Onvoorwaardelijke Brits-F ranse aftocht uit Port Said Hongaarse weigering leidt tot ultimatieve resolutie in UNO Engeland geeft zich over aan genade van de UNO Nog 1000 Hongaren naar ons land HET WEER Lang verlof voor de militairen Nehroe gebruikt nu ook krassere bewoordingen Haarlems Dagblad De kalender werkt mee WAARNEMERS ONGEWENST Hoongelach van Labour voor Selzvyti Lloyd Hammarskjoeld geeft bevel aan generaal Burns Hulp aan Hongarije Sarcasme Het blijft zacht Betoging voor het UN O-hoofdkwartier Nationale Vergadering nam het nieuws kalmpjes op Uitwisselingsbezoeken door Amerika opgeschort Joegoslavische UNO- troepen in de Sinaï-woestijn Israel zou de Gaza-strook niet willen opgeven Het woord is aan. 71e JAARGANG No 126 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 6450. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 4 DECEMBER 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 278 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Londen) De minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft gisteren in het Lager huis meegedeeld, dat de Britse en Franse regering tot de slotsom zijn gekomen, dat de terugtrekking van de Brits-Franse strijdkrachten uit het gebied van Port Said zonder verwijl kan worden uitgevoerd. „Indien alle partijen te goeder trouw zijn, kan het in korte tijd worden uitgevoerd", aldus Lloyd. Zoals de Brits-Franse troepen in etappes worden terug getrokken, zo krabbelt ook de Britse regering in het Lagerhuis telkens verder terug. Donderdag wilde Lloyd nog niet volmondig toegeven, dat er niets anders op zat dan de troepen onvoorwaardelijk terug te trekken, al liet de regering het ook daarna officieus doorschemeren, om te voor komen dat Frankrijk roet in het eten zou gooien. Gisteravond stond Lloyd einde lijk op de laatste barricade. Hij kondigde het besluit van de definitieve en ogen blikkelijke aftocht aan, zonder enige waarborgen wat betreft de vrijmaking of het toekomstige beheer van het kanaal. Ook nu noemde hij nog geen termijn, al weet iedereen, dat het grootste deel van de troepen Egypte voor Kerstmis zal hebben verlaten. Over het tijdschema zal de geallieerde opperbevelhebber Keightley met generaal-majoor Burns overleg plegen. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de UNO, Hammarskjoeld, heeft de bevelhebber van het UNO-politie- leger in Egypte, generaal-majoor Burns, bevel gegeven schikkingen te treffen voor een zo spoedig mogelijke voltooiing van de terugtrekking van de Brits-Franse strijdkrachten uit Egypte. Lloyd's taak was allerminst benijdens waardig, want de oppositie had voor zijn argumenten, dat het hoofddoel van de actie tenslotte geslaagd was, alleen verach telijk gebrul over, terwijl de Suez-rebel- len aan conservatieve zijde venijnige vra gen stelden. De Britse regering, die al haar troeven uit handen gaf, kan niets an ders doen dan zich in de hoop op een goe de afloop van de onverkwikkelijke affaire geheel te verlaten op de UNO die zij nog maar kort geleden ernstig in gebreke stel de, zonder de minste waarborg, dat de vitale Britse belangen behartigd zullen worden. Selwyn Lloyd steunt zijn verre van over tuigend optimisme op een verzekering van de secretaris-generaal van de UNO, Ham marskjoeld, dat het bergingswerk in het Suezkanaal, zodra het technisch mogelijk zal zijn, zal beginnen. Selwyn Lloyd ver klaarde uitdrukkelijk, dat er van enig po litiek uitstel geen sprake zal zijn. Hij bood nog een troostprijs aan. Hammarskjoeld zal ook zo spoedig mogelijk onderhandelin gen over de toekomst van het kanaal op gang brengen. Selwyn Lloyd betoogde in feite, dat alles best in orde zou komen. De oppositie