voor Nieuwe Amsterdamse trams vooral gebouwd voor topvervoer Geruchten zonder voldoende grond over vijfde republiek Amsterdamse Beurs Generaal de Gaulle zou terugkeren en zich met Mendès-France verbinden I) IBI S Met 'n Roy co-soepje breng je weer eens wat anders op tafel i 9 Ondanks benzinenood tóch rijden Kort nieuws Japan steekt Noorwegen in walvisvaart de loef af Hoogovens gevoelig voor stookolieschaarste Staatsvissershavenbedrijf naar record Aanvoer van verse haring niet veel minder dan in 1955 Hoofdprijzen Staatsloterij Arbeider brak been door aanrijding met motorschop Vrachtwagen tegen personenauto en door winkelraam Burgerlijke stand van Gastricum Plaats een Luidspreker „IK heb er iets op gevonden. Ik geef een bordje soep vooraf. Dat verandert een maaltijd volkomen. Vooral zo'n apart soepje van Royco! Er zijn zes smaken, dus keus genoeg." Hier zijn ze alle zes: Royco Groentesoep, Kippensoep, Kalfsbouillonsocp, Aspergesoep, Vermicellisoep en Erwtensoep g DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 DE AMSTERDAMSE WETHOUDER voor de bedrijven, mr. F. H. C. van Wijck, en de directeur van het gemeentevervoerbedrijf van de rijkshoofdstad, ir. W. Ybema, hebben woensdag in de fabriek van Beijnes zich op de hoogte gesteld hoe de bouw vordert van de vijfentwintig gelede tramstellen, die in de loop van het volgend voorjaar in gebruik zullen worden genomen op de via de Leidsestraat rijdende lijnen 1 en 2. Er zijn drie factoren geweest welke de keus op gelede tram stellen hebben doen vallen: de noodzaak om in zeer korte spitstijden (een. half uur a drie kwartier) een zeer groot vervoersaanbod te moeten opvangen met zo mogelijk eenzelfde aantal tractie-eenheden als in de normale dienst het geval is, de noodzaak om de personeelsbezetting zo gering mogelijk te houden en tenslotte de wenselijk heid om een tramstel te verkrijgen, dat door zijn afmetingen een minder groot obstakel in het stadsverkeer zal zijn dan de gebruikelijke combinatie van motor rijtuig met aanhangwagen. De gelede tram nu komt aan al die eisen tegemoet. Zij is acht tien meter lang, kan bijna 150 passagiers vervoeren op veertig zit- en 106 staan plaatsen, welke rei zigers door één con ducteur bediend kun nen worden. Uiterlijk zullen de trams op vallen door hun kleur, want 't G.V.A. heeft het vertrouwde blauw verlaten voor grijs in twee nuances en wit. En verder heeft men nu ook de ouderwetse sleepbeu- gel afgezworen: de nieuwe stroomafne mers krijgen het veel betere schaarmodel. De enorm grote lijn- nummers aan de voorzijde zullen zeker de aandacht trekken: de cijfers worden wel 35 centimeter hoog. Daartegenover blijft de aanduiding van het eindpunt op de richtingsfilm van be scheiden afmetingen: „het staat in dertig percent van de ge vallen toch verkeerd", zei directeur Ybema berustend. En dan is er na tuurlijk de „harmo nica" op de plaats van de geleding tussen de beide delen van de tram. Voor- en achterstuk zijn ten opzichte van elkaar wendbaar door middel van een schijf, welke het „scharnier" vormt. De construc tie van deze schijf is zo, dat men zonder bezwaar van de ene helft van de tram in de andere kan stappen, ook in bochten of bij het passeren van wissels. Verhoogde bruggen veroorzaken al evenmin moei lijkheden. Het betreft hier een Italiaanse uitvinding waarvan het octrooirecht voor Nederland bij een Zwitserse fabriek is te recht gekomen, dezelfde onderneming die een soortgelijk model tram aan Rotterdam levert. Beijnes bouwt nu in licentie, op voorwaarde dat bepaalde onderdelen door de Zwitserse onderneming worden ge leverd. De elektrische uitrusting voor deze trams wordt door Siemens verzorgd. In het voorste en achterste draaistel zijn de vier motoren elk van vijftig kilowatt aan gebracht. Het middelste draaistel bevat geen