Rotterdams vlaggeschip „Statendam" door vijf IJmuidense zeeslepers teruggebracht Prijsverhogingen zouden welvaart ten koste van arbeiders verminderen Nieuwe H.A.L.-passagierssch ip van 23.000 ton op de Noordzee op drift Sleepboot „Zeeland" strandde op Noordpier Op tweede dag van machineproefvaart \f KAB-voorzitter over prijsstabilisatie De heer J. P. Weyburg erelid van de KNBRD Verzekering mogelijk tegen langdurige verpleging Reeds 20.000 inschrijvingen op .Openbaar kunstbezit" WEEK-ABONNEES Geen kanalen op Mars Hevige zand- en sneeuw stormen razen over planeet Burgemeester Bruinsma neemt 28 december afscheid in Bolsward Bestel kolen vroegtijdig Nieuw bondsbureau in Haarlem in gebruik genomen Examens r -A_ Maak er geen puzzie van. Zèg wat U bedoelt! j&r MAANDAG 17 DECEMBER 1956 (Van een speciale verslaggever) SLEEPBOTEN MET ZESDUIZEND PAARDEKRACHTEN van de IJmui- dense N.V. Bureau Wijsmuller zijn zondag het nieuwste passagiersschip van de Holland-Amerikalijn, de 23.000 ton grote „Statendam", die aan de tweede dag van zijn machineproefvaart op de Noordzee bezig was, te hulp gesneld. De „Statendam", die zaterdag van de scheepswerf van Wilton-Feijenoord te Schie dam onder grote belangstelling vertrok, kreeg zondagmorgen op ongeveer tachtig mijl zuid-westelijk van IJmuiden een storing aan de 22.000 pk sterke turbine- voortstuwingsinstallatie, waardoor een van de twee schroeven buiten werking gesteld moest worden. Met een vaart van vier tot vijf mijl per uur raakte de „Statendam" op drift in noordelijke richting: Het IJmuidense zeesleepvaartbedrijf van Wijsmuller beleefde met deze hulpverlening een van de grootste triomfen in haar bestaan. Na zes uur varen tegen hoge zeeën in kon de 1200 pk sterke „Titan", onder commando van kapitein A. Broek, 's avonds om zes uur als eerste vastmaken om te beginnen met het sleepkarwei naar de Nieuwe Waterweg. En onder het oog van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam, wiens assistentie door Wilton werd afgewezen, liep de „Statendam" vanmorgen, ge assisteerd door vijf Wijsmuller-sleepboten, bij Hoek van Holland binnen. Het eerste bericht over de op drift ge slagen „Statendam", die negentien mijl per uur kan lopen, kwam binnen via Scheve- ningen-Radio bij L. Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst te Rotterdam. Het was toen zondagmorgen kwart over elf. De positie van het passagiersschip was 52.07 noorderbreedte en 2.28 oosterlengte. De sleepboten van L. Smit en Co maakten hier de meeste kans om als eerste assisten tie te kunnen verlenen, maar het Rotter damse sleepvaartbedrijf moest meedelen dat slechts één sleper ter beschikking was: de 1350 pk sterke „Maas" uit Hoek van Holland. Directeur Viëtor kwam later met een definitief voorstel aan de directie van Wilton Feijenoord: op Lloyds Open Form zouden de „Maas", de „Blankenburg" en de te Vlissingen gestationeerde Belgische sleepboot „Scaldis" binnen vier uur ter plaatse kunnen zijn. „Van IJmuiden is ook iets onderweg", zo zei de heer Viëtor. „Maar die komen twee uur later". Gehele vloot beschikbaar Het was toen de beurt van het IJmui dense Bureau Wijsmuller om zijn diensten aan te bieden. De gehele, pas uitgebreide slepersvloot van deze maatschappij lag op station en was na het oproepen van de be manningen, onmiddellijk gereed om te ver trekken, Op vriendschappelijke voorwaar den werd tenslotte door de directie van Wilton Feijenoord aan boord van de „Sta tendam" en de directie van Bureau Wijs muller een contract gesloten. „Titan" naar buiten Inmiddels waren al sleepboten onderweg, i Uit Vlissingen was de „Scaldis" toch naar zee gegaan en ook de „Maas" zette uit Hoek van Holland