Agenda voor Velsen Twee „Japara's" dragen een bekende naam over de zeven zeeën f THALIA a LESJE Kennemer t, Lantaarn SMAKELIJK ETEN UIT LIEVE HANDJES Parïjse oudheid Spaanse lach ee AUÜJnr" Eeuw geleden een bark onder het „boekhouderschap" van Willem Ruys SLAAPT U ZO Hulpbankwerker verspeel de drie vingers in beitserij Opsporing verzocht „Sportief' bleef in de eerste klasse VKD met 11-9 op het nippertje geslagen Kasgeldleningen tot maximaal 10 miljoen Vier miljoen extra om krapte te overbruggen LANGS SLUIZEN EN HAVENS Oprichting Vrouwelijk Hulpcorps in Castricum Rattenbestrijding begint in Castricum Bijna 2900,- voor Hongarije Veertig Kerstfeesten Kootje op toernee en lachende Hongaren WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 U wél heerlijk i kend gemaakte uitslag van de onlangs ge houden enquête als maatstaf mogen ne men. De resultaten van deze „Nederlandse primeur" ook andere Liga's zullen het Velsense voorbeeld, dat zulke interessante gegevens laat zien, gaan navolgen waren vaak verrassend en de belangstelling voor een werkgroep ter bestudering van de echte avant-garde-film en de experimentele rol prent bleek verheugend groot te zijn, zodat hieruit op den duur wellicht nieuwe Liga projecten geboren kunnen worden. De hoofdfilm is een bijzonder levendig verhaal uit het Spaanse land, vooral over het Spaanse volk. In Villaz del Rio wordt een Marshall-commissie verwacht, die naar de dorpsbevolking, met de notabelen voor op, maar al te graag gelooft het materiële manna zal uitstorten over dit armelijke ge meenschapje, maar naar men aanneemt tot de hoogste goedgeefsheid gedwongen zal worden, indien het dorpje zich van zijn beste zijde laat zien. Dat wordt dan een groots feest, georga niseerd door de wat louche, maar zeer goedhartige impresario van een rondreizen de cabaretière, die de dove burgemeester voor zijn plannen weet te interesseren en een ontvangst optuigt, die heel Villar on dersteboven zet. Tenslotte komt er helemaal niets van te recht: de commissie rijdt in snel tempo door het dorpje heen en het laatste, dat de saamgestroomde en met muziek en vlaggen bewa"pende bevolking ziet, is het woord „Good bye" achterop de laatste slee.... Maar de rouw is niet diep, zegt de film in zijn vaak milde commentaar: er blijft nog zoveel moois over, nietwaar? In een verrukkelijke mengeling van zelf spot en satire op het Amerikanisme van direct na de oorlog is deze film opgebouwd rond een paar centrale figuren, die hun kortstondige droom beleven aan de komen de overvloed-dromen, die stuk voor stuk meesterstukjes van humoristische vertel kunst zijn geworden. Zoals de hele film ondanks zijn zwakke plekken het com mentaar is meermalen tè druk en de sfeer tekening wordt vaak al losgelaten voor zij geheel is uitgewerkt een gemoedelijk vertelsel werd met veel humor, prachtige mensentypen en een fraai gebruik van het transparante licht van het Iberische schier eiland. Voor de januari-voorstelling staat thans vast, dat de beste der Greta Garbo-films „Ninotschka" wordt gedraaid. Collecte Op het C.S.V.-terrein is zondag tijdens de rust van de wedstrijd C.S.V.Vitesse '22 een collecte gehouden voor het Centraal Genootschap, die de somma van 65,21 heeft opgebracht. DAMNIEUWS ST. THOMAS. De laatste bondswedstrijd, die de Cas- trcumse damclub St. Thomas 2 tegen Oost- zaan 2 hield, is in een 164 nederlaag ge ëindigd. De uitslagen waren: C. Ouderkerk C. Juffermans 20, J. PreekerC. Orij 20, K. SpaapenJ. Groen 20, J. .Koo- ringC. Bakker 20. D. v. d. VoogtP. de Vries 20, P. PosS. Groentjes 20, niet opgekomenFl. Zonneveld 02, P. Hille W. Admiraal 2—0, H. v. d. Krol—A. Bak ker 20, W. HaakenhoutN. Kroone 02. ADVERTENTIE Lichtdrukken - Stencilwerk - Fotocopieén KENNEMER LICHTDRUK. en CORINRI C H T fN G Duinvl.etMraat. 