GASFORNUIZEN BON Schriele regeringsbeleid heeft nood in landbouw veroorzaakt Inkomsten Wieringermeer twaalf miljoen minder dan in 1955 Amsterdamse Beurs Nachtelijk ballet in Amsterdam LIKDOORNS Trouwfoto's T. Waterbolk MAANDAG 17 DECEMBER 1956 8 Voorzitter L.T.B. op jaarvergadering: Concert van fanfarecorps „Wilhelmina" Gezin Zandvliet herenigd Jongeren blijven de A.R.-partij trouw „Arjos" heeft een nieuwe voorzitter Brand bij „Aurora" Reeks verkeersongelukken veroorzaakte veel schade De Duitse voetbalploeg tegen de Belgen Scheepvaart WONDEROLIE Fotobureau CHR. PIETERSE IBOODSCHAPPENDIENSTI „Reeds jaren achtereen heeft onze orga nisatie gepleit voor herziening van de kost prijsberekeningen. Wij zijn dan ook ver heugd, dat de gezamenlijke landbouworga nisaties in het kader van het Landbouw schap overeenstemming hebben bereikt over voorstellen aan de regering met be trekking tot de uitgangspunten, die aan de huidige berekening ten grondslag liggen. Hoewel wij aan deze voorstellen hebben meegewerkt, houdt dit niet in, dat we daar mede tevreden zijn. Het afgelopen jaar heeft weer eens laten zien aan welke risi co's het agrarische bedrijf bloot staat. Deze risico's komen in de kostprijsberekening echter onvoldoende tot uitdrukking. Ook houden deze kostprijsbecijferingen onvol doende rekening met de noodzakelijke in vesteringen, die de moderne bedrijfsvoering nu eenmaal vraagt." Deze woorden sprak de heer G. W. Kampschöer, voorzitter van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond, op de vandaag in gebouw St. Havo te Haar lem gehouden algemene bondsjaarverga- dering. De voorzitter bracht de uitzonder lijk slechte weersomstandigheden van dit jaar in herinnering, waarbij hij zei, dat in de Wieringermeer tengevolge van het slech te weer op minstens twaalf miljoen gulden minder inkomsten dan in voorgaand jaar moet worden gerekend. „Dan te bedenken, dat de bedrijven in de Wieringermeer hoge pachten moeten opbrengen, hetgeen dit jaar niet zonder moeilijkheden is gegaan", aldus de heer Kampschöer. Nadat de vergadering de leden had herdacht, die in het afgelopen jaar aan de bond zijn ontvallen, staande had gebeden voor het Hongaarse volk en de voorzitter aandacht had geschonken aan de instelling van twee nieuwe bisdommen, zei deze dat gebleken is, dat de financiële resultaten in diverse bedrijfssectoren, ondanks het slech te weer, niet ongustig zijn geweest. Spr. dacht hierbij aan de glas-tuinbouw, de fruitteelt, de bloemisterij, boomkwekerij en bloembollenteelt. De akkerbouw en vee houderij alsmede de bloemzaadteelt zijn er daarentegen slecht afgekomen. De voorzitter ging dieper in op het vraag- Al was het programma, dat het fanfare korps „Wilhelmina" zaterdagavond in „De Weyman" te Santpoort ten beste gaf kort, het was in ieder geval sprekend. Over het algemeen immers gaan de uitvoeringen der amateur muziek- of zangverenigingen doorgaans mank aan een overvloed van composities, soms complete lijsten. Het is haast onvermijdelijk, dat de muzikale kwaliteit van dergelijke concerten onder zo'n veelheid te lijden moet hebben. „Wilhelmina" had zich een gelukkige beperking opgelegd, waarmee het gehalte van het ten gehore gebrachte evenredig steeg. Men had zich de tijd gegund deze, merendeels fraai gearrangeerde compo sities voor fanfare-orkest ter dege in te studeren, zodat het gehele concert weer een zeer geslaagde proeve van bekwaam heid was, zowel van de zijde der blazers als van hun muzikale dirigent Jan Groot. De Rus Alexander Georges schreef een voor zo'n orkest dankbaar en pakkend werk, „Tarass Boulba" genaamd en gewijd aan de legendarische kozakkenhoofdman van die naam. Het korps zette deze ouverture klankvol in en voelde het capricieuze ritme zuiver aan; het rui termotief werd raak getypeerd en het samenspel in dit werk verdiende een extra vermelding. In het bijzonder droegen de bugels hun partij expressief voor. Dank zij een goede orkestdiscipline