Zandvoortmeeuwen herstelde zich, grote zege van HFC Titel ereklasse bandstoten voor Zwollenaar De Kleine m Dames-team van Antilopen leed nederlaag tegen Te Werve Watervliet nam op eigen veld revanche op Haarlem DES versloeg Die Raeckse na veel spanning met gering verschil Van afwerking HVB-programma kwam zondag weinig terecht Fraaie overwinning van Schoten op Kennemers Haagse scheidsrechters waren niet onpartijdig De korfbalcompetitie In de HKB gingen geen wedstrijden door Finale werd slechtste partij van toernooi MAANDAG 17 DECEMBER 1956 DE TWEEDEKLASSERS De derdeklassers Onverwachte nederlaag van Ripperda tegen GDA Mimoun trekt zich terug uit de wedstrijdsport DE BASKETBALCOMPETITIE De vierdeklassers Fraaie overwinning van Bloemendaal op ASV Zaterdagvoetbal IJmuiden door Telefonia verslagen: 3-2 Bob Olin overleden Spaanse wielrenner Gelabert overleden DE VOLLEYBALCOMPETITIE Bestuur van KNSB trekt subsidievoorwaarden in „Hastings" zonder Russen HSG verslaat Den Dom Voetbal in Engeland Blackpool drong op tot derde plaats HFC heeft in de strijd tegen Holland een uitstekende partij voetbal laten zien. De zwak spelende gastheren hadden vrijwel niets in te brengen en HFC oefende dan ook voortdurend een krachtig overwicht uit. Reeds in de eerste minuut opende HFC de score na een fraaie aanval, waarbij Moolenaar na 'n combinatie met Bouwman deze speelde een opvallend goede wed strijd en Domhoff, inschoot. De Utrechtse defensie had de grootste moeite om de stormloop van HFC te door staan en binnen het half uur stond HFC op drie-nul door doelpunten van Domhoff en Jansen. Kort voor de pauze scoorde De Rijk tegen (drie-een) uit welk doelpunt de gastheren zoveel moed putten, dat HFC even in de verdrukking kwam. Doelman Van der Lee wist door voortreffelijk in grijpen evenwel verder onheil te voorko men. Zeven minuten na de rust schoof Moo lenaar uit een pass van Jansen de vierde treffer in het Utrechtse doel. Wel slaagde Van Alfen er in na een zwak moment in de HFC-verdediging de stand op vier-twee te brengen, maar onmiddellijk sloegen de blauwwitten terug. Een schot van De Nijs na aangeven van Moolenaar betekende twee-vijf en nadat Moolenaar nogmaals een pass gelanceerd had, was het Jansen, die het halve dozijn vol maakte. In de 22ste minuut ondernam De Nijs een solo-ren, waaruit hij de eindstand op twee-zeven bracht. Kort voor tijd werd Moolenaar bij HFC vervangen door Van Schouwenburg. Zandvoortmeeuwen-West Frisia Door een zege op West Frisia heeft Zand voortmeeuwen zich met een gelijk aantal punten als WB weer aan het hoofd van de ranglijst geschaard. In de eerste helft wogen de ploegen goed tegen elkaar op. Zandvoortmeeuwen, dat tegen de storm in speelde, nam al spoedig door Castien de leiding. Er ontwikkelde zich een spannende strijd, waarbij beide elftallen beurtelings ten aanval trokken. Bij een hoekschop op het Zandvoortse doel ontstond na ruim een half uur spelen de gelijkmaker. Het was Simons, die het leder met een kopbal in het doel deponeerde, een-een. Na de pauze was Zandvoortmeeuwen in de meerderheid. De aanvallen van de gas ten bleven echter gevaarlijk en de defensie Het is voor de derdeklassers uit Haar lem zondag een schrale dag geworden. EHS en Hillegom zagen hun velden afgekeurd resp. voor de wedstrijden tegen WSV en Wilhelmus, terwijl TYBB dte niet verwach te tijding ontving dat ook het WSB-terrein was afgekeurd'. Alleen Ripperda kwam dus in het strijd perk. Tegen het toch heus niet zo sterke GDA moest op eigen terrein een viertwee nederlaag worden geïncasseerd. Tot aan de rust ging het nog wel, al bleek toen al dat Ripperda ver beneden zijn vorm