Problemen Er zijn zaken gedaan met de sport s THALIA A Agenda voor Velsen Havenberichten Voorwaardenwaaronder de gemeente terreinen afstaat Kersttijd Verlovingstijd „CONSTANT" Fa. R. de Boer op de honderd velden DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 Huis moet wijken voor toegangsweg K.V.P. en gemeentepolitiek WAPENSMOKKEL NAAR HONDURAS p i I a s t r o Uw gouden verlovingsring Dinsdagavond lijvige raadsagenda Streekplan-hezzvaren en uitstoting communisten Winkelbouw op hoek Lange Nieuw- en Dinkelstraat Winkelstichting neemt herbouwplicht over Voorschot in tekort van f 56.000,- Technische school gaat uitbreiden Plasticfabriek in IJmuiden zoekt uitbreidingskansen Verlenging van busconces sies van NZH en NACO Doodsklokken over oude or an] er ie i Concert van de „IJmuider Harmonie" (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Krijgsgevangen in Israel IJs Luttik tachtig jaar Prinses rijdt ezeltje Bij de aanvang van het voetbalseizoen 1956/57 zijn door de gemeente Velsen met de besturen van de verschillende sportver enigingen besprekingen gehouden, over de ingebruikgeving van het hoofdterrein met tribunes en kleedgelegenheid en van de bij terreinen van het gemeentelijk sportpark „Schoonenberg" en uiteraard ook van an dere sportterreinen. Het resultaat is geweest, dat de vereni gingen „V.S.V." en „Stormvogels" voor de wedstrijden van haar eerste elftal van het hoofdterrein met tribunes en kleedgelegen heid gebruik zullen maken tegen betaling van: a. een bedrag van f 60 per wedstrijd; b. 20 percent van de recette per wedstrijd, na aftrek van de verschuldigde vermake lijkheidsbelasting; c. 20 percent van de ont vangsten door middel van seizoen-, do natie- en lidmaatschapskaarten, na aftrek van de vermakelijkheidsbelasting. „Stormvogels" zal voor de wedstrijden van alle lagere elftallen gebruik maken van de bijterreinen in het sportpark „Schoonenberg" en hiervoor een vergoe ding van f 980 verschuldigd zijn. De wedstrijden van alle lagere elftallen der vereniging „VSV" zullen gespeeld wor den op haar eigen sportterreinen aan de Hagelingerweg. De andere verenigingen Wat de andere verenigingen betreft is het volgende overeengekomen: De voet balvereniging „IJmuiden" zal voor het ge bruik van bijterreinen op zaterdagmiddag f 527,50 verschuldigd zijn. De vereniging „Sport Vereent IJmuiden" zal ook de bij- terreinen van het gemeentelijk sportpark bespelen, tegen een prijs van f 285, waarop echter f 100 in mindering kan worden ge bracht, in verband met het feit, dat het kalken van de lijnen, het ophangen en af nemen van de doelnetten door de ver eniging zelf geschieden zullen. De vereniging „Waterloo" zal het oor spronkelijke Waterlooterrein bespelen. De vergoeding zal f 497,50 bedragen, waarop f 100 in mindering kan worden gebracht om gelijke redenen als voor „SVIJ" gelden. De vereniging „Terrasvogels" zal ook het oorspronkelijke Waterloo terrein bespelen. De vergoeding zal f 420 bedragen waarop eveneens f 100 in mindering kan worden gebracht. In Noord. De verenigingen „Kinheim" en „IEV" zullen voor alle elftallen gebruik maken van de terreinen van het sportpark „Roos- Bij nieuw station Santpoort Voor de realisering van het uitbreidings- plan-in-onderdelen Santpoort-Noord is het nodig, dat aan de gemeente Velsen in eigendom overgaat het pand Hagelinger weg no. 31 te Santpoort, ter oppervlakte van 142 m2. Deze aankoop is noodzakelijk, omdat daar de hoofdverbindingsweg van de Hagelingerweg naar hét