Oplossing in Poolse trant in voorbereiding voor Hongaren Panda en de Meester^maöiër Port Said na gevechten aan de UNO-politie overgedragen Opklaringen en minder wind Dagelijks nieuwe meldingen van overgelopen Russische troepen De radio geeft dinsdag Brits-Franse troepen in bruggehoofd Wereldnieuws Zeelt ió het zo r J Nog 8 dagen Ttlc 77li££af, Benzine kost nu 75 cent per liter in Frankrijk Franse socialisten schenken Mollet hun vertrouwen Tegenslag voor linker- vleugel van Mayer Nieuwe vorm van commu nisme in Zuid-Afrika ontdekt Zeshonderd verdachten Afremming door Overheid van „dure werkobjecten" Rode Kruis stuurt vlees voor 25.000 Hongaren TABAKS WORM MAANDAG 17 DECEMBER 1956 J1 km! (Van onze correspondent in Wenen) Na de algemene staking en na de heftige botsingen van de afgelopen week, schijnt er kans te bestaan op een zekere ontspan ning in Hongarije. Het is aan te nemen dat de arbeiders na de jongste krachtproef weer langzamerhand aan het werk zullen gaan. Zij moeten nu eenmaal geld verdie nen om levensmiddelen te kunnen kopen. Op deze basis, en vooropgesteld dat orde en rust weer zijn hersteld, zouden de regering en de Sovjet-Russische instanties bereid zijn om een oplossing te zoeken in „Poolse" trant. Een eerste eis blijft echter dat de communistische partij de leiding behoudt. Daarnaast zouden dan, evenals in Polen, de boeren en de partij van de kleine grondbe zitters worden toegelaten, niet echter de socialisten. Om de arbeiders voor deze „oplossing" te winnen, zoekt men naar een paar communistische politici, die een zekere populariteit genieten. Men denkt daarbij aan Losonczy en Szanto, die alle twee met Imre Nagy ontvoerd zijn, maar over wier vrijlating nu zou worden onder handeld. Voorts heeft men de wens geuit, dat de Russische troepen zoveel mogelijk uit het stadsbeeld van Boedapest ver dwijnen. Men zal nu moeten afwachten hoe de ar beiders op deze toenaderingspogingen zullen reageren. Waarschijnlijk zal er nog in enkele bedrijven, en vooral in de Belo- jannys-fabriek, worden gestaakt, zolang de twee bestuursleden van de centrale arbei dersraad nog niet zijn vrijgelaten. Ook de mijnwerkers gaan slechts schoorvoetend aan het werk. Het partijblad geeft zelfs toe dat van de 83.000 mijnwerkers, die in ge heel Hongarije tewerk zijn gesteld, op zaterdag er slechts 23.000 in de mijnen zijn verschenen. De regering blijft echter op haar stand punt staan, wetend dat zij het pleit ver loren heeft zodra zij de politieke eisen van de arbeiders inwilligt. Enerzijds heeft zij verklaard, dat de opheffing van de arbei dersraden nodig was om de onrust en de wanorde weg te nemen, die door een aan tal „onverantwoordelijke functionarissen" in de rijen van de arbeiders waren ont staan. Anderzijds wordt het principe van de arbeidersraden als zodanig door het communistische blad „Nep Szabadsag" een van de grote veroveringen van de arbei dersklasse genoemd, waardoor zij in het bezit is gekomen van de fabrieken en van de genationaliseerde bedrijven. De regering heeft daarom besloten nieuwe arbeiders raden te laten verkiezen, maar hun be voegdheden heeft zij danig beperkt. Het zal hun taak zijn om voor de levering van grondstoffen te zorgen, de produktie op te voeren en te zoeken naar nieuwe afzet gebieden. Volgens de regerings-opvatting spelen zij dus in het geheel geen politieke rol, ook hebben zij geen invloed op het be leid van de regering en zelfs bezitten zij de bevoegdheden niet, waarover de vak bonden beschikken. Het bestuur van het vakverbond daarentegen schijnt commu nistisch geïnfiltreerd te zijn en heeft daar om van de regering de opdracht gekregen om contact met de arbeiders op te nemen ADVERTENTIE dan is het weer Kerstfeest! Natuur lijk haalt U voor Uw feestschotels mayonnaise in huis. Wilt U verse mayonnaise, let dan op het achter- etiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dan op het vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwmededeling'—i. