Koopje van de week Stichting Castricums zwembad een feit In „het zaaltje" van Dieppe verbleef Sinterklaas bij de vissers IJmuider Courant Doopsgezind Gemengd Zangkoor Visserij varia Aanmeldingsformulier t Naar Tilburgs voorbeeld zal de plaats een moderne overdekte krijgen En Dieppe keek weifelend naar een varende bisschop Glasverzekering Jubileumuitvoering IJmuider Volksstem gaf Kerstconcert WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 9 OLD CLOTHES NEW Degradatiespook bij „Kijk Uit" verdreven Vele spannende momenten in schaakstrijd tegen Andijk Donderdag begrotings vergadering voor Heemskerk's raad Schrikdraad in trek bij langvingers Makelaar C. Visser Hzn. Uitbreiding van het water leidingnet in Heemskerk Filmavond BB in Heemskerk Kasgeldleningen en rekening-courant „Henrika B" in Cherbourg Bouw van 35 woningwet woningen in „Poelenburg" Leuke Cretonnes Handweef Overgordijnstof Dr. A. de Vletter over het Pestalozzi-dorp Agenda voor Beverwijk Tijdens een bijeenkomst in hotel Roozen- daal te Castricum heeft een gebeurtenis plaats gevonden, welke later wellicht van historische betekenis zal blijken te zijn. Daar werd ten overstaan van notaris H. A. A. M. van Cranenburgh de akte van oprich ting gepasseerd, waarmede de „Stichting Castricums Zwemhad" een feit is geworden. In deze akte zijn als leden van het hoofdbestuur genoemd de heren H. Duin, P. L. Duinker, P. L. Dijkman, G. G. Ger- kens, A. R. Kars, G. Kelder, J. P. Kloes, A. Kooijman, G. Ronk, J. Verkerk en J. de Vries. De Stichting Castricums Zwembad kan dus thans officieel de nodige stappen gaan doen om datgene te bereiken, waarnaar vrijwel geheel Castricum reikhalzend uit kijkt, een eigen zwembad. Nadat de akte was getekend werd een boeiende en belangwekkende voordracht gehouden door de architect, de heer Wes- selo, die op het gebied van de zwembad- bouw bij uitstek deskundig is. De heer Wesselo ging uit van het nieuwe zwembad in Tilburg, dat door hem ge bouwd werd en dat in de praktijk gebleken is een groot succes te zijn. Bij dit zwem bad werd alle luxe achterwege gelaten, terwijl de afmetingen zodanig werden ge nomen, dat het aan de door de KNZB ge stelde eisen geheel voldoet. Bij de bouw en de technische installatie zijn verschillende nieuwe vindingen toe gepast, die de gestelde verwachtingen nog hebben overtroffen. Een dergelijke zwem inrichting zou voor Castricum ideaal zijn. De heer Wesselo wees er echter tevens op, dat zelfs bij het betrachten van de ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 De eerste thuiswedstrijd van de schaak club Kijk Uit is geëindigd in een grote over winning voor de IJmuidenaren: met 8-2 werd de schaakclub Schaaklust uit Andijk verslagen. En daarmee is meteen het degra datiegevaar zo goed als verdwenen, want de IJmuider club heeft nu vier punten uit drie ontmoetingen met nog twee te spelen wedstrijden. grootst mogelijke soberheid bij de bouw en inrichting van een dergelijk zwembad, de kosten zeer aanzienlijk zouden zijn, te meer waar op elk gebied prijsstijgingen en loonsverhogingen merkbaar zijn. Bescheiden, maar doelmatig Waar men in Utrecht nog durft en kan overgaan tot het bouwen van een grote, overdekte, zweminrichting met een ge schatte capaciteit van 400.000 tot 500.000 baden per jaar, moet een gemeente als Castricum, onder de voortvarende leiding van B. en W. en met de steun van vrijwel de gehele bevolking in staat worden ge acht een meer bescheiden maar doelmatig zwembad te verwerkelijken. Ontwerpkostcn Van het gemeentebestuur is inmiddels de toezegging ontvangen in de gemeente raad een voorstel te doen een bedrag op de suppletoire begroting voor het komen de jaar te plaatsen, welk bedrag moet dienen om de eerste ontwerpkosten te kunnen