Agrb-gola Sociale uitkeringen zullen worden verhoogd Critiek in Tweede Kamer op onderwijzerssalariëring Briljant jubileumconcert der Haarlemse C.O.V. Bejaarden krijgen vóór Kerstmis een halve maand extra t LLuty „Storm van verontwaardiging is aangegroeid tot een orkaan" VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 5 Examens Bijna 1,3 miljoen motor voertuigen in Nederland Parlementair commentaar Leraren achtergesteld bij hogere ambtenaren Twee Nederlanders eredoctor van Brussel Windhoos teisterde Westerwolde Oorlogsbuit in Engeland WEEK-ABONNEES Prins Bernhard en mr. Cals naar Parijs Voor lang-uitgestelde opening van Nederlands Instituut Speelclub in Baarle wil een proces tegen de Staat Nieuwjaarsreceptie van Commissaris der Koningin Grafische industrie zette voor 630 miljoen om KVOB wijzigt stemrecht Kolenscheepje nabij Texel vergaan (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de wetsontwerpen aangenomen tot verhoging van de sociale uitkeringen met 10 percent met ingang van 1 september van dit jaar in verband met de loonsverhogingen in de loop van dit jaar. Alleen de WD verzocht aantekening geacht te willen worden tegen de verhoging van de kinderbijslag te hebben gestemd. De bejaarden, die een uitkering ontvangen op grond van de Noodwet-Ouderdomsvoorziening, krijgen vóór Kerstmis een halve maand extra. Een groot deel van de Kamer drong erop aan een hele maand extra te geven overeenkomstig het advies van de Stichting van de Arbeid. Staatssecretaris Van Rhijn verklaarde een desbetreffend amendement van de communisten echter onaanvaardbaar. Het advies van de Stichting van de Ar beid werd uitgebracht op een tijdstip (4 augustus) toen de financieel-economische omstandigheden niet zo zorgelijk waren als thans. Vooral de laatste weken is de toe stand slechter geworden. Door de verho ging van de sociale uitkeringen met 10 per cent blijft de positie van de bejaarden niet g-dij'k, maar wordt zij beter, aldus mr. Van Rhijn, die voorts zei, dat c \k door de ouderdomswet de positie van de bejaarden verbetert. De regering ziet daarom in de huidige omstandigheden geen reden in- plaats van een halve maand een hele maand extra uit te keren, hetgeen 12 mil joen gulden extra zou kosten. Het amendement van de communisten werd met 6 tegen 86 stemmen verworpen. Met 76 tegen 51 stemmen nam de Kamer een amendement aan van de heer De Kort (KVP), om het bedrag van 80.000 gulden voor subsidies aan bijzondere bureaus voor beroepskeuzevoorlichting met een gulden te verhogen. Voor stemden VVD, KVP, CHU en AR. Tegen stemden PvdA en CPN. De bedoeling van het amendement was, ermee uit te spreken, dat de subsidies aan particuliere bureaus voor beroepskeuze voorlichting behoort te worden verhoogd boven het in de begroting van Sociale Za ken voorgestelde bedrag. Over de mate van de verhoging laat het amendement zich niet uit, aangezien hierover door de minis ter nader overleg zou moeten worden ge pleegd met het centraal comité van sa menwerking inzake beroepskeuze-voorlich- ADVERTENTIE ■^oe^rf,-AetdAl^d, kjitipyi' oCtJi&tulAjudj y met 60 tiJAacuv g&cuit Amsterdam. (Gem. Universiteit). Bevor derd tot arts J. J A. Malessy, A. L. Bouma, E. J. P. Spaak, J. J. Vroom, P. M. Jonker, allen te Amsterdam; W. van den Bei-g, Zaan dam; G. J. A. van den Knaap, Beemster; artsexamen le gedeelde A. Zwaan, J. A. Jenner, A. J. Philipszoon, allen te Amster dam en R. Coster, Naarden. Kandidaatsexamen economie A. R. Hoitink en A. J. Eiff, Amsterdam; doctoraal examen rechten M. Bloemen en J. Bakkum, Amster dam; kandidaatsexamen rechten P. M. L. Rosenberg en H. van