Feijenoord bleef leiding behouden zeer krappe zege op Eindhoven na Stormvogels legde in eerste helft grondslag voor zege VSV behield tegen Alkmaar geruime tijd een voorsprong Vlak voor tijd ontging RCH overwinning op Volendam Ajax had weinig in te brengen en verloor kansloos van Fortuna De uitslagen Eén doelpunt was beslissend bij Haarlem-Graafschap In eredivisie van het betaalde voetbal NAC herstelde zich met gelijk spel tegen Enschedé Rigtersbleek-aanvallers schoten onnauwkeurig i|i Alkmaarders maakten kort voor tijd gelijk Veld was vrijwel onbespeelbaar Al na vijf minuten stond RCH voor Acht goals Te kort Dure strafschop Eerste divisie Verenigde Staten in finale om de Davis-cup MTK terug naar Hongarije Mm Enschedese Boys-speler brak rechterbeen Spelers Theole wilden niet verder spelen Ruwe wedstrijd gestaakt Profs intelligenter dan publiek KNVB schrijft minister over het zondagrijverbod Italiaanse Wielerbond vraagt een onderzoek Men zou Harris gepoogd hebben om te kopen Hongaarse zwemster zal in Argentinië blijven V MAANDAG 17 DECEMBER 1956 In de eredivisie van de afdeling betaald voetbal van de KNVB zijn zondag weer enkele niet verwachte resul taten bereikt. Zo leed Ajax op eigen veld een volkomen verdiende nederlaag tegen Fortuna en slaagde Amster dam er in tegen Rapid 'n meer dan redelijk gelijk spel te bereiken. BW, dat in de laatste weken door haar verrich tingen zo de aandacht trok, snoepte voorts Sparta op Spangen een puntenverdeling af, terwijl NAG zich goed herstelde van de verrassende grote nederlaag van ver leden week tegen BW en Enschedé niet verder liet In Amsterdam was Ajax in de eerste helft duidelijk de mindere van Fortuna, dat in de aanval bijzonder gevaarlijk was. En de supporters van de thuisclub mochten nog blij zijn dat het bij de rust nog maar twee-nul in het voordeel van de tegenstan ders was. Die twee goals werden gescoord door Carlier uit een voorzet van Angenent en de spil van Ajax, Anderiessen, die een voorzet in eigen doel werkte. Na rust ging de strijd meer gelijk op, maar de verdediging van Fortuna gaf geen krimp, ondanks het dikwijls voortreffelijke werk van de Amsterdamse aanvalsleider Blejjenberg. Fortuna streefde door deze zege Ajax op de ranglijst voorbjj. komen dan eeneen. PSV, dat het aan het begin van het seizoen zo bar slecht speelde, werkte zich weer verder omhoog via een verdiende overwinning op NOAD, dat uitermate wisselvallig blijft spelen. De clubs uit Haar lem en omgeving, die in de eerste divisie opereren, deden het zonder uitzondering goed. VSV behaalde een gelijk spel tegen het sterke Alkmaar, Haarlem versloeg De Graafschap, Stormvogels bleef Rigtersbleek de baas en RCH voorkwam een nederlaag in en tegen Volendam. Het had zelfs bijna gewonnen. EDO speelde niet. JOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOf Ere-divisie: Rapid-Amsterdam 22. MVV-Elink- wijk 20. EindhovervFeijenoord 0—1. GVAV-Willem II 5—3. Sparta-BW 3— 3. NACEnschedé 11. NOAD-PSV 2 3. Ajax-Fortuna 02. DOS-VW 13.ft 8 Tegen Enschedé was NAC in de eerste helft veel sterker maar het kwam niet tot scoren omdat het enerzijds te onbesuisd omsprong met de kansen en anderzijds weinig geluk had. Busschers en. Odenthal konden tal van malen op of vlak voor de doellijn redding brengen toen hun keeper Van der Wint al verslagen was. Tegen de