Sfeerrijke herdenking van Willem Bilderdijk Toneelvereniging „Varia" in IJmuiden werd ontbonden Met een voordracht door Anton van Duinkerken Toegewijde bijdrage van Haarlemse scholieren Vanmorgen in de vishal en op zee Amsterdamse Beurs DINSDAG 18 DECEMBER 1956 11 IN DE HAARLEMSE RIDDERZAAL Bromfietser verdacht van rijden onder invloed „Petsamo" op sleeptouw „Pat-Mat" 3 liet de eer aan „Zaandam" „'t Blijft onder ons" in Beverwijk Lezing voor KAB-leden „Open deur"-bijeenkomst in Velsen-Noord Nieuwe vaartuigen voor Rijkshavendienst in Rotterdam Amerikaanse koopvaardij vloot wordt uitgebreid Bridgeclub „Sans Atout" aan slag Witte Kerstmis verzekerd „Plan voor Hoogovens in de IJmond" Weihnachtsoratorium van Toonkunstkoor Scheepvaart Nehroe in het Witte Huis Sfeerrijk en op waardige wjjze is maandagavond in de ridderzaal van het stadhuis in Haarlem een herdenkingsbijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het feit, dat Willem Bilderdijk, die de laatste tien jaar van zijn leven in Haarlem woonde, twee honderd jaar geleden werd geboren. Prof. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duin kerken) hield hierbij een herdenkingsrede. Tevens werd medewerking verleend door leerlingen van het Coornhertlyceum en de Da Costa Kweekschool met voordrachten van en over de letterkundige. Die Haerlemsche Musyckcamer speelde als muzikale omlijsting werk van enkele van Bilderdjjks tijdgenoten. Aanvankelijk zou deze bijeen komst de opening zijn geweest van de in het Huis Van Looy te houden tentoonstelling met onder meer manuscripten en schilderden van Bilderdijk en van tijdgenoten, doch deze expositie moest, zoals wij reeds berichtten, worden uitgesteld tot januari wegens gebrek aan beschikbare expositieruimte in deze maand. Haarlems gemeentebestuur, dat de herdenkingsbijeenkomst voorbereidde, vond het niet nodig deze bijeenkomst eveneens uit te stellen. De opening werd verricht door wethouder D. J. A. Geluk. Burgemeester Cremers kon, zoals de wethouder meedeelde, niet aan wezig zijn door het afscheidsconcert van de Haarlemse altzangeres Annie Woud. Die Haerlemsche Musyckcamer gaf hierna on der leiding van André Kaart een uitvoe ring van het Concerto Grosso van Pieter Hellendaal en van het Clavecimbelconcert van Nicola Lentz. Nadat de genodigden met een hartelijk applaus deze glansrijke ver tolkingen hadden beantwoord, betrad prof. Asselbergs het spreekgestoelte. Samengevat zei hij het volgende: „Een herdenking van Bilderdijk is voor de meesten van ons een zwaartillig bedrijf. Niemand kent hem anders dan door de indrukken, die gedurende de schooltijd werden verkregen. Slechts enkelen verrijk ten deze indrukken door later zelf nog kennis te nemen van zijn litteraire na latenschap. Als levend mens is Bilderdijk voor ieder onbekend. Nu doet zich de ge legenheid voor een uitwendig levensbeeld in het geheugen terug te roepen. In 1756 werd Bilderdijk in Amsterdam geboren als zoon van een jurist, die zich nu en dan heftig bezig hield met letteren en toneel. Op zesjarige leeftijd kreeg Bilderdijk een ongeluk. Hij werd op de voet getrapt en de verminking die hiervan het gevolg was, bond hem aan huis, aan een kamer waarin hij op zich zelf aangewezen raakte, werd samengebracht met het allereigenste. Hij werd een korzelig mens en het feit, dat hij gedurende zijn jeugd geen volle beweeg kracht heeft kunnen ontplooien, is hieraan zeker ook wel schuldig. Op achttienjarige leeftijd debuteerde hij in de letteren met een gedicht, dat opviel door gaafheid van vorm, scherpte, helderheid, stoutmoedigheid en ook eigengereidheid. Toen hij vieren twintig werd ging hij in Leiden rechten studeren. Op zijn zevenentwintigste vestig de hij zich als advocaat in Den Haag. Daar beleefde hij de politieke tegenstand tussen de Prinsgezinden en de patriotten. Zijn voorkeur ging zeer heftig uit naar het Oranjehuis. Hij trok zich de politieke ge beurtenissen