in aanbouw komende spoorwegstation Duin- en Kruid- berg is geprojecteerd. De eigenaar heeft zich bereid verklaard het bedoelde pand aan de gemeente te verkopen voor de prijs van 6000, Tijdens een vrijdag 14 december te hou den vergadering van de Beverwijkse afde ling van de K.V.P. zai een forum bestaan de uit de heren drs. A. M. Boelen, J. H. Schroer, W. J. Vessies en J. de Weyer dè gemeentepolitiek bespreken. Voorts zullen enkele plannen van het afdelingsbestuur besproken worden, evena-ls een voorstel de contributie te verhogen. ADVERTENTIE het theater met de beste films VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur Glenn Ford - Ann Sheridan in in Technicolor! Een sensationele tocht van zes ruwe mannen en één vrouw in de moor dende wildernis van Midden-Amerika! Een spannend en boeiend avontuur Toegang 14 jaar. MAANDAG. DINSDAG en WOENSDAG 8 uur NACHTDIENST VRQUWENPOLITIE Een realistisch en aangrijpend drama. 18 jaar. ZONDAGMIDDAG 3 uur: Hopalong CASSIDY OP AVONTUUR DONDERDAG 20 DEC - 8 uur op veler verzoek LA STRADA De meest fameuze film der laatste jaren HEDENAVOND 8 uur CONCERTO Een liefdesdrama met glorieuze muziek! in kleuren 18 j. wijk". De vergoedingen zullen bedragen f 690 en f 540, op welke bedragen even eens f 100 in mindering kan worden ge bracht. De Kennemer Hockeyclub „Strawber ries" zal thans voor het gebruik van de hockeyvelden en het kleedhuis verschul digd zijn een vergoeding van f 1100 het geen f 300 meer is dan de vergoeding over de voorafgaande seizoenen. De vereniging heeft hiervoor de beschikking over drie wedstrijdvelden, een oefenveld en een nieuw te bouwen kleedhuis. Tenslotte zij opgemerkt, dat het dikwijls zal voorkomen, dat een terrein van de ge meentelijke sportparken voor een wedstrijd of voor een ander doel in gebruik wordt gevraagd. Het is gewenst, dat B. en W. de bevoegdheid verkrijgen om voor deze bij zondere en niet vooraf te regelen gevallen de vergoeding te bepalen, meent het col lege. ADVERTENTIE DONDERDAG 13 DECEMBER MUIDEN: Thalia, 20 uur: „Concerto". Rex: Geen or "ave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge- bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, He e- straat, open van 1012.30 uur. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur, zaal Abelenstraat, bijeenkomst. VRIJDAG 14 DECEMBER -JMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Wapensmokkel naar Hon duras" REX: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Als donderdag. Fotokring Velsen, 20 uur, Cultureel Ge bouw, bijeenkomst. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30, 14.3017.30 en 1921 uur. stalen schrijfbureau met 2 boekenplanken 46.20 in moderne kleuren marktplein r marktplein 7 telefoon 4225 ADVERTENTIE ligt bij ons voor u klaar. De complete „CONSTANT" collectie biedt u ruime keus. KENNEMERLAAN 60-62 Voor de raadsvergadering in de gemeente Velsen op dinsdag 18 december te 19.30 uur is de volgende agenda opgesteld: Beëdiging van de tweede vervanger van de gemeente secretaris; Vaststelling notulen: Ingekomen stukken; Ontwerp-Streekplan Zuid-Kenne- merland. Bezwaren; Instellen van beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, d.d. 14 november 1956. afd. 1, nr. 317, in zake het niet verlenen van goedkeuring aan de in de 7e herziening van het uitbreidings- plan-in-hoofdzaak voor het gedeelte van de gemeente ten zuiden van het Noordzeeka naal geprojecteerde zuidelijke toegangsweg naar de begraafplaats; Vaststelling supple- toire