verhouding kwam Enschedé in de eerste helft voor door een goal van Lenstra. Een kwartier na de hervatting maakte Hoogen- huizen gelijk nadat Van der Wint de door Canjels ingeschoten bal had weggewerkt. De Enschedé'ers kwamen daarna fel opzet ten, maar de stand bleef een-een. Vooral ook dankzij goed werk van onder andere Kuys en Storimans. Rapid stond tegen Amsterdam bij rust in een vrijwel gewonnen positie. Het had twee goals gescoord en was over alle linies sterker geweest. Doch toen Vroomen na rust een fout maakte waardoor Feijen de stand op twee-een kon brengen., kwam de spanning terug. Na 25 minuten werd het gelijk door Baselaar en slechts met kunst en vliegwerk kon Rapid daarna een neder laag voorkomen. Zo kreeg Amsterdam twaalf corners te nemen, maar een doel punt ontstond er niet uit. De toeschouwers bij GVAV-Willem II zagen niet al te veel goed voetbal, maar wel een behoorlijk aantal goals: acht stuks in getal. Na vijf minuten al scoorde De Grooth voor de thuisclub en ook daarna bleven de GVAV'ers de toon aangeven. Na een kwartier spelen maakte doelman Feijit een fout en zo kon het door Hellinga twee nul worden. Na al weer een fout van Feijt kon De Grooth de stand op drie-nul bren gen. Van Roessel bracht daarna de rust stand op drie-een. In de tweede helft lie pen de Groningers door De Grooth uit tot vier-een, waarna weer Van Roessel scoor de. De Koe bracht uit een strafschop de stand op vijf-twee, waarna Brooymans de eindstand op vijf-drie bepaalde. Elinkwijk hield het in Maastricht tegen MVV 81 minuten vol de stand gelijk te houden. Keeper Van der Schilden voor kwam tal van zeker schijnende doelpunten en groeide tot een grote vorm. Toch leden de Utrechtenaren nog een nederlaag. Ne gen minuten voor tijd scoorde Koenen na dat Verdonschot was doorgebroken en vier minuten voor tijd bracht Vroemen de stand op twee-nul zonder dat Elinkwijk nog iets in te brengen had. DOS, dat het grootste gedeelte van de wedstrijd tegen VW, veel sterker was, leed desondanks een nederlaag. En dat vooral omdat het tegen de vrij sterke ver dediging van de VW'ers te kort speelde. DOS kwam in de eerste helft voor door een goal van Van der Linden na een zeer fraaie combinatie met Luiten, maar nog voor half-time bracht Snijders de partijen op gelijke voet. In de tweede helft was DOS vrijwel ook steeds weer sterker, doch VVV scoorde twee maal door de jeugdige Sleven en stond die voorsprong niet meer af. PSV begon tegen NOAD in Tilburg al goed doordat Fransen al na vijf minuten scoorde. Het had daarna gemakkelijk drie of vier-nul kunnnen zijn als niet de aam- vallers van. PSV zo slecht geschoten had den bij de vele kansen die zij kregen. Na rust werd NOAD met de wind in de rug veel sterker, maar PSV scoorde door Dillen. Meijer bracht daarna wel alle span ning terug, maar Brusselers maakte aan die spanning weer een einde: een-drie. Van Osch bracht uiteindelijk de stand op twee drie. De storm heeft de wedstrijd Eindhoven— Feijenoord nadelig beïnvloed. Van goed voetbal was slechts zelden spirake. Zelfs met de wind in de rug produceerden de Rotterdammers maar een pover spelletje, waar tegenover Eindhoven niets van be tekenis stelde, want de voorhoede der Eindhovenaren kon niet door de defensie der Rotterdammers heenbreken. Een strafschop - vroeg in de eerste helft toe gekend - bleek