Nehroe en Eisenhower spreken over wereldproblemen Machteloze „Statendam" na proefvaart door zes slepers naar Rotterdam getrokken Vriendschap met Eden in Londen bevestigd ffvmmstLwC,/ Oostduitsers bedwingen afkeer van regime niet langer Diplomatieke week in Parijs is met Europees beraad besloten HET WEER Haarlems Dagblad Ontmoeting op een beslissend ogenblik Ook Raad van Europa wenst politicus als secretaris-generaal Informeel 1 Amerikaanse vliegtuigen boven Wladiwostok Onofficieel Ontwapening Vele doden in Algerije bij overvallen en aanslagen Jongen liet trein stoppen: reizigers vielen op het grint Het woord is aan Meisje door gasverstikking in het bad omgekomen Centraal Comité in Rusland vandaag bijeen Aanhoudend zacht Polen in verlegenheid Amerikaanse zendelingen zouden op Nieuw-Guinea zijn vermoord Irak waarschuwt zijn buren tegen communisme 71e JAARGANG No 137 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 6450. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 17 DECEMBER 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 289 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT WASHINGTON (Reuter-AFP) Premier Nehroe van India is zondag in Washington aangekomen voor besprekingen van vier dagen met president Eisen hower. Hij werd met militaire eer ontvangen toen hij uit het vliegtuig van president Eisenhower stapte, waarmee hij het laatste deel van zijn reis, van Engeland naar Amerika, had afgelegd. Nehroe die werd begroet door vice-president Nixon verklaarde, dat de Ver enigde Staten enen India, hoewel zij ver uiteen liggen, veel gemeen hebben. Mijn bezoek valt op een belangrijk en misschien zelfs kritiek ogenblik in de geschie denis, zo zei hij. Ook Nixon noemde Nehroe's bezoek een „beslissend ogenblik" in de geschiedenis. India is het grootste democratische land in de wereld, Amerika op een na het grootste. Wij zijn het wel niet altijd met eikaars politiek eens, doch wij streven beiden naar een wereld waarin de mens vrij kan zijn. Nixon zei ervan overtuigd te zijn, dat Nehroe's besprekingen in Washington niet slechts zullen bijdragen tot beter begrip, doch tevens tot een op vrijheid en recht gebaseerde vrede in de wereld. Premier Nehroe en zijn dochter werden op het Witte Huis door president Eisenhower en zijn vrouw ontvangen. Eisenhower verklaarde, dat hij lange tijd naar het bezoek verlangd heeft. De laatste maal dat Nehroe Amerika be zocht was in 1949. Waarnemers geloven, dat Eisenhower en Nehroe voornamelijk de kwesties van het Midden-Oosten, commu nistisch China en Opst-Europa zullen be spreken, doch zij verwachten geen opzien barende hesluiten of overeenkomsten. De besprekingen zijn begonnen door de Amerikaanse minister van Buitenlandse zaken, Dulles. Vandaag reist Nehroe met Eisenhower naar de boerderij van de pre sident in Gettysburg. Eisenhower heeft Nehroe meer details verzocht van India's tweede vijfjarenplan. Volgens onze correspondent te Washing ton. komt Nehroe op een bijzonder gunstig moment: in India heeft men het zeer ge waardeerd dat Amerika zulk een moreel- onberispelijfce houding aannam toen Egyp te werd aangevallen,. De Russische papie ren in India zijn aanzienlijk gedaald door het gewelddadig ingrijpen van de Sovjet- Unie in Hongarije. De vorige maand zei echter Nehroe zelf in, het parlement van India, dat ,,het Amerikaanse kapitalisme meer en meer socialistisch kapitalisme ADVERTENTIE BARTEL10RISSTR HAARLEM - TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 ADAM IEL. 717162 wordt". Het is mogelijk, dat Nehroe Ame rika niet zozeer ziet als een extreme partij, die bekeerd moet worden tot een compro mishouding, doch meer als een grote bond genoot, die behulpzaam kan zijn bij het bereiken van een compromis voor de we reld. WINTERSPORTKLEDING Russische beschuldiging: Nehroe's bezoek wordt zo informeel mo gelijk gehouden.. Op de „boerderij" te Get tysburg zullen Krisjna Menon en Dulles niet aanwezig zijn, wanneer Eisenhower en Nehroe voor het haardvuur de problemen van de wereld bespreken. Twee dagen zul len zij