Zestiende Olympische Zomerspelen vandaag in Melbourne gesloten Olympisch allerlei Olympische Spelen in cijfers Russen versloegen de Joegoslaven - na ruw slot - in voetbalfinale Handtekening Winnende goal kwam vlak na de rust 5 Olympisch voetbaltoernooi het laatste volgens de bestaande formules WA TER POLO ZWEMMEN PUNTENTELLING MEDAILLES ZATERDAG 8 DECEMBER 1956 Bij de prijsuitreiking voor de gymnastiek- wedstrijden kwam men medailles tekort en sommige winnaars zullen het voorlopig buiten deze onderscheidingen moeten stel len. De 5000 toeschouwers moesten een half uur wachten voordat de uitreiking begon, terwijl officials overal op zoek waren naar de begeerde trofeeën. Tevreden In een persconferentie heeft Avery Brundage, president van het IOC, gezegd dat de Spelen in Melbourne een enorm succes zijn geworden. Wat de enkele incidenten van politiek karakter aangaat, onderlijnde hij dat zij slechts zeer gering in aantal waren, in aanmerking genomen de omvang van de Spelen. „Het is niet zo maar bij toeval", zeide hij, „dat het Internationaal Olym pisch Comité herhaaldelijk is voorgesteld voor de nobelprijs voor de vrede". Met betrekking tot de technische kant van de Spelen zeide Brundage dat het on tegenzeggelijk onrechtvaardig was dat, vol gens de huidige Olympische reglementen, de winnaar van de tienkamp slechts één gouden medaille ontving, terwijl het mo gelijk was voor een turner van buiten gewone klasse er acht te winnen. Aan deze aangelegenheid zou waarschijnlijk in de toekomst meer aandacht door het IOC worden besteed. Wat de toevoeging van nieuwe takken van sport aan het Olympisch program be treft, zeide Brundage dat het streven van het IOC veeleer gericht zou blijven op re ductie dan op uitbreiding van het Olym pisch program. De Hongaren Tot nu toe hebben 36 Hongaarse atleten, onder wie negen dames, definittief besloten niet naar hun land terug te keren. Som migen zjjn van plan in een gecharterd vliegtuig naar de Ver. Staten te reizen, anderen zijn met de autoriteiten in be spreking over de voorwaarden waarop ze in Australië kunnen blijven. 82 leden van de Hongaarse Olympische ploeg zijn vrijdagavond per vliegtuig naar Europa vertrokken. Sommigen waren voor nemens naar Hongarije terug te keren en anderen waren van plan elders in Europa te debarkeren. Bij degenen die vertrokken, waren Ist- van Roszavolgyi, wereldrecordhouder op de 1500 meter, Joszef Kovacs, winnaar van de zilveren medaille voor de 10.000 meter en het duo Fabian-Uranyi dat bij de kanowedstrijden een gouden medaille behaalde. De 1500 meter loper Tabori ver trok niet en zeide het nog niet met zichzelf eens te zijn of hij al dan niet naar zijn land zou terugkeren. Agnes Keleti, die drie individuele gouden medailles en een ploegmedaille won in de gymnastiekwed- strijden, kwam haar vrienden en vrien dinnen vaarwel zeggen: Zij bleef bij fa milieleden in Sydney. Over enkele dagen vertrekt nog een tweede gecharterd vliegtuig naar Honga rije. Pas dan zal men weten hoeveel Hon garen liever in Australië blijven dan de terugreis naar hun land te aanvaarden. Amerikaans protest Het bestuur van de FINA, de Internatio nale Zwemfederatie, heeft geweigerd het Amerikaanse protest in behandeling te nemen tegen de wijze waarop de punten toekenning voor het torenspringen en schoonspringen is geschied. Het bestuur stelt zich op het standpunt dat tegen de uitspraken van de jury, waarin overigens ook Amerikanen zitting hebben, geen beroep mogelijk is. Laatste sprong Pat McCormick, de Amerikaanse win nares van de damesfinale torenspringen, glimlachte tegen de verslaggever van Uni ted Press en zei: „U hebt de laatste duik van m'n leven