beslissend. Kerkum strafte een geval van hands af met een onhoud bare kogel. Eindstand 0—1. Een gelijkopgaande strijd, fel en harts tochtelijk, hebben Sparta en BW in Rot terdam gevoerd. Na zes minuten doel puntte Bosselaar voor Sparta. Negen mi nuten later leidde Sparta al met twee- nul door Geel. Maar BW speelde toch lang niet onverdienstelijk en zorgde tien minuten voor rust voor een doelpunt, dat de verhouding beter weergaf. Heymans was de maker. Quaadvliet scoorde vijf minuten na rust reeds de gelijkmaker. Ja, BW kwam zelfs voor te staan. Kerssens kopte raak in de negenentwintigste minuut. Een zeker houdbaar schot van Van Ede liet Saris echter tien minuten voor het einde rustig gaan en zo kwam Sparta dan toch nog met BW gelijk. Feyenoord MW Enschedé Fortuna Ajax NAC VW Rapid NOAD PSV Sparta DOS GVAV Amsterdam Elinkwijk BW Willem II Eindhoven 13 13 11 12 12 13 12 12 12 13 13 12 12 12 13 12 12 13 3 2 3 1 0 4 0 2 4 0 4 0 4 4 1 2 3 3 19 18 17 17 16 16 14 12 12 12 12 10 10 10 9 8 5 5 34—19 24—14 33—14 32—19 27—20 23—26 20—19 26—26 17—18 28—27 26—28 29—30 18—19 17—25 21—30 24—31 23—32 8—32 In de eerste divisie A bleef ADO aan de kop van de ranglijst na de zege op Wage- ningen, die uiterst moeizaam tot stand kwam. De Wageningers kwamen in de eer ste helft voor door Van der Weerd, maar nog voor rust hadden Schuurmans nadat Theo Timmermans een strafschop had ge mist, waaruit de Wageningse doelman de bal wegsloeg en Clavan de stand op twee-een voor de Hagenaars gebracht. Vlak voor de rust miste Timmermans an dermaal een strafschop. In de tweede helft stelde Timmer de zege voor de ADO'ers veilig. VSV kwam er door het gelijke spel te gen Alkmaar iets beter voor te staan, ter wijl voor Haarlem weinig of niets aan de situatie veranderde. De stand is: ADO L'mburgia Alkmaar Xerxes Haarlem Helmondia Volewijckers KFC SVV HVC Wageningen Roda Sport Graafschap VSV DWS Emma Blauw Wit liep in de eerste divisie B weer verder uit. Het versloeg zelfs Excel sior op eigen veld na doelpunten van Koe- kebakker in de eerste helft, waarin de Am sterdammers veelal duidelijk de minderen waren geweest, en Bommels erna. Voorts verloor tot grote vreugde van Blauw Wit Hermes DVS in Dordrecht van DFC en speelde RCH gelijk in en tegen Volendam. De stand in deze afdeling is: 11 8 3 0 19 43—12 11 7 3 1 17 22— 8 11 5 5 1 15 26—19 11 5 4 2 14 19—13 11 4 5 2 13 20—13 11 4 5 2 13 19—16 12 4 5 3 13 23—21 10 5 2 3 12 20—21 12 3 5 4 11 16—17 10 3 4 3 10 21—20 12 2 5 5 9 17—24 12 4 1 7 9 20—28 12 2 5 5 9 11—18 10 2 3 5 7 14—20 13 2 2 9 6 12—31 11 1 1 9 3 12—34 Blauw Wit 12 10 0 2 20 37—14 Volendam 10 6 3 1 15 27—16 HDVS 11 7 1 3 15 27—16 RCH 11 5 5 1 15 21—12 Excelsior 11 5 4 2 14 19—15 DFC 12 6 2 4 14 32—27 SHS 12 4 6 2 14 25—24 Sittardia 11 6 1 4 13 32—23 Stormvogels 11 3 6 2 12 17—19 Rigtersbleek 11 4 3 4 11 22—22 Vitesse 11 4 2 5 10 20—18 Helmond 11 4 1 6 9 23—26 EDO 12 3 2 7 8 13—24 EBOH 11 2 I 8 5 15—31 AGOW 12 1 2 9 4 16—36 Fortuna (VI.) 11 0 1 10 1 12—35 Eerste divisie A: SW-DWS 1—0. VSV-Alkmaar 1— 1. ADO-Wageningen 31. Haarlem- Graafschap 10. Volewijckers-Xerxes 13. Limburgia-Roda Sport 41. Eerste divisie B: EBOH-AGOVV 2—1. Vitesse-SHS 4 ft -1. Helmond-Fortuna (VI.) 42. Vo- ft lendam-RCH 22. Rigtersbleek-Storm- ft vogels 02. Blauw Wit-Excelsior 20. 