genoot deze interessante compositie een knappe weergave. Het welbekende karakterstukje uit de kleurige pen van Ketèlbey gevloeid, „In de kloostertuin", bood Carel Roest de goede gelegenheid zijn talenten als kunst fluiter te demonstreren. Hij verdiende het daverend applaus voor zijn kunstige pres tatie terecht. Het orkest gaf een welover wogen vertolking van dit vaak gespeelde stemmingsbeeld. Over het koraal „Harre, meine Seele" schreef de uit de eeuw der romantiek stammende componist Emil Ruh een para frase, die zich voor fanfare goed leent. De klank van het korps was gaaf en de stem ming mooi zuiver. Met Heyne's Petit Valse en een frisse. Engelse mars besloot „Wilhelmina" dit vlot afgewerkte concert. De heer J. Roest trad na de pauze als mondorgelvirtuoos en imitator op, bijge staan door een cabaretgezelschap en een dansband. A. J. van der Weijden Slotkoers Voorbeurs vrijdag koersen 3-3Nederl.'47 87% 3 Nedl. 1962/64 89P/i6 A. K. U 221% 220 exdiv. Calvé Delft 305 Van Gelder Zonen 206 K. N. Hoogovens 300 Nederl. Ford 325 N. Kabelfabriek 297 gew.Philips Gloeil. 240 240 pref.Philips Gloeil. 153% Unilever 342 341 Wilton Fijenoord 214 Dordtsche Petrol. 774% Konkl. Petroleum 153 151.90 A'dam Rubber 81 Holl. Amer. Lijn. 190 N. Scheepv. Unie 168% Phs. van Ommeren H. V. A 99% Verg. Deli Mij en 103 Amsterd. Bank 216 Ned. Handel Mij 171 Rotterd. Bank 182% Twentsche Bank. 186 Anaconda Copper 76% Bethlehem Steel 187 y8 U. S. Steel 73 General Motors 4515/is 92% 38% stuk van de prijsvaststelling en zei hier over, dat aangedrongen zal blijven wor den op vaststelling van prijzen, die geba seerd zijn op berekeningen volgens de gangbare bedrijfseconomische inzichten. Hieraan heeft het tot nu toe ontbroken. Het schriele beleid van de regering is er oorzaak van, dat zo veel bedrijven thans in nood verkeren. „De overheid zal royaal over de brug dienen te komen", aldus de voorzitter. Groot is de teleurstelling over het feit, dat de nabetaling van één cent per liter melk over het melkprijsjaar 1955 1956 door de regering van de hand is ge wezen. „Is het niet alleszins verklaarbaar dat de ontevredenheid onder de agrariërs met de dag toeneemt?" Sprekende over het S.E.R.-rapport over de bestedingen, merkte de heer Kamp schöer op, dat het hem had verbaasd, dat daarin geen aandacht is geschonken aan de benarde positie waarin de Nederlandse landbouw verkeert en derhalve door de S.E.R. geen corrigerende maatregelen ten behoeve van de landbouw worden aanbe volen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de regering en de Staten-Generaal zich zullen trachten te verschuilen achter het unanieme S.E.R.-rapport, wanneer het gaat om de verwezenlijking van de d'oor de georganiseerde landbouw ingediende voor stellen. De S.E.R. is echter een adviserend orgaan en de regering en Staten-Generaal hebben hun eigen verantwoordelijkheid. Ik vind het overigens maar een vreemd beleid, wanneer het ene jaar grote groepen van de bevolking via royale loonsverho gingen een ruim aandeel in de nationale welvaart krijgen om dit het daarop vol gende jaar door het invoeren van beste dingsbeperkingen weer teniet te doen. We zouden het zo kunnen uitleggen, dat wan neer bepaalde groepen bepaalde verlangens koesteren, deze prompt worden ingewilligd', terwijl redelijke verlangens van anderen in casu de landbouw steeds worden afgewezen." Nadat de heer Kampschöer aandacht had geschonken aan de verontrustende arbeids voorziening in de landbouw, sprak hij over de stedelijke en industriële uitbreiding, waaraan vele kostbare landbouwgronden ten offer vallen. Wij slaan deze ontwikke ling met ongerustheid gade, merkte de voorzitter op. Hij deelde mede, dat het hoofdbestuur zich onlangs tot de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning heeft gewend, teneinde de medewer king te verkrijgen tot het treffen van maatregelen waardoor de verdreven agra riërs schadeloos worden gesteld. Aange