„Statendam" tussen Smit deed concurrentieoorlog en Wijsmuller herleven Wilton Feijenoord uit voor sleepwerk van bewondering Wijsmuller Storing in tandwieloverbrenging oorzaak mislukte proefvaart? „De pot verwijt de ketel" Telegram voor sleepbootopvarenden van directeur uit Amerika Visserij-varia TERUG NAAR DE JAREN DERTIG Porcellana 9 Op het balkon Bakker ontmoette Velsens inbreker Vechtpartij eindigde in het ziekenhuis ,,'t Karpertje" feestelijk bijeen Winkels mogen in Velsen tot negen uur open tm Luchtbrug naar Hongarije Hersenschudding na aanrijding op Velserweg Zilveren jubilea bij P.E.N. Dubbel feest Feestavond „Razziavereni ging 12 december 1944" GVU won gymnastiek- wedstrijd van ODIN Kerstcadeaus Verlovingsgeschenken Niet op drift Goed geslaagde uitvoering van „St. Caecilia" DINSDAG 18 DECEMBER 1956 DE SCHERPE VERWIJTEN van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam aan het adres van n.v. Bureau Wijsmuller hebben weinig indruk gemaakt bij de IJmuidense met nieuwe roem overladen sleepvaartmaatschappij. Leen Smit's directeur, mr. W. Viëtor, heeft maandag in de loop van de dag verschillende ver klaringen afgelegd. Het kwam er op neer, dat hij verontwaardigd is over het feit, dat Bureau Wijsmuller zich niet heeft gehouden aan de overeenkomst voor alle leden van de „International Salvage Union". „Ons bezwaar is dat er in dit geval weer zoals dertig jaar geleden gebruikelijk was, in open zee gemarchandeerd is voor het binnenbrengen van de „Statendam", aldus de heer Viëtor. „Vele Duitse, Deense, Belgische maatschappijen en ook Wijsmuller, Smit en Doeksen zijn lid van de Union en voor alle leden geldt de overeenkomst, dat zij in gevallen als nu met de „Staten dam" hun diensten zullen aanbieden onder „Lloyds open form", wat inhoudt, dat de berging verricht wordt onder de conditie „No cure, no pay" (geen resultaat, geen geld). De heer Viëtor deelde voorts mee: „Een eventuele klacht bij de International Sal vage Union zou door een verliezen van het lidmaatschap voor Bureau Wijsmuller na delig kunnen zijn. Of wij tot een klacht zullen overgaan is een tweede kwestie". We hebben ons met bovenstaande feiten, meegedeeld door L. Smit en Co., tot n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden gewend en kregen een afdoend antwoord. Ter verduidelijking moge eerst dienen, dat zowel L. Smit als Wijsmuller zondag morgen in radio-telefonisch contact met de eigenaresse van het schip, de scheeps werf Wilton-Feijenoord, hebben gestaan. L. Smit bood aan de „Statendam" volgens „Lloyds open form" binnen te slepen met de „Scaldis", „Maas" en. „Blankenburg". Bureau Wijsmuller deelde vervolgens mee, dat zij bereid was de „Statendam" met vijf sleepboten van tezamen 6000 pk vast te maken voor f 250.000, Volgens L. Smit is dit bedrag een kwa- jongensloon, Naar schatting zou het bin nenslepen van de „Statendam" onder deze omstandigheden zeker f 500.000,hebben opgeleverd, indien op „No cure, no pay"- basis was gesleept. De directie van Wilton Feijenoord bood vervolgens f 150.000 en na een telefoongesprek van bijna een half uur werd het f 175.000. Het contract was afgesloten. Geen samenwerking Bureau Wijsmuller deelde ons nu mede, dat zij aan L. Smit te Rotterdam heeft aan geboden om het karwei samen te doen. Op basis van Lloyds Open form zou worden samengewerkt. L. Smit wees dit aanbod van de hand, tenvijl de Wilton-directie hier eveneens niets voor voelde. Dit aanbod van Wijsmuller aan Smit ge schiedde even na het telefoongesprek van Smit met de „Statendam", waarin om kwart over elf werd meegedeeld, dat al leen de „Maas" beschikbaar was. Ook