bestrijden. Ongetwijfeld zullen er vele moeilijk heden moeten worden overwonnen, terwijl bovendien de tijdsomstandigheden niet on verdeeld gunstig genoemd mogen worden. Dit neemt echter niet weg dat, de Stichting Castricums Zwembad, in nauwe samen werking met B. en W. onvervaard en energiek zal voortgaan op de weg die, ten slotte leiden zal naar het gestelde doel, een eigen zwembad voor Castricum. De gemeenteraad van Heemskerk komt op donderdaag 13 december in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de volgende agenda: 1. Ingekomen stukken en mededelingen; 2. voorstel tot verhoging van het maximumbedrag kasgeldleningen en vaststelling van het crediet in rekening courant voor het jaar 1957; 3. voorstel tot wijziging van de salarisverordening; 4. voorstel tot wijzigingen van de beheers- verordening voor de dienst gemeentewer ken; 5. voorstel tot aansluiting op het wa terleidingnet van perceel Rijksstraatweg volgens de NRU-regeling; 6. voorstel tot vaststelling van de verordening op het beheer van het woningbedrijf; 7. voorstel tot het toekennen van schadevergoeding aan de heer G. de Wit in verband met af stand pachtrechten; 8. voorstel tot het ver lenen van een crediet voor de bouw van 35 woningwetwoningen; 9. behandeling der begroting 1957, bedrijfsbegrotingen 1957 en begroting Fonds Armengoederen 1957, als mede de daarbij behorende suppletoire be grotingen. Het schijnt dat schrikdraad-batterijen meer in trek komen bij de langvingers. Vorige week was er al zo'n apparaat ver dwenen uit de omgeving van Beverwijk en nu deed wederom een landbouwer aan gifte van diefstal, nu van een wei bij het fort Velsen. Van onze Haagse redactie) Het nieuwe recreatiecentrum voor de Nederlandse vissers in de Rue dê la Barre te Dieppe, hoe voortreffelijk ingericht ook, was zaterdagavond toch nog te klein om alle vissers uit Scheveningen, Katwijx en Vlaardingen, die er in hun walkleren bin nenstapten, binnen zijn muren te bergen. De grote belangstelling voor „het zaaltje", zoals de vissers het moderne recreatie centrum in Dieppe nog steeds met een ongewilde onderschatting betitelen, werd ver oorzaakt door de aankondiging, dat Sint Nicolaas, op weg van Nederland naar Spanje, zijn reis in Dieppe een ogenblik zou onderbreken, om ook de Nederlandse vissers in dit echt vaderlandse feest te laten delen. En zo kwamen 's avonds om half acht de vissers van hun schepen aangestapt naar de Rue de la Barre, voor velen een wandeling van een half uur over het niet bijster geëgaliseerde plaveisel van het gastvrije Dieppe. Aan het eerste bord speelde Blok een sekuur partijtje en toen zijn tegenstander lijnen ging openmaken, betekende dit zelf moord, want via deze open lijn kon Blok "Z, ,Sr>".xnc,*-- -t v dllLOOUS met zijrustukken een zo groot overwicht bereiken, dat de winst hem niet meer ont gaan kon. Ook Gordijn kreeg een aanvalsspel, het duurde echter geruime tijd eer hij zijn verkregen voordeel in winst kon omzetten. Op het laatst hielp zijn tegenstander hem door een zwakke zet, zodat Gordijn mat in twee zettten kon aankondigen. Rijke wist in het middenspel op handige manier een pion te winnen en later nog een en toen wederom op bijzonder handige manier de grote stukken wist af te ruilen, hield hij een gewonnen eindspel over. Ook Walda kon er aanvankelijk niet door komen, maar toen de tijdnood dringend werd, ging het ook in de partij beter voor Kijk Uit, want op de 35ste zet kon Walda een punt noteren omdat hij de koning op fraaie wijze mat had gezet. Mees speelde weer een spectaculaire partij, waarin alle voorzichtigheid door beide spelers opzij werd gezet en alle stukken meewerkten om elkaar te proberen mat te zetten; dit ge lukte echter geen van beiden en de partij werd na Vele opwindende momenten re mise. Wijdoogen had in het begin ook al moei te om overwicht te krijgen en toen het hem in de laatste minuten gelukte, hielp ziin tegenstander hem een handje door zijn dame te laten instaan. 