Haaps, Amsterdam; dotoraal examen natuurkunde J. van Eek, Haarlem; doctoraal examen scheidkunde mej. E. E G. Kremer, Ch. H. i. M. Teulings, Amsterdam; kandidaatsexamen wis- en na tuurkunde H. G. Merkus, Wormerveer; M. Smits, IJmuiden en H. Heitman, Amsterdam. GRONINGEN: Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer C. Laros, geboren te Baarn, op proef hrift „de prognose van de pneumonectomie patiënt, een na-onderzoek betreffende 220 personen, die een pneumo nectomie ondergingen wegens tuberculose". UTRECHT: Geslaagd voor akte Neder lands M.O.-b: H. J. Oonk te Heemstede. UTRECHT: Kandidaatsexamen en pedago giek. mejuffrouw M. A. Nijkamp, Amster dam; kandidaatsexamen psychologie: R. B. E. Roosendaal, Putten (Gld.); J. W. V. Har- denberg, Utrecht; dierenartsexamen: Th. C. Esbroeck, Vogelwaarde. ROTTERDAM: Semi-artsexamen: mevr. K. van den Blink—Pomes en mevr. A. G. A. Ciferri—Maas, beiden te Rotterdam; H. Adelman, New York; G. Slagboom, Dor drecht; G. W. Meeuwisse, Rotterdam; J. L. M. Lelieveld, Delft; Artsexamen: mevrouw I. van Hilten—Brouwer, Rotterdam; mevr. D. Dalhuijsen—Polman, Groningen; A. de Boer, Akmarijp; H. Mourus, Dordrecht. Rotterdam. Doctoraal examen economische wetenschappen J. J. Hollebrand, G. H. J. Elshove en Lien King Hok, allen te Rotter dam en J. M. Schalekamp, Pernis. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde (cum laude) de heer Sie Pek Giok, geboren te Lorarang (Java) wonende te Oegstgeest en de heer C. B. A. J. Puijl- laert te Tilburg. ting, en wel op zulk een basis dat de par ticuliere bureaus op redelijker wijze dan thans het geval is de tarieven der arbeids bureaus zullen kunnen benaderen. Minister Suurhoff verklaarde aan de bedoeling van het amendement niet te kunnen voldoen, zolang er geen voldoende waarborgen zijn voor de deugdelijkheid der bureaus. De subsidie per geval is ver hoogd van drie tot vier gulden, maar tot acht gulden, zoals de heer De Kort had ge wenst, wilde de minister niet gaan. Volgens berekening van de K.N.A.C. be droeg het aantal geregistreerde motorrij tuigen in Nederland op 1 oktober 1956: 330.750 (267.888) personenauto's, 7280 (6722) autobussen, 111.550 (97.699) vracht auto's en bestelauto's, 4750 (4275) trek- autos', 5250 (4944) speciale voertuigen, 163.200 (146.171) motorrijwielen inclusief scooters 654.000 (503.421) bromfietsen, 310 wegtraetoren, 46.000 landbouwtracto- ren, en 12.650 (11.294) motordriewielers. Het totaal aantal motorrijtuigen inclu sief de bromfietsen, bedroeg per 1 oktober 1.289.740 stuks. Op 1 januari 1956 was dit. aantal 1.112.505 stuks. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de laatst bekende, door het Centraal Bureau voor de Statis tiek gepubliceerde gegevens per 1 augus tus 1955. In de eerste 9 maanden van 1956 werden 59.846 nieuwe personenauto's en combina tieauto's ingevoerd en geassembleerd. Er werden 3098 van deze motorrijtuigen uit gevoerd. Vergeleken met deze zelfde pe riode in 1955 werden 17 pet. meer nieuwe personenauto's ingevoerd en geassem bleerd. Het aantal uitgevoerde personen auto's nam slechts met 2 pet. toe. Van onze parlementaire redacteur) Het belangrijkste van de Kamervergade ring van donderdag was, dat minister Hof- stra het wetsontwerp, dat naast een vrij stelling van de omzetbelasting op textiel de maatregelen tot verhoging van het bij zonder invoerrecht op benzine en de ge distilleerd-accijns er zonder kleerscheuren door kreeg. Alleen de V.V.D.