Eerste woningen van „Eigen Haard" in Duinwijk in gebruik genomen P. de Groot - Eerste stenen Don Bosco- en Franciscusscho ol gelegd Wethouder Niesten opende in Beverwijk nieuw gymnastieklokaal varia Velsen krijgt van gedeputeerden zijn zin niet bij begraafplaats Visserij Speciale autoweg naar 26 garages onder étagewoningen Fundering van beide scholen door pater rector drsVictorianus gezegend Beroep op de Kroon inzake geschil met Westerveld-van Hoorn 11 VERLOVINGSRINGEN „Weenink" vierde zilveren feest met „schaakkolder" „Maranatha" krij&t schadevergoeding Demonstratieavond voor huisvrouwen „Onder Ons" zette klaver j as-competitie voort W. van Balen na dertig dienstjaren met pensioen Instituutleden bespraken zomerreisjes Kennemersjeugd feestelijk bijeen Conferentie in Egypte Eerste hyacinten en tulpen aan de veiling Filmavond voor aquarium houders in „'t Gentrum" „Beverwijk" verliest de moed niet Bezinningsbijeenkomst humanisten „'t Karpertje" reikt de prijzen uit Onenigheid op congres der Italiaanse communisten Radicale vernieuwing geëist door rebel Joegoslavische positie zeer delicaat geworden N.Z.H. mag tramtarieven gedeeltelijk verhogen DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 DE EERSTE TWEE BLOKKEN eengezinswoningen aan de Herculesstraat, die door de firma J. Visser voor de Christelijke Woningbouwvereniging „Eigen Haard" in Duinwijk zijn gebouwd als onderdeel van een bouwplan voor 52 eengezinswoningen en 42 etagewoningen, zijn gistermorgen tijdens een bijeenkomst in het verenigings kantoor aan de Lierstraat officieel in gebruik genomen. Negen van de achttien belangstellenden hebben daarbij het woord gevoerd om de gelukwensen van gemeentebestuur, instanties en bedrijven over te brengen en tenslotte is men bijeen geweest in een van de woningen aan de Herculesstraat om deze te bezichtigen. De voorzitter van de Woningbouwver- I heugd over het tot stand komen van deze t i rfm rt a AAA»* A TJaIvia aaUi. /I a ai h*ta T? J eniging de heer A. Heine mocht in de eerste plaats de wethouder van Financiën, de heer J. C. Aschoff, die bij verhinde ring van de wethouder Verbeek namens het gemeentebestuur present was, verwel komen. Voorts was voor de Dienst van de Volkshuisvesting de heer Van Wetter aan wezig en toonde de oud-wethouder de heer W. F. Visser ook zijn belangstelling voor het gereedkomen van het complex woningen. De heer Heine kon voorts be groeten enige leden der prot. chr. raads fractie, de heer Roelofs namens het archi tectenbureau Ten Broeke en vertegen woordigers van het aannemersbedrijf en de Chr. Besturenbond IJmuiden, het hoofd van de technische dienst van de Nationale Woningraad te Amsterdam. De heer Heine schetste in enige woor den het ontstaan en de ontwikkeling van de vereniging en herinnerde er daarbij aan, hoe na de bevrijding in de kring van de christelijke vakbeweging de noodzake lijkheid werd gevoeld om ook een aandeel te leveren in de wederopbouw van het land. In verschillende plaatsen werden pogingen gedaan christelijke woningbouw corporaties te stichten. Negen jaar geleden op 16 december 1947 werd besloten tot oprichting van de Wo ningstichting „Eigen Haard" te IJmuiden. Deze stichtingsvorm werd gekozen omdat men dan minder formaliteiten te vervullen had. Het grote»- nadeel was echter, dat de stichting geen leden mocht hebben. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen werd door het bestuur een donateursvereniging opgericht, die de woningstichting moreel en financieel kon steunen. Aangezien de minister van wederopbouw echter de voor keur gaf aan woningbouwverenigingen werd de stichting op 15 november 1951 omgezet in een woningbouwvereniging. In exploitatie Al spoedig daarna mocht de vereniging een complex van 54 etagewoningen in ex ploitatie ontvangen van de gemeente Vel- sen en enige tijd later kon nogmaals een zelfde aantal etagewoningen in exploitatie worden verkregen. In eigendom had de vereniging echter nog niets. De vereniging, aldus de heer Heine, wil ook voor deze 108 woningen graag iets meer zijn dan alleen huurincassobureau en verzorgers van onderhoudswerk. In 1954 mocht de vereniging vervolgens de toezegging van. de wethouder van open^ bare werken ontvangen, dat zelf een bouwplan voor 94 woningen ontworpen mocht worden. Eind 1955 konden de plan nen bij Wederopbouw'worden ingediend. Daarna kwam de strijd over de „curve- prijs". Dank zij het samenspel van archi tect en aannemer met de Dienst voor de Volkshuisvesting slaagde men er in om begin mei 1956 de curveprijs te bereiken en werd op 14 juni van dit jaar officieel toestemming ontvangen om met de bouw te beginnen. De aannemer was inmiddels in mei op eigen risico met de voorbereidin gen begonnen, zoaat na 27 werkweken 52 eengezinswoningen zo goed als gereed zijn en 42 etagewoningen tot halverwege de eerste woonlaag zijn gevorderd. Speciale autoweg Na de voorzitter heeft de wethouder van financiën de heer J. C. Aschoff ge sproken. Ook de gemeente Velsen is ver- ADVERTENT1E PRACHT SORTERING Ruime keuze GESCHENKEN Kennemerlaan 30 JUWELIER HORLOGEE Telefoon 4127 Ter gelegenheid van het feit dat de Be- verwijkse schaakclub „Weenink" op 9 de cember 25 jaar bestond, vond dinsdagavond een bijeenkomst met een feestelijk tintje plaats in het clubgebouw. Deze avond die als „schaakkolder" werd aangekondigd is zeer goed geslaagd. Voor deze gelegenheid had de wedstrijdleider 10 minuten-partijen uitgedacht, waaraan ook nog een wekker en een spel kaarten aan te pas kwamen. Uiteraard ontstonden hierdoor op het schaakbord de vreemdste situaties, die met veel hilariteit gepaard gingen. Er werd in groepen van vier gespeeld, waarvan één deelnemer in de finale kwam. De prijzen voor de winnaars stonden in het teken van de komende feestdagen: tulband en krentenbrood. De voorzitter, de heer J. C. Muyen, deel de nog mede dat op 5 januari een feest avond zal plaatsvinden voor de leden met hun dames. Tengevolge van de verbouwing van het als herstellingsoord en kraaminrichting door de gemeente verhuurde pand „Mara natha", Duinweg no. 30 te Santpoort heb ben de huursters daarvan gedurende de ip.arir.den juli tot en met november van het jaar 1055 een derde gedeelte van dit pand biet kunnen gebruiken. Hoewel het verlenen van een tegemoet- knnv'rg door de overheid in dergelijke ge- va 1 ir n'ot gebruikelijk is, menen B. en W., <-• t het nuttige en sociale karakter ■va- ii«telbng een dergelijke tege- m -»tnu bier wel op haar plaats is. In hiermede achten zij het rede- Uk d-> g-'n- 'de baten, die blijkens een in gesteld onderzoek dienen te worden gesteld op i .nd f 2.800, aan de huursters te ver goeden. nieuwe blokken woningen. Een ieder juicht dit toe en er is belangstelling te over voor elk stukje nieuwbouw. Elke instantie, ge meente en overheid zullen tot het uiterste moeten helpen het kwaad van de woning nood te bestrijden. Voorts spraken op deze bijeenkomst de heer Scherens van de Nationale Woning raad, de heer Lips namens de prot. chr. raadsfracties, de heer Roelofs van het ar chitectenbureau Ten Broeke, de