speelde. Maar in de tweede helft was het spel van de Haarlemmers bepaald slechts en de be zoekers wisten drie doelpunten aan het scoringbord te brengen, waarna Houtkamp eindelijk voor een tegenpunt zorgde. Het Holiandia werd eerst nog éénvier vooraleer Dreyer het tweede Haarlemse doelpunt scoorde. Maar verder kwam Ripperda niet en ver loor dus met viertwee. der geelblauwen moest dan ook geducht op zijn hoede zijn. De vooruitzichten voor de thuisclub kregen na 22 minuten een guns tiger aanzien, nadat Castien de score op twee-een had gebracht. Het Zandvoortse overwicht nam hierdoor in kracht toe. En kele goede kansen bleven ongebruikt, maar een minuut voor het einde maakte S. Wa ter aan alle onzekerheid een einde door de stand op drie-een te brengen. HBC-VVB HBC heeft tegen leider WB een fraaie prestatie verricht door de Velsenaren met drie-een te verslaan. De Heemstedenaren, die een grote dosis aan vechtlust ontwikkel den, lieten in de eerste helft een uitsteken de partij voetbal zien. Er was sprake van een constante meer derheid van de zijde der gecombineerden, die na een kwartier spelen de leiding ver overden toen Smit de bal doorspeelde naar Neeskens en deze met een welgericht schot doelman Nieuwenhuis het nakijken gaf, een-nul. HBC kreeg vervolgens enkele op gelegde kansen de voorsprong te vergroten. Deze bleven evenwel ongebruikt, maar ten slotte kwam de ploeg na een goed opge zette aanval toch op twee-nul. Ook thans ontstond het doelpunt na een combinatie tussen Smit en Neeskens, waarbij laatst genoemde opnieuw wist te scooren. Na de pauze ondernam WB diverse ge vaarlijke aanvallen. De defensie der Heem stedenaren kwam voor hete vuren te staan en de weer uitstekend op dreef zijnde doel man Willemse moest na twintig minuten het hoofd buigen voor een schot van Luit jes dat hem kennelijk verraste, twee-een. In de spannende en felle strijd bleef WB vooralsnog gevaarlijker. Met nog een kwar tier speeltijd slaagde De Klerk er echter in de stand voor HBC op drie-een te bren gen. WB liet toen de moed zakken en de HBC'ers konden hun voorsprong zonder grote inspanning aan krachten handhaven. Bij WB werd Bruynzeel na rust vervan gen door Hoek. Vogel viel bij HBC in voor Goossens. Schoten-De Kennemers Schoten is in de strijd met De Kennemers weer eens goed voor de dag gekomen en be haalde een volkomen verdiende drie-twee overwinning. In de eerste helft had Schoten het voordeel van de wind en zette menige goede aanval op. Toch kreeg de thuisclub het eerste doelpunt practisch cadeau, want bij een der aanvallen was de Kennemers- spil Brethouwer zo in het nauw gedreven, dat hij de bal achter zijn eigen doelman Tijms plaatste, één-nul. Van dit voordeeltje wilde Schoten blijk baar niet profiteren, want hetzelfde spel letje herhaalde zich kort daarna aan de overzijde toen Hogendijk zo vriendelijk was de bal achter zijn doelman te trappen. Schoten was evenwel de betere ploeg en i nog voor rust gelukte het Van Oosten met een kopbal de thuisclub opnieuw de lei ding te geven. Na de thee waren de bezoekers in het algemeen sterker, maar hun aanvallen oogstten weinig succes, omdat spil Geurts bij Schoten de Wijker binnenpelers steeds te vlug af was. Het goede werk van de Wijkerlinksbuiten Mosk kwam dan ook niet tot zijn recht. Inmiddels waren de Sehoten-aanvallen gevaarlijker en toen Pelser een goede voorzet lanceerde, kon Van Oosten de stand op drie-één brengen. Even voor tijd had De Kennemers zo waar nog succes, dank zij een doelpunt van Minneboo, maar zulks bracht de Schoten- ploeg niet in verlegenheid en bij het eind signaal was de stand nog steeds drie-twee voor Schoten. Alain