sputterde, dat de onderhandelin gen worden hervat op het punt, waar zij voor de militaire actie waren afgebroken, zodat die actie overbodig was. Daartegen over stelde Selwyn Lloyd, dat er nu pas hoop is, dat de besprekingen inderdaad tot een goed einde zullen worden gebracht en een oplossing zal worden bespoedigd, dank zjj de aanwezigheid van de UNO-troepen, al gaf hij toe, dat het niet tot hun functie behoort de toekomst van het kanaal te verzekeren. De Suez-rebellen koelden, hun woede door de oppositie door middel van inter rupties met verwijten te overladen. Ook voor de Verenigde Staten hadden, zij geen goed woord over en evenmin voor hun eigen partijgenoten, die de militaire actie hadden afgekeurd. Er was nóg een pleister op de wonde. Volgens Llyod is er alle kanis, dat de UNO van het Britse bergings- Nederland zal nog duizend Hongaarse vluchtelingen opnemen; aldus heeft de re gering besloten. Met de reeds aanwezige tweeduizend Hongaren zullen dus in de toekomst drieduizend vluchtelingen blij vend in Nederland vertoeven. Indien er voldoende garanties zouden zijn dat voor tweeduizend andere Honga ren binnenkort vestiging in andere landen mogelijk is kunnen deze vluchtelingen een tijdelijk onderdak in Nederland krijgen. Hierdoor zou de kritieke situatie in Oos tenrijk terstond kunnen worden ontlast. Gisteren is het selectieteam van Rode Kruismensen en ambtenaren van de depar tementen van Justitie, Sociale Zaken en Volksgezondheid en Maatschappelijk Werk, naar Oostenrijk vertrokken. Vla het Nederlandse Rode Kruis is tot nu toe voor ruim een miljoen gulden aan goe deren in natura geschonken voor hulp aan Hongarije. De stand van giro 777 van het Neder landse Rode Kruis was maandag f 3.063.611.31; de stand van giro 999 van het nationale comité Hulpverlening Hon gaarse Volk f 2.633.396.35. CrXXVVXXXTXXXÏOOOOOOOO' o V OOO» if". lOOOO" s materiaal gebruik zullen maken. Nieuw was zijn betoog, dat Israel zich uit het Ga- za-gebied behoort terug te trekken, waar na de verantwoordelijkheid ervoor aan de UNO moet worden, overgedragen. Selwyn Lloyd omschreef het succes van de militaire actie, die een plaatselijke oor log had bedwongen (gelach bij de opposi tie). „Wij hebben uitbreiding van het con flict voorkomen" (opnieuw gelach). De omvang van de Sovjet-penetratie is aan het l.ichit gebracht" (hoongeroep). „Wij hebben de UNO tot militair optreden ge dwongen" (gelach). „Wij hebben de hele wereld doen beseffen hoe gevaarlijk de situatie is" (daverend gelach). „Wij heb ben omstandigheden geschapen, welke hoop geven op wijdere regelingen" (voort durend gelach). „Natuurlijk kost dit alles veel geld" (geloei bij de socialisten), „maar de kosten zouden nog veel groter geweest zijn, indien, wij niets hadden gedaan" (toe juichingen van regeringszijde). De UNO zal er thans voor moeten zorgen, dat zij de gelegenheid ten goede aanwenden. Sel wyn Lloyd sprak de hoop uit, dat de vrije wereld de adempauze zal benutten om de Russische plannen te verijdelen, want, hoewel de Russen een tegenslag hebben ondervonden (socialistisch hoongeroep), proberen zij hun positie te herstellen door Syrië in hun greep te krijgen. Aneurin Bevan, die voor het eerst als Labour's woordvoerder optrad, sprak kort. Hij zei er verheugd over te zijn dat de Britse regering niet langer tracht de UNO de wet te stellen. Het bitterste commen taar werd geleverd door een van de con servatieve rebellen Sir Iian Horobin,, die de sarcastische vraag stelde of, nu onze troepen zich uit Egypte terugtrekken,, de nodige Amerikaanse toestemming kan worden verwacht, om onze premier terug te brengen uit Jamaica. Butler verklaarde nog, dat Selwyn Lloyds