sterk aan en wilde de wereld waarin hij leefde niet aanvaarden toen in 1795 het Oranjehuis viel. Hij weigerde de eed van trouw aan het nieuwe bewind, waartoe hij gedwongen werd, waarna zijn verbanning volgde. In Den Haag werd hem medegedeeld, dat hij binnen vierentwintig uur de stad en binnen een week de gewes ten moest hebben verlaten. Via Groningen reisde hij naar Hamburg en vandaar naar Engeland. In 1785 was hij gehuwd met Catharina Rebecca Woesthoven. Zij volgde hem niet. Hij leed honger en kou, zijn leven was ellendig, maar zijn geest bleef scherp en heftig. De ontgoochelingen, die voor zijn gevoel, naar wij opmaken uit zijn verzen, zeer groot waren, verhoogden zijn schep pingsdrift. In Londen gaf hij lessen om in het onderhoud te kunnen voorzien. Elf jaar leefde hij in ballingschap, maar toen hem na twee jaar gebleken was, dat zijn vrouw hem niet zou volgen, trouwde hij opnieuw zonder van zijn eerste vrouw te scheiden. Zij was een negentienjarige leerlinge, Ka- tharina Wilhelmina Schweickhardt. In 1806 keerde hij naar Nederland terug. („Ik heb dan met mijn strammen voet, Eindlijk uit d'ontstuimen vloed Holland's vasten wal be treden", zegt hij in zijn gedicht „Aan den Hollandschen wal". Hij vestigde zich in Leiden en daarna weer in Den Haag, waar hij benoemd werd tot leraar in de Neder landse taal van koning Lodewijk Napoleon. Hij bewonderde Napoleon toen zeer en uitte zijn bewondering in een ode. Dit maakte hem opnieuw onbemind, want Napoleon was in de Nederlanden uiteraard gehaat. Op eenenzestigjarige leeftijd vestigde hij zich in Leiden als leraar in de vaderlandse geschiedenis nadat hem een leerstoel in Amsterdam door de koning was beloofd, maar niet gegeven, hetgeen voor Bilderdijk I weer een grote teleurstelling was. Tien jaar' later vestigde hij zich in Haarlem. In 1830 stierf zijn tweede vrouw, die hem wel ge volgd was en ruim een jaar later stierf hij zelf, als een korzelig, tweeslachtig man. Hij werd in de Grote Kerk begraven. Was het de strengheid, de eigengereid heid, de politieke felheid van zijn vader, was het zijn door een ongeluk verknoeide jeugd, die hem tot een in zichzelf verdeel de, een gespleten figuur maakte? („Ik ken de mensen reeds uit boeken, ik ben zo moe" en in hetzelfde vers „Ik blijf al mijn leven kind, al word ik oud en grijs"). Wie maakt uit wat precies de oorzaak van zijn dualis tische geestesgesteldheid was? Wij blijven onzekerheid voelen. Maar zijn dualisme spreekt tot ons en treedt uit zijn werk en handelen steeds naar voren. Zijn tijd- en vakgenoten bijvoorbeeld vroegen ziGh ern stig af of de anacreontische versmaat zich wel leende voor de Nederlandse poëzie. Zeer velen pasten deze maat toe, ieder worstelde er mee. Behalve Bilderdijk. Hij laadde deze versvorm met hartstocht en blies er leven in. En toch, in een ervan spreekt hij zijn afschuw uit over geld (het vuige metaal, het noodlottig goed), maar enkele regels verder wenst hij uit zilveren bekers te drinken. Zijn paradoxie gold ook in zijn houding ten opzichte van de natuur. Bilderdijk heeft de natuur nauwelijks leren kennen door zijn vroeg lichamelijk euvel, maar in zijn verzen doet hij ons er de kracht van voelen, alsook zijn innerlijke tegenstrijdigheid. „De natuur is schoon", zegt hij, „maar niet uit eigen hoofde". Als wij hem totzover hebben leren ken nen, kunnen wij ook zijn ontrouw tegen over zijn eerste vrouw verklaren. Wij moe ten hem proberen te doorgronden in zijn dualiteit," aldus prof. Asselbergs. Na de pauze traden drie leerlingen op van de Da Costa Kweekschool met verzeü van Bilderdijk, gevolgd door twee leerlin gen van het Coornhertlyceum met littera tuur over Bilderdijk. Cor Kikkert gaf een bijzonder levendige, uitstekend beheerste en zeer doordachte voordracht van „Feiths lijktranen op de oude prinses". Hierna ver tolkte Sini Koning met zachte stem „Kro- kodillenkoriing". Als derde meisje gaf Ank Vdn