Minoun, de winnaar van de marathon in Melbourne, zal niet meer in grote inter nationale wedstrijden uitkomen. In een ge sprek met een verslaggever heeft hij o.m. verklaard: „Mijn loopbaan is in Melbourne met een triomf geëindigd. En aangezien ik niet de kans wil lopen dat het afscheid be dorven wordt door een nederlaag, zoals aan Zatopek is overkomen, trek ik mij voor goed terug uit de internationale wedstrijdsport". Si Mimoun Mimoun hoopt dat het Franse ministerie van lichamelijke opvoeding hem een goed baantje zal bezorgen als instructeur. Maar hij heeft ook aanbiedingen gekregen uit Australië en Argentinië en zal die ernstig overwegen indien de post, die-hem eventueel in Frankrijk wordt aangeboden, niet interes sant mocht zijn. Het Antilopen-damesteam heeft in de baskethalcompetitie niet veel plezier ge had van de op het laatste moment inge laste ontmoeting tegen Te Werve in de Haagse Houtrusthallen, want de Haarlem se dames moesten met een grote neder laag genoegen nemen (3614). Ook nu bleek van een goede organisatie in de Houtrusthallen geen sprake, want niet al leen begon ook deze wedstrijd weer te laat, maar zelfs de neutrale scheidsrechters ont braken op het appel, zodat met twee leden van de Haagse vereniging Te Werve ge noegen moest worden genomen. Het begin was voor Antilopen overigens nog niet zo slecht, want na de eerste helft hadden de Haarlemse dames nog een kleine 85 voorsprong, hetgeen overigens toch reeds een bijzonder vreemde stand was voor een wedstrijd in de hoogste klasse. Na de hervatting kwam er echter een gehele ommekeer, want niet alleen werd de Antilopen ploeg dikwijls 'n strafworp ont houden, doch de Haagse scheidsrechters gingen zelfs zo ver zich met het spel van de Te Werve ploeg te bemoeien en aanwij zingen te geven. Het einde kwam dan ook met de reeds vermelde grote nederlaag, hetgeen uiteraard een bittere nasmaak heeft. Het lijkt ons thans toch zaak voor de gewestelijke basketbalcommissie om dras tisch in te grijpen. WB Zandvoortm. WFC Laakkwartier 8 14 Roodenburg 10 10 WSB 9 13 Voorburg 10 9 Ripperda 11 11 Lisse 11 9 Wilhelmus 8 10 Hillegom 10 7 Alphia 9 10 GDA 9 6 TYBB 9 10 HPSV 8 3 Bij de vierdeklassers is de oogst tamelijk meegevallen, want diverse wedstrijden kon den doorgang vinden. Bloemendaal deed fraai werk, want het klopte ASV met drietwee, terwijl Waterloo bij Swift een tweeéén overwinning behaalde. De lei dende positie bleef dus voor Waterloo be houden. Het begin was voor Waterloo hoopvol, want binnen tien minuten hadden Udink en Van Leeuwen voor een tweenul voor sprong gezorgd. Even voor rust scoorde Swift tegen. In de tweede helft was de strijd zeer spannend. Doelman Kok was goed op dreef en aan hem dankte Water loo, dat in de score geen wijziging meer kwam. Bloemendaal had eveneens een vlotte start, want döor Scharroo en Gaartman ging de rust in met tweenul voor Bloe mendaal. Na de pauze heeft ASV alles in het werk gesteld om de achterstand onge daan te maken. Het lukte bijna, want de Amsterdammers scoorden twee doelpun ten, maar Bloemendaal ook één en zo ble ven de punten dus met drietwee bij de thuisclub. Onze Gezellen heeft zich tegen Nautilus wel goed geweerd, maar keek binnen een kwartier reeds tegen een drienul achter stand op. Wel scoorde Van Wees daarna tegen, maar nog voor rust was het al vier één voor Nautilus. Na de pauze kon alleen Onze Gezellen nog eenmaal scoren door Van Wees. De Haarlemmers verloren dus met viertwee. NAS leidde tegen Geel Wit bij de rust met éénnul, maar in de tweede helft scoorde Geel Wit de gelijkmaker. In de laatste tien minuten sloeg NAS z'n slag en won tenslotte met vijféén. WH—DIO