-fractie wenste geacht te worden tegen geweest te zijn. Hiermee kreeg mr. Burger in feite gelijk wat zijn de vorige dag aan prof. Oud ge maakt verwijt betreft, dat deze wel aan het moraliseren was geweest over loyaal meewerken door de oppositie met de rege ring, maar dat als puntje bij paaltje kwam de V.V.D. dan ook voor de ter tafel liggen de belastingverhoging zou dienen te stem men. Dat deed zij nu juist niet. Het hier voor aangevoerde argument was, op de keper beschouwd, wel pover. Want ook zonder dat het mogelijk was op het ogen blik reeds het geheel van maatregelen te overzien, die toepassing zullen moeten krij gen om tot de onontbeerlijke bestedings beperkingen te komen, was het zonneklaar, dat de huidige „nood"-toestand op finan- cieel-economisch gebied tot aanneming van het ontwerp moest leiden. De aanneming van het door de minister bestreden, echter niet onaanvaardbaar ge achte amendement-Lucas (K.V.P.), waar door de verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine slechts tot 1 januari 1959 van kracht zal zijn, had in feite weinig om het lijf. Aan deze tijdelijkheid zitten wel bezwaren vast, doch van wezenlijk be lang zijn die niet. Daarom hadden zowel de Kamer als de minister gerust heel wat kor ter van stof kunnen zijn in de gedachten- wisseling over dit amendement. In één opzicht had het betekenis en hier sloeg prof. Oud de spijker op de kop. Hij gaf te kennen, dat het dr. Lucas uitermate moei lijk viel met het ontwerp mee te gaan en dat thans zijn amendement in zekere zin een doekje voor het bloeden was. Aldus was het inderdaad gesteld. Dat wist de hele Kamer, dus ook de fractieleider van de K.V.P. Het was dan ook zeer begrijpelijk, dat prof. Romme het „niet aardig" vond van minister Hofstra, dr. Lucas niet het genoegen te willen doen diens amendement over te nemen. Het had nog heel wat moeite gekost om dr. Lucas van zijn aanvankelijke boze voor nemens, het wetsontwerp te lijf te gaan, af te brengen. Ik geloof zelfs te mogen stellen, dat het prof. Romme bijzonder aangenaam geweest moet zijn, dat hiervoor het bij zondere middel was aangewend van de dinsdag door minister Hofstra afgelegde verklaring. Heb ik het wel, dan is de be windsman daartoe overgegaan met mede weten onder meer van de aanvoerder van de fractie van de K.V.P. En indien er nu lezers mochten zijn, bij wie het vermoeden zou rijzen, dat men in plaats van mede weten zelfs zou kunnen lezen „met instem ming" dan geloof ik, dat ik hen uitstekende gedachtenlezers zou mogen noemen! (Van onze Kamerverslaggever) Reeds meer dan twee jaar duurt het overleg over een nieuwe salarisregeling voor de onderwijzers. Op die manier wordt de geest onder het korps verknoeid, zei gister avond de heer Van Sleen (PvdA) in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Door de onvoldoende sala riëring remt men de toeloop van nieuwe leerkrachten naar het onderwijs. „Het was dapper van minister Cals, dat hij het congres van de drie samenwerkende onderwij zersbonden heeft bijgewoond, waar hij alle klachten heeft kunnen horen. Hij zal gemerkt hebben", aldus de heer Van Sleen, dat de storm van verontwaardiging is ge groeid tot een orkaan". De gang van zake met het overleg over de onderwijzerssala rissen vond de heer R o o s j e n (AR) eveneens bedroevend. Op die manier wordt het overleg kapotgemaakt. De leiders van de onderwijzersorganisaties worden tot wanhoop gebracht. Met grote zorg vervulde de heer Roos jen het tekort aan leraren bij het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs. Er dreigt een catastrofe, maar men hoort niets van ingrijpende maatregelen die in de Troonrede werden beloofd. Het v.h.m.o. verkeert in nood en daarom betreurde de heer Roosjen het, dat de leraren zijn uit gesloten van de salarisverhoging