KHL: drie letters, die een grote vloot verbergen Agenda voor eisen Havenberichten Eerste vluchtelingen - familie Horvath - in Velsen op komst Kennemer antaarn Een beetje stiller, als het kan Visserij-varia LANGS SLUIZEN EN HAVENS IJmuiden ziet de Lloydsen ,laiid"-schepen regelmatig Aanbod in de Bloemstraat moest worden afgewezen Stand bridgeclub „Driehuis" Geen film in Thalia Reünie van Razzia vereniging op 15 december Tanker ging als een jonge hond te keer Opening RHBS op 7 januari Ruim 19 mille voor Hongaarse vluchtelingen „I've £»lwpvs loved you" in „Thalia" Hitsen Bravo, echtelieden Trein der „beschaving" Kieken gevraagd OLD CLOTHES MEW Gezelligheid bij klaverjasclub Lamersbekertoernooi BENT U K f BENT EEN SLAPER?, Geref. kerk nam afscheid van kostersgezin WOENSDAG 5 DECEMBER 1956 ff ER ZIJN in ons land twee maatschappijen met schepen waarvan de namen op „land" eindigen. In Rotterdam is het de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij en in Amsterdam de Koninklijke Hollandse Lloyd. De schepen van beide rederijen passeren regelmatig de sluizen van IJmuiden, maar het bekendst is hier toch wel de Koninklijke Hollandsche Lloyd, die een geregelde 14-daagse dienst onderhoudt tussen AmsterdamHamburg en Brazilië, Uruguay en Argentinië. De vorige week is pas weer een nieuw motorvrachtschip aan de vloot van de KHL toegevoegd: de in Duitsland gebouwde „Montferland", waardoor het bezit aan schepen op 12 is gekomen. De maatschappij heette aanvankelijk Zuid-Amerika Lijn en werd in 1899 opge richt. De „Amstelland", de „Rijnland" en de „Zaanland" waren de eerste schepen waaraan Amsterdam de eerste rechtstreek se stoomvaartverbinding heeft te danken met Argentinië. Meteen had men met. felle concurrentie te kampen vooral van Duitse zijde en het is aan de Nederlandse Handel Maatschappij te danken geweest, dat de Zuid-Amerika Lijn niet in Duitse handen terecht is gekomen. Na een reorganisatie ontstond in 1908 uit de Zuid-Amerika Lijn de Koninklijke Hollandsche Lloyd. die de vaart op Argentinië, uitgebreid naar Bra zilië, voortzette. De vloot werd uitgebreid met de „Eemland" en de „Delfland". Een belangrijke vooruitgang betekende het in de vaart brengen van de passagiersschepen „Holiandia", „Frisia" en „Zeelandia", die in 19091910 gereed kwamen. De maa'- schappij begon zo lan"zamerhand tot flin ke bloei te komen. Einde 1912 had nog maals vlootuitbreiding plaats door de aan koop van de „Kennemerland", „Salland" en „Gooiland". Laatstgenoemd schip heet te daarvoor „King Robert" en had van 1904 af, toen het nieuw in de vaart was gekomen, onder die naam gevaren. De eerste Die eerste „Gooiland" van de KHL is later bij een Hambursse rederij gekomen. Alfred Petersen Co., die het schip de naam „Harald" gaf. Er is een lange periode geweest dat we een schip onder de naam „Gooiland" bij de KHL hebben gemist en in die tussentijd is er heel wat veranderd Sedert 1936, officieel 30 november, is de naam van de maatschappij veranderd in N.V. Tot voortzetting van de Koninklijke Hollandsche Lloyd en onder directie geko men van Wm. H. Müller Co. n.v. Toen de koopvaardij zich na de oorlog weer enigszins kon herstellen door het. aankopen van schepen kwam er in 1949 weer een nieuwe „Gooiland" bij. Het is een schip van het Amerikaanse C-l scheepstype. gebouwd in 1944 bij de Pen- sylvania Shipyards te Beaumont, groot 5184 reg.ton bruto, 2987 netto en 8275 ton draagvermogen. De afmetingen bedragen 120,96 x 18,32 x 7,59. Het schip is uitgerust met twee Nordberg dieselmotoren met een