11 ©i Él Vitesse versloeg Egmondia; ZAP won van Alcm. Victrix Postzegels die ongeldig worden M Ut 8SÉ IJmuider Courant Havenberichten Visserij-varia A an meldingsfo rmulier Voetbal in Kennemerland 9 Velsen Wijk aan Zee DEM IEV Jong Efercules Vitesse Vitesse '22 Gevaar voor Beverwijkse eenzijdigheid groot Bovenlaagwordt door gemeente aangetrokken f fS T' cï De heer IJ. Luttik werd 80 jaar Over Duitse bloemen- cultuur Televisietoestel voor bewoners van gasthuis B.A.F. keek naar kleur Ouderavond Marnix van St. Aldegonde-school Engelse atoomcentrale Weinig belangstelling voor weldadigheidsavond Bloemenveilingen met gewijzigde begintijden MAANDAG 17 DECEMBER 1956 Het was te verwachten dat vele velden de gevallen hoeveelheid regen van de laatste dagen niet hebben kunnen verwerken, zodat tal van wedstrijden geen door gang konden vinden. Vooral de afwerking van het programma van 3 B ondervond daardoor stagnatie. Wat tenslotte nog meeviel, was het doorgaan van vier van de zes vastgestelde wedstrijden in 4 E, waaronder die van de twee koplopers, Waterloo en Nautilus. Beide vermeerderden hun puntenaantal. In 3 A vielen een tweetal verrassende uitslagen te noteren: Vitesse stuurde het sterke Egmondia met een vijf-twee neder laag naar huis en ZAP won de uitwedstrijd tegen Alcmaria Victrix met niet minder dan één-vier, wat èn van de Castricum- mers èn van de Z.A.P.'ers een uitstekende prestatie mag heten. Beide clubs stegen daardoor drie plaatsen op de ranglijst. Alkmaarse Boys bleef aan de kop en de Alkmaarse jongens verdienden dit: Zij versloegen HSV met niet minder dan vijf nul. In 3 B gingen slechts twee wedstrijden door. In beide ontmoetingen bereikten de bezoekende clubs goede resultaten, Kin- heim door in Wijk aan Zee tegen de club van die naam gelijk te spelen (vier-vier) en Velsen door ZVV in Zaandam een stevige nederlaag toe te brengen (twee-vijf). In 4 E hielden de Waterloërs, evenals Alkmaarse Boys in 3 A, de kop, alleen was hun overwinning op Swift (één-twee) niet zo sprekend als die van de Boys, maar de vreugde der IJmuidenaren zal er niet min der om geweest zijn. Concurrent Nautilus won eveneens en wel met vier-twee van Onze Gezellen, zodat de spanning aan de kop gebleven is. Verder overklaste NAS de Geel Witters (vijf-één) en Bloemendaal behaalde een uiterst verdienstelijke zege op ASV (drie twee). De stand luidt thans: Derde klasse A Alkm. Boys 11-15 Z. A. P. 10-13 Vitesse 11-13 Dgmondia 10-12 Purmersteyn 10-12 Alcm. Victrix 10-11 HL S. V. 10-10 C. S. V. 10-10 A. D. O. 10-9 E. V. C. 10-7 Alw. Forward 8-4 Helder 10-4 Derde klasse B I. V. V. 9-16 K. V. V. 9-14 Q. S. C. 8-12 W. S. V. 9-11 Velsen 9-9 Z. V. V. 11-9 Assendelft 9-8 Zilvermeeuwen 9-8 Wijk aan Zee 11-8 E. H. S. 8-6 Terrasvogels 8-4 Kinheim 8-3 Vierde klasse E Waterloo Nautilus 10-16 10-15 Onze Gezellen 11-12 Geel Wit A. S. V. D. I. O. 11-11 9-10 9-10 N. A. S. Swift Bloemendaal A. G. S. Halfweg V. V. H. 9-10 9-8 11-8 10-6 8-5 9-5 Velsen is met een fraaie, niet verwachte overwinning uit Zaandam teruggekeerd. De vijf-twee overwinning is er daarom zo mooi om, omdat de Velsenaren zich in het begin van de strijd hadden laten over rompelen en spoedig tegen een twee-nul achterstand aankeken. Maar toen bleek hoe goed het moreel van de Velsense ploeg is. Onversaagd toog men ten aanval en al spoedig werd duidelijk dat de Velsense aanvalslinie aar dig op dreef was. Het ZVV-doel kwam na de spoedig verkregen voorsprong onder zware druk te staan, maar tot aan de rust konden de Zaanse verdedigers de Velsense score beperken tot één doelpunt van Bak- kum (twee-één). In de tweede helft was Velsen niet meer te houden. Het samenspel vlotte wonderwel op het goed bespeelbare ZVV-terrein en Bakkum bracht de stand