begrotingen; Aangaan van kasgeld leningen; Verstrekking van een geldlening; Aankoop van het pand Hagelingerweg no. 31 te Santpoort; Verkoop van grond te IJmui den aan Plastic Packing n,v. te Amsterdam; Verkoop van grond té iJmuidên-Oost aan de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs; Ver koop van grond aan de Lange Nieuwstraat te IJmuiden aan G. J. W. Lantink; Verpach ting van grond te Velsen-Noord; Hulppost kantoor te Santpoort-dorp. Verlenen van een tegemoetkoming aan de huursters van het herstellingsoord en de Kraaminrichting ..Maranatha", Duinweg no. 30 te Santpoort, in verband met de verbouwing van dat perceel; Overdracht van een herbouw- plicht aan de Winkelstichting Plein 1945; Vaststelling var straatnamen; Afbraak van de oranjerie op het landgoed ..Beecke- stcijn"; Wijziging Salarisverordening 1955; Toekenning pensioen aan L. M. Camman; Wijziging van verordeningen met betrek king tot het beheer van het bedrijf Bad-, Was- en Zweminrichtingen; Verlenen van een bijdrage aan de Stichting Avondlyceum IJmond in het nadelig exploitatiesaldo over het cursusjaar 1956/1957; Ingebruikgeving van het hoofdterrein en van de bijterreinen van het gemeentelijk sportpark „Schoonen berg" en van andere sportterreinen; Ver lenen van een krediet voor de uitbreiding van de rijwielstalling bij de o.l. Willem de Zwijgerschool te IJmuiden; Verlenen van medewerking ingevolge art. 72 van de Lager- onderwijswet 1920 aan het r.-k. kerk- en schoolbestuur van de parochie te Santpoort; Verlenen van medewerking ingevolge art. 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het be stuur van de vereniging voor christelijk on derwijs te IJmuiden; Verlenen van mede werking ingevolge art. 50 van de Kleuter onderwijswet aan het bestuur van de mevr. Van Tuyllkleuterschool te IJmuiden; Ver lenen van medewerking ingevolge artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het bestuur van de Vereniging voor lager- en meer uit gebreid lager schoolonderwijs op gerefor meerde grondslag te IJmuiden. Als punt 29 komt de vervanging der communisten in de diverse raadscommissies aan de orde. De heer G. J. W. Lantink uit 's-Graven- zande heeft de gemeente Velsen verzocht aan hem te verkopen, ten behoeve van de bouw van winkels met bovenwoningen, een terrein groot ongeveer 510 m-' aan de noordzijde van de Lange Nieuwstraat te IJmuiden en aan de oostzijde van de Din kelstraat aldaar. De prijs voor deze grond is bepaald op 22,50 per m2. De gegadigde heeft met deze prijs ingestemd. De voorgenomen bebouwing komt over een met de aan deze grond ingevolge het wederopbouwplan Nieuw-IJmuiden ge geven bestemming, zodat het verzoek naar de mening van B. en W. kan worden in gewilligd. B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot verkoop van de bovengemelde grond aan verzoeker. B. en W. delen de raad mee dat de ge meente de beschikking heeft over de voor de herbouw van de panden Bik en Arnold- kade nos. 10 en lOrood te IJmuiden vastge stelde rijksbijdrage in de oorlogsschade, groot f 3120. Om te voorkomen dat de rechten verlo ren gaan, hebben B. en W. de Winkelstich- ting Plein 1945 gevraagd, of zij voor de realisering van haar bouwplannen belang stelling heeft voor de overneming van de herbouwplicht. Deze stichting heeft zich hiertoe bereid verklaard tegen betaling van het bedrag van de grootboekinschrijving ad f 3120, vermeerderd met een bedrag gelijk aan 15 van de geschatte uit de Wet op de Materiële Oorlogsschaden