Hongaren uit Wijk aan Zee en Haarlem aan de slag Bruine rat wordt in Haarlem energiek bestreden Twee zondagsrijders kregen zware geldboetes ^Srieven aan redactie NAAIMACHINES Kunstmaand-Orkest in Concertgebouw DINSDAG 18 DECEMBER 1956 5 Soms moeilijke overgang van vroegere arbeidsgewoonten naar nieuwe baan L.T.B. ongerust over planologisch beleid Aantallen televisietoestellen en radio's sterk gestegen Hongaars kerstfeest in paleis Het Loo Laatste groep Hongaren te Utrecht gearriveerd In kader van landelijke actie worden gratis verdelgingsmiddelen verstrekt Congres over volkszang in Nederland Verrassende zang van Elly Ameling Litho aangeboden ten bate vluchtelingenactie „Tien jaar tPAilly" in foto's Militairen exposeren Haarlemse economische politierechter Mr. Wiarda: „Meeste Nederlandse automobilisten heel disciplinair ten aanzien van rijverbod" Onder de Mistletoe „Theater" met „De beer" van Tsjechov Twee jaar geëist tegen verstokte inbreker Kerkelijk Nieuws Van de 221 Hongaarse vluchtelingen die in Haarlem en in Wijk aan Zee zijn gehuis vest, zijn er thans 202 in het arbeidsproces ingeschakeld. Een en ander is natuurlijk niet zonder moeilijkheden gegaan, niet omdat de Hon garen niet zouden willen medewerken aan een spoedig aan de slag gaan, maar wel omdat het uiteraard enig overleg kostte om voor hen de voorlopig juiste plaats in het bedrijfsleven te vinden. In de eerste plaats was het wel eens moeilijk het arbeidsverleden en het beroep van de vluchtelingen vast te stellen. Dit toch was van groot belang, omdat men er op uit is deze voor het grootste deel jonge mannen aansluiting te geven op hun vroe gere werkkring. Men stond dan wel eens voor problemen, bijvoorbeeld toen nogal wat Hongaren als beroep „smid" bleken op te geven. Toen men echter wat dieper op de zaak inging werd duidelijk, dat het om metaalbewerkers gilnig, zoals fraizers, draaiers en bankwerkers. In de tweede plaats heeft men te doen met een in het verzet sterk gegroeide groepsbinding, die maakt dat Imre Istvan wil volgen naar de mijnen, ook al is hij landarbeider van beroep. Ze hebben dan vaak zij aan zij gestreden tegen de Russen en willen elkander niet meer verlaten. Aan dit zeer begrijpelijke verlangen wordt zo veel mogelijk tegemoet gekomen. Een derde moeilijkheid doet zich voor bij de zogenaamde jeugdloners, die hier moe ten wennen aan een lagere beloning dan voor hun oudere collega's geldt, terwijl in Hongarije de prestaties gehonoreerd wor den zonder leeftijdsonderscheid. Het is hier en daar gebleken, dat het werktempo van de Hongaren hoger ligt dan dat van hun Nederlandse vakgenoten. In principes worden de vluchtelingen vrij gelaten in de keuze van hun toekomstige werkgever, maar deze keuze heeft natuur lijk betrekkelijk weinig waarde. Men heeft wel een paar bezoeken gebracht aan grote bedrijven in dit gewest, maar uiteraard is aat onvoldoende om bewust een keuze te kunnen doen: men weet te weinig van de omstandigheden en de mogelijkheden van zo'n werkkring af. Daarom wordt hen in vele gevallen een oplossing aanbevolen, waarbij een verandering na verloop van tijd immers altijd1 mogelijk is. Geduld beloond Het geduld van de arbeidsbemiddelaars is dan ook wel beloond, wanneer men het lijstje van tewerkstellingen nagaat, al is het natuurlijk nog te vroeg om reeds een oordeel over het welslagen daarvan te vel len. De groep van zeventien meisjes en vrouwen, welke