in evenwicht. Velsen kreeg de smaak steeds beter te pakken en nadat Tromp de Velsenaren de leiding had bezorgd (twee-drie), speelde er slechts één elftal behoorlijk voetbal en dat was Velsen. Bakkum scoorde het vierde doelpunt, waarna Tromp de eindstand tot twee-vijf verhoogde De aanvankelijk op het terrein van Kin heim vastgestelde wedstrijd tussen Wijk aan Zee en Kinheim werd op het terrein van de badplaatsclub gespeeld en het leek er in het begin op, dat Wijk aan Zee een royale zege zou gaan behalen. In betrek kelijk korte tijd was het namelijk al drie nul voor de thuisclub. De Wjntér en Van der Mey zorgden voor de doelpunten, waar bij laatstgenoemde er twee voor zijn reke ning nam. Maar toen was het voorlopig gedaan met Wijk aan Zee. Door een straf schop van Van Wel ging de rust in met drie-één en na de rust had Wijk aan Zee aanvankelijk niets meer in te brengen. Hamers scoorde het tweede doelpunt voor Kinheim, waarna Van Wel, wederom uit een strafschop gelijkmaakte (drie-drie). Dat was nog niet alles, want korte tijd daarna kon Groeneveld Kinheim zelfs de leiding bezorgen. Maar daarna bleek Kin heim zijn kruit verschoten te hebben en Wijk aan Zee kwam weer in het offensief. Het gelukte Sijsener tenslotte de balans weer in evenwicht te brengen en bij het eindsignaal was de score vier-vier. DEM heeft zich in de strijd tegen Zaan dijk fraai hersteld en behaalde nu een volkomen verdiende vier-twee overwinning op zijn tegenstander. De Wijker club had de opstelling enigs zins gewijzigd. Onder meer bezette Kuis de spilplaats. hetgeen inderdaad een verbete ring betekende. En in de voorhoede boterde het ook veel beter dan we de laatste tijd gewend waren. DEM was onmiddellijk in het offensief en door De Vries nam de Wijkerclub de leiding. Zaandijk bleef het antwoord echter niet schuldig en spoedig lag de gelijkmaker in het Wijker doel door toedoen van de Zaanse midvoor Snelders. DEM behield echter het beste van het spel en nog voor de rust gaf De Vries zijn club opnieuw de leiding (twee-één). DEM was in de tweede helft aanvanke lijk weer de sterkste, maar men slaagde er niet in het veldoverwicht in doelpunten tot uitdrukking te brengen. Zelfs werd het bij één van de Zaanse aanvallen twee-twee toen Snelders een voorzet van Wout keurig inkopte. Even dreigde er gevaar voor DEM maar gelukkig herstelde de thuisclub zich en in de 33ste minuut slaagde Jansen er in doelman Vredenburg voor de derde maal te passeren. Dit schonk de Wijkers moed en kort daarna maakte Appel aan alle on zekerheid een einde door het vierde doel punt te scoren (vier-twee). Het eerste elftal van de r.k. voetbalver eniging IEV, dat een uitwedstrijd moest spelen tegen Vliegende Vogels, maakte zon dagmorgen een vergeefse reis. Toen de IEV'ers op het Vliegende Vogels terrein aankwamen, bleek dat de consul het terrein had afgekeurd, waarvan het IEV-bestuur geen mededeling was gedaan. Jong Hercules blijft op de ingeslagen weg voortgaan en won met grote cijfers van SAC. Vóór de rust zag het er niet naar uit, want met de harde wind in de rug spelende duurde het tot tien minuten voor de rust alvorens Deus uit een vrije schop kon scoren. Maar in de tweede helft ging het met de wind tegen heel wat beter. Met vrij snelle combinaties liep de stand steeds hoger op. De uitstekende SAC-doelman begon toen het nul-acht stond de moed te verliezen en hij maakte toen enige fouten. Eindstand: nul-elf. De doelpunten werden gemaakt door Veerbeek (3), Deus (4), Slager (3) en De Bree (1). In een niet te stuiten vaart dringt Vitesse door naar de bovente regionen. Nu was het Egmondia dat het onderspit dolf. Ruim 2500 toeschouwers waren getuigen van een aardige wedstrijd, waarin Vitesse vóór rust, tegen wind in