verklaring de vol le instemming van Sir Anthony Eden had. Hoe de politici erover denken weet men nu. De gewone man is er echter niet van overtuigd, dat het noodzakelijk was de ac tie plotseling te staken, toen er eenmaal toe besloten was. Zouden Groot-Brittannië en. Frankrijk, zo vraagt men zich af, niet veel sterker hebben gestaan, wanneer zij het hele kanaal in hun bezit hadden en gin gen schoonvegen. De opruimingswerk zaamheden zouden een voortreffelijk on- derhandelingsobject geweest kunnen zijn. Aan de andere kant, zo voelt men, zou het een groter vernedering geweest zijn thans het gehele kanaal te moeten prijsgeven. De regering heeft de schijn gered door zich tenslotte aan de uitspraken van de UNO te houden. Toen het Suez-avontuur begon, is blijkbaar niet met alle factoren rekening gehouden. Zeker was niet zulk een groot verzet van alle kanten verwacht. De doorslag lijkt de onenigheid in het ADVERTENTIE Stiède Damesjasjes in kleuren 98.50 VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om J 1.15 uur: Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen; overwegend droog weer. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. -, *VXX*XXX300ntXXXXXXXXXXXXJCXXXXXXXJCOOOOOOOOOOOCOOOOOOO( DIT NUMMER BESTAAT TIEN PAGINA'S UIT Naar verwacht wordt zullen de onder de wapenen verkerende militairen dit jaar met betrekking tot de Kerst- en Nieuw jaarsverloven een meevaller hebben. Er bestaan namelijk geen plannen om de pa rate eenheden op de maandagen, vallende tussen de zondagen en respectievelijk eer ste Kerstdag en Nieuwjaar terug te laten keren. Van deze parate eenheden zal de ene helft op 21 december na 18 uur met verlof vertrekken, terwijl deze groep pas op 27 december behoeft terug te keren. Voor de andere helft zijn deze data 28 december en 3 januari. Militairen die niet behoren tot de parate troepen, degenen dus, die op depots of scholen worden opgeleid of al daar instructeur zijn, zullen een verlof krijgen dat loopt van 22 december 's mor gens vroeg tot 2 januari. Britse kabinet zelf gegeven te hebben. Eden en enkele ministers stonden vrijwel alleen tegenover de wereldopinie. De tegenslag van nu is nog geen politie ke ramp. Het zijn vooral de economische gevolgen van de actie, die de regering later ten val kunnen brengen. Ver boven, het partijbelang uit wordt het thans als eerste plicht gezien de schade te herstellen en bo venal het bondgenootschap met de Ver enigde Staten te herstellen. Ondanks het feit, dat het nieuws van Selwyn Lloyd slechter was dan kon worden verwacht, zal er van een muiterij bij de conservatieven niet veel terecht komen. Men verwacht, dat niet meer dan tien der Suez-rebellen zich tegen het besluit om de troepen uit Egypte terug te trekken zullen keren als donder dag in het Lagerhuis gestemd zal worden na het debat over het buitenlands beleid. Leden van een Joodse studentenvere niging hebben een anti-Russische be toging gehouden voor het UNO hoofd kwartier te New York. Zij reikten pamfletten uit waarin drie eisen waren vervat: Israels souvereiniteit over een ongeschonden staat, neutralisering van het schiereiland Sinai en een aandeel in de controle over het Suezkanaal. De New Yorkse politie greep pas in toen de studenten trachtten een Russische vlag te verbranden. Op de foto ziet men twee studenten die de Russische partij-secretaris Kroesjtsjev en de Egyptische president Nasser verbeel den, Hun mening over de UNO laat niets aan duidelijkheid te wensen. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse Nationale Vergadering onder brak gistermiddag de debatten over de be groting om de minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, de Frans-Britse verklaring te horen voorlezen, waarin de ontruiming door Egypte van de geallieerde troepen wordt aangekondigd. Een verras sing was het bericht niet, maar Pineau zal vermoedelijk toch wel verbaasd zijn ge weest, dat het parlement zijn verklaring vrijwel zonder protest ontving. Pineau werd na zijn spreekbeurt door bijna alle parlementsleden de Kamer was heel slecht bezet op de communisten en schaarse Poujadisten na, nogal uitbundig toegejuicht. Vooral met zijn opmerking, dat Frankrijk zich wilde onderwerpen aan de richtlijnen van de UNO, ofschoon andere landen en die steek was voor Egypte bedoeld zich daar minder aan gelegen lieten liggen, oogstte Pineau succes. Overi gens liet hij uitkomen, dat Frankrijk zich ook aan zijn eigen opvattingen over de in ternationalisatie van het Suezkanaal en een doeltreffend internationaal politieleger wil houden. De kardinale vraag hoe die UNO- rich tl ijnen en de Franse inzichten in de praktijk in overeenstemming moeten wor den gebracht, liet de minister om begrijpe lijke redenen liever in het duister. Hoewel de buitenlandse politiek van Frankrijk pas op 18 december in den brede in de Kamer zal worden behandeld, zag het er gisteren niet naar uit, dat Pineau, en de regering in het algemeen, zich over dat vooruitzicht overdreven ongerust be hoeven te maken.Alleen in de wandelgangen werden na het optreden van de minister enkele vragen opgeworpen, die vanwege het Kamer-reglement gisteren nog niet of ficieel konden worden gesteld. De kwesties of de internationalisatie van het Suezka naal nog ooit te sprake zal komen en wie het opruimen van de omstreden waterweg zal moeten betalen, blijken in Franse poli tieke kringen wel enige ongerustheid te verwekken (Reuter) Men heeft opgemerkt, dat Pi neau niet heeft gerept over Gaza, in tegen stelling tot zijn Britse ambtgenoot Lloyd. Volgens een functionaris van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken is de Franse regering van mening, dat van Israel geen ontruiming van Gaza moet worden geëist voordat een behoorlijke vredesrege ling tussen Israel en zijn Arabische buur landen is getekend. NEW YORK (Reuter) De Hongaarse regering heeft maandag meegedeeld, dat zij een bezoek aan Boedapest van de secre taris-generaal der UNO, Dag Hammar skjoeld, „op een later tijdstip" toejuicht, maar géén waarnemers van de UNO in het land zal toelaten. Een telegram van deze inhoud, afkomstig van de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Istvan Sebes, werd ontvangen kort voordat de Al gemene Vergadering, die herhaalde verzoe ken om toelating van waarnemers heeft ge daan, bijeen kwam om opnieuw het Hon gaarse vraagstuk te bespreken. Zij behan delde een resolutie van Amerika en dertien andere landen, waaronder Nederland, waarin de Hongaarse en Russische autori teiten wordt verzocht instemming te betui gen met toelating van waarnemers der UNO, niet later dan zeven december. In de resolutie wordt voorts opgemerkt, dat de Sovjet-Unie geen gevolg heeft ge geven aan eerdere resoluties om haar inter ventie in de Hongaarse binnenlandse aan gelegenheden te staken. De Sovjet-Unie heeft evenmin haar deportaties van Hon gaarse burgers gestaakt en zij heeft haar troepen niet uit Hongarije teruggetrokken. Aan haar onderdrukking van het Hongaar se volk is geen einde gemaakt, aldus de ontwerp-resolutie. Premier Nehroe heeft in een verklaring in het hogerhuis te New Delhi de commu nistische beweringen als zou de Hongaarse opstand een reactionair complot zijn met nadruk verworpen. „Het was wel degelijk een opstand van het volk tegen de Sovjet troepen", aldus Nehroe. De premier ver oordeelde de Sovjet-interventie