voor ho gere ambtenaren. Zorgwekkend is ook het tekort aan schoolgebouwen. De bouw er van ondervindt extra vertraging door de onmogelijkheid voor de schoolbesturen op de kapitaalmarkt geld op te nemen tegen een rente, die voor heilrijk aanvaardbaar is voor het verlenen van subsidie. De heer Roosjen waren reeds drie van zulke ge vallen bekend. Hij zag daarom ook voorlo pig nog niets komen van de verlaging van het aantal leerlingen per klas, want dat kan pas gebeuren als het tekort aan onder wijzers en scholen is opgeheven. Het zal zeker nog wel zes jaar duren. De heer Van Sleen drong er bij de minister opaan die tijd te gebruiken om vast te stellen hoe groot het aantal leerlingen per leerkracht als idelaal moet zijn. De deskundigen zijn het daarover niet eens. Volgens de heer T i 1 a n u s (C.H.U.) is de ontspanning over de salarissen van de onderwijzers en leraren versterkt door de aangekondigde verhoging van de topsala rissen. van de rang van referendaris af, waardoor alle verhoudingen ten opzichte van de lagere salarissen scheefgetrokken zijn. De aangekondigde maatregel is niet te rechtvaardigen. Daardoor zijn ook de leraren gaan klagen. Zij voelen het als een rechtskrenking, dat zij van de verhoging zijn uitgezonderd. In ieder geval hoopte de heer Tilanus, dat de verhoging van de topsalarissen in de Kamer geen meerder heid zal krijgen. Hij betoogde voorts, dat er eindelijk eens een einde moet komen aan de spellings misère. Na middernacht sprak mevrouw F o r - tanier-De Wit (V.V.D.), die eveneens haar bezorgdheid uitte over het tekort aan leerkrachten en scholen en over het uit blijven van de nieuwe salarisregeling voor de onderwijzers. Ook zij nam het op voor de leraren. Zij vergeleek minister Cals met Daniël in de leeuwenkuil, toen hij aan wezig was op het demonstratief congres van de onderwijzers, die gerechtvaardigde klachten hebben. Een salaris van 7000 gul den voor iemand met een middelbare op leiding is toch onvoldoende. De wijze, waarop het overleg wordt gevoerd, onder mijnt de democratie. Ook mevrouw Forta- nier-De Wit betreurde het, dat de leraren zijn uitgesloten van de voorgenomen sala risverhoging voor hogere ambtenaren. Dat is onrechtvaardig. Waarom wordt wel de wedde van ministers en staatssecretarissen verhoogd? Voor de vernieuwing van het onderwijs vond zij de aanpak van de mid denmoot van het onderwijs, het v.h.m.o. het meest nodig. Het werkt naar boven en naar beneden. Als er moet worden gewacht op de wet voor de algehele vernieuwing van het onderwijs duurt het allemaal te lang. Subsidiezorgen Als de voorgenomen algehele herziening van de wet op het hoger onderwijs nog enige tijd uitblijft, dan wil dr. Stokman (K.V.P.) de wet in ieder geval op korte ter mijn wijzigen op het punt van de subsidie regeling. ten eerste om ook de bijzondere universiteiten in de gelegenheid te stellen een deel op te vangen van de in de komen de jaren te verwachten verdubbeling van het aantal studenten, en ten tweede om de gelijkstelling van het openbaar en bijzon der onderwijs ook door te trekken op het terrein van het hoger onderwijs en de enorme kosten gelijkmatiger te verdelen over de verschillende bevolkingsgroepen. Men heeft becijferd, aldus dr. Stokman, dat met de thans geldende subsidieregeling de R.K. universiteit te Nijmegen in 1965 (na voltooiing van de eerste fase van de me dische faculteit) jaarlijks 2,7 miljoen gul den uit particuliere bijdragen nodig zal hebben om de niet-gesubsidieerde kosten te dekken. Een dergelijke som is niet door het. katholieke volksdeel, voor Nijmegen alleen al, op te brengen. Het bedrag