motoren en is juist onder het „schar nier" geplaatst. Achter in de wagen is een dubbele in gang, terwijl in totaal drie uitgangen aan gebracht zijn, verdeeld over de lengte van de wagen en natuurlijk voorzien van een „anti-knel-inrichting". Zowel bestuurder als conducteur kunnen het publiek door middel van luidsprekers toespreken. De besturing is zeer vereenvoudigd; geen handrad meer, maar een stuurknuppel, die vooruit rijden of achteruit rem men kan worden bewogen. Grote aan- Op het voorbalcon van een in aanbouw zijnde tramwagen bekijken de wet houder mr. H. F. C. van Wijck, de tramdirecteur ir. W. Ybema en direc teur ir. G. O. J. van Ditzhuyzen van de n.v. Beijnes de details van het nieuwe dacht is aan het remsysteem geschonken. Als bedrijfsrem dient de elektrische rem. In geval van nood kan de bestuurder bo vendien met de voet de zes railremmen en de vier elektrische zandstrooiers in werking stellen. Mocht de elektrische rem weigeren, dan staat hem nog een reserve- rem ter beschikking. Door' n.l. aan een klein handel te trekken treden in werking de vier elektro-hydraulische schijfremmen, de railremmen en de zandstrooiers en wordt bovendien de rijstroom uitgescha keld. Eenzelfde handel bevindt zich bij de conducteur, die dus in geval van nood de wagen onmiddellijk tot stilstand kan bren gen. Tenslotte heeft de bestuurder nog een handrem om de wagen te parkeren. Tenslotte is er ook nog gedacht aan de veiligheid van voetgangers en fietsers. Mochten die onverhoopt voor de tram ten val komen, dan zakt onmiddellijk een „vanger" voor de wielen, zodat het slacht offer wel wordt meegeschoven, maar vee) minder gevaar loopt te worden overreden. Een dergelijke beveiliging werd niet voor automobilisten getroffen. Bij een botsing tussen een auto en een tram zal het voor balcon ongedeerd uit de strijd komen, welke garantie echter niet aan de auto kan worden gegeven, integendeel. Directeur Zandvoortse circuit schreef actueel boekje Op verzoek van de uitgeversmaatschappij „Diligentia" te Amsterdam schreef de heer J. Th. B. Hugenholtz, directeur van het circuit te Zandvoort, een klein doch actueel boekje naar aanleiding van het zondags-rijverbod, onder de titel: „Ben zinenood?.... Tóch rijden!!" Het boekje is thans verschenen in een omvang van 64 pagina's en voorzien van een aantrek kelijk kartonnen omslag. In het voorwoord verklaart de schrijver, dat spanningen van internationale aard direkt terugslaan op het levensvocht van het gemotoriseerde verkeer. Wat kunnen wij doen bi.i benzineschaarste? Hoe kun nen wij zo zuinig mogelijk rijden? Welke middelen staan het verkeer ten dienste als het nog erger wordt? Op deze en méér actuele vragen geeft de heer Hugenholtz een duidelijk en vlot antwoord. Deel I is gewijd aan het onderwerp: „Zuiniger rij den op benzine" en behandelt rijmethoden, afstellen van de motor, afstellen en rege len van andere onderdelen. Deel II is ge titeld: „Rijden zonder benzine" en schenkt aandacht aan de stoomauto, de elektrische auto, de dieselmotor, het mengen van ben zine met andere brandstoffen, het gebruik van petroleum, het rijden op gassen, de gas-generator en bevat tot slot enkele ge boden voor de zuinige rijder. De tongenvisserij is bij de boei ST 3 weer opgeleefd: de loggers en kotters vingen gisteren 200 a 300 kilo en 6 a 8 manden vis. Langs de kust liepen de vangsten van 80 tot 120 kilo tong en van 8 tot 10 manden vis. In het Kanaal blijft de haringvisserij slecht: er werd onder de Franse kust bij Dieppe wat haring gevangen: trekken van 20 tot 30 manden. Om de Noord op 58 N.B. is de visserij gisteren uitstekend gewor den: dagvangsten van 250 a 300 manden hoops, meest schelvis en makreel. Het weer was goed. De VIOS meldde van twee trek ken 120 manden vis; de Curapao trekken van 60 en 80 manden en de Claesje trekken van 30 a 40 manden. 