gezien...." Pat vertelde erbij dat zij niet meer aan wedstrijden zal meedoen. Toch was zij nog enthousiast over de achter haar liggende competitie. Vol vuur vertelde Pat dat zij zeer goed besefte, na de op twee na laatste duik achterop te liggen. „Ik wist dat ik bij zonder m'n best zou moeten doen om te winnen, en ik deed m'n best...." De Amerikaanse duik-coach Bud Lyndon voegde eraan toe dat de beoordelingen van de jury verbeterd waren na het protest van eergisteren, maar toch vond hij dat de Russische jury nog steeds meer naar nationaliteit rekende dan naar individu. U itr listen Lorraine Crapp, de Australische die de snelste bleek in de 400 meter vrije slag dames, zei na de overwinningsplechtig heid, voorlopig niet naar nieuwe wereld records te zullen streven, „omdat ik goed wil uitrusten.Zij vertelde dat zij zich tijdens de laatste twee etappes van haar grote race buitengewoon moe had gevoeld. De Australische Dawn Fraser, die twee de werd, gaf lachend het volgende ant woord op de vraag wat haar toekomst plannen zijn: „We gaan vanavond een groot feest geven om onze zwemprestaties te vieren...." En zij voegde eraan toe: „Iedereen is welkom die over dat hoge hek kan komen... (De dames-afdeling van het Olympisch dorp is door een hoge draadversperring omgeven). De 17-jarige Engelse zwemster Judy Grinham liet in het zwemstadion in Melbourne een tijd van 1 12,9 voor haar afdrukken op de 100 meter rugslag en vestigde hiermee een nieuw Olympisch record. De beste drie op de 100 meter rugslag waren (v.l.n.r.): de Amerikaanse zwemster Carin Cone (zilver) en de Engelse meisjes Judy Grinham (goud) en Margaret Edwards (brons) die men op de foto na de prijsuitreiking ziet. In Melbourne viel de Engelse bokser Richard McTaggart een dubbele onder scheiding te beurt. In de eerste plaats verwierf hij de gouden medaille voor zijn overwinning in het lichtgewicht boksen en ten tweede kreeg hij de „Val Barker Cup" toegewezen voor zijn markante bokstechniek. Op de foto ziet men McTaggart in gesprek met de Hertog van Edinburgh nadat deze met de Britse atleten had geluncht. verklaarde dat de score van 441 van de Rus Vitali Romanenkos, behaald tijdens wedstrijd „rennend hert", erkend is als wereldrecord ondanks het feit, dat de Rus zes punten meer scoorde toen hij het Rus sische nationale kampioenschap won. Larsson deelde verder mede, dat de score van 587 van de Roemeen Stefan Petrescu op het nummer silhouette schieten, erkend zal worden als gelijk aan het wereldrecord, dat in 1955 door drie Russische scherp schutters tijdens de Europese kampioen schappen in Boekarest werd gevestigd. Traditie gebroken Een van de tradities van de Ameri kaanse zwemploeg houdt in dat, ingeval van een drievoudige zege, de coach van de ploeg, man of vrouw, in het water wordt gegooid. Vrijdagavond bestegen drie Ameri kaanse zwemsters het podium na de drie voudige zege in het torenspringen. Maar de jeugdige Toner, die hen getraind had, smeekte dat voor ditmaal van de traditie zou worden afgeweken, en dat men haar op het droge zou laten, wat geschiedde. Maar intussen werd voor een surprise gezorgd. Want toen Toner 's avonds na afloop van een feestje haar kamer in het Olympisch paviljoen betrad vond ze die volkomen leeg. Het hele meubilair, bed, stoelen, tafels, kasten met inhoud enz waren verplaatst.naar het dak van het paviljoen. Amerikanen bezorgd Sportdeskundigen uit de gehele wereld hebben gisteren als hun mening uitge sproken dat Amerika waarschijnlijk 20 ja ren nodig zal hebben om de Olympische achterstand, die het blijkens de uitslagen en medaiUelijstcn op Rusland heeft ge kregen, weer in te halen. Na de voetbal wedstrijd