1 28 Velson-N. V. Telefoon 02510-4189 en 4827 - r: V'; WOENSDAG 12 DECEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Charlie's tante". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30, 14.3017.30 en 1921 uur. DONDERDAG 13 DECEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur, „Concerto". Rex, als woensdag. Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open als woensdag. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur, zaal Abelenstraat, bijeenkomst. VELSEN: Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van openbare werken. Honderd jaar geleden voer er ook een schip onder de naam „Japara" en wel onder boekhouderschap van Willem Ruys Jan Danielszoon, de zaak waaruit later de Rotterdamsche Lloyd is ontstaan zodat er een nauwe verwantschap bestaat tussen het oude barkschip „Japara" van 1846 en het nieuwe vrachtmotorschip „Japara" van 1939. Het eerste zeilschip van Willem Ruys J. Dzn kwam in 1839 en heette „Cornelis Wernard Eduard". Daarna kwamen achter eenvolgens in bedrijf de barkschepen „Jan Daniel", „Margaretha Ida", „Jeannette", „Drie Gebroeders" en „Jacoba Helena". Dit laatste schip was gebouwd in 1846 en in een periode van 7 jaar had men dus zes zeilschepen verkregen. Het*rederijbedrijf van Willem Ruys J. Dzn ging in het jaar 1846 zeer naar wens en de rederij zou nog worden uitgebreid want op de werven van Fop Smit stonden twee barkschepen, ieder van circa 300 last, op stapel, die respectievelijk de namen „Japara" en „Ida Elisabeth" kregen. Zevende De „Japara" was het zevende schip onder Ruys' directie, een bark van 238 last, welke op woensdag 4 november 1846 bij Fop Smit aan de Kinderdijk met goed ge volg te water werd gelaten. Aan het einde van dezelfde maand kon er al geadver teerd worden dat de „Japara" in het begin van december 1846 onder kapitein K. H. de Groot zou vertrekken naar Batavia. Later moest het vertrek op 25 december worden vastgesteld, doch tot in februari werd de vaart op de rivier door ijsgang belemmerd en vandaar dat de „Japara" ADVERTENTIE Tien tegen één dat er Aop i.onze beddenafdeling wel een matras: te vinden is, Tussen uitdrukker en geleiderol Toen de hulpbankwerker van Breedband G. C. S. uit Beverwijk maandagmiddag in de beitserij bezig was met het repareren van geleiderollen, kwam de uitdrukker, die boven de rollen bevestigd is, en met lucht druk wordt aangedreven, in beweging door een lekke afsluiter en een montagefout aan een klep. De rechterhand van S. raak te bekneld tussen uitdrukker en rol waar door drie vingers werden afgekneld en een vierde ernstig letsel opliep. De man is naar het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. De politie, bureau Marnixstraat te Am sterdam verzoekt de opsporing van de ver blijfplaats van de 23-jarige elektricien Jo hannes Leendert Fischer, wonende Gouds bloemstraat 12/3 Amsterdam, die op 8 de cember te ongeveer 8 uur voor het laatst is gezien op het station Castricum toen hij zijn verloofde wegbracht naar de trein naar Beverwijk. Daarna is niets meer van hem gezien of vernomen. Hij is 1.75 meter lang, heeft blond haar en blauwe ogen. Hij droeg een bruin colbertcostuum, beige stropdas, lage bruine schoenen, beige over hemd en een korte autojekker. j eerst op 10 juni 1847 te Batavia aankwam. Op de tweede reis naar Java voer de „Ja- j para" aanvankelijk ongelukkig. Van Lon den vertrokken zijnde, raakte het schip voor de kust aan de grond, kreeg schade aan de boeg en moest bij Ramsgate met verlies van anker en kettingen binnen lopen. Het bevel ging daarna over op kapitein Zeven en daarna kreeg kapitein L. van Haften het commando. In het voor jaar van 1852 laadde de „Japara" een