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 14.30 Voor de vrouwen van het platteland. 14.40 Cabaret. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Drs. C. S. I. J. Lagerberg: Fantasie en wer kelijkheid bij papoea's. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole-orkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.30 Ac tualiteiten. 20.45 De gewone man. 20.50 De Liefde van Christus dringt ons, klankbeeld. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Sopraan en piano. 11.50 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Mu- izkale causerie. 16.00 Pianorecital. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, cau serie. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Op u komt het aan! 18.40 Dans muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Kerstmis. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Viool en alt viool. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.15 Journaal. 23.35—23.55 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.30 Journaal en weeroverzicht. 20.45— 22.20 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Idem. 15.00 Moderne muziek. 16.02 Orgel en piano. 16.30 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Vlaamse muziek. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zang. 19.45 Platen. 19.50 Syn dicale kroniek. 20.00 Interview. 20.30 Platen. 21.00 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.10 Or kestconcert. 22.55—23.00 Nieuws. en hen van de juistheid van het regerings standpunt te overtuigen. Diplomatieke waarnemers in Boedapest verwachten zelfs dat een monsterproces tegen de twee leden van de centrale arbeidersraad Racz en Bali binnenkort zal worden geopend. Boeren in de gunst Terwijl de regering dus tamelijk hard blijft tegenover de arbeiders, die haar be staan werkelijk in gevaar brengen, is zij toeschietelijk ten opzichte van de boeren. Vandaar ook de onderhandelingen met de boerenpartij, maar niet met de socialisten. Daarop werden het ministerie van afleve ring van de landibouwprodukten als mede het ministerie van staatsgoederen opge heven. Het stelsel van de kolchosen en van de sovchosen blijft echter gehandhaafd. De boeren mogen dus de eigendommen van de collectieve boerderijen niet onder elkaar verdelen. Van de andere kant echter krij gen deze bedrijven een grotere bewegings vrijheid, dat wil zeggen: zij zullen niet meer zo sterk gecentraliseerd zijn en aan de boeren staat het vrij om lid van de kol- chose te blijven of niet. Zij worden dus, als zij willen, zelfstandig en kunnen het land exploiteren zoals zij zelf willen. Daar de landbouw lange tijd heeft stilgelegen, moeten de contracten met het buitenland inzake de levering van landbouwprodukten herzien worden, aldus verklaarde de minis ter van Landbouw. In Boedapest is het zaterdag en zondag rustig geweest. Volgens de Hongaarse radio zou men zelfs in één theater hebben ge speeld. De opera werd evenwel niet ge opend, omdat er met sabotage was ge dreigd. De eerste voorstelling daar zal nu op 25 december plaats hebben. De steenkolen, die daardoor worden ge spaard heeft de directie van de opera nu aan de ziekenhuizen van de stad ter be schikking gesteld, wat wel een bewijs is van de moeilijke toestand op dit gebied. Verzet in Oekraïne De jacht op „terroristen" en