daar samen, zijn, ver van alle offi ciële drukte. Twee zeer verschillende figu ren doch beiden geloven zij dat de pro blemen van de wereld door overleg en door een compromis kunnen worden opgelost Beiden hebben zij bovendien zeer grote invloed in hun eigen land en in de staten, waarmee hun landen nauw verbonden zijn. Het is mogelijk dat deze gesprekken op den duur van grote invloed zullen blij ken op de nieuwe initiatieven waar deze periode rijp voor schijnt. Er is geen. agenda vastgesteld, maar men kan toch wel enkele problemen noemen.. Over China lopen de opvattingen zeer uit een. Nehroe heeft onlangs uitvoerig met de Chinese top-figuren gesproken en hij zal zeker trachten een betere relatie tussen Washington, en Peking tot stand te bren gen, Men kan er zich buiten de Verenigde Staten moeilijk een voorstelling van ma ken hoezeer de meerderheid der Amerika nen. gekant is tegen erkenning van commu nistisch China. Het zal wel even duren, alvorens Ameri ka bereid is tot het aanknopen van diplo matieke betrekkingen met Peking of tot toelating van communistisch China in de UNO. Wanneer echter China de laatste elf Amerikaanse gevangenen vrij zal laten en wanneer Amerika de scherpe beperkingen op de handel met China laat vervallen, dan zal Nehroe althans een begin, zien,, van wat hem een wenselijke ontwikkeling moet lijken, Het lijkt waarschijnlijk dat Eisenhower Nehroe zal verzoeken zijn invloed aan te wenden, teneinde een gegarandeerd vrije vaart door het Suez-kanaal tot stand te doen komen (India heeft daar alle belang bij). Bovendien zou Nehroe, die in de Afro- Aziatische groep groot gezag heeft, de Ara bieren tot matiging kunnen bewegen tegen over Israel. Nehroe is het niet met de Ara bische opvatting eens dat Israel moet ver dwijnen, doch het staat te bezien, hoe ef fectief Nehroe de Arabische opvattingen kan weerstaan. Een ander belangrijk onderwerp zal de ontwapening vormen, Nehroe is een voor stander van de afschaffing van de proeven met A- en H-bommen. Het is mogelijk dat Eisenhower in febru ari opnieuw de UNO zal toespreken. Na het overleg met Nehroe en wellicht met Eden en Mollet in januari, kan, hij het ter rein voor eventuele actie in de UNO dege lijk voorbereiden. Niet alleen jegens Nehroe toont de Amerikaanse regering, dat zij bereid is tot nieuw initiatief. Onze correspondent uit Londen bericht: Met het oog op het vinden, van, een con structieve oplossing voor het Midden-Oos ten was het openhartige gesprek tussen Eden en, Nehroe in Londen van het groot ste belang. Hun persoonlijke vriendschap is door de crisis in, het Midden-Oosten, al lerminst geschokt al staan hun opvattingen lijnrecht tegenover elkaar: terwijl Eden alarm sloeg over de Russische penetratie, is Nehroe van mening dat er geen ernstig gevaar voor Sovjet-inmenging in het ge bied bestaat. Het is niet gemakkelijk Eden van zijn standpunt af te brengen, dat de Russen het gemunt hebben op de sabota ge van de Wes-teuropese olievoorziening. Ondanks het verschil van opvatting met Nehroe hecht men in. Londen grote bete kenis aan zijn contact met Eden. Nehroe vertegenwoordigt het grootste land van het Britse gemenebest en de helft van het be volkingsaantal van de samenstellende de len. India is de kritieke factor in het ge menebest. Nehroe treedt bovendien als on officiële bemiddelaar tussen Eisenhower en Eden op. Na zijn bezoeken aan Wash ington en Ottawa zal Nehroe naar Londen terugkomen, Nehroe wil voorkomen dat zijn banden met Londen verzwakken met het oog op de sterke oppositie, die hij van Mohammedaanse zijde als leider van de uit 24 landen bestaande Afro-Aziatische groep in de UNO ondervindt. Nehroe verklaarde in Londen, dat een oplossing gevonden zal worden, als wij vrees uit onze geest bannen, Dat Nehroe tenslotte de Russische inmenging in Hon garije heeft veroordeeld betekent een be langrijke toeneming van de morele druk op Moskou. ALGIERS (AFP-Reuter) Franse troe pen zijn zaterdag op 50 kilometer van Al giers in een hinderlaag gevallen. Twaalf manschappen, van wie een officier, kwa