Met kinderboekje van tante Els 1 «41 -4 I Washington ontbeert politiek op lange termijn ^s+ -f- T-WP BR 1 Kort en bondig Duitser Gisevius inspireerde de pers met een demilitarisatie van Europa Luidsprekers ZATERDAG 8 DECEMBER 1956 11 Protest tegen verhoging der benzinebelastinsr Zweden in last door tekort aan olie en benzine Lagere kamertemperatuur en geen warm water meer Frankrijks Suezrekening is lager dan de Britse Geen druk op reserve en geen vlucht uit de franc Broeders Messina in hoger beroep veroordeeld Amerikaans plan om NAVO te versterken „genegeerd" Hulp voor Egypte Vijfduizend getroffenen in Port Said Heerbanen van de farao's in de Sinaï gevonden kw) W Als een bloem in de zee Doetinchemse moorden in hoger beroep behandeld Officier eist twintig jaar Vanmorgen in de vishal en op zee Nehroe wil het Gemenebest in geen geval verlaten Van onze correspondent in Washington) Tal van vooraanstaande Amerikaanse journalisten en radiocommentatoren heb ben de vraag opgeworpen, of het niet ver standig zou zijn, de troepen van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie uit West- Duitsland terug te trekken, teneinde ge daan te krijgen dat de Russen hun troepen zouden terughalen uit Oost-Europa. In sommige beschouwingen werd de indruk gegeven, dat hierover ook op het departe ment van Buitenlandse Zaken te Washing ton was gesproken en soms werd erbij ver meld, dat de nationale veiligheidsraad zich ermee had beziggehouden. De Westduitse ambassadeur te Washington, Krekeier, maakte zich ongerust over deze publicaties. De politiek van bondskanselier Adenauer is gebaseerd op de opneming van West-Duits- land in de NAVO en een neutraal Duits land naar het voorbeeld van Oostenrijk - is allerminst wat Adenauer begeert. Bijna alle bedoelde Amerikaanse schrij vers en sprekers blijken geïnspireerd te zijn door de Duitser Gisevius, die tijdens de oorlog verbonden aan het Duitse consu laat in Zürich - en een aandeel had in het verzet tegen Hitler in 1944. Reeds in die tijd stond hij in contact met Allan Dulles (de broer van minister Dulles), die aan het hoofd staat van de Amerikaanse geheime dienst (C.I.A.). Gisevius onderhoudt goede betrekkingen met Allan Dulles en het is niet onmogelijk dat het onderwerp via hem de nationale veiligheidsraad heeft bereikt. Gisevius die in Berlijn woont, vertoeft al enige weken in Washington, waar hij met succes optreedt als „bacillendrager" of „in spirator" - het etiket dat men hem geeft hangt af van de politieke zienswijze, die men is toegedaan. Zijn betoog heeft „aan geslagen". De Westduitse ambassade te Washington kan geringschattendzeggen: „dat alle artikelen slechts door één man ingegeven zijn, maar het is een feit, dat deze ene man velen heeft overtuigd en dat dit onderwerp te Washington serieus wordt besproken. Het State Department heeft echter te verstaan gegeven, dat er van Amerikaanse kant geen plannen a la Gise vius in de maak zijn. Succes Waarom heeft Gisevius hier zo'n succes gehad? Het antwoord luidt dat men te Washington belangrijke ontwikkelingen in Oost-Europa ziet, waar zich nieuwe moge lijkheden voordoen. De Amerikaanse rege ring reageert slechts op wat er gebeurt en men mist een Amerikaanse politiek op lange termijn, om van die veranderingen te profiteren. Gisevius heeft vooral succes gehad met zijn betoog dat de toestand in Oost-Duits- land zo gespannen is, dat het daar tot een uitbarsting zou kunnen komen, misschien nog heviger dan in Hongarije. Als West- Duitsland in dat geval niet lijdelijk zou toezien, zou het conflict, dat dan zou kun nen ontstaan, gemakkelijk tot een derde wereldoorlog kunnen leiden. Het recept, dat Gisevius aanbiedt, is dit: laten de vreemde troepen Duitsland ontruimen en dring er bij de Russen op aan, dat ook zij zich te rugtrekken achter hun eigen grenzen (een toegift waartoe het Kremlin wel niet zon der meer bereid zal zijn). De journalisten te Washington voelen er veel voor op deze manier een explosie in Duitsland te voor komen. Bovendien achtten velen van hen dit een goed middel om de nationale onaf hankelijkheid in de