gezamenlijk vermogen van 4150 pk voor een snelheid van 14 mijl. ,'Cape Barrow" i O w, G i, \ïxi «S 14 Eerst is het eigendom geweest van de United States War Shipping Administra tion en heette toen „Cape Barrow". In 1947 is het schip onder Deense vlag gekomen in eigendom van A. P Möller, waarvan alle schepen „Maensk" heten en zo werd de „Cape Borrow" verdoopt in „Johannes Maensk". Twee jaar later kreeg het Am sterdam als thuishaven als het motorschip „Gooiland". Zoals gezegd behoort de „Gooiland" tot het Amerikaanse C-l scheepstype, open shelterdeckschepen van ongeveer 5100 reg. ton bruto. Verder kennen we nog de C-2 en de C-3 typen, eveneens open shelter- deckers, respectievelijk 6100 en 8300 ton groot. Bekende Amerikaanse scheepstypen zijn voorts de „Victory's en de Liberty's, die ruim 7000 reg.ton meten en voldek- schepen zijn. Al deze scheepstypen vinden we over de gehele wereld verspreid. De meeste landen konden er hun tijdens de oorlog getroffen koopvaardijvloot mede vervangen. (Nadruk verboden; ARIE VAN DER VEER De stand na de twaalfde selectiewedstrijd van de bridgeclub „Driehuis luidt (in per centen) 1. heren Schaaperv. d. Vlugt 681,16; 2. heren BornCleeren 652,99; 3. heren Bos manErmhaus 618,58; 4. dames Berkhout Heykants 615,77; 5. heren Snoekpartner 613,95; 6. heren BaïsRibbens 609,63; 7. heren OomsKlinkenberg 608,08; 8. heren Berk houtv. Gameren 600,87; 9. heren Krabde Waal 597,36; 10. heren OuwerkerkVlotman 581,01; 11. heren DupkerNeed 579,54; 12. heren Wescherv. Doorn 578,86; 13. heren Pennockv. d. Vlugt 571,30; 14. mevr. Dijks hoornheer Heykants 565,57; 15. dames v. Hottenv. Dok 565,12; 16. echtpaar Van Rumpt 559.95: -'ames SnoekOoms 559,07; 18. heren Ncc —partner 555,45; 19. heren SciaroneBo; jr. 545,92. In verband met Sint Nicolaasavond heeft de directie van het Thalia theater te IJmuiden-West besloten om vanavond geen filmvoorstelling te geven. De „razziavereniging 12 december", waarvan afdelingen bestaan in IJmuiden en Alkmaar, houdt de jaarlijkse feestelijke bijeenkomst op zaterdagavond 15 december in de zaal van ,,De rustende jager" te Heilo. De leden uit IJmuiden vertrekken die avond om zes uur. Van 8 tot 12 uur wacht hen een cabaretprogramma, waarna het gezelschap, dat ruim 450 personen groot is, tot 's morgens vier uur nog gezellig sa men zal zijn. Omstreeks zes uur zondag morgen zijn de deelnemers aan de reünie in IJmuiden terug. De razzia vereniging 12 december werd na de bevrijding in 1945 opgericht. Op 12 december 1944 werd in IJmuiden en Alk maar een grote razzia gehouden door de bezetter. De mannen, die toen werden ge dwongen om voor de Duitsers te werken, spraken toen af, dat zij na de bevrijding de twaalfde december „in ere" zouden houdén. WOENSDAG 5 DECEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulcnmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30, 14.3017.30 en 1921 uur. Thalia geen filmvoorstelling. Rex, geen opgave. DONDERDAG 6 DECEMBER IJMUIDEN Thaba, 20 uur, „Young man with a horn". Rex, geen opgave. Aquariumvereniging Velsen, 20 uur, Cul tureel Gebouw, bijeenkomst met aqua forum. Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30 uur. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken. De nieuwe „Gooiland" van de Lloyd. Schade in Antwerpens haven Een kleine Noorse tanker heeft gister middag in de haven van Antwerpen zoveel schade aangericht dat de haven-autoritei ten het nog niet eens konden worden over de omvang ervan. De tanker Landbreeze (1500 ton) werd door een sleepboot naar haar ligplaats ge sleept, toen het Canadese vrachtschip Beaverlake r'e sleepkabel doorvoer. Dit geschiedde toen de Beaverlake in een po ging tot meren een onverwachte ma noeuvre maakte. Als een jonge hond die van de riem wordt bevrijd, schoot de Landbreeze dwars de Schelde over, „blafte" wat tegen een lichter, die binnen enkele seconden zonk, en „beet" de opbouw van een pleziervaar tuig. Een lichter die tussen het Ameri kaanse schip Angler en dé kade lag, werd als een noot gekraakt toen de tanker de Angler bij de achtersteven raakte. Een man die op de gekraakte lichter stond, kon uit het water -worden, gered. Terwijl infusen alle verkeer op de Schel- werd tegengehouden, zette het tanker- ij e djê dvöh'urent'ocht voort. Het vólgende en laatste slachtoffer was 'hét' fe'stauratië- sehip „La Perouse", dat „slechts" de Schel de werd opgejaagd: de schipper had tijdig die trossen losgegooid toen hij de tomeloze Noor zag naderen. Eindelijk werd de „Landbreeze" ge-van gen, en door sleepboten naar haar ligplaats gebracht. „Weenink" won van „Oppositie" Voor de bondscompetitie speelde het eerste tiental van de Beverwijkse schaakclub „Wee nink" een wedstrijd tegen „Oppositie" uit Heiloo, die in een 6-4 overwinning voor de Beverwijkers eindigde. De gedetailleerde uit slagen waren: v. Vuuren (W.jTermaat (O.) 0-1; MostertmanWouterse 1-0; Bakker Alleman remise; BreeuwerStet remise; GigengackHolters remise; KoomenBur gert afg.; SlingsLigthart 1-0; PietMeyer 0-1; v 't Hoff—Staats 1-0; Hoogvorst—Hik 1-0. In de onderlinge competitie werden de vol gende resultaten behaald: v. d. DoesNijman afg.; v. d. HeydenVornebel 1-0; Wortel v. Nimwegen 1-0; Aldersv. Versseveld 0-1; LimnenVerduit 1-0; Belterman—v. Leeuwen 0-1; BreeuwerEykelenboom remise; Jan sen—Vilder 0-1; De LangeHoogvorst 1-0. OOOOOOOOOC «OOOCODOCOCOOOOOOOOOOOOOOOCOOOCOOOOOOOCOOOOCa WEEKABONNEMENTEN 8 dienen uiterlijk op Woensdag te worden 5 betaald, daar de bezorgers op Donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OGOOOOCCOCOOOOOCOOCCCOOOCOCOCCXJGOOCOOCOCOOOOCCOOCOOCOCOC PROVINCIALE DAMONTMOETING De jaarlijkse damontmoeting tussen de sterkste tientallen van Noord- en Zuid-hol lend zal op zaterdagmiddag 15 december in Den Haag plaats vinden. In het tiental zijn twee DCIJ'ers gekozen. De opstelling van het Noordhollands tien tal is als volgt: 1. Wim de Jong, Haarlem; 2. R. C. Keiler; 3, J. H. Beeke; 4. W. F. v. d. Sluis; 5. M. R. C. Stahlberg; 6. J. H. An- sems, allen te Amsterdam; 7. F. Slot, Haar lem; 8. B. Dukel en 9. P. Roozenburg te IJmuiden; 10 de provinciale kampioen A. Groteman welke aan bord 5 speelt. Dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Marietje Böhmer van Hamburg. Hoogland van Port Talbot. Petuan van Rotterdam. Tony van Lundvick. Kingsbridge van La- goulette. Amor van Lissabon. Roelf van Rot terdam. Voosy van Gent. Rothenburg van Antwerpen. Zevenbergen van Newport. Anke Henrike van Hamina. Ilos van Rotterdam. Jacaranda van Liverpool. Adora van Rotter dam. Palma van Rotterdam. Bogliasco van Freetown. Konrad van Vestervick. Bierum van Londen. Margris van Newport. Amein- tas van Rotterdam. Warjo van Antwerpen. Gerd van Londen. Ootmarsum van Le Havre. Laudima van Le Havre. Erica Fritzen van Oxelosund. Atlas van Cadiz. Inspecteur Mel- lema van Umea. Amsteldiep van Hampton Roads. Oceaan van Gothenburg. Vertrokken zijn: Martha naar Bremen. Egbertha naar Abo. Harlingen naar Sarps- borg. Tom naar Nordenham. Velox naar Rot terdam. Bebox naar Londen. Stortemelk n. Rotterdam. Roelf naar Trinto. Nieuwe