Hongaars regime liet ultimatum van arbeiders onbeantwoord Burgemeester van Urk gearresteerd Export van varkens in het vooruitzicht van hongersnood Gouden dirigeerstok voor Eduard van Beinum HET WEER decWMEiLuouL// Haarlems Dagblad Nieuwe Sovjettroepen aangekomen Hij zou in enige jaren tijds ongeveer zestigduizend gulden hebben verduisterd Rechtsweigering ANTON HUNINK Iets minder zacht Abduigani moet zich aan nieuw verhoor onderwerpen Opnieuw bezinning over Nieuw Guinea gevraagd Maandag opnieuw een Hongarije-debat in UNO? Godsdienstles op Poolse scholen weer toegestaan H.H. Winkeliers wist u reeds? Cladder -Verpakkingen La Marca veroordeeld tot de electrische stoel He* woord is aan. NOORSE KOUSEN EN SOKKEN Eigen haard is goud waard DEZE WEEK IN ERBIJ Belgrado biedt bemiddeling aan in de kwestie-Cyprus 71e JAARGANG No 130 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 6450. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 8 DECEMBER 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 282 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van onze correspondent in Wenen) Om aan te tonen, dat de toestand in Hongarije weer normaal is ge worden, heeft de regering-Kadar een vroegere bestelling van Oostenrijk uitgevoerd en in deze tijd van gebrek aan levensmiddelen zeventien wa gons gemeste varkens aan Oostenrijk geleverd. Binnenkort zullen nog zeven wagons volgen. De waarnemen de voorzitter van het Internationale Rode Kruis heeft daartegenover mee gedeeld, dat er in Hongarije tegen het midden van januari een grote hongersnood zal uitbreken, wanneer er geen spoed achter de hulpverlening zal worden gezet. Op het protest van de Centrale Arbeidersraad ten aan zien van de vele arrestaties van ar beiders en hun vertegenwoordigers, die dikwijls in de nacht werden ge vangen genomen, heeft Kadar niet ge antwoord. De arbeidersraad had ver klaard, dat er onder deze omstandig heden „een algemene staking zal uit breken, gevolgd door bloedvergieten en een nieuwe nationale tragedie". Radio-Boedapest heeft nu officieel deze arrestaties toegegeven en verklaard, dat er sprake is van „slechts een paar honderd" arrestaties. Gewapende botsingen hebben inderdaad plaats gehad in de omgeving van het Westerstation te Boedapest, waar bij minstens zeventien personen werden gedood, vijftig gewond en 130 gearresteerd. De staking, die nog altijd door de centrale arbeidersraad wordt afgeraden, begint weer gevaarlijke vormen aan te nemen. In de ijzer- en staalfabrieken van Csepel is gisteren slechts de helft van de 38.000 ar beiders op het werk versohenen. Het is nu ook duidelijk geworden, waarom Ka- dar geen waarnemers van de UNO in Hon garije wil toelaten. Hij heeft namelijk de bouwvakarbeiders verweten, dat zij geen begin hebben gemaakt met de wederop bouw van de stad om Hammarskjoeld en zijn waarnemers te laten zien, hoe groot de verwoestingen in Boedapest zijn. Om de arbeiders tot werken te dwingen hebben nu Russische soldaten een groot gedeelte van de fabrieken en bedrijven bezet. In hst geheel worden 28 mijnbedrijven, ver der zeventien elektriciteitsbedrijven in Boedapest en negentien grote industrieën in de provincie door Russische soldaten be zet. Partisanen blijken niet alleen in de bos sen en bergen van Hongarije op te treden, maar nu ook weer in Boedapest zelf. Vooral wanneer het donker wordt vallen kleine gewapende groepen de politie van Kadar aan, die zware verliezen lijdt. Der gelijke aanvallen hebben voornamelijk plaats in de stadsgedeelten Ofen-Uj-Pest en Kobanya-En voorts in de provinciesteden Nagykanisza, Gyoer, Dunapetele en Ka- posvar. ADVERTENTIE Te wapen... tegen de R-in-de-maand, met een bord stevige winterkostmet een worstmmmzoals u nog nooit hebt geproefd! Smeuïg, sappig, malsde lékkerste Gel derse Rookworst - van Anton HuninkProef hoe andershoe stukken lekkerder... maar let vooral op het lood je met de naam! Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER BOEDAPEST (United Press) Nieuwe Russische versterkingen infanterie op vrachtwagens, stoottroepen ook trekken zich samen in Boedapest, waar vrijdag avond 150 leden van de door het volk ge kozen arbeidersraden gearresteerd zijn. Kadar heeft het ultimatum van de nog steeds fungerende arbeidersraden laten verlopen zonder de geëiste belofte, dat de arrestaties en deportaties zullen worden stopgezet, af te leggen. Het gevaar van een nieuwe opstand hangt op het ogenblik opnieuw als een ernstige dreiging boven Hongarije en alleen een drastische verandering in de politiek van Kadar kan opnieuw bloedver gieten voorkomen. Het garnizoen van pantserwagens in Boedapest wordt aangevuld met infante risten en gehelmde stoottroepen die per vrachtwagen worden aangevoerd. De poli tie en de Hongaarse „militie", welke in de afgelopen vier dagen tegen de demonstra ties zijn opgetreden, verkeren in staat van alarmering. De arbeidersraad van Boedapest heeft te kennen gegeven, dat Kadar waarschijnlijk anders zou optreden als hij niet omringd was door „personen uit zijn omgeving, die door de arbeiders gehaat worden". Toen het ultimatum verstreken was zei een der arbeidersleiders in Boedapest: „Nu kan er van. alles gebeuren". De Hongaarse intellectuelen hebben het besluit van Janos Kadar, de revolutionaire raden te ontbinden, genegeerd en als ,,de revolutionaire raad der Hongaarse intel lectuelen" een. proclamatie uitgevaardigd Daarin wordt de regering beschuldigd van een „stugge houding" en van de „on derdrukking" der nieuwe instellingen, die door de wil van het volk tijdens de revo lutie zijn tot stand gekomen, Deportaties Het onafhankelijke Weense avondblad „Neuer Kurier" meldt, dat ongeveer 25.000 Hongaarse verzetsstrijders zijn sa mengetrokken in. de berggebieden van Matra en Buekek, in Noord-Oost-Honga- rije, waar zij tot nu toe nog niet door de Russen zijn aangevallen, De opstandelingen trekken hun strijd krachten. vooral langs de voornaamste we gen, en. spoorwegen uit Hongarije naar de Sovjet-Unie samen, om wegvoeringen te voorkomen, doch in de afgelopen twee da gen zijn de deportaties in de eerste plaats via Roemenië geleid, klaarblijkelijk om ze zo onopvallend mogelijk te doen verlopen. In Amsterdam is Eduard van Beinum vrijdagavond gehuldigd als dirigent van het Concertgebouw-Orkest welke functie hij thans vijfentwintig jaar heeft vervuld. Ter gelegenheid van dit jubileum is Van Beinum door de Koningin tot grootofficier in de Huisorde van Oranje benoemd. Na de uitvoering van het Te Deum van Diepenbrock met medewerking van het Amsterdams Toonkunstkoor en de solisten Erna Spoorenberg, Nan Nerriman, Ernst Haflinger en Laurens Bogtman, werden tijdens de door mr. W. F. Schokking, vice- voorzitter van de Nederlandse Orkest- stichting, geleide huldiging elf toespraken gehouden. De waardering van de regering werd door minister mr. J. M. L. Th. Cals vertolkt. Burgemeester mr. A. J. d'Ailly bood de jubilaris een gouden dirigeerstok aan. Tot de geschenken behoorden voorts een door Mari Andriessen vervaardigd borstbeeld en een fonds, waaruit jonge musici financiële ondersteuning kunnen krijgen voor het volgen van een jaarlijkse interpretatiecursus. De heer Schokking vertelde dat uit alle lagen van de bevolking bijdragen waren binnengekomen, van ambachtsscholieren tot directies van grote industrieën, maar ook van tuinders en zelfs vuurtorenwachters. Voorts kreeg de diri gent drie Nederlandse muziekwerken (ge schreven door Hans Kox, Sem Dresden en Hans Henkemans) ten geschenke, benevens van de orkestleden een aantal nieuw uitgegeven Bruckner-partituren. -OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXJOOOOOOOOOOOOOOOOCXDOOOOOOOOOOO' VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met op vele plaatsen mist, maar ook enkele opklaringen. Geen regen van betekenis. Tot matig toenemen de wind tussen west en zuid. Iets minder zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. ;C^OüOOOGOOOOOOOOOOOOaXX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOa DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ GENèVE (A.F.P.) Ruslan Abduigani, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, is vrijdag per vliegtuig uit Genève naar Djakarta vertrokken. In Genève heeft de minister een conferentie voorgezeten van hoofden van Indonesische diplomatieke missies in Europa. Onder de besproken on derwerpen hebben, naar verluidt, vooral „Hongarije" en „Het Midden-Oosten" de aandacht gehad. Uit Djakarta wordt door het A.N.P. ge meld, dat de Indonesische procureur-gene raal, Suprapto, heeft meegedeeld, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abduigani, na zijn terugkeer in Indonesië zal worden gehoord in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldiging, be trokken te zijn bij een corruptiezaak. De minister is in augustus door een speciale ministeriële commissie daarvan vrijgespro ken. Enige dagen geleden overhandigde de hoofdredacteur van het onafhankelijke, in Djakarta verschijnende dagblad „Indonesia Raya", Mochtar Lubis, die terecht staat wegens smaad van de regering, aan de rechter fotokopieën en andere documenten, welke, naar hij beweerde, in de in zijn blad geuite beschuldiging, dat de minister wen kelijk bij corruptie betrokken was, steun den. Dank zij de medewerking van de Wereld omroep was het mogelijk dat enige buiten landse kunstenaars eveneens gelukwensen konden laten horen. Zo hoorde men via de microfoon de stemmen van Sir Adrian Boult, Rafael Kubelik, Dame Myra Hess en anderen. Na een kort dankwoord van Eduard van Beinum werd met de uitvoe ring van de Trumpet Voluntary van Jere miah Clarke de huldiging besloten. Later op de avond had er in het Stedelijk Museum een door burgemeester en wethouders van Amsterdam aangeboden receptie plaats, waar vele kunstenaars en andere vrienden Van Beinum persoonlijk kwamen geluk wensen. Oproep van 116 intellectuelen, van wie 54 hoosleraren In een zojuist verschenen adres aan de zes democratische politieke partijen, spre ken 116 intellectuelen bij wie 54 hooglera ren, er hnn verontrusting over uit, dat het vraagstuk van de bepaling der betrek kingen tussen Nederland en Westelijk Nieuw Guinea van de zijde der regering, nóch van die der volksvertegenwoordiging, nóch van die der politieke partijen de cri- tische aandacht ontvangt, die het verdient. In de oproep, waarvan wij de essentie voorshands slechts zeer beknopt kunnen weergeven, wordt de opvatting, dat voort zetting van het Nederlandse bewind over Nieuw Guinea in zijn huidige vorm haar rechtvaardiging vindt in een zedelijke roeping, afgewezen. NEW YORK (AFP en Reuter) De veertien landen, die de laatste resolutie over Hongarije hebben opgesteld welke door de Algemene Vergadering van de UNO is aangenomen., hebben vrijdag met Frankrijk,1 Engeland., België en. Peru be sloten., de Assemblée te verzoeken,, het de bat over Hongarije maandag te heropenen als de Hongaarse autoriteiten niet vóór vrijdag middernacht ermee akkoord zou den zijn, gegaan, waarnemers van. de UNO toe te laten zoals hun in genoemde resolu tie is verzocht. De delegaties der achttien bovenvermel de landen zullen hun overleg voortzetten teneinde een resolutie op te stellen die zij als het nodig mocht zijn maandag zullen indienen. Men gelooft, dat deze resolutie het verzoek aan de Assemblée zal inhouden om de Hongaarse regering te veroordelen voor zijn weigering, waarnemers van de UNO toe te laten. Secretaris-generaal Hammarskjoeld zal vandaag (16.30 uur Ned. tijd) de Algemene Vergadering schriftelijk rapport uitbrengen over zijn pogingen om een bezoek aan Hongarije te brengen of toestemming te krijgen om waarnemers daarheen te zen den voor een onderzoek naar de toestand aldaar. Vrijdag hebben 65 Britse parlementsle den, conservatieven, labourleden en libera len, een motie ingediend, waarin de Britse regering verzocht wordt in de UNO voor te stellen, dat de landen, die vóór toela ting van UNO-waarnemers in Hongarije zijn, hun diplomatieke vertegenwoordigers iin Hongarije opdragen aan, de UNO ver slag uit te brengen, als Hongarije blijft weigeren de