't Hart wist door secuur snel een pion buit te maken en verkreeg daardoor een gewonnen eindspel, dat hij op vakkundige wijze speelde en dan ook voor deze pres tatie met een punt beloond werd. Kistemaker belandde in een eindspel van paard tegen loper en zoals het vaak gaat; de loper zegevierde en dit betekende een nederlaag voor Kijk Uit. Reinhout wist aanvankelijk positioneel voordeel te verkrijgen, maar dit was niet voldoende voor de winst en remise werd de uitslag. Tenslotte boekte Huiser reeds in de ope ning voordeel doordat hij de belangrijke pion f7 wist te veroveren, het resterende gedeelte wikkelde hij naar behoren af en noteerde het eerste winstpunt voor Kiik Uit. De volledige uitslag is: 1. J. BlokW. Gutter 1-0, 2. C. J. GordijnP. v. d. Bra- ber 1-0, 3. A. RijkeJ. Dekker 1-0, 4. F. J. WaldaP. Bootsman 1-0, 5. J. L. WijdoogenJb. Vriend 1-0, 6. W. Mees J. Prikkel V2-V2. V. W. 't Hart—K. Schenk 1-0, 8. A. KistemakerJ. Gorter 0-1, 9. J. ReinhoutJ. v. d. Stal V2-V2, 10. W. Hui ser—Th. Nieuwboer 1-0. Totaaluitslag: 8-2. Voor sommigen was het een dubbel feest, want met een zekere trots voerden zij hun al dan niet in Scheveningse klederdracht gestoken vrouwen aan de arm mee. Een Vlaardings initiatief had namelijk enkele tientallen Scheveningse vissersvrouwen iucii cm naar de Franse Kanaalhaven gebracht. Per viaardingse loggers dit gezelschap naar Dieppe gereisd, om de Nederlandse vissers, geheel belangeloos een avond van verstrooiing te bieden. Haast allen „thuis" waren zii_.de_..YQEi/?'£LJJüind jet moeid, maar opgewekt, in Dieppe aange komen, toch wel een beetje opgewohöerf bij de gedachte, dat zij de volgende middag hun mannen op vreemde bodem zouden begroeten. Het initiatief tot het houden van dit Sint Nicolaas-feest voor de vissers in Dieppe werd genomen door enkele Viaardingse heren, onder aanvoering van de heer P. de Goede, die ook voorzitter is van het comité vlaggetjesdag aldaar. Met hem waren o.m. meegekomen zijn echtgenote, die aan het feest het onderdeel declamatie zou bijdra gen, de amateur-goochelaar J. Nannen- berg, de Viaardingse reder W. Kwakkel- stein en de restaurateur P. Weber, even eens uit de vissersplaats aan de Nieuwe Waterweg. Tijdens het bezoek van Sint Nicolaas en Zwarte Piet moesten wij voortdurend aan deze beide laatste heren denken, als u begrijpt wat wij bedoelen. Per auto was ADVERTENTIE Alle ruiten, ramen en deuren van uw woning ƒ1.50 per kamer Eén ruit stuk kost u meer dan de gehele jaarpremie. Maasstraat 1 - Tel. 4830 Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op a f 7.15 per kwartaal// 0.55 per weekv Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. zy die zich met ingang van 1 januari 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 december 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Het Doopsgezind Gemengd Zangkoor te Beverwijk heeft dinsdagavond in de Doops gezinde Kerk aan de Meerstraat zijn vijf endertig-jarig bestaan herdacht met een jubileumconcert. De dirigent G. J. Moed had een omvangrijk programma samenge steld, in hoofdzaak met werken voor de adventstijd en voor Kerstmis. De keuze van muziek voor deze episoden van het kerkelijk jaar is geen probleem. Van de vroegste tijden, toen het christen dom in Europa begon te ontluiken, is er advents- en kerstmuziek onstaan. Grote componisten hebben zich door het kerst gebeuren laten inspireren en van hen kon men namen als Bach, Handel, Telemann, Buxtehude én Purcell op het programma van dit concert aantreffen. Ook minder be kende