drongen zal blijven worden op toekenning van prioriteit aan de verdreven boeren voor vestiging in de nieuwe polders. Tenslotte schonk de heer Kampschöer aandacht aan enige organisatorische aan gelegenheden en gaf hij uiting aan een „gevoel van onbehagen" met betrekking tot de erkenning van de positie der katho lieken. „Van de 22 in de provincies Noord en Zuid-Holland werkzame rijksconsulen ten is namelijk slechts één de rooms-katho- lieke godsdienst toegedaan. Het aantal ka tholieke agrariërs maakt echter bijna de helft van het totaal uit". Op dezelfde manier als de andere kin deren Zandvliet, die enige tijd geleden als verstekelingetjes van Australië naar Ne derland voeren om bij hun moeder in Den Haag te kunnen komen, is de 17-jarige A. L. Zandvliet zaterdagavond te Rotterdam aangekomen. Deze jongen kwam namelijk als ver stekeling uit Amerika mee op de „Wester- dam". Hij was de enige van het gezin, die nog in het buitenland was. Zijn vader keerde onlangs als werkend passagier naar Nederland terug. Kort nadat de „Westerdam" uit New York vertrokken \vas, meldde de jongen zich bij de kapitein. Bij aankomst te Rot terdam is hij via de kinderpolitie naar zijn ouders gebracht. In Utrecht is de jaarvergadering gehou den van de A.R.-jongerenorganisatie „Ar jos". De voorzitter, dr. A. Veerman, zei in zijn openingswoord, dat van een uittocht der jongeren uit de A.R.-gelederen geen sprake is. Uit de groep van 23 tot 35 jaar kwam 36 pet. der A.R.-stemmen bij de jongste verkiezingen. „Na de droeve uitslag van deze verkiezingen, aldlus dr. Veerman, is de A.R.-partij met een gezonde zelfcri- tiek bezig. Zelfcritiek is moeilijk omdat het moeilijk is om buiten de eigen gedachten- cirkel te treden. Critiek blijft altijd uiter mate subjectief. De „Arjos" moet reke ning houden met drie gevaren, welke de A.R.-politiek bedreigen. In de eerste plaats weten wij onze christelijke politieke grond gedachten niet voldoende te concretiseren voor deze tijd. Vervolgens staat de politiek te ver van het leven en wordt zij door ons te veel als een technische aangelegenheid gehanteerd. Ten derde moeten wij ons veel meer hoeden voor een verenging van ons optreden, waardoor het slechts een kleine groep aanspreekt". "Dr. Veerman achtte het van belang dat de A.R.-partij haar beginselprogram op nieuw gaat formuleren. De christelijke po litiek moet in voortdurend levend contact staan met het christelijk leven in kerk, ge zin en maatschappij. „Wij moeten oppassen dat onze politiek enkel door het papier waarin wij haar verpakken niet voor velen onaantrekkelijk wordt. De jongeren zijn voor de christelijke politiek en voor de christelijke organisatie te winnen, mits wij hen aanspreken in voor hen verstaanbare taal". De voorzitter van de Chr. Bond van werk nemers in de Hout- en Bouwnijverheid, het Tweede Kamerlid J. van Eibergen, sprak over de woningbouw. Dr. Veerman, die aftrad, werd als voor zitter opgevolgd door de heer S. Silvis uit Seheemda. De vergadering werd bijge woond door dr. W. P. Berghuis, mr. A. B. Roosjen en de heer J. Smallenbroek na mens het Centraal Comité van de A.R.- partij. Bij de première, enkele weken geleden, van „Het Dagboek van Anne Frank" in Amsterdam hebben velen zich erover ver wonderd, dat hiervoor de Stadsschouw burg niet beschikbaar was (hetgeen ove rigens geenszins aan de Nederlandse Comedie te wijten was). Hoe men in de hoofdstad het gemis aan een tweede of derde „zaal" kan gevoelen, werd men zich jongstleden zaterdag nog sterker bewust. De huldiging van Johan Elsensohn, die veertig jaar zijn waarachtige toneelspeel kunst aan het volk geschonken heeft, een typisch Amsterdamse gebeurtenis, moest in het onaanzienlijke en ongezellige Cen traal Theater plaats hebben, zodat men zowel in waardigheid als in feestelijkheid tekort schoot. Het Nederlands Ballet on der leiding van Sonia Gaskell zag zich zelfs gedwongen later op de avond een nacht voorstelling te