Annie Woud nam afscheid met een stralend geluid (Panda. en de Meester ^magiër J /éltahn, „CCizabetfi" „De Baas" - een toneelstuk van Morele Herbewapening Iets minder zacht weer J Radio geeft woensdag Wereldnieuws ió ket zo DINSDAG 18 DECEMBER 1956 2 Op hetzelfde podium en bij dezelfde vereniging waar zij haar roemrijke carrière begon V KERSTGESCHENKEN Afgestudeerden, die willen emigreren, moeten eerst in militaire dienst Eieren zeer goedkoop Een OMEGA-MIDO Examens Resistentie Op hetzelfde podium van de Haarlemse Concertzaal en als medewerkster aan een uitvoering door dezelfde Koninklijke Lie dertafel Zang en Vriendschap, die haar dertig jaar geleden gelegenheid schonk een officieel begin te maken met een roem rijke carrière als zangeres, heeft de alt An nie Woud maandagavond afscheid geno men van de levenstaak die zij als kunste nares met ere vervuld heeft. Het is ge beurd onder grote belangstelling van of ficiële zijde en van het publiek en wat haar zelf betreft met een beheersing van haar zeldzame vocale middelen, die moei lijk te verenigen was met de idee dat dit een afscheid betekende. Trouwens, toen Annie Woud pas geleden de titelrol in Orpheus" van Gluck vertolkte, hebben wij kunnen constateren, dat haar volumi neus en warmgetint orgaan nog in volle kracht en kleurige frisheid straalt en dat haar uitdrukkingsvermogen nog geken merkt wordt door een beheersing van een zangeres op volle middaghoogte. Maar en fin, zij heeft het moedige besluit geno men af te treden alvorens zij er fysiek toe gedwongen wordt en zo zal haar kunst bij ontelbaar velen de ongerepte herinnering achterlaten van datgene waarmee haar faam hier en in het buitenland groot ge worden is. Voortreffelijk aan de vleugel begeleid door Emmy van Eden, wier lot het blijk baar is bij dergelijke afscheidsconcerten als trouwe partner te fungeren, zong Annie Woud de tragische aria „When I am laid in earth" van Henry Purcell, met al de ex pressie en het wonderlijke gamma van timbres, die men in dit geniale fragment van een ware tragédienne kon, verwach ten. Dat was om te beginnen, al een hoog tepunt. Met gewijzigde geestelijke instel ling, waaraan haar stem gewillig gehoor zaamde met mildere tinten van het vocale palet, vertolkte zij Purcell's air „I attempt from love's sickness to fly in vain". Als soliste in „Standchen" van Schubert gaf Annie Woud aan haar stem en voordracht het frisse en lichte karakter, dat de char me van dit elegante stukje moet uitmaken. Tenslotte gaven de „Zigeuneriieder" van Antonin Dvorsjak haar ruimschoots gele genheid met gezond geluid en warm tem perament deze klankbeelden tot waarach tig leven te wekken,. Het zal ons blijven heugen hoe Annde Woud in de volle kracht van, haar vermogens afscheid genomen heeft. ADVERTENTIE geschenken hebben een aparte bekoring. Ze zien er zo betoverend uit! BLUE GRASS handiotion ƒ5.25 BLUE GRASS badzeep3.75 BLUE GRASS puff-puff4.50 BLUE GRASS badzout7.25 BLUE GRASS handlotion, Flower Mist en zeep ƒ9. BLUE GRASS handlotion, Flower Mist, puff-puff en badzeepƒ25.75 MY LOVE solid cologne ƒ4.50 MY LOVE badzoutƒ7.25 PARFUMERIE Zandvoortselaan 75 - Heemstede Telefoon 36827 Ruime parkeergelegenheid HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 9.40 Lichte muziek. 10.10 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 De Vlucht, hoorspel. 12.10 Zigeunerkwintet. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Tweede adventsstonde. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muziek. 13.45 3e acte Lohengrin, opera (pl.). 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Oude muziek. 18.00 Vocaal ensemble. 18.20 Spectrum voor het Christelijk organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Prof. R. W. Broekman: Toekomstverwachtingen. 