UNO-waarnemers toe te laten. (Reuter). Van officiële zijde in Warschau is medegedeeld, dat van nu of aan faculta tief godsdienstonderwijs op de scholen zal worden toegestaan. De betrokken leer krachten zullen in samenwerking met de kerkelijke autoriteiten door de leiding aan de scholen worden benoemd. Zij zullen hun salaris van de staat ontvangen. ADVERTENTIE In IJmuiden verkrijgbaar Taartranden Zelfklevende etiketten Fruitschalen Elastiekjes Touw Zijdevloei Bastband Luxe pakpapier Gebakschaaltjes Fruitzakken Gebakdozen Toonbankrollen Bonbonzakjes enz. enz. enz. Hebt u nog andere wensen op het gebied van verpakking, kom eens praten, onze voorraad breidt nog steeds uit. Ook 's avonds kunt u terecht bij TROMPSTRAAT él hoek LUMEYSTR. P.S. Zojuist op het telefoonnet aangesloten onder no. 7 5 2 5 MINEOLA (New York), (United Press) Een jury, dde uitsluitend uit mannen bestond, heeft An.gelo La Marca schuldig bevonden aan ontvoering van en moord op de baby Peter Weinberger en hem tot de elektrische stoel veroordeeld. De afwezig heid van een aanbeveling tot genade van de jury, waarvan alle leden vaders waren, maakt, dat het vonnis van het hof gelijk staat met een bevel, dat niet omzeild kan worden. De jury beraadslaagde zeseneen half uur. De advocaat van La Marca zei, dat hij onmiddellijk hoger beroep zou aan tekenen. ADVERTENTIE P. H. R i 11 e r j r. Het doel waarnaar de ouders ten op zichte van hun kinderen hebben te streven is dit: zichzelve overbodig te maken. BARIELIORISSTR HAARLEM TEL 1343? fERD. BOLSIR. 48 ADAM TEL 717162 Op last van de officier van Justitie te op behalve die van de burgemeester ook Zwolle is vrijdagmorgen de burgemeester van Urk, de 55-jarige G. K. in een hotel te Enkhuizen gearresteerd en naar Zwolle overgebracht. Hij wordt ervan verdacht ongeveer zestigduizend gulden verduisterd te hebben in de loop van de laatste vijf jaar. Na zijn verhoor door de officier van Justitie in Zwolle is hij daar in het Huis van Bewaring opgesloten. De fraude met overheidsgelden is reeds in het begin van deze week aan het licht gekomen toen de gemeente-administratie werd gecontroleerd door het verificatie bureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Men trof mandaten aan, waar- )OOOOOOOCCOCOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO blz. 8 Waarom vormen de Engelse fanfares 8 I een klasse apart? 4 j De sperwers hebben het in ons land Ij niet gemakkelijk 6 i De Franse „tovenaar' wonderen in Algiers Houdini deed Het korte verhaal - „Het beeld op de console" - is geschreven door Kathinka Lannoy 3 I Verder in dit nummer onder meer de rubrieken: In de caravan. Onze namen. Over oude litteratuur. Voor de micro- foon. Engelse litteratuur. Voor de jeugd,s onze wekelijkse puzzel en bijdragen van buitenlandse correspondenten. 8 5 COOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Een Hongaars gezin, man, vrouw en vier kinderen, heeft zich vrijdag te Weesp gevestigd in een door het gemeentebe stuur aangeboden en door de plaatse lijke winkeliersverenigingen ingerichte woning. Minister dr. Marga Klompé droeg de woning aan het gezin over. Nadat zij de huissleutel aan de Hon gaar had overhandigd, bedankte deze haar met een handkus. De 30-jarige Hongaar zal in zijn oude functie, staalgieter, te werk worden gesteld in een haarden- en kachelfabriek te Weesp. Wel niemand in die fabriek zal als deze Hongaar beseffen hoezeer eigen haard goud waard is. handtekeningen voorkwamen van anderen Met deze mandaten konden gelden bij een bankinstelling worden opgenomen. Het vermoeden rees dat de burgemeester hand tekeningen had vervalst. Valse handtekening De mandaten betroffen de Christelijke Landbouwhuishoudschool, die door de ge meente in 1953 was gebouwd en die door de Christelijke Boeren en Tuindersbond in 1954 was overgenomen. De burgemeester had zes mandaten ondertekend met zijn eigen naam, de naam van een der wet houders en de naam van de penningmees ter van de CBTB. Deze laatste was echter reeds enige tijd geleden gepensioneerd. Deze