In Qotmarssum verlangen drie Hom laren maar IJmuiden CHARLIE'S TANTE f THALIA Agenda voor Velsen m Nederlandse afdeling van „Dickens Fellowship" wordt zaterdag gesticht Jeugdcorps IJmuider Harmonie voor de radio Visserij- varia 7 „Heel graag en heel gauw" r. Agenda voor Beverwijk Engelse walvisvaartmij verkoopt deel van vloot Traan over het beleid der Walvisvaartcommissie Schoolklas in Santpoort krijgt radiotoestel Zaterdag toneel in „Concordia" voor K.W. Fonds Jeugdkampioenschap schaken in Beverwijk Initiatief van G. Bomatis en N. Andriessen Afdeling tribuutplichtig aan Engels moedergenootschap Faillissementen BEVERWIJK Lawine kost mensenlevens Eerste tulpen op de Beverwijkse veiling ,.La Bordelaise" en „Parkzicht" speelden gelijk: 4-4 Miljoen graden Celsius bij proeven in Amerika DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 HIJ HEEFT eerst netjes zijn handen gewassen, de vijf entwintigjarige Hongaar, die wat bedremmeld aan het tafeltje schuift en met een afwachtende houding naar de tolk kijkt. Tot elf uur des morgens helpt hij, bijwijze van vrijetijdsbesteding, een handje aan de herbestrating van de weg tussen Ootmar- mm en Almelo, want een mens moet toch wat doen, om van nachten vol angst dromen en dagen vol ver veling af te komen. Er was iemand voor hem uit Velsen, had men hem gezegd in de recreatiezaal en zijn acht tienjarige vrouw en zusje Ga- briella moesten er ook bij zijn. Velsen ergens had dat wel een bekende klank, want was Velsen niet IJ mui den en stonden er in IJmui- den geen Hoogovens, waar men werk voor hem had ge vonden en een huis? „Horvath".aangenaam". We krijgen een stevige hand en de jonge echtgenote gaat wat moeilijk staan, om zich eveneens de hand te laten drukken. „Gabriella-mijn zus je". De tolk, een dame uit Boedapest, die in De Kuiper- berg van onschatbaar nut is, omdat zij zowel haar Hon gaars als haar Nederlands vloeiend spreekt, kijkt ons aan: „Vraagt u maar". En dan begint een vreemd gesprek van bedachtzaam ge stelde vragen, die allengs gre tiger worden, omdat de jonge man zo grif op alles ingaat en zo kennelijk véél wil weten. Over IJmuiden en over de afstand tot zijn werk en over de zee.... en natuurlijk over het huis. De dankbaarheid voor de gastvrijheid en een eigen dak in de nieuwe woongemeente is het treffendst bij Gabriella. Zij staat half op van haar stoel, als het haar wordt over verteld en slaat de handen in een. Dan kijkt ze haar broer en schoonzusje aan en roept iets, dat de tolk onmiddellijk overbrengt: „Ze vindt het zo verrukkelijk Met het eerste transport is het jonge gezin in Neoerland aangenomen. Hij droeg de groen-wit-rode oand van de inderhaast opgerichte bevrij dingstroepen nog om de arm na een paar ellendige wenen in het kleine industriestadje in de provincie Sopron „liever geen naam noemen" waar hij in 1949 ook al gepro beerd heeft er tussenuit te ko men. Toen mislukte het, met als direct gevolg enige maan den vestingstraf. Nu leen de vrijheid in eigen land te ko men, maar gisteren heeft hij in 't bioscoopje van Uotmav- sum toevallig zijn geboorte plaats weer teruggezien in het journaal. met Russische tanks in de straten en Ga briella heeft een paar keer naar het doek willen rennen, om het beeld stil te zetten, want zij meenden bekenden te zien. Zij heeft ai gevraagd de film nog eens en dan heel langzaam te draaien en dat zal de oioscoopeigenaar best wil len doen, want tenslotte heeft hij gisteravond de Hongaren van Kuiperberg ook al een gratis Sinterklaas voorstelling aangeboden. Maar dat alles verbleekt haast tegen het nieuws, dat er een huis voor de Horvath's klaar staat aan de Maasstraat in Velsen. Er wordt met ver der gevraagd naar de grootte of het meubilair het is een huis, een dak boven het hoofd en er is werk, dus er ligt weer een