spelend, met nul-één achter kwam te staan. Maar in de tweede helft, ging het des te beter. Na vier minuten spelen bracht een vliegend schot van De Zeeuw de partijen weer gelijk. Het vlotte van toen af goed bij Vitesse en door Van der Valk (2) en Eikhof was het al gauw vier- één. Egmondia gaf zich niet gewonnen en als Tool en Lute doelman Zonneveld niet behulpzaam waren geweest, dan waren er meer doelpunten gekomen. Nu bleef het bij één doelpunt van de midvoor: vier-twee. Tegen het einde van de wedstrijd bracht Eikhof de stand op vijf-twee. De harde wind is van grote invloed ge weest op de wedstrijd Vitesse '22Egmon dia, welke te Castricum gespeelde ontmoe ting een vijf—twee zege werd voor de thuisclub. Vitesse '22 had Voor de rust de opdracht tegen de wind in te spelen en het was slechts aan de stugge verdediging van de Castricummers te danken dat Egmondia slechts eenmaal het Vite;se-doel vond. Dat gebeurde in de achtste minuut en de Eg- mondia-midvoor was de maker van dit doelpunt. Pas in de derde minuut van de tweede helft toen Vitesse '22 dus het windvoordeel had wist linksbinnen H. Zonneveld de stand gelijk te maken en tien minuten later maakte midvoor H. Eickhoff er tweeéén van. Egmondia liet zich De katholieke Volkspartij afd. Bever wijk, had haar leden vrijdagavond uitge nodigd, tot het bijwonen van een alge mene ledenvergadering in zaal Timmer aan de Meerstraat, waarbij een forum o.l.v. de voorzitter de heer J. H. Schröer en bijge staan door de heren W. J. Vessies, wet houder van Beverwijk, J. de Weijer, voor zitter van de KVP raadsfractie en drs. A. M. Boelen, directeur van de Stichting Op bouw Katholiek Kennemerland, diverse vragen over de gemeentepolitiek zou be antwoorden. De voorzitter van de afdeling Bever wijk der KVP de heer J. H. Schröer, heette de leden hartelijk welkom, en in het bijzonder de heren, die het forum zouden vormen. Na een uiteenzetting gegeven te hebben over de noodzaak van de contri butieverhoging en de naaste plannen voor de toekomst, waarbij voor februari a.s. een grootscheepse ledenwerfactie was ge projecteerd, deelde hij mede, dat in het komende voorjaar de fusie tussen de af delingen Beverwijk en Wijk aan Zee een feit zal worden. Ook zal in het voorjaar de begroting van de afdeling worden be handeld, die dan waarschijnlijk doorkruist zal worden door de verkiezing van een IJmondraad voor 1958. Hierna werd overgegaan tot een nadere bespreking van de contributieverhoging, die na ampele discussie, met twee stemmen tegen, werd aangenomen. Na een korte pauze trad het forum voor het voetlicht en begonnen de leden diverse vragen af te vuren. Een van de meest be langrijke was het oordeel van het forum te vernemen over de gevolgde woning- bouwpolitiek in de gemeente Beverwijk, in verband met het streekplan. De vragen steller vreesde dat in Beverwijk een vrij eenzijdige bevolkingspolitiek gevolgd werd, met alle nadelen van dien. Wethouder Vessies gaf toe, dat dit gevaar zeer groot is, doch dat de gemeente Beverwijk alles in het werk stelt, om deze situatie te doorbreken, door de haar ter beschikking staande grond zodanig tot exploitatie te brengen,dat ook de bovenlaag van de be volking, zoals hij zich uitdrukte, in de gelegenheid gesteld zal worden zich in Beverwijk te vestigen. Diverse vragen over het beleid van de fractie in de gemeenteraad vroegen even eens de nodige aandacht en werden door de leden van het forum, vaak tot grote te vredenheid van de vragenstellers, beant woord. ONDERLINGE STRIJD BIJ UTD De IJmuidense bridgeclub UTD speelde deze week voor de onderlinge competitie. De stand luidt thans na 5 wedstrijden als volgt: (in percenten): Groep A: 1. KlinkenbergKorver 280.97; 2. GrentziusMeyer 270.54: 3. Kuipers en div. 203.16; 4. v. West.eropPieterse 254.87; 5. Muis en echtg. 