wordt nog groter als ook de vijfde faculteit wordt verwezenlijkt. Om kwart over een in de afgelopen nacht werd de vergadering gesloten. Vandaag wordt het debat voortgezet. Koningin Elizabeth van België heeft in de aula van de Brusselse universiteit de academische vergadering bijgewoond, waarin aan vijftien buitenlandse profes soren het ere-doctoraat werd uitgereikt. Prof. mr. dr. R. Kranenburg, hoogleraar aan de universiteit van Leiden werd be noemd tot ere-doctor in de rechtsweten schappen en prof. ir. C. B. Biezeno, hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft, ontving het ere-doctoraat van de faculteit van toegepaste wetenschappen. In diergaarde Blijdorp is een Prze- walski-paardje geboren, dat behoort tot een nog maar zelden voorkomende soort. De jonggeborene is iets groter dan een ponyveulen en heeft een licht gele kleur. Zijn stamboom dateert van 1870. (Speciale berichtgeving) Voorafgegaan door zware donderslagen trok donderdagmiddag tegen vier uur een hevige windhoos over een gedeelte van Westerwolde (in de provincie Groningen) die in het dorp Jipsingboertange aan tal van huizen schade aanrichtte en de te velde staande korenmijten her en der waarts smeet. Een uitloper ging over Jip- singhuizen, waar ook diverse dakpannen sneuvelden en ook korenmijten het moes ten ontgelden. De schade in Jipsingboertange loopt in de duizenden. Van de nieuwbouw aan de Bos- en Buwaldaweg in dit dorp ratelden dakpannen met een geluid als van mitrail- leurvuur in het rond. Van een woning werd een zijmuur ingedrukt, de achter gevel van een ander huis bezweek onder het geweld van de wind en van een derde woonhuis werd het hele dak er afgerukt. Bij de familie W. Schoenmaker ging de hele woning op de keuken na verloren. Een onbewoonbaar verklaarde woning werd to taal vernietigd. Verderop maakte een kip penhok een luchtreis om pas tweehonderd meter verder weer neer te komen, uiter aard als een verzameling wrakhout. Bui ten het dorp vlogen hele korenschoven als projectielen door de lucht. De jonge bo men in het gemeentebos sloegen zover door, dat de toppen hier en daar de grond raakten. Het negende lustrum van de Haarlemse Christelijke Oratoriumvereniging is don derdagavond met een briljante uitvoering in de gemeentelijke Concertzaal gevierd. Dirigent George Robert heeft met dit jubi leumconcert een prestatie willen leveren, die de vijfenveertig-jarige activiteit der C.O.V. waardig zou bekronen in een sfeer van ingetogenheid, van vooruitstrevende ar tisticiteit en van durvende kracht en uit bundige jubel. Hij stelde zichzelf en zijn koor en zijn medewerkers voor enorme taken, met een programma dat uit de Can tate no. 57 „Selig ist der Mann" van Bach, de rapsodische „Cantate de Noël" van Ho negger en de geduchte koorsymfonie „Psalm 100" van Reger bestond. Maar hoe hoog de eisen dan ook waren, Robert heeft ze glansrijk weten te overwinnen en aldus dit jubileumconcert tot een topprestatie ge maakt. Er was een ononderbroken span ning, een bewustheid en een beheersing in de uitvoering, eigenschappen die wij zelden zo overtuigend ervaren bij kooruitvoe ringen. De Cantate van Bach, een dialoog voor sopraan en bas met eenvoudig slotkoraal voor koor, werd heerlijk gediend door de degelijke zangkunst van de beide solisten Dora Lindeman en Laurens Bogtman, doch ook door het begeleidend strijkorkest, door Jan Hesmerg als viool-solist en Piet Hal- sema aan het orgel. Robert wist het geheel in delicate nuanceringen tot een atmosfeer- rijke eenheid te binden. Vooral met haar innige aria ,,Ich wünschte mich den Tod" riep Dora Lindeman bij ons herinneringen