kunstenaars waren vertegenwoor digd. Van Johann Staden (1581-1634) werd een „Cantate Domino" gezongen, van Jo hann Vierdanck (omstreeks 1640) werd een „Weihnachtskonzert" en van Gregoris Wer ner (1695-1766) een Duitse cantate met de Italiaanse titel „Pastorella de nativitate Domini" uitgevoerd. Voor de meeste van de uitgevoerde koorwerken was een bege leiding gekozen van twee violen, twee blokfluiten en een kwalijk klinkende piano als continuo-instrument, in verschillende combinaties. De twee strijkinstrumenten klonken in hun betrekkelijke vereenzaming wat schraal, hoewel zij door mevrouw B. de Graaf-Verdam en de heer K. Wijninx be hoorlijk bespeeld werden. En de blokflui ten toonden zich wel eens weerspannig bij het streven van de bespeelsters mevrouw Q Mechanides-Klomp en mejuffrouw H. Dorrenseiffen naar een juiste intonatie. Het meest konden deze fluiten met hun stereotiepe, verstrakte en bleke toon vol doen in de combinatie met het orgel bij de vertolking van drie stukken van Henry Purcell en van een fragment uit de „Mes sias" van Handel. Het Doopsgezinde Gemengde Koor heeft Toen de Scheveningse, Katwijkse en s middags tussen 3 en 5 uur de. dokken vap Dieppe binnenvoe- ron. was her. duidelijk dat het recreatie centrum in dè Rue de la Barre niet alle belangstellende vissers zou kunnen bevat ten. Een bijzonder groot aantal schepen onderbrak de reis, om de vissers in de ge legenheid te stellen, het weekeinde in Dieppe door te brengen, een plaats die maar enkele uren stomen van de visgronden ver wijderd is. Ongeveer tachtig loggers, met meer dan duizend Nederlandse vissers, werden door de heren J. en B. Thurmer en Van der Woude, in samenwerking met de Franse havendienst, de achter de sluizen liggende „Bassins" binnengeloodst. Een groot deel van deze vissers zocht na gedane zware arbeid ontspanning op de wal. Toch te klein Hoezeer in de moderne recreatie-ruimte in de Rue de Ie Barre ook gewoekerd was met de ruimte en hoeveel krukjes er ook werden aangedragen er moesten diverse vissers worden teleurgesteld, voorzover zij geen genoegen namen met een staan plaats achter in de zaal of zelfs in de ves tibule. Voor de honderden vissers, die dicht op een op stoelen, banken en bijzetkrukjes ge zeten een plaatsje in de zaal hadden ver overd, was het een avond om nooit te ver geten. De goede stemming werd nog ver hoogd door de aanwezigheid van de uit het vaderland overgekomen vrouwen, die de rijen der in stemmig zwart gestoken man nen onderbraken met witte mutsen van hun klederdracht. Het door de Viaardingse amateurs ge boden programma viel bij de vissers uit stekend in de smaak. De avond werd ge opend door de heer P. de Goede, die de vissers op Franse bodem welkom heette. Grote hilariteit verwekte het uitdelen van pakjes door Sint Nicolaas, geassisteerd door een voortdurend snaterende Zwarte Piet. Het was verbazingwekkend hoe snel wonderlijk geadresseerde pakjes hun be stemming vonden. Bij het aankondigen van een pakje voor „de grote onbekende" stond onmiddellijk een Viaardingse jongen op, om zijn geschenk in ontvangst te nemen en er was niemand die het hem betwistte. Hét succes van de avond was het op treden van de amateur-goochelaar J. Nan- nenberg, die over een verbazingwekkende vingervlugheid bleek te beschikken en met zijn trucs de oprechte bewondering der vissers verwierf. De heer en mevrouw De Goede zorgden door hun declamaties voor de ernstige noot van deze avond, waarop de vissers nog lang met veel genoegen zullen terugzien. Dieppe deed mee Ook de bevolking van Dieppe deelde in het Sint Nicolaas-feest, een feest dat voor de komst van de Nederlandse vissers in de Franse havenplaats geheel onbekend was. Vele „Diepoises" stonden op de kaden, toen Sint Nicolaas en