Golden Fiction Haarlems B. en W. delen Velsens bezwaar tegen tweede basis-industrie in IJmond Onder Vijftig jaar geleden Van dag tot dag STREEKPLAN ZUID-KENNEMERLAND Adhesie met Bloemendaals plan voor autoweg naar Zandvoort 0p de '^Praatótoel DINSDAG 18 DECEMBER 1956 3 Plannen van voormalige verzetsorganisaties Men denkt aan een soort volksweerbaarheid De nieuwe CAO voor de textielindustrie ...toch maar liever Ruim zevenenhalf miljoen gulden voor Hongaarse volk Aanslag op huis van Noord- Ierse premier verijdeld Narcissenprijzen bleven beneden de maat Frans-Brits beroep op de UNO tegen Egypte Togliatti herkozen Rusland eist toelaten van China tot de UNO Uit Haarlems Dagblad van 18 december 1906 De actieve neutraliteitspolitiek van India, geleid door Pandit Nehroe en in vele op zichten bepalend voor de koers van Azia tische landen ten opzichte van de wereld gebeurtenissen, heeft zich in de kwestie Hongarije niet gecompromitteerd door een „struisvogeltaktiek". India heeft zich wel degelijk als bemiddelaar opgeworpen, of schoon zonder succes door de hardnekkig heid van Moskou, en het heeft de gebeur tenissen in Hongarije bovendien veroor deeld. In dat opzicht heeft Indonesië zich een slechte leerling van Nehroe getoond. Dja karta heeft zich namelijk wel een struis vogeltaktiek aangemeten en daarmee zijn zigzagkoers bestendigd, die zich nu en dan gevaarlijk in Russisch vaarwater uitstrekt. Alle filmopnamen van de Hongaarse trage die en alle journaals waarin Hongaarse vluchtelingen voorkomen, zijn uit de bio scopen in Indonesië geweerd. Het Indone sische publiek mag blijkbaar niet op de hoogte komen van de wijze, waarop het Kremlin met vrijheidsstrijders omspringt. Het gevaar, dat de leuze „Merkeda" naast de Russische methode van genadeloze uit roeiing der vrijheidslievende Hongaren een wrange tegenstelling zou vormen, durven de Indonesische bewindslieden blijkbaar niet aan. Deze opzettelijke verdoezeling der feiten, voorzover zij de antipathie tegen het communisme in Indonesië zouden kun nen bevorderen, lijkt ons allerminst in overeenstemming met de neutralistische koers, die Indonesië heet te varen. Aan de Pools-Russische overeenkomst, die gisteravond in Warschau is getekend, zit ongetwijfeld meer vast dan terstond kan worden opgemaakt uit de onvolledige tekst, gepubliceerd door het officiële Sovjet-persbureau. Maar er schijnt toch wel reden te zijn om aan te nemen, dat de Poolse regering en de Poolse communis tische partij een belangrijke politieke over winning op de Russen hebben behaald. Door de verklaring van minister Sjepilov dat er „een nieuwe faze" in de betrekkin gen tussen de socialistische landen is inge luid, gebaseerd op de „Leninistische" be ginselen van gelijkheid en soevereiniteit, heeft het Kremlin erkend dat die betrek kingen tot dusver op heel andere principes gebaseerd zijn geweest en Hongarije levert een sprekend voorbeeld van die oude me thode. Menigeen zal zich afvragen, waarom Polen nu wel krijgt (als de Russen zich tenminste aan deze nieuwe overeenkomst houden), wat Hongarije nog altijd gewei gerd wordt. En het enige antwoord, dat daarop kan worden gegeven, is: omdat de Hongaarse eisen niet kunnen worden in gewilligd zonder een enorm prestige-ver- lies voor de Sovjet-regering. De Polen hebben het spel met de Russen voorzichtig en met grote zelfbeheersing ge speeld. Geleid door een krachtige figuur als Gomoelka, voor wie men ook in Moskou groot respect heeft, hebben zij het Kremlin de mogelijkheid gegeven, concessies te doen zonder dat naar buiten de indruk