heer Van Dijk van het aannemersbedrijf J. G. Vis ser te Leeuwarden, de heer Van Wetter van de Dienst Volkshuisvesting Velsen, de heer Tanis voor de Chr. Hist. Kiesvereni ging en de heer Zijl van de Chr. Bestuur- dersbond. Zij allen spraken de wens uit, dat de bouw van deze 94 woningen de start is geweest van de eigenbouw der vereniging en dat binnenkort meer huizen zullen vol gen. In dit verband werd door sommige sprekers op continuïteit aangedrongen. De heer Roelofs van het architecten bureau Ten Broeke deelde nog meer, dat bij het blok van 42 etagewoningen een speciale autoweg met afritten naar de zes entwintig garages onder de etagewoningen geprojecteerd moest worden. Een bijzon derheid voor de gemeente Velsen, die voor het eerst wordt toegepast. Door een grote coöperatieve verbruiks- verenigin®, werd woensdagavond in een van de bovenzalen van het K.S.A.-ge- bouw in Beverwijk een gezellige demon stratie gegeven van vele door deze coöpe ratie in de handel gebrachte levensmidde len. Op charmante wijze vertelde de de- monstratrice, mej. Los, die in Beverwijk haar vijftigste demonstratieavond hield, hoe het een en ander in het huishouden kan, worden bereid. Om de dames te over tuigen. van die goede kwaliteiten van de produkten, werden deze tussen de bedrij ven door uitgereikt. Verschillende firma's hadden enkele mooie prijzen beschikbaar gesteld, en in een spel alles of niets kon den vier dames hiernaar dingen. Hoewel de vragen niet bijzonder moeilijk waren slaagden geen van de vier erin met de hoofdprijs naar huis te gaan. Ter afwisse ling werden, enkele fraaie opnamen, ver toond van de Mellona-bijenstand te Sant poort, alsmede een film over het kweken van de cacaobomen. De avond werd beslo ten met een grote verloting van. diverse ar tikelen. Donderdagavond heeft de tweede demonstratie plaats en deze zal zich zeker in eenzelfde grote belangstelling mogen verheugen. Tot slot van de avond ontving mej. Los voor haar vijftigste demonstratieavond een bloemenmand. De Beverwijkse klaverjasclub „Onder Ons" heeft de onderlinge competitie voort gezet. De uitslagen waren deze keer: 1. J. Kooy 4746 pnt, 2. L. Duin 4709 pnt, 3. H. Meyer 4605 pnt, 4. J. Molleman 4500 unt, 5. J. Tervoort 4436 pnt, 6. M. Zoontjes 4377 pnt, 7. J. de Zwaan 4281 pnt, 8. N. Korsman 4221 pnt, 9. K. Groot 4106 pnt, 10. A. Kooy 4039 pnt. VEILINGBERICHT BEVERWIJK. Andijvie 4380 cent, spruiten 34102 cent, tomaten 2085 cent. prei 1227 cent, knollen 926 cent, groene kool 1218 cent, rode kool 1015 cent, waspeen 2339 cent, bospeen 3245 cent. Woensdagmorgen heeft de wethouder van Onderwijs te Beverwijk, de heer W. Niesten, in tegenwoordigheid van de loco- bu êgemeester W. Vessies, de wethouders Gerritse en Alberda, de gemeenteraads leden mevrouw AllanSchilthuis en de heer J. J. Romunde, de gemeentesecretaris, de heer A. A. Post, de heer G. Vernooy, inspecteur van het lager onderwijs, de rijks consulent voor gymnastiekonderwijs, de heer J. van Drunen, de directeur van Open bare Werken, ir. L. Stoelinga, vele hoofden van dienst en hoofden van scholen en be stuurders van sportverenigingen het nieuwe gymnastieklokaal aan de Groenelaan offi cieel geopend. De wethouder schetste de vele moeilijk heden welke aan de bouw van dit lokaal waren voorafgegaan. In 1954 stond de bouw van deze school op de urgentielijst maar toch heeft het nog tot 27 januari van dit jaar moeten duren, voor de aanbesteding kon worden gehouden en aan fa. Giltjes en zn. te Broek op Langedijk de bouw kon worden toegewezen. Tijdens