koers naar de „Staten dam". Om half één stuurde kapitein Broek zijn „Titan" de pieren uit om een grauwe hooglopende zee tegemoet te gaan. De „Ti tan" bleef evenwel vaart houden en was om half vier al dertig mijl uit IJmuiden verwijderd. Tussen de eerste stuurman van de „Sta tendam" en marconist Van der Putten van de „Titan" kwam om vijf minuten voor één het eerste contact tot stand. De posi tie van de „Statendam" was al 52.11 noord en 2.30 oost geworden, de koers was pal noord en de drift bedroeg viereneenhalve mijl per uur. De bemanningen van de „Zeeland" en „Cycloop" de „Titan" had havendienst en was dus meteen bemand waren tegen half twee compleet. De nieuwe kapitein op de „Cycloop", T. Hoek, nog geassisteerd door kapitein O. Edelenbosch, kon om half twee laten losgooien en kapitein M. de Koe liet de nieuwe „Zeeland" even daarna zee kiezen. De belangstelling aan de havenkant was groot: honderden waren samengestroomd om' iets van de inmiddels bekend geworden activiteit mee te maken. Toen kwam voor de mannen van Wijs muller de tegenslag Om half vijf ging het weer zeewaarts, achter de „Titan" en „Cycloop" aan. En daar L. Smit en Co had laten weten dat zij niet bereid was bij het sleepwerk en af meren op de Nieuwe Waterweg te assiste ren, werd bij Bureau Wijsmuller besloten om ook de havenslepers „Nestor" en „Hec tor", elk van 600 pk, naar zet te sturen. „Als een klipgeit" Om de twee uur gaf de „Statendam" een nieuwe positie aan de „Titan" door en hieruit bleek dat het schip om drie uur dwars van Katwijk was gekomen en nog noordelijker wegdreef. Om vijf uur kon de „Titan" een eerste radiopeiling nemen. Daaruit bleek, dat de sleper recht op het passagiersschip afliep. „Nog drie kwartier", zei marconist Van der Putten, „nog drie kwartier, dan maken we vast". De „Statendam" kreeg instructies hoe de sleeptros bevestigd zou worden en hoe de Wij-smuller-slepers zouden vastmaken. Op de radarinstallatie van de „Statendam" was de „Titan" al zichtbaar geworden. De radar van de sleper kon niet dienstbaar worden gemaakt aan het hulpverleningswerk. „We springen als een klipgeit", meldde de „Titan". „Titan" om 6 uur vast Het werd vijf voor half zes. De „Titan" meldde aan de „Statendam": „We zien een boot, die met het zoeklicht flapt". „Ja, dat klopt", meldde de stuurman van de „Statendam". „Volgens de radar bent u nog vier mijl van ons vandaan". Kapitein Broek moest besluiten de „Titan" halve kracht te laten draaien om de opvarenden gelegen- XXXXXX30000000000000000000000000000000000000000000000000C Dc directie van L. Smit en Co's Inter- nationale Sleepdienst, die besloot op de 8 8 Nieuwe Waterweg met haar havensle- 8 8 pers geen assistentie te verlenen bij de 8 8 binnenkomst van de sleep met de „Sta- 8 tendam", heeft meegedeeld ontstemd te zijn over het feit, dat Bureau Wijsmul- 8 8 Ier niet op de voorwaarden van Lloyds 8 i een contract heeft afgesloten. g Voorts heeft de directeur, de heer Vie- tor, verklaard, dat de concurrentie tus- 8 sen Smit en Wijsmuller, zoals die in de 8 8 dertiger jaren was, zal terugkeren. 8 ODOOOOOCXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXDCOCOOOCpOOOOOa heid te geven op het achterdek de trossen klaar te leggen. „Het is beestenweer", meldde de marconist. „De golven spron gen al van IJmuiden af over het dek". Om vijf minuten voor zes was men klaar op de „Titan". Op de boven-buitenbrug stond kapitein Broek. De „Statendam" lag zoveel als mogelijk was gestopt en op het voordek was men klaar met de hieuwlijnen. Alle deklichten en mastlampen van de „Statendam" brandden, toen de dertig me ter lange „Titan" langs de 176 meter lange maiktomer kwam. De „Statendam" lag