laatste handtekening werd oorzaak van de ontdekking. De andere mandaten betroffen uitgaven soor bestrating en rio lering van de gemeente. Nadat de wethouders van de malver saties op de hoogte waren gesteld en zij met de burgemeester de zaak hadden be sproken, heeft deze tegenover de Commis saris der Koningin in de provincie Over- ijsel, waaronder Urk ressorteert, een be kentenis afgelegd. Deze stelde de justitie op de hoogte. De officier van Justitie in Zwolle liet door een rijksrechercheur een onderzoek instellen en op grond van het resultaat daarvan moest de burgemeester zich vrij dagmorgen bij de justitie in Zwolle melden. Donderdag ging de burgemeester naar Enkhuizen, waar hij 's avonds een ver gadering bijwoonde van de vereniging „Vrienden van het Zuiderzeemuseum", waarvan hij penningmeester is. Hij bleef in een hotel logeren. Daar het niet uitgesloten werd geacht dat hij geen gevolg zou geven aan het bevel naar Zwolle te komen, werd hij vrijdagmorgen in het hotel door de rijkspolitie gearresteerd en vervolgens naar Zwolle overgebracht. Voor het merendeel der Urkers was de arrestatie een verrassing. Algemeen stond de burgemeester bekend als een zeer sober levend man. Sinds 1938 stond hij aan het hoofd van de gemeente. Daarvóór was hij reeds gemeentesecretaris. Sindsdien combi neerde hij beide functies. In 1952 kreeg hij grote bekendheid door zijn actie ten behoeve van de emigratie van een twintigtal Urker vissers naar Argen tinië. De heer K. ging zelf naar Argentinië om moeilijkheden die daar met de Urkers waren ontstaan, uit de weg te ruimen. Op drie na keerden echter alle vissers naar Urk terug. Het is nog niet bekend wat de burge meester met het verduisterde geld heeft gedaan. Hij had een salaris dat, zeker op Urk, ruim voldoende was. Het vermoeden bestaat dat hij zich meermalen heeft inge laten met zakelijke ondernemingen, die niet altijd een succes bleken te zijn en hem heel wat geld gekost zouden hebben. Enige maanden geleden heeft in de ge meenteraad een A.R. raadslid vragen ge steld over het plotselinge vertrek van een arts, die reeds dertig jaar op Urk practi- seerde. Dit vertrek zou verband houden met financiële moeilijkheden. In de vraag werd gesuggereerd dat de burgemeester bij deze zaak betrokken zou zijn. Dit ontkende deze ten stelligste. Op de bezittingen van de burgemeester is voorlopig beslag gelegd. Zijn gezin, be staande uit zijn echtgenote en vier doch ters, is vrijdagmiddag van Urk vertrokken. Noch in ons eigen land, noch in het bui tenland is er tot dusver veel aandacht gewijd aan de nota, die onze regering deze week bij de Verenigde Naties heeft inge diend, over de behandeling van de Neder landse'arrestanten in Indonesië. Verbazing wekkend is dit niet, want we leven in een zo veelbewogen periode van de wereld geschiedenis en er wordt daarbij zo non chalant met mensenlevens omgesprongen, dat het haast te veel gevraagd is, de inter nationale politieke wereld ook nog belang stelling te laten opbrengen voor zulke din gen als rechtsweigering aan en slechte be handeling van arrestanten. Toch dient er met de grootste nadruk op te worden gewezen, dat men niet mag be rusten in verkrachting van de rechten van de mens in één deel van de wereld, alleen omdat er tegen diezelfde rechten in een ander deel van de wereld nog veel erger en op nog veel groter schaal wordt gezon digd. De regel dat men een inbraak in een woning niet ongestraft mag laten omdat er toevallig drie huizen verder een moord gebeurt, zal ook in de internationale samenleving moeten worden geëerbiedigd. De stap van de Nederlandse regering bij de volkeren-organisatie is dan ook vol komen te billijken en het hier en daar ge hoorde argument „de Verenigde Naties hebben nu wel iets anders aan hun hoofd" moet daarom volstrekt worden afgewezen. Het collectieve „hoofd" van de UNO dient in staat te zijn, zowel het een als het ander - en zo nodig tegelijkertijd - te verwerken. Aan de vraag, of onze regering het juiste moment voor de indiening van de