niet aan regels gehouden „Zo zijn we gedwongen de eigen weg te gaan", aldus Bureau Wijsmuller. „Het zou allemaal weer leuk en aardig op de Noordzee zijn als iedereen zich zou houden aan de regels van de Union. Maar in het naaste verleden is dit van de kant van L. Smit en Co. niet gebeurd". Het aanbod aan de directie van Wilton en het binnenslepen van de „Statendam" kan daarom rustig worden beschouwd als een antwoord op de praktijken van Smit in de laatste tijd. Verwacht mag worden, dat de nieuwe directeur van Bureau Wijs muller, de heer John Wijsmuller, die zich thans in New York bevindt, bij terugkeer in Nederland een nadere verklaring zal af leggen, waarin meer bijzonderheden zijn vervat. Wij vernamen nog, dat het dreigement van opzegging van het lidmaatschap der Union aan Bureau Wijsmuller, voor L. Smit en Co. slechts een averechtse uitwerking zou kunnen hebben. Bureau Wijsmuller zou dan geheel vrij zijn, evenals bijvoor beeld de Moranrtugs op de Amerikaanse kust, die ook niet bij de Union zijn aange sloten. Felle strijd verwacht Wei mag verwacht worden, dat de con currentieoorlog uit vroeger jaren tussen Smit en Wijsmuller is herleefd en dat de strijd bij eventuele bergingen op de Noord zee tussen de sleepboten zeer fel zal wor den. Gezegd mag worden, dat het personeel van de sleepboten van Wijsmuller, zich hierover slechts verheugt. Zij omschrijven de gehele concurrentieoorlog, die Smit heeft ontketend met „De pot verwijt de ketel dat ie zwart ziet". In een café aan de Breestraat te Bever wijk ontstond zondagavond even na het slui tingsuur een vechtpartij tussen H. v. d. S. en H. S., die op straat verder werd voort gezet. De caféhouder haalde S. naar bin nen en sloot de deur. Hierdoor werd v. d. S. zo kwaad, dat .hij een ruit van de deur in sloeg. Hij liep daardoor een slagaderlijke bloeding aan de pols op en er zijn twee pezen doorgesneden. De man moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. In het clubhuis café Hoogewerf hebben de leden van de Beverwijkse hengelsport- vereniging ,,'t Karpertje" een feestelijke bijeenkomst gehouden, die zeer goed is ge slaagd. Op bijzonder plezierige wijze werd de avond doorgebracht: sjoelen, kienen en hengelen (op het droge dan) brachten een aangename sfeer. De heer C. van Leeuwen was de winnaar van de in Wieringermeer gehouden vis wedstrijd. B. en W. van Velsen hebben besloten dat de winkels in Velsen van donderdag 20 december tot en met maandag 24 december tot 's avonds negen uur geopend mogen zijn. - BSffiSSliliÉiÉ- Ted Andrica, een verslaggever van een krant in de Amerikaanse stad Cleve land is naar Hongarije gevlogen met kleding en voedsel voor een waarde van vijftigduizend dollar, die de be volking van de stad bijeen had gebracht. Bij het Oostenrijkse grens- plaatsje Pamhagen werden de gaven over het grenskanaal gebracht met behulp van een touw. Rechts in de bomen hangt een krans, die Andrica meekreeg van een groep in Hongarije geboren Amerikanen met het verzoek deze te plaatsen op Hongaarse bodem. UIT DE GEBAREN van kapitein C. Haagmans van de „Statendam" en ook van de staf van Wilton Feijenoord en de Holland Amerika Lijn hebben de opvarenden van de vijf IJmuidense sleepboten gisteren bij het afleveren van de sleep wel kunnen constateren hoe tevreden men was met het door Bureau Wijsmuller verrichtte sleep- karwei. De heer C. van Daalen, een van de directeuren van Wilton-Feijenoord, sprak ons gisteravond van een „kranig stukje zeemanswerk, waarvoor een ieder aan boord van de „Statendam" grote bewondering heeft". Dat de activiteit van de opvarenden pok door directeur John Wijsmuller hoog werd gewaardeerd, wezen de telegrgnjmen voor de slepers wel uit: „partelijk gefeliciteerd, manneg, J. Wijsjnuller". Vc» elk schip was er een krat bier bij de aankomst in IJmuiden; van het kantoor van"tVijs- muller wapperde de rood-wit-blauwe B.W.