voor de zee, gaf iets lij aan bakboord. Een stoot op de fluit van de „Titan". De hieuwlijn kwam goed over en be kwaam werk werd daarna verricht bij het overbrengen van de stalen voorloper en de rest van de tros. Op de „Statendam" slaagde men er in om de voorloper via de bakboordskluis op de bolders vast te leg gen. Tien uur: 4800 pk. vast De „Titan" had vast en zette 1200 pk op de tros. Langzaam kwam er weer vaart in de oceaanreus en was het sleepkarwei op 50 mijl ten westen van IJmuiden begon nen. De windkracht was nog acht tot ne gen uit het zuid-westen. Regen- en hagel buien striemden over het water en de schepen. Om acht uur in de avond minderde de sleep vaart en werden voorbereidingen ge troffen om de „Cycloop" vast te laten ma ken op de sleper „Titan". Ook deze opera tie slaagde en nadat de sleep nog geduren de een uur ongeveer vijf mijl had gelopen om in de positie 52.19 noorderbreedte en 3.26 oosterlengte te komen, kwam ook de „Zeeland" te hulp. De sleep ging iets over stuurboord ep op stuurboordszij-voor slaagde de „Zeeland" er in om vast te maken. Binnen bij De Hoek In de afgelopen nacht hebben de drie sleepboten, die de „Statendam" vast had den tijdens slecht weer langzaam koers ge zet naar de Nieuwe Waterweg. De sleep, met de „Hector" en de „Nestor" bij het achterschip, kwam om acht uur vanmorgen bij de loodsboot voor Hoek van Holland. De heer J. P. Weyburg bekijkt de bronzen naamplaat van het nieuwe bondsbureau aan de Koninginneweg te Haarlem. Al is de prijsstabilisatie niet absoluut waterdicht zo zei de heer Middelhuis, het lijdt geen twijfel dat zonder die prijsbe- heersing de prijzen van vele artikelen thans belangrijk hoger zouden zijn dan nu het geval is. Met deze politiek is volgens hem vooral het belang van de vergeten groepen het meest gediend. Wel stelde de heer Middelhuis vast dat er aan enige prijsverhoging niet valt te ontkomen. Door de verhoging van gas- en elektriciteits tarieven heeft een aantal gemeentebestu ren echter geen gelukkig voorbeeld ge geven. Door de verhoging van bus- en tramtarieven evenmin. Rijks- en lagere overheden zullen er ernstig rekening mee moeten houden, dat ook zij een zichtbare en concrete bijdrage hebben te leveren aan het streven om de prijzen in de hand houden. W erknemersbij drage De K.A.B. acht het echter juist en is bereid te verdedigen, dat de werknemers een bijdrage leveren in datgene wat het landsbelang eist, vooral ook omdat met de algemene ouderdomsverzekering een soli dariteit in praktijk wordt gebracht, waar over wij ons slechts kunnen verheugen, aldus de heer Middelhuis. De K.A.B. staat op het standpunt, dat de algemene stijging van het indexcijfer van de regelingslonen niet tot gevolg mag hebben dat daardoor de kring der ver zekerden van de ziektewet (inclusief zie- kenfondsbesluit) en werkloosheidswet wordt verkleind. De behoefte aan deze ver zekeringen voor hen, die reeds daaronder vielen, zal met een algemene stijging van het loonniveau niet geringer zijn. SER-advies Sprekende over het SER-advies, zei de heer Middelhuis, dat de laatste weken hier en daar zure opmerkingen zijn gemaakt, zoals: „Het SER-advies is geen objectief advies, maar een compromis, een produkt van het welbekende touwtrekken, waarbij het gaat of de een de ander over de streep weet te krijgen". Andere, niet minder bittere stemmen, vroegen of wij „de weg terug" van de dertiger jaren weer in moe ten, met zijn beruchte aanpassing, waarbij de kleine man weer het gelag moet be talen. Wat de eerste soort van uitlatingen be treft, merkte de spreker op dat, als som migen menen het de vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties extra moei