men om het leven. In het gebied van Sidi Bel Abbes is zondagmiddag een Franse patrouille in een hinderlaag gevallen. Vijf Fransen sneuvelden en verscheidenen wer den gewond. In Boefarik wierp een opstan deling zondag een handgranaat in een bio scoop. Tien mensen werden gewond. In Oran zijn zondag bij aanslagen een Euro peaan en een mohammedaan om het leven gekomen. Opstandelingen hebben te Me- drissa, in het departement Oran, een gezin van acht personen levend verbrand, In een voorstad van Algiers beschoten opstande lingen van uit een auto een politiepost. Een politieman werd gedood, terwijl er twee zwaar werden gewond. Bij gevechten in het departement van Constantine en in het gebied van Algiers verloren 32 rebellen het leven. Bij een schietpartij in de nieuwe Arabische wijk van Casablanca (Marokko) zijn zondag vijf politiemannen om het leven gekomen en twee ernstig gewond. Het vuurgevecht ont stond toen de politie een aantal mannen trachtte te arresteren, die zich in een huis verschanst hadden. Vijf voorbijgangers werden gewond. Een spoorwegrechercheur kwam zondag tegen de avond een Beverwkse jongen van tien jaar, H. A. V., op het politiebureau afleveren, die door het seinen met een rode zaklantaarn de trein, welke om 17 uur uit de richting Uitgeest binnenkomt, voor de seinpost tot stilstand bracht. De reizigers dachten bij het station te zijn en er stapten enkelen uit, die echter nogal ongelukkig op de spoorbaan terecht kwa men. De knaap is aan de kinderpolitie overgegeven. La Fontaine: Slechts datgene, waarvan men een nut tig gebruik maakt, bezit men. Zaterdagavond is een 20-jarig meisje uit Assendelft, die in Beverwijk als dienst meisje werkte, tijdens het baden door gas verstikking om het leven gekomen. Het meisje werkte in de Boogaardlaan en de oorzaak moet gezocht worden in een defecte geyser. BERLIJN (United Press en Reuter) De Oostduitse minister van Defensie, Willi Stoph, heeft zondag verklaard dat, ter be veiliging van het gebied van Oost-Duits- land, en van „wat het communisme bereikt heeft", een aantal maatregelen zal worden genomen. Stoph zei bewijzen te hebben dat de Westdultse regering een aanval be raamt op Oost-Duitsland. Het geschrift (Van een onzer redacteuren De ministersvergadering van de Raad van Europa, waarmee de grote week van diplomatiek overleg in Parijs zaterdag en zondag is besloten, heeft zeker niet het hoogtepunt van die week gevormd, maar is toch allerminst een teleurstellende anti climax geworden. In het kader van de raad, dat beperkter is dan dat van de Nrd.- Atlantische Verdragsorganisatie, maar rui mer dan dat van de Westeuropese Unie is, hebben de ministers een aantal besluiten genomen, waarmee de resultaten van deze Parijse week op bevredigende wijze zijn af gerond. In de eerste plaats is het belang rijk, dat de wens van de Assemblée van de Raad van Europa om aan te sturen op een gemeenschappelijke politiek betreffende alle vraagstukken van vitaal belang voor Europa, met algemene stemmen door de ministers werd overgenomen. Als voor het daartoe nodige onderlinge overleg een goed werkende procedure kan worden gevon den, zal dit plan er toe kunnen leiden, dat de landen van de Raad van Europa bijvoor beeld bij discussie in de UNO een even hecht front kunnen vormen als de landen van het Sovjet-blok dit steeds hebben ge daan. Ook zien sommige Europese minis ters er een soort van „herverzekering" in ten aanzien van het nieuwe systeem van overleg in de NAVO, omdat, als dit systeem eens niet zo goed zou blijken te werken als men thans hoopt, er dan altijd nog een weg voor politieke coördinatie op Europees ni veau zou overblijven. En tenslotte meent MOSKOU (United Press) Rusland heeft in Washington een protestnota over handigd, waarin gezegd werd dat drie Ame rikaanse verkenningsvliegtuigen het lucht ruim bij Wladiwostok geschonden hebben. Deze schending zou op 11 december heb ben plaatsgevonden. „Indien een dergelijke schending van het luchtruim zich herhaalt", aldus de nota, „berusten de gevolgen geheel en al bij de Amerikaanse regering". „Een dergelijke actie met welbedachten rade kan slechts leiden tot het verergeren van de gespannen internationale situatie in het Verre Oosten", aldus de Sovjet-nota. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken weigerde commentaar op deze Russische beschuldiging. MOSKOU (Reuter) Het Centrale Comité van de Russische Communistische partij zal vandaag in plenaire zitting bij eenkomen, aldus vernam Reuter uit be trouwbare bron in Moskou. Sedert maart, even nadat de destalinisatie was ingeleid, was het Centrale Comité niet meer bijeen geweest. Het omvat de Sovjet-leiders en afgevaardigden uit alle delen van het land en is na het partijcongres (dat onregel matig samen komt) het voornaamste po litieke gezagsorgaan in de Sovjet-Unie. )OOOOOOCKX>OOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC)OOOOOOOOCO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met af en toe enige regen, later ook plaatselijk opklaringen. Ma tige, tijdelijk krachtige Zuidwes telijke wind. Aanhoudend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. COOOOa-X)OCOOÓOCOOOOüOOOOCOGOCXXXXXXDOOOOOCX)OüOOOOOOOOOOO( DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S ONDER ZWARE regenluchten en met alle wimpels op de IJmuidense slepers triomfantelijk in top is vanmorgen om negen uur het onfortuinlijke vlaggeschip van de Holland Amerika Lijn, de „Statendam", de Nieuwe Waterweg opge trokken met bestemming de werf van Wilton Feijenoord, waar het machinedefect aan het vleugellamme schip zal worden nagekeken. Het was het eind van een technische proefvaart, die zaterdag zo goed begon, maar in de zuid westerstorm van zondag wat triest eindigde, toen de mail stomer op drift raakte op de Noordzee. Pas na het ingrijpen De „Titan", die voorop sleepte, werd daarbij op de in gekorte tros geas sisteerd door de „Cy cloop"; die is later naar achteren gediri geerd, waarna de „Zeeland" en de „Ti tan" dus voorop ble ven trekken, samen met een assisterend dokslepertje van Wil ton, welke firma voor het bijsturen aan het achterschip nog twee dokslepers had afge vaardigd. Want de „Nestor' en de „Hector", Wijs- mullers' beide haven slepers, die de „Sta tendam" bjj de draai om de Hoek hadden geassisteerd, waren teruggekoerst naar IJmuiden. Hoek van Holland was uitgelopen, om de hulpeloze reus te zien binnenslepen - langs de kant stond het timmermanskoor, dat straks de luxueuze betimmering van het mailschip moet aan brengen en toen bij half tien het uitvaren de Liberty-schip Igor was gepasseerd, was de sleep veilig. De sleepboot „Maas" was inmiddels al het haventje van Hoek van Holland binnengedraaid. Zijn „karwei" zat er op. van Wijsmullers stérke drietal „Titan", „Cycloop" en „Zee land" kon de nieuwe aanwinst van de H.A.L. weer terug gebracht worden naar de thuishaven. Met de slepers van L. Smit en Co. er wat teleurgesteld omheen draaiend - tenslotte was deze vette kluif hen vlak voor de neus weggekaapt - is de „Statendam" de monding van de Nieuwe Waterweg binnengehaald, met het teken zijner onmacht in de voormast: twee ballen onder elkaar. De loodsboot „Betelgeuze" stoomde voorop. Het werd een heel karwei de grote sleep tegen de stroom in te krijgen. Maar de terugtocht van de „Statendam" was nog niet ten einde: worstelend tegen de hevige stroom hebben de IJmuidense slepers hun prooi naar Rotterdam getrok ken, waar na het middaguur een technische proefvaart haar vreemde beslag vond, na dat een ganse zondag lang de Nederlandse zeesleeprederijen in opperste spanning hadden verkeerd. De nieuwe „Statendam" van de Hol land-Amerika 'Lijn. (Luchtfoto A.N.P.). (Op pagina 3 wordt het verhaal verteld van de op drift geraakte „Statendam", die de prooi werd van elkaar op de hielen zit tende zeeslepers.) men bij de Raad van Europa dat de ge meenschappelijke politiek, waarnaar de re geringen nu dus willen streven, niet uit sluitend op politieke kwesties in nauwere zin betrekking behoeft te hebben, maar tevens op andere aspecten van de interna tionale samenwerking zou kunnen slaan. Zo