satelliet-landen te ver sterken. Het plan-Gisevius zou een bijdrage De in „Centraal Overleg" samenwerken de wegverkeers- en -vervoersorganisaties ANWB, KNAC, EVO, NOB Wegtrans port, FNOP en KNVTO hebben in een adres aan de Tweede Kamer stelling ge nomen tegen het door de minister van Fi nanciën ingediende wetsontwerp tot ver hoging van het bijzonder invoerrecht op benzine tot 24,25 per 100 liter en de daar mede gepaard gaande verhoging van de mottorrijtuigenbelasting voor dieselauto s. In het adres wordt gezegd dat na de verhoging de invoerrechten op benzine ruim 56 pet. van de verkoopprijs zullen bedragen, terwijl alle andere minerale brandstoffen van invoerrechten zijn vrij gesteld en ook overigens het gebruik van energie (gas, electriciteit) aan geen enkele bijzondere heffing is onderworpen. De be lasting van dieselauto's wordt onbillijk ge acht, omdat op het gebruik van dieselolie voor locomotieven, scheepsmotoren en sta- tionnaire motoren geen enkele belasting drukt. Dat na de verhoging met meer den 20 pet. de benzineprijs in Nederland nog lager zal zijn dan in andere landen zoals de Me morie van Toelichting vermeldt kan niet als argument voor de verhoging worden aanvaard, daar voor een juiste beoordeling van het prijsverschil het gehele complex van belastingen en de levensstandaard in die landen in beschouwing dient te worden genomen. In België en Luxemburg was in 1955 het gemiddelde loonpeil re=pectieve- lijk 37 pet. en 75 pet. hoger dan in Neder land. Voorts wordt in het adres gezegd dat het in Benelux-verband eerder op de weg van de regering had moeten liggen te trachten België en Luxemburg te bewegen hun tarieven terug te brengen tot het m 1950 als gemeenschappelijk overeengeko men tarief van 16,65 per 100 liter, dan thans het Nederlandse tarief op te trekken tot het zoveel hogere Belgische. Na te hebben geconstateerd, dat de be lastingverhoging een onmiddellijke voor alle categorieën op 4 pet. berekende ver hoging der vervoerskosten ten gevolge zal hebben, waardoor zowel het binnenlands als het grensoverschrijdend vervoer zal worden getroffen, wordt in het adres met nadruk gesteld, dat deze kostenverhoging in geen geval kan worden opgevangen door de ondernemingen en dus zal moeten lei den tot tariefsverhogingen, die een al£2- mene prijsverhogende werking zullen heb ben, waardoor de stabilisatiepolitiek van minister Zijlstra zal worden doorbroken. Bovendien zal deze belastingverhoging voor een belangrijk deel worden afgewenteld op een toevallige groep Nederlanders, die voor beroep of bedrijf een motorvoertuig nodig hebben. Tenslotte wordt de Tweede Kamer in het adres verzocht het desbetreffende wetsont werp niet goed te keuren. kunnen leveren tot de acties waartoe de Polen en de Hongaren uit eigen beweging zijn overgegaan. Van de regering krijgt men tot dusver weinig te horen over een Amerikaanse politiek op lange termijn ten aanzien van Europa: het is een teken des tijds, dat men zo gretig ingaat op suggesties van Gisevius. Nieuw bloed Verscheidene waarnemers te Washington zijn van mening, dat de Amerikaanse rege ring ook ten aanzien van andere delen van de wereld meer reageert dan regeert. Voor het Midden-Oosten dringt de tijd voor plannen op lange termijn. Wil er werkelijk initiatief van de regering uitgaan, dan zul len er wel enige nieuwe figuren in het be wind opgenomen moeten worden. President Eisenhower en Dulles beschikken over veel ervaring, doch beiden zijn beiaard en moe ten zich ontzien. Hoover, Dulles' tweede man, is een goed administrateur, doch geen man om een politiek te scheppen. Te Washington gaat het gerucht, dat de repu blikeinse gouverneur van Massachussetts Herter de functie van Hoover zal over nemen. (Van onze correspondent te Stockholm) STOCKHOLM, December. 