en AGS—Halfweg vonden geen doorgang en in West II had THB eveneens een vrije dag wegens terreinaf- I is de stand thans: Waterloo Nautilus Onze Gezel. Geel Wit ASV DIO 10 16 NAS 9 10 10 15 Swift 9 8 11 12 Bloemend'aal 11 8 11 11 AGS 10 6 9 10 Halfweg 8 5 9 10 WH 9 5 Zaandijk West Frisia 10—13 DEM 9— 10—13 HBC 11— 9—12 Kennemers 10— 9—11 OSV 8— 10—11 Schoten 10— 10—10 Beverwijk 8— Van het toch al kleine programma in de KNVB-zaterdagmiddagcompetitie is niet veel terecht gekomen. De hevige regenval had de meeste terreinen onbespeelbaar ge maakt en in het Haarlemse rayon werd alleen de wedstrijd IJmuidenTelefonia gespeeld. Deze ontmoeting is in een verrassende drie-twee overwinning voor Telefonia ge ëindigd en daardoor zijn de kampioens kansen van IJmuiden danig verzwakt. De strijd ging vrijwel gelijk op. Uit een straf schop gaf Feller Telefonia voor de rust de leiding. In de tweede helft dachten we IJmuiden op de overwinning te zien afgaan, want door doelpunten van Wielinga en De Boer werd de IJmuidense achterstand ver anderd in een twee-één voorsprong. In het laatste kwartier echter zette Telefonia alles op alles en dank zij doelpunten van Feller en Starink wonnen de Haarlemmers met drie-twee. De stand in de vierde klasse is thans: De slechte terrein- en weersomstandig heden waren oorzaak, dat er slechts een tiental KNKB-wedstrijden in het district Noordholland en Utrecht doorging in de korfbalcompetitie. In de tweede klasse won Watervliet met tweeéén van Haar lem en bleef daardoor op eigen veld onge slagen. De kansen van Sport Vereent op het kampioenschap zijn door een onver wachte vijf—één nederlaag tegen Victoria veel kleiner geworden. Oosterkwartier 2 verloor met éénnul van kampioen Rohda 3. Had Haarlem op eigen veld een niet ge heel verdiende vierdrie zege op Water vliet behaald, ditmaal was Vrouwe Fortu- na meer op de hand van Watervliet. De tweeéén zege was dan ook geflatteerd. Niet minder dan drie doelpunten werden nul. Daarna werd eerst een loop van de gasten geannuleerd. Het slechte weer in aanmerking genomen is er goed gespeeld. Er was volop spanning; het tem po was behoorlijk en er werd uitermate sportief gespeeld. Talrijke malen wachtten beide ploegen op herstel, wanneer op niet geheel reglementaire wijze doelkansen ontstonden. Voor de rust, toen de thuisclub met wind mee speelde, was Watervliet aanvankelijk sterker. En werd echter slecht geschoten en er werden zelfs twee strafworpen gemist. Na een half uur kreeg Haarlem meer vat op het spel en toen moest Watervliet alles in het werk stellen om doelpunten te voorkomen. De ruststand was nul nul. Daarna werd eerst een loop- doelpunt van J. Souverijn terecht geannu leerd, doch even later kon deze speler toch Haarlem de leiding geven. Reeds juichte Haarlem wederom, doch het doelpunt van L. Reijns werd geannuleerd. Vlak daarna volgde een goede aanval van Watervliet, die met een doelpunt van D. v. Ladesteyn werd besloten. Het werd zelfs vlak daarop twee-een door Vos. Haarlem kwam daarna terug, en de ver dediging van Watervliet moest alle zeilen bijzetten om de gelijkmaker te voorkomen. Nog in de laatste minuut schoot W. Klase de bal door de korf, doch ook dit doelpunt vond geen genade in de ogen van dit ar biter. II A Allen Weerb. Roda DDV Olympia Aurora Vogel Fortuna O.kwartier Hespa 10-19 9-17 10-11 9- 9 10- 9 8- 7 8- 5 9- 4 11- 3 II B Samos Groen Geel Landlust Watervliet Excelsior Haarlem DED DVD OBZB 10-18 8-14 10-14 10-14 8- 8 10- 8 10- 7 10- 3 10- 0 Robaver IJmuiden AGT Liss. Boys SVOW 10—17 10—13 11—13 11—13 11—10 Telefonia Zandvrm. SMN Kinheim SMS 11—10 11— 9 10— 8 11— 8 10— 5 Sport Vereent is voor