19.00 Nieuws, en weerbericht. 19.10 Orgelconcert. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 19.55 Een goed woord voor een goede zaak, causerie. 20.00 Radiokrant. 20.20 Berlijns Philharmonisch orkest en solist. 21.15 Weg en werk der Kerkhervormers, causerie. 21.35 Berlijns Philharmonisch orkest (vervolg). 22.25 Filmbeschouwing. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport uitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Platen. 10.45 Idem. 11.30 Gevarieerd programma. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Promenade-orkest en soliste. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Pla ten. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Platen. 17.00 Orgel. 17.20 Dans muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee. Jeugduitzending. Kamperen op de Aves-eilanden. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Actuali teiten. 18.50 Piano. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Joods programma. 19.30 Voor de jeugd. 19.55 Stichting Openbaar Kunstbezit. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 In Opa's jonge jaren. 22.35 Ritmisch strijkorkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50—24.00 Socialis tisch nieuws in Esperanto. TELEVISIE (V.A.R.A., N.C.R.V.) 17.0017.40 Voor de kinderen. 20.00 Pop pensoli. 20.20 Fragment film In the land of our Lord. 20.30 De Ster van Bethlehem, Kerstspel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. (Om 12.30 Weerbericht) 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00, 14.35, 14.45 en 15.15 Platen. 16.15 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Orkest-concert. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Causerie. 18.30 Platen, voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. De Koninklijke Liedertafel had onder leiding van Jack P. Loorij eveneens een gelukkige avond, al moet het mij van het hart, dat het programma wel wat eenzijdig on-Nederlands was. De stukjes van Morley en Lassus deden het weer goed en, de be werking die Henri Heydendael van een bekende ania van Handel gemaakt heeft, klonk beschaafd, evenals het eenvoudige koorliedje, dat door een Duitser op de be roemde melodie „Robin m'aime" van, de troubadour Adam de la Halle geharmoni seerd is en van een gewijzigde Duitse tekst voorzien. Een bijzonder mooie prestatie van het koor werd met „Stand chen" van Schubert bereikt. Loorij slaag de enin de lichte doorzichtige toon te wek ken met de viriele stemmen van zijn en semble, die als een fijn stramien werd, waarop de soliste ongeforceerd en elegant haar partij kon borduren. De pianiste hielp met tinkelend spel het stu-k mede zijn gra cieus karakter te geven. Van de drie Mora vische volksliederen, bewerkt door Janat- sjek, Picha en Suk, bleek het laatste een lastige maar zeer interessante opgave, die temperamentrijk en met delicate nuance ring (bravo baritons!) tot een verrassend resultaat gebracht werd. Een laatste beurt van optreden was gewijd aan drie Hon gaarse volksliederen, bewerkt door Béla Bartók, die boeiend en met sterke stuwing geïnterpreteerd werden. Alle respect voor wat Loorij met zijn helaas wat zwakke eerste tenorvleugel bereikt. Geef hem een stel frisse lichte tenoren ter aanvulling en hij zal wonderen verrichten met de oude Koninklijke Liedertafel. Gulle huldiging Na afloop van het concert werd Annde Woud op gulle wijze gehuldigd. De heer Bram Misset leidde de sprekers in bij ont stentenis van de voorzitter van het werk comité, de heer George Robert, die wegens ziekte verhinderd was. De eerste, die de scheidende zangeres met hartelijke woor den, hulde en dank bracht, was burgemees ter mr. O. P. F. M. Cremers, die