-vlag en ook alle schepen hadden nog het vlaggedoek in de mast. In de nacht van zondag op maandag is een poging tot inbraak gedaan bij bakker W. aan de Kanaalstraat te IJmuiden. Het was de dertiende inbraak of poging daartoe in de laatste maanden. De echtgenote van de heer W. hoorde die nacht omstreeks drie uur geritsel op het balkon. Haar man trok het gordijn open en stond toen van aangezicht tot aangezicht met Velsens inmiddels berucht geworden inbreker. De heer W. snelde de man ach terna onder het geroep van „Moord, brand en help", maar de inbreker wist te ont komen. De man is lang en blond. Maandag morgen om negen uur werd in de steeg bij de woning van de bakker een paar bruine sportschoenen aangetroffen. De veertigjarige Amsterdammer E. J. K. werkzaam bij de tunnelbouw te Velsen, heeft maandagmiddag bij een aanrijding op de Velserweg een hersenschudding en enige schaafwonden opgelopen. K. was op de bromfiets onderweg van zijn werk naar huis, toen hem twee fietsers tegemoet kwamen op het rijwielpad. Op onverklaarbare wijze ontstond een botsing, waardoorK. kwam te vallen. Hij moest door Velsens ongevallendienst naar het Antoniusziekenhuis worden overgebracht en vandaar naar zijn woning. Maandagmorgen zijn de heren A. Keuze- kam, technisch opzichter C, wonende aan de Acacialaan 41 in Beverwijk en S. P. Hamel, technisch opzichter B, Populieren laan 30 te Beverwijk ter gelegenheid van hun zilveren jubileum bij het PEN te Bloe- mendaal door de directie van het bedrijf ontvangen en toegesproken door ir. J. den Boesterd, die hen tevens een geschenk over handigde in de vorm van een gratificatie. Het Provinciaal Bestuur bracht de jubi larissen een bloemenhulde. Des middags heeft de heer M. A. W. van Geitenbeek de zilveren jubilarissen namens de jubileum commissie geluk gewenst. Om half zes gistermiddag was de gehele Wijsmuller-vloot in de thuishaven terug gekeerd. Omstreeks twee uur liepen de „Nestor" en „Cycloop" binnen en vervol gens meldden zich de „Hector", „Titan" en „Zeeland". De steigers werden opgezocht, materiaal werd indien nodig onmiddellijk vervangen en op de „Cycloop" heerste nog drukte, daar het schip vandaag de reis opgaat voor een transport voor de Shell naar Maracaibo. „Grootste dat ik sleepte" Allen waren even enthousiast. Kapitein M. de Koe en A. Broek werden in de brug van de „Titan" voor de televisiecamera's gehaald en zullen vanavond om half negen voor de kijkers van het werk op zee ver tellen. „Het was het grootste schip dat ik ooit heb gesleept en binnengebracht", kon kapi tein De Koe wel meedelen. „En de mijne ook", wist de heer Broek. De opvarenden van de sleepboten waren het er over eens dat vooral de reis naar de „Statendam" toe zwaar is geweest. Er waren aan boord zelfs vrij veel zeezieken; aan dek was sneeuw, hagel en regen en op het achterdek kon niemand zich wagen door overkomende golven. Voor allen is de ontmoeting met de lam geslagen „Statendam", die alle lichten ont stoken had, onvergetelijk geweest. Het schip lag hoog op het water en hoe dicht de „Titan" er bij moest komen om de tros vast te maken, bewezen wel de opmerkin gen, dat men de verlichte patrijspoorten af en toe onder water kon zien. „Titan" eerste In toorn ontstak de bemanning van de „Titan", toen zjj hoorden van de verdacht making van L. Smit en Co. als zou de „Titan" na de „Maas" zijn gearriveerd. „Het