een kans op 't kam pioenschap uitgeschakeld. Na het zeer fraaie competitieverloop zijn de laatste we ken onverwachte nederlagen gekomen. En ook de 51 nederlaag tegen Victoria is te leurstellend. Aanvankelijk zag het er niet naar uit. Want nadat Victoria de score had geopend, kon C. Otte op zeer fraaie wijze met een doorloopbal de balans in evenwicht brengen (één-één). Toen was bet dan ook afgelopen voor de gasten. Er werd slordig geplaatst en vaak heel non- Door de grote regenval waren de meeste velden in de afdeling Haarlem zondag on bespeelbaar en van 't uitgebreide program ma is dan ook niet veel terecht gekomen. In I A werd zelfs helemaal niet gespeeld. In I B gingen maar drie wedstrijden door. Ook in de tweede klasse was de oogst schraal. Hier noteerden we slechts twee uitslagen. In 1 B gaat RCH 4 met vlag en wimpel de kampioensvlag halen. Dit Racing-elftal kwam gisteren precies op' de helft van de competitie en heeft nog geen enkel punt verspeeld. Ditmaal werd Schoten 3, toch waarlijk niet een van de zwakste, het kind van de rekening en wel met cijfers die er waarlijk niet om liegen, namelijk elf-twee. HBC 3 had Stormvogels 4 op bezoek en bleef dank zij een vier-twee zege op de tweede plaats. Het kan RCH 4 evenwel haast niet meer bedreigen. Een nuttige overwinning boekte EDO 4 met drie-nul over Hillegom 2. De stand is thans: chalant gespeeld. Victoria won tenslotte met vijf-een. Ill A Tovers 10-15 KVD 9-12 Sport Vereent 10-11 ZKV 8- 9 Altuis Victoria Zwaluwen 9- 9 10- 9 10- 8 Zaandam-Zuid 8- 1 De resultaten van de Haarlemse dames- ploegen in de gewestelijke eerste klasse zijn overigens tot heden nog zeer bevredi gend, hoewel de uitwedstrijden nog moeten komen. De stand is per heden in deze klasse: HOC (Haarlem) 59 White Stars (Haarlem) 48 Te Werve (Den Haag) 56 The Arrows (Rotterdam)34 Hudig (R'dam) 33 Schilperoord (Rotterdam) 42 Antilopen (Haarlem) 62 Propelle (Den Haag)40 In deze stand is rekening gehouden met de puntenverdeling in de wedstrijd HOC (Haarlem) tegen Hudig (R'dam), ofschoon de HOC-ploeg tegen de uitslag 3030 pro test aantekende, welk protest binnenkort behandeld zal worden. De vroegere wereldkampioen in het half- zwaargewicht, de Amerikaan Bob Olin is zondag dood aangetroffen in zijn auto. Hij woonde, alleen, in het Mayflower hotel. Hij bleek aan een hartaanval te zijn over leden. Olin, die 48 jaar is geworden, won het wereldkampioenschap halfzwaarge- wicht in 1934 in een partij tegen Rosen- bloom. Een jaar later verloor hij de titel aan John Henry Lewis. In 1939 trok hij zich terug uit de wedstrijdsport. De Spaanse wielrenner Antonio Gelabert is overleden aan de verwondingen, die hij enkele dagen geleden heeft opgelopen bij een verkeersongeluk op Majorca. Hij is 32 jaar oud geworden. Gelabert was tweemaal kampioen van Spanje en dit jaar won hij de Tour van Majorca, de provincie waar hij is geboren. Hij nam verscheidene malen deel aan de Tour de France en nam een vooraanstaande plaats in in alle Spaanse „Vueltas". Die Raeckse heeft zaterdag in Voorburg tegen de sterke hoofdklasser DES een uit stekende wedstrijd gespeeld en slechts, na veel spanning de laatste set, met 1715 verloren. De Haarlemmers hadden afstand gedaan van het defensieve karakter van hun spel en na de eerste set boekte de rood- witten met een harde en tactische aanval veel succes. De Voorburgers startten met goed aan- valsspel waarbij vooral internationaal Zim merman zich weerde en Die Raeckse werd onder de voet gelopen; 91. Verder dan drie punten door tactisch gespeelde ballen van de nu weer op volle kracht meespelen de aanvoerder Jac. Moolenaar, brachten de rood-witten