wees op de merkwaardige kringloop van haar car rière, welke thans een besluit vond in de zelfde omgeving waar zij begon. Bloemen en een geschenk onder enveloppe vergezel den de toespraak van Haarlems eerste burger. De heer M. A. Reinalda, lid van de Raad van State, dankte Annie Woud na mens allen die zij heeft leren luisteren en die zij door haar kunst geboeid heeft. De heer J. B. Schuil, lid van het werk comité, haalde uiteraard tal van herinne ringen op uit de studietijd van de zangeres, waarvan hij getuige geweest is. Anraie Woud werd immers in 1924 door mevrouw Schuil-Hol als leerlinge aangenomen en door dagelijkse lessen veelzijdig gevormd, zodat ze reeds na anderhalf jaar haar de buut kon maken. De heer Schuil bracht nog in herinnering dat, toen de jonge zan geres bij het U.S.O. onder Evert Cornells zong en mevrouw Schuil tijdens de pauze tot de dirigent zei, dat een dergelijk ta lent misschien amper één op de honderd keer Voorkwam, deze haar antwoordde: „Zegt u maar gerust ééns op de duizend!" Spreker-dankte Annie Woud voor haar ijver en doorzettingsvermogen, waardoor zij haar doel bereikt heeft, en overhandig de haar een geschenk van het huldigingsco mité, vergezeld van een album met hand tekeningen. De heer A. J. van Houten, voorzitter van de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap, dankte de zangeres voor haar bereidheid haar afscheidsconcert te geven in het milieu waar zij haar loopbaan be gon. Als cadeau bood hij haar een lang speelplaat en een geluidsband aan, waarop haar afscheidsconcert was opgenomen. Een „Zij leve lang" van het koor onderstreepte deze hartelijke geste. Directeur Jack P. Loory gaf in een ge moedelijke toespraak ook heel wat herin neringen en woorden van lof en dank ten beste. Hij schonk haar als souvenir een grammofoonplaat. Hierna sprak Wouter Paap, namens de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging, de hoop ver tolkend dat Annde Woud als pedagoge nog lange jaren werkzaam zal blijven. Namens de Haarlemse Federatie van Zangvereni gingen en Oratoriumkoren huldigde de heer C. Overbeek de scheidende zangeres, die er als Haarlems meisje met wilskracht in slaagde een zangeres van internationaal formaat te worden. De trouwe begeleid ster Emmy van Eden maakte het kort en bondig de omhelzing van de twee kunst zusters die er op volgde, was echter wel sprekend genoeg. Annie Woud sprak niet zonder ontroe ring, die haar stem dat wonderlijk in strument waarin alle emoties reflecteren een bijzondere glans gaf, een dankwoord voor al die jaren dat zij heeft mogen zin gen en voor de hulde die haar deze avond zo hartelijk geboden werd. Tenslotte werd in de tuinzaal van het Concertgebouw een receptie gehouden. ]os. de Klerk De heer M. A. Reinalda, oud-burge meester van Haarlem en gewezen Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, vertolkte de dank van vele vereerders voor vele open baringen van schoonheid, die Annie Woud in haar carrière als altzangeres aan tallozen heeft geschonken. Tenzij zij hun diensttijd reeds hebben volbracht Naar wij vernemen zal het voor afge studeerden, die tijdens hun studie uitstel voor de militaire dienst hebben gekregen, onmogelijk worden onmiddellijk na het be ëindigen van hun studie te emigreren.. Zij zullen zo spoedig mogelijk onder de wape nen worden geroepen en dienen hun dienst tijd vol te maken. Een uitzondering geldt voor de afgestu deerden, die deel uitmaken van een gezin, dat in zijn geheel naar Canada, Nieuw- Zeeland, Australië of de Verenigde Staten vertrekt. Deze maatregel, welke binnenkort van kracht wordt, zal dan zijn genomen om te voorkomen dat afgestudeerden zich naar het buitenland begeven om pas terug te keren, wanneer