wonnen de Russen de 37ste me daille en dat ondanks het feit dat de Verenigde Staten hun sterkste vertegen woordiging sinds vele Spelen naar Mel bourne hadden gezonden. Het geheim van de Russische overheer sing schijnt in de worstelwedstrijden ver borgen te zijn, want daar boekten de af gezanten van Rusland hun grootste winst, waarmee zij Amerika voorbijstreefden. Onmiddellijk na de Olympische Spelen van 1952 zijn de Russen, onder het wakend oog van de staat, met een groots-opgezet trainingsprogramma begonnen. Zij con centreerden een belangrijk deel van hun aandacht op de takken van sport die de Amerikanen van minder, of zelfs van geen belang achten Zo kon het gebeuren dat de Amerikanen bij het worstelen waar een macht medailles te verdienen viel, het onderspit moesten delven, terwijl de Rus sen bovenaan eindigden. ooocococococooocooooococoocococooooooooooocOooooooooooa: X 8 In het Olympisch dorp hebben enkele S g artisten een concert gegeven. Een van J hen was de Amerikaanse filmspeler en j crooner Frankie Laine. Na afloop van de voorstelling werd hij bestormd door J autogramjagers, iets wat de Amerikaan s nu eenmaal niet vreemd is. Op een ge- geven ogenblik bevond zich een blond meisje voor de zanger en vroeg met een lief stemmetje om zijn handtekening. Frankie Laine keek het meisje aan, f nam het handtekeningenboekje, dat zij hem voorhield, keek toen nog eens op- lettend naar het meisje en in plaats van i zijn handtekening te zetten gaf hij haar S zijn vulpenhouder. Hij nam een klein boekje uit zijn jasje en overhandigde dit het verbaasde meisje. Frankie Laine zei daarop tegen haar: „U behoeft geen handtekening van mij te hebben, maar 8 ik wil er wel graag een van u hebben".I Het meisje bloosde en zette haar ha^d- <3 tekening. Faith Leech! Als beloning kreeg het Australische zwemstertje toch i de handtekening van Frankie Laine. XXXOOOOOOCXX)C)OOOOOOOOOOOOOOOOOC ocooooooooooooooooooooo- Het Olympisch voetbaltoernooi van 1956 was waarschijnlijk het laatste volgens de bestaande formule. Vermoedelijk zal op toekomstige Olympische Spelen het sy steem van de wereldkampioenschappen worden overgenomen, dus met de deel nemers ondergebracht in groepen en de winnaars der groepen weer een halve com petitie spelend in de finale-poule. Dit werd in Melbourne verklaard door de secretaris van de Engelse Voetbalbond, Sir Stanley Rous, in een interview met United Press. „Dezelfde bepalingen die van toepassing zijn bij hockey en waterpolo zullen op de volgende Olympische Spelen ook voor voet bal moeten gelden. Van geen enkel land kan verwacht worden dat het een voetbal ploeg stuurt voor maar één wedstrijd. Wan neer we de ploegen in groepen zetten zoals bij hockey en waterpolo gebeurt, krijgen we niet alleen meer wedstrijden, maar wordt het toernooi ook spannender en dus de belangstelling van het publiek groter", aldus Sir Stanley. Naar zijn mening stak het toernooi van nu slechts op één punt ongunstig af bij de vroegere toernooien - het aantal deel nemende teams. Bekende amateurvoetbal landen bleven thuis, omdat de reiskosten te hoog waren. In alle andere opzichten was dit toernooi perfect Alles was goed georganiseerd en de velden waren in prima toestand, meende Sir Stanley. De gouden medaille van het waterpolo- toernooi is gewonnen door Hongarije. De uitslag van de wedstrijd tegen Joegoslavië was 2-1 voor Hongarije. De eindstand van het tournooi luidde: Hongarije 5 5 0 0 10 20-3 Joegoslavië 5 3 1 1 7 13-8 Rusland 5 3 0 2 6 14-14 Italië 5 2 0 3 4 10-13 Ver. Staten ..5 1 0 4 2 10-20 Duitsland 5 0 1 4 1 11-20 De plaatsingen van de overige landen in het waterpolotoernooi waren: 7. Groot-Brittannië, 8. Roemenië, 9. Australië, 10. Singapore. Einduitslag 400 meter vrqe slag dames: 1. en Olympisch kampioene Lorraine Crapp (Austr.) 