toekomst open. „Zeg alstublief in Velsen, dat wij er zo wel in willen" komt de kleine, donkere vrouw. „Het geeft niet, of het niet is ingericht, dat klaren we zelf wel. Een tafel en een bed is al meer dan genoeg. de rest komt heus vanzelf wel". Maar dan vertelt de >C<X>COCC<XXX<XX>GOCOCCOCCOOCCOOOC>OOOCOOOOC Achter in Overijsel, daar waar de blauwe heuvels 8 van Salland ongemerkt g 8 overlopen in het Duitse 8 grensgebied, staat in Oot- 8 marssum een zomertehuis 1, 8 van de PTT: „De Kuiper- o 8 berg". In dat geriefelijke f> gebouw hebben wij gisteren 8 drie nieuwe Velsenaren 8 8 gesproken: een vijfentwin- 8 jij tigjarige ijzergieter met 8 b zijn vrouw en zijn zeven- 8 tienjarige zusje - het gezin, 8 8 dat morgen al naar IJmui- 8 den komt en voor wie aan 8 de Maasstraat vele handen g 8 bezig zijn om de flat op 8 s nummer 65 op orde te bren- 8 8 gen. Uit het gesprek zijn g 8 een paar dingen boven alles blijven hangen: de oprech- 8 8 te dankbaarheid van dit 8 g ontheemde drietal, hun wil 8; 8 om zo gauw mogelijk weer 8 8 op eigen wieken te drijven 8 en een in simpele woorden g 8 neergelegde wens. dit alles 8 8 waard te zijn. „Zegt u ze 8 toch vooral in Velsen, dat g 8 we met zo weinig al tevre- den zijn" heeft de jonge 8 huisvrouw, die haar eerste 8 8 kindje verwacht, ons als 8 boodschap meegegeven. „En g zegt u ze ook, dat wij heel 8 graag zo gauw mogelijk g H komen 8 r> O XKXXXXXXXXX)OOCOOOOOCOOOOOOOCX)OCOOOOOOCO: tolk, dat als Velsen helpt, het goed en afdoend wil helpen en voor dat argument moeten de jonge ijzergieter en zijn vrouw zwichten. „Blij, in Holland te zijn?" Het is een stereotiepe vraag en ze wordt bijna stereotiep beantwoord, ware het niet, dat het zo volledig gemeend klinkt: „We zijn verschrikke lijk blij, juist hier te zijn ge komen en we willen alles doen, om ons gastvrijheid en vriendelijkheid waard te to nen". „Denkt u niet, dat er moeilijkheden met de taal zul len komen?" De achttienjarige mevrouw Horvath glimlacht „we willen ons aanpassen, zo snel als het maar kan". Omdat ze ziet, dat wij de stortvloed van klanken niet kunnen vol gen, wendt zij zich tot de tolk, die even later overbrengt: „Het zou heerlijk zijn, als er iemand Hongaars zou kunnen spreken om de jongelui even bitwijs te maken in de nieu we woonplaats, maar daarna willen ze het dolgraag zelf al lemaal doen. Hoe eerder ze Hollands kennen, hoe liever 't ze zal zijn. Ze hebben al een paar woordjes Hollands op gestoken en daar de Honga ren bijzonder snel talen leren, zal het best gaan. „Wat deed u voor uw brood?" In de ijzergieterij. Onge schoold arbeider. Leerling. Geen diploma's. „Kunnen ze me heus gebruiken?" Die twijfel aan alles wat nu werkelijkheid gaat worden, kruipt telkens het gesprek binnen. Maar aan de Maas straat zal volgende week het: bewijs worden geleverd. Want' dart is het flatje ingericht en schoon, dank zij vele behulp zame en zorgende handen, die: behoedzaam en naamloos een pleister pogen te drukken óp een wond in drie mensenhar ten, die nog nauwelijks opge houden heeft te bloeden en die nóg wel eens opengereten zal worden. In een bange droom of in een bioscoop. Of door nieuws van thuis, waar de rest van de familie achter bleef onder Russische bezet ting, echter met de vage be lofte: „Als het te bar wordt, gaan we het ook proberen". Morgenmiddag zullen de jongelui in Velsen arriveren. Zij zullen enkele dagen onder gebracht worden in een tand artsgezin, tot hun huis aan de Maasstraat geheel klaar is en gedurende die eerste tijd zal een Hongaars sprekende Ne derlandse zich een uur of wat per dag over het drietal ont fermen. om de eerste aanpas singsmoeilijkheden wat lichter te maken. Hoe zei Gabriella het ook al weer....: „Veel, veel boedancht". ADVERTENTIE het theater met de beste films Vrijdag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur en maandag t.m. woensdag 8 uur Hebt u er ook al van gehoord Nu kunt u hem zelf zien HEINZ RüHMANN als In kleuren 1 Zó hebt u nog nooit gelachen Toegang 18 jaar. Zondagmiddag 3 u.: ROY ROGERS in JONGENSRANCH Donderdag 13 dec. spec, voorstelling De glorieuze muziekfilm in kleuren CONCERTO Hedenavond 8 uur YOUNG MAN WITH A HORN met Kirk Douglas - Doris Day - Lauren Bacall. 