partisanen gaat ^onbarmhartig voort. Bovendien ko men nu militaire rechtbanken ïn actie die op staande voet doodvonnissen kunnen uit spreken. In Boedapest zijn twee dergelijke vonnissen geveld, waarvan het ene reeds is voltrokken. Eindelijk geeft intussen nu ook de rege ring toe dat er nog „verscheidene duizen den contra revolutionairen" in de provincie in actie zijn. Centra van dit verzet zijn vooral Kecskemet en Miskolc, welke laat ste stad volgens een nieuwe illegale zender van Russsische troepen gezuiverd zou zijn Steeds sterker worden ook de geruchten omtrent Russische soldaten, die gedeser teerd zijn. Volgens de „Observer" hebben zich in de bergen rondom Borsod vijftien duizend Russen bij de Hongaarse partisanen aangesloten. Vooral in de Oekraïne worden er veel gevallen van desertie gemeld. Ook weet Hongaars treinpersoneel te berichten, dat Oekraïnse partisanen in de Karpathen een gedeelte van«de spoorweg aldaar heb ben opgeblazen, zodat het verkeer over Roemenië moet worden omgeleid. Dwangarbeid in mijnen? WENEN (United Press) Volgens heden ontvangen berichten zou de Hongaarse po litie bezig zijn om in de grote industrie steden een 50 percent van de nog aanwe zige arbeiders bijeen te drijven teneinde ze als dwangarbeiders naar de mijnen te voe ren. De helft van de 100.000 mijnwerkers van Hongarije is spoorloos verdwenen, ten dele naar het westen, ten dele naar de ber gen als vrijheidsstrijders, ten dele onder gedoken. De andere helft staakt of werd gedood in de opstand'. Radio-Boedapest maakte bekend, dat arbeiders van de spoorwagen-fabrieken in Gyoer hadden aangeboden naar de kolen- (Van onze correspondent in Parijs) De benzineprijs in Frankrijk is met zes franc verhoogd. De prijs bedraagt nu on geveer 75 Franse franc of even zovele cen ten, meer dan in enig ander land van Euro pa. Op de belofte van de regering het vroe gere prijspeil te zullen herstellen, zodra de olie weer rechtstreeks naar Frankrijk kan komen, is schamper opgemerkt dat het de eerste maal zou zijn, dat de staat terug kwam op een vroegere prijsverhoging. (U.P.) Vandaag is in Groot-Brittannië de drie weken geleden aangekondigde ben zinerantsoenering ingegaan. Door middel van bonnen worden de particuliere auto mobilisten gerantsoeneerd op 200 mijl per maand en wordt het industrieel verbruik van olie beperkt. De kolen- en staalprijzen in Groot-Brittannië zullen met ingang van heden met gemiddeld zes percent stijgen. mijnen in Tatabanya ten westen van Boe dapest te gaan. Ruim 120 kilometer ten noordwesten van Boedapest, in het Buekgebergte, dat zeer woest en verlaten is, worden gevechten geleverd tussen partisanen en Russische tanks en troepen. Radio-Boedapest zeide dat „politie-agenten" daar op zoek zijn naar opstandelingen. Bij Miskolc zijn volgens niet bevestigde berichten Russische vliegtuigen in actie geweest tegen versterkte partisanenposten. Radio-Miskolc heeft een avondklok afge kondigd, die geldt tussen 19 uur des avonds en 5 uur des morgens. Elders in Hongarije geldt nog een uit gaansverbod van 21 uur tot 7 uur. In de stad Eger werden opnieuw verschillende personen gearresteerd, aldus radio-Boeda- pest. (Van onze correspondent in Parijs) Morgenochtend beginnen in de Nationale Vergadering in Parijs de grote debatten over de buitenlandse politiek, die ongetwij feld aan het eind van de week door een nieuwe vertrouwenskwestie gevolgd zullen worden. Aan de vooravond van die dis cussie, waarbij de Suezkwestie wel in het centrum zal staan, hebben verschillend: politieke partijen zich al over hun houding beraden en in grote meerderheid is be sloten de regering te blijven steunen