Sovjettroepen zullen de Poolse soevereiniteit eerbiedigen Bij opstand bevrijde gevangenen worden nu weer opgepikt HET WEER Acht doden, vier zwaar- en twee lichtgewonden bij verkeersongevallen Haarlems Dagblad Zjoekov en Sjepilov tekenen akkoord „Zo moet het in alle Oosteuropese landen", aldus de Poolse premier Kadars politie actief Emigratiebureau kan drukte niet aan Met de camera in de diepte der zee dmmmtLuouL/ 8 Londen in het duister na storing in een centrale Londen overweegt troepen in Duitsland te halveren Bonn moet betalen voor Britse bescherming Scheveningen bouwt tweede trawler voor IJmuiden Minder zacht Abdulgani aan zesde verhoor onderworpen Partijen overwegen zijn vervanging Bezettingskosten voor Oost-Duitsland gehalveerd HEL A Het woord is aan Salarisverbetering hogere ambtenaren onzeker? Betaling van voorschotten plotseling stopgezet Koele ontvangst voor Eden in het Britse Lagerhuis Geen zekerheid over het vegen van het Suezkanaal Brits-Franse bergingsvloot zou Port Said verlaten Sluipschutters actief I Bakkers vragen verhoging van de broodprijzen 71e JAARGANG No 138 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 6450. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 18 DECEMBER 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 290 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 et, p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT PARIJS (AFP/Reuter). Het officiële Sovjet-persbureau heeft maan dagavond bekendgemaakt, dat de Pools-Russische overeenkomst die maandag in Warschau ondertekend is, bepaalt, dat de tijdelijke legering van Sovjet-troepen in Polen op geen enkele wijze inbreuk kan maken op de Poolse soevereine rechten en niet kan leiden tot inmenging van de Russi sche troepen in de Poolse binnenlandse aangelegenheden. Het aantal Russi sche eenheden op Pools gebied en de plaatsen, waar zij gelegerd worden, zullen worden vastgesteld in speciale overeenkomsten, die nog gesloten zul len worden. Russische troepenverplaatsingen op Pools gebied kunnen slechts met toestemming van de Poolse autoriteiten geschieden. Ook voor oefeningen van de Russische troepen buiten de garnizoenplaatsen, die niet vallen onder een gezamenlijk uitgewerkt plan, moet eerst Poolse toestem ming worden verkregen. De Russische militairen en hun gezins leden in Polen moeten zich houden aan de Poolse wetten. Misdaden en overtredingen van Russische militairen en hun gezins leden zulen als regel door Poolse gerechts hoven behandeld worden. Hiervan zijn uit gezonderd misdaden tegen de Sovjet-Unie of andere Russische militairen. Russische soldaten, die schuldig bevon den zijn aan schending van de Poolse wet ten zullen als de Poolse autoriteiten dat wensen, teruggetrokken worden. Materiële shcade, die Russische mili tairen aanrichten, zal worden vergoed. Maandagavond is in Warschau de over eenkomst over de status van de Sovjet troepen in Polen getekend, aldus meldde radio Warschau. Aan Poolse zijde teken den de minister van Buitenlandse Zaken, Adam Rapacki, en de minister van De fensie, generaal Marian Spychalski, die tijdens de opstand Rokossovski verving. De Russische ondertekenaars waren de minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilov, en de minister van Defensie, maarschalk Zjoekov. Tot de aanwezigen behoorden leiders van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij en le den van de Poolse regering, onder wie de secretaris-generaal van de arbeiderspartij Gomoelka, en premier Cyrankiewicz. Vele Poolse generaals waren ook aanwezig. Volledig begrip In een door radio-Warschau uitgezon den communiqué wordt gezegd, dat de overeenkomst „de wettelijke status van de tijdelijke in Polen gelegerde Sovjet-strijd krachten" geldt. De voorafgaande bespre kingen waren gevoerd „in een vriendschap pelijke sfeer en in een geest van volledig wederzijds begrip". Sjepilov heeft volgens radio-Warschau maandagavond op een receptie in Warschau verklaard, dat het akkoord het begin is van een nieuwe faze in de betrekkingen tussen de socialistische landen. De overeenkomst is gebaseerd op de Leninistische beginse len van gelijkheid en soevereiniteit, zo