4 min. 54,6 sec. (nieuw Olympisch record); 2. Dawn Fraser (Austr.) 5.02,5; 3. Sylvia Ruuska (V.S.) 5.07,1; 4. Marley Scrive (V.S.) 5.12,9; 5. Eva Szekely (Hong.) 5.14,2: 6, Sandra Morgan (Austr.) 5.14,3; 7. Heda Frost (Fr.) 5.14,8; 8. Valeria Gyenge (Hong.) 5.21,0. Het oude Olympische record stond op haar naam met 5 min. 0,2 sec. in de vierde serie op 5 december gemaakt. Uitslag 1500 meter vrije slag: 1. en Olym pisch kampioen Murray Rose (Austr.) 17.58,9; 2. Yamanaka (Japan) 18.00,3; 3. Breen (V.S.) 18.08.2; 4. Garretty (Austr.) 18.26,5; 5. Slater (Canada) 18.38,1: 6. Boiteux (Fr.) 18.38,3; 7. Aoki (Japan) 18.38,3; 8. Win- ram (Austr.) 19.06,2. Uitslag torenspringen dames: 1. Pat Mc Cormick (V.S.) 84.85 pnt. 2. June Irwin (V.S.) 81.64 pnt. 3. Paula Jean Myers (V.S.) 81.58 pnt. 4. Nicole Darrigrand (Fr.) 78.80 pnt. 5. Tatiana Karakachiants (Rusl.) 76.95 pnt. 6. Libuev Jigalova (Rusl.) 76.40 nnt. 7. Ann Long (G B.) 76.15 pnt. 8. Birte Hansen (Zweden) 75.21 pnt. 9. Raissa Gorokhov- skaia (Rusl.) 73.84 pnt. 10. Kanoke Tsutani (Japan) 70.95 pnt. 11. Hatsuko Hirose (Jap.) 69.71 pnt. 12. Charmaine Welsh (G.B.) 69.05 pnt. Aan het slot van de Olympische Spelen in Melbourne zag de officieuze puntenver deling er als volgt uit: Rusland 622. Ver. Staten 497. Australië 239y2. Duitsland 206y2. Hongarije 195. Gr. Brittannië 162Vz. Italië 159. Zweden 140. Japan 127. Frankrijk ÏOS1/^. Roemenië 93. Finland 89'/2, Polen 70y2. Tsj. Slowakije 68y?. Turkije 52. Canada 46. Iran 42. Bul garije 31 y2. Denemarken 26. Ierland 25V2. Zuid-Afrika 24. Korea 22. Joegoslavië 22. Nieuw-Zeeland 20. Argentinië 18y2. Noor wegen 18. Chili 17. Mexico 14. Oostenrijk 12. België 11. Brazilië 9. India 7. Uruguay 6. IJsland 5. Zwitserland 5. Pakistan 5. Ba hama 4. Griekenland 4. Portugal 3. Nige- rië 2. Malakka 1. Spanje 1. Cuba 1. Na de laatste dag zag de medaille-ver deling met inbegrip van de Olympische ruiterwedstrijden in Stockholm er als volgt uit: goud zilver brons 37 29 33 32 25 17 Australië 13 8 14 Hongarije 9 10 7 8 8 9 Zweden 8 5 6 Duitsland 6 13 7 Groot-Brittannië 6 7 11 5 3 5 Japan 4 10 5 Frankrijk 4 4 6 3 2 2 Finland 3 1 11 2 1 2 1 3 2 0 0 Polen 1 4 4 Tsjechoslowakije 1 4 1 1 3 1 1 2 1 1 1 3 1 0 2 1 0 1 1 0 0 0 0 2 2 2 0 1 1 1 I 3 0 1 0 1 0 Zuid-Afrika 0 0 4 Oostenrijk 0 0 2 0 l Uruguay 0 0 1 Griekenland 0 0 1 0 0 1 Vandaag na de voetbalfinale tussen Rusland en Joegoslavië is in het enorme cricketstadion van Mel bourne de sluitingsplechtigheid verricht van de Zes tiende Olympische Zomerspelen. Het was een wat sobere plechtigheid, omdat vele atleten de weg naar huis reeds hadden ondernomen of gepakt en gezakt klaar stonden op het vliegveld van Melbourne. Van de landen, waarvan in het geheel geen deelnemer meer aanwezig was, zag men alleen het naambord, dat gedragen werd door een Australiër. Na het binnenmarcheren werd de Griekse vlag gehesen onder het spelen van het Griekse volkslied, gevolgd door de vlaggen en volksliederen van Australië en Italië, dat zoals men weet over vier jaar de Spelen zal organiseren. De President van het Interna tionaal Olympisch Comité, Avery Brundage, sloot daarna de Spelen met de volgende woorden: „Uit naam van het Internationaal Olympisch Comité betuig ik aan Hare Majesteit de koningin en aan het volk van Australië, aan de bestuurderen van de stad Melbourne en aan de organisatoren van de Spelen onze grote dank. Ik verklaar de Zestiende Olympische Spelen voor gesloten en over eenkomstig de traditie, roep ik de jeugd van elk land op over vier jaar bijeen te