8 DFC-HDVS 3—2. ooooooooocooooooooooooooocxxxxxx>ooooooooooooooooooooooa De Davis Cup-ontmoeting Ver. Staten India (Interzone finale), welke in Perth werd gehouden, is in een vier—een overwinning voor de Amerikanen geëindigd. In het derde enkelspel won Krishnan (India) van de jonge Amerikaan Green met de cijfers 75, 64. 6—3. Het vierde enkelspel eindigde in een Amerikaanse zege: Giammalva (V.S.) versloeg Kumar (India) met 63, 64, 63. Op 26, 27 en 28 december a.s. zal het team van de Ver. Staten in de Challenge Round uitkomen tegen de Cup-houder, Australië. Deze ontmoeting wordt in Adelaide gespeeld. De voetbalclub M.T.K. uit Boedapest heeft in Freiburg met 51 gewonnen van Freiburg. De ruststand was 30. De Hon gaarse overwinning kwam zonder veel in spanning tot stand. Midvoor Hidegkuti scoorde drie doelpunten. De twee andere Hongaarse doelpunten kwamen op naam van Kovacs en Sandor. Woensdag spelen de Hongaren nog een lichtwedstrijd in Frankfort, waarna ze naar Hongarije zullen terugkeren. Het is geen grootse wedstrijd geworden in Enschedé tussen Rigtersbleek en Storm vogels. En dat kon ook haast niet anders, aangezien er een harde wind over het veld stond. Stormvogels won verdiend, dankzij een betere spelopvatting, meer technische vaardigheid en een betere tactiek. De IJmuidenaren legden in de eerste helft de grondslag voor de zege, want toen werden de twee doelpunten gemaakt. In tegenstelling tot Rigtersbleek, dat de bal dikwijls te hoog hield, plaatste Storm vogels de bal vaak over de grond. Alleen het tempo was te traag om van een leven dige, strijd te kunnen spreken. De rechter vleugel Van der MeerJ. Snoeks was ver reweg het gevaarlijkste en gaf met snelle aanvallen wat kleur aan het geheel. Het De DOS-speler Lammers, belaagd door Lamberts van VVV, brengt het Venlose doel in gevaar. De VW'ers v. d. Hurk, Gubbels, keeper Swinkels en Nas kijken toe, klaar om in te grijpen. <88. 4M. mÈ f 'V Haarlem en De Graafschap hebben de vijfentwintighonderd toeschouwers zondag geen enkel moment werkelijk goed voetbal kunnen voorschotelen. Dit kwam uiteraard in de eerste plaats door de harde storm, die van doel tot doel stond, maar ook door de dikwijls gebrekkige technische kwaliteiten van vele spelers die de bal juist hoog door de lucht speelden wanneer men beter laag langs de grond had kunnen plaatsen. Dat Haarlem uiteindelijk met éénnul won is uiteraard bijzonder plezierig voor de rood- broeken maar werkelijk verdiend kan men i deze zege beslist niet noemen vooral niet j wanneer men bijvoorbeeld denkt aan het schot van Meyers tegen de paal en een schot van Kluin hard tegen de lat. Al met al zou een gelijkspel de verhouding in het veld beter hebben weergegeven. Hoe het ook zij, Haarlem was in de eer ste helft iets sterker hetgeen natuurlijk door de wind kwam die de roodbroeken in de rug gekozen hadden, maar tevens door de nieuwe opstelling waarbij Jacob weer eens een plaats op de rechtervleugel had gekregen en waarbij Tielrooy in de voor- I hoede was opgenomen. In de middenlinie i stond nu Kors die als taak had gekregen j de watervlugge Meyers te schaduwen; een opdracht waaraan hij zich met voorbeeldige j ijver heeft gehouden. De kleine Graaf- schapspeler kon geen pas verzetten zonder Kors vlak bij zich te houden en juist op het moment dat Kors bijzonder vermoeid begon te raken en af en toe in de wedloop met Meyers