voortvloeiende aanvullende bijdrage. In de raad van 27 september 1955 is in beginsel besloten tot het verlenen van een bijdrage in het nadelig exploitatiesaldo van het Velsense avondlyceum, dat inmiddels in het gymnasium „Felisenum" met het onderwijs aan 51 leerlingen begon. Het op richtingscomité droeg zijn werkzaamheden over aan een daartoe in het leven geroepen stichting. Deze stichting heeft zich thans, onder overlegging van een begroting voor het cursusjaar 1956/1957, tot B. en W. ge wend met het verzoek een voorschot te verlenen op het geraamde nadelig saldo ad 56.000,over het cursusjaar 1956/1957. B. en W. zeggen hierover: volgens de bij de begroting overgelegde memorie van toe lichting wordt het aandeel van de gemeente Velsen in het nadelig saldo berekend op 32.500,Het restant van het nadelig sal do zal dienen te worden gedekt door bij dragen van de overige gemeenten, uit welke leerliingen het avondlyceum bezoeken. Hoe wel hieromtrent nog geen volledige zeker heid is verkregen mag op goede gronden worden aangenomen, dat de gemeente Heemskerk integraal zal bijdragen, terwijl ook de gemeente Beverwijk in het nadelig saldo een bijdrage zal geven. Met andere gemeenten is het overleg nog gaande. Voorts heeft de stichting zich tot de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gewend tot het verkrijgen van een rijksbijdrage. Op dit verzoek is echter nog geen beslissing genomen. In verband met het vorenstaande achten B. en W. het gewenst om in afwachting van door het rijk en andere gemeenten te ver lenen bijdrage een bedrag ad 56.000,op de begroting van 1956 uit te trekken ter voorlopige dekking van het geraamde na delige saldo over het cursusjaar 1956/1957. Het bestuur van de Vereniging voor Nij verheidsonderwijs in Kennemerland heeft de gemeente Velsen verzocht te verkopen ten behoeve van de noodzakelijke en door ons reeds eerder beschreven uitbreiding van de door haar beheerde technische school aan de Briniostraat een terrein ter oppervlakte van ongeveer 3040 vierk. m. aan de P. J. Troelstraweg. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat hij B. en W. geen bezwaar; de prijs van de grond bedraagt f 10 per verk. m. Verzoeker heeft met deze prijs inge stemd. Plastic Packing n.v. te Amsterdam heeft de gemeente Velsen verzocht aan haar te verkopen, ten behoeve van de uitbreiding van haar bedrijf, dat thans is gevestigd in een deel van de gemeentelijke industrie hallen te IJmuiden, een perceel ter opper vlakte van ongeveer 1277 m2, aan de Ir. Justus Dirkstraat te IJmuiden. In het wederopbouwplan voor oud-IJmuiden is het betrokken gebied bestemd voor indus trievestiging. De prijs voor deze grond is bepaald op 15,per m2. Verzoekster heeft met deze prijs ingestemd. Het ligt niet in de bedoeling van de naamloze vennootschap direct met de be bouwing van het terrein te beginnen, zodat zij verzoekt haar voor de eigendomsover dracht, en daarmede voor de bebouwings plicht, een termijn van drie jaar toe te staan, teneinde de bebouwing te realiseren in overeenstemming met de behoeften van uitbreiding van het bedrijf. Daartegen heb ben B. en W. geen bezwaar, mits een aan tal bijzondere voorwaarden in acht worden genomen. De Commissie Vergunningen Personen vervoer heeft, zoals te verwachten viel, de streekvervoervergunning van de NZH en de NACO met tien jaar tot en met 31 de cember 1967 verlengd. In de concessies van de NZH zijn daarbij de vervangende buslijnen voor de tramdienst Zandvoort Amsterdam en in