op aan mevrouw Noordewier in haar beste dagen. Bogtman toonde zich een magistraal zanger in de markant getimbreerde en ste vig in het ritme gehouden interpretatie van de zeer moeilijke aria „Ja, ick kann die Feinde schlage*i". Ik ken geen Neder landse vocalist, die dit stuk zo overtuigend zou kunnen verklanken. Na de vrij uitvoerige voorbespreking die ik in ons blad van dinsdag aan de Kerst cantate van Honegger gewijd heb, acht ik het onnodig nog eens op het karakter en de betekenis van dit werk te wijzen. Wel dien ik mijn indrukken betreffende het eigen aardige opus mee te delen. Het heeft op mij het effect gemaakt van een groot cres cendo, gevolgd door een anticlimax, een decrescendo, als het ware naar het uit gangspunt terugvoerend. Via een contra- puntisch spel met bekende kerstmotieven stijgt de componist naar zijn hoogtepunt, waarop hij eindelijk lofzingend losgekomen is van sfeerwekkende elementen, die elkaar verdringen en die niet tot iets definitiefs geleid hebben. Maar goed, het „Laudate Dominum" vertolkt dan geestdriftig het vrome doel van het werk. Nu is de com ponist waar hij wezen moet. Vreemd is het echter dat hij dan nog eens in een epiloog voor orkest onbestemd gaat na.mijmeren over de bouwstof van daarstraks, die nu tot niets positiefs leidt: haar kracht is ge broken en zij komt het bereikte doelpunt vertroebelen. Het werk heeft overigens prachtige momenten in zijn donkere aanhef, zijn opstijgen uit de sfeer van het „de pro- fundis" en zeer interessante vondsten van contrapuntische combinaties der aangewen de kerstzangen, die een boeiend verloop hebben voor wie op de kunstvaardigheid ervan bedacht is. Het knapenkoor van de kathedrale basiliek St. Bavo (dirigent dr. A. J. M. Kat) zong de hachelijke zettingen van Honegger met stralend geluid en abso lute trefzekerheid. En men kon het grootste Dit gemotoriseerde stuk geschut, een SU-100, maakte tot voor kort deel uit van de uitrusting van het Egyptische leger. Britse troepen maakten het buit en nu staat het tentoongesteld te Middlesex in Engeland. Er werd ook een raket-lanceerinrichting met 32 lopen van Tsjechische makelij buit gemaakt. respect hebben voor de lang niet minder trefzekere prestaties van het C.O.V.-koor, dat met enige leden van het „Nederlands Kamerkoor" en van de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap" uitgebreid was. De geweldige „Psalm 100" van Reger, die ik hierboven een koorsymfonie noemde, doelende op de vormtechnische structuur, waarin de elementen van de symfonie ver werkt zijn, leek mij van het hele program ma nog de meest gewaagde opgave. Wat in dit werk van het koor gevergd wordt aan vaardigheid en uithoudingsvermogen be hoort tot de krachttoeren, waaraan Reger zich zo gemakkelijk te buiten ging. Te meer verdiende Robert de hoge lof die wij hem geven voor de doorzichtigheid en de fraaie koorklank, die hij aldoor wist te bereiken. Kracht waar nodig, maar ook innige en milde vocale tinten (wat een prachtige alt vleugel!) kenmerkten de uitvoering van dit meesterlijke koorwerk. Het effect van de dubbelfuga aan het slot, met het door extra koper en orgel uitgejubelde Lutherkoraal, was iets om nooit te vergeten. Dat de over drukke orkestpartij het vocale geheel niet overstemde (behalve dan in de slotperiode) was mede aan de beheerste directie van de heer Robert te danken. Aldus verdienden het „Noordhollands Philharmonisch Orkest" en de organist Piet Halsema ruimschoots hun deel in het succes van de uitvoering. Jos. de Klerk Verzoek aan onze Gezien de korte innings-periode gedurende de Kerstweek verzoeken wij onze week-abonnees in de week van 17 tot en met 22 december ook te betalen voor de week van 24 tot en met 29 december. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent in Parijs) Het nieuwe Nederlandse Instituut in Parijs, dat al geruime tijd geleden in ge bruik werd genomen, zal de volgende maand eindelijk officieel worden ingewijd. Op 11 januari zullen Prins Bernhard en minister Cals zich naar Parijs begeven om aan deze openingsplechtigheid deel te ne men, die door de president der Franse re publiek, René Coty, in aanwezigheid van de Franse minister van nationale opvoe ding, de heer René Billières zal worden verricht, waardoor het Frans-Nederlandse verlangen tot culturele samenwerking door de hoogste autoriteiten van beide lan den zal worden bezegeld. Het instituut, opgericht onder auspiciën van de Nederlandse regering in samenwer king met de Stichting Custodia, is gehuis vest in de gebouwen van deze stichting aan de Rue de Lille 121 in Parijs en stelt zich ten doel op het terrein van de wetenschap pen, de kunsten en de letteren de toenade ring tussen Frankrijk en Nederland te be vorderen en de banden tussen de in Frank rijk verblijvende Nederlanders te verster ken. Dit doel wil men bereiken door het geven van lezingen, concerten, bijeenkom sten en tentoonstellingen alsmede door het verlenen van huisvesting aan Nederlanders die voor studies op cultureel gebied in Frankrijk verblijven. Naar wij vernemen onderzoekt de Haag se advocaat mr. dr. K. W. P. Klaassen thans in opdracht van de exploitant van de rouletteclub „Woodside" in Baarle Nassau, de mogelijkheid om een kort geding te be ginnen tegen de staat der Nederlanden. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit korte geding binnenkort dienen voor de presi dent van de Haagse rechtbank. Deze advocaat is van oordeel dat de in beslagneming van de speelmaterialen der rouletteclubs in Baarle door een orgaan van de Nederlandse staat onrechtmatig is geschied, omdat de speelclubs gelegen zijn op een stuk land, dat Nederland en Bel gië elkaar betwisten en dat dientengevolge moet worden beschouwd als „niemands land". Zoals men weet hebben beide lan den dit geschil voorgelegd aan het inter nationale hof van Justitie te Den Haag, dat over de kwestie echter nog geen uitspraak heeft gedaan. De Belgische noch de Nederlandse justi tie was naar het oordeel van mr. Klaassen bevoegd, tegen het roulettespel in de en clave op te treden. De roulettes en roulet tetafels berusten nog steeds bij de officier van Justitie in Breda, die vooralsnog ge weigerd heeft, een en ander terug te ge ven. De overval op de drie speelclubs in Baarle werd dinsdagavond - in samenwer king met een aantal Belgische politieman nen door de Nederlandse rijkspolitie uitgevoerd onder leiding van de Bredase substituut-officier van Justitie mr. Bintz. Spel wordt hervat Naar wij vernemen zouden de drie speel clubs in Baarle voornemens zijn zo spoe dig mogelijk ..eer te gaan draaien. De „Kleine Kring" zal vanavon-d misschien reeds weer open gaan, „Benelux" en „Woodside" zo spoedig mogelijk. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur warden de Iaatsten der aangehouden crou piers en spelers na verhoor door de justitie naar huis gezonden. De Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland en mevrouw Prin sen zijn voornemens een nieuwjaarsreceptie te houden op zaterdag 5 januari 1957, des namiddags van drie tot vijf uur ten Pro vinciehuize te Haarlem (ingang Paviljoens laan). Dit jaar zal in de grafische industrie voor totaal 630 miljoen gulden zijn omge zet tegen 570 miljoen in 1955. Hiervan werd 13 a 14 percent geëxporteerd, respectieve lijk voor 82.902.000,— en 75.555.214.