meters tekort kwam, toen kreeg Meyers er genoeg van. Hij bepaalde zich tot het geven van een enkel voorzetje maar werkelijk gevaarlijk werd hij toch niet meer. In de eerste helft was hij dat wel, want toen schoot hij uit moeilijke positie in de dertiende minuut hard tegen de paal. Haar lem reageerde daar fel op maar ondanks enkele gevaarlijke ogenblikken voor het doel van Marskamp bleef de score tot de rust blank omdat de Haarlemmers de juiste combinatie nog niet konden vinden. VSV heeft Alkmaar een gelijk spel weten af te dwingen en op zich zelf mag dit een verdienstelijke prestatie heten. Maar toch heeft het spel der ditmaal in het blauw gestoken rood-witten geen algehele bevre diging kunnen schenken. Vooral de voor hoede telde meer zwakke dan goed bezette plaatsen. Het zwakste aanvalsspel vertoon de wel rechtsbinnen Planken. Ook het spel der bezoekers bereikte geen grote hoogte en menigeen vroeg zich dan ook af, hoe de Alkmaarders aan zo'n hoge plaats op de ranglijst kwamen. Van hun technische kwa liteiten noch van begrip van spelopbouw hebben we bij de Alkmaarders veel kunnen ontdekken. Het begin gaf niet veel boeiends te zien. De spelers spanden zich geweldig in, doch bereikten maar weinig. Pas na een kwartier kwam er iets meer spel in en toen kreeg Snabilie aanstonds een gevaarlijk schot van Bredeveld te keren. Het Alkmaarse doel verkeerde het meest in gevaar en na een vliegend schot van Schoon scheelde het maar een haar, of VSV had de leiding gehad. In de dertigste minuut stonden ook in dit opzicht de partijen weer gelijk. Toen kreeg Kaas op de rand van het strafschop gebied een vrije trap te nemen. Zijn hard schot kwam via een VSV-verdediger bui ten Geerlofs' bereik tegen de lat terecht. Wat bij de VSV-aanvallen opviel, was dat Sybers zo weinig i,n het spel betrokken werd. Deels kwam dit door het vrij zwakke spel van Planken. Tien minuten voor de rust was Den Oude Schuyt echter te vlug af, waarna hij Snabilie met een machtig schot passeerde (10). Alkmaar beet even fel terug en slechts een snelle reactie van Geerlofs voorkwam de gelijkmaker van Klaas Smit's voet. Gesteund door de wind zat Alkmaar na de thee aanstonds voor de VSV-veste, waar de verdediging al direct voor veel heter vuren kwam te staan dan de gehele eerste helft 't geval was geweest. Uit een voorzet van Klaas Smit kopte de actieve Buys de bal schitterend in, doch Geerlofs verrichtte de redding van z'n leven. VSV moest het van snelle uitvallen heb ben. Hierbij onderscheidde Sijbers, die nu meer in het spel betrokken werd, zich nog al eens. Maar de benauwdste ogenblikken bleef het VSV-doel beleven, waar Geerlofs echter uiterst betrouwbaar was en ook de overige verdedigers zich geducht weerden. Zeven minuten voor het einde maakte Alkmaar gelijk door toedoen van Kaas en na een absoluut verkeerde kijk op diens schot-van-grote-afstand door Geerlofs (1—1). Jacob in duel met keeper Marskamp. Na de rust kwam De Graafschap met een volkomen door elkaar gegooid elftal in het veld hetgeen Haarlem echter toch niet kon beletten nu tegen de wind in sterk in de aanval te gaan. In de dertigste mi nuut was het eindelijk raak. Flens zwenkte naar rechts, gaf met de wind mee een uitstekende voorzet die door Groene- veld gestopt werd, waarna Ketting de bal Inschoot (éénnul). De Graafschap heeft vervolgens