komen in Rome, teneinde de Spelen van de Zeventiende Zomerspelen te vieren. Mo gen zij in het teken staan van opgewektheid en eendracht, zodat de Olympische toorts moge worden voortgedragen met steeds groter vuur, moed en eergevoel voor 't welzijn van de mensheid door de eeuwen heen". Daarna werden de trompetten gestoken, het Olympisch vuur gedoofd en de Olympische vlag van de eretribune naar omlaag ge haald. Vijf kanonnen gaven vervolgens een saluutsalvo, dat gevolgd werd door het zingen van een groot koor. En terwijl tienduizenden Australiërs op de tribunes het trotse gevoel hadden dat de Spelen geslaagd waren, mar cheerden de dragers van de vlaggen en borden af op speciaal voor die gelegenheid gecomponeerde muziek. Waarna het stadion voor de laatste maal althans voor een Olympische gebeurtenis leegstroomde. in de eindstrijd hadden geplaatst, hadden, vreemd genoeg, na loting de banen die naast elkaar lagen: Lorraine Crapp kreeg baan vier, Dawn Fraser baan vijf en Susan Morgan baan zes. Naast Susan Morgan lag de Hongaarse Eve Gyarmati-Szekely en op baan acht de Frangaise Heda Frost. Na het startsignaal waren Lorraine Crapp en Dawn Fraser het snelste weg. Tot aan de 100 meter bleven zij vlak bij elkaar lig gen met een lengte voorsprong op de Ame rikaanse Sylvia Ruuska. Daarna kwamen Valeria Gyenge, Eva Gyarmati-Szekely, Susan Morgan, Marley Shriver en Heda Frost. Daarna versnelde Lorraine haar tem po, maar pas na 200 meter had Lorraine zich een kwart lengte op de taai vasthou dende Dawn gewonnen. Sylvai Ruuska lag toen nog in derde positie met vier lengten achter de beide Australische „vechtjassen". Valeria Gyenge was inmiddels van de vier de positie teruggevallen naar de zevende. Na 300 meter was Lorraine Crapp ander halve lengte voor op Dawn Fraser, terwijl haar landgenootje Susan Morgan in vijfde positie lag. Valeria Gyenge viel steeds meer terug en ging nu als laatste door het water. Op de laatste 100 meter sprintte Lorraine Crappi met een zeldzame kracht en ver grootte haar voorsprong op Dawn Fraser. Lorraine tikte als eerste aan in de prachtige tijd van 4 min. 54.6 sec. waarmee zij het Olympisch record, dat zij op 5 december tijdens de series tot 5.00 terugbracht, op nieuw verbeterde. Offcieus staat het we reldrecord met 4 min. 47.2 sec. op naam van Lorraine op 20 oktober j.l. gemaakt. Dawn Fraser bezette op fraaie wijze de tweede plaats en de Amerikaanse Syl via Ruuska, die haar derde positie tot het laatste toe had weten te handhaven, legde beslag op de bronzen medaille. De Olympische kampioene van 1952, Va leria Gyenge, faalde volkomen. Zij werd achtste en laatste in 5.21.0. Weer Rose Na zijn verbetering van het wereldrecord in de series, was de Amerikaan Breen voor velen favoriet voor de finale van de 1500 meter vrije slag. Maar niet voor de Austra liërs die vertrouwen hadden in Murray Rose, Olympisch kampioen 400 meter vrije slag en lid van de ploeg die in de 4 x 200 meter estafette de eerste plaats bezette. Rose heeft dit vertrouwen niet beschaamd en de eindstrijd gewonnen, na een fel duel met de 17-jarige Japanse student Tsuyoshi Yamanaka. Gedurende de eerste helft van de race stelde Rose zich ermee tevreden vlak ach ter Breen en de Japanner te blijven. Na de 750 meter ging hij resoluut naar voren met zijn stijlvolle, soepele slag, en bij de 1200 meter lag hij drie meter voor op Breen. Toen begon de Japanner zijn aanval. Hij passeerde Breen bij de 1300 meter en 100 meter voor de finish lag de Amerikaan in de derde positie, vijf meter achter de leider Rose. Yamanaka begon op Rose in te lopen en na het laatste keerpunt kwam hij met een felle sprint tot een gevaarlijke