geven teneinde zijn trouwe bewonderaars in de Amstelstad gelegen heid te bieden met de nieuwste uitbrei dingen van het repertoire kennis te ma ken. Dat gebeurde in Carré, waar vrijwel alle solisten en vele leden van het Ameri can Theatre Ballet tussen het publiek hadden plaats genomen. Het was geen bijzonder gelukkige voor stelling. De indruk van 't prachtige „Con certo Baroceo" van Balanchine werd aan getast door de onzuivere weergeving van het Concert voor twee violen in d van Bach op de grammofoonplaat en „Pe- troesjka" kan het toch eigenlijk moeilijk buiten de begeleiding door orkest stellen. Niettemin werd de vertoning van dit werk van Alexandre Benois, Igor Strawinsky en Michael Fokine een groot succes, een per soonlijke triomf voor Aart Verstegen in de titelrol vooral. Over „Sphère" van Sonia Gaskell op muziek van Henk Badings schreef ik reeds met veel waardering naar aanleiding van de première in de Haagse Kunstmaand, toen ik het werk uit de hoog ste regionen van de Koninklijke Schouw burg had waargenomen, een ideale waar nemingspost voor deze ruimtelijke compo sitie. SDeciaal de geometrische bewegings patronen namelijk zijn bewonderenswaar dig. Kijkt men er uit de stalles tegenaan, dan verliest het beeld aan helderheid. Met Willy de la Bye, de technisch zekere Linda Manez en Jaap Flier als de voornaamste figuren werd er een redelijk goede uit voering van gegeven. Als extra „nummer" stond er een nieuwe choreografie van Maurice Béjart op het programma: ,.Le Teek" op een jazzcompo sitie van Jerry Mulligan en Tito Puente. slagwerk. Om mij volstrekt raadselachtige redenen verwekte dit zonderlinge duet rond, op en door een sculptuur (van teak hout, vandaar de titel) van Martha Pan veel bijval. Als hier een modern levens gevoel werd vertolkt, dan is dat mij in ieder geval niet duidelijk geworden. Het heeft er niets mee te maken, maar er is een gedicht van Lucebert over teakhout, dat mij meer heeft „gedaan". Deze per verse erotiek hoort niet in een programma van danskunst thuis en is als acrobatische stunt, hoe verbazend knap en voortvarend soepel ook door Michèle Seigneuret uitge voerd, te lang voor het variété. De dans is een manier van zijn, heeft Honoré de Bal zac eens geschreven. Maar de dans van Maurice Béjart is een manier van doen een qua vindingrijkheid nogal armzalige manier bovendien, waarbij het vervallen in herhalingen alleen werd afgewisseld door gewilde schokwerkingen. Gelukkig was er deze nacht alles bijeen genomen voldoende pure dansvreugde ge weest. Met genoegen kon men vaststellen dat de Amerikaanse bezoekers niet zuinig waren met hun lof voor het Nederlandse danstalent. Rosella Hightower, tot het trekken van een vergelijking met de toe stand van enkele jaren geleden in staat, sprak van een wonderbaarlijke vooruit gang. David Koning In de bakkerij van Aurora aan de Casem- brootstraat is zaterdagavond het uiit de oven gekrabde roet, dat in een kist naast de oven stond, door een vonk in brand ge raakt. De brandweer kon erger voorkomen, maar niettemin is er in de bakkerij vrij wat schade aangericht. Het afgelopen weekeinde heeft in het Velsense verkeer weer veel schade opge leverd als gevolg van een serie botsingen en aanrijdingen. Zaterdag gaf een bestelauto, komende uit de Visseringstraat een vrachtwagen geen voorrang, die uit de Prins Hendrikstraat kwam. Op de Zeeweg stond bij de Cederstraat een bestelauto geparkeerd, waarvan de be stuurder zonder uit te kijken wegreed. Een achteropkomende automobilist moest daar door plotseling naar links uithalen en ram de een derde, eveneens geparkeerde, wa gen aan de andere kant van de weg. Een wielrijdster werd op de ventweg van de Lange Nieuwstraat aangereden, toen een bestelwagentje van de hoofdweg af de Merwedestraat insloeg. Met gekneusde en kel en knie moest de dame naar huis wor den gebracht. Bij de pont reed een bromfietser plotse ling het pontplein op, waardoor een achter opkomende