zei hij. De handhaving van de Sovjet-troepen in Oost-Duitsland en hun tijdelijke aanwezig heid in Polen is een gevqlg van het gevaar van het Westduitse militarisme, aldus de Sovjet-minister. Hij wees op de mislukte pogingen van de „krachten der reactie" in Egypte en Hongarije. Het imperialisme is er niet in geslaagd „ook maar één keten van ons socialistisch stelsel te breken". Het Russische en het Poolse leger staan in de bres om de vrede te bewaren. „Eén voor allen en allen voor één", aldus Sjepilov. (Het is opmerkelijk, dat met woordelijk dezelfde leus de NAVO is opgericht Red.). Hij bracht een toast uit op „het dap pere Poolse volk, dat in zijn land het socia lisme opbouwt, op de eeuwige vriendschap tussen de Sovjet-Unie en Polen en op de proletarische saamhorigheid van de socia listische landen". De Poolse premier, Cyrankiewicz, ver klaarde, dat de nieuwe overeenkomst voor ziet in het sluiten van een gedetailleerd akkoord binnen drie maanden. De over eenkomst bewijst het grote belang, dat de Sovjet-regering hecht aan de verklaring van 30 oktober (over de gelijkheid der Oost europese landen en de Sovjet-Unie in hun onderlinge betrekkingen). „Zij is een uit stekend voorbeeld voor de wijze waarop de betrekkingen tussen de Oosteuropese landen en de Sovjet-Unie geregeld kunnen en moeten worden en zij bevestigt het be ginsel dat de Polen eigen meester zijn in eigen land", aldus Cyrankiewicz. Centraal Comité wacht Volgens een bericht van United Press is de verwachte geheime zitting van het Cen trale Comité van de Russische communis tische partij voor minstens drie dagen uit- JOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCODOOOOOOOOOOOOOOO gesteld en mogelijk tot na Nieuwjaar. Dit verneemt dit persbureau. Uit niet-officiële bronnen wist men, dat de bijeenkomst vandaag plaats zou hebben, mogelijk om de ontwikkeling van Rusland gedurende de laatste tien maanden na het belangrijke 20ste partijcongres opnieuw onder de loep te nemen en wellicht te herzien. Uit diezelfde bronnen verneemt men nu, dat de bijeenkomst tot donderdag of tot 2 januari van het komende jaar is uitgesteld. De minister van Buitenlandse Zaken, Dmitri Sjepilov, en de minister van Defen sie, maarschalk Georgi Zjoekov, die maandag nog naar Warschau reisden om het akkoord te ondertekenen over de sta tus van de Russische troepen in Polen, zijn beiden lid van het Centraal Comité. LONDEN (United Press) Als gevolg van een storing in een elektrische bijcen trale te Smithfield kwam een gedeelte van Londen vanmorgen zonder stroom. De ver duistering trof het centrum van de metro pool, waar met kaarsen en olielampen licht wend gemaakt. In het grote St. Bar- tholomew-ziekemhuis werd de nood-ver lichting in gebruik gesteld. De deskundi gen die de fout herstelden, ontkenden dat er een explosie is geweest. (Van onze correspondent in Londen) Het verluidt, dat de Britse NAVO-troe- pen in West-Duitsland met de helft, of zelfs meer, zullen worden ingekrompen. Dit is een onderdeel van het plan de Westduitsers financieel meer te laten bijdragen voor de rest van de Britse NAVO-troepen. Londen heeft Washington hierover ingelicht. In Washington wordt de vrees uitgesproken, dat andere NAVO-landen het Britse voor beeld zullen volgen, maar de Verenigde Staten lijken zich te zullen neerleggen bij het nieuwe denkbeeld van een kleine tech nisch volmaakte, NAVO-macht, die de plaats zal moeten innemen van het mas sale verdedigings-schild. Generaal Gruenther, de afgetreden op perbevelhebber van de NAVO, heeft ver klaard dat hij tégen vermindering van de NAVO-strijdkrachten is. De NAVO moet volgens hem sterk genoeg zijn om een Rus sische aanval te weerstaan, totdat de ver gelding door middel van bombardementen de doorslag zou geven. Gruenther is van mening dat het Westen zich zonder atoom wapens niet kan verdedigen. Naar wij vernemen heeft de rederij J. C Pronk in IJmuiden bij de Sleephelling Maatschappij Scheveningen een tweede trawler besteld, een zusterschip van de IJm. 72 „Beatrice", welke dit voorjaar in de vaart kwam. De trawler, welke waarschijnlijk niet voor 1958 zal worden afgeleverd, zal dezelf de afmetingen hebben als de IJm. 72, doch vermoedelijk met een zwaardere motor worden uitgerust. De afmetingen van de IJm. 72 zijn: lengte over alles 42.85 meter, breedte 7.20 meter en holte 4 meter. De „Beatrice" is uitgerust met een 600 pk. Industrie-motor. Het schip heeft accommodatie voor negen tien koppen in het achterschip. Het visruim biedt plaats voor tweeduizend kisten. 