Wa terweg n. Bristol. Heluan n. Gothenburg. Deny n. Neustadt. Vera n. Skica. Waterman naar Tennerif. Guineekust naar Hamburg. Castor naar Rotterdam. Chr. Pikuritz naar Hamburg. Isigne naar Bremen. Ridderkerk naar Marseille. Kaliningrad naar Rotterdam. Batavier naar Rotterdam. Aruba naar New- ross. Wormo naar Stockholm. Spaarnestroom naar Hull. Albert V naar Immingham. Am- stelstroom naar Londen. De dependance van de rijks HBS te Vel sen, die is gevestigd in het noodgebouw aan de Waranda te Beverwijk zal op maan dag 7 januari in gebruik worden genomen. 3500,- voor Hongarije De in Heemskerk gehouden collecte ten bate van de Hongaarse vluchtelingen heeft een bedrag van ruim f 3500opgebracht. Ouderavond openbare school De Openbare School te Heemskerk houdt donderdag 20 december een ouderavond in de toneelzaal Van Dam. Op deze bijeen komst zullen de leerlingen van de hoogste klasse enige toneelstukjes opvoeren. „Stem des Volks" zingt voor Hongaren Voor de in „Westerduin" in Wijk aan Zee verblijvende vluchtelingen zal het ge mengd koor „De stem des Volks" uit Be verwijk op zaterdag 8 december een con cert géven. ZO GAUW MOGELIJK zal het eerste Hongaarse gezin de familie Horvath in Velsen worden gehuisvest en daarna volgen er nog twêe. In samenspraak met het plaatselijk comité voor hulp aan Hongaarse vluchtelingen en het Huisvestingsbureau heeft het Velsense gemeentebestuur namelijk reeds één woning Maasstraat 65 voor een gezin, waarvan de kostwinner bij de Hoogovens werk zal vinden, vrij ge maakt. De bewoners van de omliggende huizen in het flatcomplex aan de Maasstraat hebben zich spontaan aangeboden, om het huis voor de komst van de Hongaren schoon te maken en van de kant van de middenstand zijn al verscheidene aanbie dingen gedaan om het huis in te richten; zo zal één hunner de complete verlichting voor zijn rekening nemen. Het gezin verblijft momenteel nog in het opvangcentrum te Ootmarssuum: man van 24 jaar, vrouw, wier eerste baby hoogst waarschijnlijk in Velsen het levenslicht zal aanschouwen en de 17-jarige zuster van Horvath. Aanbod Inmiddels is er een aanbod gekomen van de heer Spaan, eigenaar van een construc tiebedrijf aan de Bloemstraat in Oud-IJ mui den, voor woonruimte ten behoeve van een Hongaars gezin, waar de gemeente tot haar spijt niet op kon ingaan. Na het vertrek van de vorige bewoonster kwam namelijk aan de overkant van zijn bedrijfspand een parterre-etage vrij, be vattende twee kamers, een keuken en een toilet, die de heer Spaan als kantoorruimte wilde en mocht inrichten. Hij bood het ech ter aan als woonruimte voor een klein Hongaars gezin, waarvan de heer des hui zes werk zou kunnen vinden in zijn be drijf. Aanvankelijk leek het gemeentebestuur er wel oren naar te hebben, maar na enige technische rapporten te hebben ingewonnen over het aangeboden pand, moest het col lege van B. en W. met dank voor de geste besluiten het aanbod niet te accepteren, daar men in de boezem van het gemeente bestuur er van uit ging, dat de hulp aan de drie Hongaarse gezinnen of eventueel meer zo goed mogelijk moet zijn. De teleurstelling van de hoer Spaan was te erger, omdat hij het huis heeft laten behangen en er gas en water in heeft laten >0<XXXXY3©COCOCC<X>OCCOCOeOCOOOOOCOOCOOOOOOOOCOOOCCCOCOOCO< Bij Velsens gemeentelijk comité voor f de hulp aan de Hongaarse vluchtelingen g is weer een bedrag van ruim vijfhon- 8 derd gulden binnengekome.n. De laai- j ste stand was f 18.935,24. Daarbij kwam: ingewisseld vreemd geld f 17.79; perso- neel Ossendorpschool