alles in het werk gesteld om althans nog een gelijk spel te behalen. De gasten beschikten wel iswaar over een vrij hechte achterhoede, maar de voorhoede miste elke homogeni teit. Vooral gedurende de laatste tien mi nuten werd het nog eventjes benauwd voor de Haarlemmers, maar Laan en vooral Oepkes, die elke week beter gaat spelen, konden in samenwerking met De Voogd en Snijders het gevaar steeds weer keren. De rechtsbuiten van Enschedese Boys, Langwagen, heeft in de wedstrijd Ensche dese BoysLeeuwarden (tweede divisie A, betaald voetbal) bij een botsing het rech terbeen gebroken. Deze speler, die uit Duitsland komt, is pas sinds kort hersteld van een ernstige verwonding aan één van de ogen, tengevolge waarvan zijn gezichts vermogen is verminderd. Er was geen sprake van ruw spel. Het ongeluk was te wijten aan een ongelukkige samenloop van omstandigheden. was aan de snelle rechtsbuiten, die de bal ver opbracht, te danken dat Snoeks na ruim twintig minuten van dichtbij een on houdbare treffer kon plaatsen (nul-één). Mede dank zij beter middenveldspel bleef Stormvogels voor de rust gevaarlijker en toen de verdediging van Rigtersbleek een fout maakte, kwam De Boer vrij en bracht met een schot de stand op nul-twee. De verdediging van Stormvogels hield de aanval van Rigtersbleek aardig in toom. Trooster, ook nu weer aanvalsleider bij Rigtersbleek, had met zijn geringe tech niek tegen H. Snoeks weinig in te brengen. Het gevaarlijkst was hij bij een vrije trap, maar de Rigtersbleek-middenvoor schoot de bal hard in de grote kluwen IJmuidense spelers, die het doel afschermde. In de tweede helft had Stormvogels wel wat meer te stellen met Rigtersbleek, dat toen veel actiever was. Albers had bijna succes, maar hij schoot hard en laag tegen de paal, hetgeen Van der Meer hem even later aan de overzijde nadeed. Troosters mooiste kans kwam, toen hij toch eenmaal langs H. Snoeks stormde. Doch zijn schot ging langs de snel uitgelopen De Graaf naast. Stormvogels scheen de zaak tenslotte weer in handen te nemen, maar ook in de ver dediging van Rigtersbleek bleef men de situatie meester. Groot trof nog eenmaal het houtwerk, maar dat was alles wat het slotoffensief van de IJmuidenaren op leverde. Na een incident, waarbij het gehele elftal van Theole uit protest het veld had verlaten, weigerden zondag vier Tielse spelers hard nekkig de strijd te hervatten. Daardoor moest de ontmoeting Quick (Nijmegen) Theole voor de oostelijke tweede klasse B vier minuten voor het einde bij de stand 21 voor Quick worden gestaakt. Velen van de ruim zesduizend toeschou wers hadden tevoren al incidenten ver wacht, omdat de verhouding tussen beide clubs niet te best is. In de eerste helft ver liep het duel vrij redelijk, doordat de Anhemse scheidsrechter Vorselman een be hoorlijk overwicht bleef behouden. Nadat bij de stand 11 aan de tweede speelhelft was begonnen, kwamen er al gauw minder prettige situaties. Vooral de Tielse verde diging speelde onbesuisd en verscheidene malen werd een Nijmegenaar tegen de grond gelopen. Tot ernstige moeilijkheden kwam het na een botsing tussen een Theole-back en de rechtsbuiten van Quick, toen beide spelers tot een soort boksduel overgingen. Een menigte mensen stroomde het veld op om „assistentie" te verlenen. Dank zij snel in grijpen van politie, een aantal aanwezige