Het enige gevaar dat Mollet kon bedreigen, had uit de gelederen van zijn eigen partij moe ten komen en het is daarom een gerust stellend teken voor hem, dat de socialisten zich gisteravond in hun nationale raad met een overweldigende meerderheid van 3247 tegen 270 stemmen achter de premier heb ben geschaard. Het offensief van de linker vleugel, onder leiding van de vroegere secretaris-generaa^, Daniel Mayer, die een politiek in Algerije propageert, volgens de denkbeelden van Pierre Mendès France, leed een zware nederlaag. De regering van Mollet hoeft zich over de parlementaire gebeurtenissen van deze week geen grote zorgen meer te maken. Nog voor de debat ten beginnen, staat de gunstige uitslag vooi het kabinet onvoorziene omstandigheden voorbehouden in grote lijnen vrijwe vast. (AFP) Het bestuur van de republ: keinse volkspartij (MRP) heeft een motie aangenomen waarin van de regering krach tige maatregelen worden gevraagd voor herstel van de internationale positie van Frankrijk en versteviging van het weste lijke bondgenootschap. In een tweede motte verlangt de MRP, dat de regering alles in het werk stelt om te komen tot onderteke ning van verdragen inzake de Euratom en een gemeenschappelijke markt in janu ari 1957. DINGAANSKRAAL (Reuter) De Zuidafrikaanse minister van Justitie, Swart, heeft verklaard, dat zijn regering gedwon gen was drastische maatregelen te nemen tegen het communisme, dat hoewel het in zijn actieve vorm is vernietigd, nu werkt onder de leus, dat „alle mensen in het land gelijk zijn". Minister Swart sprak ter gele genheid van Dingaansdag, de nationale feestdag, waarop de overwinning van de voortrekkers op de Zoeloes onder Dingaan in 1838 wordt herdacht. De minister van Bin nenlandse Zaken, Doenges, verklaarde in Josephinedal in de Oranje Vrijstaat, dat op het ogenblik de activiteit van ongeveer zes honderd mensen op grond van de wet voor onderdrukking van het communisme, nage gaan wordt. Schijn De 126 niet-bla.nke gevangenen, die te Johannesburg in voorarrest worden ge houden op beschuldiging van hoogverraad, hebben in de gevangenis een „parlement" gevormd. Toen vorige week een motie werd verworpen, gaf de „regering" haar „spe ciale dienst" bevel de „oppositie" in hech tenis te nemen. Van „regeringszijde" had men tevergeefs gepleit voor een verbod van alcoholische dranken voor alle rassen in Zuid-Afrika. Wegens de drastische beperking van de overheidsuitgaven hebben de ministers van Sociale Zaken en van Financiën besloten de uitvoering van de werkgelegenheidsob- jecten af te remmen. Deze maatregel geldt voor het winterseizoen 1956-1957 en is in tussen ter kennis gebracht van de provin ciale commissies voor de werkgelegenheid. De loon-intensieve (zogenaamde „goed kope") objecten zullen in verband met de arbeidsvoorziening niet worden afgeremd. Het gaat hier om de materiaal-intensieve (zogenaamde „dure") objecten. Wel mogen nog die werken worden uitgevoerd welke voor 5 december 1956 aan aannemers wer den gegund of als regie-werk reeds zijn begonnen. De Liga van Rode Kruisverenigingen, die in Wenen een groot aantal vluchtelingen kampen ravitailleert, heeft het Nederlandse Rode Kruis verzocht of het ook de vlees voeding van 25.000 Hongaren gedurende een maand wil verzorgen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft direct aan de vraag kun nen voldoen, dank zij het bedrag op giro 77-7de intendance heeft een partij vlees in blik van netto 40.848 kg. gekocht, ter waarde van f 115.716. Een deel van deze partij is zaterdag verzonden, de rest van daag. De liga kan dan aan 25.000 personen een maand lang 50 gram vlees per dag ver