in krach tige bewoordingen. Hij noemde het ontvoe ren en deporteren van Nagy „bijzonder on gelukkig" en „het feit blijft, dat dit het breken van een overeenkomst met Joego slavië was." Nehroe verklaarde voorts, dat men het Hongaarse volk moet toestaan zélf zijn toe komst te bepalen en dat alle buitenlandse strijdkrachten het land moeten verlaten. Hij achtte het zeer ongelukkig, dat de re- gering-Kadar secretaris-generaal Hammar skjoeld nog niet had toegestaan naar Boe dapest te komen. „Het natuurlijk gevolg is, dat de mensen beginnen te denken, dat de beschuldigingen inzake deportatie en an dere aanklachten geheel of gedeeltelijk juist zijn", alsdus Nehroe. Menon, de Indische ambassadeur in Mos kou, is zondag uit Wenen in Boedapest aangekomen. Verwacht wordt, dat hij be sprekingen zal voeren met de Hongaarse premier Kadar, en leden van diens rege ring. Menon zal waarschijnlijk tien dagen in de Hongaarse hoofdstad blijven. De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Imre Horvath, leider der delegatie van zijn land, betwistte het recht der al gemene vergadering zich met de „louter binnenlandse Hongaarse aangelegenheid" bezig te houden. De regering-Kadar staat ten volle achter alle eisen van het volk om de fouten van het verleden uit te wissen en democrati sering en onafhankelijkheid van het land te verzekeren", aldus de Hongaarse delega tieleider. De Nederlandse gedelegeerde C. W. A. Schiirmann fungeerde in de Algemene Ver gadering der UNO als woordvoerder van veertien landen, die een nieuwe resolutie indienden om Hongarije alsnog een vier daags ultimatum te stellen. „Een laatste kans voor Rusland en de regering-Kadar noemde de heer Schiirmann het voorstel, een laatste kans op zich het lidmaatschap der UNO waardig te tonen. Zo niet", aldus de Nederlandse gedelegeerde, „dan is de meerderheid der vergadering geneigd, drastische stappen goed te keuren". „Deze vergadering kan niet aanvaarden, dat haar beslissingen schaamteloos gene geerd worden, noch ook kan zij haar eer bewaren, indien zij niet alle mogelijke hulp gaf aan het Hongaarse volk", aldus Schiir mann. De veertien landen, die de resolutie voor stelden, waren Argentinië, Australië, Bel gië, Cuba, Denemarken, El Salvador, Ier land, Italië, Nederland, Noorwegen, Paki stan, Thailand, de Verenigde Staten en Zweden. „Het is gewoon ongelooflijk", aldus de Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge, dat een staat, lid der UNO, weigert in te gaan op een aanbod van de secretaris generaal". Cabot Lodge sprak de hoop uit dat alle betrokken landen met de secreta ris-generaal zullen samenwerken om Ham marskjoeld het uitoefenen van zijn functie te vergemakkelijken. De Canadese afgevaardigde Roch Pinard zei: „Indien ons alle gegevens worden ont zegd, behalve die welke de regering-Ka dar en het Rode Leger goed voor ons ach ten, moeten wij onze mening grondvesten op de feiten, die te onzer beschikking staan. En déze feiten zijn volkomen in Protest tegen Sovjet-optreden WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben in verband met het Rus sische optreden in Hongarije besloten de uitwisseling van verscheidene groepen met de Sovjet-Unie welke de steun had van de Amerikaanse regering voorlopig niet te la ten doorgaan. Dit is door een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld- Dit betekent dat de Verenigde Staten in tegenstelling tot de plannen niet zullen deelnemen aan de Moskouse handelsbeurs in de komende zomer. De uitwisseling van ongeveer tien groepen gaat door de maat regel voorlopig niet door. strijd met de bewering omtrent een of an dere- fascistische beweging, die het Hon gaarse volk er