deze bijeenkomst werd onder meer het woord gevoerd door de rijks consulent voor het gymnastiekonderwijs, de heer J. van Drunen. Deze schetste de moeilijkheden van een snel groeiende gemeente als Beverwijk en het was hem een genoegen te constateren dat er rekening was gehouden met het OP HET BOUWTERREIN tussen de Wil- lemsbeekweg en de speeltuin Vrij en Blij, waar een goed geoutilleerd schoolcomplex voor het rooms-katholiek onderwijs ver rijst, heeft het werk gistermiddag ruim een half uur stil gelegen. Pater rector, drs. Vic torianus zegende de eerste stenen van de onder bestuur van de r.-k. schoolbestuur „St. Laurentius" staande nieuwe kleuter school en van de r.-k. blo school en zorgde er daarna voor dat de steen van de kleuter school op zijn plaats kwam. De eerste steen van de blo school der Don Bosco stichting werd door de heer C. P. Bossers, de voor zitter van de stichting gelegd. Achter beide marmeren stenen werd een oorkonde inge metseld. Onder het dak van een kleine houlopslag- plaats op het bouwterrein mocht de voor zitter van het r.-k. schoolbestuur St. Lau rentius, pater rector drs. Victorianus vele genodigden welkom heten op deze regenachtige middag. Deken B. G. Hosman was van Beverwijk naar IJmuiden-Oost gekomen en voorts waren vele hoofden van scholen, schoolbesturen, aannemers en de architect de heer H. Martens uit Amster dam aanwezig. Namens het gemeentebe stuur van Velsen woonde de heer J. C. Aschoff, wethouder van financiën, de plech tigheid bij. Drs. Victorianus getuigde van de grote blijdschap, die er heerst nu er na 44 jaar gedacht kan worden aan de afbraak van de oude houten kleuterschool in deze paro chie. Het blo onderwijs wordt al zes jaar in de St. Franciscusschool gegeven en ook hiervoor zal nu over enige maanden een uitstekende school gereed komen. Het stre ven is om beide scholen in mei volgend jaar te kunnen openen. Pater rector bracht dank voor alle mede werking aan de medebestuurders en in het bijzonder aan het gemeentebestuur van Velsen. Nadat het jongenskoor „De zingende klokken" had gezongen en drs. Victorianus had uiteengezet, waarom bij deze eerste steenlegging de steen en de fundamenten van het nieuwe gebouw worden gezegend „We willen de zegen van God afroepen, opdat deze scholen mogen bloeien en tot wasdom komen" zegende hij de beide stenen. De secretaris van het school bestuur van St. Laurentius, pater Heriber- tus las de in te metselen oorkonde voor en vervolgens werden de funderingen van de kleuterschool gezegend. Nadat de pater rector zich van zijn taak had gekweten en de steen goed op zijn plaats stond, trok het gezelschap naar de in aanbouw zijnde blo school. Hier ver richtte de heer C. P. Bossers de eerste steenlegging en las de secretaris van de Don Boscostichting, de heer J. F. v. Leeuwe de oorkonde voor. Woensdagmiddag heeft het gemeente- personeel van Beverwijk afscheid genomen van de heer W. van Balen, die na dertig jaren gemeentedienst met pensioen zal gaan. De heer J. Versteeg heeft namens het gehele personeel de heer Van Balen ge prezen als een rustige man, die altijd stil zijn gang ging en gedurende die 30 jaar zijn best heeft gedaan om de gemeen schap zo goed mogelijk te dienen. Uit sympathie met de heer Van Balen schonk het personeel hem een gemakkelijke stoel, hoewel men er van overtuigd was dat hij zijn rust wel zou beperken tot de avond uren. Daar de wethouders door ambtsbezig heden buiten de stad waren, werd de heer Van Balen toegesproken door ir. Brugge- man, die er op wees dat