zij niet meer voor een militaire functie in aanmerking komen. De leeftijdsgrens, waarop men niet meer on der de wapenen kan worden geroepen, ligt thans bij 35 jaar. De eierprijs is voor de tijd van het jaar ongekend laag. Donderdag noteerde Bar- neveld voor eieren van 59 gram f 11.80 per 100 stuks en de handel was vrijdag nog steeds traag. Op 15 december 1955 werd voor eieren van 59.5 gram f 17.15 betaald. Voor de Nederlandse consument betekent het dat men zo kort voor de feestdagen wel bijzonder voordelig eieren voor zijn geld kan krijgen. Zondag heb ik in de Grote Schouwburg te Rotterdam-Zuid de eerste voorstelling in het Nederlands van „De Baas" door Peter Howard gezien, een toneelstuk van Morele Herbewapening, dat twee jaar ge leden reeds in een Duitse versie hier te lande enige keren werd vertoond „als een indrukwekkende demonstratie" zoals de uitnodiging vermeldde „van de oplos sing voor de ideologische strijd in de we reld en als positieve bijdrage aan de een heid van Europa". Tijdens de opvoering schoot mij een uitspraak te binnen van de Franse regis seur Jean Vilar, voorkomend in diens on langs verschenen verzamelbundel van tijd schriftartikelen, die geparafraseerd hierop neerkomt, dat men in een toneelstuk met een bepaalde tendens, wil dit artistieke waarde hebben, de spelers niet moet laten weten waarvoor zij propaganda maken. Gebeurt het tegendeel, dat maakt men een oneigenlijk gebruik van het theater. Spre ken de handelende figuren, zoals in dit ge val, voornamelijk zinsneden uit beginsel verklaringen en brochures, dan heeft men te doen met een betoging, een demonstra tie of wat dan ook, maar zeker niet met een kunstzinnige uitdrukking van een levenshouding. Deze omstandigheid maakt voor de zich de rol van verslaggever toe bedeeld krijgende recensent in zoverre ge makkelijk. dat hij niet nader hoeft in te gaan op de spelprestaties, die trouwens duidelijk een slechts door goede bedoe lingen te rechtvaardigen dilettantistisch (ik bedoel deze term uitdrukkelijk ter on derscheiding van amateuristisch) karakter hadden en slechts gericht waren op het uitdragen van een overtuiging, waarbij toevallig de middelen van het toneel wer den aangewend. Bovendien beging men de fundamentele vergissing aan te nemen, dat men de rollen het beste kon laten ver vullen door personen, die in het dagelijks leven vrijwel dezelfde posities innemen als de figuren uit het stuk. Zo zag men naast en tegenover elkaar een bestuurslid van de Amsterdamse Effectenbeurs, de zoon van een industrieel, een ambtenaar van de arbeidsbeurs, een tandarts en een haven werkman. Deze bijeenkomst, die hedenavond her haald wordt, had duidelijk de opzet van een idealistische belijdenis, wèarop te dezer plaatse geen commentaar gegeven behoeft te worden. Voor het begin van het spel had er eerst een andere voorstelling plaats, in de letterlijkste zin van het woord, namelijk door een Rotterdamse havenarbeider van afgevaardigden uit tien landen: een Italiaanse fabrikant, een Fran- ADVERTENT1E COLLECTIE vindt u bij Grote Houtstraat 49 - Haarlem Het depressiegebied tussen Noorwegen en IJsland nam de afgelopen vierentwintig uur verder in betekenis af en verwijderde zich in noordoostelijke richting. Rand- storingen trokken de laatste dagen van de Golf van Biscaye over Engeland en de Noordzee naar Scandinavië. De met deze storingen samenhangende regengebieden reikten juist tot over het westen en noor den van het land, maar er vielen slechts kleine hoeveelheden. In het zuidoosten daarentegen kwamen flinke opklaringen voor. De activiteit van de storingen vermindert verder en daardoor neemt ook de aanvoer- snelheid van de zachte lucht tijdelijk nog verder af. Dit zal enige temperatuurdaling tot gevolg hebben. Op de oceaan is de depressieactiviteit echter reeds weer aan het herleven. Morgen zullen de nieuwe depressies echter nog geen invloed op het weer in ons land kunnen uitoefenen. 