toe bracht tegen zijn rege ring op te staan". Na de hervatting van de vergadering verklaarde de vertegenwoordiger van Cuba dat de Sovjet-agressie in Hongarije meer dan 75.000 doden heeft gekost, ruim 100.000 mensen heeft doen vluchten en dat er 40.000 mensen gedeporteerd zijn. „We moesten de vertegenwoordigers van de Hongaarse marionettenregering, die nie mand vertegenwoordigen en naar de As- semblée durven te komen om ons allen met valse papieren te misleiden, uitstoten", zo zei hij. De Sovjet-onderminister van Buitenland se Zaken Wassili Koeznetsov betoogde nog maals dat de Assemblée zich bezig houdt met een vraagstuk dat haar niet aangaat en dat men tracht te verhinderen, dat het Hongaarse volk weer zijn gewone leven in eigen land leidt, Een gemotoriseerd Joegoslavisch batal jon zal posities innemen op het schier eiland Sinai. In Israëlische legerkringem is verklaard, dat de ontruiming van een vijftig kilometer brede strook Egyptisch grondgebied ten oosten van het Suezkanaal, met inbegrip van de strategisch belangrij ke Mitla-pas, door de Israëlische strijd krachten is voltooid. Er zijn geen aanwij zingen, dat de Israëlische troepen uit het zuidelijke deel van Sinaï worden terug getrokken. Waarnemers te Jeruzalem zijn ervan overtuigd, dat de Israëliërs een belofte van generaal Burns trachten te verkrijgen, dat geen Egyptische troepen de ontruimde po sities in Sinaï zullen bezetten. De Israëli sche autoriteiten hebben alle transacties met Egyptisch geld in de zone vam Gaza verboden. Het Israëlische geld is nu het enige officiële betaalmiddel. De wissel koers is ten gunste van het Israëlische pond gewijzigd. Waarnemers zien in deze maatregel een stap in de richting van in lijving van de strook van Gaza bij Israel. Schakel De Israëlische premier Ben Goerion heeft in Tel Aviv gezegd dat Israel van de toegang zowel tot de Rode Zee als de Middellandse Zee gebruik moet maken om de verbinding te worden tussen Europa en Azië in plaats van het Suezkanaal. Ben Goerion zei: „Ik kan niet zeggen dat al onze doelen zijn bereikt of bereikt kunnen worden". Israels toekomstige economie hangt af van de handel met Afrika en Azië. Israels voornaamste handelsweg leidt door de Golf van Akaba. Het is van belang dat er nog een andere route open is indien Nasser of een ander het Suez kanaal blokkeert", aldus Ben Goerion. Over Gaza zei hij: „Ons oogmerk is ge weest ervoor te zorgen dat de indringer, die daar acht jaren ge-leden bleef, er in de toekomst niet zal blijven". Friedrich Nietzsche: Niet het gebrek aan liefde, doch het gebrek aan vriendschap maakt onge lukkige huwelijken. 111 Met de verklaringen, die minister Lloyd en minister Pineau gisteren hebben afge legd, is de liquidatie van wat men „het Brits-Franse avontuur in Egypte" heeft ge noemd, begonnen. Een avontuur is het mis schien wel geweest in die zin, dat het een actie was waarvan alle consequenties niet vooraf nauwkeurig waren overwogen, met het gevolg dat het dan ook heel anders is afgelopen dan de twee regeringen hadden gehoopt. Maar we mogen toch niet uit het oog verliezen, dat de werkelijke avonturier in dit drama kolonel Nasser is en dat de onderneming van Londen en Parijs in de eerste plaats beoogde, aan diens avonturen een eind te maken. Hetgeen helaas niet is gelukt. De regering van de Verenigde Staten heeft de verklaringen van Pineau en Lloyd „met instemming begroet". Dit is de derde geste, door Washington de laatste dagen gemaakt ten bewijze van het feit dat, wat de onenigheid in het Atlantische bondge nootschap betreft, het ergste voorbij is. De verklaring van president Eisenhower dat er geen enkele onherstelbare breuk in het