militairen en bestuursleden, werd een al gemene vechtpartij voorkomen. De Theole- spelers waren inmiddels zo opgewonden ge raakt, dat zij het veld verlieten. Quick bleef binnen de lijnen. Geruime tijd is er onderhandeld over het voortzetten van de strijd. Vier van de elf Tielse spelers bleken niet te vermurwen, zodat de heer Vorselman niet anders over bleef dan de wedstrijd te staken. Van zijn scheidsrechtersrapport zal veel afhangen met betrekking tot de maatregelen, die de KNVB ongetwijfeld gaat treffen. ADVERTENTIE BRIXON COSTUUM3 ƒ124 ƒ184 Alléén bij Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem OP EEN VELD, dat normaal gesproken afgekeurd had moeten worden, is RCH er bjjna in geslaagd Volendam de eerste nederlaag in eigen huis sinds twee jaar toe te brengen. Tot twee minuten vóór het laatste fluitsignaal stond de Racing namelijk met tweeéén voor. Toen zette Steur een voorzet van invaller midvoor Smit in de gelijkmaker om. Dat het tussen beide pretendenten voor de bovenste plaats geen goede wedstrijd is geworden ligt, gezien de abnormale terreinomstandig heden, voor de hand. Reeds in de morgenuren leek het vast te staan, dat de ont moeting geen doorgang zou vinden, doch de hoofdconsul van de bond besliste anders. Met het motief, dat Volendam anders te veel achterop zou raken voor wat betreft het aantal gespeelde wedstrijden, werden de tweeëntwintig spelers het bar slechte veld opgestuurd. Volendam, dat tegen de straffe wind in begon, zette onmiddellijk een hevig offen sief in, waarbij de agressieve midvoor Tol bijna succes boekte. RCH begreep, dat aanvallen nog steeds de beste verdediging is en dit leidde na vijf minuten spelen tot de eerste voltreffer, gescoord door Van Braam (nuléén). Erg moeilijk kwam dit doelpunt overigens niet tot stand, aange zien de gehele defensie van Volendam de mening was toegedaan, dat Van Braam buitenspel stond. Deze tegenvaller inspireerde Volendam tot onstuimige tegenaanvallen, die na een kwartier succes opleverden. Van zeker der- >pOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO(XX>COOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOO' Rijks-psychologen, die een onderzoek 8 instelden onder de sportlievende Franse 8 bevolking, hebben ontekt, dat het in- telligentie-peil van de gemiddelde ft; Franse beroepsvoetballer aanmerkelijk hoger ligt dan van de mensen, die hun 1 prestaties op het groene veld aanschou- ft wen, dat wil zeggen van de gemiddelde Fransman. „Gewapend" met alle mid- ft delen, waarover zij beschikten, hebben'i de psychologen onder andere 108 spe- ft Iers van een dozijn profclubs getest. Het 8 onderzoek werd ingesteld om de schei- 8 dende voetballers te kunnen adviseren 8 bij het kiezen van een beroep, dat hun ft' rekening houdend met hun geschikt- ft heid het meeste succes kan opleveren, ft 00000000cxx)0000000000c)00000000000c300000000cxxx>00c5000000( De KNVB heeft zich in een brief gewend tot de minister van Economische Zaken, waarin te kennen wordt gegeven dat de in voering van het zondagrijverbod vooral voor de clubs op het platteland grote moei lijkheden veroorzaakt, ook van financiële aard, bij het vervoer van elftallen. De spe lers, die genoodzaakt zijn van openbare vervoermiddelen met overstappen gebruik te maken, zijn voorts veel langer onderweg. Het is duidelijk gebleken, zo