18 j. DONDERDAG 6 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Young man with a horn". Rex, geen opgave. Aquariumvcreniging Velsen, 20 uur, Cul tureel Gebouw, bijeenkomst met aqua forum. Pieter Vermeulenmuseeum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 10—12.30 uur. VRIJDAG 7 DECEMBER Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30, 14.3017.30 en 1921 uur. Pieter Vermeulenmuseum, als donderdag. Thalia, 20 uur: „Charlie's tante". Rex, geen opgave. DONDERDAG 6 DECEMBER Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het ver loren continent". R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek, geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1013 en 1518 uur. Wijk aan Zee, "iliaal R.-K. leeszaal, St. Ödulfstraat 12, geopend dagelijks van 1011 en 17—18 uur. VRIJDAG 7 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Avon turen in Hongkong". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het kas teel in de schaduw". W.B. Theater, 20 uur: „Het duivels paard". „De Groentebeurs", 1418 uur: Ruiling erkenning kleinhandel. KSA-gebouw, 14—16 en 16—18 uur: Speel tuin Centrale, St. Nicolaasfeest. Openbare leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur, jeugdleeszaal, Zeestraat 26 geopend van 18.3020 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 1921 uur, lees- en stu diezaal geopend van 1518 en 1921.30 uur EDINBURGH, (Reuter) De maat schappij Chris Salvesen te Leith, een van de grootste walvisvaartondèrnemingen in de wereld, zal een deel van haar vloot aan een Japanse onderneming verkopen. Het be treft hier een fabrieksschip, de „Southern Venturer" en 7 vangschepen. De aankoop prijs is naar vernomen wordt ongeveer 3 miijoen pond sterling. De maatschappij deelde mede, dat zij haar schepen verkocht, omdat de politiek van de internationale commissie van de walvisvaart van zodanige aard is, dat een economisch functioneren van de walvis vaart onmogelijk is. Een woordvoerder van de maatschappij zeide, dat de transactie ge regeld is. Het bericht van de verkoop werd per telegram ter kennis gebracht van de expeditie der maatschappij, die onderweg is naar het Zuidpoolgebied en van het sta tion voor de walvisvaart te Leflth Harbour in Zuid-Georgia. In de telegrammen wordt er op gewezen, dat de maatschappij her haaldelijk de aandacht van de regering heeft gevestigd op het effect, dat de poli tiek van de internationale commissie voor de walvisvaart heeft op het gebruik van de schepen voor de walvisvaart. Deze poli tiek moedigt het zenden van nieuwe Pana mese, Japanse en Russische expedities aan. Als Sinterklaassurprise voor deelneming postzelactie Sint Nicolaas heeft met medewerking van enkele grote bedrijven voor een ver rassing gezorgd voor verscheidene school klassen in Nederland, die meegedaan heb ben aan de kinderpostzegeiactie. Ruim 17.000 kinderen in Nederland hebben aan deze actie deelgenomen en aan twintig schoolklassen in Nederland is een verras sing te beurt gevallen. De toewijzing was bijzonder moeilijk, want alle kinderen heb ben hun best gedaan. Met medewerking van een notaris is Sint Nicolaas er echter ingeslaagd de prijzen te verdelen. Tot de prijswinnaars behoort klas 5b van de Adolf van Nassauschool te Santpoort, die een radiotoestel voor schoolgebruik zal ont vangen. De andere prijzen bestonden uit vakan tiereisjes van veertien en zeven dagen