vastmaken ging rap en we stonden er tien minuten aan, toen de „Maas" er aankwam", zo vertelden z(j. Met de „Titan" en de „Cycloop" zijn er nog even moeilijkheden geweest, toen men iets afdreef en de slepers naast de „Staten dam" inplaats van ervoor kwamen te lig gen. Dit was echter spoedig verholpen. Ieder heeft zijn persoonlijke herinnerin gen aan de reis. Marconist Van Putten van de „Titan" had zijn vader als marconist van de „Maas" dichtbij. Vader en zoon heb ben elkaar daar af en toe wel wat toege voegd op de Noordzee: „Zo komen jullie er ook bij, zeker op de rivier hè", vroeg de icc<x<xiooc<x<xxxxxxxx>cxxxx>oocc<^xxx)0ocoooccoocooocccoooa 3 De chef van Wysmullers technische dienstde heer F. Jonkman, heeft gis- S termiddag bij aankomst met de „Zee- 3 land" in IJmuiden ettelijke handen 8 tweemaal moeten schudden. Hij werd 8 gefeliciteerd met het binnenbrengen 3 van de „Statendam" en een ieder advi- t 3 seerde hem daarna omiddellijk huis- 8 waarts te gaan. 8 Hij trof er zijn vrouw met een pas- 3 geboren tweede zoon; de jongen heet 3 Ton en weegt iets meer dan zes pond. 8 -OOpoqC900QpOOOOQQCOC)ÖóèpOOOO<3^ IJmuidense Van Putten. „Ach, op de markt is het ook loven en bieden", kwam er van vader terug. „Bootje hè" Algemeen was de mening, dat er niets aan de hand was geweest, wanneer er geen stormweer was geweest. De „Statendam" bad dan met de in elkaar gedraaide tur bines langzaam naar Hoek van Holland kunnen varen en daar enige sleepboten kunnen vragen. Het stormweer heeft er nu echter het cachet van een berging aan ge geven. Een van de opvarenden van de „Zeeland", de heer Braveboer, heeft tijdens de sleep reis nog vele malen op de sleepboot „Maas" kunnen groeten, toen deze sleper langs voer. „Bootje hè" heeft hjj geroepen met de hand op de sleeptros tussen de „Zeeland" i de „Statendam". „Hou maar op", schreeuwde een matroos van de „Maas" terug. De kok moest de zaak echter nog redden, want in het wit snelde hij even uit de kombuis om enige fraaie Rotterdamse termen over de Waterweg te slingeren. Zaterdagavond kwamen de leden van de „Razzia Vereniging 12 december 1944" af deling IJmuiden en Alkmaar bijeen in de „Rustende Jager" te Heilo om hun jaar lijks feest te vieren. Zoals elk jaar waren er nu ook weer enkele bussen voor nodig om de talrijke IJmuidense leden op de plaats van be stemming te brengen. De avond werd geopend door de IJmui dense voorzitter, de heer A. de Vries met een enkel welkomstwoord. Hierna namen alle aanwezigen een minuut stilte in acht ter nagedachtenis aan de gevallenen. Ook Ko van der Wel was met zijn va riété-show naar Heilo getrokken. Het pro gramma dat hij en de zijnen brachten was over het algemeen een bonte mengeling van kleuren en kolder. De „wasborders" waren een viertal zingende heren die uit gerust waren met was- en keukengerief met inbegrip van een aantal toeters waar van een met een nogal „knallerig" effect. Een guitarist ondersteunde met een zeld zaam droog-komische typering en dit ge heel wist moeiteloos de aanwezigen in luidruchtige lachbuien te doen schieten. Doch ook UP-KIKI wist met acroba tische toeren het publiek te amuseren. Veel en herhaald applaus kregen de goochelaar en zijn assistente met hun goed en ge varieerd programma. Het geheel werd door Ko van der Wel op de bekende ma nier met imitaties, grappen en liedjes tel kenmale ingeleid. Na dit succesvolle op treden werd de meubilering ter zijde ge schoven en heeft men, tot het zondagsrij verbod een haastig vertrek noodzakelijk maakte, op de dansmuziek van „The Rhythm Sellers" gedanst. Ouderavond openbare school Op woensdag 19 december heeft