f36; personeel 8 jNeco f250; scholen (nagekomen inzame- ling) f 61.56; M. de Weers en zn. f 100; mevrouw Anten f 10.50; via de giro Vel- S ser Gemeenschap N.N. f 10 en N.N. f 15. I Totaal f 19.436,09. oooooooooooo 8 OOOOOCX aanbrengen, terwijl hij bereid is er nog meer aan te laten doen, indien het inder daad aan een Hongaars gezin kan worden toegewezen. Voor de beide argumenten is te voelen' die van de heer Spaan, die zelf veel har telijkheid van Tsjechen en Hongaren heeft ondervonden, en iets „terug wilde doen" liggen in het spontaan-menselijke vlak en hij voert verder aan, dat het onderhouden van de in opvangcentra verblijvende ge zinnen ook een slordig bedrag kost, dat bij het accepteren van zijn aanbod deels terug zou komen als produktieve arbeid. De ge meente meent echter, dat de huisvesting goed moet zijn en kan drie huizen aan bieden, waarbij natuurlijk de Velsense wo ningnood zwaar meetelt, maar de nood van de vluchtelingen moest voorgaan, terwij1 de overheid verder aanvoert, dat in een te saneren gemeentedeel als oud-IJmuiden weinig kans bestaat, dat het te huisvesten gezin zich spoedig en op de juiste wijze integreert met de bevolking. KAV houdt kerstavond De afdeling Heemskerk van de r.-k. vrouwenvereniging houdt woensdag 19 de cember in zaal Flora de traditionele Kerst avond. Op deze avond zullen de leden een kerstsnel opvoeren. In „I've always loved you" welke film donderdag in „Thalia" te IJmuiden draait kan men in de eerste plaats genieten van een van 's werelds grootste pianisten. Ar thur Rubinstein, die muziek ten gehore brengt van Rachmaninoff, Von Beethoven, Mozart, Wagner, Chopin, Mendelssohn, Bach, Schubert en Brahms. Het verhaal zelf heeft weinig om het lijf. Een knappe pianiste wordt geheel opgeleid door Leopold Goronoff een bekend diri gent. Samen maken zij een toernee door Europa en tijdens cleze tocht ontdekt de pianiste dat zij van de dirigent houdt. Nu is dat niet zo eenvoudig want thuis wacht een jonge boer die eveneens zijn zinnen op het meisje heeft gezet. Moeilijkheden dus, die door de regisseur echter op vlotte wijze in kleuren zijn opgelost. De opgeschoten clientele van IJmuidens automatieken - en helaas ook oudere, naar ik mag aannemen wijzere - mensen houden er een pijnlijk en ver re van waardig vermaak op na: het opjagen van medebur gers, wier begripsvermogen niet ver genoeg reikt om te merken, dat zij er tussen ge nomen worden en die dus maar al te graag ingaan op de hit serijtjes van vrouwen en man nen, welke wèl hij hun volle verstand zijn. Al eens eerder heb ik u ge wezen op het onplezierige ple zier, dat sommigen blijkbaar ontlenen aan de levensblijheid van een boom van een IJmui- denaar, die zich bij het horen van ons aller draaiorgel niet meer helemaal kan houden en dan met onbedorven pret aan de dans slaat. Deze zelfde jon geman zwerft nogal eens bij de openbare eethuisjes rond, waar in de avondstonden het pu bliek zijn kwartjes ruilt tegen saucijzen en soezen, croquetten en salades. En dan schept een gedeelte van het herkauwende jonge lingschap er blijkbaar een ver maak in hem dingen te laten roepen en doen, die voos ge lach aan de gniffelende schare ontlokken. Het is natuurlijk verdraaid flink en het is om te gieren, maar het is alleen maar niet menselijk. Er worden geen namen ge noemd in een andere schreeuw, die tot mij komt, toevalliger wijs uit hetzelfde instituut aan dezelfde Zeeweg, als waar de anti-lawaaicampagne van deze zelfde Lantaarn geboren werd. Er wordt alleen maar gespro ken van „een