brommer op hem in reed en beide bromfietsen ernstig beschadigd wer den. De bestuurder van een uit de Lorentz- straat komende auto gaf de over de Zeeweg rijdende bus geen voorrang. In al deze gevallen werd buiten licht lichamelijk let sel vaak ernstige materiële schade aange richt. KAB hield bijeenkomst voor dames In het Corso-theater heeft de afdeling Castricum van de KAB een bijeenkomst belegd voor de dames der leden. Speciaal was deze avond bedoeld om de dames een overzicht te geven van het grote KAB- werk. De hoofdbestuurder, de heer A. v. Veldt, heeft in het kort bestek dit werk belicht en talrijke facetten uitvoerig uiteengezet. Bij de aanvang van de avond had de voor zitter, de heer P. F. Janzen, een kort woord gesproken en hierin medegedeeld, dat de avond die geheel paste in de nieuwe koers welke de KAB gaat varen, ook nog andere zaken beoogde. Het is niet alleen het doel van de KAB te streven naar goede sociale voorzieningen, maar ook de ontwikkeling van de IJmond vraagt de aandacht. Dit is ook een zaak waarbij de dames ten nauwste betrokken zijn omdat de huismoeders op hun hoede moeten zijn voor de toekomst van hun kinderen. De geestelijk adviseur sprak de aanwe zigen eveneens in en kernachtig woord toe en spoorde hen aan, hun echtgenoten te be wegen meer activiteit voor het KAB-werk aan de dag te leggen. Tot slot van deze ge slaagde bijeenkomst hebben allen genoten van de prachtige film: „Het leven van Verdi". De Duitse Voetbalbond heeft vijftien spelers aangewezen, uit wie het elftal zal worden gekozen voor de wedstrijd tegen België op zondag 23 december in Keulen. Het zijn: doelverdedigers: Kwiatkowski (Borussia Dortmund) en Tilkowski (West- falia Herne); achterhoede: Schmidt (FC Kaiserslautem), Juskowiak (Fortuna Dus- seldorp), Weskamp (Duisburger SV); mid denlinie: Schlebowski (Borussia Dort mund), Wewers (Rotweiss Essen), Szyma- niak (Wuppertaler SV), Semmelmann (SP VG Bayreuth); voorhoede: Peters (Borrus- sia Dortmund), Waldner (VFB Stuttgart), Schroder (Werder Bremen), Geiger (Stutt- garter Kickers), Vollmar (SV ST Ingbert), Kelbassa (Borussia Dortmund). Hector, 15 v. Piraeus n. Beyrouth. Haarlem, 16 v. Buenaventura n. Guayaquil. Helena, 16 te Baltimore. Houtman, 16 v. Balikpapan n. Manilla. Holland, 15 te Antonia Enes v. Nacala. Hilversum, 15 100 m. w.z.w. Melbourne n. Mena A1 Ahmadi. Jagersfontein, 16 te Ouessant n. Las Palmas. Johannes Frans, pass. 16 Sombrero eiland naar Amuaybaai. Johan van Oldenbamevelt, 21 te Surabaja verw. n. Amsterdam. Kopionella, 14 v. Tripoli n. Beyrouth. Katelysia, 20 te Rotterdam verw. Kota Agoeng, 16 v. Belawan n. Penang. Kryptos, 15 v. Stockholm n. Rotterdam. Karimata, 14 122 m. z. Dakar n. Singapore. Kermia. 15 te Rotterdam verw. Lekkerkerk, 14 v. St. Vincent n. Mombasa. Laertes, 15 te Singapore. Laertes, 15 te Singapore v. Port Swettenham. Lekhaven, 16 v. Antwerpen n. Bremen. Lindekerk, pass. 16 Ouessant n. St. Vincent. Limburg, 15 te Dakar v. Belawan. Maashaven, 14 te Montevideo. Molenkerk, pass. 14 Kaapstad n. Las Palmas. Maasland, 14 te Amsterdam. Malvina, 15 120 m. n.w. Manilla n. Tokuyama. Maasdam, 17 v. Rotterdam te New York verw. Maas, pass. 16 Gibraltar n. Valencia. Meerkerk, 16 v. Lorenco Marques n. Beira. Modjokerto, 17 te Bombay. Muiderkerk, 17 te Gangi. Myonia, 16 v. Abadan n. Mombasa. Notos, 15 te Rotterdam. Noordzee, pas. 16 Azoren n. Baltimore. Nw. Amsterdam, verm. 19/1 v. R'dam n. N. York. Noordam, 15 v. Rotterdam n. New York. Omala, 14 v. Middlesbro n. Rotterdam. Orestes, pass. 37 Flores Azoren n. Rotterdam. Ouwerkerk, 16 v. Lissabon n. Antwerpen. Ovula, 17 te Pladju. Orion, 19 verw. te Paramaribo. Osiris, 15 V. Port Au Prince n. Cd. Trujillo. Oranje, 26 te Kaapstad verw n. Tj. Priok. Oranjefontein, 22 v. Durban n. Amsterdam. Pieter S, 15 v. Rotterdam n. Swansea. Polydorus, 13 v. Penang n. Kaapstad. Prins Johan Willem Friso, pass. 14 Kp. Ray naar Le Havre. Prins Maurits, 