een ouderavond plaats van de openbare lagere school in Heemskerk. Op deze bijeenkomst zal de oudercom missie de jaarverslagen van secretaris en penningmeester doen behandelen. Voorts zullen enige commissieleden wor den benoemd: aftredend, maar herkiesbaar zijn de heren C. de Meester en J. Schoen. Tot besluit van de avond wordt er een lezing gehouden over het onderwerp „Mo gelijkheden in de moderne bedrijfsindus- trie". SPREEKUUR WETHOUDER MAAS De wethouder voor sociale zaken en woon- verdeling, de heer Maas heeft op woensdag 19 december geen spreekuur, doch wel op donderdag 20 december d.a.v. van 10 tot 12 uur. Kerstavond KAV Op woensdag 19 december houdt de af deling Wijk aan Zee van de K.A.V. een kerstavond in café „De Zon". Prijzen van maandag. Heilbot 3,70—2,60; gr. tong 4,904,40; grm. tong 4,704,20; kim, tong 4,50—4,20; kl. tong I 4.40—3,70; kl. tong II 4,00—3,30, tarbot I 4,30—2,90, per kg. Tar bot II 162; tarbot IV 70; gr. schol 4844; grm. schol 50—42; kim. "-hol 6854; kl. schol I 73—56; kl. schol II 7241; v. haring 3624; makreel 3830; gr. schelvis 50—29; grm. schelvis 4322; kim. schelvis 3821; kl. schelvis I 3621; kl. schelvis II 3718; wij ting 2813; gr. gul 5046; midd. gul 4441; kl. gul 38—29; kl. haai 31—24; ham 100—92; poontjes 3018, per 50 kg. Gr. kabeljauw 320134; gr. koolvis zw. 12090; gr. kool- vis wit 10692; gr. leng 9284, per 125 kg. Aanvoer van maandag. 370 kisten tong en tarbot, 13 kisten heilbot, 400 kisten S"hol, 1185 kisten haring, 345 kisten makreel, 2820 kisten schelvis, 617 kisten wijting, 115 kisten kabeljauw en gul, 15 kisten leng, 80 kisten haai, 20 kisten ham, 46 kisten poon, 74 kisten koolvis, 30 kisten diversen. Totaal 6130 kisten. Besommingen van maandag. IJM 1 Tzonne f 20.600; IJM 28 Amsterdam f 22.650; IJM 20 Polderman 125.970; IJM 10 Hattem f21,890; IJM 18 f14.300; SCH 171 f29.000; KW 82 f 13.840; IJM 283 f310; KW 59 f2190; KW 108 f3220; KW 10 f2100; KW 89 f2910; KW 69 f2050; RO 2 f2620; KW 125 f3900; KW 166 f2360; KW 28 f2650; KW 104 f3410; KW 64 f2530; KW 91 f3190; KW 24 f3410; KW 126 f 3380; KW 46 f3900; KW 169 f3180; KW 64 f2530; KW 24 f3410; KW 91 f3190; KW 52 f3340; IJM 22 f3740; IJM 208 f3020; IJM 54 f2540; AM 18 f3470; AM 16 f3620; WR 88 f2200; WR 25 f3110; UK 3 f2610; KW 96 f5370; KW 33 f 4020; KW 133 f2260; KW 31 f 3720; KW .57 f 1850; KW 63 f 2910; KW 58 f3090; KW 79 f2440; KW 165 f 1750. De gymnastiekverenigingen ODIN en GVU hebben eikaars krachten gemeten in een „dual-meet" waarvan het eerste ge deelte plaats had in Heemskerk en het tweede in een zaal te Uitgeest. Onder grote belangstelling der ouders werden op sportieve wijze de oefeningen aan brug en ringen, op evenwichtsbalk en lange lat afgewerkt. Met gering verschil behaalde GVU de overwinning. Ter herinnering bood de voorzitter van ODIN twee vaantjes aan. De gedetailleerde uitslag was: jongens 1014 jaar: O. 28,33, G. 27,77; jongens 79 jaar: 27,64; 29,64; meisjes 1315 jaar: 43,11; 45,40; meisjes 79 jaar: 29, 29,13; meisjes 1012 jaar: 29,50, 29,70. Totaal 157,58, 161,64. (Speciale berichtgeving) Getrokken door vier sleepboten en gestuwd door twee andere is maandag middag omstreeks kwart over één het turbinestoomschip „Statendam" voor de kade van de werf Wilton-Feijenoord, in Schiedam, afgemeerd. De 265 opvaren den van het zeekasteel hingen over de verschansing, terwijl op de kade hon derden werfarbeiders belangstellend toekeken. Op de promenadedek-veranda heeft de heer C. J. A. van Daalen namens de directie van Wilton-Feijenoord een uiteenzetting gegeven van de tijdens de machine-proefvaart opgetreden moeilijk heden. Hij stelde voorop, dat