zouden de Europese landen ook gemeen schappelijke standpunten kunnen verdedi gen in meer gespecialiseerde organisaties dan de UNO, zoals de UNESCO, de Inter nationale Arbeidsorganisatie, de Wereld bank enzovoorts, waardoor de Europese in vloed in die lichamen zeer zou worden ver sterkt. Dubbel werk Een ander besluit van de ministers, dat op lange termijn van niet te onderschatten betekenis kan blijken te zijn, was een op dracht aan de secretaris-generaal om sa men met diens ambtgenoot van de Orga nisatie voor Europese Economische Samen werking (OEES) te onderzoeken, hoe de twee organisaties op meer efficiente wijze zouden kunnen samenwerken. Reeds lang is in kringen van de Raad van Europa ge sproken over de mogelijkheid van een fusie met de OEES, waarbij de Raad van Europa het politieke en de OEES de economische instantie van een organisatie zouden wor den. Iets dergelijks moet achter de op dracht aan de twee secretarissen-generaal niet dadelijk worden gezocht. Maar wel hebben de ministers er in hun desbetref fend besluit op gewezen, dat de tegenwoor dige structuur van de Europese samen werking wat de instellingen daarvan be treft, op den duur op de helling zou moe ten worden gezet om een eind te maken aan het vele dubbele werk dat op het ogen blik wordt verricht en aan de onderlinge doorkruising van de competenties der ver schillende organen. Het is dus heel goed mogelijk, dat het besluit van gisteren het begin betekent van een dergelijk algemeen reorganisatieproces, dat waarschijnlijk enige jaren in beslag zou nemen. Eensgezind Het is een bemoedigend teken van eens gezindheid, dat de ministers van de Raad van Europa (onder wie ook die van de neutrale landen Zweden, Oostenrijk en Ier land zijn) de opvattingen van de NAVO in zake Oost-Europa, Hongarije en zelfs 't M.- Oosten tot de hunne hebben gemaakt. Wat laatstgenoemd onderwerp betreft hebben zij zich niet alleen uitgesproken voor een regime over het Suezkanaal, dat de inter nationale doorvaartrechten volgens de con ventie van Constantinopel en volgens de zes principes van de Veiligheidsraad ga randeert, maar ook voor een rechtvaardige en duurzame regeling tussen Israel en de Arabische landen. Daarbij wordt terecht betoogd, dat een dergelijke regeling tege lijk de oplossing van de dringende econo mische problemen van het Midden-Oosten naderbij moet brengen, opdat een verho ging van het levenspeil in dat gebied de welvaart en de veiligheid zowel van Euro pa als van het Midden-Oosten zelf ten goe de zou komen. Geen keus Over een nieuwe secretaris-generaal van de Raad van Europa zijn de ministers het niet eens geworden. Hun kandidatenlijst, bestaande uit de Nederlander jhr. mr. M. P. M. van Karnemeek, oud-burgemeester van Zwolle en nu gezant in Oslo, en de Itali aan L. Mascia, hoofd van de afdeling emi gratie van het ministerie van Buitenland se Zaken te Rome, bleek niet aanvaard baar, vooral niet omdat de parlementsleden in de gemengde contactcommissie van As semblée en ministerscomité er op bleven aardringen, dat de nieuwe secretaris-gene raal niet meer een carrière-diplomaat zou zijn, zoals zijn twee voorgangers, maar een politieke^ figuur. Het is duidelijk, dat de Assemblée er naar streeft de Raad van Europa meer concrete activiteit te laten ontplooien en groter internationaal gezag te laten krijgen door de benoeming van een secretaris-generaal van hetzelfde dynami sche type als de UNO en de NAVO, respec tievelijk in Hammerskjoeld en Spaak heb ben gevonden. Tot dusver is de secretaris generaal van de Raad van Europa altijd een meer ambtelijke figuur geweest. De As semblée kan haar keuze echter slechts maken uit een lijst van twee kandidaten van verschillende nationaliteiten die door het ministerscomité moet worden opgesteld. „Neuer Weg", officieel orgaan van de Oostduitse communistische partij, heeft een bericht gepubliceerd, waarin gemeld wordt dat functionarissen van de commu nistische partij op straat en in openbare vervoermiddelen „beledigd" en „gemoles teerd" worden, en dat ook de communisti