die van de NACO de buslijnen welke in de plaats van de tram diensten in Waterland zijn gekomen, op genomen. Verder is nu de mogelijkheid van geregelde busdiensten door de NZH over het traject AerdenhoutElswout OverveenBloemendaalDuin en Kruid- bergDriehuis geopend. Wellicht zal deze mogelijkheid worden gebruikt voor het openen van een rechtstreekse lijn IJmui denKatwijk ten dienste van het vissers- vervoer. ICOCOOOOOOOCOCXXNXIOCOOCOOOOOOOOOOOOOOCOCOOCOÖCCOOCOOOOCO' p 8 De ten zuidwesten achter het hoofd- 8 gebouw gelegen orangerie op het land- g goed „Beeckesteijn" aan de Rijksweg 8 te Velsen, verkeert, nadat zij indertijd provisorisch werd gestut, thans in een 8 zodanige staat van bouwvalligheid, dat g j ernstig rekening moet worden gehouden met het gevaar van instorting. Het ge- 8 bouw wordt gebruikt als veestal en er g moeten dus regelmatig mensen zijn om g het vee te verzorgen. Het overeind-houden van het gebouw 8 in de nu bestaande toestand is niet meer 8 mogelijk. Wel zou het door middel van stempeling binnen en buiten voorlopig 8 g voor instorting kunnen worden gevrij- waard, maar dat is de gemeente wat te 8 5 duur. g Naar de mening van B. en W. blijft er 8 dan ook geen andere keuze over dan tot 8 8 afbraak over te gaan. OOOCXDOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÖOOOO! De „IJmuider Harmonie", dirigent J. Groot, geeft op vrijdagavond 21 december een concert in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. Medewerking wordt ver leend door het Noordhollands cabaret van Maartje en Jan Buisman. Het „nationale" damspel in Canada is dat op de 144 ruiten, waarin de Canadezen een grote voorsprong hebben verworven op alle andere dammers ter wereld. Reeds jaren is de huidige wereldkampioen, op de 100 velden Marcel Deslauriers uit Montreal ook wereldkampioen op de 144 ruiten. Daar het dammen op „het grote bord" alleen in de Amerikaanse landen wordt beoefend, besloot de Canadese dambond in de na oorlogse jaren ook de algemenere 100 velden te gaan bewandelen. In 1952 kwamen voor het eerst twee spelers uit Canada naar Europa om hun land te vertegenwoordigen in een damloernooi op de honderd velden en.met verrassend veel succes. Het was toen Dagenais die een nek-aan-nek-race met Roozenburg had en slechts als gevolg van een blunder in de laatste ronde (op 1 december 1952) tegen de Zwitser Forclatz, ontging de Canadees de wereldtitel. Deslauriers, die toen ook al deelnam, speelde ver beneden zijn kracht. Hij bereikte een negende plaats in een toernooi van negentien spelers met twintig punten. Met het winnen van het recente toernooi en het behalen van de wereldtitel heeft Deslauriers wel heel duidelijk gemaakt, dat hij inderdaad in 1952 ver beneden zijn kracht bleef. Een typische bizonderheid van de nieuwe dubbele wereldkampioen is, dat hij in beide bordspelen de openingen verwaarloost. Hij ruilt zelfs met grote onverschilligheid men zou haast zeggen onnozelheid zijn materiaal af tot ergernis van vele openings specialisten. Na de hergroepering der stuk ken is Deslauriers evenwel bijzonder vin dingrijk in het combineren en ziet de stand buitengewoon diep. Het eindspel is echter zijn allergrootste kracht. In het gehele toernooi hebben wij de nieuwe kampioen no; wel eens een foutje in opening en middenspel zien maken maar zijn eindspel is af. Komt hij eeins in het na deel, dan weet de man altijd nog wel een gaatje te vinden voor een remise. Toch is Deslauriers niet de kampioen, die voor bestemd