248.05; 6. GroenPonte 246.88; 7. Prins en echtg. 234.10; 8. Ten BroekeHandgraaf 233.88; 9. Rob en echtg. 4 w. 189.92; 10. dames SchoenKoelemey 4 w. 183.36. Groep B: 1. Wegmanv. d. Wal 283.01; 2. Hv. LeyenaarBaart 281.92; 3. Van Burk Vissre 278.35; 4. Roelofsv. d. Berg 262.50; 5. Van OlstMuller 242.13; 6. mv. Klinken bergv. Loon 227.19; 7. mv. Snel en div. 4 w. 226.16: 8. mv. SlaatsBöhm 4 w. 191.35; 9. Snel—Snel 4 w. 188.27; 10. SchoenKoe lemey 4 w. 185.24; 11. mv. PieterseGroot 4 w. 130.33. evenwel niet intimideren en slaagde er verscheidene keren in tot doelman K. Zon neveld door te dringen. De druk op het Vitesse-doél werd zelfs van dien aard, dat de achterspelers N. Lute en J. Tool, nadat Zonneveld was gepasseerd, slechts ten koste van een hoekschop redding konden bren gen. Doelpunten kwamen evenwel aan de andere kant. Rechtsbuiten H. Duijn zette goed voor en rechtsbinnen gebruikte zijn kans onberispelijk, drieéén. Dezelfde speler maakte er vieréén van en midvoor H. Eickhoff nam het vijfde Castricumse doelpunt voor zijn rekening. Kort voor het einde beging spil H. Borst in het beruchte gebied een overtreding en de toegestane strafschop werd door de be zoekers in een doelpunt omgezet, vijf twee. Met ingang van 1 januari 1957 worden diverse bijzondere post zegels buiten ge bruik gesteld en voor de frankering waardeloos. Hel zijn: de serie Zo- merpostzegels van 1955 in de fran- keerwaarden van 2, 5, 7, 10 en 25 cent, de zo ge naamde Bevrij- dingszegel van 10 cent, de serie postzegels van de I kankerbestrijding in de frankeer- I waarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent en de serie Kinderpost zegels van 1955 in ie frankeerwaar- den, 2, 5, 7, 10 en 25 cent. JvLAH D tV iCc. i" X 10 Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op f 7.15 per kwartaal//' 0.55 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 januari 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 december 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen De tachtigste verjaardag van de heer J. Luttik, die langer dan een halve eeuw werk zaam was bij de papierfabriek Van Gelder Zonen en de laatste is van de zeven Wor- mers, die in 1894 naar Velsen kwamen om bij de bouw van dit bedrijf, dat in 1896 met de papierproduktie begon, te helpen, is niet onopgemerkt voorbijgegaan. In zijn woning aan de Duinvlietstraat mocht deze alom be kende en krasse ..Wijkeroger" zondag veel belangstelling hebben. Behalve de gezonden bloemen kwamen velen de jarige persoonlijk geluk wensen, waarbij hij verschillende ge schenken in ontvangst mocht nemen. VEILINGBERICHT 14 december Andijvie f 0,12f 0,68; bospeen f 0,27 f0,48; waspeen f0.22f0.37: spruiten f 0,45 f 1,19; tomaten f0,20f 1.02; prei f 0,12 f 0,27; ^nollen f 0,11f 0,25; boerenkool f 0,17f 0.26; gro-ne kool f 0.16f0,25; rode kool f 0,09f 0,15: glassla f 0.06f015: peen f 0,06f 0,10; soepgroenten f 0,09f 0,17. De bloemencultuur in Duitsland heeft een jaaromzet van 270 miljoen gulden, terwijl ons land met een veel kleiner op pervlakte voor 100 miljoen omzet. Dit vertelde dr. J. Wasscher, rijkstuinbouwcon- sulent in Aalsmeer, tijdens de vrijdag avond gehouden vergadering van de Be verwijkse Tuinbouw studieclub. In tegenstelling met ons land vindt men in Duitsland geen speciale teeltcentra, de meeste kwekerijen vindt men rondom de grote steden. Rond Hamburg liggen 4000 kwekerijen, hiervan zijn er 500 die bloe men en planten kweken; de overige zijn groentebedrijven. In Duitsland staan 670 ha bloemen onder glas bij ons 300 ha. Er zijn veel plantenkwekerijen die dan hoofdzake lijk planten voor de begraafplaatsen kwe ken. Duitsland kan niet in zijn eigen be