken bij gebrek aan energie gesloten zouden worden. Russische expansie Het medelijden met het lot, dat Frank rijk te wachten staat, heeft voor de wijzi ging van de Amerikaanse houding vermoe delijk niet het zwaarst gewogen. Frankrijk heeft zijn „zonden" erkend en wordt daar voor beloond. De derde, maar niet de min ste reden, is waarschijnlijk wel, dat de Russen tijdens economische besprekingen in Parijs Frankrijk hebben beloofd hun olie-zendingen over het volgend jaar van 350.000 tot 650.000 ton te verhogen. Deze hoeveelheden zullen in 1958 dan nog eens tot bijna twee miljoen ton stijgen. Het lijdt geen twijfel of ook het gevaar van een eco nomische expansie van Rusland in de rich ting van Frankrijk en West-Europa, heeft de Amerikanen doen begrijpen, dat het dringend noodzakelijk was een verzoenend gebaar te maken. Die inkeer, waardoor de Amerikaanse houding soepeler is gewor den, doet toch niets af aan het feit, dat Pa rijs en Londen de voornaamste verliezers zijn gebleken in de dramatische worsteling rond het Suezkanaal, waarvan kolonel Nas ser, ofschoon militair verpletterd, diploma tiek gesproken de overwinnaar is. (Reuter). Voor zijn vertrek uit Londen sprak Pineau een bericht tegen, dat de Franse regering zou hebben besloten Port Said onvoorwaardelijk te ontruimen. De Britten en Fransen hebben niet de bedoe ling gehad de bezetting lang te laten duren, maar men is ook niet voornemens te ver trekken zonder dat enige politieke kwes ties zijn geregeld en zonder dat enige mili taire voorzorgsmaatregelen in acht zijn ge nomen, aldus Pineau. In diplomatieke krin gen in Parijs verluidt, dat de Franse re gering zeer critisch staat tegenover de voor waarden die Londen aan de terugtrekking zou willen verbinden. Men vreest, dat de denkbeelden van Pineau's collega Selwyn Lloyd niet geheel zullen overeenstemmen met de opvatting van de Franse regering. AANWINSTEN VAN HET HAAGS GEMEENTEMUSEUM Een groep vrienden en vereerders van de schilder Raoul Martinez, die onlangs ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaar dag een expositie hield in het Gemeente museum in Den Haag heeft een „Stilleven met wit tafellaken" van Martinez gekocht en dit aan het Gemeentemuseum ten ge schenke gegeven. Een ander schilderij van Martinez, getiteld „De schilder Boot de vrouw van Martinez schilderend" is door het Gemeentemuseum gekocht. „Bent u ook zo'n Sinterklaas?" is het jongste en misschien wel niet het laatste deeltje uit de serie „Bent u ook zo'n...." van Henri Knap, bij De Bezige Bij ver schijnend. Wat ons betreft mag het het laatste deeltje zijn, want het kan niet halen bij het oorspronkelijke „Bent u ook zo'n vader?" waarmee Knap de serie begon. Dat schreef hij kennelijk voor zijn plezier. De Sinterklaas-overpeinzingen schreef hij in opdracht van de uitgeefster, die er fondant en marsepain in zag. Het verschil is duide lijk aanwijsbaar. Het boekje is krampachtig en erg gezocht. Het probeert Henri Knap te overtreffen. Men komt er snedige verge lijkingen in tegen, maar ook goedkope vlot heden op een beminnelijk toontje van de waarschuwende man, die het beste met ons voorheeft. En wij dachten dat Knap nu juist dat wilde vermijden „Maitresses Royales" ofwel een door Ma- rinus M. van Praag nauwgezet geboek staafd deel der Franse historie, waarin men kennis maakt met de voornaamste minna ressen der Franse koningen. Het is voor de oningewijde, die moest volstaan met slechts een onvolledig beeld der geschiedenis, mo gelijk schokkend te ervaren hoezeer de verhoudingen tussen koning en geliefde ingrepen in zijn verschijning als staats hoofd. De verdienste van het onderzoek dat Van Praag instelde naar deze verhoudin gen ligt in de gedetailleerde en voorzichtig concluderende betoogtrant. Wars van sen satie schildert hij met slechts wetenschap pelijk oogmerk de parade der lichtzinnig heden, die als onontkoombaar lijken te passen in hun tijd. Maar wat belangrijker is: zij worden tevens verklaard uit het karakter. Het Frankrijk, dat hij ons oproept uit het verleden, krijgt gestalte in de figu ren van wie het beheersten. Het lot van Frankrijk ligt in hun handen en uit hun daden komen de grote veranderingen voort, die zich erin voltrokken. De bijdrage daar toe van 's konings omgeving en de rol aan de „maitresse du titre" toebedeeld, haar strijd en haar ontreddering onthult Van Praag met een overstelpende hoeveelheid feiten, kundig toegepast ter verklaring van veel wat anders in het verborgene zou blij ven. Het boek werd uitgegeven door W. P. van Stockum en Zoon in Den Haag.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5