de twee turbines, van elk 11000 pk, de ketels en de dynamo's alle prima in orde waren. Als oorzaak van de moeilijkheden noem de de heer Van Daalen een storing in de tandwieloverbrenging, het gedeelte tussen die turbines en de assen. Deze storing manifesteerde zich des morgens om half elf, toen het schip normaal volle kracht liep, door een gebrom in de ma chinekamer. De directies van Wilton en Holland- Amerika Lijn namen het zekere voor het onzekere. Men besloot sleepboothulp te vragen. Het eerst werd Smit benaderd, maar deze firma had aldus de heer Deze luchtopname ANP-foto toont de „Statendam" op de Nieuwe Waterweg gesleept door de Zeeland, Titan en enkele sleepboten van de werf Wilton- Feijenoord. De andere zeeslepers van Wijsmuller hadden inmiddels al los gegooid. Van Daalen niet voldoende materiaal beschikbaar. Vervolgens werd een contract gemaakt met de firma Wijsmuller, hoewel het in de bedoeling heeft gelegen beide firma's in te schakelen.Men meende ertoe te moeten besluiten om met sleepboten naar huis terug te gaan omdat men met een nieuw schip alle mogelijke zekerheid en veiligheid wilde nemen. Er is, aldus de heer Van Daalen, voor het schip noch voor de 265 mensen aan boord enig gevaar ge weest al kon men het weer niet bepaald prettig noemen. Het slepen was een staaltje van Hol lands zeemanschap. De turbines van de „Statendam" hebben tijdens de voorspoe dige sleepreis langzaam gedraaid. De oor zaak van de storing in de tandwielover brenging (geleverd door de Zwitserse fir ma Maag) is nog niet bekend. Eerst moet alles „opengemaakt" worden. Men was net met de proeven klaar en men had besloten de terugtocht te aanvaarden toen het on gemak zich voordeed. Dit alles volgens de directie. De heer W. H. de Monchy, directeur van de Holland-Amerika Lijn, deelde mede dat men er geen idee van had hoe lang de reparatie zal duren en of de offi ciële proefvaart op de vastgestelde datum gehouden kan worden. De eigenlijke technische proeftocht was ADVERTENTIE Kunsthandel KENNEMERLAAN 55 pas op 6 januari gesteld. Men had echter een „invaartocht" nodig omdat het met deze krachtige installatie niet mogelijk was langs de wal op volle kracht te draaien. Met deze invaartocht was men tot bij de Engelse kust geweest ter hoogte van Huil. Het schip had zich tijdens de proefvaart, aldus de heer De Monchy, uitstekend ge houden en er is geen sprake van dat de „Statendam" op drift is geraakt. Men heeft rustig liggen wachten tot de sleepboten kwamen en dat men zo laat in Schiedam terug was, zo werd verder verklaard, vindt zijn oorzaak in het tij waarop men wach ten moest om bij de gunstigste gelegen heid de pieren bij Hoek van Holland te kunnen binnenvaren. Onder leiding van de heer Lou Tervoort heeft het r.k. fanfarecorps „St. Caecilia" te Heemskerk in het KSA-gebouw een uit voering gegeven. Het programma werd geopend met de Lynwoodmars van Ord. Hume. Hierna volgden The Phantom Brigade van W. H. Myddleton en „Cassazione" van Gerard Boudijn. Voor de afwisseling zorgde het optreden van het Beverwijks gemengd koor „Zang en Vriendschap" onder leiding van de heer Stephen Jansen. Het meeste succes oogst ten de zangers met het slavenkoor van Verdd. Als solist trad deze avond nog op de pianist Rinus Groot uit Heemskerk. „St. Caecilia" kan op een zeer goed ge slaagde uitvoering terugzien. Tafeltennistafel voor Hongaren De r.k. tafeltennisvereniging „Rapidity" te Beverwijk heeft aan de Hongaren die verblijf houden in huize „Westerduin" te Wijk aan Zee een tafeltennistafel met toe behoren ter beschikking gesteld.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7