3-3% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank. Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 89 91 220% 296 207 300% 345 290 251% 160 347 751% 149,10 74% 193% a 171% 310 93 100 217 166% 185% 186 76 182% 71% 45% 88% 38% Voorbeurs koersen 226 256 355 155,80 .t: De notering Kon. Olie wordt voortaan uitgedrukt in guldens voor coupures vah ƒ20 nominaal. De koers volgens de oude berekening krijgt men door de guldens notering met vijf te vermenigvuldigen. (Van ónze correspondent in Parijs) Ofschoon generaal Charles de Gaulle, de grote zwijger der Franse politiek, zijn mond sedert enige tijd niet meer in het openbaar heeft geopend, doen 'er in Parijs weer hardnekkige geruchten de ronde over een beslissende rol, die hij binnenkort zou gaan spelen. Wanneer de generaal, volgens zijn. gewoonte eens per week te Parijs zijn politieke relaties ontvangt, verbergt hij zijn grote ongerustheid over de gang van zaken niet. Hij staat daarin niet alleen. In vroegere jaren, toen hij aan het hoofd stond van zijn Republikeinse volksbewe ging, die intussen ter ziele is gegaan, placht hij, op de meest dramatische momenten, tijdens een speciale persconferentie ban vloeken te werpen naar de ministers en de „overige profiteurs van een systeem waar aan Frankrijk ten gronde zal moeten gaan". Van zulke oratorische aan- en uit vallen lijkt hij het betrekkelijk nut nu wel in te zien, maar de jongste gebeurtenissen en haar gevolgen laten hem zeker niet onberoerd. Volgens verschillende berichten wordt er ijverig gewerkt aan de voorbereiding van een terugkeer van de generaal aan het hoofd van de regering. De socialistische premier Guy Mollet kan, hoe sterk zijn parlementaire positie ook nog moge lijken, niet op het kussen blijven en zelfs in de rechtse kringen, die hem in het bijzonder steunen, begint men te vrezen voor de brokken, die dit kabinet heeft gemaakt. Ook hier vraagt men zich af, hoe, na de teleurstellende afloop van het Egyptische avontuur, Algerije nog kan worden gered, terwijl men tevens inziet dat het verlies van dit gebied Frankrijk op den duur ook de andere, laatste, bezittingen in Midden- Afrika kan kosten. Vooral met het oog hierop wordt de naam van De Gaulle veelvuldig genoemd. Hij is altijd beschouwd als de laatste troef die Frankrijk in reserve moest hou den om het land van de ondergang te be hoeden zoals hij dat na 1940 heeft ge daan en bovendien behoort de gene raal tot de weinige leidende figuren in Frankrijk, die hun krediet bij de Afri kaanse volken nog niet hebben verspeeld. Het is bijvoorbeeld bekend dat de Marok kaanse sultan De Gaulle nog altijd dank baar is voor het vertrouwen dat hij ook in de donkerste tijden in hem bleef stellen en velen zien de generaal als de enige figuur, die de Franse unie, welke tot dus ver alleen op papier bestaat, tot leven zou kunnen wekken. Niet uitgesloten Is het ogenblik aangebroken om een be roep op De Gaulle te doen? Het is niet uitgesloten, zomin als het onmogelijk is dat tussen hem en Pierre Mendès France, wiens denkbeelden en karakter in vele op zichten overeenkomst met die van De Gaulle vertonen, een akkoord zou worden gesloten, waaraan al moet zijn gewerkt, voor een nauwe en actieve samenwerking. Zeker is dat De Gaulle zich niet nog maals zal laten strikken voor een experi ment, waarvoor hij al eens eerder heeft betaald. De generaal zal stellig niet bereid zijn onder het huidige „systeem" de macht over te nemen, omdat hij beseft hoe ge makkelijk en snel de „politici" hem dan weer beentje zouden kunnen lichten. Hij zal eisen stellen en die zullen niet licht zijn. Een grondwetswijziging zou nood zakelijk zijn om de generaal een positie te verzekeren, die met die van de Ameri kaanse president te vergelijken zou