19 december Zon op 8.47 uur, onder 16.32 uur. Maan op 19.04 uur, onder 9.49 uur. Maanstanden 24 dec. 11.10 uur laatste kwartier 1 jan. 2.13 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 18 december Hoog water: 3.45 en 16.00 uur. Laag water: 11.41 en uur. Woensdag 19 december Hoog water: 4.32 en 16.45 uur. Laag water: 0.07 en 12.30 uur. WEERRAPPORTEN (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) I T5- •So a Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissinigen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. geheel bew. regen zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt geheel bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt half bew. onbewolkt mist onbewolkt mist mist onbewolkt motregen onbewolkt nevel licht bew. zzw ozo zzw zzo zzw windst. z zzo zo windst. -2 nnw 8 z windst. zzo no windst. -3 windst. -3 windst. 1 w -6 no 3 windst. 3 4 -2 -2 -4 geheel bew. z geheel bew. zw lichte regen zzw geheel bew. z geheel bew. zzw zwaar bew. z geheel bew. zzw licht bew. z onbewolkt z M 15 e ZS 0,1 0,3 3 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3 0 0 0 3 5 4 3 1 1 1 1 0 se arbeider, een Duitse mijnwerker, een Algerijn en diens echtgenote, een woord voerder uit India en een Schotse directeur van een dagblad, die als enige iets van humor liet doortintelen in de gelijksoortige uitspraken: door een tolk vertaalde ge tuigenissen van bekering tot het geloof in de vier absolute normen van eerlijkheid, zuiverheid, onzelfzuchtigheid en liefde. En aan het slot beleden ook enigen der deel nemers aan de opvoering hun vertrouwen in Frank Buchman's stelling, dat de wereld slechts vrij van angst en hebzucht kan worden door ieders erkenning en aanvaar ding van persoonlijke verantwoordelijk heid. Het moet overigens, gezien het „abso lute" karakter van deze normen, mogelijk zijn een dramatisch verantwoord toneel stuk over Morele Herbewapening te schrij ven, dat dus op gelijkgezinden een kunst zinnige en daardoor dieper treffende uit werking zou hebben dan thans bereikt werd, waarbij ten hoogste sprake was van een bevestiging of een duidelijke bewust making van het reeds in beginsel aan vaarde. Maar het lijkt mij de vraag of men het stellen met zulke propagandastukken als „De Baas" van een handige publicist als Peter Howard, wiens oprechtheid ik geenszins in twijfel trek. Het conflict hier in wordt veroorzaakt door het besluit van de directeur van een groot bedrijf om dui zend man personeel te ontslaan, juist op de dag dat zijn zich tot morele herbewape ning aangetrokken voelende zoon uit de oorlog terugkeert. Het wordt verscherpt, doordat het leven van deze jongeman is gered door de zoon van de voorman der werklieden. Na lange twistgesprekken ont dekt de titelheld voor het eerst de fouten van zijn tot dusver gevolgde levensopvat ting. Het is allemaal nogal opzettelijk en even recht-toe recht-aan als het bewijs van een meetkundestelling. David Koning Leiden: Doctoraal examen geneeskunde 2: mevr. E. R. MulderRoodenburg, Leiden; H. Alberts, Den Haag; F. C. Boersma, Vlaar- dingen; B. Buis, Hengelo; B. H. A' Dezentje, Den Haag; N. Kosten, Leiden; J. L. Stam, Goes; Tan Tek Tjie, Leilden. Semi-arts- examen: P. B. den Bakker, Vlaardingen; P. J. H. Lamaker, Scheveningen; N. van Ree, Den Haag; L. Stein (USA). Artsexamen; mej. E. J. M. Reijnhart, Velsen; O. E. Awani, Scheveningen; F. P. T. H. Holtzer, Den Haag; J. H. Rouda, Oegstgeest; P. W. de Rooy, Den Haag, J. Sack, U.S.A. Utrecht. De heer P. C. Veenstra te Hilver sum