dér Heyden een Sonore, brede en ge dragen voordracht van „Gebed". Jaap Jansen las in keurig Nederlands enkele regels van Busken Huet en Geerten Gos- saert over Bilderdijk, waarna Ina van der Molen zich liet gelden in het eerste couplet van „De grijze landman" en „Eis daimona" beide van Gossaert. Allen verdienen een woord van bijzondere waardering voor de toewijding waarmee zij hun bijdragen heb ben geleverd. Die Haerlemsche Musyck camer besloot deze herdenkingsbijeenkomst met een speelse uitvoering van Synfonia van Carl Graf en een briljante vertolking van zes korte dansen van Mozart. De akoestiek van de Ridderzaal leent zich toch wel bij uitstek voor kamermuziekuitvoerin gen. Wethouder Geluk sprak tot slot een woord van dank tot allen, die hun mede werking aan deze herdenking hadden ver leend. Een trawler vandaag Vandaag was aan de afslag de trawler „Eveline" (van 5 dec.) met 655 kisten vis, waarbij 320 schelvis, 40 makreel, 160 open wijting, 25 dichte wijting, 55 koolvis en gul, 25 radio, 10 haring en 20 diversen. Prjjzen van heden De haring leverde vanmorgen in IJmui- den f 30 op, makreel f 30—f 35. De export kocht kisten grote kabeljauw voor f 234, kleine kabeljauw voor f 164. Grote schel vis voor de export leverde f 41—f 56 op, grootmiddel f 45f 49. De binnenlandse handel kocht vandaag kleinmiddel schelvis voor f 29 f 33, pen nen f 30—f 32, braadschelvis voor f 31— f 35. Wijting noteerde f 26—f 28, radio f 30f 3i_ leng f 88, witte koolvis f 102. grote gul f 46, middel f 45 en torgullen f 35. Wat er komt Voor de woensdagmarkt wordt verwacht de trawler „Vikingbank" met 360 kisten vis waarvan 230 schelvis, 40 koolvis en gul, 50 open wijting, 20 makreel, 20 stokke- bit en 20 stuks stijve kabeljauwen; de Klaas Wijker" met 520 kisten vis, waar van 80 schelvis, 150 haring, 170 makreel, 90 kabeljauw, gul en koolvis en 30 wijting. Voorts worden verwacht 2 Slot-boten en 2 Wiron-kotters Haarlemse rechtbank De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft maandagmiddag tegen een eenenveertigjarige opperman uit Velsen wegens overtreding van artikel 26 der wegenverkeerswet (het besturen van een bromfiets onder invloed van alcohol) een gevangenisstraf van één week geëist. Getuigen deelden mee, dat verdachte op 20 oktober j.l. gekaart had in een café te Velsen en bier had gedronken. Om twaalf uur was hij naar huis gegaan en reed per bromfiets op de Driehuizerkerkweg in Santpoort tegen een andere bromfietser. Hij viel, raakte bewusteloos en is enige tijd in een ziekenhuis verpleegd geweest. Verdachte verklaarde van vijf uur 's middags tot twaalf uur 's avonds in het café te zijn geweest en acht glazen bier en vier flesjes cola te hebben gedronken. Hij verklaarde zich bekwaam te hebben ge voeld om te rijden. Volgens hem was de voorrem gaan haperen, waardoor hij is ge vallen. Links in de bocht Een ingenieur uit een Limburgse plaats, die wegens werkzaamheden in Velsen in het voorjaar tijdelijk in Uitgeest verbleef, was op 26 april om kwart over zevenen op weg naar zijn werk. Hij reed over de Hof- landerweg te Beverwijk en bij het nemen van de bocht week hij naar links uit. Uit tegenovergestelde richting naderde een autobus, bestuurd door een negenentwin tigjarige chauffeur uit Alkmaar. Deze week nog naar links uit, waardoor een botsing voorkomen werd. De ingenieur verklaarde, dat hij moge lijk te veel aan zijn werk heeft gedacht en daardoor naar links is uitgeweken. De kantonrechter te Haarlem had hem ver oordeeld tot twee geldboetes wegens het links rijden en het in gevaar brengen van het verkeer. Maandag stond de Limburger in hoger beroep terecht. De officier van Justitie achtte de boetes te laag en de voor waardelijke intrekking van het rijbewijs niet juist. De eis luidde één geldboete van 250, subsidiair vijftig dagen en intrekking van het rijbewijs gedurende één jaar. De verdediger, mr. A. D. P. V. Vc>n Löben Seis, deelde