bondgenootschap was ontstaan en de be lofte van Amerikaanse olie-zendingen naar Europa waren er aan voorafgegaan. Maar al is er dan, gelukkig, geen sprake geweest van een onherstelbare breuk, er zullen toch zowel van Washington als van Londen en Parijs grote inspanningen wor den gevergd om de schade, die er i s aan gericht, te herstellen. De bondgenoten aan Europese kant hebben, zij het dan ook in verbloemende bewoordingen, hun politieke nederlaag erkend. Maar zij hebben dat gedaan in vertrouwen op de Verenigde Staten en op de UNO (dat laatste wil trou wens ook zeggen: op de enorme invloed, die de V. S. in de UNO kunnen uitoefenen). De Amerikaanse regering zal nu ook harer zijds tot een erkenning en een liquidatie moeten komen: tot erkenning van het feit, dat haar politiek van de laatste jaren ten aanzien van het Midden-Oosten verkeerd is geweest, en tot liquidatie van de dol zinnige toestand die neerkomt op een soort van beschermheerschap van Eisenhower over de dictatuur van Nasser. In Amerika zelf zijn reeds stemmen op gegaan, die er op wijzen dat men ook daar van de regering in Washington een aan zienlijke koersverandering inzake het Mid den-Oosten verwacht. In een hoofdartikel, waarvan de strekking vermoedelijk wordt gesteund door invloedrijke Amerikaanse kringen, publiceerde de New Yorkse „He rald Tribune" dezer dagen een program van drie punten, waarop het Amerikaanse beleid in het Midden-Oosten gebaseerd diende te zijn. Die punten waren: 1. de V. S. moeten zich volkomen achter de UNO stel len bij de vorming van een krachtige in ternationale strijdmacht en moeten die strijdmacht blijven steunen met alle mid delen die hun ten dienste staan; 2. de V. S. moeten al hun invloed aanwenden om overeenstemming te verkrijgen over het toekomstige beheer van het Suezkanaal op de basis van de zes principes die unaniem door de Veiligheidsraad zijn aanvaard; en 3. de V. S. moeten erkennen dat er geen sprake kan zijn van een terugkeer naar de status quo ante tussen Israel en de Arabi sche landen en dat een permanente rege ling van alle daarmee samenhangende kwesties noodzakelijk is. Ongetwijfeld zou een Amerikaans beleid, op dit program gegrondvest, ook in West- Europa worden toegejuicht. Want dat zou kunnen leiden, niet alleen tot een liquidatie van de oude toestand en de oude politiek, waaruit alle recente moeilijkheden, con flicten en verspillingen van mensenlevens zijn voortgekomen, maar tevens tot een nieuw begin. Een nieuw begin waarbij de grote macht van de V. S. ten goede zou kunnen worden aangewend om de haat en het fanatisme, die door onverantwoorde lijke demagogen zijn aangewakkerd, tegen te gaan en bovendien om de problemen, door deze demagogen aangegrepen om hun eigen macht er op te bouwen, volgens ob jectieve maatstaven van recht en billijkheid op te lossen. En ook een nieuw begin, om dat een dergelijke Amerikaanse politiek ten zeerste zou kunnen bijdragen tot de zo hoog nodige bevestiging en versterking van het gezag van de Verenigde Naties. Niemand in West-Europa zal zich ver helen, dat de V. S. bij hun politiek in het Midden-Oosten ernstig rekening moeten houden met de Sovjet-intriges in dat deel van de wereld. Maar het moet ook mogelijk zijn, dit te doen zonder zó ver te gaan dat de ene vijand van het Westen, uit vrees voor een andere vijand, de hand boven het hoofd wordt gehouden. Engeland en Frankrijk hebben een be roep gedaan op de UNO om een algemeen aanvaardbare regeling voor de kwesties van het Suezkanaal en Israel tot stand te brengen. Het is nu vooral aan de V.S., de UNO daartoe in staat te stellen. Simon Koster

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1