nota wel heeft gekozen, zit echter nog een ander aspect. Zal men in Indonesië niet kunnen zeggen, dat Schmidt in hoger beroep is gegaan en dat, toen Jungschlager overleed, de uitspraak van de rechter nog niet had plaatsgehad, zodat de Nederlandse stap voorbarig is geweest? Zal men er niet tegen kunnen aanvoeren, dat een klacht als de Nederlandse geen onderwerp van inter- nationaal-rechterlijke overweging kan uit maken, zolang niet alle binnenlandse rechtsmiddelen in Indonesië zijn uitgeput? Ja, de Indonesische regering zal dat waar schijnlijk wel kunnen zeggen, maar het zou niet bijzonder ter zake doende zijn. Want het gaat de Nederlandse regering bij haar protest, naar het ons voorkomt, niet in de eerste plaats om de uiteindelijke vrijspraak of veroordeling van de arrestanten (hoewel dat natuurlijk ook wel een belangrijk ele ment blijft), maar om de behandeling van de arrestanten en om het onrecht dat hun daarbij tot nu toe is aangedaan. De voornaamste in de nota vermelde klachten zijn: mishandeling van arrestan ten, arrestatie zonder mededeling van de reden, verkrijging van valse bekentenissen door middel van dwang en marteling, wei gering van behoorlijke rechtsbijstand, en gebruik van bedreigingen en ongerecht vaardigde pressie jegens getuigen. Het lijkt ons, dat dit op zichzelf toch al voldoende is om een regering ter verantwoording te roepen. Zélfs in het hoogst onwaarschijn lijke geval dat de processen tegen de Ne derlandse arrestanten met vrijspraak in hoogste aanleg zouden eindigen, zou Indo nesië daarmee niet ongedaan maken wat er tevoren tegen die arrestanten is misdreven. Tot dusver heeft de Indonesische regering echter altijd volgehouden dat de arrestaties en de processen hebben plaatsgehad over eenkomstig de Indonesische wetten, zodat er geen enkele internationale verplichting kan zijn geschonden. Onder deze omstan digheden behoeft men geen hoge verwach tingen te koesteren omtrent het Indonesi sche antwoord op het verzoek van onze regering, de competentie van het Inter nationale Hof van Justitie inzake deze kwestie te willen erkennen. Terwijl op het officiële antwoord uit Djakarta nog wordt gewacht, is er wel reeds een semi-officiële reactie gekomen, namelijk in de vorm van een radio-uitzen ding van het Indonesische ministerie van Voorlichting. Daarin werd kort en bondig verklaard, dat „alle Nederlandse beschul digingen van waarheid zijn ontbloot" en dat „de werkelijke waarheid" is, dat de Nederlanders „de beestachtige daden van hun koloniale troepen in West-Irian wen sen te camoufleren." Men kan hieruit helaas niet afleiden, dat de Indonesische regering (waarvan het ministerie van Voorlichting immers een deel vormt) van zins is, de Nederlandse klacht grondig op haar mérites te onder zoeken. Het enige, wat men eruit kan con cluderen, is dat zij, gezien de verwijzing naar „de werkelijke waarheid", verschil lende nuances van waarheid schijnt te ken nen Concrete resultaten zal deze Neder landse stap dus wel niet opleveren. Maar toch juichen we het toe, dat daardoor al thans opnieuw aandacht is gevraagd voor het onrecht, dat de arrestanten daarginds is - en nog wordt - aangedaan. Simon Koster PARIJS (A.F.P./Reuter) In een Grieks-Joegoslavisehe verklaring, die is uitgegeven na afloop van besprekingen tussen vertegenwoordigers van Grieken land en Joegoslavië in Belgrado, zegt de Joegoslavische regering dat zij bereid is morele en politieke steun te verlenen aan elke constructieve poging om een recht vaardige oplossing van de kwestie-Cyprus te vinden. De twee regeringen zijn het er- overeens, dat de drie leden van 't Balkan- verbond (Griekenland, Turkije en Joego slavië) hun samenwerking moeten ver groten. De Griekse premier Karamanlis is na zijn besprekingen met Joegoslavische leiders, die vier dagen geduurd hebben, uit Belgrado in Athene teruggekeerd. De Joegoslavische vice-president Kardelj heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Griekenland aanvaard.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1