8 VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Plaatselijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. i Zwakke tot matige wind tus- k sen zuid en zuidwest. Over het algemeen iets minder zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. £xxx>03oc)oc>ooocxxx!oooooooooocioooooooooooooooooo6oooooooo< DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S BOEDAPEST (Reuter en UP) De Hon gaarse regering heeft maandag en van daag de arrestatie van bijna 400 personen bekend gemaakt. Men neemt in bevoegde kringen in Boedapest aan, dat het hier gaat om een groot aantal mensen, die reeds tijdens het Stalinistisch regiem van Rakosi en Geroe als politieke gevangenen vast zaten, maar later in de periode van 23 oktober tot 4 november door de revo lutie waren vrijgekomen. De meesten ko zen toen onmiddellijk de zyde van de partisanen en trokken zich na 4 november in de bergen terug. Deze arrestanten, volgens radio-Boeda- pest beschuldigd wegens het ongeoorloofd dragen van wapens, zullen waarschijnlijk zeer binnenkort voor de bijzondere recht banken worden gevoerd. Volgens radio-Boedapest werden tot dus verre vijf personen ter dood veroordeeld, maar nog slechts één inderdaad terecht gesteld. Welingelichte kringen in Boedapest ach ten het zeer waarschijnlijk dat er in re geringskringen pogingen gedaan worden om de regering aanvaardbaarder te maken voor het volk. Kadar zou nog vóór Kerst mis besprekingen voeren met niet-com- munistische leiders. Als kandidaten voor de post van premier werden de Titoïsten Zoltan Szanto, Gyoergy Lukacs, Zoltan Vas en Bela Kovacs genoemd. De eerste drie waren persoonlijke vrienden van de verdwenen premier Imre Nagy. Een naar Oostenrijk gevluchte student heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse mevrouw Georgette Chapelle, die als foto grafe voor het Amerikaanse tijdschrift „Life" naar Hongarije was gegaan met nóg een student, die hem vergezelde, ge arresteerd is vóór zij de Oostenrijkse grens bereiken kon. Emigratielust Lange rijen wachtende Hongaren ston den maandag voor het paspoortbureau in Boedapest, dat voor het eerst sedert ruim twee weken emigratie-aanvragen in be handeling nam. Toen het kantoor opende stond er een rij van 500 mensen en de ge hele dag hield de stroom mensen aan, die de gangen in het gebouw en het trottoir buiten geheel bezetten. De meeste aan vragen golden westelijke landen. Ambte naren vertelden, dat er reeds vóór de her openstelling van het bureau 2000 aanvra gen in behandeling waren. Eind november had men door te grote drukte geen aan vragen meer in behandeling genomen. Het blad „Nepszabadsag" berichtte dat 20.000 van Hongarijes vroegere 84.000 mijn werkers voor goed de mijnen hebben ver laten en dat de vorige week slechts drie kwart van de overgeblevenen zich op hun werk hadden gemeld. richten binnengekomen over partisanen- activiteiten tegen Russische en Hongaarse troepen over het gehele land. In de om geving van Miskolc, ongeveer 120 kilo meter ten noordwesten van Boedapest, werden gevechten gemeld. Naar gemeld is de provincie Baranya in West-Hongarije een nieuw centrum van rebellen-activiteit geworden. In de provincie Nograd, Noord-Honga- rije, werden 41 opstandelingen gepakt. De steenkolenmijnen in Dorog staan niet meer onder water en de productie in die stad is hervat. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn er in Boedapest niet-ondertekende pamfletten verspreid, waarin erop wordt aangedron gen, dat Poolse troepen binnen het raam van het verdrag van Warschau, de be zetting van Hongarije van de Russen over nemen. DJAKARTA (A.N.P.). De Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, is dinsdag voor de zes de maal na zijn terugkeer uit New York door de procureur-generaal verhoord in verband met de tegen hem ingebrachte be schuldiging van corruptie. Politieke kringen hebben dinsdag ver klaard, dat de regeringspartijen, welker lei ders in het afgelopen weekeinde besprekin gen hebben gevoerd over de verwijdering tussen de coalitiepartijen en de algemene ontevredenheid over het huidige kabinet, het vervangen van vier ministers zouden overwegen, namelijk van minister Ab dulgani van de nationalistische P.N.I., mr. Mohammed Rum, de eerste vice-pre mier van de gematigde Masjumi, Burha- nuddin, minister van Economische Zaken, van de orthodoxe Nahdatul Ulama, en Dahlan Ibrahim vain de I.P.K.I. (legerpar- tij), minister van staat voor veteranen- aangelegenheden. BERLIJN (United Press) De Oost- duitse radio heeft medegedeeld, dat de Sovjet-Unie in handelsbesprekingen, die op het ogenblik in Moskou gehouden worden, haar belofte onderstreept heeft volgend jaar de bezettingskosten met 50 percent te verminderen en de Russische zone econo mische hulp te geven. Volgens de radio zullen met ingang van 1 januari de jaarlijkse kosten voor Oost- Duitsland verbonden aan de handhaving van de 22 Sovjetdivisies in OostDuitsland teruggebracht worden van 1.600.000.000 op 800.000.000 mark. Over deze besnoeiing was men het al eens geworden in bespre kingen die in juli van dit jaar in Moskou gehouden zijn tussen de Russen en Oost- Duitsers. De radio noemde deze maatregelen niet met name, doch de overeenkomst van juli voorzag in de bouw met Russische hulp van een atoomkrachtstation van 100.000 kilowatt in Oost-Duitsland, in langlopende kredieten tot een niet genoemd bedrag, op gevoerde handel, waarbij de Sovjet-Unie een deel van haar import in vrije valuta's zal betalen, en in uitbreiding van de indus triële capaciteit van Oost-Duitsland. In New York is een demonstratie gegeven met een nieuw onderwater-voertuig van Franse makelij, waarmee men het wrak van de „Andrea Doria" wil onder zoeken en fotograferen. Het Onderzoekingsinstituut van de Franse marine te Cannes construeerde deze „onderwater-scooter", die de naam „Pegasus" draagt. Men kan er een groter terrein mee bestrijken dan met andere modellen door een verbetering aan de luchttoevoer voor de duiker. De „Pegasus" is voorzien van een navigatie-inrichting aan de voorzijde van het voertuig (foto boven). Met zijn voeten bepaalt de duiker de koers. Hij bedient dan de „handles" (foto beneden). De „Pegasus" is uitgerust met sterke schijnwerpers en een kleuren- camera. mm Een zandauto. die bij de ingang van I raakte in zijn wagen bekneld. Hij werd Ypenburg de weg overstak, is in botsing gekomen met een personenauto uit de rich ting Rotterdam, bestuurd door de heer D. van Derp uit 's Gravenhage. Vervolgens botste een tweede auto, komende uit de richting Rotterdam tegen de linkerachter zijde van de eerste personenauto. Geen der bestuurders liep bij de botsingen enig letsel op. Terwijl de politie een onderzoek in stelde, naderde uit Rotterdam een per sonenauto, die tegen een uit tegenoverge stelde richting komende vrachtauto met aanhangwagen botste. Vervolgens botste dezelfde auto tegen de achterzijde van de stilstaande vrachtauto, die bij het eerste ongeval betrokken was geweest. Achter deze vrachtauto stond de agent van politie H. Th. J., die een onderzoek instelde en hierover in gesprek was met de bestuurder van de tweede bij het ongeval betrokken personenauto, de heer C. W. M. Beide per sonen werden „geschept". De agent brak een been, de heer C. W. M. kreeg letsel aan armen en benen. Beide slachtoffers werden naar het ziekenhuis Westeinde in Den Haag vervoerd. De materiële schade was groot. Enige uren na de gecompliceerde aan rijding by Ypenburg hebben twee automo bilisten op de Rotterdamse weg te Rijswijk de dood gevonden. De 45-jarige C. J. Albias uit Dordrecht reed op de inhaalweg, toen hij honderd meter voorbij Ypenburg slipte en met betrekkelijk grote snelheid tegen een tegenligger opbotste, bestuurd door de 41-jarige J. M. M. P. uit Rotterdam. Beide bestuurders werden op slag gedood. Hun beide auto's werden vernield. Op de provinciale weg onder de gemeente Maurik is de 52-jarige automobilist P. van der Eist uit Doorn om het leven