't Is koud. Buiten staat het kwik onder nul en bin nenshuis komt het niet boven de twintig graden Celsius. Dat zal men in Nederland wel warm vinden, maar de Zweden zijn gewend aan een kamertemperatuur van 2224 graden. De kamertemperatuur moet echter met vijf graden naar beneden tot een graad of zeventien. Warm water voor baden is helemaal uitgesloten en uitzon deringen worden hoogst zelden gemaakt. Het rijverbod op zondag wordt bijvoor beeld streng gehandhaafd. De pers, ook de verslaggevers van de internationale bu reaux United Press en Reuter, krijgt geen toestemming om op zondag te rijden. Het gebruik van auto's door het corps diploma tique is eveneens aan banden gelegd. Slechts een of twee wagens mogen per am bassade in dienst zijn. Levensmiddelen zijn er voorlopig genoeg, al is de koffie tijdelijk schaars geweest, doordat er zo veel werd gehamsterd. Al ligt Zweden ver van de onrusthaarden verwijderd, toch is iedereen er bezorgd over de situatie. De militaire paraatheid is verhoogd. De vijftigduizend man die dit jaar aanvankelijk geen herhalingsoefening behoefden te maken, zullen toch worden opgeroepen en er zullen nog 30.000 bij ko men. In totaal zullen dus 130.000 man (op een bevolking van zeven miljoen) voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen. Ook de bezuinigingen on de benzine heeft moeilijkheden veroorzaakt. Er werd aan kleine wagens vijf, en aan de grote auto's tien liter verstrekt. Wie zal onder derge lijke omstandigheden nog een auto kopen9 Men telde al een auto op tien bewoners en men rekent met een on vijf binnen tien jaar. De tweeduizend Hongaren die Zwe den zal opnemen, kunnen meteen aan de slag gaan. Zij worden niet beschouwd als tijdelijke gasten, maar als nieuwe landge noten. Zij hebben geen werkvergunning nodig. (Reuter). - Het ministerie van Handel te Stockholm raamt, dat de auto- en mo- torbezitters bijna vijftig miljoen liter ben zine hebben gehamsterd, een hoeveelheid die voldoende is voor de normale behoef ten van alle Zweedse particuliere automo bilisten en motorrijders gedurende een maand. De benzine is in Zweden niet op de bon. Radio Stockholm heeft gewaar schuwd. dat benzine met hoog octaange halte niet houdbaar is. Men werd aange raden de gehamsterde benzine zo spoedig mogelijk te gebruiken. PARIJS (AFP). De interventie in de strijd tussen Israel en Egypte blijkt voor Frankrijk veel minder kostbaar te zijn ge weest dan voor Engeland, zo werd in offi ciële kringen te Parijs medegedeeld. Een functionaris van het Franse minis terie van Financiën deelde mede, dat er geen overeenkomstige druk op de Franse goud- en dollarreserves en geen vlucht uit de franc is geweest. De Franse regering ziet zich gesteld voor twee belangrijke vraagstukken: de finan ciering van de invoer van dollarolie en de stagnatie, die in bepaalde takken van nij verheid dreigt te ontstaan als gevolg van het brandstoffentekort. De Franse regering is van plan de bedreigde sectoren, waartoe de autoindustrie, de glasindustrie en de bouwnijverheid behoren, te hulp te komen door deze industrie voorrang te verlenen bij de olieleveranties en door het plaatsen van militaire orders met het doel werkloosheid te voorkomen. De druk op het prijspeil is weliswaar ge vaarlijk, maar minder ernstig dan in Groot- Brittannië. Het Franse disconto bedraagt drie percent en is een van de laagste in Europa. De regering heeft hierdoor een ruime marge tot haar beschikking voor het beperken van het krediet, indien dit nodig mocht worden. De hoop is gevestigd op de oogsten van het volgend jaar. Men hoopt dat Frankrijk zijn positie als belangrijk tarwe-exporteur zal kunnen herstellen. De Franse handels politiek streeft eerder naar een grotere uitvoer dan naar een beperking van de in voer. De kosten van de militaire operaties in Egypte waren voor Frankrijk aanzienlijk lager dan voor Groot-Brittannië omdat Frankrijk troepen en materiaal uit Algerije aanvoerde en Groot-Brittannië de kosten van een nieuwe mobilisatie moest dragen. BRUSSEL (Reuter) Het Belgische hof van beroep te Brussel heeft Eugenio Mes sina tot zes jaar en vijf maanden gevange nisstraf veroordeeld zeven maanden minder dan een rechtbank te Doornik hem in juli had opgelegd. Zijn broer Carmello werd tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld, veertien maanden meer dan het oor spronkelijke vonnis. Eugenio en Carmello zijn schuldig be vonden aan het overhalen