strekken. PORT SAID (Reuter/AFP) UNO- troepen hebben zondag de controle over Port Said overgenomen, met uitzondering van het met prikkeldraad afgezette brug gehoofd, vanwaar de laatste geallieerde troepen zullen vertrekken. Alle Britse troepen hebben zich binnen dit gebied teruggetrokken. Britse militairen hebben Frankrijk zal indienen wegens financiële en andere maatregelen tegen Egyptische burgers. De Egyptische autoriteiten heb ben de Brits-Franse troepen ervan be schuldigd, dat zij alle auto's van Egyp tische burgers in Port Said gestolen heb ben. De Britse opperbevelhebber generaal Stockwell heeft er op verzoek van gene- gisteren nog een strafexpeditie onder- j raal-majoor Burns, de bevelhebber der nomen, nadat een Britse officier door machinegeweervuur van Egyptenaren was gedood. In het gevecht, dat drie uur duur de en waarin Britse tanks van hun ma chinegeweren gebruik maakten, werden verscheidene Egyptenaren gedood. Zater dag hadden Egyptenaren verscheidene aanvallen gedaan, niet alleen op Britse en Franse militairen, maar ook op UNO- patrouilles. De Britse officier, die zater dagavond om het leven kwam, stond aan het hoofd van een peloton, dal in de Ara bische wijk nasporingen deed naar een Britse luitenant, die dinsdag werd ont voerd. Deze patrouille nam negentien Egyp tenaren in hechtenis. Radio-Cairo verklaarde zondag, dat de Egyptische regering alle verantwoordelijk heid voor de gebeurtenissen in Port Said afwijst. Radio-Cairo maakte zondagavond bekend, dat de Egyptische regering bij de UNO een klacht tegen Groot-Brittannië en Gedurende het weekeinde bewoog een naar West-Europa wordt gevoerd. Een zeer diepe oceaandepressie langzaam in laatste randstoring van het depressiegebied noordoostelijke richting langs de Faroer- bevond zich maandagmorgen bij de ingang eilanden. De luchtdruk in het centrum be- van het Engelse Kanaal. Deze zal tamelijk droeg tijdelijk ongeveer 950 millibar. Bo- snel, vergezeld van regen, naar Scandina- van het Middellandse zeegebied en Oost- vië trekken waarna opklaringen zich ook Europa bleef de luchtdruk echter hoog, over onze omgeving zullen uitbreiden, waarbij in Noordoost-Siberië zelfs barome terstanden van even boven 1050 millibar WEERRAPPORTEN voorkwamen. Tussen de beide grote druksystemen stroming welke zachte oceaanlucht tot diep in Rusland bracht. De vorst werd daarbij teruggedrongen tot in Noord-Finland en in werd 14 graden gemeten. In De Bilt was normaal is. drukgebied op de oceaan zich in de rich- 18 december Zon op 8.46 uur, onder 16.31 uur. Maan op 17.45 uur, onder 9.04 uur. Maanstanden 24 dec. 11.10 uur laatste kwartier 1 jan. 2.13 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 17 december Hoog water: 2.59 en 15.15 uur. Laag water: 10.57 en 23.18 uur Dinsdag 18 december Hoog water: 3.45 en 16.00 uur. Laag water: 11.41 en uur. (De temperatu ur ls van 00 hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 3 d 24 uur 'o 5 Z QJ Stockholm licht bew. zw 8 Oslo half bew. zo 3 Kopenhagen zwaar bew zzw 10 Aberdeen licht bew. zzw 4 Dublin zwaar bew. zw 6 Londen regen zzo 7 Brussel regen windst. 9 Parijs licht bew. z 10 Bordeaux licht bew. ozo 7 Grenoble onbewolkt n 5 Nice licht bew. nnw 7 Berlijn licht bew. zzw 9 Frankfort half bew zw 6 München onbewolkt z 2 Zürich mist windst. -3 Genève onbewolkt windst. 0 Locarno zwaar bew. O 2 Wenen motregen z 1 Innsbruck nevel wzw -1 Rome nevel O 6 Mallorca onbewolkt n 5 Amsterdam geheel bew. zw 9 Den Helder geheel bew. zw 9 Ypenburg geheel bew. z 9 Vlissingen lichte rever z 9 Eelde geheel bew. zw 9 De Bilt Lichte regen zzw 9 Twente li-ht regen zzw 9 Eindhoven lichte regen zw 9 Vlv. Z.