en twee- en eendaagse schoolreisjes. De elftallen van „Noord" De opstellingen van de voetbalelftallen uit Velsen-Noord. die dit weekeinde spelen zijn: VVBDEM (op „Watervliet", 14.30 uur): VVB: A. Nieuwenhuijs; A. v. d. Schans en K Kil; R. Luitjes, F. Bruinzeel en J. Kers bergen; F. Boerink, F. Kooimans, H. Ver- swijveren, J. v. d. Linde en C. Luntz. Assendelft—Kinheim (te Assendelft, 14 uur): Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en W. Mol; J. v. d. Griend, W. Groeneveld en D. Bloem; T. Weidemann, J. Sparreboom, F. v. Well, A. Eyke en G. Sluiter. DCOIEV (te Haarlem, 14 uur): IEV: H. Alkemade; A. Harsveld en C. Schoot; A. dé Roos, G. v. Berneveld en J. Duin; H. de Reus, W. Buur, P. Persijn, J. de Reus en J. Schavemaker. Feest voora de Kinheim-jeugd Het bestuur van de voetbalvereniging „Kinheim" zal in samenwerking met de jeugdcommissie zaterdagmiddag in het ge meentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat een feestmiddag houden voor de jeugdleden, aspiranten en welpen. Het comité Velsen-Noord tot beharti ging van de belangen van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrij ding, dat zich telkens weer beijvert om zoveel mogelijk geld voor dit mooie doel te verzamelen, zal voor de liefhebbers van goed amateurtoneel zaterdagavond 8 de cember om acht uur in gebouw „Concor dia" een toneeluitvoering houden. De to neelvereniging „Jan van Dommelen" uit Santpoort onder regie van de heer Peter Brandsma heeft haar medewerking toege zegd met de opvoering van het blijspel In drie bedrijven door Gerald Savory „George en Margaret". De directie van de papier fabriek werkt aan de baten voor het fonds mee door het gratis in gebruik geven van haar gebouw „Concordia". De Noord'hollandse Schaakbond organi seert evenals voorgaande jaren het jeugd kampioenschap voor Noordhollandse scha kers met een leeftijdsgrens voor deelne mers die op 31 augustus 1957 de leeftijd van twintig jaar nog niet hebben bereikt. De jeugdleider van de N.H.S.B.. de heer F. H. Piet, Laan van Kanaan 105 te Be verwijk, is belast met de organisatie va-n dit jeugdkampioenschap. Daar aan deze ti telstrijd ook niet bij schaakclubs aange sloten jongeren kunnen deelnemen, stelt hij er prijs op de inschrijving voor deze ti telstrijd vóór 10 december te ontvangen. De aspirant-deelnemers, niet aangeslo ten bij een schaakclub, zullen voor zich zelf dienen uit te maken of zij sterk ge noeg spelen om aan deze wedstrijd te kun nen deelnemen. Het toernooi wordt dit jaar te Bever wijk gespeeld. De reiskosten voor de deel nemers worden vergoed. f DE TOT NU TOE ONBEPAALDE maar zeer groot geachte invloed van de Engelse schrijver Charles John Huffam Dickens (18121870) op Nederland en het Nederlandse volk en de grote schare van bewonderaars van deze schrijver in ons land, zijn aanleiding geworden tot de oprichting van een Nederlandse tak van de beroemde Dickens Fellowship, die in 1903 te Londen is gesticht. Aanstaande zater dag zal de oprichtingsvergadering plaats hebben in „Kraantje Lek" te Overveen, 's middags om vijf uur. De Nederlandse afdeling van de Dickens Fellowship zal de eerste tak zijn van het genootschap in een ander dan Engels-sprekend land. Welis waar is in 1932 een poging te Kopenhagen ondernomen als de huidige Nederlandse, maar de Denen hebben sindsdien niets van zich laten horen dan de mededeling, dat hun genootschap weer ontbonden was. Een dertigtal individuele leden en de Pickwick-club uit Hilvarenbeek de laatste heeft zich onder de Nederlandse afdeling van de Dickens Fellowship ge plaatst zullen zaterdag de oprichtings vergadering bijwonen, die zal worden ge- 1 ;d door de beide initiatiefnemers God fried Bomans, letterkundige, en Nico An driessen, architect. Het doel var. de Neder landse afdeling is de band tussen