lijk te moeten maken, zulks dan hun zaak is en hun verantwoordelijkheid tevens. De Destijds hebben wij de oprichting aan gekondigd van een stichting waarbij parti culieren zich kunnen verzekeren tegen de kosten van langdurige verpleging voor die ernstige gevallen welke buiten de normale ziekenhuiskostenverzekering .verplicht of vrijwillig) vallen. Deze stichting is thans tot stand gekomen. Verpleging wegens geestesziekte, zwakzinnig-, blind- en doof stomheid en lichamelijke gebrekkigheid valt, met uitzondering misschien van een beperkt aantal dagen, buiten de verstrek kingen die de normale verzekering aan verzekerden vergoed. Tot dusver was het vrijwel niet mogelijk zich tegen deze ri sico's te verzekeren. Dit was dan ook de reden om de stichtig op te richten. Het is de bedoeling uiteindelijk een ver zekeringsmogelijkheid te scheppen voor alle vormen van langdurige verpleging. De stichting heeft zich bij het begin eniger mate moeten beperken tot de normale risico's voor personen beneden de zestig iaar. Het recht tot uitkering zal voors hands tot vijf jaar worden beperkt. Daar voor sanatoriumverpleging wegens t.b.c. reeds een doeltreffende voorziening be staat is deze door de stichting, die geves tigd is Mariastraat 26, Den Haag, uitge sloten. Radiocursus start 11 januari De zeventig-jarige mevrouw J. M. A. Muy- serBlijdenstijn uit Arnhem is de twintig- duizendste inschrijfster op de radiocursus „Openbaar Kunstbezit". Zij ontving ter ge legenheid daarvan zaterdagmiddag een ge schenk. een in vierkleurendruk uitgevoerde en volgens een nieuw procédé vervaardigde reproduktie van het „lezend meisje" van Vermeer Prof. dr. J. G. van Gelder en de heer J. G. Wertheim kwamen haar deze in gelijste reproduktie deze middag aanbieden. Nu dit aantal abonnees is geboekt, staat het ook vast dat de cursus op 11 januari start. NIEUWE TURKSE AMBASSADEUR ANKARA (AFP) De heer Selalhettin Ardel, de Turkse ambassadeur in Pakistan, is tot ambasadeur van zijn land in Neder land benoemd. Hulpvaardigheid Onlangs was ik op zoek naar een zekere Groothuis. De straat wist ik, maar het huisnummer stond me niet helder voor de geest; ik meende echter dat het tweeën twintig moest wezen. De mevrouw, die mij op dit adres te woord stond, was ook de beroerdste niet. Ze begaf zich onmiddellijk in een diep na denken en gaf er een uitvoerig commen taar bij af. „Groothuis?" zei ze. „Nee, die woont hier niet. Maar de naam komt me wel bekend voor". „Woont hijbegon ik, maar ze wuifde dat ik haar niet moest storen in haar concentratie. „Groothuis", zei ze, „Groothuis.7 Wacht es even, die naam ken ik toch. Ach ja, natuurlijk, hij heeft rood haar. Zo'n kleine dikke man". „Ik heb hem nooit ge zien", zei ik, „maar ik geloof niet dat hij rood haar heeft". „Ach jawel", riep ze dringend. „Rood haar, klein en dik. En een brilletje. Hoe wel, als ik daar nou op moest zweren Draagt ie nou een bril of niet? 't Is gek, maar dat kan ik me nou niet voor de geest brengen. Ik zou haast zeggen van wel. En hij werkt bij de posterijen". „De meneer die ik zoek werkt niet bij de posterijen", zei ik. „Jawel, hij is bij de post. Zo'n kleine rooie. Nogal dik. En een brilletje. Hij zit achter het loket". „Dat is beslist de goeie niet", zei ik. „Wacht es, hoe zei u ook weer dat hij heette?" „Groothuis", zei ik. „Groothuis, GroothuisNee, die ik bedoel heet anders. Boermans geloof ik. Of nee, wacht es, Hapmans. Ja, nou ben ik er. Dat is die man met dat kunstbeen. Hij heeft destijds een ongeluk gehad, ge loof ik. Een nette ouwe heer met een sik- kie". De meneer die ik zoek kan nog niet zo oud zijn", zei ik. „Voor zover ik weet heeft hij ook geen baard, en beslist