werd gevestigd dat Polen deze heeft afgedwon gen. De Hongaren hebben - hoe begrijpe lijk dit ook is - een dergelijke zelfbeheer sing niet kunnen opbrengen en zij hadden geen leider van het formaat van Gomoelka, die tegen een Kroesjtsjev opgewassen is. Zij hebben naar de wapens gegrepen en waar zij die niet hadden, hebben zij zich zelfs ongewapend tegen de Russische tanks gekeerd, iets wat de machthebbers in Mos kou misschien als een nóg groter affront hebben beschouwd. Machthebbers in een dictatuur kunnen zich een dergelijke aanval op hun prestige niet veroorloven, want met dat prestige staan of vallen zij. Daarom weten zij van geen toegeven in Hongarije, maar zijn ze nu wèl bereid tot vriendelijke gebaren tegenover Polen. Zodoende kunnen zij tevens naar buiten demonstreren dat in het huidige communistische bloc de „deugd" wordt beloond en de „ondeugd" gestraft, ook al zal in het Kremlin binnenskamers de deugd van Polen stellig niet hogelijk worden geroemd. „In de oud-verzetsorganisaties gaan de gedachten uit naar een vereniging, een soort „volksweerbaarheid", waarin de jeugd met de wapenhandel vertrouwd dient te worden gemaakt, zulks naar aanleiding van de internationale politieke gebeurte nissen." Dit heeft de voorzitter van het Voor malig Verzet Zuid-Holland, de heer A. van der Hoeven, medegedeeld in een te Rotter dam gehouden vergadering. Hij zei voorts dat de Nederlandse Federatieve Raad van het Voormalig Verzet, waarin ongeveer 1200 oud-verzetsstrijders georganiseerd zijn, en de Nederlandse Oud-verzetsorganisatie, een overkoepelend lichaam, dat ongeveer 600 leden heeft in verschillende verenigingen te Rotterdam, Amsterdam, Haarlem, Bus- sum en Utrecht, in principe bereid zijn een fusie aan te gaan. Er zijn echter nog enkele moeilijkheden, die dit samengaan in de weg staan. De besprekingen zijn nog niet in het stadium, dat de fusie binnen afzien bare tijd een feit zal zijn. Ten aanzien van de volksweerbaarheid ziet men een taak voor de voormalige ver zetsorganisaties. Men hoopt, dat de re gering aan deze wens tegemoet zal willen komen en dat zou men in ons land eens zover komen, contact met oud-verzets organisaties in andere landen kan worden opgenomen om deze gedachte, waarvan men preventieve werking verwacht, ver der uit te dragen en te realiseren, aldus de heer Van der Hoeven. Vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties in de textiel industrie hebben in een te Utrecht gehou den vergadering geconstateerd, dat de onderhandelingen over een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst niet voor de ge stelde datum van 1 januari 1957 kan worden afgesloten, dit mede wegens de voorbereidingen voor de invoering van een werkclassificatie in enkele belangrijke sec toren van de textielindustrie. De partijen zijn daarom overeengekomen, de per 31 december aflopende C.A.O. voor twee maanden te verlengen, met dien verstande dat ook de loontoeslagregeling, die begin september op grond van het regeringscom muniqué van 19 maart 1956 is ingevoerd, wordt voortgezet. De compensatiebijslag van 5,6 percent wegens de invoering van de algemene ouderdomsverzekering zal uiteraard ook in de textielindustrie worden toegepast met ingang van de daarvoor door het College van Rijksbemiddelaars vastge stelde datum. ADVERTENTIE Een gulden genieting voor 80 cent In de vrijdagmiddag aan het ontwerpstreekplan voor Zuid- Kennemerland te Wijden bijeenkomst van de Haarlemse gemeenteraad zullen zes bezwaren in bespreking komen, welke door B. en W. tegen het ontwerp van Gedeputeerde