—. Deze produktie werd in 1956 bereikt met 33.543 direct-produktieve werknemers tegen 32.641 in 1955. De export naar Indo nesië wordt voor dit jaar geraamd op 5.307.131. In 1952 bedroeg de export naar Indone sië nog meer dan 60 miljoen. Deze daling is echter voor een zeer belangrijk deel goedgemaakt door export naar andere landen aldus een overzicht der Vereni ging van Nederlandse Cherpigrafische In richtingen. Het belangrijkste exportgebied is België en Luxemburg; 19.231,923,— in 1956 tegen ,18.988.586,in 1955). Daarna vol gen West-Duitsland, Engeland, de Ver enigde Staten, Frankrijk en de Saar, Zuid- Afrika en de Nederlandse Antillen. Ver wacht wordt, dat de export naar Duitsland niet groter zal worden. Waarschijnlijk zal Nederland een grotere export kunnen krij gen naar de Noord-Europese landen. Zeer bijzondere omstandigheden voorbehouden is de verwachting, dat de geleidelijke groei in de grafische industrie zich het komend jaar zal voortzetten en de totaalomzet de 700 miljoen dicht zal kunnen benaderen. In de algemene vergadering van de Ka tholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf, donderdagmiddag in „De Leeuwerik" te Haarlem gehouden, is uitvoerig van gedachten gewisseld over een voorstel van het bestuur om het stem recht te wijzigen in die zin, dat geen leden van de vereniging van dit recht worden uit gesloten en anderzijds de bedrijfsgrootte bij het stemrecht een rol speelt Naar gelang deze grootte kunnen de leden één tot zeven stemmen uitbrengen. De afdeling Groote broek was het hiermee echter niet eens; de afgevaardigden hiervan wensten een stem recht naar persoon, zodat de grote bedrijven de kleinere niet kunnen overheersen. Het aantal aangesloten grote bedrijven is echter beperkt. Na een uitgebreide discussie werd het bestuursvoorstel tot wijziging van het artikel in de statuten, dat op het stemrecht betrekking heeft, aangenomen. De wijzi ging heeft echter nog geen rechtskracht, daar twee-derde van de leden niet aan wezig was. In de volgende vergadering dient het daarom weer aan de orde te wor den gesteld. Met betrekking tot enige voorstellen to/ vaststelling van de zittingsperiode van het hoofdbestuur werd besloten, een zittings duur van vier jaar vast te stellen. De ver gadering sprak over vereenvoudiging van de loonadministratie. Het bestuur zal te be- voegder plaatse op vereenvoudiging aan dringen. Nadat de begroting 1957 was aan genomen, werd bij de rondvraag gesproken over de wenselijkheid een vrijgestelde spe cialist aan te stellen. Medegedeeld werd, dat de vereniging reeds kan beschikken over de deskundige medewerking van spe cialisten. De voorzitter, de heer Ant. Nijs- sen sr., riep de leden op voor het werk van de organisatie daadwerkelijke belangstel ling te tonen. Te veel leden houden zich afzijdig, hetgeen op deze vergadering weer bleek. Donderdagochtend omstreeks elf uur is het met 220 ton steenkool geladen vracht scheepje „Christina" uit Oude Schild op enige kilometers van de Texelse kust in de Waddenzee omgeslagen en gezonken. De lading van het scheepje, dat op weg was van Den Helder naar Oude Schild, ging schuiven, zodat de opstaande schotten langs zij werden doorbroken en het schip kap seisde. Schipper Van Leeuwen en zijn echt genote slaagden er in een roeibootje los te maken_ en daarmee het snel zinkende scheepje te verlaten. Na een half uur wer den ze opgemerkt door een visser, die het tweetal aan boord nam en naar Oude Schild bracht. Scheepje en lading waren ver zekerd.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7