geen kunst been". „Jawel, ik weet zeker dat hij een baard heeft. En dat kunstbeen, tja, misschien loopt hij alleen maar een beetje stijf. Hij is tenslotte al op jaren. Ja, dat is 'm wel. Een baard, nou ja, meer een sikkie, een puntsikkie. Hij heeft ook een zoon, die deugt niet, zeggen ze. Maar ik weet van niks, hoor. Alleennou ja, het gaat me ook niet aan. Maar het moet wel een schuinsmarcheerder wezen. Enfin, daar zullen we 't nou niet over hebben. Mis schien is het wel familie van u. Heet u ook Hapmans?" „Ik heet geen Hapmans"zei ik. „O, aangetrouwd zeker?" „De man die ik zoek heet Groothuis", zei ik krampachtig. „Nee, die ik bedoel heet Hapmans. Maar Groothuis Wacht es Ik begon dank u wel te zeggen, maar ze vervolgde: „Ik zal het es aan m'n man vragenDie is hier goed bekend". Ze boog zich de gang in en riep: „Jan, ken jij ene Hapmansnee, Gruiter". „Hapmans", zei ik. „Hapmans", riep ze. PardonGroothuis", zei ik. „Ik vergiste me". „Groothuis!" riep ze. „Hij vergistte z'n eigen". „Op nummer veertig", riep een zware stem. Ik onderbrak haar nieuwe woorden stroom en spoedde me dankzeggend heen. De man op nummer veertig heette Bas- tiaans. Jac. van der Ster Verzoek aan onze Gezien de korte innings-periode gedurende de Kerstweek verzoeken wij onze week-abonnees in de week van 17 tot en met 22 december ook te betalen voor de week van 24 tot en met 29 december. DE ADMINISTRATIE Dr. G. P. Kuiper, de astronoom van Ne derlandse afkomst, die verbonden is aan de universiteit van Chicago en onder wiens leiding in augustus en september een groot aantal waarnemingen van Mars zijn gedaan, heeft verklaard dat er geen kanalen zijn op Mars, maar wel zandstormen zoals ze zelfs niet in de Sahara voorkomen. Men heeft tekenen waargenomen van een primitief plantaardig soort begroeiing. Tevens zag men een geweldige zandstorm of liever stofstorm en een sneeuw storm, midden in de zomer. De lente op mars is bijzonder droog ge weest. Op 30 augustus stak er een reus achtige W-vormige stofstorm op met een lengte van 4500 kilometer en een breedte van bijna 400 km die zich over de planeet verspreidde. Op 9 september vond er een vreemde gebeurtenis plaats aan de pool-kap van Mars. Het geweldige gebied van sneeuw en ijs was gedurende juli en augustus gekrom pen, maar op 9 september, tijdens de vroege zomer van de planeet, stak er een witte wolk op, 1200 km breed, zich uit strekkend over de gehele pool. Op 14 sep tember was de wolk verdwenen. Er waren dit jaar slechts kleine plekken groen te zien op Mars, terwijl men vroeger wel helder groen had gezien over uitge strekte gebieden. Hieruit leidde men af dat het een droog voorjaar geweest was. Wegens zijn benoeming tot burgemeester van Beverwijk zal de heer J. G. S. Bruins ma als burgemeester van Bolsward officieel afscheid nemen in een op 28 december a.s. te 14.30 uur te houden raadsvergadering. De Bond van Nederlandse Handelaren in Brandstoffen verzoekt met het bestellen van brandstoffen niet tot het laatste mo ment te wachten, maar dit zo vroegtijdig mogelijk te doen, teneinde het bezorgen van kolen met een minimaal gebruik aan benzine mogelijk te maken. Zeeland" op de pier De 2400 pk sterke „Zeeland" liep om twee uur op de IJmuidense noorderpier. Door een technische storing in het hart van het schip werd de sleper lamgeslagen en dreef, opgestuwd door de vloedstroom en zuidwesterstorm, tegen de noorderpier. De „Cycloop", die nog niet buiten was, keerde onmiddellijk terug en trachtte, ach teruit draaiend, vast te maken. Deze po ging van de „Cycloop" faalde helaas. Kwart over twee werd het toen er weer wolkjes uit de schoorsteen van de „Zee land" kwamen. De motor draaide