Staten zijn geformuleerd. In de eerste plaats willen B. en W. de aftakking naar Haarlem van de toekomstige autosnelverkeersweg ten oosten van Haarlem niet ten oosten van de bebouwing van het toekomstige Schalkwijk laten lopen, maar ten westen daar van. Het aftakkingspunt ligt ongeveer twee kilometer ten zuidwesten van de Kruisweg door de Haarlemmermeer polder, ter hoogte van de Spieringweg. Ten tweede wil Haarlem afwijken van het tracé van de provinciale oost-westverbinding ten zuiden van Haarlem. In het streekplan loopt de voortzetting van het gedeelte Zijlweg—Wagenweg van de westelijke randweg ongeveer via Van Oldeqjiarneveldlaan, Emauslaan naar de Blauwe Brug en vandaar via Middenlaan en Spaarnelaan over een over het Spaarne te maken oeververbinding naar de Schipholweg. B. en W. van Haarlem stellen een groot verkeersplein voor tussen Van Oldenbarneveldlaan en Spanjaardslaan, waarbij de oost-westverbinding ten zuiden van „Uittenbosch" zal af takken en zich zal voortzetten via de huidige Spanjaards laan en de Spaarnelaan. In de derde plaats associeert Haarlem zich met de Bloe- mendaalse gedachte van een directe verbinding met Zand- voort ten zuiden van de woonkernen Aerdenhout en Bent veld, het plan-De Ranitz. In de vierde plaats wordt bezwaar gemaakt tegen de in het streekplan aangegeven begrenzingen van „Parkwijk" en „Schalkwijk". Van het eerste stadsdeel wordt opgemerkt, dat aan de oostzijde ervan meer ruimte voor recreatie, van het laatste dat de zuidelijke begrenzing verschoven moet worden om een stedebouwkundig betere afronding mogelijk te maken. Beoogt het vijfde bezwaar een verruiming van de moge lijkheden om binnen de gemeentelijke grenzen van het streekplan af te wijken, het zesde heeft sinds onze pu- blikatie van zaterdag over de plannen van Krupp om een fabriek in het duingebied ten zuiden van de IJmond te vestigen aanzienlijk aan actualiteit gewonnen. Met B. en W. van Velsen zijn B. en W. van Haarlem van mening, dat grote bezwaren moeten worden gemaakt tegen de vestiging van een tweede basisindustrie in dit gebied. B. en W. delen niet alleen de bezwaren welke in de toelichting op het streekplan daartegen worden opgesomd, maar zijn, in tegenstelling tot deze toelichting, zelfs van mening, dat vestiging van deze industrie op deze plaats tot elke prijs dient te worden voorkomen, zelfs al zou een andere plaats van uitsluitend economisch standpunt bezien minder gunstig zijn. Op de speciale girorekening 777 van het Nederlandse Rode Kruis voor de hulp verlening aan de Hongaren in en buiten Hongarije is tot vanmorgen in totaal ge stort f 3.924.338,39. Op de girorekening van het nationaal comité Hulpverlening Hon gaarse Volk, nummer 999, is tot nu toe ge stort f 3.615.719,09. (Van onze correspondent in Londen) Leden van het Ierse republikeinse leger (IRA) hebben gisteren een aanval proberen te doen op de woning van Lord Brooke- borough, de premier van Noord-Ierland, die zelf voor de BBC-televisie in Londen kon vertellen dat de aanslag verijdeld was. De politie vond twee auto's met terroristen in een laan bij het huis. Toen de politie de wa gen naderde, werd er van achter een haag met een stengun op de politiemannen ge schoten. Een hunner werd aan het been ge wond. Toen de politie terugschoot reden de auto's snel weg. Het lijdt geen twijfel, dat de terroristen het hadden gemunt op de woning van de premier. De Londense haven en andere punten in de Britse hoofdstad worden streng bewaakt wegens dreigingen van de IRA. Over het eerste punt dient ter verduide lijking te worden