ondergebracht was in „Paasduin" in Wijk aan Zee is thans ver deeld over een aantal ziekenhuizen in Lim burg en in deze omgeving. Ook hier moest men rekening houden met het arbeids- Streekplannen moeten ook eenvoudiger vorm krijgen In de maandag te Haarlem gehouden algemene bondsvergadering van de Katho lieke Land- en Tuinbouwbond is gesproken over een voorstel van de kring Kennemer- land tot opstelling van een agrarisch wel vaartsplan in de provincie Noordholland. De gewestelijke raad van het Landbouw schap heeft zich hiermede inmiddels even eens bezig gehouden en stappen genomen tot verwezenlijking van deze plannen. Ver wacht wordt, dat met de uitwerking van het welvaartsplan volgend jaar een begin zal worden gemaakt. De L.T.B. zal zijn volle medewerking hieraan geven. Het hoofdbestuur van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond heeft reeds enige jaren met ongerustheid het planologisch beleid van de overheid in het westen van het land gevolgd. Ten aanzien van de grote lijnen van dit beleid heeft het bestuur on der meer als een van zijn eisen gesteld, dat planologische maatregelen geen beperkin gen mogen inhouden voor de uitoefening van het agrarisch bedrijf. Gesteld wordt, dat de behoefte bestaat streekplannen in een meer eenvoudige en beknopte vorm uit te geven, zodat alle belanghebbenden zich de inhoud van deze plannen kunnen eigen maken. Gemeenten dienen zich van aan koop van gronden, die niet in de nabije toekomst voor stedelijke uitbreiding nodig zijn, te onthouden. In recreatiegebieden met een min of meer belangrijke agrarische betekenis dient het landbouwbedrijf geen belemmeringen te ondervinden. Het bestuur is van oordeel, dat de over heid tegemoet dient te komen in de schade, die de landbouw dit jaar door de slechte weersomstandigheden heeft ondervonden, en betreurde het, dat het Landbouwschap reeds een verordening heeft vastgesteld, waarbij de agrariërs een heffing van vijf tig cent per ha. ter compensatie van ge troffen boeren wordt opgelegd. Rector J. A. G. van der Hoogte, geeste lijk adviseur, hield een inleiding over: „Cultuur ten plattelande", waarbij hij wees op de culturele achterstand van de platte landsbevolking. „Zelfs de welgestelde boer of tuinder komt in smaak niet hoger dan een ongeschoolde arbeider uit de stad". Rector Van der Hoogte pleitte voor een verdeling van lichaam en geest, onder meer door het doen aan sport, het op hoger peil brengen van de boerenbruiloften en het smaakvoller en persoonlijker inrichten van de boerderijen. Namens de bouwcom missie deelde de heer S. Slot mede, dat reeds een bedrag van meer dan vijfigdui- zend gulden in het bouwfonds is gestort. Dit fonds beoogt het verkrijgen en inrich ten van een nieuw gebouw voor de diverse L.T.B.-diensten te Haarlem te bewerk stelligen. Het aantal aangegeven radio-ontvangtoe stellen in Nederland bedroeg op 1 december 1956: 2.227.231 tegen 2.214.859 op 1 novem ber 1956. Op 1 december waren er 542.084 aangeslotenen op het draadomroepnet te gen 539.246 op 1 november 1956. Het aantal geregistreerde televisie-ontvangers steeg van 86.466 op 1 november 1956 tot 92.867 op X december 1956. verleden van deze vrouwen. Zij zijn als regel heel wat zwaarder werk gewend dan in Nederland voor vrouwen gebruikelijk is: men vond in „Paasduin" vrouwen die als bestuurder op een tractor hadden ge zeten, in de mijnen hadden gewerkt of metselaar waren geweest. Men