het niet. De eerste set ging dan ook weinig belovend met 153 verloren. In de tweede set vonden de DES-spelers een herboren Die Raeckse tegenover zich. Wel ging een 51 voorsprong voor Die Raeckse weer verloren (55) en werd Moolenaar even later zelfs genoodzaakt om op een achterstand (118) het spel met een time-out te onderbreken, maar spoedig bracht Kloosterhuis de score weer in even wicht door drie goede serves: 1111. De Door in de laatste partij van het toer nooi Van Oosterhout met gering verschil te verslaan heeft de Zwollenaar De Kleine het kampioenschap van Nederland ere klasse grootbiljart bandstoten behaald. In de laatste uren van het toernooi, werd het uiterste gevergd van de zenuwen van de twee kanshebbers. Met trillende handen waren zij keer op keer naar de tafel ge stapt en terwijl een ieder het er over eens is, dat zij de beste bandspelers van ons land zijn, kon het tweetal in de beslissende partij niet onder de druk vandaan komen. De eenvoudigste ballen werden plotseling onoverkomelijke moeilijkheden. Het werd dan ook niet alleen de slechtste partij van De Kleine en Van Oosterhout, maar zelfs van het gehele toernooi. Van begin tot eind ging deze partij gelijk op, nu eens stond Van Oosterhout een paar caramboles voor, dan weer De Kleine. Na twintig beurten bijvoorbeeld leidde van Oosterhout met 54-48, na dertig beurten nog met 91-74, maar na veertig beurten waren de rollen omgedraaid en stond De Kleine iets voor: 105-100. Het spreekt van zelf, dat beide spelers probeerden zo weinig mogelijk goede posities te laten liggen en daardoor werd de produktie nog meer ge drukt. Punt voor punt werd met grote moeite verzameld en na zestig beurten leidde De Kleine nog steeds: 171-160. In de 62ste beurt leek Van Oosterhout dan toch eindelijk het initiatie! voor de eindsprint te nemen want met een reeks van 15 kwam hij op-schotsafstand van de eindstreep: 180-176. Van Oosterhout scoorde 6 en 1 tegen De Kleine twee poedels. In de 67ste beurt, toen Van Oosterhout op 188 was gekomen, vermande de Zwollenaar zich en met een serietje van 11 bereikte hij het eerste de 190. Toen Van Oosterhout in de volgende beurt vier caramboles maakte en een redelijke positie liet liggen kon De Kleine de laatste tien punten scoren, waar mee hij de titel op Van Oosterhout, die de twee voorgaande jaren kampioen was, ver overde. Van Oostenhout, die met het hoogste al gemeen gemiddelde 3.83 eindigde, verhuis de naar de derde plaats omdat Sweering zijn slotpartij van Popeyus won en dank zij een remise zaterdag tegen Van de Pol een punt meer verzamelde dan Van Oos terhout. Ondanks het verlengen van de partijen van 150 tot 200 caramboles is er over het algemeen niet onbevredigend gespeeld. Het toernooigeimddelde van 3.41 is zelfs hoger dan dat van het vorige jaar (3.22). Uit de toon vielen eigenlijk alleen Popeyus, die dit kampioenschap opvat als een goede trai ning voor de komende driebandenstrijd en Jacobs, die geen enkel winstpunt be haalde en als enige met 2.79 beneden de De Kleine RCH 4 HBC 3 Schoten 3 Stormvog. 4 Ripperda 2 EDO 4 11—22 11—15 11—13 12—13 9—10 10— 8 Velsen 2 ADO 2 TYBB 2 Haarlem 3a Hillegom 2 HFC 3 10— 8 8— 7 7 6 6 5 9— 9— 10— 10— In 2 A kreeg WD wederm een neder laag te incasseren. De vooruitzichten wor den steeds somberder voor de WD'ers. Wel namen zij door Maasdam tegen DIOS de leiding, maar bij de rust was de stand al weer gelijk. In de tweede helft scoorde DIOS het winnende doelpunt. Met dezelfde cijfers, twee-één dus, won SVIJ van DSB. Ook hier was de ruststand één-één. Voor DSB zorgde De Wit voor het enige doel punt. De stand is: Renova Vogelenzang Nw Vennep Alliance