wezen. De vierde republiek zou voor de vijfde het veld moeten ruimen. Niet acuut Van beide zijden, van de kant van de generaal en van de politici, zal men te voren weten dat er een beslissende stap wordt gezet, die geen mogelijkheid tot terugkeer zal laten. Is dit besef reeds aan wezig? Onder de politici is er weinig te be merken van een bereidheid alle of vrij wel alle bevoegdheden in de handen van de generaal bevrijder te leggen. De druk zal dus van het volk zelf moeten uitgaan. En ook van zo'n druk is vrijwel niets te bespeuren. Mocht er thans een crisis uitbreken, dan is het waarschijn lijker dat de een of andere oud-gediende het stuur van Mollet zal overnemen. De naam van de vroegere premier René Pleven ^wordt herhaaldelijk genoemd, om dat hij op de steun van Washington moet kunnen rekenen, een troef die onder de huidige omstandigheden bepaald niet te onderschatten valt.... Maar ook deze kwestie lijkt nog niet acuut te zijn. Hoe failliet de Franse boedel ook mag lijken, Mollet geeft de moed niet op dat hij, bij de aanstaande debatten over de buitenlandse politiek, opnieuw het ver trouwen van het parlement zal verwerven. LONDEN (Reuter). De scheepvaart correspondent van de Times heeft voorspeld, dat Japan Noorwegen wellicht in het ko mende jaar van de eerste plaats als walvis varend land zal verdringen. In het komende seizoen zal er door twin tig walvisvloten aan de vangst worden deelgenomen negen Noorse, vijf Japanse, vier Britse, een Russische en een Neder landse. Noorwegen, dat nog steeds het groot ste walvisvarende land is ofschoon Japan wellicht volgend jaar deze plaats zal gaan innemen - dringt naar verluidt aan op rantsoenering van de vangst van dit sei zoen onder de verschillende deelnemende expedities als alternatief voor afschaffing van de internationale beperkingen. De huidige stookoliesituatie zal voor de IJmuidense Hoogovens enige beperkingen in de produktie harer waiserijen mee brengen. Bij informatie deelde men ons van de zijde der IJmuidense redersvereniging mee, dat de motortrawlers nog geen last met bunkeren hebben. Het Bedrijfschap voor Visserijprodukten verklaarde eveneens, dat er nog geen moeilijkheden zijn. Inmiddels is van de zijde van de Vereni ging van Eigenaars van Motortrawl- en Haringborgers te Katwijk een verklaring uitgegeven, dat de stijgende olieprijzen de visserij voor ernstige moeilijkheden plaatst. Het Staatsvissershavenbedrijf zal dit jaar ongetwijfeld een recordomzet bereiken. Werd van januari tot en met november van vorig jaar 66.486.707 kg vis omgezet voor f 32.038.157,87, in de eerste elf maanden van 1956 werd 65.661.794 kg vis aange voerd en werd een omzet bereikt van f 34.700.167.52. De omzet in november van dit jaar was f 3.451.092,01 voor 6.520.013 kg vis. Vorig jaar november werd aangevoerd 6.826,764 kg vis, die f 3.451.092,01 opbracht. De haring In de maanden juli, augustus, september, oktober en november van vorig jaar werd te IJmuiden aangevoerd 16.228.506 kg verse haring. De aanvoer was dit jaar iets kleiner: 15.528.773 kg verse haring. De aanvoer van verse haring in novem ber van dit jaar 3.129.245 kg groot tegen 2.923.717 kg in november 1955. Achterstand De Nederlandse visserijvloot heeft dit jaar een aanzienlijke achterstand in de pro duktie van zoute haring. Werd in 1955 tot en met 24 november aangevoerd 839.498 kantjes, dit jaar waren het er ruim 100.000 minder: 732.141 kantjes haring. 