tot ontucht. Voorts zijn hun illegaal wapenbezit en grensoverschrijding met een vals paspoort ten laste gelegd. Carmello, die in juli werd vrijgelaten, en die al tien maanden in voor arrest had gezeten, was niet aanwezig bij de uitspraak te Brussel. Een verzoek van de procureur-generaal om de onmiddellijke aanhouding van Carmello te gelasten, werd door het hof ingewilligd. De boete, die Eugenio was opgelegd, werd van 114.000 Belgische franken tot 108.000 frank verminderd. De boete, waartoe Car mello was veroordeeld, werd evenwel van 8.000 tot 20.000 frank verhoogd. WASHINGTON (Reuter). Diplomaten te Washington hebben meegedeeld, dat een Amerikaans plan om de eenheid van het Atlantisch bondgenootschap door de vor ming van een „super-raad" van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie te verster ken, is genegeerd door de drie „wijze man nen", die in opdracht van de NAVO een studie hebben gemaakt naar de mogelijk heid van nauwere samenwerking tussen de NAVO-landen. De Verenigde Staten zouden het plan, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, voor het eerst in mei te Pa rijs heeft voorgesteld, althans voorlopig hebben opgegeven. De drie ..wijze mannen", de ministers van Buitenlandse Zaken van Canada, Italië en Noorwegen: Pearson, Martino en Lange, moeten nagaan in hoeverre de NAVO meer kan zijn dan een militair bondgenootschap. Afgevaardigden van het Egyptian Con gres of Graduates een vereniging van Arabische academici, die in Egypte gestu deerd hebben zijn in diverse Europese landen erf'in Noord-Amerika aangekomen om aandacht te vragen voor de slachtoffers van de oorlogshandelingen in Port Said- Een van die delegaties heeft donderdag op een conferentie in het Kurhaus te Scheve- ningen aan persvertegenwoordigers een en ander verteld over de toestand in Port Said. De afvaardiging bestond uit de heren Adbel Moneim el-Sawi en Latif el-Gamma', en mejuffrouw Nawal Kama.l. De bijeen komst stond onder auspiciën van de Egyp tische ambassadeur in Den Haag. Er werd een kort, maar niet zeer duide lijk filmpje vertoond van de situatie in Port Said voor en na de verwoestingen van de vorige maand. De heer El-Sawi (lid van het Congress of Graduates en oud correspondenten te Londen van het Egyp tisch persbureau N.I.S.R.) gaf daarna een uiteenzetting van het doel van zijn missie. „Wij zijn niet met politieke oogmerken of uit propaganda-overwegingen naar uw land gekomen", zo zei hij, „maar alleen om sympathie en bijstand te vragen voor de slachtoffers van Port Said. Kinderen zwer ven daar nu dakloos rond, vrouwen ver loren haar echtgenoten, mannen werden gewond, verminkt of tot de bedelstaf ge bracht. Het aantal van deze ongelukkigen bedraagt meer dan vijfduizend mensen, terwijl zeker tienduizend anderen, gedre ven door angst en armoede, vluchtten naar andere delen van Egypte, waar velen van hen thans zonder voldoende medische hulp in noodkampen verblijven. Deze mensen smeken thans om uw hulp omdat zij in de humaniteit van het Nederlandse volk ge loven". De manier waarop ons land eventueel zou kunnen helpen, bestaat volgens de heer El-Sawi in het adopteren van een aantal Egyptische oorlogsweesjes of in het bijeen brengen van gelden voor de bouw en in richting van een nieuw ziekenhuis, dat dan de naam van Holland zou kunnen dragen- Hij deelde tenslotte mee, dat het Neder landse Rode Kruis zich bereid verklaard heeft, aan deze inzameling zijn medewer king te verlenen. Bij informatie bij het Nederlandse Rode Kruis werd ons in verband met het voor gaande meegedeeld, dat deze organisatie op een verzoek van het Internationale Ro de Kruis om hulp voor de Egyptische slachtoffers reeds een bedrag van 15.000 Zwitserse francs beschikbaar gesteld heeft. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis in Den Haag zal verder de rapporten afwach ten van de afgevaardigden van het inter nationale comité, die ter plaatse een on derzoek zullen instellen om zich van de behoeften der slachtoffers en de omvang van de te verlenen hulp op de hoogte te stellen. Gelden die op de normale postreke ning van het Nederlandse Rode Kruis ge stort worden met de vermelding „Voor Egypte", zullen uiteraard de hulpverle ning aan dit land ten goede komen. JERUZALEM, (Reuter) Oudheidkun digen in dienst van de Israëlische regering hebben de wegen in de Sinai gevonden, die de legers van de farao's gebruikten in hun veldtochten tegen Kanaan en Syrië. De ar cheologen trachtten nu de weg te vinden van de Israëlieten na hun uittocht uit Egyp te. De leider van de expeditie, dr. Mosje Da- than, heeft met zijn groep twee oude wegen gevolgd, de kustweg van Gaza naar El Kan tara en de weg van Gaza naar de Golf van Akaba door het vruchtbare dal Kardesj Barnea. Dit dal dat een belangrijke rol gespeeld heeft in de omzwervingen van de Israëlieten moet al bestaan hebben in de tijd van de aarts vaders, aldus Dathan. Er werden overblijf selen gevonden van ongevier dertien dorpen en een verdedigingswerk van zeven kilo meter lengte ter bescherming van de dorpen tegen Nomaden. VSV SPEELT TEGEN LEEUWARDEN Voor VSV is zondag a.s. geen competitie wedstrijd vastgesteld. De roodwitten spe len nu in Leeuwarden een vriendschappe lijke wedstrijd tegen de club van die naam. Beste kinderen, NU DE GOEDHEILIGMAN weer naar Spanje vertrokken is, blijven wij hier in Nederland wel achter met een beetje kil, nattig weer: maar ook met een heleboel prettige herinneringen aan een gezellige feestavond en een behoorlijk aantal cadeautjes. Want jullie zijn natuurlijk allemaal danig verwend. Toevallig liep ik woensdagavond om half elf op de Lange Nieuwstraat en daar zag ik tot mijn schrik een drietal meisjes (die allang onder de wol behoorden te liggen op die tijd!) vrolijk bezig hun gloednieuwe rolschaatsen op het asfalt te proberen. Als ik hun moeder was geweest had ik toch wel even bedenkelijk ge keken Maar misschien was ik toch ook wel bezweken voor drie paar smekende ogen. Op de Sinterklaas-rebus kreeg ik veel goede inzendingen. Daarom heb ik deze week weer een soort rebus laten plaatsen. Het zijn ditmaal acht plaatsnamen, die gevonden moeten worden ener is nu ook een prijs aan verbonden. Doet allen je best het boek te winnen door je oplossing te sturen aan Tante Els Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. <0 X Deze acht rebusjes zijn niet makkelijk - ik waarschuw jullie maar vast. Maar als je de acht plaatsnamen - niet alleen in ons land, allemaal gevonden hebt, moet je ze maar eens aan me opsturen. Onder de oplossers verloot ik een jongens- of meisjesboek. Vooral de laatste zal wel moeilijkheden opleveren, maar als je even goed nadenkt, kom je daar ook wel uit! Natuurlijk houden jullie allemaal veel van bloemen. Dat er echter zulke prachtige bloemen onder water bloeien en wel op de bodem van de zee is je misschien niet be kend. Eigenlijk zijn het geen echte planten waar ik op doel, maar levende wezens, dieren dus, die zich in de vorm van bloe men op de zeebodem genesteld hebben. De naam van deze „bloemen" is zee-anemo nen, of ook wel zee-anjelieren of zeerozen genoemd. Deze dieren zetten zich dus vast op de bodem van de zee, liefst op een steen of ook wel op de bodem van een schip. Mis schien hebben jullie er wel eens één ge zien op de bazaltblokken van de pieren van onze haven en dan weet je dus hoe mooi die zee-anemonen kunnen zijn. Weet je hoe zo'n diertje leeft? De „bla den" van de bloem bestaan uit een ontel baar aantal fijne zuignapjes, en daarmee vangen ze microscopisch kleine, in het zeewater rondzwevende beestjes („plank ton" genaamd) die ze dan behendig naar hun „mond" brengen en oppeuzelen. Die mond bevindt zich in het midden van de bloem en staat altijd wagenwijd open om het voedsel te ontvangen. Behalve als er gevaar dreigt. Hebben jullie wel eens een slak aange raakt aan zijn voelhorens? Onmiddellijk krimpen die dan ineen. En zo is het ook met de zee-anemonen. Al raak je maar even de mondopening met de „blaadjes" aan, dan krimpt de hele bloem ineen en zo kan het diertje zich tegen bepaalde ge varen beschermen. Er blijft dan van de prachtig-gekleurde bloem niets anders over dan een klein grauw stompje, waar niets bijzonders aan te