echtpaar". En ingewijden weten drom mels goed, welk echtpaar hier mee bedoeld wordt: het paar mensen, dat uit de volheid zijns harten al jaren gedurende de Sinterklaastijd zorgt voor de kleinen, die in die voor hen eenzame dagen te bedde lig gen en die ook dit jaar weer een onvergetelijke dag hebben opgetuigd voor het koor der kleine schobbers, dat de schoen niet zelf onder de schoorsteen thuis kan zetten en daarom meer dan andere kinderen on ze grote-mensen-aandacht ver dient. Die hebben ze in IJmiuden dubbel en dwars gekregen en ik sluit mij volledig aan bij de lof, die over het „echtpaar", dat hiervoor in touw was, is uitgegoten. „Dat op uw werk zegen mo ge rusten" schrijft een dank bare moeder mij. Rekent u daar maar op. De treinen, die met Hoog ovenwerkers volgestouwd, des morgens en des middags naar en van IJmuiden boemelen, kunnen nauwelijks vergeleken worden met rijdende bastions der menselijke beschaving. Ik heb zulks niet geheel van mezelf, maar „de Grijper", het vriendelijk orgaantje, dat voor het verzamelde KNHS-perso- neel van tijd tot tijd het licht ziet, meldt dit ook al vrij be drukt: een moeder klaagt aan de opstellers van die Grijper haar nood over de lamentabele taal, welke door de reizende Hoogovenmannen wordt uitge slagen tegenover haar school gaande zoon en vraagt pijnlijk getroffen om wat meer beheer sing als er kinderen bij zijn. 9th n I ui3-m*»a *-:*v iiK/n siimuvitrv ni «jii-jw en En van een reizende IJmui- denaar, die des maandags te avond wel eens de retourtrein naar Haarlem moet bezigen, komt het verhaal over een vol gepakte Hoogoventrein, waarin een oud en zeer grijs dametje met haar valies binnenkwam en verwachtingsvol langs de coupés wandelde in de rustige overtuiging, dat één van de 756 jonge liên, die daar op de banken waren gezeten, wel een plaatsje zouden afstaan aan de vriendelijke ouderdom, wel ke vermoeid op reis moest gaan. Ze hebben haar niet eens gezién, de knapen, die over EDO en RCH van alles wisten, maar over het nog belangrijker probleem der humane beleefd heid blijkbaar niets. Het is te bejammeren, dat wij onze wel vaart bevechten moetenmet zulk een afgestompt werkerskoor en dat speciaal de jongeren de elementaire wetten van fatsoen Een goede, oude vriendin heeft als gevolg van een klein mankement in haar binnenste opbouw enige tijd in het zieken huis aan de Zeeweg gelegen en buiten vele prettige ervaringen met de allervriendelijkste zusters, die haar natje en droogje in alle opzichten verzorgden, heeft zij één jammerklacht te mijner attentie laten horen, die ik gaarne ten profijte van alle zieken aan die Zeeweg aan u doorgeef, omdat gij er alleen tesaam wat aan kunt doen. Dat zat zo. Zij lag in een zaaltje, waar het gedruis van de straat lichtelijk edoch houd baar doordrong, maar waar het smijten met autodeuren op de parkeerplaats een steeds terug kerende pijniging is geworden in de lange, stille dagen van heur ziekbed. En nu was haar „geval" niet zo verschrikkelijk ernstig, dat zij volstrekte stilte behoefde, maar heur zwakke constitutie rilde toch wel telkens van het lawijt, dat er opsteeg van bui ten, wanneer een onnadenken de automan zijn portier dicht klapte als ware hij alleen op de Mookerhei. Dit gedruis werd dan later steevast opgevolgd door het zoevend wegtrekken van de auto zelve, al dan niet voorafgegaan door één of meer portierknallen. En de brom fietsers ach, die bromfiet sers, nagels aan onze verkeers- doodkist en plaag voor de zie ken van het Antoniuszieken- huis zij had ze allemaal wel aan de