schrijft de KNVB verder, dat op de drie afgelopen zondagen, waarvoor het rijverbod heeft gegolden, de publieke belangstelling voor de wedstrijden van het betaalde en het amateurvoetbal in een mate is teruggelo pen, die het ergste doet vrezen voor de financiële positie der voetbalclubs. Het is voor de clubs, waarin honderdduizenden jonge mensen in de gelegenheid worden gesteld de voetbalsport te beoefenen, nood zakelijk door middel van het publiek een groot deel der benodigde financiën te ver werven. De KNVB dringt er tenslotte bij de mi nister met klem op aan middelen te bera men om het mogelijk te maken het zondag- rijverbod op te heffen of zodanig te ver ruimen, dat het publiek zich onbeperkt kan recreëren, ook in passieve zin, waardoor de voetbalsport de noodzakelijke inkomsten kan verwerven, zoals dit in het verleden ook is geschied. tig meter afstand vuurde midvoor Tol zo'n hard schot af, dat het de voortreffelijk op dreef zijnde Van de Voort totaal verraste: éénéén. Goed gestuwd door Biesbrouck, die op de linkshalfplaats weer uitstekend werk liet zien, en gesteund door de straffe wind in de rug, poogde RCH opnieuw een voor sprong te nemen, hetgeen in de dertigste minuut lukte. Wederom had de Racing hierbij het geluk op haar hand, daar doel man Keizer de bal na een zacht schot van Brouwer tussen de benen liet glippen (één twee). In de tweede drie kwartier gaf Volen dam doorlopend de toon aan. De verdedi ging van RCH hield echter op voorbeel dige wijze stand, al waren de gastheren dan ook verschillende malen zeer dicht in de buurt van een doelpunt. Honout moest zich laten vervangen door Van der Lugt, terwjjl bij Volendam midvoor Tol na een ongelukkige botsing met Schoonenberg het veld ruimde voor Smit. Pas nadien vond RCH de inspiratie onder de zware druk uit te komen. Het derde doelpunt dat toen het meest in de lijn der verwachtingen lag, bleef echter uit. Het gelukte de thuisclub zelfs, op reeds ge noemde wijze de halve wist op te strijken, waarmee beide partijen overigens loon naar zwaar werken kregen. De president van de Italiaanse Wieier Unie, Angelo Farina heeft, na de wereld kampioen in de sprint Antonio Maspes te hebben gehoord, schriftelijk bij de Britse Wielerbond (National Cyclists' Union) ge protesteerd tegen de beweringen van Reg Harris in een Engels zondagsblad inzake een poging tot omkoping tijdens de jong ste wereldkampioenschappen in Kopen hagen. Tevens heeft de heer Farina de UCI verzocht een onderzoek in te stellen. Reg Harris had in de „Sunday Dispatch" van zondag 9 december verklaard dat hij in Kopenhagen bezoek had gekregen van twee Italianen die hem een som van 5 mil joen lire (ongeveer 30.000 gulden) hadden geboden indien hij beloofde zich in de sprintfinale door Maspes te zullen laten kloppen, wat hij weigerde. Geïnterviewd door het Franse sportblad l'Equipe zeide Harris dat hij niet bereid was de namen van de twee betrokken Italianen bekend te maken en dat Maspes geheel onkundig was gebleven van deze poging tot om koping. Kathleen Szöke, een van de zwemsters van de Hongaarse Olympische ploeg, heeft in Argentinië politiek asiel gekregen, zo werd in Buenos Aires verklaard. Met enkele leden van de Argentijnse Olym pische ploeg is zij uit Melbourne in Buenos Aires gearriveerd.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7