opgemerkt, dat in het streekplan op de kruising van de nieuwe autosnelweg ten oosten van Haarlem (in de eerste plaats voor het verkeer Zuid- HollandIJmond bedoeld) wel de weg naar Heemstede aftakt (een parallelweg van de bestaande Kruisweg), maar niet die naar Haarlem. Dit splitsingspunt is een paar kilometer noordelijker in de richting Vijfhuizen geprojecteerd. Dit vinden B. en W. van Haarlem niet logisch. Het gevaar ontstaat, dat alle op het stadscentrum van Haarlem gerichte verkeer langs de Heem- steedse Dreef zal bewegen en uit zal ko men op het Houtplein, terwijl het ge meentebestuur van Haarlem juist van plan is de verkeersconcentratie in de toekomst daar te verminderen. Een ander nadeel, verbonden aan het hiervoor bedoelde streekplantracé van de weg langs de oostrand van „Schalkwijk" is, dat het verkeer, komende van de Bui- tenrustbrug en gaande naar een oostelijk of zuidelijk van Haarlem gelegen bestem ming, de neiging zal hebben zich een kor tere verbinding te zoeken naar eerder- bedoelde rijksweg en daartoe het woon gebied „Schalkwijk" zal doorkruisen. Dat dit ongewenst is, behoeft geen nader be- toog. Aan een en ander kan worden tegemoet gekomen door, zoals hiervoor reeds is op gemerkt, de toegangsweg naar Haarlem van de rijksweg af te splitsen op het in de aanhef genoemde punt. Deze toegangsweg zou voorts, op veilige afstand van de toe komstige bebouwing, kunnen worden ge leid langs de westzijde van „Schalkwijk". Een dergelijke verbinding is niet alleen korter, doch ook meer direct. Voor de weggebruikers ligt deze weg dan ook psy chologisch gunstiger. De afsplitsing van het verkeer, bestemd voor het industriegebied in de Waarder- werken. polder, dat in het totale verkeer een kleine minderheid zal vormen, zal onmiddellijk ten zuiden van het gebied „Schalkwijk" plaats vinden. Van dit punt af zal bedoeld verkeer zijn weg kunnen vervolgen langs de stadsrandweg, welke onmiddellijk ten zuiden en oosten van „Schalkwijk" zal moeten komen en welke voor de bewoners van dat gebied het contact zal vormen met het industriegebied en het noordelijk deel der gemeente. Oost-west-verbinding De voorkeur van B. en W. voor het in de aanhef genoemde tracé van de verbin ding tussen de Schipholweg (Buitenrust- brug) en het contactpunt van de weste lijke randweg en oost-west-verbinding met de Wagenweg wordt ingegeven door de gedachte, dat deze verbinding dan beter haar functie vervult als zuidelijke stads randweg en verdeelweg voor het in- en uitgaande verkeer. Daarom ook wil men op dat tracé geen ongelijkvloerse krui singen bouwen, zoals in de toelichting op het streekplan wordt aangegeven. Bovendien wordt door het door B. en W. aanbevolen tracé het sportterrein van HFC gespaard, zulks in tegenstelling tot de in het ontwerp-streekplan aangegeven op lossing. Tenslotte kleeft aan het streekplan- tracé nog het bezwaar, dat een gedeelte van de oost-west-verbinding samenvalt met een gedeelte van de noord-zuid-ver- binding, namelijk langs de Heemsteedse Dreef ter hoogte van de Zuiderhoutlaan. Adhesie aan plan-De Ranitz Bij het ontwerpen van het ontwerp streekplan is uitgegaan van de gedachte, dat deze verbinding van de Schipholweg naar de westelijke randweg voor lange tijd voldoende zal zijn om zowel het doorgaan de verkeer naar Zandvoort als het totale verkeer op bevredigende wijze te ver- De functie, welke dit weggedeelte even wel als stadsrandweg zal hebben te ver vullen en de daaruit voortvloeiende nood zakelijkheid, om die weg een groot aantal gelijkvloerse contactpunten met de woon gebieden