Zwarte Piet per rubber boot een tocht door de havens maakten langs de Nederlandse loggers. De rubber boot was afkomstig van het eveneens In Dieppe liggende hospitaal-kerkschip „De Hoop", vanwaar de Sint zijn rondvaart begon. „Geschoeide" opvarenden van „De Hoop" peddelden de rubberboot met be kwame spoed door de havens, waarbij Sint Nicolaas en zijn knecht door de vissers har telijk werden toegejuicht. Bij de bevolking van Dieppe was een zekere weifeling waar te nemen. Natuurlijk, men vierde een echt Hollands feest, maar het was toch altijd nog een bisschop, die zich staande in de rubberboot door de havens liet varen. Als u het ons vraagt, vond men het toch een beetje heiligschennis! B. en W. van Heemskerk delen de ge meenteraad mede dat de eigenaar-bewoner van het perceel Rijksstraatweg 86, J. Bak- kum, heeft verzocht zijn huis te doen aan sluiten op het provinciaal watërleidingnet, daar de bestaande drinkwatervoorziening uit een oogpunt van volksgezondheid abso luut onvoldoende is. In verband daarmede hebben B. en W. zich gewend tot het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noordholland (P.W.N.). Het P.W.N. deelt bij schrijven mede, dat de kosten van aansluiting niet worden ge dekt door de te verwachten jaarlijkse op brengst aan watergelden. De aansluiting van deze percelen kan echter toch tot stand worden gebracht, in dien de regeling „Niet Rendabele Uitbrei dingen" wordt toegepast. Dit is slechts mo gelijk, wanneer Gedeputeerde Staten van oordeel zijn, dat daarvoor voldoende aan leiding bestaat en het hygiënisch belang daarbij genoegzaam is betrokken. De directie van het P.W.N. heeft zich be reid verklaard om, als de gemeente gene gen is de in dit schrijven d.d. 12 novem ber 1956 vermelde en de te dezen aanzien uit de regeling „NRU" voortvloeiende ver plichtingen op zich te nemen, Gedeputeer de Staten voor te stellen de provinciale bij drage te verlenen en de verder vereiste voorbereidingen te treffen. Het PWN begroot de kosten van de aan leg van de dienstleiding op f 950. B. en W. zijn van mening, dat de aanleg van de binnenleiding voor rekening van de eige naar van het perceel dient te komen. De heer J. Bakkum heeft zich hiermede ak koord verklaard. Wanneer de aanlegkosten van de binnen leiding niet in de berekening worden opgenomen, bedraagt de jaarlijkse bijdra ge, door de gemeente te betalen f21.56. Deze jaarlijkse bijdrage kan worden afge kocht door betaling van een bedrag ineens ad f 514. Betaling van het bedrag ineens verdient naar hun mening de voorkeur in verband met het rentepercentage. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. voor medewerking te verlenen voor de aansluiting van het perceel Rijks straatweg 86 op het provinciaal waterlei dingnet. De leden van „Bescherming Bevolking" te Heemskerk wor den uitgenodigd tot bijwoning van een filmavond die zal plaats hebben op donderdag 13 december in zaal Dam. Er zal een zestal interessante rol prenten worden vertoond. B. en W. van Heemskerk delen de ge meenteraad mede dat om in 1957 in de ge wone uitgaven te kunnen voorzien het noodzakelijk is, dat de gemeente de be schikking zal hebben over gelden opge nomen via een rekening-cpurant overeen komst. Deze overeenkomst is per 10 maart 1949 gesloten met de n.v. Bank voor Neder landse Gemeenten te 's-Gravenhage. Het hebben van een dergelijke overeen komst met deze bank is zeer wenselijk om dat de verrekeningen met het rijk via ge noemde bankinstelling geschieden. In de betreffende overeenkomst met voormelde bank is bepaald, dat het maximum op te nemen krediet jaarlijks in overleg met deze bank zal worden vastgesteld. Bij schrijven van 17 november 1956 heeft de bank medegedeeld, dat naar aanleiding van de door B. en W. ingediende