is de wereldtitel lange tijd te be houden. Daarvoor is hij te weinig overtui gend tegen de zwakkere spelers opgetreden en tegen de sterkere had hij zelfs enkele keren het nadeel. Een match tussen Roozen burg en Deslauriers zal mits grondig en zorgvuldig voorbereid door Roozenburg door eerstgenoemde worden gewonnen. Reeds eerder hebben wij er op gewezen, dat Canada en Rusland spelers bezitten, die de maarschalkstaf in de ransel dragen. De nieuwe kampioen uit Canada is dan ook met twintig anderen voortdurend in hevige strijd gewikkeld om de nationale damtitel, een strijd waarin zowel Dagenais als Deslau riers wel eens in de middenmoot eindigden. Wij laten hieronder van de nieuwe kam pioen een aantal fragmenten uit het afgelo pen toernooi volgen. In de ontmoeting tegen de Franse kam pioen Hissard verzeilde Deslauriers met zwart in de vol'* ide stand: Stand na de 33ste zet 712. Deslauriers (zwart) XXXXX* 2 X X* A XX K A - X xxxx ""'HU* Hissard (wit) De kracht van de zwartstelling is de for matie 12, 18, 23. Met deze stelling kan zwart dreigend optreden met een damzet of een combinatie door 2429 enz. en wit moet daarom zien de formatie 33, 34, 39 en 44 te verbreken. 34. 44_40 30—35; 35. 48—43? 35x44; 36. 39x50 1318. Door de 35e zet 4843 zet Deslauriers een nadelige stelling in voordeel om. Met de 35e zet was 4238 echter sterker. 37. 43—38 9—13; 38. 42—38 11—17; 39. 50—45 23—29; 40. 34x23 18x29; 41. 45—40 25—30; 42. 40—35 29—34; 43. 47—42 34x43; 44. 38x49 30—34. Zeer scherp heeft zwart voordeel gekre gen. Het was echter niet voldoende om te winnen. Maar de onder druk spelende His sard was zo vriendelijk een handje te hel pen, dat beetje geluk moet iedere kampioen nu eenmaal hebben. Het spel verliep als volgt: 45. 49—43 13—19; 46. 33—28 8—13; 47. 42—38 24—30; 48. 35x24 19x30; 49. 43—39 34x43; 50. 38x49 30—34; 51. 28—23. Stand na de 51e zet van wit: Nu komt Deslauriers in actie. Het eindspel is remise maar om kansen te scheppen offert hij hier aan zet: 51. - - - 1621; 62. 27x16 3440. Nu is 1611 direct snel remise. Op 1722 komt wit geestig met 2318. 53. 49—44? 40x49.. 54. 32—27 49x21; 55. 16x27 611. Juist het tempo brengt in dit vier-om-vier eindspel voor zwart de winst. Zwart: 11, 12, 13 en 17. Wit: 18, 26, 27 en 36. 56. 26—21 17x26; 57. 27—22 11—16; 58. 22—18 13x22; 59. 23—19 22—27; 60. 19—14 12—18; 61. 14—9 18—23; 62. 9—3 23—29. L. F. King (zwart) OJOOOOOOOCXXXXXXXbOCXX/X XXXXXXJOOOrXXXXXXOXXXXXXJOOX x X yxx> Een groepje Egyptische officieren, dat door Israëlische troepen tijdens de gevechten in de Sinaïwoestijn krijgs gevangen werd gemaakt kijkt mis troostig over de prikkeldraadafzetting van zijn kamp. Op verschillende plaat sen in Israel zijn de krijgslieden van Nasser in tentenkampen onderge bracht. zg WW. brrW. WW. oocc v vxxxxkxyyv xxjoooonnorxxxxxxyxyyYvirYiorx-.k nooooc* M. Deslauriers (wit) De winststelling voor zwart is bereikt. Al gaat wit op de hoofdlijn over dan bouwt zwart nog de volgende stand op. Zwart dam op 26, drie stukken op: 16, 27 en 31. Wit stuk op 36 en dam op de hoofdlijn b.v. 14. Nu dreigt 3137 en 2637 met winst. Zwart dwingt dus de witdam de hoofdlijn te verlaten en kan met 31 de tweede dam halen. Als 16e zet had Deslauriers de ruil 37—31 gespeeld. King, de Chinees was aan zet en mocht nu niet vervolgen met 2126 wegens een niet alledaagse stukwinst door 3530 26x37 30—24 19x39 28x6 en nu 37 of 39 met winst. Het spel verliep als volkt: 17. - - - 28; 18. 31—26 1—6; 19. 26x17 11x31; 20. 