ketting willen leg gen gedurende haar onwelzijn temidden der zusteren van St. Anthonius. Want wat knetteren die dingen onmenselijk hard door de ziekenhuisstilte. Nademaal zij er van over tuigd is, dat niet alleen zij dit euvel smertelijk heeft ervaren, verzoekt zij mij alle verkeers- gebruikers, die in de buurt van het ziekenhuis moeten zijn en speciaal hen, die op het par- keerplaatsje moeten verwijlen, compassie te betrachten met de zieken van IJmuiden. Want die kunnen het vaak niet heb ben het knallen, het weg trekken en het knetteren. Ge wist het natuurlijk niet en ge hebt er nimmer bij stil gestaan, stel ik mij voor, maar nu ge het wèl weet, zal het zeker geruislozer worden in deze contreien daar ben ik zeker van. - Anders moest ge er zélf maar eens een poosje gaan liggen en u ergere welwillendheid blijkbaar geheel zijn kwijt geraakt in de smeltovens onzer grootste industrie. ^<XCOOCOCCOCOOCCOOCOCCO<XCCOOGOOOCOGOC>C< GEMEEN X Er zijn van die kleine narigheden in onze samen- j: leving, die haast even hard treffen als de grote klap- 8 pen, welke de diplomaten 8 elkaar om de oren plegen te verkopen. Zo als de ve- g nijnige tik, die een arbeider c van de firma Henskens, 8 werkend achter de Hoog- ovens, moest incasseren, g toen hij zaterdag leren vest 8 en alpinopet zou pakken, om daarin en daar onder 8 huiswaarts te gaan - vest 8 en muts waren verdwenen g - gestolen Gelukkig sprong het war- 8 me hart van een terreinbe- waker der Hoogovens bij en kon de bestolene zijn 8 overhemd bedekken met 8 een politiejas, zodat hij niet koud en ellendig huiswaarts hoefde te peddelen. Geld voor nieuw is er 8 niet; wel vijf kinderen, die g wat in hun schoentje ver- wachten, maar daar wel eens bedrogen in uit zouden kunnen komen. Als we het eens op een 8 „vergissing" hielden en de 8 zaak vandaag nog recht- g trokken. Dan kunnen vest 8 en alpino nog net op tijd in de M. K. Hofstedestraat 15 terecht komen. Het wordt aldus een dubbel feest vanavond. En we zwijgen er verder over. 8 oocoooooooooooooooooooooooooooooooooooa De bejaarden van IJmuiden, die blijkens een schoon verhaal in dit goede dagblad aan de slag zijn getogen met het ver vaardigen van een omvang rijke maquette van onze plaats en daar schik en goesting in hebben, zodat het geheel lang zaam opschiet zouden bijzon der gediend zijn met een klei ne steun onzerzijds. Bepaalde onderdelen van de kleine stad- in-aanbouw kunnen zij name lijk niet precies „echt" krijgen en daartoe zouden alleen foto kieken hen uit de brand kun nen helpen, bij voorkeur foto kieken uit de lucht genomen. Ik weet zeker, dat ze er zijn. Maar waar? Iedereen, die een steentje wil geven en er dan zeker van kan zijn, dat de kost baarheden terugkomen, kan zich tot de Huygensstraat 24 wenden, of tot het Zusterhuis aan de Kanaalstraat oftewel het nieuwe Jeugdhonk. Vraagt u maar naar meneer Licht, die weet er van. Dankbaarheid bij voorbaat verzekerd. Lampenier Prijzen van dinsdag. Heilbot 3,002,60; tarbot I 4,20—3,90, per kg. V. haring 32,50— 21,50; makreel 30—21; gr. schelvis 51—40; grm. schelvis 4538; kim. schelvis 3926; kl. schelvis I 3424; kl. schelvis II 2312; wijting 22—8; gr. gul 58; midd. gul 43—38; poontjes 109, per 50 kg. Gr. kabeljauw 288—144; gra koolvis zw. 8874; gr. koolvis wit 114110, per 125 kg. Aanvoer van dinsdag. 1 kist tarbot, 1 kist heilbot, 2060 kisten haring, 195 kisten makreel, 1050 kisten schelvis, 234 kisten wij ting, 25 kisten kabeljauw en gul, 12 kisten poon, 10 kisten koolvis, 12 kisten diversen. Totaal 3600 kisten. Besommingen van dinsdag. KW 87 f16.500: KW 99 f 13.900; SCH 171 f41.300; KW 127 f2600; KW 45 f3796; KW 127 f3256; KW 47 f3910; KW 37 f1712; KW 163 f228. ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Voor de feestelijke uitreiking van de prijzen aan de winnaars van de compe titie der Beverwijkse klaverjasclub „De Vriendenkring", die dinsdagavond in het clubhuis café Appeldoorn werd gehouden bestond van de zijde der leden een grote belangstelling. De voorzitter de heer J. v. d. Ham verheugde zich er over dat de wedstrijden weer sportief en gezellig zijn verlopen. Het ledental beweegt zich in stijgende lijn. St. Nicolaas was bereid ge vonden om de prijzen persoonlijk uit te reiken. Een mooie geste van de clubhuis houder de heer Appeldoorn was het be schikbaar stellen van een collectie prijzen. De eerst aankomende was mevrouw v. d. Ham met 27.104 pnt; 2. T. Huider 26.394 pnt; 3. B. v. d. Mey 26.119 pnt; 4. mevrouw Groeneveld 25.941 pnt; 5. G. van Meurs 25.758 pnt; 6. mevrouw Woning 25.661 pnt; 7. C. Teeling 25.471 pnt; 8. mevrouw De Nijs 25.470 pnt; 9. W. Deugd 25.324 pnt; 10. J. v. d. Ham 24.286 pnt. De avond werd verder doorgebracht met het leggen van een kaartje. beker speelde F.xcelsior tegen de Haarlemse vereniging „SVV". De ontmoeting eindigde in een 10-10 gelijkspel. De persoonlijke uit- slagen waren: 9 0 B. Groot (E.) 66 38 33 J. v. Schie (S.) 64 64 33 13 2 •T. C. Hartog 254 254 33 31 2 J. Willemse 275 140 33 19 0 H. Duin 58 38 34 6 0 G. Kol 56 56 34 6 2 H. Middelkoop 33 17 30 5 0 C. Tol 43 43 30 9 2 J. v. Urk 51 34 25 7 0 A. Zwart 48 48 25 11 2 H. Duin 58 .58 33 11 2 ■T v. d. Kroft 54 49 33 7 0 N. Vessies 113 84 36 15 0 H. Jansen 91 91 36 11 2 C. Grapendaal 76 76 26 11 2 G. Terreehorst 73 48 26 10 0 P. Appeldoorn 74 74 33 8 2 H. Boogaard 86 76 33 15 0 C. Oovovaar 74 74 32 14 2 T. de Winter 76 54 32 7 0 KAB houdt klaverjasdrive De Culturele Dienst van de KAB organi seert maandag 17 december in het KSA-ge- bouw te Beverwijk een klaverjasdrive voor haar leden. Hengelaars gaan klaverjassen Ter versteviging van de onderlinge bana houdt de Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJmond Vissers" zaterdag 15 december in hotel „Parkzicht" een klaverjasdrive. ADVERTENTIE VL A ï.v;.v-.U.r. p »,ïVi vf.v: Onze beddenafdeling heeft voor de meest A verwende slaper wel een matras die ideaal is. v:;i Steek Uw (nacht-)licht eens op bij ArA 1 - - A i. I X a. r.:L WONINGINRICHTING BEVERWIJK specialisten sinds jaren! Tijdens de ledenvergadering van de Ge reformeerde kerk te Beverwijk is afscheid genomen van het kostersgezin, de heer en mevrouw Smit-Cuperus, die naar Nieuw Zeeland emigreren. In hartelijke bewoor dingen stelde de plaatselijke predikant ds. C. Meyer de ijver en plichtbetrachting van het echtpaar in het licht. Hij bood enige cadeaus aan, waaronder een foto van het kerkgebouw. Op deze avond werd tevens de nieuwe koster aan de leden voor gesteld en welkom geheten. Door de bazaarcommissie werd bij monde van de heer Kroon op originele wijze de opbrengst van de eind oktober gehouden bazaar, zijnde f 2676,— over handigd. Ds. Meyer sprak zijn dankbaar heid uit voor deze opbrengst die de vorige met f 700,overtrof en was vooral er kentelijk voor het vele werk dat de uit zeven leden bestaande bazaarcommissie voor dit mooie resultaat had verzet. De predikant sprak op deze bijeenkomst over de secten, welk onderwerp met grote aandacht werd gevolgd. Tot slot volgde nog een uitvoerige gedachtenwisseling.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3