de Dickens-liefhebbers te verstevigen zo die er zou zij-n, of te scheppen vervolgens om dror speurwerk de invloed van Dickens in Nederland té bepalen en tep.slbtte; om feitelijke gegevens omtrent Dickens-en- Nederland te verzamelen. Bekend is reeds dat in Nederland de eerste vertaling van Dickens' werk is uitgegeven. Te schielijk De Hilvarenbeekse Pickwick-club heeft zich schielijker dan haar Engelse naam genoot bij de Dickens Fellowship gevoegd en zich onderdanig verklaard. „The Lon den Pickwick club", met George Bernard Shaw en Hillaire Belloc in de gelederen, werd onafhankelijk van, maar bijna ge- lijk+ij'dig met, de Dickens Fellowship op gericht, waarvan G. K. Chesterton een der eerste voorzitters was. De beide groepe ringen zijn pas vijf 'aar later gefuseerd onder de naam Dickens Fellowship, welk genootschap „The Dickensian" uitgeeft, aanvankelijk een maandblad, later een viermaandelijks- en sinds kort een drie maandelijks blad. Niet oubollig Het Nederlands genootschap wil zich niet oubollig bezighouden met futiliteiten als „waar snoot Sam Weller zijn neus", maar het is niet uitgesloten dat deze toch als vrije tijdsbesteding zullen kunnen worden geapprecieerd. „De belangrijkheid van Dickens heeft niets met zijn roem te ma ken, die misschien groeien, misschien ver minderen zal", zei Chesterton al; „ook heeft Dickens' belangrijkheid niets te ma ken met het twijfelachtige onderdeel van de litteraire critiek op hem; onweerspre kelijk alleen is Dickens' grootheid in de ge schiedenis ais een menselijk gebeuren". De Nederlandse afdeling van de Dickens Fellowship is evenals de andere zeven tig afdelingen in de Engels-sprekende lan den dat zijn horig aan het Engelse moe dergenootschap, dat van de Nederlandse af- Het jeugdkorps van de eniging besloot, in dit sei- deze gemeente uitreikte, ge- „IJmuider Harmonie" zal zoen de proef te nemen huldigd werd. Jongeren, die het concert zouden willen bijwonen, worden gratis hiertoe in de gelegenheid gesteld, indien zij een programma dat tevens als toegangsbewijs binnenkort voor de radio met het organiseren van optreden. Dat deze eer aan jeugdconcerten in verschil de IJmuider jongeren te lende plaatsen van ons beurt valt, is zeer zeker te land. beschouwen als een belo- Zaterdag 15 december is ning voor de toegewijde IJmuiden aan de beurt. studie en de bereikte pres- Dan komt de N.C.R.V. met dient bij de heer Tijs taties met deze waardevolle haar technische staf naar Sinjewel, Engelmundus- vrije-tijdsbesteding het Nederlands hervormd straat 24 afhalen, echter verenigingsgebouw, tenein- uitsluitend maandag 10 en Het is bij de N.C.R.V. de de uitzending van dit woensdag 12 december aan- reeds enige tijd de gewoon- concert, het zesde in deze staande tussen veertien en te voor haar serie „Jeugd- reeks, voor te bereiden. achttien uur. concerten", die onder lei- Het jeugdcorps der „IJ- Het concert wordt zater- ding staan van de bekende muider Harmonie", diri- dagmiddag 15 december zangeres en muziekpeda- gent Jan Groot, heeft daar- tussen kwart voor vier en goge Akke de Vries, contact toe een interessant pro- vijf uur gegeven. Daar er te zoeken met verenigin- gramma in studie genomen, een bandopname van ge- gen, waar de jeugd ge- waarop ook een werk van maakt wordt, sluit men de meenschappelijk de muziek de IJmuider componist, de zaaldeuren onherroepelijk daadwerkelijk beoefent. musicus Sam Vlessing, om kwart voor vier. De op- Tot dusver concerteerde voorkomt. Onze muziekre- name gaat daarop woens- men in de studio van de N. censent A. J. van der Weij- dagmiddag 19 december C. R. V., maar het bleek al den schreef voor dit pro- om drie uur de aether in. gauw, dat jonge luisteraars gramma een korte biogra- De uitvoerenden hopen, in het land graag zelf eens fie van deze IJmuidenaar, dat