lading tabak en meel voor Rotterdam be stemd waarvoor de rederij f 8104,95 be- somde. Bij aankomst in de Britse wateren geraakte de „Japara" in zware mist en strandde op 30 april in Het Kanaal in de Campton Baai. Het schip zat gevaarlijk. Er stond zes voet water in het ruim en men was genoodzaakt om de grote mast en fokkemast te kappen en over boord te werken. Aanvankelijk waren alle pogingen om het schip vlot te brengen vruchteloos, maar tenslotte is het toch gelukt. Toch heeft de „Japara" nauwelijks negen jaar onder directie van Willem Ruys ge varen. Op 4 juli 1856 vertrok het schip van Rangoon met een lading rijst voor Rotterdam en dit is de laatste reis geweest. Bij het omzeilen van de Kaap de Goede Hoop had de „Japara" omstreeks 4 ok tober het ongeluk op de klippen van het Kaapse Rif te lopen en daar met man en muis te vergaan. De tweede „Japara" kwam in 1864. Dit was de een jaar oude „John Rhynas", die door Ruys werd aangekocht en de naam kreeg van het schip dat op zo noodlottige wijze was verongelukt. Slechts vier jaar is deze „Japara" in dienst geweest en moest toen worden afgekeurd. Er werd destijds medegedeeld dat het schip zich in een toestand bevond dat de firma Ruys het niet meer waardig keurde tot haar zeilvloot te blijven behoren. De tegenwoordige „Japara" heeft niets van de oude zeilschepen van honderd jaar geleden. Alleen de naam herinnert aan de gloriedagen van de oude zeilvaart en aan Willem Ruys Jan Danielszoon waaraan de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd haar ontstaan te danken heeft. (Nadruk verboden) Arie van der Veer Het is Sportief gelukt het eerste klasse schap te behouden. Deze avond werd de afgebroken partij tussen J. M. Janssen en H. Rump uit de ontmoeting Sportief V.K.D. I uitgespeeld. Janssen moest uit deze partij remise halen om Sportief defi nitief in veiligheid te brengen. Dit was een zware opgaaf voor Janssen, daar hij door de kleinste vergissing kon verliezen, want Rump had op het bord al grote materieel- winst. De Haarlemmer kon echter de partij niet in zijn voordeel beslissen, zodat deze in remise is geëindigd. Door dit resultaat is Sportief met 119 de meerdere gebleven van V.K.D. I. De Haarlemmers hebben in middels nog een afgebroken partij tegen Haarlem-Oosterkwartier lopen. Mochten zij er niet in slagen hier één of twee punten uit te halen, dan zullen zij moeten degra deren naar de 2e klasse. In de onderlinge competitie bij Sportief vielen de volgende resultaten: J. Lichten- dahlJ. Slager 02; J. J. WesseliusJ. Visser 02; Jac. GroenJ. de Ruiter 11; Gé Huigen—J. Wantenhorst 20; H. An drea—H. Holt 2—0; W. Post—P. Wester - wal 20, P. C. BaisJ. de Boer 20, J. HiemstraJ. de Boer 02. Het is te verwachten, zo menen B. en W. van Velsen, dat de krapte op de kapitaal markt, die het opnemen van langlopende geldleningen vooralsnog uiterst moeilijk inaakt, in 1957 zal leiden tot de noodzaak om, ter voorziening in de behoefte aan kas geld, het maximum ad f 6.000.000, genoemd in een eerder genoemd raadsbesluit, te overschrijden. Het college stelt de raad dan ook voor, dit besluit in dier voege te wijzigen, dat in plaats van f 6.000.000 wordt gelezen f 10.000.000 en daartoe vast te stellen het besluit, dat in ontwerp bij de stukken is gevoegd. IN HET JAAR 1939 werd de Nederlandse koopvaardijvloot een tweede schip onder de naam „Japara" rijk. Dit nieuwe vrachtmotorschip werd in dat jaar opgeleverd door de Scheepswerf en Machinefabriek van P. Smit Jr. te Rotterdam. Met een bruto inhoud van 9312 reg. ton is deze „Japara" 6000 ton groter dan de „Japara" van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, die in 1930 in de vaart was gekomen. De „Japara", die in 1939 gereed kwam maakt nog steeds