de heer Van Balen na tien dienstjaren bij de gemeente Wijk aan Zee en Duin na de fusie was over gekomen in dienst van de gemeente Bever wijk, waar de diensttijd twintig jaar duur de. Plem werd namens het college een wel verdiende rust toegewenst. Van de KABO ontving de heer Var Balen bloemen en sigaren. Van de kleuterschool liggen thans al de funderingen en de vloeren, terwijl de blo school iets verder is. Hier is de westelijke vleugel al op hoogte gekomen en staat al een groot aantal kozijnen gesteld. De bouw van de blo school werd op 29 augustus door het aannemersbedrijf H. M. Koning uit Santpoort begonnen. De firma Ebbing uit Haarlem werkt aan de kleuter school en is nog niet zo ver met het werk, daar men minder arbeiders aan het werk heeft. Het is een kleiner object en boven dien zal er in de gevels veel gl^s komen. Hoge funderingen moesten worden ge maakt, omdat het terrein la&g ligt. Er zal dan ook in de komende maanden nog heel wat grond op het terrein moeten wor den gebracht. Een aantal leden van de afdeling Bever wijk 1-Velsen-Noord van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling heeft woens dagavond de mooie reisjes die men maakte door middel van een reisvereniging of op andere wijze in herinnering teruggeroepen. Een groot aantal foto's en kaarten werden door middel van een projectieapparaat vertoond en velen zagen bekende plekjes van vorige reizen. Van de voorzitter, de heer F. Bruyns was bericht binnen gekomen dat hij door drukke werkzaamheden niet langer in staat was de voorzittershamer te hanteren. De secretaris, de heer J. Park, zal tot de volgende vergadering deze taak op zich nemen. De eerste bijeenkomst zal zijn op woens dag 16 januari, waar dan een persfoto graaf, de heer Wisman, het een en ander zal vertellen over de kunst van het foto graferen. Op 14 februari komt dr. Frank rijker, die zal vertellen over zijn vele zwerftochten. De aspiranten en welpen van de voetbal vereniging „De Kennemers" zijn in het speeltuingebouw „Grapij" te Beverwijk woensdagmiddag enige uren bijeengeko men om te genieten van een filmvoorstel ling. Naast een aantal sport- en tekenfilmp jes vormde „Het gestolen ezeltje" de hoofd schotel. Des avonds werd het feest voort gezet met een kienwedstrijd om mooie prij- zenn. De trainer de heer L. Horeman sprak hier tussendoor over het onderwerp „Hoe word ik een goed voetballer". lager onderwijs en het ulo en ook met de vele verenigingen op sportgebied. Daarnaast was rekening gehouden met de ervaring van de laatste jaren opgedaan bij inrichting en bekleding van grote loka len. De verwarmingsmethode is geheel nieuw en warme of koude lucht kan naar believen worden gespuid of aangezogen. Iets nieuws is ook, dat de wanden van het grote lokaal geheel uit metselwerk be staan, hetgeen de hygiëne bevordert. Spre ker sprak tenslotte de wens uit, dat allen die van het gebouw gebruik maken, zullen begrijpen dat de zorg van het lokaal aan hen is toevertrouwd. De architect Ten Broeke zei dat het voor de jeugd een dag van vreugde was nu zij kan rekenen op een behoorlijke opleiding. Hij was het college dankbaar voor het ver trouwen dat men hem had gegeven. Hij be sloot met de wens dat het geheel zou be antwoorden aan de burgerzin van de be volking. De heer B. de Boer, hoofd van de Duin- wijkschool voor Chr. ulo-onderwijs, sprak namens de schoolhoofden een woord van dank tot de wethouder, waarbij hij op merkte dat er nog wel eens een groot ver schil is tussen het gezegde en de daad, daarmee doelende op de toezegging