zien is. Als je deze wonderlijke dieren goed wilt bekijken, ga dan eens naar het aquarium van Artis in Amsterdam, daar zijn verschillende mooie exemplaren te zien. Je verveelt je daar niet gauw want ook allerlei andere bewo ners van de zee scharrelen en zwemmen daar rond in het grote zeewater-aquaria. Het gerechtshof te Arnhem heeft de be handeling voortgezet van de zaak tegen de 39-jarige Haagse archivaris B. B„ die door de rechtbank te Arnhem tot levens lange gevangenisstraf was veroordeeld wegens doodslag op zijn oom, de 73-jarige G. B. en diens 66-jarige huishoudster H. R. R. op 19 en 20 januari 1955 te Doetinchem. De procureur-generaal mr. M. C. van Oos ten eiste twintig jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. De zitting in hoger beroep was op 29 maart geschorst voor een psychiatrisch onderzoek van verdachte. Prof. dr. mr. P. A. H. Baan en prof. A. P. M. Bolland gaven uitvoerige uiteenzettingen over de ziekelijke geest van de verdachte. De des kundigen legden hun getuigenverklaringen op verzoek van de verdachte af achter ge sloten deuren. Prof. dr. W. Froentjes, drs. J. W. Verburgt en mej. dr. H. Jansen leg den als deskundigen verklaringen af over een aantal stille getuigen, voornamelijk bloedspatten op kleding en tas van de verdachte en in de slaapkamers van de slachtoffers. De procureur-generaal achtte het wettig bewijs geleverd en noemde als overtuigend bewijs een aantal details in de aanvankelijke bekentenis van verdachte, welke details niet bekend konden zijn, als hij niet in het huis van zijn oom was geweest. Diefstal na moord Het verweer van de verdachte, als zou de politie hem deze details hebben ge suggereerd heeft volgens de procureur- generaal geen enkele grondslag. Bijvoor beeld kon hij nooit afweten van een belletje, dat tijdens de worsteling door het huis klonk. Hij meende, dat de voordeur bel ging en keek naar buiten, maar het belletje bevond zich achter het bed van zijn oom en de drukknop werd pas veel later, nadat hij de bekentenis al had afge legd, ontdekt. Aan de hand van de accu rate notities van de verdachte in zijn agenda nopens ontvangsten en uitgaven berekende mr. Van Oosten, dat B. B., die bijna een half jaar werkloos was op het moment van de doodslag, financieel vol komen aan de grond zat. Toch kon hij na het misdrijf aan enige financiële verplich tingen voidoen. Diefstal na de doodslag moet hem tot deze betalingen in staat heb ben gesteld. De raadsman, mr. T. Koopmans noemde zijn cliënt een diep ongelukkig mens. Het misdrijf, waarvoor hij terecht staat, is gruwelijk, maar nog gruwelijker zou het zijn, als hij tot levenslange gevangenis straf zou worden veroordeeld, zoals de rechtbank heeft gevonnist. Inzake de aan vankelijke bekentenis wees de pleiter op de onevenwichtige structuur van verdachte, welke status duidelijk wordt omschreven door prof. Baan. Er zijn talrijke twijfel- punten in deze zaak. Mr. Koopmans con cludeerde tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De rechtbank doet uitspraak over veertien dagen. Wat er vandaag was Twee trawlers, vier haringloggers en de kleine vaart waren vandaag aan de afslag. De „Vios" loste 975 kisten vis, waarvan 625 schelvis, 15 dichte piepers, 100 dichte wij ting, 50 gestripte wijting, 50 makreel, 100 kleine makreel, 10 haring, 15 diversen en 20 stuks stijve kabeljauwen: de „Claesie" 615 kisten, waarvan 420 schelvis, 130 dich te wijting, 25 gestripte wijting, 25 kabel jauw, koolvis en gul. 5 haring en 10 diver sen. De kleine vaart was present met 18.000 kg. tong en 450 kisten schol. Vier haring- loggers voerden aan 400 kisten haring. Wat de haring opbracht De haring noteerde vanmorgen f 20 f 25, makreel f 29—f 30 en kleine makree! f 12f 14. Er waren 50 kisten sardiens die f 14f 16 per kist van 40 kg- deden. Voor de export Regels grote kabeljauw maakten van daag f120f122, kleine f 55—f 63, kisten kabeljauw f 142. Grote tong per kg. no teerde f3.60f4, grootmiddel f3.40 zak kend tot f3.05, kleinmiddel f3.10f2.90. tong 1 f3.20—f2.90, tong 2 f 2.80—f 2.60. De export kocht verder tarbot 1 voor f 3.50 f 