hoefte aan bloemen voorzien maar impor teert jaarlijks voor 25 miljoen gulden er bij, waarvan het grootste deel uit Neder land. De teelt van rozen en anjers neemt steeds toe, maar of men zal kunnen con curreren tegen onze kwekers zal de toe komst moeten leren, want de kassenbouw is in Duitsland twee maal zo duur als in ons land, terwijl ook de kolen veel duurder zijn. Alleen de arbeidskosten zijn tot nu toe lager. Met een serie kleurendia's werd de avond besloten en de voorzitter, de heer G. Tabak heeft na afloop dr. Wasser dank gebracht voor het verzorgen van deze leerzame avond. De elf bewoners van het z.g. Gasthuis of Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Wijk aan Zee mogen zich thans verheugen in het bezit van een televisietoestel. Dit dank zij een onder leiding van een commissie ge houden inzameling onder de badplaatsbe woners. Tijdens een korte bijeenkomst werd dit apparaat aan de bewoners aangeboden. Pastoor Van der Linden hield hierbij een korte toespraak waarna het toestel werd overgedragen aan de regenten van het huis. Namens dit college drukte ds. J. D. Jan sen zijn bewondering uit voor het cadeau, dat de ouden van dagen in hun levensavond veel vreugde zal brengen. Een ontroerend dankwoord werd nog gesproken door een der inwoners, de heer D. Tegel. De leden van de Beverwijkse Amateur- fotografen-vereniging, hebben gisteravond met buitengewoon veel belangstelling ge luisterd naar de heer Braam, die kwam spreken voor het Agfacolorprocédé. Op duidelijke en zeer overzichtelijke wijze be handelde spreker de diverse toepassings mogelijkheden van dit procédé, waarbij hij vooral de nadruk legde, dat de correctie- kleuren filter, niet gebruikt behoeft te wor den, waarmede veel leden het niet eens waren. Om hen echter te overtuigen, had hij een collectie diapositieven mede genomen, die de verschillen aantoonden bij het gebruik van de correctiefilter en bij heet niet ge bruik hiervan. Deze diapositieven waren van een kwaliteit, die voor de amateurs meestal tot het onbereikbare zullen be horen. Na een korte pauze werd er door de leden met spreker heftig over de voor en nadelen gediscussieerd. De stampvolle Ichthusburcht bood een gezellige aanblik toen de voorzitter van het schoolbestuur der Marnix van St. Al- degondeschool de heer L. Blijdorp de ouderavond opende. De gestadige groei geeft wel zorgen, maar tot dusver heeft men door noodlokalen toch ruimte gekre gen. Klassen van vijftig leerlingen geven de leerkrachten een bijna te zware taak. De toekomst zal hopelijk door de nieuw te bouwen school in Duinwijk verlichting brengen. Een koortje van leerlingen schiep de ad- ventsfeer door zang en eenvoudige decla matie. De IJmuider jeugd bleek ook nu te beschikken over een voldoende vrijmoe digheid. Het hoofd der school de heer D. Visser heeft in zijn inleiding de ouders heel hartelijk dank gezegd voor de grote opkomst en voor de vele bewijzen van symnathie die het personeel telkens onder vindt. Verder sprak hij over allerlei in terne aangelegenheden zoals het doubleren van een klas, het verkeersonderwijs, het zwemmen, het vak Bijbelse geschiedenis als het vak bij uitnemendheid voor deze school. De leerlingen in opleiding voor het middelbare onderwijs hebben nu een eigen onderwijzer gekregen. Er zijn ook nog en kele verlangens, zoals een lokaal voor handenarbeid en een filmtoestel. De verbouwing van het gymnastiek lokaal wordt bovendien ook urgent. Met een beroep op de verdere medewer king der ouders en een oproen tot een christelijke opvoeding in een heftig be wogen tijd waarin alles op drift schijnt te geraken, eindigde de spreker zijn betoog. Het geloof kan ook nu nog redding bren gen en kan nooit te veel verwachten. Na een zeer gezellige