weer. maar, bevreesd voor ontzette platen aan het voorschip, moest kapitein De Koe het besluit nemen terug te varen naar de stei ger bij de Zuidersluis. Hij maakte de „Cy cloop" duidelijk dat dit schip naar de „Sta tendam" kon vertrekken. Pompen en duikuitrusting werden ge reed gemaakt en de „Zeeland" werd bij voor- en achterschip aan een uitvoerige inspectie onderworpen,. In de machineka mer wist men onder leiding van de chef der technische dienst, de heer F. Jonkman, de installatie weer bedrijfsklaar te krijgen. De inspectie wees uit, dat de „Zeeland' weer naar zee kon. DOOOOOXXXX)CX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXX)OOOOOOOOOC< f Met hun ervaren stuurlieden, marco- nisten, machinisten, matrozen en an- 8 8 dere opvarenden van de sleepboten van 8 Bureau Wijsmuller hebben zeven kapi- 8 8 teins het met vijf sleepboten gepres- 8 8 teerd om de gloednieuwe „Statendam" 8 terug te brengen naar Schiedam, de' 8 plaats waar de scheepswerf „Wilton j 3 Feijenoord" is gevestigd en waar gis- 3 8 teren grote verslagenheid heerste. De 8 i IJmuidense kapiteins, die het werk gis- 8 3 teren opknapten, waren: M. de Koe, 8 8 „Zeeland" (2400 pk.). A. Broek, „Titan" 8 8 (1200 pk.). T. Hoek en O. Edelenbosch, 8 „Cycloop" (1200 pk). A. v. d. Wiele, 8 „Nestor" (600 pk.). M. Koster en J. de <5 8 Koe „Hector" (600 pk.). '^X)0000(xxdooooooooooooooociC)OOOOOOOOC)00OOOOOOOOOOOOOOOOOO Door de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, is zater dag aan de Koninginneweg 83 in Haarlem, een bondsbureau op feestelijke wijze in gebruik genomen. De heer J. P. Weyburg, voorzitter van de K.N.B.R.D., werd bij deze gelegenheid tot erelid van de bond be noemd. Voorafgaande aan de officiële opening werd in een zaal van het Krelagehuis in Haarlem een druk bezochte feestvergade- ring gehouden, onder leiding van de heer J. P. Weyburg. Na een kort welkomstwoord gaf de voorzitter een korte uiteenzetting van de totstandkoming van het bonds bureau en memoreerde dat dank zij een subsidie van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen het mo gelijk was geworden het bondsbureau in te richten en een gesalarieerde kracht aan te stellen, waardoor het gehele bondsapparaat onder één dak kon worden gebracht en de bondswerkzaamheden vlotter kunnen wor den afgehandeld. De heer R. J. Rohlfs, secretaris van de Technische Commissie, deelde mede, dat op 18 mei 1957 de jaarlijks bonds E.H.B.O.- wedstrijden in Utrecht zullen worden ge houden. De heer Van de Mye memoreerde de ver diensten van wijlen dr. Varenkamp, die de stoot had gegeven de gevaren van de zee te onderzoeken, zodat de zee thans geen ge heimen meer voor ons heeft. De heer J. W. van Gemen, één der mede oprichters van de bond, thans ere-voor- zitter, liet vervolgens in korte bewoordin gen de ruim 39 afgelegde jaren de revue passeren, waarna de heer C. van Gelderen, vice-voorzitter van de bond, memoreerde dat de heer J. P. Weyburg bijna tien jaar geleden tot voorzitter werd gekozen. Hij schetste hierbij de vele werkzaamheden door hem in deze functie voor de bond ver richt en deelde mede, dat besloten was de heer Weyburg het erelidmaatschap van de bond aan te bieden, waarna hij hem ver zocht deze onderscheiding wel te willen aanvaarden, hetgeen de heer Weyburg vol gaarne deed. Na de feestbijeenkomst begaven allen zich naar het perceel aan de Koninginneweg 83 in Haarlem. Nadat het interieur was be zichtigd, werd in de stromende regen door de heer J. W. v. Gemen een bronzen naam plaat aan de gevel onthuld. Binnen werd nog een elektrische klok, verwerkt in een reddingsboei, aan de voorzitter overhan digd, waarmede het officiële gedeelte van de inwijding