te geven, zijn echter oorzaak, dat ernstig rekening moet worden gehouden met een overbelasting van deze stads randweg. Gelet op de te verwachten toeneming van het huidige verkeer tot een vier- of vijfvoud daarvan, nog versterkt door de vervanging van de tramdienst tussen Am sterdam en Zandvoort, vrezen B. en W. van deze oost-west-verbinding ten zuiden van Haarlem een verkeersbarrière tussen Haarlem en Heemstede. Daarom betuigen zij adhesie aan het door Bloemendaal ge propageerde plan-De Ranitz voor een weg ten zuiden van Heemstede, Aerden hout en Bentveld naar Zandvoort ten dien ste van het nationale en internationale verkeer naar de badplaats. B. en W. menen zelfs, dat spoedige aanleg van deze weg nodig is. Park- en Schalkwijk Bij het ontwerpen van de plannen met betrekking tot het woongebied „Parkwijk" is er steeds van uitgegaan, dat voor de recreatieve voorzieningen ten behoeve van deze woonwijk te eniger tijd zou kunnen worden beschikt over een ten oosten daar van gelegen gebied buiten de huidige ge meentegrens. Met het oog daarop is het gewenst, dat het gedeelte van de ter plaatse in het ontwerp-streekplan gepro jecteerde weg door B. en W. beschouwd als stadsrandweg tussen de Amster damsevaart en de Schipholweg in ooste lijke richting wordt verschoven. De veranderde vorm van de zuidelijke begrenzing van de bebouwing voor het ge bied „Schalkwijk" stuit op ernstige be zwaren. In de eerste plaats maakt de in het ontwerp-streekplan aangegeven be grenzing een stedebouwkundig verant woorde afronding onmogelijk, terwijl voorts betreurd moet worden dat daar door het aantal woningen, dat gebouwd zal kunnen worden, is verminderd. In de vergadering van de vereniging „De Narcis", die maandagmiddag in het Krela- gehuis te Haarlem is gehouden, heeft de voorzitter, de heer Th. R. de Vroomen, als zijn oordeel uitgesproken, dat de narcis- senkwekers geen gunstig jaar achter de rug hebben. Het gewas was wel goed, doch de prijzen bleven beneden de maat. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het feit, dat Engeland de importen op het niveau van het vorig jaar handhaafde. Ge vreesd wordt, dat de export aanzienlijk kleiner zal zijn. Uit een officieus rapport bleek, dat de Verenigde Staten twee mil joen stuks narcissen minder hadden in gevoerd. Het surplus is groter dan in 1955; het kwam van drie op vijf percent. Het zoge naamd „abnormaal" is niet veel groter ge< worden. Het bestuur heeft gemeend het areaal ongewijzigd te moeten laten, omdat het evenwicht wel bereikt scheen in juni. De voorzitter kondigde een nieuwe regie mentswijzigimg aan. De bekende „blanco certificaten" zullen op verzoek van de Plantenziektenkundige Dienst worden op geheven. Men dient nu te verkopen onder de conditie „exportkwaliieit". Het voorstel tot reglementswijziging zal komende voor jaar aan de orde worden gesteld. De heren C. Th. de Groot, P. A. van Saase en Jac. Th. de Vroomen hebben het bestuur volgens het rooster van aftreden verlaten. Zij worden opgevolgd door de heren M. P. A. van Eeden, Noordwijker- hout; Harry Beelen Mzn, Hillegom; Jac. Eggink Chrzn, Voorschoten. Zonder tegen kanting werd het voorstel aangenomen om deel te nemen aan het aanstaande bloe mencorso. De hieraan verbonden kosten zullen uit de reserves worden vergoed. De directeur van de keuringsdienst, de heer F. Limburg, gaf een overzicht van de werkzaamheden, waarbij hij aandacht schonk aan de gevaren van virus en bolrot. De bestrijding dient zich thans ook te richten op een mijt, waarvan het bestaan totnutoe onbekend was. Professor