3.40, grote schol voor f 59f 54 per 50 kg-, middel voor f 62f 67, zetschol voor f 69f 60 en schol 1 voor f 69f 60. Binnenland in De binnenlandse handel kocht de grote gul vandaag voor f 68 torgullen voor f 37 f 38. Zwarte koolvis maakte f 90, witte koolvis f87f84, grote schelvis f35 -—f38, grootmiddel f 28f 40, kleinmiddel f 23 f 28, pennen f 22f 27 en braadschelvis f 17f 23. De wijting haalde vandaag f 21 f 25, schol 2 f 56f 44 en schol 3 f 44f 28. Wat er komt Voor de maandagmarkt worden ver wacht de „Curagao", de VL 27 „Burgemees ter Heusdens" en de „Haarlem". Haringvangsten In de nacht van vrijdag op zaterdag wa ren de vangsten: KW 70 5 kantjes, 49 55 k., 37 15 k. Kanaal: 16 4 k„ 54 30 k„ 44 3 k., 110 2 k„ 123 50 k„ 20 2 k„ 39 2 k„ 40 24 k-, 41 51 k„ 74 120 k„ 159 97 k., 48 70 k„ 86 37 k., 141 50 k., IJM 283 40 k. Geen vangst: KW 168, 43, 38, 129 en 22. Gemiddelde vangst: 28 kantjes. BINNENLAND Ridder. Benoemd is tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw de heer N. A. Nap, lid-secretaris van de „commissie tot herstel van de financiële zelfstandigheid van gemeenten en r-ovinciën", wonende te Wassenaar. Dodelijke val. In de buurtschap Haarle bij Nijverdal is een 30-jarige onderwijzer van de R.K. school door een glazen dak geval len en kort daarna overleden. Hij had de be dekking van het glas willen verwijderen dat aangebracht was orrdat een filmvoorstelling in de school was gehouden. Japans smartegeld. Ter aanvulling van het bericht over de uitkering van het Ja panse smartegeld wordt medegedeeld dat alle personen, ook kinderen, die tenminste zes maanden geïnterneerd zijn geweest in Japanse kampen en de erfgenamen van hen die in deze kampen zijn overleden, voor de uitkering in aanmerking komen. Theda Mansholt overleden. Op 78-jarige leeftijd is te Arnhem overleden mej. Theda Mansholt, pionierster op het gebied van het landbouwhuishoudonderwijs in ons land. In 1913, bij de opening, werd mej. Mansholt directrice van de rijksopleidingschool voor leraressen op De Rollecate aan de Dedems- vaart, welke school in 1930 naar Deventer werd overgebracht en daar de naam Nieuw Rollecate kreeg. In 1941 werd zij gepen sioneerd. De in 1951 geopende landbouw- huishoudschool te Haren (Gr.) kreeg haar naam. Afsluiting afsluitdijk. Wegens herstel werkzaamheden aan de draaibrug te Den Oever, gelegen in de rijksweg 9 over de Afsluitdijk, zal alle autoverkeer over deze draaibrug op zondag 9 december vanaf 6 uur 's ochtends tot 18.00 's middags zijn gestremd. Rijwielen en motorrijwielen zullen worden doorgelaten. Ingetrokken. De regering heeft het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot wijziging van artikel 87 a van de Ge. meentewet inzake tussentijds ontslag van wethouders ingetrokken. Zij geeft er de voorkeur aan, dit vraagstuk te betrekken bij de komende algehele herziening van de Gemeentewet. Oorlogsinvalide geholpen. Op zaterdag 8 december 's middags te 14.00 uur zal de hoeve van de oorlogsinvalide J. Boot, aan de Zwaardweg D 15 te Duivendijke, officieel worden geopend. Deze hoeve werd ten ge volge van de watersnood in februari 1953 geheel verwoest, doch met hulp van de We reld Veteranen Federatie weer opgebouwd. HAARLEM EN OMGEVING Padvinders. Ten behoeve van het uit voeren van voorzieningen aan het perceel Koralensteeg 3 vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een krediet van f9680 ter beschikking te stellen. Het is de bedoeling het gebouw ten dienste van de r.k. pad- vindersgroepen te verbeteren. Gepensioneerden bijeen. De afdeling Heemstede en omgeving van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden houdt op woensdagmiddag 12 december in de bovenzaal van het Minervatheater een ledenvergadering. Een beschouwing zal wor den gewijd aan de wijzigingen in de pen sioenwetten. Jubilea. De heren J. J. Bert, fotograaf op de tafdeling Geldswaardig Materiaal van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting n.v. te Haarlem en P. W. Koks, chef van de afdeling boekdrukkerij van deze n.v., zullen respectievelijk op 11 en 12 december veertig jaar bij deze vennootschap in dienst zijn. Uitvoering. De in april van dit jaar opgerichte accordeonschool „Haarlem- Noord" geeft vanavond in Feestzaal „Noord" aan de Rijksstraatweg in Oud- Schoten haar eerste uitvoering. Het program ma vermeldt het optreden van een tweetal orkesten en van solisten. 