dat er een gymnastieklokaal zou komen en de dag waarop dat lokaal in gebruik kan wor den genomen. Verder voerden nog het woord de heren Giltjes, aannemer, die de samenwerking roemde, de heer H. Jonkman, namens de ouderraad en de heer G. Tabak namens de Beverwijkse Gymnastiekvereniging „Turn- lust" Nadat wethouder Niesten alle sprekers had beantwoord-* nam de gemeentelijke gymnastiekleraar, de heer J. A. ten Napel, met een klas leerlingen het gebouw in ge bruik door het geven van een aantal oefeningen. Prijzen van woensdag Per 1 kg: heilbot ƒ3.102.50; gr. tong ƒ3.40 —3.30; grm. tong 3.30—3.10; kim. tong 3.30 —3.05; kl. tong I 2.90—2.60; kl. tong II ƒ2.05 —1.90; tarbot I ƒ3.50—2.90. Per 50 kg: kl. schol II 27; schar ƒ31—17; bot ƒ29—28; v. haring ƒ27—22; makreel ƒ4640 gr. schel vis 5427; grm. schelvis ƒ47—24; kim. schelvis ƒ38—20; kl. schelvis I ƒ34—17; kl. schelvis II ƒ2511; wijting 2410.50; gr. gul ƒ42—37; mid. gul ƒ36—33; kl. gul 27— 18; kl. haai ƒ3231; ham ƒ11680; poontjes ƒ3230; kl. koolvis zw. ƒ3327; kl. koolvis wit ƒ38—32. Per 125 kg: gr. kabeljauw ƒ204 —100; gr koolvis zw. 106—98; gr. koolvis wit ƒ100—84. Aanvoer van woensdga 74 kisten tong en tarbot, 5 heilbot, 60 schol, 35 schar, 34 bot, 804 haring, 117 ma kreel, 2800 schelvis, 500 wijting, 100 kabel jauw en gul, 16 haai, 5 ham, 10 poon, 75 koolvis, 25 diversen. In totaal 4660 kisten. Besommingen van woensdag KW 135 14.340, KW 81 18.520, KW 170 ƒ300, KW 56 580, KW 71 ƒ1150, IJM 3 ƒ1130. „Klavierschippers" in „Concordia" voor de Hongaren Het Beverwijkse show- en amusements orkest „De Klavierschippers", onder lei ding van de heer Cor Brouwer, zal zater dagavond in gebouw „Concordia" een uit voering geven, waarvan de baten bestemd zullen zijn voor de Hongaarse vluchte lingen. Op dit concert wordt accordeonmuziek uit Tirol en andere landen ten gehore ge bracht. Teneinde de baten zo hoog moge lijk op te voeren zal het publiek tijdens deze avond, die met een bal wordt be sloten, voor een prettige verrassing wor den geplaatst. De Canadese generaal-majoor Edson L. M. Burns, commandant van dè politietroepen van de UNO, verlaat het hoofdkwartier van het Egyptische leger in gezelschap van een Egyptische officier na een bespreking met de opperbevelhebber van het Egyptische leger en minister van Oorlog, generaal Abdel Hakim Amer. Burns draagt het UNO-uniform. Bij beschikking van Gedeputeerde Sta ten van Noordholland, van 14 november 1956 zijn goedgekeurd de 6e en 7e herzie ning van het uitbreidingsplan voor het ge deelte van Velsen ten zuiden van het Noordzeekanaal, met uitzondering van de zuidelijke toegangsweg naar de begraaf plaats. Door deze onthouding van de goedkeuring zijn Gedeputeerde Staten tegemoetgeko men aan de bezwaren ter zake van de N.V. begraafplaats Westerveld en de Familie van Hoorn. Deze zuidelijke toegangsweg is in het plan opgenomen omdat volgens B. en W. een verbinding van de begraafplaats met de delen Santpoort-noord en vooral Sant poort-zuid via de Duin en Kruidbergerweg noodzakelijk werd geacht. Het is volgens het college zo dat, indien deze toegangsweg tot stand komt, daarmee een korte en rustige verbinding is gescha pen tussen Santpoort-zuid en de begraaf plaats, doch ook, zij het in mindere mate, tussen Santpoort-noord en de begraaf plaats. Dit is in de eerste plaats van belang voor begrafenisstoeten die zich van Sant poort-zuid en omgeving naar de nieuwe begraafplaats zullen begeven en die bij het ontbreken van deze verbinding genood zaakt zijn twee maal, respectievelijk