dr. E. van Slogteren bestudeert thans de tegen deze mijt noodzakelijke bestrijding, hij ver wacht goede resultaten van een warmwa- jerbehandeling. Tijdens de rondvraag bracht de heer J. Bos de kwestie van de minimumexportprij zen weer in het geding. „Men dient zich niet te laten ringeloren door de heren van het Produktschap", was zijn mening. NEW YORK (Reuter) Groot-Brittan- nië en Frankrijk zullen vandaag om een debat in de UNO-Assemblée over de be handeling van hun onderdanen in Egypte verzoeken, indien er intussen uit Caïro geen bevredigende verzekeringen omtrent hun toestand worden ontvangen. Een woord voerder van de Amerikaanse delegatie zei, dat zijn delegatie, en enkele andere, zich afvragen, of een debat op dit ogenblik wel de beste manier is om het probleem op te lossen. Amerika zal zich echter niet tegen de pogingen van beide landen verzetten. De Egyptische autoriteiten hebben ge zegd, dat 800 Britten en 280 staatloze Joden is aangezegd het land te verlaten. Er zijn reeds 984 Fransen uitgewezen. De Egypti sche woordvoerder beschuldigde Groot- Brittannië, Frankrijk en Israel ervan een „leugencampagne" te voeren teneinde de wereldopinie te misleiden. Palmiro Togliatti is door het nieuwe centrale comité der Italiaanse communisti sche partij herkozen als secretaris-gene raal der partij. Luigi Longo werd herkozen als zijn plaatsvervanger. Vijf tegenstan ders van Togliatti zijn uit het centrale co mité verwijderd, onder wie een gewezen vrouw van Togliatti en haar broer. Ook Pietro Secehia, een vurig stalinist en leider van de linkse oppositie tegen Togliatti, werd gewipt. Waar is het eind? Nu, daar is geen woord van gelogen, van dat krantenbericht dat de Nederlander steeds groter wordt. In 1865 was maar 25 percent der lotelingen langer dan 1.70 meter. In 1880 was dit percentage gestegen tot 28, in 1890 tot 34 en in 1900 tot 40 per cent. In 1910 was het 46 percent, en in 1920 was 52 percent groter dan 1.70 meter. En sindsdien is de lengte van de Neder lander alweer niet onaanzienlijk toege nomen. Hij wordt almaar groter. Nu, het klopt precies. Wijzelf zijn Nederlander. Vorige week trokken wij dat alleraardig ste van een ringmotief voorziene paar sok ken aan, dat wij ter gelegenheid van onze jaardag van Tante Alie hadden gekregen; een heel mooi paar sokken en voorzien van nylonse hiel-, hak-, enkel- en scheenstuk- jes. En krimpvrij, zei Tante er nadrukke lijk bij. Welnu: zij pasten niet meer, We hebben er een dag op rondgerommeld, maar de dingen sneden ons zo de bloed banen af dat we ze des avonds meteen ter zijde hebben geworpen. Trouwens: ook de schoenen knelden die dag. We trokken andere aan, maar ook die pasten niet. Wij riepen daarna, uiterst kribbig, chagrijnige dingen tegen de huisgenoten en verweten haar ondeskundig beheer, onbekwaam be leid een een totaal verkeerde keuze van leveranciers en wasserij. Over de schoenen zwegen wij nog even; die hadden we zelf gekocht. Afijn, we kochten nieuwe schoe nen en nieuwe sokken. En, inderdaad, ze stonden ons weer heel goed. Als we naar beneden keken lachten ze ons met glim mende neuzen toe. Alleen bleek ons toen ineens heel duidelijk dat de broekspijpen te kort waren. Waren ze dat altijd ge weest? Of waren ze dat geworden? Het leek het laatste te zijn: natuurlijk was hel vochtige weer van de laatste tijd er de oorzaak van. Zulk weer doet immers krim pen. Afijn, we lieten het zoompje eruit- halen en toen ging het weer heel goed. Wel namen we ons voor een ander kleding magazijn met onze klandizie te begun stigen. Vooral ook