13 v. Quebec n. Zeebrugge. Phrontis, 16 t, IJmuiden v. Las Palmas. Parkhaven 15 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Prins Willem v. Oranje, 20 te Rotterdam verw. Peperkust, 15 te Freetown v. Dakar. Rijnland, 14 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Roepat, 17 te Calcutta. Rondo, 17 te Tj. Priok. Raki, 14 1020 m. n.o. Diego Garcia n. Dakar. Rijndam, 22 te Rotterdam verw. v. New York. Schiedijk, 14 te Rotterdam. Statendam, 15 v. Rotterdam op proefvaart. Sirrah, 16 te Brisbane. Steentor, pass. 16 Terceira Az. n. Amsterdam. Straat Mozambique, 17 te Kaapstad. Sumatra, 17 v. Bahrein n. Belawan. Stanvac Pendopo, 15 te Djakarta. Stanvac Talangakar, 17 te Calcutta verw. Sonorato 18 te Belawan. Saidja, lè te Pladju. Seven Seas. 17 te R'dam. 18 te Bremerhav. verw. Sibajak, verm. 19 v. Rotterdam n. Sydney. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter en zusje ALI ANNA WILHELMINA G. de Nijs A. W. de Nijs- v. d. Worp Leo IJmuiden, 16 december 1956 Lange Nieuwstraat 429. Solon, 15 te Curasao v. La Guaira. Stad Alkmaar, 16 te Rotterdam verw. Teucer, 14 v. Dakar n. Halifax. Tomini, 14 v. Kaapstad n. Ummsaid. Trompenberg, 14 v. Amsterdam via Bremen naar Golf van Mexico. Tamo, 16 te Santos. Tomori, 16 v. Vizagapatam n. Colombo. Tiberius, 14 v. Hamburg n. Antwerpen. Tjisondari, pass. 14 Kp. Varella n. Las Palmas. Triton, 16 te New York v. Turk Island. Themisto, 20 te Galveston verw. Titus, 16 te Rotterdam verw. Ternate, pass. 15 Dover n. Dakar. Trajanus, 15 250 m. w.z.w. Landsend n. Antw Weltevreden, pass. 16 Kp. Agulhas n. L. Palmas. Wonosobo, 17 te Penang. Waterland, 15 te Hamburg v. Bremen. Willem Ruys, 24 te Kaapstad verw. n. R'dam. Willemstad, verm. 20 v. A'dam n. Pto. Limon. Waterman, 21 te Kaapstad verw. v. Amsterdam. Waal pass. 15 Gibraltar n. Hamburg. IJssei, pass. 16 Gibraltar n. Amsterdam. Zuiderkruis, 22 te New York verw. v. R'dam. KLEINE VAART Albel Tasman, 14 10 m. z w Utklippan n. Harling. Altho, 14 20 m. w.z.w. Beachyhead n. A'dam. Angela. 14 ten anker op Schelde n. Ipswich. Arak, 14 40 m. o.z.o. St. Vincent n. Nemours. Brandaris, 14 60 m. n. Ouessant n. Cardiff. Brem, 14 bij Downs ten anker. Casana, 14 70 m. n.o. Le Havre n. Rouen. Corrie B, 14 5 m. Kp. Arcona n. Antwerpen. Dicky W, 15 m. o. Pitboei n. IJmuiden. Equator, 14 ten anker bij Belfast n. Rotterdam. Ferocia, 14 bij Goeree n. Rotterdam. Glory, 14 bij Norgrundeboei n. Groningen. Harm, 14 dw. Harnoklub n. Tyne. Henrica, 14 ten anker Lundy Swansea n. R'dam. Holwierde, 14 te Skogholl n. Delfzijl. Harrv, 14 in Kattegat n. Gothenburg. Hermes, 45 10 m. z.w. Toulon n. Genua. Holwierde, 14 dw. Borkum n. Delfzijl. Kaap St. Vincent, 14 bij Texel n. Gefle. Lauwers, 14 ten anker bij Cromer n. Oslo. Leliegracht 14 op Schelde n. Antwerpen. Lucas Bols," 14 ten anker te Vlissingen n. Aboe. Leliegracht, 14 v. Temeuzen n. Antwerpen. Maartje, 14 ten anker Lundy eil. n. Antwerpen. Marc B N, 14 15 m. z. Kp. St. Vincent n. Rouen. Magelhaen, 14 180 m. n.o. Kp. Finisterre naar Duinkerken. Merwehaven, 14 dw. Ouessant n. Casablanca. Martien, 14 te Torbay n. Glasgow. Matthew, 14 v. Rotterdam n. Brunsbüttel. Meres N, 14 270 m. n.n.o. Kp. Verd. eil. n. St. Vine. Midas, 14 45 m. n.o. Kp. De Palos n. Barcelona. Netta, 14 te Bar n. Lissabon. Olive, ten anker op Thames n. Parijs. Rubiconu, 14 te Spurnpoint n. Hamburg. Santa Margherita, 14 10 m. Goeree n. Neross. SLEEPVAART Gele Zee, pass. 14 Bona n. Suezkanaal. Hudson, 14 v. Singapore n. Trincomalee. Humber, 14 370 m. n.w. Belem n. Belem. Poolzee, 14 160 m. z.w. Ouessant n. Suezkanaal. Thames. 