in de Kroon. Op grond hiervan stellen B. en W. de raad voor hen te machtigen van de boven gemelde beschikking in beroep te gaan bij oostelijke en westelijke richting de spoor baan te kruisen en daarbij een drukke ver keersweg moeten volgen, hetgeen voor deze stoeten en tevens voor het overige verkeer belemmerend werkt en aan het karakter van de begrafenissen naar de smaak van B. en W. afbreuk zal doen. Bij het volgen Woensdag werden aan de bloemenvei ling de eerste hyacinten en langstelige tulpen aangevoerd door de firma P. Nijs- sen uit Santpoort. De hyacinten waren van de soort Pink Pearl. Deze brachten 31 cent per stuk op. De tulpen, Krelage- Trium.ph, werden voor 17 cent per stuk verkocht. De aquariumvereniging „Kennemerland" houdt op maandag 17 december in 't Cen trum te Beverwijk een filmavond. Ver toond zullen worden films die werden be schikbaar gesteld door de United States In formation Service. van het geprojecteerde pad worden deze nadelen vermeden. Deze voor het aanleggen van dit pad pleitende argumenten wegen naar de me ning van B. en W. zwaarder dan die, welke blijkens de beschikking voor het achter wege laten van deze verbinding zijn aan gevoerd. De voetbalvereniging „Beverwijk" heeft tot nog toe in de competitiestrijd weinig gepresteerd en het gevolg hiervan is dat de club onder aan de ranglijst staat. Ondanks dit feit is de geest in de ver eniging goed, zodat de situatie zeker niet zonder hoop is. De contactavond die woensdag in het clubhuis, café Sport, werd gehouden was ondanks de minder gun stige weersomstandigheden zeer goed be zocht. De voorzitter de heer N. G. Grapendaal deelde in zijn openingswoord voorts nog mede dat het ledental van de vereniging stijgende is. De avond werd op gezellige wijze door gebracht met kienen en klaverjassen, waar voor aardige prijzen beschikbaar waren gesteld. De gemeenschap Beverwijk van het Humanistisch Verbond houdt zondag 16 december een bezinningsbijeenkomst in het Statenhuis aan de Velserweg. Inleidster is mevrouw A. J. Groenman- Deinum, die zal spreken over „Tussen ijskap en warme golfstroom, een mense lijke situatie". De muzikale omlijsting zal worden ver zorgd door mejuffrouw A. de Roever. Op zaterdag 15 december komen de leden van de Beverwijkse hengelsportvereniging ,,'t Karpertje" in het clubhuis, zaal Hoo- gerwerf, bijeen. Hier zal de feestelijke prijsuitreiking plaats hebben aan de win naars van het afgelopen seizoen. VERKEERSCONTROLE IN BEVERWIJK Bij de verkeerscontrole, die door de rijks verkeersinspectie en de gemeentepolitie te Beverwijk gezamenlijk werd gehouden zijn ook weer twee zandauto's aangehouden. Er werden drie processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Wet Autover voer Goederen. Twee bestuurders van een vrachtauto hadden geen kentekenbewijs en twee chauffeurs waren niet in het bezit van een motor-belastingkaart. De Franse spoorwegen gebruiken een nieuw soort wagon: een lage, lange platte wagen, waarop men auto's ge makkelijk kan rijden en verankeren kunnen worden. Vrachtauto's en tank wagens worden snel vervoerd met hun lading zonder dat dit benzine kost. ROME (United Press). Fausto Gullo, een voormalige Italiaanse minister van Justitie en van Landbouw, heeft met zijn eis dat de Italiaanse communistische partij „radicale vernieuwing" moet ondergaan, op het partijcongres in Rome applaus ge oogst. De stalinisten, die partij-secretaris Togliatti steunen, hebben de rebellen in de partij laten weten dat zij akkoord moeten gaan met de gang van zaken, of