deel uit van de vloot van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. Het schip heeft een draagvermogen van 12.130 ton. De grootste lengte bedraagt 155,90 m, de lengte tussen de loodlijnen 147,33 m, de breedte 19,13 m en de holte 11,65 m. De bemanning bestaat uit 58 koppen en er is accommodatie voor 12 passagiers. Twee dieselmotoren, fabrikaat Sulzer, met een vermogen van 8000 pk geven de „Japara" een snelheid van 15 mijl. In de periode van 14 tot 21 december wordt wederom de landelijke actie ter be strijding van de bruine rat gehouden. De Castricummers die last ondervinden van deze dieren kunnen zich op vrijdag 14 december tussen 912 uur ten kantore van de gemeente-ontvanger vervoegen waar, zolang de voorraad strekt, gratis be strijdingsmiddelen worden verstrekt. Dit bestrijdingsmiddel is vrijwel ongevaarlijk voor de mens, vee en huisdieren, behalve voor de knaagdieren. Wel is het raadzaam na het uitleggen de handen goed te wassen. Ter ondersteuning van deze actie wordt verzocht te zorgen dat de ratten geen ander voedsel (afval van groenten, brood- resten e.d.) kunnen vinden en dus alleen op het lokaas zijn aangewezen. De lokaasporties moeten uitgelegd wor den op die plaatsen waar verwacht kan worden dat de ratten verblijven of pas seren. ADVERTENTIE Onder auspiciën van Vrijwillige Vrouwe lijke Hulpverlening is in hotel „De Rusten de Jager" te Castricum een bijeenkomst gehouden, welke tot doel had ook in onze gemeente te komen tot oprichting van een dergelijk corps. De bijeenkomst, die werd bijgewoond door bestuursters van de in Castricum aanwezige vrouwenorganisaties had dus een oprichtingskarakter, waarop mevrouw StokreefBommers uit Alkmaar een uiteenzetting gaf van het doel van het corps. In de februari-storm van 1953, aldus mevrouw Stokman, is gebleken dat snelle hulp, doeltreffende hulp is, maar dat deze hulp wanneer zij georganiseerd was, nog doeltreffender zou zijn. Het geheel moest men volgens haar dan ook zien als een on middellijke hulpverlening bij bijzondere gebeurtenissen, waarmee men georgani seerd meer bereikt dan ongeorganiseerd. Hoewel de animo hiervoor goed was te noemen, meende men echter dat het thans niet de juiste tijd was om in onze gemeente een definitieve oprichting te kunnen be werkstelligen en daarom werd besloten in januari nogmaals een bijeenkomst te hou den, waarop dan spijkers met koppen ge slagen zullen kunnen worden. Op deze bij eenkomst zal dan ook een bestuur worden gekozen. ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur in een speciale voorstelling Een boeiende en grandioze muziekfilm CONCERTO in kleuren! (I've always loved you) met Frits van Dongen en Catherine McLeod. Een menselijke en onvergetelijke liefdesgeschiedenis gezet op glorieuze muziek!Toegang 18 jaar HEDENAVOND 8 uur LAATSTE VOORSTELLING CHARLIE'S TANTE Zó hebt u nog nooit gelachen De in Heemskerk gehouden collecte in de r.-k. kerk heeft voor de Hongaarse vluchte lingen een bedrag opgeleverd van 2892,85. Castricums raad komt bijeen voor de begroting De Castricumse raad zal op dinsdag 18 december 's morgens om 10 uur bijeen komen voor een vergadering. Behandeld zal worden de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1957. Ook is er een voorstel tot het benoemen van onderwijzend per soneel ten behoeve van de openbare kleu terscholen. De agenda bestaat uit elf punten. De onderlinge strijd bij De Pion De Castricumse schaakclub „De Pion" heeft in hotel Emmelot de onderlinge com petitie voortgezet. De uitslagen zijn als volgt: P. BakkerR. J. v. d. Born 01; A. KerstensJ. Schmidt 01; G. GrobbeP. J. Zwart 01; Walt. UhlNot. Cranen- burgh 10; N. KorsN. Kortekaas 10; D. KeetbaasF. v. d. Beij, afgelast; B. BeentjesJ. Rozing 