pauze met con sumpties werden enige mooie films ge draaid onder andere over de diepzeeflora en -fauna. Deze zeer geslaagde ouderavond werd door het hoofd der school met dankzegging gesloten. Engeland zal nog vier atoom-kracht centrales gaan bouwen. Een daarvan komt in Berkeley in het graafschap Gloucestershire. De capaciteit van deze centrale zal ongeveer drie keer zo groot zijn als die van de reeds wer kende centrale van Calder Hall. Op de tekening zien we rechts de twee reac tors en links de grote turbinezaal. „Klavierschippers" deden desondanks hun best De geste van het Beverwijkse show-ac cordeonorkest „De Klavierschippers" on der leiding van Cor Brouwer om ten bate van de Hongaarse vluchtelingen een lief dadigheidsconcert te geven,, werd zaterdag avond in het daartoe door de directie van de Papierfabriek welwillend afgestane zaal van „Concordia", door het publiek niet zo hevig gewaardeerd als wel werd ver wacht. Er waren slechts iets meer dan zes tig bezoekers, die het loffelijke streven on dersteunden en voor wie desondanks het voorgenomen programma in zijn geheel werd afgewerkt. Uiteraard betreurde ook de heer Tjerk Smit, programmaleider, de uiterst geringe belangstelling, maar hoop te toch de nodige gezellligheid te kunnen brengen. Dit is ook gelukt, want al direct wisten, de „grote" klavierschippers met een selectie van Tiroolse en Zwitserse lied jes tegen een achtergrond van besneeuw de bergen en in aardig kostuum de aan dacht te vragen met wisselende solistische medewerking, van wie Truusje Kuiper als jodlerin en Rie Nieuwenhuyzen in de „Salz- kammergut-selectie" veel succes hadden. Een Texas-cowboygroep oogstte evenzeer veel bijval met een aantal bekende songs. Een goed op elkaar ingesteld drietal, het MacGoodietrio, gaf een uitstekend stukje mondorgelmuziek met gitaarbegeleiding ten beste, waarbij de ritmiek in „Gaviotte" de prestaties van dit trio demonstreerde. Hoe de muzikale leiding kap gedogen, dat bij de „jonge" klavierschippers, die overigens verdienstelijk musiceerden, in walsen en marsen, een jeugdige soliste het lied „Sin gapore bij nacht" zingt, valt nauwe lijks te rijmen met de ethiek. Freddie Stammes, die niet alleen als zwerverzan ger, maar ook al« kunstfluiter verdienste lijk was, deelde mede in de bijval op deze verloren avond. Drie feestavonden van de Willem de Zwijgerschool Evenals vorig jaar zullen de leerlingen van de openbare u.l.o.-school, de Willem de Zwijgerschool, in het patronaatsgebouw aan de Zeeweg onder leiding van het on derwijzend personeel op 18, 19 en 20 de cember de jaarlijkse feestavonden houden voor leerlingen, oud-leerlingen en ouders. Tijdens deze avonden, waarbij alle pro grammaonderdelen worden verzorgd door leerlingen, zijn er declamaties, gymnastiek oefeningen, schetsen,, dansen onder leiding van mevr. Zwart-Stol, voordrachten, een zangspel onder leiding van mevr. Stam, en accordeon- en jazzmuzikanten. De avonden worden besloten met een schertstoraeelspel in één bedrijf door Da- vidofsky „Een slaaf der eubiotiek". Met het oog op de kerstdagen worden de bloemenveilingen als volgt gehouden. Op maandag 24 december is er des morgens om negen uur veiling, op 26 december, tweede kerstdag is er des morgens om tien uur veiling en vrijdag 28 december des middags om 2 uur. Op oudejaarsdag 31 de cember begint de veiling weer des morgens om negen uur. Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Tamstein van Antwerpen. Marie Louise van Londen. Renee Paul van Swansea. Luxembourg van Victory. Aldeba- ran van Hamina. Whitbey Abbey van de Noordzee. Ebany van Badhurst. Zaanstroom van Grangemouth. Schie van Isnir. Gien v. Durban. Margaretha Honold van Narvik. Anna Elisabeth van Rotterdam. Hanna Dan van Rouen. Altho van Parr. Berkelstroom van Parr. Amor van Rotterdam. Geowilka van Benesaf. Amstelstroom van Londen. Victory van Londen. Phrontes van Las Pal- mas. Dicky W van Otterbacken. Albert V van Immingham. Spaarnestroom van Hull. Falcon van Londen. Egbert Wagenborg van Ala. Netherlands Coast van Newcastle. De Keyzer van Otterbacken. Eboe van Rot terdam. Vertrokken zijn: Hydra naar Trinidad. Nestor naar '"uragao. Lancing naar Galve ston. Whitbey Abbey naar Rotterdam. Ar- deas naar Rotterdam. Nobistor naar Barba dos. Saint Jacques naar Duinkerken. Land- stein naar Las Palmas. Lord Howard naar Aruba. Leo naar Rotterdam. Brage naar Antwerpen. Geeststroom naar Boston, Rigel naar Antwerpen. Rossville naar Hampton Roads. Waalborg naar Mantyluoto. Delfinus naar Caen. Nore naar Stockholm. Linge- stroom naar Leith. Rheinbeck naar San Juan. Ulla naar Hamburg. Asloch naar Antwer pen. Gruno naar Aalborg. Nero naar Rot terdam. Aeneas naar Hamburg. Aralis naar Norrköping. Boreas naar Hamburg. Amstel- land naar Golf vai Mexico. Plato naar Odense. Betta naar Vera Cruz. Bullfinch naar Londen. Goote naar Manchester. Wes terdok naar Londen. Heemskerk naar Ham burg. Tannstein naar Vancouver. Soya Mana naar Batoem Rijnstroom naar Londen. Amsteldiep naar Londen. EECbAlYKCT Het jaarlijkse touwtrekken om de vrije dagen, die rond Kerstmis en de jaarwisse ling vallen, is weer begonnen dit jaar met enige heftigheid, omdat immers de Kerstdagen midden in de week vallen en er dus een vreemde maandag tussen het weekeinde en de feestdagen verschijnt, die uit een oogpunt van arbeidsproduktiviteit hoogstwaarschijnlijk geen overweldigende resultaten zal opleveren De handel in verse vis heeft voor die maandag haar bij zondere bezwaren opgezonden naar ver enigingsleden en Staatsvissershavenbe- drijf, maar het Halreglement stond een volledige sluiting van de hallen op 24 de cember en oudejaarsdag in de weg, zodat men een compromis heeft geprobeerd te vinden, door te verzoeken de verkoop op negen uur te stoppen. Met dit verzoek is het Staatsvissershavenbedrijf naar de Stichting voor de Nederlandse visserij om advies getogen en daar viel de verwach ting, te beluisteren, dat er op die beide da gen nogal wat schepen zullen lossen en dat was dan weer de oorzaak van het feit, dat de Staatsvissershaven-directie niet kon in gaan op het verzoek om die negen-uur sluiting. Zodat de handel het nu onderling eens moet zien te worden en zichzelf en de reders de discipline moet zien op te leggen, beide dagen zo weinig mogelijke schepen aan de hallen te hebben. Deze zaak klemt temeer, omdat vrachtstukgoederen niet aangenomen en afgeleverd worden al leen expresse en stukgoedbestellingen gaan normaal door. Bovendien is er van normale aflevering geen sprake, want de spoorwegen hebben al te verstaan gegeven, dat binnenlandse zendingen, op de 24e ten vervoer aangeboden, pas de 27e worden besteld en goed van de 31e komt pas de 2e januari van het nieuwe jaar te bestem der plaatse. De enige oplossing zou dan zijn, dat de klanten op de 25e het voor hen bestemde zelf aan de stations afhalen, het geen ook geen elegante oplossing mag heten. Blijft dus uit dit alles de wonderlijke conclusie, dat de ene rijksdienst volkomen a-synchroon loopt ten aanzien van de an dere. Beide data worden „omringd" door erkend-christelijke feestdagen en deze beide dagen zouden dus, gezien alle moei lijkheden op vervoersgebied als vakantie dagen moeten gelden, waar de handel het dan ook in principe wel helemaal over eens is. Geen afslag dus. Maar daar men in Den Haag bedisselt, of de handel al dan niet een vrije dag mag nemen, zal het nog wel even moeilijk worden, om de logica van het geval te laten doordringen. Vreemd, dat zulke dingen