36x27 1014. Nu is 33—29 ook goed speelbaar. 21. 41—37 6—11; 22) 37—31 11—17; 23. 31—26 17—21; 24. 26x17 12x21; 25. 46—41 20—24; 26. 41—37 8—12; 27. 43—39 14—20; 28. 49—43 21—26.; 29 34—29 23x34; 30. 39x30 18—23. 31. 4339 1218. Dit gedeelte speelt de nieuwe wereldkampioen uitstekend. 32. 3025. Stand na de 32e zet. Zwart: 3, 4, 9, 13, 15, 16, 18, 19, 20, 23, 24 en 26. Wit: 25, 27, 28, 32, 33, 35, 37, 38, 39, 40, 45 en 48. 32. - - - 9—14; 33. 28—22 3—8; 34. 22—17 812; 35, 17x8 13x2; 36. 4034 en nu offerde zwart een stuk, omdat op 49 en 28 de dam volgt door 37—31. Op 27 volgt 3430 en zwart moet offeren. 36. - - - 1621; 37. 27x16 18—22; 38. 37—31 26x28; 39. 16—11 4—9; 40. 34—30 9—13; 41. 45—40 24—29; 42. 33x24 20x29; 43. 39—33 28x39; 44. 40- 34 29x40 en wit won na enige zetten. Oplossingen november-wedstrijd Hieronder volgen acht oplossingen van de in November geplaatste vraagstukken. No. 1 uit de rubriek van 2 november auteur v. Prooyen. Wit: 14, 28, 32, 36, 37, 47 en 49. Zwart: 11, 12, 13, 15, 21, 26, 33 en 39. Wit wint door 4742, 4943, 4238 en 36x9. No. 2 uit dezelfde rubriek en dezelfde auteur. Zwart: 4, 16, 19, 22, 23, 32, 34 en 40. Wit: 15, 20, 21, 36, 45, 47, 48 en 49. De oplossing en eindstand is: 48—43, 36—31, 47—41, 43—39, 49x29, 47x24 en 45x34 waarna de dam klem staat. No. 3. Auteur D. Vuurboom, ook van 4 uit de rubriek van 9 november. Zwart: 9, 18, 19, 21, 23, 24, 28, 29 en 33. Wit: 30, 32, 37, 39, 43, 44, 46, 47 en 50. Wit speelt en wint door 3227, 46x37, 37—32, 39x28, 47—42, 44x4, 18—23, 4—10, 2328, 5045, 28—33, slag naar 37 en op 3339 weer naar 32 en wint daar op 3944 leuk 3228 volgt. Vooral het eindspel w^rd uitgebreid, keurig door de heren C. Kramer en J. van Straten aangegeven. No. 4. Zwart: 3, 9, 12, 16, 19, 21, 23, 24 en 29. Wit: 27, 28, 30, 31, 32, 45, 48, 49 en 50. Wit wint door: 31—26, 24x35, 26x8, 3x12, 27—21, 16x38, 48—43, 23x32, 49—44, 38x40, en 45x3 en volgt weer dezelfde winst in dit eindspel als bij no. 3. Vraagstuk no. 5 was van de Rus Kofriskjin tp nharlrnf Zwart: 3,' 4, 8, 9, 17, 18, 25, 36 en 40. Wit: 15, 24, 26, 29, 33, 37, 38, 47 en 50. Wit speelt en wint door de geniale dam zet. 24—20, 47—41, 50—44, 29—24 en 26—21 met 152. Menig hoofdklasse speler zou zich prettig voelen deze winst uit de partijstelling te halen. No. 6, auteur D. Vuurboom. Zwart: 11, 12, 17, 18, 19, 21, 22, 24 en 40. Wit: 25, 32, 33, 35, 36, 37, 38, 41 en 44. Wit speelt en wint. 3731, 2520, 3328. 4137, en de eindstand wit 18, 24 en 35. Zwart 17 en 15 is voor wit in alle varianten gewonnen. 17—21, 18—12, 21—27, 12—7, 2732, 71, 3238, 134 en wit wint. No. 7. Auteur ook van 8 is de heer D. Vuurboom. Zwart: 7, 9, 10, 11, 12, 17, 18, 22 en 38. Wit: 20, 24, 33, 34, 35, 36, 39, 42 en 50. Wit wint door 33—28, 22x44, 50x39, 38x47, 20—15, 47x20, 15x22, 17x28, 39—33, 28x30 en 35x15 het eindspel 15, 36 zwart, 7, 11, 12 is voor wit gewonnen door 1218, 1510, 18—23, 10—5, 23—29, 5—28 wint. No. 8. Wit 21, 25, 27, 29, 30, 33, 36. 42 en 44. Zwart: 9. 11, 12, 13, 14, 15, 18, 20 en 38. Wit speelt en x. int door 3631, 2923, 31—26, 21—16, 26x10, 25x3. Volgende week de uitslag. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden Een van de alom bekende oude „Wijker- ogers", die al in 1894 naar Velsen kwam uit het Wormerse, de heer IJsbrand Luttik, hoopt zondag tachtig jaar te worden. De heer Luttik, die meer dan 53 jaar bij Van Gelder Zon en's papierfabriek werkzaam was en in 1940 met pensioen ging, geniet nog een uitstekende gezondheid en men kan hem dagelijks zijn kortere of langere wandeling zien maken. De heer Luttik, die de Velsense papier fabriek bij wijze van spreken van de eerste steen af (in 1894 werd met de bouw van het huidige bedrijf begonnen) heeft meege maakt, werd te Krommenie op 16 decem ber 1876 geboren. Als dertienjarige knaap maakte hij reeds de lange wandeling van Krommenie naar „De Eendragt" in Wor- mer om bij te dragen in de gezinsinkom- sten. In de Wormerse fabriek kon hij met een twaalf uur per dag aan de slag; de ene week nacht-, de andere week dagdienst als „persjongen" of „hekkenjonigen", de onmis bare hulp van de papiermaker. Als „boven- snijder" of, zoals dat nu heet, „droger" kwam de heer Luttik naar de Velsense fa- brieksbouw, waar de nog bestaande p.m. 5 aan die dagen herinnert. Bijna twee jaar werd er twaalf uur of langer per dag gesjouwd door de thans 80- jarige en zijn zes kornuiten D. Zwart, G. Voeghout, H. Schilp, H. Koeman, H. Sikkes en W. Eymers, die van Wormer meekwa men. Trekkend en duwend kwamen de ma chine-onderdelen met mankracht van sta tion Velsen af op het terrein. Meer dan 20 jaar bleef Luttik in de twee ploegendienst en hoewel ook toen al zon- dagsarbeid bij Van Gelder taboe was, nood zakelijke reparaties vergden in die tijd ook nog menig uurtje van de noodzakelijke rust. Eerst in 1919 veranderde dit met de nieuwe arbeidswetgeving en kwam er de dbiebloêgeftdien'st van maandagmorgen vroeg tot zaterdagavond. Ondanks de ge ringe rusttijden behoorde de heer Luttik tot de mede-oprichters van de Harmonie kapel „De Eendracht"; hij zag in 1896 als een van de eersten de sociale verbetering door het Velsen's Ziekenfonds, was een flink aantal jaren penningmeester van de afdeling van de Chr. Fabrieksarbeiders- bond en zette van de oprichting af van de afdeling van de Bond van Ouden van Dagen als penningmeester tot vorig jaar zijn schouders onder dit werk. Luttik is de laatste nog levende van de zeven Wormerse medebouwers in 1894 der Velsense papier fabriek. Hij heeft voor alles om hem heen nog grote belangstelling. In de Duinvliet- straat zal het zondag wel druk worden. UITBREIDING RIJWIELSTALLING BIJ DE WILLEM DE ZWIJGERSCHOOL Door de snelle toeneming vau het aantal leerlingen van de Willem de Zwijgerschool te IJmuiden is de rijwielstalling te klein geworden. B. en W. stellen de raad nu voor de bergplaats uit te breiden door aankoop en plaatsing van een verplaatsbare plaat stalen stalling. De kosten worden geraamd op f 1000. Op woensdag kwamen in IJmuiden bin nen: Fandango van Gdynia, Tarim van Ant werpen, Nestor van Rotterdam, Rheinbeck van Rotterdam, Lord Hovard van Rochester, Hollandia van Karlstadt, Amstelbrug van Antwerpen, Eemstroom van Londen, Sun- hill van Rotterdam, Seacloud van Baltimore, Willemstad van Plymouth, Redifield van Sheerness, Frema van Antwerpen, Paul Westers van Otterbacken, Aralis van Geffle, Gouwe van Daker, Amafer van La Coruna, Neijenburgh van Rotterdam, Asloch van San- tandre, Boreas van Rotterdam. Vertrokken zijn: Amstelstroom naar Lon den, Leliegracht naar Terneuzen, Falcon naar Londen, Arctura naar Oslo, Waterman naar Bremen, Elsa S naar Stockholm, Fire naar Antwerpen, Spica naar Bremen, Bit tern naar Rotterdam, Alcyone naar Rotter dam. Een opname van Prinses Sophia van Griekenland tijdens een ezelrit in de Peloponnesus, waar zij met haar ouders, Koning Paul en Koningin Frederike een zesdaagse tocht maakte.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13