gekomen, toen hij met zijn auto in botsing kwam met een uit de richting Eek en Wiel In de laatste dagen zijn voortdurend be- komende vrachtauto. De heer Van der Eist naar een ziekenhuis in Tiel gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Een busje met arbeiders uit Enkhuizen en Bovenkarspcl, die te Wormerveer wer ken, is op de Jaagweg te Avenhorn op een aan de kant staande vrachtauto met op legger gebotst, waarvan de chauffeur bezig was de achterlichten te repareren. De bus werd totaal vernield. De 46-jarige chauf feur-eigenaar A. Mos uit Enkhuizen, die zwaar gewond werd, overleed kort na het ongeval. Ernstig gewond werden de arbei ders J. de Boer (59), J. Lub (26) en J. Groes en T. Klein, beiden ongeveer 50 jaar. De slachtoffers werden naar twee ziekenhuizen in Hoorn vervoerd. Een plotseling de Bezuidenhoutseweg te 's-Gravenhage overstekende voetganger, de 68-jarige J. J. Kreszner, is door een per sonenauto aangereden en zo ernstig ge wond, dat hij tijdens het transport naar het ziekenhuis Zuidwal aan de gevolgen van de aanrijding is overleden. Te Geersdijk, gemeente Wissekerke, is een verkeersongeluk gebeurd, dat aan een driejarig meisje het leven heeft gekost. Een vrachtauto passeerde om ongeveer 4 uur het dorp Geersdijk, toen plotseling een meisje de weg overstak. De vrachtauto kon het kind ondanks krachtig remmen niet meer ontwijken. Met ernstige hoofdwonden is het meisje naar het ziekenhuis te Goes overgebracht, waar het is overleden. Op de Vleutenseweg te Utrecht is de 87- jarige voetganger M. van der Ven uit Utrecht bij het oversteken door een vracht auto aangereden. De bestuurder van de vrachtauto trachtte nog te remmen, maar kon niet voorkomen dat de man door de voorbumper geschept werd. Met een sche- delbasisfractuur werd het slachtoffer naar het Antonius-ziekenhuis te Utrecht over gebracht, waar hij is overleden. Fliegende Blatter: De eenzaamheid is een huis, dat bevei ligt tegen de onvrijheid. (Van onze parlementaire redacteur) Sindis er de vorige week in het bijzonder in de Tweede Kamer een storm is opgesto ken naar aanleiding van berichten over de uitbetaling die al plaats had van verhoogd salaris aan hogere ambtenaren, heeft de re gering in zeker opzicht bakzeil gehaald. Aanvankelijk had zij besloten dat de sala risverhoging, die met 1 september zou in gaan, in- december tegelijk met het salaris over december zou worden uitgetaald, zo dat dan de desbetreffende topfunctiona rissen meteen het bedrag zouden ontvan gen van het hogere salaris over september tot en met december van dit jaar. Dit zou gebeuren in de vorm van. een voorschot, want men gaf er zich uiteraard rekenschap van dat de begrotingspost voor deze sala risverhoging eerst nog moest worden goed gekeurd door het parlement voordat men tot definitieve uitbetaling kon overgaan. Zaterdag heeft intussen de Raad voor de Burgerlijke Rijksdienst, een van de raden uit de ministerraad, besloten om, voor zo ver er nog geen uitvoering was gegeven aan het uitbetalen van bedoelde voorschot ten, deze uitbetaling verder stop te zetten. Hierdoor heeft een minderheid van de ambtenaren, waarover het hier gaat, de voorschotten wel ontvangen, maar met de meesten is dit nog niet het geval geweest. Voorzichtigheidshalve zou er voor ge zorgd worden, dat zij die wel reeds het voorschot hebben gekregen., nog eens uit drukkelijk onder ogen gebracht krijgen dat zij ernstig rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat later het bedrag van het salaris zal worden afgehouden, indien de volksvertegenwoordiging de desbetreffen de begrotingspost zou verwerpen. (Van onze correspondent in Londen) Na een afwezigheid van bijna een maand is premier Sir Anthony Eden gistermiddag weer in het Lagerhuis opgetreden. Met zijn vuurrood hoofd zag hij er uit als een In diaan. Misschien viel het hem zwaar na alle critiek, weer in de Kamer, waar zo- velen zijn aftreden hebben geëist, te ver schijnen, maar hij liet er niets van merken. Ook het Lagerhuis ontving hem zonder merkbare opwinding. Toen Eden, zoals ge bruikelijk is, kort voor het einde van het vragenuur waarin het vrij heet was toe gegaan over allerlei