DIOS 9—16 9—15 10—11 9—10 9—10 SHS SVIJ DSB Heemstede WD 9— 8 10— 8 10— 7 8— 6 9— 1 gemiddeldegrens van 3 bleef. De Kleine 200 68 13 2.94 Van Oosterhout 192 68 17 2.82 Sweering 200 49 31 4.08 Popeyus 156 49 11 3.18 Sweering 200 58 15 3.44 De Kleine 179 58 25 3.08 Van Oosterhout 200 42 20 4.76 Metz 182 42 50 4.33 Van Oosterhout 200 36 25 5.55 Teegelaar 147 36 15 4.08 De Kleine 200 66 13 3.03 Popeyus 147 66 16 2.26 De eindstand van het toernooi luidt 1. De Kleine 12 1379 380 44 3,62 2. Sweering 11 1322 402 31 3,28 3. v. Oosterhout 10 1297 338 36 3,83 4. Van de Pol 7 1286 367 26 3,50 5. Teegelaar 6 1235 324 32 3,81 6. Metz 6 1217 348 50 3,49 7. Popeyus 4 1172 384 18 3,05 8. Jacobs 0 986 353 19 2,79 Het toernooigemiddelde bedroeg 3,41. wordt gelukgewenst zijn verloofde. door H oogoven-schaaktoernooi Na een bespreking met het bestuur van de Hoogoventoernooicommissie heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond zijn besluit inzake de sub sidieverlening als volgt herzien: Het be stuur van de KNSB trekt de subsidie voorwaarden voor het Hoogoventoernooi in. De eis, dat geen Engelsman, Fransman of Israëliër de plaats van de Rus Taimanov in de hoofdgroep mag innemen wordt ver vangen door het verzoek zulks met het oog op de internationale verhoudingen in de schaakwereld niet te doen, omdat de KNSB principieel een niet politiek standpunt wenst te blijven innemen. Van de zijde van de organisatoren van het toernooi vernemen wij, dat de volgen de schaakspelers in ieder geval zullen deelnemen: Matanovic (Joegoslavië), O'Kel- ly de Galway (België), Stahlberg (Zwe den), Toran (Spanje) en de Nederlanders Donner, Van Scheltinga en Kramer. De Deen Larsen, die zich tijdens het laatste FIDE-landentoernooi in Moskou heeft on derscheiden, heeft de invitatie om in Be verwijk uit te komen, niet kunnen aan vaarden. Datzelfde geldt voor de jeugdige Roessel, die tijdens het toernooi enkele tentamens moet afleggen. Het organisatiecomité heeft zich met een andere buitenlandse meester in verbinding gesteld en voert voorts nog onderhande lingen met enkele Nederlandse spelers. Het toernooi begint 10 januari. In totaal 130 schakers uit 12 landen zullen deelnemen aan het internationale schaak toernooi van Hastings dat op 27 december begint, maar geen enkele Ruc heeft inge schreven. Het toernooi zal tien dagen duren. Voor de eerste klasse A van de K.N.S.B. speelde Haarlems Schaakgezelschap tegen de Utrechtse schaakclub „De Dom". De Stich tenaren verloren de wedstrijd met 72. Een partij werd afgebroken. Vermoedelijk wordt deze remise. HSG heeft thans uit 4 wedstrijden 2 ge wonnen en 2 verloren. Het VAS II uit Am sterdam heeft de leiding. twee punten die Zimmerman met harde smashes voor zijn ploeg scoorde bleken niet van invloed, want via een spannend slot: 11—13, 12—13, 13—13, 13—14 en 14—14 won Die Raeckse deze set. DES had uit de tweede set kennelijk lering getrokken en met bovenhandse serves en harde smashes, afgewisseld met tactisch geplaatste ballen werd Die Raeckse onder hoge druk geplaatst. Het leverde Die Raeckse wel een achterstand op (41), maar toch slaagden de gasten er in om de score weer in evenwicht te brengen: 88. DES.behield een klein overwicht, zodat de set via 1010 toch door de Voorburgers werd gewonnen: 1510. In de vierde set was Die Raeckse weer uitstekend op dreef. Met goede serves van Kloosterhuis en harde slagen van De Nobel en De Leeuw werd DES voor een 90 ach terstand geplaatst. Wel kon coach Hooge- waard door een time-out zijn ploeg de serve brengen en dit leverde vijf punten op, maar Die Raeckse drukte andermaal DES volkomen in de verdediging en met 156 kwamen