280 m. z.o. Recife n. Rotterdam. Tyne, 14 560 m. z.o. Suez n. Suezkanaal. Witte Zee, 14 30 m. z.w. Dardanellen n. Samsun Zwarte Zee, 14 70 m. w.z.w. Finisterre n. P. Said Heden overleeed nog on verwacht zacht en kalm mijn innig geliefde mam en onze zorgzame vader, behuwd- en grootvader ARIE GROENENDIJK in de leeftijd vam 63 jaar. IJmuiden, 16 dec. 1956 Ruysdaelstraat 11. K. E. Groenendijk van de Graaf M. Nobels- Groenendijk L. J. J. Nobels P. C. Goris- Groenendijk M. Goris en kleinkinderen. De teraardebesteliinig zal plaats vinden op donder T dag 20 december a.s. op de algemene begraaf plaats De Biezen des na middags 12.30 uur. Ver trek vam het sterfhuis 12 uur. Drukke maandag Naar omstandigheden kon er vanmorgen gesproken worden van een drukke maan- dagmarkt: voor de afslag waren present de trawlers „Tzonne" met 400 kisten schelvis, 20 gul en kabeljauw, 100 makreel, 15 haring, 110 wijting en 10 varia, terwijl de SCH 171 750 kisten haring aanvoerde. De „Amster dam" was er met 385 schelvis, 50 kool en kabeljauw, 95 makreel, 10 haring en 150 wijting alsmede 50 stuks stijve kabeljau wen. Voorts loste de „Stadt Enckhuysen" (KW 82) 240 kisten schelvis, 35 gul en kool- vis, 10 makreel, 80 wijting en 25 varia, ter wijl de Ariadne" (IJM 18) er was met 160 schelvis, 35 makreel, 40 haring, 110 wijting en 25 varia, alsmede 35 gul en koolvis. Ook de IJM 20 „Johannes Polderman" loste vanmorgen na een sleepreis met de „Maria van Hattum" en het schip voerde aan 400 schelvis, 70 kool en gul, 50 radio, 60 ma kreel, 40 haring, 150 wijting, 50 diversen en 225 stuks stijve kabeljauwen. De „Maria van Hattum" zelf zorgde voor 220 schelvis, 135 gul, kabeljauw en kool, 30 makreel, 15 haring, 85 wijting, 80 varia en 115 stuks stijve kabeljauwen. Bovendien zorgde de kleine vaart deze ochtend voor 12.500 kilo tongen en 350 kisten schol met 100 kisten varia. Voor het buitenland De buitenlandse afnemers hadden weer belangstelling voor de kabeljauwen en haalden de regels grote uit de markt voor 134 tot 160, terwijl zij voor de kleine regels 67 tot 78 betaalden en de kisten grote met 162 tot 188 betaalden. De kisten kleine kabeljauwen haalden f 146 tot 168. Voor de jumbo's, die eveneens ter export weggingen, betaalde men f 48 tot f 52, de grote schelvis deed 30 tot 40 en de grootmiddel kwam van 27 tot 38. Binnenlandse afzet Het binnenland nam de grove gullen en betaalde er van 46 tot 50 voor, terwijl de middelgullen 41 tot 43 deden en voor de torren 34 tot 38 kwam. De zwarte kolen maakten 90 tot 110 en de grote gullenmaat kool deed 32 met 27 voor de kleine gullenmaat. Witte koolvis is met 114 tot 102 betaald en de pennen gingen weg tegen 23 tot 29. Braadschel- vis haalde f 23 tot 28 en wijting haalde 19 tot 27 de kist. Lengen zijn verhandeld tegen 90 a 86 en haring ging voor de hoge prijs van 31 tot 36 van de hand. Voor de makreel kwam eveneens goed geld: 34 tot 37. „Eveline" voor morgen Voor de dinsdagmarkt kwam in de loop van vanmorgen de trawler „Eveline" bin nen met 320 kisten schelvis, 20 open en 25 dichte wijting, 40 makreel, 10 haring en 55 gul plus witte kool, alsmede 25 varia. Achterstand nog groter De Nederlandse haringvloot had, verge leken met vorig jaar, tot en met 8 december een achterstand in de produktie van gezou ten haring van 137.181 kantjes. Tot en met 8 december 1955 werden aan gevoerd 898.803 kantjes en dit jaar 761.622 kantjes. Was de uitvoer vorig jaar 324.283 kantjes groot, dit jaar werden 290.872 kantjes geëxporteerd. Amstelland, 14 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alblasserdijk, 17 te Galveston. Aldabi, 17 te Buenos Aires. Almdij'k, pass. 16 Ouessant n. Havana. Alwaki, pas. 16 Ouessant n. Marseille. Ampenan, 17 te Belawan. Argos, 17 te Piraeus. Almkerk, 15 te Tanga v. Dar Es Salaam. Alphacca, 15 te Philadelphia v. Boston. Attis, 15 te Maracaibo. Alhena, 26 te Rio de Janeiro verw. n. B. Aires. Alnati, 28 te Antw., 30 te R'dam verw. v. B. Aires. Aludra, 22 te Greenock verw. Alamak, 16 te Rotterdam verw. Banke, 14 te Le Havre. Boschkerk, 15 v. Rotterdam n. Calcutta. Bali, 16 te Penang. Bantam, pass. 16 Barbados n. Belawan. Bintang, 16 v. Colombo n. St. Vincent. Bussum, 16 te Bahrein. Batoela, 15 te Surabaja v. Singapore. Britsum, 13 v. Houston n. Landsend. Bloemfontein, 