bedreiging van de Australiër. Maar deze had ook nog wat in reserve, sloeg de aanval af en tikte als eerste aan met een lengte voorsprong op de Japanner. Breen speelde in de laatste fase geen rol meer en eindigde als derde. Enige dagen geleden toen hij het wereld record had verbeterd zei hij: „Het wereld record kan mij niets schelen, ik wil de titel winnen", maar het is hem niet gelukt. Rose bezorgde Australië de achtste me daille in de zwemnummers, een zeer merk waardig en opvallend resultaat van de Aus tralische zwemsters en zwemmers, die bij de Spelen in 1952 nauwelijks aan bod kwamen. Medailleverdeling Bij de bestudering van de medaillever deling voor wat de zwemwedstrijden be treft van de negen herennummers (inbe grepen het schoonspringen en torensprin gen) blijkt, dat Australië ver bovenaan staat met Amerika op de tweede en Japan op de derde plaats. Mexico volgt als vierde, Rusland als vijfde en Hongarije als zesde. Bij de dames zijn van de acht nummers (inbegrepen schoonspringen en torensprin gen) de meeste medailles naar Amerika ge gaan. Australië volgt hier als tweede, daar na komen Duitsland en Engeland en ten slotte Hongarije, Zuid-Afrika en Canada. Dat de Amerikaanse zwemsters gunstiger afsteken bij de Australische meisjes dan de heren moet worden toegeschreven aan de hegemonie van de Amerikaanse schoon- en torenspringsters, een domein, waarop Amerika steeds favoriet is geweest. Heren goud zilver brons Australië 5 2 1 Verenigde Staten 2 3 4 Japan 14 Mexico 1 1 Rusland 2 Hongarije 1 Dames goud zilver brons Verenigde Staten 3 5 3 Australië 3 2 1 Duitsland 1 1 Engeland 1 1 Hongarije 1 Zuid-Afrika 1 Canada 1 Russische scherpschutters Van de 21 medailles die er met de zeven Olympische schietnummers te verdienen waren hebben de Russen drie gouden, vier zilveren en één bronzeft in de wacht ge sleept. Finland, Italië, Roemenië en Canada ieder een gouden en een bronzen medaille, Zweden een zilveren en een bronzen, Tsje- choslowakije en Polen ieder een zilveren en de Verenigde Staten een bronzen. Karl Larsson, de Zweedse secretaris-ge neraal van de Union Internationale de Tir, In de voetbalfinale, die een van de ruwste wedstrijden van het gehele toernooi is geworden, heeft Rusland de gouden medaille gewonnen. Aan beide zjjden maakte men zich schuldig aan onoirbare praktijken. Er ontwikkelden zich ware veten tussen afzonderlijke spelers die vaak met gebalde vuisten tegenover elkaar stonden. De leiding van de Australische scheidsrechter Wright was lang niet vastberaden genoeg en droeg er toe bij dat de wedstrijd, die aanvankelijk levendig en aantrekkelijk spel te zien had gegeven, gaandeweg in een gooi- en smijtpartij ontaardde. bracht de Hongaar Markovitz de stand op twee-nul, waarmee zijn ploeg wel iets meer kreeg dan ze verdiende. Kort na de hervatting toen de Hon garen met zes man speelden maakte Sip- ci een tegenpunt met een schot van de rechtervleugel. De Joegoslavische midvoor Radonic schoot later nog eens tegen de lat, en even later faalde zijn Hongaarse collega Mayer van dichtbij door na een rush niet scherp genoeg te plaatsen, zodat keeper Ko- vacic zijn schot kon houden. De Hongaren speelden verder verdedigend en gaven hun tegenstanders geen kans de stand gelijk te maken. Toen de beslissende wedstrijd tussen Hongarije en Joegoslavië achter de rug was, sprongen de Hongaren, die zich in het pu bliek bevonden op en scheeuwden van vreugde, terwijl de Hongaarse spelers el kaar omhelsden. Toen de Hongaarse vlag omhoog ging na de overwinning van de Hongaarse water- poloploeg, zongen de leden van die ploeg luide hun volkslied mee. Bij verscheidenen van hen stroomden de tranen over