onvolkomenheden in de benzine-rantsoenering binnen kwam, stonden slechts enkele conservatieven op om hem met hun papieren toe te zwaaien en er klonk een zwak gejuich van de Tory- banken. Aan de overkant, bij Labour, bleef het doodstil. Later heette de oppositieleider Gaitskell Eden welkom. Eden behoefde alleen maar in actie te komen, toen het La.bourlid Emrys Hughes, een schoonzoon van de Labourpionier Keir Hardie, wilde weten of de regering een his toricus had benoemd' om de geschiedenis van de oorlog tegen Egypte te boekstaven. Eden antwoordde ontkennend. Hughes vroeg daarop onder daverend gelach, of Eden wilde overwegen luehtmaarschal'k Lord Tedder ermee te belasten. Tedder heeft in het Hogerhuis zeer scherpe critiek op de Suez-actie uitgeoefend. Edten zeide, dat als iemand voor het schrijven van een boek in aanmerking kwam, dat Sir Winston Churchill zou zijn, waarmee dit hall-ko mische incident werd gesloten. Er heerste een trieste stemming in het Lagerhuis, toen Selwyn Lloyd), de minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde dat de opruiming van het Suez-kanaal niet zo vlot verloopt als gehoopt werd. Indien de Frans-Britse bergingsvloot wordt gebruikt, kan er in zeven weken een vaargeul voor de gewone middelgrote tankers worden ge maakt. Anders zullen er maanden over heen gaan. Lloyd zei dat Londen zes schepen had aangeboden om te werken onder de UNO-vlag, met hun waarnemers en bur- gerbemanningen aan boord, om het kanaal ten zuiden van het reeds vrijgemaakte ge deelte op te ruimen. Dit aanbod is niet aan vaard, maar het blijft nog open. Volgens de Britse regering zou het ondoelmatig en onbevredigend zijn als de UNO de Britse schepen zóu overnemen zonder de beman ningen, behalve enkele instructeurs om de bemanningen van andere nationaliteit met het materiaal te leren omgaan. Lloyd zei te twijfelen of dit praktisch uitvoerbaar zou zijn. In elk geval is er uitstel mee gemoeid, zo zei hij. Lloyd sprak de hoop uit, dat de opruiming op technische gronden zou wor den aangepakt en niet op politieke basis. Het ziet er echter naar uit, dat Nasser geen Britten, onder welk mom ook, meer tot het kanaal wil toelaten, Van de conservatieve banken werd geopperd, geen Britse troepen meer terug te trekken, zolang de bergings schepen onvoldoende zijn beschermd. Lloyd antwoordde: „Het is belangrijk, dat wij ons woord houden". Gaitskell, die vermoedt dat de regering een slag om de arm houdt, wilde weten, wanneer de Britse troepen Egypte geheel zullen hebben verlaten. Lloyd antwoordde „In de naaste toekomst". NEW YORK/PORT SAID (Reuter) De Brits-Franse bergingsvloot zal Port Said verlaten als met de UNO geen over eenstemming over het gebruik ervan is be reikt voordat de terugtrekking van de Brit se en Franse troepen uit Egypte voltooid is, zo heeft een woordvoerder van de Britse UNO-delegatie in New York meegedeeld. PORT SAID (Reuter) Een Egyptische sluipschutter heeft maandag een Franse soldaat van het vreemdelingenlegioen doodgeschoten, toen een detachement zich in Port Said inscheepte. De UNO-troepen is verzocht het omliggende gebied van mo gelijke sluipschutters te zuiveren. De UNO- troepen hebben sterke stellingen betrok ken buiten de Frans-Britse afzetting, die dient om bij de inscheping te beschermen. Sluipschutters hebben bij vergissing ge schoten op de Deense troepen die de stel lingen betrokken. De Egyptische gouver neur van de stad heeft er in toegestemd de avondklok in de UNO-sectoren van de stad te handhaven. Er zijn ook overeenkomsten getroffen met de Britten om alle krijgsge vangenen van hen na de evacuatie over te nemen. ADVERTENTIE BARTEIJORISSTR HAARLEM TEL 1 3439 FERD B0LSTR. 48 ADAM TEL. /17I62 FALCON REGENJASSEN Vertegenwoordigers van de Nederlandse Bakkerijstichting hebben maandag op het ministerie van Economische Zaken de vol gende verhogingen van de broodprijzen voorgesteld: volksbrood 2 cent, bruinbrood 2 cent en wittebrood 1 cent. De vertegenwoordigers van de Bakkerij stichting maakten hun wensen kenbaar tijdens een onderhoud met de plaatsver vangend secretaris-generaal mr. J. Woud stra.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1