mee, dat verdachte geen ver keerde mentaliteit heeft bij het autorijden. Hij is overvallen door een afwezigheid. Men kan wel zeggen, dat zo iets niet mag gebeuren, maar het is geschied. Pleiter drong aan op het opleggen van een geld boete en verzocht het rijbewijs niet in te trekken. De rechtbank zal op donderdag 29 december uitspraak doen. (United Press) De Franse zeesleper „Abeille 26" heeft gemeld het Finso vracht schip „Petsamo" op sleeptouw te hebben genomen. Vrijdag vertrok de Abeille om de Finse boot, die in de Atlantische Oceaan tijdens een storm in nood kwam te ver keren, assistentie te verlenen. Men veronderstelt dat de „Petsamo", die 240 km noodwest van Ierland zijn eerste noodsein uitzond, naar een Engelse haven wordt gesleept. De „Abeille" heeft daar nog geen bericht over gegeven. Het derde tiental van de Kennemer schaakclub „Pat Mat" heeft een bondswed strijd gespeeld tegen „Zaandam" 3. De Zaan- kanters konden deze ontmoeting met 4—6 in hun voordeel beslissen. De persoonlijke uitslagen waren: P. A. Jansen (P.)G. An- driessen (Z.) 01; J. SonneveldJ. May 01; S. S. OppenheimerA. Geytenbeek 01; B. de HeerJ. Valkenier ir. J. M. NijhoffA. F. ten Wolde 0—1; ir. C. de VriesW. Schoonhoven 10; W. J. Bannen berg—J. Bakker 01; K. MeyerP. Gans 10; M. MetselaarH. W. van Onsenoord G. v. d. Berg—T. Bakker 1—0. Onderlinge competitie Voor de onderlinge competitie werden de volgende partijen gespeeld: Afdeling 1. ir. E. T. PeltzerL. Mostert- man 01; J. C. de HaasA. Slings 1—0. Afdeling 3. ir. A. W. FalterA. W. Lubert afgebroken. Afdeling 4: C. SauerJ. T. Dingerus 10; L. A. VisserW. P. v. d. Lely 01; J. C. v. d. MeerR. de Gelder 10. Het initiatief-comité van de NSGK (na zorg kinderverlamming) houdt donderdag avond, 20 december in het Luxor-theater te Beverwijk in samenwerking met de Beverwijkse VARA-afdeling een revue avond onder de titel ,,'t Blijft onder ons". Hierin treden op de Kilima Hawaiïans, De Wama's, Willy Alberti, Jan Tromp (kunstfluiter), Roland Wagter, Dick Harris (pianist), de accordeonvirtuozen De Cori- ta's en Nelly Wiegel, cabaretière. Uitgaande van de culturele dienst van de Beverwijkse KAB-afdeling heeft op vrijdag 21 december in het KSA-gebouw een bijeenkomst plaats. Een Nederlandse journalist, buitenlands correspondent, die tien jaren in een Rus sisch gevangenkamp doorbracht ver dacht van spionage zal van zijn er varingen vertellen. Na zijn causerie zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Uitgaande van de „Open-Deur"-groep Velsen-Noord van de Nederlands Her vormde kerk wordt woensdagavond in de Hervormde kerk aan de Dijckmansstraat een kerstbijeenkomst gehouden, waarin de Hervormde toneelgroep van IJmuiden- Oost het kerstspel „Celestinus en het won der" zal opvoeren. Medewerking aan deze avond verlenen de kerkkoren van Velsen-Noord en Sant poort. HELLA HAASSE „DE KEERKRING" De bekende schrijfster Hella Haasse zal vanavond (dinsdag) optreden in het Kenne mer Theater te Beverwijk. Op uitnodiging van de r.k. vereniging „De keerkring" zal zij haar eigen werk bekijken in het licht van de hedendaagse litteratuur. De riikshavendienst in Rotterdam heeft dezer dagen de beschikking gekregen over twee nieuwe boten, te weten de „RHD l" en de „RHD II". Deze schepen die zijn ge bouwd met het oog op de ontwikkeling van de Rijnvaart, hebben een lengte van bijna achttien meter en beschikken over mobilo foon en radar. Ze zijn gebouwd door de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek v.h- H. J. Koopman in Dordrecht en kunnen een snelheid van tien mijl ontwikkelen. Na de oorlog zijn reeds enige vaartuigen van de dienst vervangen of overgedaan aan an dere diensten. Nog twee staan op de nomi natie om te verdwijnen en dan zal de rijks havendienst directie Benedenrivieren be schikken over vijf vaartuigen, alsmede het directie-inspectievaartuig „Nieuwe Water weg". Bij deze schepen bevindt zich ook