omdat niet alleen de mouwen van ons colbertjasje (aangeprezen als onverslijtbare, rechtstreeks uit de Hooglanden afkomstige, met zuivere bruyère verweven tweeds) gekrompen bleken, maar ook die van over- en regen jas. En, wellicht ten gevolge van werkin gen van blijkbaar speciaal in onze straat extra krachtig optredende aardstralen of andere stralen, bleek het vocht ook de mouwen en de lengte van overhemden en andere kledingstukken te hebben aange tast. Alles werd te kort. Een bijzonder vervelend ogenblik was toen wij in bed wilden stappen, twee dagen geleden en toen ontdekten dat ook dit gekrompen was. „We moeten nodig verhuizen", zeiden we tegen de huisgenoten, „het is hier geen doen met dat vocht en die aardstralen en zo. Nou is m'n bed weer gekrompen!" „Ja, het mijne ook!", riepen ze, „zou dat in het huis zitten, dacht jij? Ik had eigen lijk zo'n raar idee, dat ik steeds maar groeide". „Groeien!", riepen wij ontsteld, „hóe nou groeien! Je kunt toch niet zomaar OfJeen toen zwegen we na denkend. En belden een beddemagazijn op. „Er is geen fabriceren tegen, meneer", zei den ze ons daar, „iedereen wil een nieuw bed. En bij de textielzaken en de confec tiebedrijven is het al net eender ledereen wilWij hingen af. Het klopt precies: de Nederlander blijft groeien. Waar is het eind? Duif NEW YORK (Reuter) De UNO-As- semblee te New York beeft een resolutie van negentien Latijns-Amerikaanse lan den en Spanje besproken, waarin voorge steld wordt het aantal leden van de Vei ligheidsraad van elf op dertien te brengen, waartoe een wijziging van het UNO-hand- vest nodig is. De Russische afgevaardigde Koeznetsof sprak zich tegen dit voorstel uit. Eerst moet China tot de UNO worden toegelaten, zo zei hij. De UNO wordt hoe langer hoe meer een werktuig van bepaal de kringen in de Verenigde Staten, die haar voor hun imperialistische doelen wil den gebruiken, aldus Koeznetsov. De Amerikaanse afgevaardigde zei, dat de Russische houding neerkomt op „poli tieke chantage". De Brit Sir Pierson Dixon die verklaarde, dat hij de resolutie zal steunen, hoewel hij van de uitbreiding geen vergroting van de doelmatigheid van de Veiligheidsraad verwacht, noemde de Russische eis „sabotage". De UNO-Assemblée zal vandaag het Ja panse verzoek om toelating tot de UNO be spreken. Men verwacht dat Japans toela ting met algemene stemmen zal worden goedgekeurd. De Sovjet-Unie, die zich vereneenhalf jaar tegen Japans toelating verzet heeft, zal het verzoek nu steunen ingevolge een onlangs met Japan gesloten overeenkomst voor normalisering van de onderlinge betrekkingen. Een voorval, dat zich heeft voorgedaan tijdens het verblijf van Keizer Franz Jo zef in Boedape it, heeft heel wat op schudding verwekt. Terwijl de keizer des morgens in den tuin van het paleis wandelde, traden van uit het struikgewas twee mannen op hem toe, die beweerden oorlogsveteranen uit 1848 te zijn. Een van hen vroeg den Keizer brutaalweg Zijner Majesteits zakpotlood. Toen hem dit was gegeven, schreef hij een mandaat voor 1200 Kronen, hetwelk de Keizer onder- teekende. Zij eischten dat Z. M. een be diende het geld zou laten halen en ook hieraan voldeed de Keizer. Toen de be diende echter wat lang wegbleef, maak ten de mannen zich uit de voeten. De Keizer liet de wacht alarmeeren, die weldra de twee mannen aanhield. Het bleken vagebonden met valsche baarden te zijn. De bewaking van den paleistuin is nu gedurende het verdere verblijf van den Keizer in de Hongaarsche hoofdstad zeer verscherpt.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5