veel jonge muzieklief aanwezig zouden willen die indertijd bij zijn jubi- hebbers die bewuste zater- zijn bij zo'n concert. Dit is leum door Velsen's ge- dagmiddag komen luiste- een van de redenen, waar- meentebestuur met het ren, voorzien van een pro- om deze radio-omroepver- eerste ereburgerschap, dat gramma deling jaarlijks een guinea (ongeveer f 11), hoopt te ontvangen. Een vertegenwoordi ger uit Engeland zal zaterdag ter plaatse Kraantje Lek de oprichting in ogen schouw nemen. Het is waarschijnlijk dat de Dickenskenner H. Prenen de oprichting tijdens de bijeenkoms' zal bestrijden. De arrondissementsrechtbanK te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: D. van der Kamp. transport-ondernemer, Mo- lukkenstraat 56, Haarlem. Rechter-commis- saris: mr. J. D Vink en curator: nor. '7. Glastra, advocaat en procureur, Jansweg 52, Haarlem. B. Bijjcerk, schilder, Boeweg 1 a, Beir- wijk. Re'chter-commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. A. M. M. Leesberg, advocaat en procureur, Vondellaan 20. Beverwijk. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn n 3 december ge ëindigd de faillisementen van: C. Vissers, handelende onder de firma Commanditaire Vennootschap „Vissers Ma chinefabriek" C.V., wonende te Hoorfddorp, gem Haarlemmermeer, Kruisweg 1143 en van de n.v. Kwekerij „Meerzicht", statutair gevestigd te Aalsmeer, Aalsmeerderdijk 212. Bij beschikking van de rechtbank is in het faillissement van C. Schrader en C. Schrader —Herders, wonende te Haarlem. Korte Poel laan 23 a, een textielatelier exploiterende, in de plaats van mr. K. H. J. Arts, tot curator benoemu nr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur. Nieuwe Gracht 53 te Haarlem. „Weenink" gaat 25-jarig bestaan vieren Dinsdag 11 december organiseert de Be- verwijkse schaakclub „Weenink" in haar clubhuis een „schaakzotheidsavond". Deze bijeenkomst is bedoeld om het vijfentwin tigjarig bestaan te vieren. Klaverjasclub „De Nollen" groeit nog steeds De Beverwijkse klaverjasclub „De Nol len" mag zich verheugen in een gestage groei van het ledental. Hierdoor worden de onderlinge competities nog aantrekke lijker. Tijdens de in het clubhuis gehouden jaarvergadering deelde de voorzitter de heer G. Potman mee dat de wisselbeker dit jaar werd gewonnen door de heer J. Schoo- neberg. Bij de bestuursverkiezing werden de heren G. Potman, S. van der Plas. H. Groenenveld en M. de Vries herbenoemd. Meegedeeld werd nog dat in februari de jaarlijkse feestavond zal worden gehouden. Contactavond v.v. „Beverwijk" De voetbalvereniging „Beverwijk" orga niseert woensdag 12 december voor haar leden en donateurs een contactavond in haar clubhuis café Hoogerwerf. Filmavond L.T.B. De Beverwijkse afdeling van de LTB houdt op vrijdag 14 december in het KSA- gebouw een bijeenkomst. Het programma wordt verzorgd door een importmaatschap pij, die een aantal films zal vertonen. Evang. Lutherse gemeente Op zondag 23 december houdt de Evan gelisch Lutherse gemeente te Beverwijk een gemeente-avond, waarop de lekespel- groep een opvoering zal geven van „het kleine Kerstspel". Examen-resultaten Voor de examens in stenografie en ma- chineschrijven te Beverwijk slaagden de volgende kandij -.ten: Unie-praktijkdiploma C.B.L. machine- schrijven de dames J. M. Groen te Bever wijk, M. Nieuwenhuisen te Krommenie, C. Numan te Bevrewijk, G. SiebenlistRensen te Beverwijk; M. M. Slikker te Beverwijk; M. J. Voormeer te Heemskerk; A. A. Vrij hoef te IJmuiden-Oost; A. A. Welp te Vel- senn-Noord; T. G. C. v. d. Zon te Velsen- Noord; J. Kraakman te Beverwijk. Stenografie-Nederlands de dames: G. Bos- scher te Beverwijk; P. E. Ellen te Velsen- Noord; C. T. de Jong; M. F. v. d. Linde en M. Pielage, allen te Beverwijk en de heer J. de Poel te IJmuiden-Oost. Alle