het nog maar twee jaar oude vaartuig „RHD V speciaal voor de dienst in Hoek van Holland en op stapel gezet na de ramp met de „Faustus". Ir. A. W. Unger, hoofdingenieur A vain de Rijkswaterstaat in het arrondissement Rotterdam in de directie benedenrivieren, bracht het nieuwe Botlekindustriegebied ter sprake en de nieuwe haven voor super tankschepen te Hoek van Holland, waar over de laatste tijd nogal geschreven en gesproken is. Deze haven zou, zo wordt ge zegd, een eigen uitgang in Hoek van Hol land krijgen en dit, gerekend bij het toe nemende scheepvaartverkeer, zou een ver zwaring betekenen van de rijkshaven dienst.. De heer Unger was ervan over tuigd dan bij de rijksoverheid een gewillig oor te vinden voor uitbreiding van vloot en personeel. De rijkshavendienst treedt in zekere zin op als verkeerspolitie te water, maar ook actief assisterend en zoveel mogelijk ser vice verlenend. Hiertoe is de uitrusting en het vermogen van zijn schepen ingesteld. (A.F.P.). De Amerikaanse koopvaar dijvloot zal met 27 tankers en twee vracht schepen worden uitgebreid; een bouw- program, dat 325 miljoen dollar zal kosten. De tonnage van de tankers varieert van 25.000 tot 62.000 ton. De vrachtschepen zullen 24.000 ton meten. Op 14 november van dit jaar was reeds een ander bouw program van 31 tankers aangekondigd. „VARIA" is ter ziele. Dit gewichtige be sluit, gebaseerd op interne moeilijkheden, is tijdens een bewogen algemene ledenver gadering dezer dagen genomen. Zo kwam er aldus een abrupt einde aan het leven van de toneelvereniging die een deel van IJmui den genoemd kon worden. De laatste jaren was „Varia" langzaam maar zeker vervlakt cn voor de ingewijden kwam deze beslissing dan ook niet onverwacht. Ruim vierenvijftig jaar geleden vonden enige leden van „De Vriendenkring", een toneelvereniging in die dagen, dat de tijd rijp was om naast de bestaande vereniging een nieuwe toneelclub te stichten. De ge broeders P en D J. Bais, J. Jungbacker, en Ph. Boeree, die onder andere als stichters van de vereniging te boek staan, kozen het zaaltje van de „Willem Barentz" als eerste tehuis doch na enkele jaren maakte het groeiend ledental het reeds noodzakelijk in de „Cycloop" te gaan spelen. Aan dit „theater" hebben vele oud-IJmuidenaren nog weemoedige herinneringen. Honderden toneelliefhebbers hebben hier „Varia" hun successen, zoals „Hanegevechten", De rechte lijn" en „Pomarius" zien spelen. De naam van Sam Vlessing mag ook niet onvermeld blijven. Hij verzorgde bij de eerste voorstellingen de entre-acte-muziek en hieruit sproot weer de oprichting van de kamermuziekvereniging „Kunst kring" voort. Deze had echter weinig le vensvatbaarheid en werd na enkele jaren weer opgeheven. Grondslagen In de „Cycloop" zijn ongetwijfeld de grondslagen voor „Varia" gelegd, daar wer den de successen gebracht waarop in later jaren steeds teruggegrepen werd. Niet alleen in IJmuiden speelde „Varia" toneel, men trok ook, zelfs meer dan tegen woordig het land in. Voor gastvoorstel- lingen, liefdadigheidsvoorstellingen en te- neelwedstrijden waren regisseur Jac. Roza en ztjn amateurs steeds te vinden. Zo kon het gebeuren dat men „Dolle Hans" twaalf maal op de planken kon brengen. In 1919 werd met dit stuk op een concours te Hoo- geveen de tweede prijs behaald. In het begin van de twintiger jaren or ganiseerde „Jacob van Lennep" te Haarlem een wedstrijd waar de tweede prijs door .Varia" gewonnen werd, terwijl Jac. Roza het genoegen had de regieprijs te ont vangen vóór de bekende Jan Musch. Dit werd bereikt met „Sonna" van Jan Fabri- cius. Dat de vereniging ook in de ogen van de schrijver dit spel goed ten tonele bracht blijkt wel uit het feit dat de auteur, die tevens acteur was, desgevraagd wei gerde de hoofdrol te spelen. Hij kon zich, zo zei hij, voor de uitvoering van zijn stuk geen betere amateurspelers voorstellen dan de leden van „Varia". Kentering Na de