sche partij „beledigd wordt". De Westduitse herbewapening was vol gens Stoph het bewijs van de komende aanval op Oost-Duitsland. Er zijn meer tekenen van onrust. In het Westberlijnse blad „Der Tag" is een open brief afgedrukt, die bij de studenten in Oost-Duitsland heeft gecirculeerd en ge richt is aan „de Stalinist en Russisch bur ger Walter Ulbricht", de eerste secretaris van de Oostduitse communistische partij, en eerste plaatsvervangende premier. „De studenten zullen de Duitse natie, die in heel -de wereld bekend is om zijn werkzame boeren en arbeidersonder steunen, maar niet de zogenaamde boe ren- en arbeidersstaat, die in feite een mi litair, rood-fascistisch klasse-dietatoriaat is van het communistische heersersdom". „Het kan niet worden ontkend", zo schreef „Der Neue Weg", „dat de verte genwoordigers van het systeem van de dic tatuur der multi-miljonairs en de slavernij, in de faculteiten van de universiteiten bij standers gewonnen hebben door valse leu zen te verspreiden over vrijheid en demo cratie". Oostduitse communisten, die in de oor logsjaren in westelijke emigratie- of krijgsgevangenkampen vertoefden of die familie in het westen hebben, kunnen bij de komende verkiezingen voor het eerst gekozen worden als leiders van partij-afde lingen, zo meldt het Oostduitse partij-or gaan „Neuer Weg". Dat was tot op heden, „als gevolg van de koude oorlog", niet mo gelijk, aldus Let blad. In de eerste drie maanden van het vol gende jaar zullen in Oostduitsland plaatse lijke partijleiders gekozen worden. WARSCHAU (Reuter) De bevelheb ber van de Poolse militie, generaal Dobies- zak, heeft in een zondag gepubliceerd vraaggesprek gezegd, dat de wanordelijk heden te Stettin, Bydgoszcz, Breslau en an dere grote steden een politiek karakter hebben aangenomen, dat de Poolse com munistische partij en de regering in hun betrekkingen met de Sovjet-Unie zeer in verlegenheid heeft gebracht. Straatschenders en misdadige elementen hebben gebruik gemaakt van de „hoge le- venstemperatuur", die Polen op het ogen blik heeft, aldus de generaal. De straat schenders waren het werktuig van dege nen die ten eigen bate anarchie wilden ver oorzaken en de democratisering, waarvoor het volk zo hevig heeft gestreden, wilden tegenhouden. Generaal Dobieszak oefende critiek op de rechtbanken, die volgens hem te mild zijn. De helft van de mannen, die enige tijd geleden iemand van de militie hadden mis handeld, werd slechts voorwaardelijk ver oordeeld. SYDNEY (United Press) Volgens een bericht in een Australisch zondagsblad zijn bij een overval van een kannibalenstam in Nederlands Nieuw-Guinea op een missie post van blanken twee Amerikaanse zen delingen vermoord en door de kannibalen opgegeten. Een expeditie was uit het bivak van de zendelingen op tocht geweest. Toen men terugkwam vond men de nederzetting ver woest, twaalf bewoners gedood, en het vliegtuig van de expeditie vernield. Enkele maanden geleden is een soortge lijke overval gepleegd door kannibalen. De zendelingen waren leden van een sinds korte tijd in Nederlands Nieuw-Guinea werkzaam Amerikaans genootschap. In Port Moresby zou men berichten ont vangen hebben waarin gemeld wordt dat alle inlandse zendelingen van de expeditie vermoord waren. BAGDAD (U.P./Reuter). Premier Noeri El Said van Irak heeft in een radio rede de Arabische wereld opgeroepen zich tegen het communisme te verenigen. Hij zei dat communisme en zionisme hand in hand gaan in hun pogingen het Midden- Oosten te ondermijnen. Noeri El Said zei dat het moeilijk is de houding van Nasser te begrijpen die Turkije eerst als de eerste verdedigingslinie van Egypte had betiteld en nu het Bagdadpact aanvalt. De premier verklaarde dat Irak lid van 't Bagdadpact zal blijven. Hij waarschuwde de Egyptena- ren, dat de Russen proberen Egypte tot een botsing met het Westen te brengen. De commissie van de Arabische volks conferentie heeft de Arabische wereld op geroepen vandaag te staken uit .-otest te gen het bele-'d ie Ir rgenng.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1