25 jaar „Zonder werken niets". Ter ge legenheid van haar vijfentwintigjarig be staan houdt de volkstuindersvereniging „Zonder Werken Niets" uit Oud-Schoten vanavond in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat te Haarlem een jubileum-feest avond. Medewerking verlenen een cabaret gezelschap, de „Tiroler Kapel" en de Boerenkapel „De Hooischelf" onder leiding van Wil van Baekel. Winkelsluiting. In de week voor kerst mis. dus in de week van 17 tot en met 22 december, vervalt de verplichte dinsdag middagsluiting voor de Haarlemse kappers- bedrijven Geslipt. Donderdagmiddag omstreeks kwart voor zes is een achtenveertigjarige bewoner uit Zandvoort in een bocht op de Bentveldsweg in Aerdenhout met zijn motor geslipt. Hij werd in het Marine Hospitaal opgenomen, waar bleek dat hij een lichte hersenschudding en een gebroken sleutelbeen had opgelopen. De motor werd licht be schadigd. Voor de Hongaren. De gemeenteavond van de Evangelisch Luth. gemeente te Haar lem, waarop de Lutherse toneelvereniging een voorstelling heeft gegeven, heeft een saldo opgeleverd van honderd gulden, dat bestemd is voor hulpverlening aan Hongaren. NIEUW DELHI (AFP). Premier Nehroe van India heeft in het Hogerhuis te Nieuw Delhi verklaard, dat India in geen geval uit het Britse Gemenebest moet treden. Over de buitenlandse politiek in het algemeen verklaarde hij, dat de wereld zich in een nieuwe faze van de koude oorlog bevindt, die echter niet lang zal duren. Hij zei te geloven, dat de meeste regionale verdragen die op het ogenblik bestaan, in strijd zijn met het UNO handvest. Voorts verklaarde Nehroe, dat „de Sov- iet-Unie beducht is voor een herbewapend Duitsland, dat atoomwapens zou bezitten". .Gevr. IEMAND voor het schoonmaken van een orgel en stemmen. Adres: Zeeweg 296, Driehuis. NET MEISJE, 14 jaar biedt zich aan voor de zaterdag voor lichte bezigheden. Br. L 6480. STOFZUIGERS Gunstige betalingsvoorwaarden. Har tendorp, Gen Cronjéstraat 43 H'lem Kruidbergerweg 51 Santpoort Dorp. VERHUUR z. CHAUFFEUR Citroen Sport. Kennemer- laan 130 Telefoon 6186 Voor alle HUISH. ART„ speelgoed, souvenirs en toi- letart. natuurlijk even naar de „Winkel van Sinkel", Ka naalstraat 64, tel. 4787. WASMACHINEFABRIEK heeft regelm. wasmachines met lichte emaille besch Gloedn. Met gar v a. f 129.50 Desgew afbet. Fabrieksde- pot: Anna v. Burenlaan 44 Tel. 39204. Haarlem WIJ VERHUREN voor elke gelegenheid tafels, stoelen glaswerk, porcelein bestek elektr geluidsinstall en Diaten. luch'bedden toneel- decoraties Eerste IJmuider Verhuurinrichtina Tromp straat 35 IJmuiden-Oost Te uur omgeving Oranje straat IJmuiden GARAGE BOXEN f 7 per week. Inl. J. Bais, Da Costalaan 42, Driehuis, tel. 5686. VERHUUR INRICHTING van schuif- en reformladders kruiwagens, dommekrach ten enz. Baanstraat 61-63 B, tel. 4893, Beverwijk. VERLOREN Oranje Sweater donderdagavond gaande v. P. Heinstraat naar Waalstr. Graag tegen beloning terug te bezorgen Waalstraat 29. WONING RUIL. Aangeb. vijf adressen in Amsterdam, voor woning alhier. Elk weekend te bevr. Vechtstraat 123. LOMPEN OUD IJZER. OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs hij u gehaald door Fa Max Gosschalk, industriestraat Tel 5852. SANTPOORT NIEUWBOUW Te koop tussenhuis f 22.000 en hoekhuis met garage f 25.000. Brieven L 6463. TE KOOP AGB.: 1 pers. le dikant m. spiraal, 2 pers. led. met spiraal, uitdr.haard, uit- sch.tafel, schoorst.klok. Adr. te vern. bur. v. d. blad. TE KOOP: pick-up wisse laar m. pl„ kinderwagen als nieuw, Tr. aquarium m. toe- beh. Blok, Cypressenstr. 18. WEGENS EMIGRATIE: 1 vultrechter haard. 1 compl. ameublement. Inl. Alex. Bellstr. 45. Tel. 6035. TE KOOP: elektr. wasmach. met elektr. wringer, houten kuip f 50, zeer goed. W. de Boer, de Lumeystraat 30.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11