laatste oorlog viel de vereniging de grote eer te beurt om als eerste de schouwburg „Rex" te bespelen. Voor een uitverkochte zaal werd daar Pygmalion' van G. B. Shaw vertoond. In deze periode bestond de vereniging nog uit 550 werkende leden en donateurs. Doch de kentering was gekomen Het ledental viel snel terug. Door het bestuur werd ijverig geanalyseerd waar deze vermindering van belangstelling aan te wijten was. Men kwam in financiële nood, die door verhoging van contributie niet op geheven werd. Een van de oudste leden van „Varia" weet de roemloze ondergang aan een com plex van oorzaken, die in het algemeen alle verband houden met een gebrek aan en thousiasme bij de jongeren. Doch waar de oorzaak ook ligt, het is en blijft jammer dat de oudste IJmuider toneelvereniging, die toch een taak vervuld heeft zo zonder meer ten onder is gegaan, waarmee ook een stuk van de toch al povere culturele historie van IJmuiden verdwenen is. Tot slot kunnen wij niet nalaten de hoop uit te spreken dat er toch nog een moge lijkheid gevonden zal worden om „Varia" alsnog opnieuw op te richten. De Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" heeft de onderlinge competitie voortgezet met de volgende uitslagen: Groep A: 1. A. Worst—G. Zoontjes 5714 pnt.; 2. A. van BalenP. Tervoort 52% pnt.; 3. J. Bos—J. Bloemendaal 48 pnt.; 4. W. en G. de Boer 42 pnt.; 5. J. BerleeG. Hooge- boom 36 pnt.; 6. C. SpruitTh. Bakker 33% pnt.; 7. C. v. d. VlugtD. Hoogeboom 21 pnt. Groep B: 1. de heer en mevrouw Langen- dijk 48 pnt.; 2. C. Hart—J. de Jong 46% pnt.; 3. B. GrootK. v. d. Zon 45% pnt.; 4. G. PlooyJ. Groot 43% pnt.; 5. J. KrabA. Tand 42 pnt.; 6. A. en Th. van Groningen 39 pnt.; 7. A. Hendriks—J. Koopmanschap 38 punt.; 8. de heer en mevrouw A. Vollaerts 33 pnt. Groep C: 1. L. KleynC. Geldermans 53% pnt.; 2. J. StalsJ. de Lalijne 47% pnt.; 3. dames ReymerKleyn 45% pnt.; 4. mevrouw TabakP. Breeuwer 45 pnt.; 5. A. Worst G. Haver 41 pnt.; 6. J. GroenR. Oosterhout 39 pnt.; 7. R. HoenJ. Kerkhof 34% pnt.; 8. dames EsserBelterman 29% pnt. Een witte Kerstmis is verzekerd voor de bemanning van de olietankers van de Amerikaanse marine, die deelneemt aan de „Operatie Diepvries", een grootscheepse marine-oefening in het Zuidpoolgebied. De tanker is tijdens een sneeuwstorm in maart vastgelopen in sneeuw en ijs en zit onwrikbaar vast. Rotterdams burgemeester: In aansluiting' op ons bericht van zater dag, dat een Duits (Krupp)Amerikaans concern de vestiging van een staalindustrie op de zuidelijke oever van het Noordzee kanaal in het duingebied van Velsen over weegt, nemen we een deel uit een in het dagblad „Het Parool" van maandagavond verschenen verslag over. Dit verslag over de vergadering van de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming, die de bedreiging van het natuurreservaat „De Beer" op Rozenburg tot onderwerp had, bevat onder meer de volgende alinea: „Burgemeester van W'alsum van Rotter dam deelde mee, dat voor zover zijn laatste informaties strekten, het plan tot vestiging van een hoogovenindustrie op De Beer van de baan was en dit thans meer in de rich ting van de IJmond gaat Wat het nieuwe havencomplex betreft, dit zou achter De Beer komen te liggen, op grond van de ge meente Rozenburg." In de gereformeerde kerk te Beverwijk heeft op zaterdag 22 december de uit voering plaats van het Weihnachtsora torium door het Toonkunstkoor. Medewerking wordt verleend door Cor Kee uit Zaandam aan het orgel en de tenor Johan Kramer. Atje Hay S, 16 v. Rotterdam n. Hampton Roads Alamak, 16 te Rotterdam. Amor, 16 te Amsterdam. Amstèlwal, 15 v. Amsterdam n. Key West Aardijk, 16 te Priok. Alcyone, 15 v. Vitoria n. Bremen. Alderamin, 15 te Rangoon. Angolakust, pass. 15 Las Palmas n. Le Havre. Amsteldiep, 17 te Londen. Arkeldijk, 19 te Singapore verw. Akkrumdijk, 17 te Paranagua. Alblasserdijk, 17 te Galveston v. New Orleans. Antonia, 17 te Pladju. Aldabi, 17 ten anker te Buenos Aires. Alioth, 16 20 m. n.o. Kp. Polonio n. Santos. Amstelveen, 17 geankerd bij Spithead o. Wight. Artemis, 16 v. New Orleans n. La Guaira. Bengalen, 17 te Rotterdam. Blommersdijk, 17 te Rotterdam. Batjan. 