4e klasse lijst 12) 10.000: 18596 5.000: 21476 2.000: 20928 1.500: 2298 3098 13129 15490 16377 1.000: 2530 12165 400: 2802 4370 5179 20851 200: 1635 2160 2190 2329 3273 3634 4212 4568 5762 6221 8089 9601 10097 11002 11962 14095 14369 14615 14687 15451 15560 16623 19007 19070 19157 19653 Woensdagmiddag werd bij werkzaamheden ten westen van de Staalfabriek F. v. V. uit Alkmaar, werkzaam bij de fa. Nelis bij het wegtrekken van een rijplaat aangereden door een motorschop van deze firma. Met een gebroken linker-bovenbeen en buik klachten is v. V. opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk. Op de beruchte hoek De Ruyterstraat- Frans Naerboutstraat is gistermiddag een vrachtauto in botsing gekomen met een personenwagen. De vrachtwagen, die uit de De Ruyterstraat komende met flinke snel heid het kruispunt wilde passeren, botste op de kruising tegen een van links komen de personenauto aan. Vooral de personenauto werd deerlijk beschadigd en de bestuurders van de beide wagens liepen wat schrammen op; een naast de vrachtautochauffeur zittend jon getje werd eveneens licht gewond. De vrachtauto schoot na de aanrijding door en reed een spiegelruit van een kappers winkel aan gruis. Ook de vrachtwagen liep schade op. „De Ruyter" in IJmuiden met „Sinterklaasverlof" Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" meerde gis teren af aan de toeristeinsteiger. Het schip zou vanmorgen weer naar zee vertrekken om op te stomen naar Rotterdam. De bemanning is in de gelegenheid ge steld het Sint Nicolaasfeest thuis te vieren- „Young man with a horn" vanavond in „Thalia" De liefhebbers van jazzmuziek zullen aan de „Young man with a horn" ongetwijfeld veel genoegen beleven. Niet alleen omdat de vermaarde trompettist Harry James hier op zijn best te beluisteren is, niet alleen omdat de band van Hoagy Cormichael er in speelt en evenmin omdat de populaire vocaliste Doris Day zich laat horen, maar in de eerste plaats omdat deze rolprent ook de achter grond van de jazzmuziek in het licht stelt. We moeten er echter aan toevoegen dat de regisseur Michael Curitz. die zich kennelijk dit doel heeft gesteld, niet helemaal in zijn streven geslaagd is maar slechts hier en daar de synthese van de man en zijn muziek heeft weten te brengen. Aan de verleiding om enige zeer goede nummers van Harry James uit te biftten heeft hij geen weerstand kunnen bieden en de strekking van het ver haal komt hier en daar dan ook in het ge drang. Dat neemt echter niet weg dat „De jongen met de trompet" een aantrekkelijke rolprent is geworden die de bewonderaars van de muziek, met de kleine m, zeker zal boeien. Kirk Douglas, de trompettist, vertolkt zijn rol overtuigend en het zangeresje Doris Day blijkt niet alleen over een uitstekende stem maar ook over een flinke dosis acteertalent te beschikken. Laurel Bacall vervult de rol van de fatale vrouw subliem. Dit alles kan men vanavond in „Thalia" gaan bekijken waar dus niet „I've always loved jou" draait, zoals wij eerder abusieve lijk vermeldden. GEBOORTEN: Frank, z. van J. C. Borst lap en M. van Oosten; Johanna Catharina, d. van D. Schermer en C. C. Stuifbergen; Hen- drikus Franciscus, z. van J. E. Zonneveld en J. W. Burgmeijers; Willem Hendrik, z. van T. Ooms en A. de Graaf. GEHUWD: Jan de Jager en Wilhelmina Cornelia Hage, beiden te Castricum. OVERLEDEN: Cornelis Schoorl, 93 j., wedn. van K. Heneweer, wonende te Castri cum; Wilhelmina Amalia van Eek, 83 j., geh. met H. van der Woude, wonende te Castricum; Pieter Bakker, 66 j., wonende te Den Helder. PRODUCT door nijvere handen in Haarlem vervaar digd: „NOBELT" ateliers voor lingerie, blouses en pyjama's. Leidsevaart 442 Tel. 38955 Haarlem iÈÏ, J Een goed begin, zo'n bordje Royco kippensoep. De bouillon is getrokken van jong, mals kippenvlees. Daarbij verse peterselie en Ik natuurlijk de fijnste vermicelli. De toegevoegde kruiden zijn met zorg gekozen en gemengd. De Royco-kok heeft een eigen recept voor deze kostelijke soep een bijzonder recept. Proeft U maar! Ja Royco Kippensoep smaakt heerlijk. En U maakt deze soep in 5 minuten. Doe het vaak! Doe het morgen! I

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3