01; J. BosJ. v. d. Bos 10; Wern. Uhldr. De Jongh 10. Klaverjasclub Beijnes De klaverjasclub „Beijnes" houdt op woensdag 19 december in haar clubhuis café „Sport" een bijeenkomst, waarop op feestelijke wijze de prijzen zullen worden uitgereikt aan de winnaars van de gehou den onderlinge competitie. Als een lesautolesman een andere weggebruiker een lesje wil geven, schijnt dat nogal hardhandig te moeten gaan. Aldus ervoer althans een broze fietser, die maandagmiddag op de brug over de middensluis werd ingehaald door een boze lesser uit het Beverwijkse. Nu blijft het inhalen op de smalle bruggetjes, die de IJmuidense middensluis pogen te overkoepelen een hache lijke zaak, hetgeen deze les- man had kunnen weten, want als daar een auto rijdt, komt zelfs een heel dun fietsertje angstig in de knel, zodat hij er beter achter had kunnen blijven, want zó gauw worden de aardappelen thuis nu ook weer weer niet koud. Onze instructeur dacht er evenwel andere over en drong de fietser in de kant. Die zijn wankel evenwicht bedreigd zag en een hulpeloze hand uitstak naar de auto aan zijn linkerzijde. Waarover de in structeur zich thans zo op wond, dat hij, voor de fietser gekomen, plotseling op de rem ging staan en de wieler- man zonder erbarmen op zijn achterkant liet botsen, om daarna op het gaspedaal te treden en juichend heen te snellen. Nu was het ongeluk voor de lesser, dat hij een levens groot naamkaartje meevoerde en de fietser heeft dus pijn lijk grinnikend namen en adressen genoteerd. Waar moet ik inmiddels heen met mijn vertrouwen in de netheid dergenen, die deze netheid dienen over te dragen op aspirant-volantridders en -ridderessen? Waar moet het heen, vraag ik mij af, als ook dit mij ontvalt als een bruin herfstblad de boom? De kinderkerk, ge weet het al, is dit jaar in een eenvoudig feestkleed gehuld als gevolg van het veertigjarig bestaan derzelve destijds heb ik u- iieden uitvoerig uit de doeken gepeld, hoe deze kinderkerk ontstond, groeide en bloeide. Bij veertig jaren horen wel geteld veertig kerstfeesten en op tweede kerstdag wórdt dat dan ook de veertigste maal. De kinderkerkbestuur ders hebben alvast een beroep gedaan op de beurzen der naar mij uit bevoegde bron ter ore is gekomen, want dat is een succes geworden in het stadje aan de Scheldemond. De lach kwam bij de Hongaren telkens als een echo, omdat twee tolken (ook een baan voor die lieden) rap achter elk mopje aan de vertaling door- fluisterden, maar ze hebben bijzonder genoten. En Kootje heeft met de Witte Kraaien een van die avonden „ge maakt", die met een rood sterretje in zijn geheugen zal achterblijven, want er is niets mooiers, dan wat vrolijkheid uit te dragen in het hart, dat lijdt. ningmeester van de bouwkas zei, toen hij met de buidel naar Zuid-Afrika vloog. En aan klinkende munt hebben de Wiawahaatjes een dringend en permanent gebrek, vooral nu de rekeningen binnenkomen en de kasmiddelen ziender ogen opraken. Gelukkig zijn er een paar vaders geweest, die over een grote voorraad linkerhanden beschikken, zodat zij niet daadwerkelijk met de moker durfden zwaaien, maar hun ereschuld wél hebben afge kocht met een girootje, maar die paar vaders hebben nog niet voldoende geld op tafel kunnen brengen, zodat de pientere meiskes naar andere mogelijkheden zijn gaan zoe ken om het platte reticuultje wat te spekken. Zo is dus het oliebollenplan ter wereld gekomen. Drie moeders, wier namen op een gulden erelijst zullen worden gegrift, te weten de moeders Beyer en Dankmeyer in IJmuiden-Oost en Blom in Santpoort gorden zich aan staande zaterdag voor dag en dauw de mouwschorten om en draperen de keukenhanddoe ken om de krullen, teneinde tesamen een drieduizend olie bollen te gaan fabriceren