is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift, geti teld: „Mas9aspectrometrische bepaling van isotoopverhoudingen onder gebruikmaking van een wisselstroommethode". De heer G. C. Marleveld, wonende te Ede, is gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift, getiteld: „Grindhouden- de midden- oleïstocene sedimenten. Het onderzoek van deze afzetting in Nederland en aangrenzende gebieden". Utrecht. Doctoraal examen rechtsgeleerd heid: mej. E. A. Goettsche, Tilburg; J. Nieu- wenhuizen, Culemborg; D. M. Hollestelle, Utrecht. Kandidaatsexamen klassieke lette ren: pater H. de Breet, Ugchelen. Semi- artsexamen: W. Blokland. Utrecht; H. J. Nij- zink, Utrecht; H. .Smits, Lopik; A. F. Wehl- burg, Utrecht. Artsexamen: F. H. Hoekstra, Amersfoort: F. L. A. M. de Vreese, Nij megen; J. Witzand, Zeist; mevr. J. L. A. M. ZwanikkenRozeman, Utrecht. Tandarts examen: D. Lubsen, Amsterdam; J. H. M. Peels, Eindhoven; J. J. Tenge, Amerongen. Kandidaatsexamen geografie: J. B. H. E. Pinkse, Utrecht. Doctoraal examen sociale geografie: G. W. Grootenhuis. Utrecht. Doc toraalexamen geografie (vrije studierich ting): C. P. Spits, Utrecht. Amsterdam. Vrije Universheit. Doctoraal examen economie: A. S. J. Dekker, Haar lem; A. J. van der Meer, Amstelveen; H. J. F. Hafferp, Den Haag; P. Wymen.ga, Garijp. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kan didaatsexamen politieke en sociale weten schappen (sectie c2): mej. I. Bouman, Am sterdam; mevr. M. A. VisserDonker, Pa- pendrecht; H. M. Waskowsky, Amsterdam. Kandidaatsexamen theologie: O. D. Duintjer, Amsterdam; J. P. Assendorp, IJmuiden. Kan didaatsexamen psychologie: mevr. P. Ch. L. BruggemanCitroen, Amsterdam; mevr. M. J. W. KuhnwaetTonneman, Bakkum; C. A. Oudejans, J. M. Bierens de Haan, M. J. Rudelsheim en H. Th. Hoffman, allen te Amsterdam. EXPOSITIE VAN DELFTS ZILVER IN „HET PRINSENHOF". De kersttentoonstelling in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" zal gewijd zijn aan de zilversmeedkunst. Zij zal vrijdag avond worden geopend door de Delftse voorzitter van de museumcommissie, jhr. dr. D. P. M. Craswinckel. Automatisch. De Zwitserse P.T.T. heeft in Genève een systeem van volledig auto matisch internationaal telefoneren ge demonstreerd. Van een telefooncel uit kan men door enkele cijfers extra te draaien rechtstreeks met Londen, Parijs, Milaan, Stockholm en overal in België of West-Duitsland spreken. Zwart. Op de eerste dag van de benzine distributie in Groot-Brittannië varieer den de prijzen voor benzinebonnen op de zwarte markt van twee tot vijf shil ling voor een gallon (ongeveer vijftig cent per liter). De automobilisten krijgen bonnen -voor tweehonderd mijl per maand. In speciale gevallen wordt tot honderd mijl extra gegeven. Overleden. Sir Andrew Caird, een der in vloedrijkste personen in de Britse jour nalistiek in het begin van deze eeuw, is in Londen op 86-jarige leeftijd ge storven. Modern. Het verkeer heeft dit jaar onge veer 13.000 doden en 365.000 gewonden in West-Duitsland geëist. Deze cijfers betekenen respectievelijk een stijging van zes en vier percent ten opzichte van 1955. Middeleeuws. De politie te Rome heeft opdracht gekregen, „in redelijke mate verdraagzaam" op te treden tegen over treders van de verkeersregels.Vorig jaar heeft bijna de helft van de bevolking een boete gekregen. De Italiaanse politie mag „ter plaatse" een boete opleggen van 280 lire (ongeveer een gulden zeven tig), waarvan zij een derde in eigen zak mag steken. De gemeenteraad heeft aan bevolen deze „middeleeuwse wet" te herzien, opdat de politie er niet meer van kan worden beticht, dat zij ver baliseert uit winstbejag. Verrassing. De 531 kiesmannen die bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen in begin november aangewezen waren, hebben maandag in Washington met 457 tegen 73 stemmen president Eisenhower herkozen Er deed zich een verrassing voor Een democratische kiesman van Alabama weigerde zijn stem voor de Democratische kandidaat, Stevenson, uit te brengen. Hij stemde voor een rechter, die niet eens kandidaat stond. Dank. Generaal Mosje Dajan, de stafchef van het Israëlische leger, heeft ver klaard. dat de Israëlische overwinning voor een groot deel te danken is aan de uitrusting van het leger, „waarvoor wij Frankrijk danken, dat ons het vriend- schappelijkst gezind is en vóór alle andere landen het „werkelijk karakter van de Egyptische dictator had begre pen". Voorlopig niet. Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft in Bonn ge zegd dat bondskanselier Adenauer op het ogenblik niet voornemens is de Verenigde Staten te bezoeken. In poli tieke kringen te Bonn is men echter wel van mening, dat Adenauer zo spoedig mogelijk contact wil opnemen met de Amerikaanse regering, zodra de Britse en Franse regeringsleiders in Washing ton zijn geweest. Aanbeveling. Gerhard Eisler, oud-leider van de Oostduitse propagandadienst, be antwoordt in „Jünge Wélt", het orgaan van de Oostduitse jeugd, de suggestie van een groep jongeren uit Dresden die de vraag geopperd hadden of het niet aan te bevelen was naar uitzendingen van neutrale radiostations te luisteren ten einde goed ingelicht te zijn.,Eisler zegt hierop dat, ondanks talrijke on volkomenheden, de voorlichting van de Oostduitse radio en kranten de beste is. Afgeschoten. Volgens het Amerikaanse blad „Aviation Magazine" heeft het Amerikaanse leger op 20 september te Cap Canaveral in Florida een geleid projectiel van het type „Jupiter" afge schoten, dat met een snelheid van 24.000 km per uur een afstand van ruim vijf duizend kilometer heeft afgelegd. Het departement van Defensie in Washing ton weigerde dit bericht te bevestigen. Gestikt. Vijf babies zijn vorige week in een kindertehuis te Bonn gestikt doordat een elektrisch kookapparaat, dat men ver geten had uit te schakelen, de vloer van het vertrek met de babies aan het smeulen had gebracht. Dezer dagen kwamen in een kinderbewaarplaats na bij Cottbus in Oost-Duitsland drie jonge kinderen om het leven, toen de was, die bij een kachel te drogen hing, in brand raakte. Waakzaam. De Japanse regering heeft een program bekendgemaakt voor een nauwlettender toezicht op de activiteit van communisten in het land. De orga nisaties voor handhaving van de staats veiligheid krijgen hiervoor een bedrag van ongeveer 1,2 miljoen gulden. 86. Toen Jolliepop de salon binnenschreed ontging het hem niet dat zijn meester in een gedrukte stemming was. „Het komt mij voor, mijnheer Panda", sprak de butler, „dat gij gebukt gaat onder een zekere neer slachtigheid. Het avontuur met die eh Plutanus is toch goed afgelopen, hoop ik?" „Ach ja", antwoordde Panda lusteloos. „Iedereen is weer teruggekeerd naar de plaats waar hij thuishoort. Iedereen, be halve Joris, want die werd op het laatste moment door Plutanus naar een heel stille plek getoverd. Waar zou hij nu zitten? De stille plekjes van Plutanus waren meestal helemaal niet prettig„Ik zou mij daar over maar geen zorgen maken, mijnheer Panda", oordeelde Jolliepop. „De voor pagina van het avondblad zal u, wat dat betreft, volkomen geruststellen". Met ver bazing gleed Panda's blik over het nieuws blad, verlucht met een grote foto van Joris. „Bergbeklimmer Goedbloed overwint Mount Everest", luidde de kop van het ar tikel, dat voorts beschreef hoe tot ieders verbazing Joris Goedbloed van 's werelds hoogste berg was komen wandelen na een vlag op de top te hebben geplant. Niemand