16 te Port Swettenham. Beninkust, 16 te Calabar. Baarn, pass. 17 Flores Az. n. Rotterdam. Batang, pass. 17 Ouessant n. Amsterdam. Billiton. 16 v. Belawan n. Kaapstad. Bagan, 17 te Kendari v. Makassar. Bantam, 30 m. w. Barbados n. Belawan. Britsum, 16 80 m. n.n.o. Miami n. Landsend. Caltex Utrecht, 16 v. Rotterdam n. Sidon. Cinulia, 17 te Curagao. Clavella, 17 v. Bombay n. Cochin. Camerounkust, 16 40 m. n.o. L. Palmas n. A'dam. Ceronica, 16 920 m. o.n.o. Martinique naar Casa blanca. Calamares, 17 te Cartagena v. New York. Coryda, 17 te Abadan v. Chittagong. Caltex Nederland, 17 te Kopenhagen verw. Delft, 15 te Vlaardingen. 3-3<4 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsohe Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank. Twentsehe Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 86 Vs 89i'/io 218 305 204 300 325 exdiv. 295 236 152K 33914 217 77114 152.60 79% 19114 16814 98 100% 21914 17014 182K 187 76% 18714 72% 45% 9314 3814 Voorbeurs koersen 218 235 340 152.70 Premier Nehroe van India brengt een bezoek aan de Verenigde Staten. Op de foto ziet men president Eisenhower die Nehroe de hand drukt bij zijn aan komst op 't Witte Huis te Washington, terwijl mevrouw Eisenhower en mej. Indira Gandhi, 'n dochter van Nehroe, lachend toekijken. Dongedijk, 15 v. Rotterdam n. Bremen. Dorestad, 16 v. Balikpapan n. Miri. Drente, 19 te Dakar verw. Eos, 18 te Beyrouth. Erinna, 18 te Singapore verw. Esso Den Haag, pass. 17 Fayal n. Corpus Christl. Esso Nederland, 17 dw. Muscat n. Las Palmas. Fairsea, 13 v. Kaapstad n. Teneriffe. Gooiland, 16 te Rio Grande Do Sul. Graveland, 17 v. Las Palmas n. Amsterdam. Heemskerk, 16 v. Amsterdam n. Hamburg. Hispania, 15 te Rotterdam. Hilversum, 200 m. z. Adelaide n. Mena. Hestia, 17 te Guanta. Haarlem, 17 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Hermes, 17 ten anker bij La Union. Hersilia, 16 400 m. n.o. Barbados n. Rotterdam. Hydra, 16 dw. Theems n. Port of Spain. Ilos, 15 v. Amsterdam n. Eleusisbay v. R'dam. Isis, 16 v. Amsterdam n. West-Indië. Joh. Frans, 16 dw. Sombrero punt n. Amuaybaai. Japara, 17 te Manokwari. Kota Baroe, 15 voor anker te Damman. Kenia, 16 te Rotterdam. Kermia, 15 te Vlaardingen. Koratia, 17 te Geelong. Kota Baroe, 16 te Damman. Kalydon, 16 v. Rio Grande n. Perthamboy. Katelysia, 20 te Rotterdam verw. v. Bajo Grande. Karimata, 16 267 m. z. Monrovia n. Singapore. Korenia, 16 150 m. n.o. Hatetras n. Bajo Grande. Kryptos, 15 v. Stockholm n. Rotterdam. Linge, 15 v. Port Gentil n. Monrovia. Loenerkerk, 16 te Marseille. Louis Lantz, pass. 15 Finisterre n. Emden. Laurenskerk, 17 te Karachi v. Bombay. Lekhaven, 17 v. Vlissingen n. Bremen. Lissekerk, 17 te Khorramshahr. Malea, 17 v. Surabaja n. Pladju. Marisa, 17 te Curagao. Moordrecht, 18 te Kwinana. Mijdrecht, pass. 17 Kp. St. Vincent n. Berre. Muiderkerk, 17 te Tangai v. Mombasa. Maas, pass. 16 Gibraltar n. Valencia. Meerkerk, 16 v. Lor. Marques n. Beira. Mentor, lè te La Guaira. Modjokerto, 17 te Bombay v. Bahrein. Nigerstroom, 15 v. Bordeaux n. Dakar. Noordam, 15 v. Rotterdam n. New York. Nanusa, 18 te Claveria. Omala, 15 te Rotterdam. Oldekerk, 15 v. Tientsin n. Tsingtao. Ootmarsum, 15 te Antwerpen. Orestes, pass. 17 Flores n. Rotterdam. Ovula, 17 te Pladju. Osiris, 17 v. Cd. Trujillo n. Puerto Cabello. Phrontis, 16 te Amsterdam. Prins Ferd. Willem, pass. 16 Belle Isle n. R'dam. Pr. Fred. Hendrik, pass. 17 Kp. Vilano n. Algiers. Purfina Hellas, 17 v. Antwerpen n. St. Vincent. Peperkust. 