opgave voor 1957 een krediet kan worden verleend van f 125.000. Dit bedrag is voorlopig wel aanvaardbaar te achten. Voor de voorlopige financiering van ka pitaalsuitgaven werd steeds gebruik ge maakt van kasgeldleningen. Het is de be doeling dat bij het gereedkomen van de kapitaalwerken de vlottende schuld wordt omgezet in een langlopende lening. Verwijzende naar de reeds door de ge meenteraad genomen besluiten om diverse werken in uitvoering te nemen, zoals bij voorbeeld „De Oosterzij" en anderen stel len B. en W. voor een besluit te nemen tot het aangaan van kasgeldleningen tot een bedrag van maximum f 3.000.000. De gelden, opgenomen als kasgeld en ln rekening-courant mogen tezamen echter het bedrag van f 3.000.000 niet over schrijden. zich met grote toewijding aan de uitvoering der werken gegeven. Die uitvoeringen droegen wel opmerkelijk het karakter van objectiviteit, dat de dirigent bewerkte, een objectiviteit, die nu en dan doorbroken werd met een nadrukkelijke klankex pansie, die dan omtrent de zin daarvan geen twijfel liet. Toch zie ik voor het koor meer expressieve mogelijkheden in een zorgvuldige klankafweging en klankver' edeling, waartoe waarlijk geen buitenge wone stemmen nodig zijn. Voorts in een grotere gebondenheid aan de ritmiek en in minder nadrukkelijkheid van het metrum en ook in een duidelijker melodische bouw. Het koor had op deze avond geen ge makkelijke taak. Aan het „Weihnachts konzert" van Vierdanck had het een moei lijke opdracht. Maar in de cantate „Jesu meine Freude" van Buxtehude, de cantate van Werner, een paar oude kerstliederen en een compositie van de dirigent, kon het zich bewuster laten gelden, ook voor wat de stemgroepen betrof. Als vocale solisten werkten de sopraan Anna van 't Oever-Deutekom en de alt Ans Dol mede. Anna van 't Oever had een be trekkelijk bescheiden aandeel in de avond, waarbij zij zich liet horen als een zangeres met een stem van een zeldzaam glanzend timbre, waarvan alle mogelijkheden zich echter door de aard der muziek niet kon den openbaren. Ans Dol had daartoe voor haar stem ruime kansen gekregen met de voordracht van de solo-Adventscantate van Telemann en van de aria „Bereite dich, Zion" uit het kerstoratorium van Johann Sebastian Bach: een warm klinkende fraaie stem kon zij daaraan dienstbaar ma ken en een bewogen uitdrukkingskracht, die echter nu en dan te pathetisch dreigde te worden. De heer Moed begeleidde de soliste daarbij aan het orgel. Met enkele solo-vertolkingen van orgelwerken hand haafde deze organist de sfeer van dit jubi leumconcert, dat door een aandachtig audi torium werd bijgewoond. P. Zwaanswijk Voor de luisterende grote mensen was het in het begin even moeilijk de overgave te begrijpen van het kinderkoor „De Jonge Stem" in het aloude kerstlied, dat spreekt van heil en vrede op een in schuld verlo ren wereld. Dirigent Ben Nuyen leidde met vaste hand zijn prille zangertjes door de kerstcantate van Catharina van Rennes. Deze echt-Nederlandse componiste, die zo veel zangmuziek voor kinderkoren schreef, wist heel goed wat men met kinderstem men kan doen. En „De Jonge Stem" had zich voor het concert van dinsdagavond in het Patronaatsgebouw te IJmuiden zeer goed voorbereid. Een behoorlijke articula tie deed de tekst goed doorkomen. Nu en dan had een enkele zwakke lettergreep iets minder nadruk mogen hebben. Een paar lang aangehouden slotnoten gingen de ademcapaciteit te boven. Het was van de IJmuider Volksstem een goede gedachte solisten uit de naaste om geving uit te nodigen. Mevrouw Bets den Otter-Slotboom is reeds ;geen onbekende meer. Zij heeft een zachte maar volle so praan. Zij zong een tweetal liederen van Bach: „Nicht so traurig" en „O Jesulein süsz". Daarna volgden twee