de partijen op gelijke voet: twee-twee. Spanning De laatste set die ruim een halfuur duur de, gaf een maximum aan spanning. DES aangevuurd door zijn talrijke supporters liep uit tot 80. Een time-out baatte Die Raeckse niet (101). Maar plotseling ver anderde het spelbeeld; Dei Raeckse drong met uitstekend spel DES volledig in de ver dediging en slaagde er in na 1010 zelfs met 1210 de leiding over te nemen. Even later was het 1412 voor de Haarlemmers en zij dachten, na een hoge boogbal van De Nobel, zelfs de winst al behaald te hebben, maar de scheidsrechter had geconstateerd dat de bal het plafond geraakt had en de serve ging over naar DES, dat na een span nend slot 12—14, 13—14, 14—14, 14—15 (op welke stand DES om èen time-out ver zocht) uiteindelijk met 1715 deze opwin dende strijd die liefst anderhalf uur had geduurd met 32 won. Het lijdt geen twijfel dat Die Raeckse na deze uitstekende strijd tegen deze nog ongeslagen ploeg, waarin vijf spelers uit komen die hun sporen in diverse bonds- ploegen reeds hebben verdiend, woensdag in staat moet worden geacht HVL in het Krelagehuis te verslaan. Nog geen 39.000 toeschouwers hebben het duel Birmingham CityManchester United gevolgd. Regen en storm, alsmede de ben- zine-rantsoenering en het komende kerst feest zijn daar de oorzaak van geweest. Toch was deze wedstrijd, waarin de leider van het klassement van de eerste divisie Manchester United, met één-drie verloor, nog de ontmoeting die het meeste publiek trok. Birmingham scoorde in de eerste helft de drie doelpunten en Manchester United had die eerste speeltijd tenvolle nodig om aan het modderige veld te wennen. Na de hervatting kwamen de bezoekers er beter in, maar tot hun gevreesde vloeiende com binaties konden de mannen uit Manchester op dit zware terrein niet komen. Zonder feitelijk bedreigd te zijn won Birmingham. Tottenham Hotspur liet de kans voorbij gaan om de leiders tot op twee punten te naderen. In een thuiswedstrijd tegen Pres ton North End brachten de „Spurs" het niet verder dan een gelijk spel (één-één). Blackpool daarentegen, vierde op de lijst, maakte dankbaar gebruik van de nederlaag der kampioenen. Het versloeg Bolton Wanderers en steeg daardoor naar de derde plaats. De vier-twee overwinning behaalde Blackpool zonder de steun van zijn internationale vleugelspelers Matthews en Perry. Tegen de verwachting in werd het een gemakkelijke zege voor Blackpool. Over drie weken ontmoeten de clubs elkaar opnieuw dan echter op het terrein van Bolton ten einde uit te makéh welke ploeg zich plaatst voor de vierde ronde van de bekercompetitie. Manchester United heeft thans 32 punten uit 21 wedstrijden. Tottenham volgt als tweede met drie punten achterstand en de derde plaats is in bezit gekomen van Black pool, dat 27 punten vergaarde. De uitslagen van de in de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Birmingham CityMan chester United 31; BlackpoolBolton Wanderers 42; Cardiff CityArsenal 23; Charlton AthleticAston Villa 02; ChelseaBurnley 20; E vertonLeeds United 21; Manchester CityWolver hampton Wanderers 23; Portsmouth Newcastle W. United 22; Sunderland Luton Town 10; Tottenham Hotspur Preston North End 11; West Bromwich AlbionSheffield Wednesday 14. Manch. U. Tottenham Blackpool Leeds Birmingham Wolves Bolton Arsenal Preston Burnley West Brom, Eerste 21—32 21—24 21—27 22—26 21—25 21—25 22—25 22—25 22—24 22—23 A. 21—21 divisie Aston V. Chelsea Everton Luton Newcastle Manch. C. Sheffield W. Cardiff C. Portsmouth Sunderland Charlton 20—20 21—20 22—20 21—19 21—18 22—18 22—18 21—17 21—14 21—13 22—10

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 8