16 v. Freetown n. Monrovia. Prins Wiliem III, te Londen v. Hamburg. Prins Maurits, 17 150 m. w.z.w. Cape Race naar Zeebrugge. Pr. Will. IV, 16 300 m. z.o. Cape Race n. Halifax. Pendrecht, 17 v. Abadan n. Barcelona. Poseidon, 17 te Hamburg. Pr. Fred. Hendrik, pass. 17 Kp. Vilano n. Algiers P. G. Thulin, 20 te Rotterdam verw. Rijndam, pass. 15 Kp. Race n. Cobh. Ridderkerk, 17 v. Genua n. Las Palmas. Riouw, pass. 17 Mauritius n. Dakar. Roggeveen, 18 te Hongkong. Roepat, 17 te Calcutta. Rondo, 17 te Tj. Priok. Rotti, 16 v. Londen n. Amsterdam. Raki, 15 670 m. o.n.o. Diego Garcia n. Dakar. Stan vac Pendopo, 15 te Djakarta. Stanvac Talangakar, 17 te Calcutta verw. Sonorato. 18 te Belawan. Saidja, 16 te Pladju. Seven Seas, 17 te R'dam, 18 te Bremerhav. verw. Salatiga, 15 te Los Angeles. Schie, 15 te Amsterdam. Schiedijk, 16 v. Rotterdam n. New Orleans. Stad Leiden, pass. 16 Hanstholm n. Las Palmas. Stad Rotterdam, 15 v. Narvik n. Rotterdam. Sommelsdijk, 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Stad Alkmaar, 16 te Rotterdam. Stad Haarlem, 15 v. Vlaarding. n. Hampt. Roads. Statendam, 17 te Rotterdam. Stad Breda, pass. 17 Ouessant n. Philadelphia. Soestdijk, 16 400 m. m. Landsend n. Antwerpen. Stanvac Benekat, 19 te Penang verw. Reyniersz, 17 te Gorontalo v. Ternate. Straat Mozambique, 17 te Kaapstad. Stentor, pass. 16 Terceira n. Amsterdam. Solon, 17 te Puerto Cabello. Sumatra, 17 v. Bahrein n. Penang. Senegalkust, 17 te Grand Bassan v. Takoradi. Tiberius, 17 te Antwerpen. Trajanus, 18 te Antwerpen. Tasman, 17 te Priok verw. Tjisadane, 17 te Naha v. Kobe. Teucer, 18 400 m. n.w. Kaap Verd. eil. n. Halifax. Trompenberg, 16 te Bremen v. Amsterdam. Tara, 20 te Antwerpen verw. Tomini, 16 200 m. w.z.w. Port Elizabeth naar Ummsaid. Tawali, 15 v. Las Palmas n. Rotterdam. Titus, 17 te Rotterdam. Vlist, 17 430 m. n.n.o. Fayal n. Rotterdam. Waal. pass. 15 Gibraltar n. Hamburg. Willem Barendsz, 15 te Kaapstad. Willem Ruys, 24 te Kaapstad verw. n. R'dam. Wonogiri, 15 v. Penang n. Rotterdam. Westerdam, 15 te Rotterdam. Witmarsum, 16 290 m. z.z.o. Cape Hatteras naar Le Havre. Wonosobo, 17 te Penang. IJssel, 17 te Lissabon. SLEEPVAART Ebro, 15 te Ponta Del Gada. Gele Zee, pass. 15 Pantellaria n. Port Said. Loire, 15 610 m. n.w. Bluff. Oostzee, 16 20 m. o. Ceylon n. Colombo. Poolzee', 16 150 m. n. Finisterre n. Port Said. Zwarte Zee, 16 dw. Kp. St. Vincent n. Pt. Said. Tyne, 16 390 m. z.o. Suez n. Suezkanaal. Witte Zee, pass. 15 Galata n. Samsum. Almkerk, 18 te Mombasa. Bloemfontein, pass. 17 Ouessant n. Southampton. Boissevain, 18 te Lor. Marques. Caltex Leiden, pass. 17 Key West n. Houston. Caltex Nederland, 18 te Kopenhagen. Crania, 18 t, Calcutta. Eemland, 17 te Sao Francisco Do Sul. Gaasterland, pass. 18 Finisterre n. Las Palmas. Helder, 18 te Pto. Limon. Johannes Frans, 18 te Amuaybay. Kara, 18 te Corpus Christi. Korovina, 17 v. Curagao n. Kaapstad. Larenberg, 17 v. Houston n. New Orleans. Loenerkerk, 17 v. Marseille n. Genua. Meerkerk, 18 te Beira. Meliskerk, 18 te Mombasa. Oberon, 18 te Le Havre. Oranje, pass. 17 Las Palmas n. Kaapstad. Oranjestad, 17 v. Pto. Limon n. Cristobal. Prins Maurits, pass. 17 Kp. Race n. Zeebrugge. Scherpendrecht, 17 v. Norfolk n. Pto. La Cruz. Sloterdijk, 17 v. New York n. Boston. Soestdijk, 18 te Antwerpen. Straat Mozambique, 17 v. Kaapstad n. Santos. Wonosari. 17 v. Philadelphia n. New York. Aagtedijk, 18 te Rotterdam. Bloemendael, 17 v. Amsterdam n. Curagao. Bloemfontein, 1 te Southampton. Charis, 17 te Rotterdam. Kermia, 18 v. Vlaardingen n. Gothenburg. Kopionella, 1 te Beyrouth. Maaskerk, 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Maasland 18 v. Amsterdam n. Bremen. Macuba, 18 te Invergordon. Mitra, 18 te Rotterdam. Noots, 18 te Amsterdam. Omal, 17 v. Rotterdam n. Stockholm. P. G. Thulin, 18 te Rotterdam. Schie. 18 v. Amsterdam n. Wismar. Schiedijk, pass. 18 Vlissingen n. New York. Seven Seas, 17 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Straat Torres, 18 v. Singapore n. Brisbane. Willemstad, 17 te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3