de wan gen. Afwijkend van de gebruikelijke proce dure lieten de officials het Hongaarse volks lied van het begin tot het eind spelen. Vele Australiërs onder het publiek lieten een af- Iseurend ,„boe" horen toen.de Russen bbf? plaatsen op het erepodium innamen. Double voor Pat Pat McCormick, reeds in het bezit van de gouden me daille voor het schoonsprin gen dames, heeft evenals in Helsinki ook het toren springen gewonnen. Dank zij twee feilloos uitgevoerde sprongen nam zij een beslis sende voorsprong op haar ploeggenoten June Irwin en Paul Myers, die tweede en derde werden in het klassement. Het Russische meisje Gorokhovskaia verspeelde haar kansen door een mislukte sprong uit een handstand waarvoor ze slechts 4.41 punten kreeg. Met een sprong van gemiddelde klasse zou ze wellicht de gouden medaille hebben gewonnen, nu ein digde ze als negende. Voor haar tweede sprong kreeg Pat McCormick slechts 6>/2 punt van het Rus sische jurylid, terwijl de andere leden haar respectievelijk 7V2 en 8V2 punten toeken den, wat gejoel uitlokte bij een deel van het publiek. Weer Lorraine Dat de 400 meter vrije slag dames een felle strijd zou worden tussen de beide Aus tralische favorieten Lorraine Crapp en Dawn Fraser, was een uitgemaakte zaak. De loting voor de finale had een zeer merk waardig resultaat opgeleverd. De drie Aus tralische zwemsters die zich uit de series De Joegoslaven, die evenals in Helsinki en in Londen op de tweede plaats eindig den, waren in de eerste helft in de meer derheid. Zij waren individueel beter, speel den sneller en gaven in het algemeen de toon aan, Niemand zou bezwaar hebben kunnen maken als hun in de eerste tien minuten een strafschop was toegekend, want een van hun spelers werd in het doel gebied opzettelijk op ongeoorloofde wijze ten val gebracht, maar de referee liet door spelen. De Russen begonnen de tweede helft met een snelle aanval, die werd afgeslagen. Maar zij kwamen terug en zetten het Joe goslavische doel onder zware druk. Vijf minuten na de aftrap plaatste de rechts binnen Issaev de bal met het hoofd naar links, Iline snelde toe en het was 1-0. Het spel der Joegoslaven verloor nu veel van zijn fonkeling van de eerste helft, maar toch kwamen zij dicht bij de gelijkmaker toen de rechtsbinnen Papec de bal in de touwen schoot. Volgens zijn collega's een volkomen reglementair doelpunt, maar vol gens de scheidsrechter een buitenspel-goal. De referee liet zich niet door de protesten vermurwen en kende het doelpunt niet toe. Dit gebeurde in de 22e-minuut. Daarna ontaardde het spel. en het bijna gevujde stadion floot en joelde voortdurend omdat de scheidsrechter het spel telkens weer moest onderbreken voor overtredin gen van de regels. Tot het einde toe moes ten de Russen hard vechten voor het goud, maar ze brachten door hun taai en stug volhouden de strijd tot een voor hen gun stig einde. Het publiek zelf was deels de schuld voor veel van het ruwe spel, doordat het alles - eerlijk of vals - wat de Joegoslaven deden met applaus en gejuich beloonde, terwijl de Russen steeds werden uitgejouwd. Deze vijandige sfeer bleef zelfs tot de plechtig heid van de uitreiking der medailles voort duren. Hongaarse zege Tegen het soelbeeld in want de Joegoslaven waren sterk in de aan val en keeper Boras was tweemaal zwaar op de proef gesteld opende de Hongaarse midvoor Mayer na ne gen minuten de score uit een pass van Bol- vari in de beslissende match van het water polotoernooi. Daarna bracht de Hongaarse doelman redding in drie opeenvolgende hachelijke situaties, op schoten van Frang- kovic en Radonic. Twee minuten voor rust

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7