in Cuxhafen of Oostende niet plegen voor te komen, om dat de handel daar zijn eigen bonen dopt. Een klein beetje eigengereidheid zou wel licht in dit speciale geval geen kwaad kun nen door middel van een onderlinge, maar dan bindende afspraak de beide omstreden dagen niet te kopen. Vislossers en vis- knechten zijn het er volkomen mee eens, maar het hangt op dit moment, wanneer wij goed zijn ingelicht, slechts op een beetje zinnigheid en gezond verstand. De import van de Deense gullen, die vo rige week op deze plaats voorspeld werd, is inderdaad losgekomen: grote hoeveel heden zijn er in IJmuiden aan de man ge bracht zoveel zelfs, dat er menig kistje weggezet is in de vriescellen in de stille hoop, dat er nog iets verdiend kan worden als door het slechte weer de aanvoeren teruglopen gaan. Men zou zo zeggen, dat het een goede „zet" is geweest. Vrijdag en zaterdag was er alvast helemaal geen rondvis aan de markt en dat ondanks het feit, dat er verscheidene schepen „meer dan marktrijp" genoemd mochten worden: het slechte weer strooide overal roet in de visserij. De handel, die toen al iets had staan, was dan ook gelukkig. Grove schel vis is er door West-Duitsland de afgelopen week naar het oude afzetgebied West- Duitsland gegaan en menigeen heeft daar bij teruggedacht aan de verloren gewaan de klandizie op dit land, waar nu voor het eerst sinds lange tijd weer grote en groot middel schelvis heen verdween. Haring en makreel lieten matig tot slecht beeld zien en ook hier was de storm de schuldige. Er werden abominabel hoge prijzen betaald voor de kleinigheden, die er kwamen en Kanaalharing voor f 50 per kist is een koers geweest, waar menigeen het wijze hoofd bij heeft geschud terwijl de ma- kreelkoers van f 40 bij het bizarre af was. Breskens liet zich eveneens hoog hono reren met f 0,38 tot f 0.48 de kilo. Dan wordt er niet gekikt over onderwicht, want bij een paar rijksdaalders meer wordt er zwijgend op een doorslagje gerekend De fijnvis ging de schollen achterna. Grote aanvoeren van Witte Zee-schol, zo als de 2500 kisten in Londen van woensdag en eveneens fikse scholimporten uit Dene marken (4000 kisten, alleen op donderdag) hebben de prijs dan wel aan de krappe kant gehouden, maar dat er voor f 50 tot f 60 kisten schol naar Engeland uit IJmui den verdwenen, bewees wel, dat IJmuiden een vinger in de pap wenste te houden. Hoewel gehoopt mag worden, dat er ook nog iets aan verdiend wordt. De tong is geleidelijk verder opgelopen, naarmate de week vorderde. Aan de maandagmarkt kwam 35.000 kilo en de prijs bleef heel stevig, terwijl de grootste soorten zelfs nog iets vermochten te stij gen en toen het weer ongunstiger werd, liepen de koersen voor de fijnvis verder op, zodat over de hele linie het gemiddelde zaterdag bij de f 3,50 per kilo was gearri veerd. Met kerstmis in zicht betaalt men graag een extraatje voor de fijnvis het werd duidelijk bewezen. Maar dat boven dien Italië en Zwitserland in de markt wa ren, kon alleen maar verder „prijsopdrij vend" werken. Prjjzen van zaterdag. G. tong 4,504,40; grm. tong 4,403,90; kim. tong 4,003,80; kl. tong I 3,70—3,50; kl. tong II 3,40—2,90: tarbot I 4,203,60, per kg. Gr. schol 58 44; grm. schol 5751; kim. schol 6458; kl. schol I 6058: kl. schol II 6743; v. haring 2923; wijting 35, per 50 kg. Gr. kabeljauw 264 152, per 125 kg. Aanvoet van zaterdag. 43 kisten tong en tarbot, 50 kisten schol, 362 kisten haring, 2 kisten wijting, 3 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten diversen. Totaal 470 kisten. Besommingen van zaterdag. KW 173 f9100; KW 107 f2410; KW 114 f"360; KW 147 f 1940: KW 95 f4340: SCH 176 f670; KW 168 f970; KW 26 f115; KW 7 f126.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3