Franse kerst liederen: „Gloria" en „Entre le boeuf et l'ane gris". Gelukkig kreeg ook de Neder landse taal haar deel in het programma, want in haar tweede optreden zong Bets den Otter drie Hollandse liederen. Het debuut van de bariton Piet Goed hart uit Beverwijk was alleszins goed te noemen. In een arrangement van Willem Pijper hoorden wij van hem een „Noël" en een Duitse kerstcompositie. Het zal onge twijfeld de invloed van zijn leraar Léon Combé zijn, die geldt als specialist in het moderne Franse lied, dat de solist in het Noël" uitblonk. Het gemengde koor van „De IJmuider Volksstem" zong een „Sanctus" van Nico Hoogerwerf, waarin zeer goede momenten te beluisteren waren. Misschien kan diri gent Nuyen nog iets verbeteren aan de toonvorming van de tenoren. In het fuga- tische Hosanna moet de precieze reactie van het koor geprezen worden. In een „Gloria" van Theo van Zutphen werd het koor instrumentaal door een ko per-ensemble van de IJmuider Harmonie begeleid. Hier vielen eveneens enkele zeer goede momenten te beleven al intoneerde de bas in „qui tollis peccata mundi" beslist niet erg gelukkig. Een bijzondere vermel ding moge gegeven worden aan trompet, hoorn en trombone. Tenslotte zong het koor twee delen uit „Mors et Vita" van Charles Gounod en een kersthymne van Max Bruch. De IJmuider Volksstem kan op een ge slaagd kerstconcert terugzien. Jammer dat in het gedrukte programma nogal wat fou ten stonden. M. De 306 ton metende Nederlandse kust vaarder „Henrika B", die zich maandag avond ongeveer 35 mijl uit de Franse kust ter hoogte van Cherbourg in nood bevond, is dinsdag deze haven binnengesleept. De tweede machinist, A. Kessler, die bij het vastmaken van de sleepkabel werd ge wond, is in een ziekenhuis van Cherbourg opgenomen. B. en W. van Heemskerk delen de ge meenteraad mede dat ter leniging van de in deze gemeente heersende woningnood en het mogelijk maken van het verstrekken van woonruimte aan degenen, die niet in staat zijn een eigen woning te laten bou wen, het noodzakelijk is dat zal worden overgegaan tot de bouw van 35 woningwet woningen, welke gebouwd kunnen worden bij het reeds ter uitvoering genomen uit breidingsplan „Poelenburg". Aan de gemeente-architect is inmiddels opdracht gegeven om tot uitwerking van dit bouwplan over te gaan, zulks in over leg met de Provinciale Directie van We deropbouw en Volkshuisvesting. De raming van de totale bouwkosten is gesteld op een bedrag van f 477.126, terwiil voor grondkosten en het bouwrijpmaken van de desbetreffende gronden een bedrag is geraamd van f77.759. De financiering hiervan kan plaats vin den met gelden, welke door het sluiten van een langlopende geldlening zullen worden verkregen. B. en W. verzoeken de raad hiertoe te besluiten. Prijzen van dinsdag. Heilbot 3,10; gr. tong 3,70; grm. tong 3,40; kim. tong 3,05; kl. tong I 2,80; kl. tong II 2,05; tarbot I 2,70 2,50, per kg. Kl. tong II 40; schar 3221; bot 3229; v. haring 3019; makreel 4037; gr. schelvis 5730; grm. schelvis 4628; kim. schelvis 3824; kl. schelvis I 3621; kl. schelvis II 2417; wijting 2816; kl. gul 3534, per 50 kg. Aanvoer van dinsdag. 5 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 5 kisten schol, 66 kisten schar, 30 kisten bot, 2540 kisten haring, 60 kisten makreel, 885 kisten schelvis, 190 kis ten wijting, 5 kisten kabeljauw en gul, 13 kisten diversen. Totaal 3800 kisten. Besommingen van dinsdag. IJM 72 Beatrice f23.420; Ro 53 Dirkje f23.440; SCH 153 f820; KW 60 f860; KW 35 f950; KW 128 f 110; KW 127 f 172; KW 45 f 148. ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA zo lang de voorraad strekt Alleen donderdag, vrijdag en zaterdag 80 cm breed van 1.95 voor van 2.75 voor 120 cm breed van 2.50 voor van 2.75 voor LAAT DIT NIET 1.29 1.98 1.49 1.98 VOORBIJGAAN CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat - Telefoon 5205 Marktplein IJmuiden TVTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTVTY De ouderavond van de Julianaschool, kenmerkte zich door een zeer grote op komst van de ouders der leerlingen, het geen voor de voorzitter van de Oudercom missie, de heer H. de Bock aanleiding was een terugblik te werpen over de voorbije jaren. Spreker zei o.a. dat hij geloofde, dat de depressie, die er op school geheerst heeft niet meer terug zal komen en dat hij de toekomst van de school nu met ge rechtvaardigd optimisme tegemoet zag. Een wens van de oudercommissie en van het schoolbestuur zal binnen afzienbare tijd in vervulling gaan: het gemeentebestuur heeft steun bij de verbouwing en ver nieuwing van het meubilair toegezegd. Hierna introduceerde de voorzitter de oud directeur van het Kennemer Lyceum te Haarlem dr. A. de Vletter, die het een en ander kwam vertellen over het beroemde Pestalozzi kinderdorp te Trogen in Zwit serland. Dit dorp is geboren uit de nood der tijden zo vertelde spreker en hij gaf enkele cijfers, waaruit de nood van de wezen blijkt. In Frankrijk zijn ongeveer 20.000 wezen, in Finland 50.000, in Polen 500.000. Zwitserland heeft het als een ere schuld gevoeld, iets voor deze ouderloze kinderen te doen, zei spreker. De grote initiatiefnemer W. R. Corty, zag helaas zijn plannen niet verwezenlijkt, doch de Zwitserse jeugd heeft er later haar schou ders onder gezet en met de hulp van ouderen is dit fantastische plan werkelijk heid geworden. Acht naties nemen nu deel aan de uitbouw. Dr. de Vletter achtte het voornaamste punt in dit dorp, dat de wezen uit de verschillende landen in hun eigen sfeer en omgeving worden onder gebracht. Dus geen denationalisering, doch een bewust vasthouden aan de tradities en gewoonten van het eigen volk met daar naast evenwel een aank -eken van de saamhorigheid onder de verschillende na tionaliteiten, waardoor deze jongeren, die met hun vijfde jaar kunnen worden op genomen en tegen hun 18e of 19e jaar deze dorpen weer verlaten, als ware „vredesapostelen" de wereld tegemoet tre den. Onder grote aandacht werd de lezing van dr. De Vletter gevolgd, die hij met vele fraaie lichtbeelden verluchtigde. Na de lezing volgde een verkiezing van een nieuw lid van de oudercommissie we gens het bedanken van dr. E. G. Duurtse- ma. De door het bestuur gesteldè kandi daat, de heer H. Jaapies is gekozen. De heer A. J. Frijlink gaf nog een uitvoerig jaaroverzicht, waarna de avond met de rondvraag werd besloten. WOENSDAG 12 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De monen der diepte". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het gla zen muiltje". Kennemer Theater, 20 uur: „Plan West", toneelavond. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Spar-avond (de monstratie). Speeltuingebouw Moensplein, 20 uur: Be scherming Bevolking. Deken Waarestraat 50a, 20 uur: Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling. Openbare leeszaal, geopend van 1517 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1516 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.1516.45 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 1011 en 1718 uur. DONDERDAG 13 DECEMBER Geen bioscopen. Kennemer Theater, lezing door Anthonie van Kampen. Luxor Theater, 19 en 21 uur: Filmavond Culturele Commissie Beverwijk. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Spar-demonstratie. 't Centrum, 20 uur: Jeugdvereniging „Mus- kettiers". „De Groentenbeurs", 20 uur: Personeels- avond Coöperatie „Kennemerland". R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1013 en 1517 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3