de partij verlaten. De 69-jarige Gullo vroeg de partij het Italiaanse communisme een crisis te be sparen zoals in Hongarije is uitgebroken. Hij zei dat het onbehagen in de partij al bestond vóór het partijcongres in Moskou en vóór de revolutie in Hongarije. Deze ge beurtenissen verzwaarden en verhevigden dat gevoel slechts. Kroesjtsjevs openbarin gen over de misdaden van Stalin, zo ver klaarde Gullo, hebben verbijstering ge wekt. „Wij wisten niets. Onze overtuiging, onze zekerheid, was altijd precies het tegenovergestelde geweest". „Hoe is het mogelijk dat wij een overtuiging bezaten die totaal verschillend was van wat de tra gische werkelijkheid bleek te zijn?", zo vroeg hij. De Hongaarse revolutie heeft volgens Gullo, bewezen dat de Hongaarse communisten „volkomen geïsoleerd waren van de werkende massa". Hij verklaarde dat vele vooraanstaande Italiaanse com munisten „weinig overtuiging" hadden ge toond met betrekking tot de democratische beginselen. Gullo was de eerste rebel die het zwijgen doorbrak, en de nauwelijks verholen be dreigingen met uitstoting trotseerde. De Romeinse politie heeft twee carabinieri te paard geposteerd bij de ingang van het vergaderlokaal en in aangrenzende straten staan jeeps van de speciale brigade, die ge specialiseerd is in het uiteenslaan van op stootjes. Het congres wordt gehouden in een gebouw waar Mussolini zijn hoofd kwartier had, op de Palazza Venezia, bui ten Rome. Het is moeilijk het alleenstaand gebouw te naderen. BELGRADO (United Press) Kringen uit de Joegoslavische communistische partij hebben verklaard, dat Joegoslavië zo neu traal mogelijk blijft wat Hongarije betreft, uit vrees dat de Sovjet-Unie misschien zou besluiten president Tito door middel van een militaire actie op zij te zetten. Deze kringen achten de positie van Joegoslavië erg delicaat, nu Russische pantsereenheden aan haar grens staan. Indien Rusland tot een aanval zou over gaan, zeggen deze kringen, dan moet Joe goslavië een goede zaak aan de wereld opinie kunnen voorleggen: schone handen wat Hongarije betreft. Maar kringen uit partij en regering stel len de Russische interventie in particuliere gesprekken aan de kaak. Het hele volk is woedend. Het is aan geen twijfel onder hevig, dat Joegoslavië de Hongaren graag zou heipen te bereiken wat Joegoslavië en Polen bereikt hebben, als het niet werd weerhouden door de vrees voor Russische inmenging. Ingelichte kringen zeggen, dat de Joego slavische positie op het ogenblik moeilijker is dan op enig vroeger tijdstip. Zij beschou wen de volledige isolering van het land als een teken, dat de Russen alles in het werk gaan stellen om de ruggegraat van het land te breken. Nog geen beslissing over tariefsverhoging stadsnet Naar wij vernemen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gunstig beschikt op het verzoek van de directie van de N.Z.H. om de tarieven voor de weekkaarten en abonnementen voor de tramlijn Amster damHaarlemZandvoort te brengen op het niveau van de bustarieven. Er is echter nog geen beschikking ge komen op het verzoek ook de tarieven van de stadslijnen in Haarlem en Leiden te herzien. Deze kwestie wordt namelijk door de minister van Economische Zaken beslist, omdat Haarlem en Leiden behoren tot de groep grote gemeenten, waarin het prijspeil nauwlettend wordt gecontroleerd. Het ligt in de bedoeling van de directie van de N.Z.H. de verhoging van de ge noemde tram tarieven in elk geval per 31 december te laten ingaan.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7