-Limb geheel bew. zzw 12 - e tfi ei c 3 2 0,3 0 0,2 2 1 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3 0 0 0 1 2 2 2 2 2 1 3 0 85. Platanus bekeek Panda met enige verbazing. „Wilt gij zeggen, dat ge het la waai en de opwinding van de uiterlingen verkiest boven de verheven rust van mijn innerlijke wereld?" vroeg hij. „Ja, heer Plutanus!" antwoordde Panda beslist. „Zo zij het dan", sprak de magiër plechtig. Zijn benige hand strekte zich uit naar Panda enBijna op hetzelfde moment bevond een enigszins verlegen Panda zich weer in Huize Hobbeldonk, waar Jolliepop juist met toewijding de stofzuiger hanteerde. De trouwe bediende trok even de wenkbrau wen op, maar liet verder uit niets blijken, dat hij de plotselinge verschijning van Panda ongewoon vond. Goedenavond mijnheer Panda", groette hij onverstoor baar. „Als u zich alvast naar de salon wilt begeven breng ik u meteen uw thee en het avondblad. „Hèhè", zuchtte Panda. „Wat ben ik blij, eindelijk weer thuis te zijn"! De oude heer Plutanus, gezeten op een rotssteen in de innerlijke wereld, slaakte bijna woordelijk dezelfde verzuchting. Nu alle uiterlingen weg waren heerste er weer de vredige stilte, waar de bejaarde magiër zo van hield. „Rust", mompelde hij, „heer lijke rust, zoals het druipsteen thuis drupt, drupt het nergens". UNO-troepen, mee ingestemd dat 350 Egyp tische politiemannen dinsdag naar Port Said komen om de plaatselijke politie te versterken ,.Als zij zich goed gedragen" zullen twee dagen later nog 350 politie mannen toegelaten worden, aldus Stock well. De Egyptische politie in Port Said telt op het ogenblik ongeveer achthonderd man. De Egyptische minister voor staats plannen, Boghdadi, heeft de burgemeesters van alle plaats in Egypte opgedragen een belangrijke straat in hun gemeente naar Port Said te noemen, Terugtocht „Deze week zullen de Israëlische strijd krachten in het gebied van Sinai zich ver der terugtrekken", zo heeft generaal Burns te Lydda verklaard na afloop van een be spreking met de Israëlische opperbevel hebber. generaal Mosje Dajan. In afwach ting daarvan zal het Joegoslavische UNO- contingent niet verder oprukken dan vijf tig kilometer van het Suezkanaal Gene raal Dajan verklaarde, dat de Joegoslaven zaterdag in contact waren gekomen met een Israëlische eenheid. In een zeer harte lijke sfeer hadden zij de avond samen doorgebracht. Volgens de Israëlische op perbevelhebber had bij vergissing een Is raëlisch patrouillevliegtuig boven het Joe goslavische contingent gevlogen. Generaal Burns zei, dat de volgende fase in de Israëlische terugtocht oo' het gebied van Sjarem El Sjeik betreft, in het uiterste zuiden van het schiereiland Sinai, bij de ingang van de golf van Akaba. Hier hebben Egyptische kustbatterijen steeds Israëlische schepen belet naar de haven van Eilath te varen. Voorts deelde generaal Burns mee, dat hij bij de Egyptische regering krachtig had geprotesteerd tegen de aanvallen op patrouilles van de UNO in Port Said. Burns kon niet zeggen, wanneer de terug trekking der Israëlische troepen voltooid zou zijn. Hij kon niet zeggen tot hoever de Israëliërs zich deze week zullen terug trekken. Ongenoegen Het Joegoslavische persbureau Tanjug heeft uit Cairo gemeld, dat de Israëlische strijdkrachten blijven doorgaan met het vernielen van wegen, spoorlijnen en andere objecten op het schiereiland Sinai. Het semi-officiële Joegoslavische persbureau Joegopress meldde, dat de Joegoslavische troepen op het schiereiland van Sinai vol gens de Israëliërs te ver zijn opgerukt, doch dat de Joegoslavische eenheden zich niet zullen terugtrekken. Bescherming. De Zweedse