leerlingen werden opgeleid door het instituut Eggermont te Beverwijk. In de omgeving van Grindelwald in Zwitserland werden vier arbeiders be dolven onder een lawine die van de Gibelsteinhorn kwam. Een man kon gered worden, de drie anderen werden na lang zoeken door een reddingsploeg dood aangetroffen. Op de foto ziet men de leden van het reddingsteam aan het werk op de sneeuwheuvel die door de lawine werd gevormd. Woensdag, zijn op ple Beverwijkse bloe menveiling de eerste tulpen aangevoerd. Het waren de kleine rode Kersttulpen, de Brillant Star, aanvoerder was de heer J. Berkhout uit Uitgeest. Vorig jaar kwam deze primeur op 12 de cember en het jaar er voor op 3 december. Over enige tijd zullen de biljartwedstrij den beginnen tussen de clubs die gelijk speelden voor het nederlaagtoernooi om de zilveren vaas. Ook de wedstrijd tussen „La Bordelaise" uit Amsterdam en „Parkzicht" te Beverwijk, eindigden in gelijke stand: 44. De uitslagen zijn: „Parkzicht": G. de Vries. L. v. d. Sluis P. L. Boerkoel K. Daalhuizen „La Bordelaise' J. de Jong v. Heusden Dirken Althof 160 160 30 19 5.33 2 72 65 31 18 2.09 0 61 61 34 9 1.79 2 54 37 27 6 1.37 0 4 184 126 30 13 4.20 0 69 69 31 8 2.22 2 70 43 34 3 1.264 0 30 30 27 1.222 2 MRARKTBERICHT 5 december Andijvie f 0,08f0,45; spruiten f 0,38 f 1,09; prei f 0,10f 0,30; knollen f0,08— f 0,29; boerenkool 0,15f 0,25; groene kool f 0,14f 0,23; bospeen f 0,29f 0,43; waspeen f 0,16f 0,32; uien f 0,14f 0,28. Metaalbewerkers kienden In de zaal van café „Het Zwaantje" heeft de Wijk aan Zeese afdeling van de r.k. metaalbewerkersbond een kienavond gehouden. Alvorens het feest een aanvang nam werd het woord gevoerd door de districts bestuurder, de heer P. Sijm. Deze verklaar de in het kort de noodzaak van contribu- tieverhog'ug. Thans wordt niet meer naar leeftijd betaald, doch naar het bruto-in- komen. Een verhoging van de inkomsten van de bond is in deze tijd dringend nood zakelijk, betoogde hij. De leden hebben met hun dames een buitengewoon genoeglijke avond beleefd met het kienspel. Voor de winnaars waren mooie prijzen beschikbaar gesteld. WASHINGTON (A.F.P.) De Ameri kaanse marine heeft bekendgemaakt, dat bij laboratoriumproeven temperaturen van ten minste twee miijoen graden Fahren heit (ruim een miljoen graden Celsius) zijn bereikt. In het afgelopen voorjaar hebben de Russen bekendgemaakt, dat zij tempe raturen van „ongeveer een miljoen graden Celsius" hadden bereikt. Amerikaanse tech nici zijn van oordeel, dat de proeven er „eens toe zullen leiden, dat men kernfusie (het proces dat zich in de waterstofbom voltrekt) voor vreedzame doeleinden kan gebruiken". Het probleem is nog, materia len te vinden voor de wanden van de reac tors, die tegen dergelijke hoge temperatu ren bestand zijn. Prijzen van woensdag. Heilbot 2,70; gr. tong 5,805,60; grm. tong 5,40—4,50; kim. tong 4,403,90; kl. tong I 3,603,30; kl. tong 11 2,90—2,60; tarbot I 4,20—3,60, per kg. Gr. schol 72; grm. schol 67; kim. schol 7068; kl. schol 1 7167; kl. schol II 7245; v. haring 3428; makreel 3727; gr. schelvis 5149; grm. schelvis 5148; kim. schelvis 3732; kl. schelvis I 3227; kl. schelvis II 2920; wijting 2917; gr. gul 63; midd. gull 63; kl. gul 4641; poontjes 2322, per 50 kg. Gr. kabeljauw 236—148; gr. koolvis zw. 8886, per 125 kg. Aanvoer van woensdag. 59 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 85 kisten schol, 300 kisten haring, 54 kisten makreel, 380 kisten schelvis, 35 kisten wijting, 16 kisten kabel jauw en gul, 10 kisten poon, 8 kisten koolvis, 12 kisten diversen. Totaal 960 kisten. Besommingen van woensdag. IJM 209 f6932; HD 87 f 10.660; KW 108 f3370; KW 45 f2135; KW 127 f2370; KW 23 f 1220: KW 151 f1690; KW 12 f3640; KW 46 f5390; HD 125 f3480.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9