20 v. Durban te Amsterdam verw. Bonaire, 27 v. Georgetown te Amsterdam verw. Callisto, 15 te Belfast. Caltex Nederland, 15 v. Rotterdam n. Kop.hagen. Congokust, 14 te'Amsterdam. Calamares, 17 te Cartagena Col. Caltex Pernis, pass. 16 Kreta n. Sidon. Camerounkust, pass. 16 Las Palmas n. A'dam. Callisto, 15 te Belfast v. Boston. Castor, 14 te Port of Spain v. Martinique. Cradle of Liberty, 14 600 m. z.o. Bermuda naar Rotterdam. Cottica, 23 te Barbados verw. n. Georgetown. Charis, 16 te Rotterdam verw. Coryda, pass. 15 Ruusal Jebel n. Abadan. Delfshaven, 14 v. Rotterdam n. Casablanca. Delfland, 15 v. Las Lalpas n. Amsterdam. Diemerdijk, 16 te Antwerpen. Doris, 16 v. Trinidad n. Georgetown. Dordrecht. 16 te Delewarerivier n. Philadelphia. Dewakembar, 15 te Surabaja. Daphnis, 15 v. New York n. Port Au Prince. Eenhoorn, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Elizabeth B, 15 te Kopenhagen. Eemdijk, 15 te Vera Cruz. v. Havana. Fairsea, 13 te Kaapstad. Gaasterland, 14 v. Amsterdam n. Las Palmas. Gouwe. 14 te Rotterdam. Gordias, 16 te Lissabon. Guineekust, 15 v. Antwerpen n. Dakar. Gaasterkerk, 15 te Manilla verw. v. Shanghai. Gadila, 16 v. Singapore n. Miri. Graveland, 16 te Las Palmas. Hecuba, 14 te Rotterdam. Heemskerk, 14 te Amsterdam. Hydra, 15 v. Amsterdam n. West-Indië. Heden nam God vam. ons weg nog vrij onverwacht onze lieve zorgzame moe der, behuwd- en groot moeder MARIA ELIZABETH HOOGERWERF wed. van Gerrit Zwart eerder weduwe van Ernst van der Vlis in de ouderdom van 66 jaar. K. W. v. d. Vlis W. v. d. Vlis K. v. d. Vlis-Broek J. Mulder en kleinkinderen. IJmuiden, 16 dec. 1956. Pres. Steynstraat 26. De begrafenis zal plaats hebben donderdag 20 dec. a.s. des namiddags 1.30 uur op de Westerbegraaf plaats te IJmuiden. Ver trek van huis pl.m. 1.10 uur nam. Heden nam God van ons weg nog vrij onverwacht onze lieve zorgzame Oma MARIA ELIZABETH HOOGERWERF in de ouderdom van 66 jaar. Een ieder die haar ge kend heeft weet wat wij in haar verliezen. Haar diepbedroefde kleinkinderen: Marie Mulder Annie Mulder Henny Mulder IJmuiden, 16 dec. 1956. Pres. Steynstraat 26. verwijderd met Weg met onhandige lik- doornringen en ge vaarlij ke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXA- CORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplek- ken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. De Begraafplaats Westerveld heeft voor belangstellen den brochure met uitvoe rige inlichtingen omtrent het verkrijgen van graf rechten, beschikbaar. Aanvrage te richten aan de N.V. Begraafplaats „Westerveld" Hoofdkan toor Rokin 73, Amster dam, Telefoon 3.20.63. Adverteert in dit blad ff Raadhuis en kerk. Hoofdstraat 179, Santpoort. Tel R 2500—13049. BEL 4-9-7-9 IJMUIDER Vliegensvlug H. v. HEERD, Vareniusstraat 16 23e Middenstandsexamen Alg. Handelskennis Het schriftelijke gedeelte wordt afgenomen op 22 en 23 mei 1957; het mondelinge van 22 juli t/m 2 aug. 1957 De in schrijving sluit onherroepelijk 19 jan 1957 Inschrijvings formulieren (uitsluitend per briefkaart aar. te vragen) gratis verkrijgbaar bij één der volgende organisaties' Bureau Stichting Middenstandsexamen, Laan van Meerdervoort 96a. 's-Gravenhage, Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs, Jan van Nassaustraat 7. 's-Gravenhage. Instituut voor Middenstandsontwikkeling, Zwart'ëweg 22. 's-Gravêtihage Centrale voor Christelijk Handelsonderwijs, De Ruijterstraat 74. s-Gravehhage Formulieren van vorige examens zijn niet geldig Over te late aanmeldingen wordt niet gecorrespondeerd Grote keuze bij GEN. CRONJéSTR. 94 Tel. 17845 Naam: Straat: Plaats: voor gratis vouwblad „Vis bij feesten". aangeboden door het Bedrijfschap voor Visserijproducten. Vul duidelijk Uw naam (met drukletters) in en zend deze bon in open enveloppe, waarop 2 cents postzegel, aan: Voorlichtingsbureauvoor, de Voeding, Afd. Vis, IJmuiden. E 19 i

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10