generale staf heeft de vorming voorgesteld van een speciale organisatie voor bescherming van de industrie tegen spionage, speciaal bij de vervaardiging van militaire uitrusting. De Zweedse industrie is na de oorlog verscheidene keren het voor werp geweest van onbescheiden belang stelling van de Sovjet-Unie. Beschuldiging. Het officiële orgaan van de Tsjechoslo waakse communistische par tij beschuldigt de Verenigde Staten van luchtfotografie boven Tsjechoslowakije uit grote radiografisch geleide ballons, die een lading hebben van zeshonderd kilo. Verslagen. De voorlopige president van Haiti, Nemours, heeft een interimkabi net benoemd. De revolutionaire krach ten in het land zijn verslagen. President Magloire is uit het land verdreven na een mislukte poging, de macht aan zich te trekken. Grens. Zowel Britse als Ierse militairen hebben in het weekeinde stellingen be trokken langs de grens tussen Ulster en de Ierse republiek om grensoverschrij dingen door het illegale „Ierse republi keinse leger" te verhinderen. De Ierse politie hield bij de grens dertien jonge mannen aan, die werden vrijgelaten, nadat zij beloofd hadden naar huis te zullen gaan. Officieel. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano zal in het begin van het volgend jaar een tiendaags, officieel bezoek brengen aan Australië. Bezoek. Het onafhankelijke Hamburgse blad „Die Welt" meldt, dat bondskanse lier Adenauer van plan is begin volgend jaar een bezoek aan Washington te bren gen voor besprekingen met president Eisenhower. Dit bericht is nog niet officieel bevestigd. Voorwaarde. Het officiële dagblad van de Zwitserse communistische partij „Vor- warts" zal met ingang van 1 januari een weekblad worden. Het blad schrijft dit toe aan de omstandigheid, „dat vele onzer trouwe vrienden hun abonnement hebben moeten opzeggen onder druk". Kunstmatig. Sommige der kunstmatige aardsatellieten, die in het geofysische jaar 1957/58 boven de aarde zullen cirkelen, zullen vergezeld zijn van bij satellieten, die de dichtheid van de lucht op deze grote hoogte zullen meten. De bij-satell'eten wegen nog geen drie ons. Zij hebben evenals de satellieten een middellijn van vijftig centimeter. Uitgestoten. Mevrouw Hervé, vrouw van de vroegere uitgever van het commu nistische dagblad l'Humanité, is uit de communistische partij gestoten vanwege haar protesten tegen de interventie van de Russen in Hongarije en de houding daartegenover van de Franse commu nistische partij. Padvinderij. De communistische jeugdbe weging „Jonge pioniers" in Hongarije zal worden vervangen door een organi satie, die „de goede dingen van de pad vinderij" zal overnemen. De „ideologi sche beginselen" van de padvinderij zullen niet worden overgenomen. Schuschnigg. Dr. Kurt von Schuschnigg, die in 1938 door de nazi's werd afgezet als kanselier van Oostenrijk, is op zijn 59ste verjaardag, Amerikaans staats burger geworden. Von Schuschnigg is nu professor aan de universiteit van St. Louis. Onderhandelingen. Een Oostduitse han delsdelegatie is in Moskou aangekomen om te onderhandelen over een handels verdrag met de Sovjet-Unie voor het komende jaar. Nuttig. Bij laboratoriumproeven in een porseleinfabriek te Porsgrud in Noor wegen is men erin geslaagd, beender- porselein te maken van visgraten. Het denkbeeld is afkomstig van een hoog leraar aan de hogeschool te Trondheim, die er een mogelijkheid in zag voor een nuttig gebruik van de grote hoeveel heden afval van de vis-industrie in Noord-Noorwegen. Formaliteiten. De plaatsvervangers van de ministers van de Raad van Europa hebben besloten tot instelling van een speciale commissie, die maatregelen moet bestuderen om op korte termijn tot zo groot mogelijke vereenvoudiging van grensformaliteiten in Europa te komen. Gezondheid. Het Britse ministerie van Gezondheid zegt in zijn rapport-1955 over de gezondheidstoestand der Britten dat de algemene toestand bevredigend is, hoewel de longkanker is toegenomen. In het rapport wordt aanbevolen, de mogelijke verbanden tussen roken en luchtvervu'ling door industrieën en ver keer en longkanker eens opnieuw en grondig te onderzoeken.