uit melk en meel, rozijnen en su kade naar ik heb vernomen. Daarmee tijgen dan twintig jongedochters de IJmuidense en Santpoortse boer op en wee degene, die niet een zakje koopt van zes voor vijftig cen ten het zal hem nimmer meer gegeven worden waarlijk lékkere oliebollen te consu meren. Het mooie is, dat men bij grote afname korting bekomt, want ze kosten twaalf voor een gulden en dat vind ik een royaal gebaar van de Wiawa- haaitjes. Jammer, dat ik weer niet in de termen val. Mijn clubhuis staat niet in het olie bollenrayon. Lampenier De december-voorstelling van de Film liga „Velsen" heeft de niet zó trouw opge komen leden een bijzonder plezierige avond bezorgd: in Rex werd deze dinsdag de Spaanse glimlach getoond, met „Bienve- nido mr. Marshall" In het voorprogramma ging het deksel van de oude doos; één van de eerste Cavalcanti's „Rien que les heures" voerde de toeschouwer niet alleen terug naar de tijd van de stomme film, maar ook naar het Parijs uit de twintiger jaren en naar de pogingen van de cinematografie om door met de hand gekleurde beelden be paalde effecten teweeg te brengen, waar wij nu wat medelijdend bijstaan, maar die destijds als het neusje van de filmzalm gol den. Inmiddels: de meester Cavalcanti ver loochende zich niet in de rake fotografie van verschillende straattypes. De inleiding, die dit keer door onze film redacteur, de heer P. W. Franse werd ge houden, is evenals de vorige maal bijzon der in de smaak gevallen: op opgewekte toon heeft de inleider niet alleen de waarde volle momenten uit de hoofdfilm van deze bij eenkomst gelicht, maar zich tevens ten volle tot zijn taak bepaald, door een inleiding op deze „Bienvenido" te geven, die het merendeel der bezoekers moet hebben bevredigd, wanneer wij althans de door secretaris J. Roskam be- ouders en hun gironummer 627395 fiks laten horen, om deze jubileumkerst zo stem mig en mooi mogelijk te kun nen vieren. Zojuist is Ko van der Wel, onze eigen Kootje, die zoveel grapjes door zijn conférences weeft, dat hij bijna een confé rencier mag heten, terugge keerd van een vierdaagse door Brabant en Zeeland. Samen met de jolige Santpoorters, die als „De witte kraaien" van Hansje Pallieter, stormen van bijval hebben verwekt in menig feestlokaal, is Kootje op stap geweest langs de werkkampen in dat gewest En op de vierde december speelde het stel in Zierikzee, waar een paar rijen in de zaal gereserveerd waren voor Hon gaarse vluchtelingen, die in het Zeeuwse opgeborgen zijn vanwege Sociale Zaken en zich daar niet al te wel bij bevonden hebben. Wèl overigens bij die avond van Kootje en de kraaien, a® Dat van die apostelen en martelaren is toch wèl waar. Zater dagmiddag wonen de martelaren in Driehuis en Velsen-Noord en in oud-Velsen, want de aposteren van Santpoort en IJmui- den-Oost krijgen niet alleen een aardig meisje aan hun deur, maar tevens een zakje met oliebollen. Deze Oudhollandse spijs (ik doel thans op de bollen, melieven) zal worden geoffreerd door padvindstertjes van de reeds eerder door deze kolom metjes gewaard hebbende Wiawaha-groep, ge weet wel, waar van de vaders zich zo nijver op de duimen slaan, tijdens het optrekken van clubhuis aan de zoom van Waterland. Nu schijnt er voor het bou- ganiseren. Ze zijn van on- wen van een onderkomen, dat schatbaar nut geweest en het deze jongedames kan bevre- dak ligt er al op, daar in het digen, mèèr nodig te zijn dan struweel op de hoek van Bos- een ijverige vader of vijf, zes, weg en Driehuizerkerkweg. die op hun vrije middagen de Maar om een huisje te bouwen hamer en de spijkers vatten moet men ook over enige gel- teneinde het optrekje te or- den beschikken, zoals de pen-

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9