begreep hoe hij die top had kunnen berei ken en de koene bergklimmer was ook nogal vaag op dit punt. Minder vaag was hij echter toen hij de premie van 100.000 florijnen opeiste, die voor het bedwingen van de machtige berg was uitgeloofd. „Zo ziet u maar, mijnheer Panda", sprak Jollie pop nadat Panda de krant had laten zak ken, „dat het overbodig is, zich zorgen te maken over de heer Goedbloed. Het komt mij voor dat hij uit elke situatie voordeel kan halen. „Jamompelde Panda beduusd, „jadat kan hij beslist!" ONDER resistentie wordt verstaan het verschijnsel, dat bepaalde levende organis men, die gevoelig bleken voor een of ander vergif of bestrijdingsmiddel, op den duur minder gevoelig en tenslotte zelfs geheel ongevoelig voor dit middel worden. Insek- ten die met een bepaald middel bestreden worden, blijken in volgende generaties zich vaak veel minder van dit middel aan te trekken, wat tot gevolg heeft dat voort durend naar steeds sterkere vergiften wordt uitgekeken, r~ waartegen echter meestal ook weer een zekere resistentie op treedt. We hebben het vroeger al eens over het vraagstuk van de steeds krachtiger wordende bestrijdingsmiddelen gehad en zullen daarop niet voortbor duren, want het gaat ons vandaag om de resistentie zelf, een hoogst merkwaardig verschijnsel waarover niet altijd even ver helderend kan worden gesproken, in de eerste plaats niet, omdat aangaande het wezen van de resistentie vrijwel niets met zekerheid bekend is, maar voorts ook, om dat in dit verschijnsel zo geweldig veel factoren een woordje meespreken. Over de resistentiestijging ten opzichte van penicilline is bijvoorbeeld vooral in de populaire pers veel geschreven dat mis vattingen kan wekken. Gelet op de er varingen, opgedaan met sulfonamiden en dergelijke, lag het voor de hand te voor spellen, dat een algemeen gebruik van penicilline een resistentiestijging zou te weegbrengen van de verwekkers van ver schillende ziekten. Met andere woorden, bestrijding van verschillende ziekten met penicilline zou op den duur veel minder doeltreffend zijn omdat de bacteriën die bestreden moesten worden meer en meer onvatbaar zouden blijken voor de werking van dit middel. En toen bij één bacterie soort, te weten de staphylococci, na het ge bruik van penicilline zich inderdaad ver schuivingen in de gevoeligheid voordeden, leek het er inderdaad op, dat de voorzeg gers het gelijk aan hun kant hadden. Maar wat bleek? In de eerste plaats, trad de resistentie van de staphylococci uitslui tend en alleen op in gesloten gemeenschap pen, zoals ziekenhuizen en dergelijke. Dat was al een veeg teken, dat ech ter nog niet tot een duidelijke verklaring leidde. Die verkla ring kon pas te voorschijn wor den gebracht door de consta tering, dat tien tot twintig per cent van de bij de mens aange troffen staphyllococusstammen van de aanvang af (dus zonder dat de penicilline haar werkzaamheid heeft kunnen doen gelden) voor dit bestrijdings middel ongevoelig zijn, doordat zij een enzym afscheiden (pennicillinase) dat de penicilline onwerkzaam maakt. Door veelvuldig gebruik van penicilline in gesloten gemeenschappen zijn de ge voelige staphylococusstammen bijkans ge heel uitgeroeid en wat overbleef waren de ongevoelige huisstammen, die op de pa tiënten werden overgebracht en voor be strijding met penicilline ongevoelig ble ken. Dat lag echter niet aan de bacteriën die een grote resistentie gingen vertonen, maar aan het feit dat de immune soort ging overheersen en niet tien of twintig, maar wel honderd percent van de bac teriebevolking (van alléén déze soort) uit maakte. Waarmee de resistentie als verschijnsel overigens nog niet verklaard is. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2