^ LANG NIET alles wat gedrukt is be-1 hoeven we voor zoete koek op te eten. Dat' is een geruststellende uitspraak, die de brachten het er niet beter af en evenmin de grossiers van rookartikelen, zodat we tenslotte genoodzaakt waren de onontbeer- waarheid wellicht ten goede zal komen, j lijke handboeken maar weer eens te raad- maar het leven niet eenvoudiger maakt, omdat we gedwongen worden ons licht ook eens op te steken bij anderen. Het was de tabaksworm die ons tot deze diepzinnige overpeinzingen noopte. Het dier werd ter loops vermeld in een of andere roman, en aangezien het beestje in onze streken onbekend is, begonnen we op de speurtocht bij de genen die geacht kunnen wor den door beroep of bedrijf met zijn bestaan op de hoogte te zijn. Wat is in zo'n geval ge makkelijker dan de sigaren winkelier te consulteren? Dankzij middenstands- en vakdiploma's mag hij tot de eersten gerekend wor den die van het doen en laten van tabakswormen op de hoogte is, en niet zal aarzelen de moeizaam vergaarde, maar tenslotte toch rijkelijk beloonde theore tische tabakskennis te spuien tegenover een geregelde bezoeker van zijn bedrijf. Het bleken echter stuk voor stuk loze veronderstellingen. Of de man bezat geen vakdiploma's, öf hij bezat ze wel, maar deze voorzagen niet in de behoefte aan tabakswormen, öf de vakdiploma's voor zagen daar wèl in, maar de sigarenver- koper was zijn kennis in de loop der tijden weer kwijtgeraakt, öf hij was zijn theorie niet vergeten, maar wilde mij daarin niet doen delen, kortom, het aantal mogelijk heden dat zich na het stellen van de vraag voordeed was bijkans onbeperkt, maar het kwam er tenslotte op neer dat het geheim van de tabaksworm niet werd onthuld- Collega's van mijn sigarenleverancier plegen. Gelukkig lieten ze ons niet in de steek en verklaarden onomwonden dat al lerlei zaden, maar ook voorraden citrus vruchten, coca. koffie en tabak aangetast kunnen worden door de larve van de Seto- morpha rutella Zeil, een vuilwitte, door schijnende mot, wier nakome lingschap vooral in Indonesië nogal wat schade aan de ta baksvoorraden kan veroor zaken. Deze larve is overigens niet de enige die tabak pruimt, want ook haar familielid de Setomorpha Timeonides Wals, gaat zich hieraan te buiten, vooral in Birma. Ook op Jai>a komt dit insect voor, maar daar heeft ze een voor keur voor de cacao, hetgeen ons niet mag bevreemden welke verstokte rokers we ook mogen zijn ook wij willen op be paalde tijden de cigaret wel eens afgewis seld zien door een geurige kop opgewekte morgendrank, waarbij we in het midden kunnen laten of dit koffie, dan wel cacao moet zijn. Elke Indische planter had ons dit alles óók kunnen vertellen, met toevoeging van de metoden die voor de bestrijding van deze larven worden aangewend. Maar wie denkt nu aan een (vaak ongediplomeerde) planter, wanneer de sigarenwinkelier op de hoek woont? Wat de bestrijding van insecten betreft, moeten we nog het een en ander over de resistentie vertellen, want daarover blijken misverstanden te bestaan. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PêTILLON

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2