van het bondsbureau was ge ëindigd. Tilburg. Katholieke Economische Hoge school. Kandidaatsexamen economische we tenschappen: L. van Gasselt, Venlo; J. Le- jeune, Den Bosch; G. Linden, SomerenJ. Crebolder, Eindhoven; H. v. d. Borg, Apel doorn; J. Derckx, Meyel; P. Jacobs, Herten; J. Roelandschap, Arnhem. Kandidaatsexa men sociale wetenschappen: C. Leyten, Eind hoven; pater J. van Velzen, Wateringen; H. Veraart. Kerkrade. Doctoraal examen econo mische wetenschappen: A. de Gouw, Zeven bergen; P. Mingei, Gronsveld; W. Kimman, Tilburg; B. Pierik, Terborg. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doc toraal examen geschiedenis: W. G. Heeres, Amsterdam. Doctoraal examen sociale aard rijkskunde: H. C. E. Wouterlood van Does burg, Lekkum; met lof A. P. Witlox, Maas tricht. Dctoraal examen aardrijkskunde: mej. A. Hootsen, Amsterdam; met lof mevr. J. R. DriessenBruining, Den Haag. Kandi daatsexamen phys. aardrijkskunde: D. A. Porrenga, Amsterdam. Nijmegen. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld: „De aanleg van de straatweg 's Her togenbosch-Best als deel van de verbinding met Luik (1740—1745)" de heer F. E. M. Vercauteren te Waalwijk. Leiden. Doctoraal examen. Romaanse taal- en letterkunde: W. H. van der Gun, Den Haag. ADVERTENTIE O Evenmin als 'n winkelier kan raden, welk merk shag U wilt, evenmin weet hij, welk vloei U wenst. Zèg welk vloei U hebben wilt en noem het merk met naam. Vergeet niet, dat 'n paar centen aan vloei voor heel wat geld aan shag bederven kunnen! Vraag daarom het 3x betere Mascotte-vloei. Dèn pas komt Uw shag echt aan zijn trek. ro'tk eter Pbkt 6, eter br, endt b, 'eler OM DE PRIJSONTWIKKELING in de hand te houden en prijsverhoging te beperken tot het onvermijdelijke, dienen de werkgeversorganisaties er voor in te staan, dat de genoemde loonsverhogingen en andere verbeteringen in het algemeen niet in de prijzen zullen worden doorberekend, zo verklaarde de voorzitter der Katholieke Arbeidersbeweging de heer J. A. Middelhuis op het heden in Utrecht begonnen congres der K.A.B. Niet uitsluitend de loonsverhogingen van dit jaar zijn de oorzaak van de huidige moeilijkheden, zei de heer Middelhuis; die klanken zijn de laatste tijd nogal eens vernomen, maar daarbij worden meestal verzwegen de grote belastingverlagingen van 1955, waardoor circa 500 miljoen gulden meer vrij kwam voor bestedingen en waarvan stellig niet het grootste deel in de arbeiders gezinnen terecht kwam, aldus de K.A.B.-voorzitter. De grote belastingverlagingen en be lastingfaciliteiten van 1955 en de loons verhogingen van 1956 hebben samen de bestedingen aanmerkelijk opgevoerd. In dien de gestegen lasten van het bedrijfs leven geheel of gedeeltelijk zouden wor den doorberekend in de prijzen, dan zou volgens hem een afwentelingspolitiek in het leven worden geroepen, waarbij door middel van prijsverhogingen aan de werk nemers weer een deel of misschien wel ge heel de welvaartsverruiming zou worden ontnomen en loonacties niet zouden kun nen uitblijven, aldus de heer Middelhuis. werkgeversvertegenwoordigers hebben te vens de moed gehad, medewerking te ver lenen aan maatregelen, die niet bij alle leden van hun verenigingen in goede aarde zullen vallen. Des te meer verdient hun houding respect, aldus de heer Middelhuis. Wat de opmerkingen betreft over de „weg terug", verwees hij naar datgene wat hij al eerder heeft gezegd over de laagst betaalden. Er is bij de K.A.B. volledig be grip voor deze moeilijkheden en noden, maar „de weg terug" noemen vond de de voorzitter onjuist want er is juist sprake van de weg van de sociale vooruitgang.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5