heeft enige overredingskracht moe ten gebruiken om duidelijk te maken, dat wij dergelijk werk niet in overeenstem ming achten met de vrouwelijke waardig heid. Werk in de fabrieken kwam ook niet in aanmerking, omdat dit te laag gewaar deerd wordt om deze vrouwen een zelf standig bestaan te kunnen waarborgen. Ook de tewerkstelling als huishoudelijke hulp in gezinnen had zijn bezwaren, voor al dat van de vereenzaming in een vreem de omgeving. De beste oplossing is thans gevonden in een tewerkstelling als huis houdelijke hulp in ziekenhuizen. Er zijn zeven groepjes van drie tot vier meisjes gevormd, waarvan sommigen naar Lim burg gegaan zijn, omdat zij daar reeds vrienden en bekenden hebben onder mijn werkers, anderen zijn gehuisvest bij „Helio- mare", de Mariastichting en het St. An- thoniusziekenhuis in Velsen. Musici onder contract Van de 52 Hongaren in Bethesda Sarepta werken er nu 41. Maandagmiddag teken den drie daar ondergebrachte musici een contract voor twee maanden met een Rot terdams restaurant. Acht mannen zijn naar de staatsmijnen gegaan, één werkt als kok bij „Brinkmann", Droste heeft er negen, het G.E.B. vijf, de N.Z.H. vier, Merens drie, Sazo twee, Stork drie, terwijl voorts enkelingen zijn geplaatst bij schilders- en aannemersbedrijven en bij de Centrale Hemweg. Van de resterende elf zullen een paar kellners naar het Scheveningse Kur- haus gaan. Een jongen, die zijn rechterarm en -been mist, zal een scholingscursus volgen. De specificatie van de 144 geplaatsten van de 152 bewoners van „Westerduin" luidt als volgt: De papierhandel en boek binderij Proost-Brandt in Amsterdam nam 21 Hongaren op, voornamelijk intellec tuelen, zoals een professor, een paar stu denten in de medicijnen en een paar offi cieren. Een textielfabriek kreeg er zeven, Bruijnzeel elf, een andere Zaanse firma drie, dertig Hongaren gingen naar de mij nen, drie werken er bij Droste, acht bij Beijnes, elf bij Van Gelder, zes bij de Hoogovens, vijftien bij de N.Z.H.vier bij Figee, vier bij Honnebier, twee bij Mörin- ger, vier bij Stork, vier bij Van Leers vatenfabriek in Vreeland, twee bij Van Oeffel, terwijl er verder nog wat enke lingen zijn bij verspreide bedrijven, zoals een etaleur bij Vroom en Dreesmann. De hoofden van de vijf Hongaarse gezinnen, die binnenkort in Haarlem worden ge huisvest, zullen in de metaalnijverheid worden geplaatst. Voor degenen die uit „Westerduin" en Bethesda Sarepta" komen blijft de huis vesting een probleem. Het is immers de bedoeling, dat deze Hongaren zullen wor ded opgenomen in gezinnen, hetgeen in alle opzichten beter is. Maar, anders dan in Velsen en naaste omgeving, wil het daarmee in Haarlem niet goed vlotten. Wellicht ten overvloede wijzen wij erop, dat deze Hongaarse vluchtelingen, nu zij eenmaal aan de slag zijn, niet aan hun lot worden overgelaten. Het Gewestelijk Ar beidsbureau blijft belangstellend naar hun aanpassing en voorzover de jongeren onder hen een vakopleiding volgen, wordt ook het resultaat daarvan met aandacht ge volgd. Wij hebben reeds talrijke inzendingen ontvangen op onze zaterdag in „Erbij" gepubliceerde prijsvraag „Speurtocht naar schilderijen". Ter herinnering en aansporing zullen wij van dag tot dag de reproduktie der gekozen fragmenten van kunstwerken uit het Frans Hals museum herhalen. Tot 5 januari kunt u oplossingen aan onze bureaus inzen den. Nogmaals: veel succes en voldoe ning bij en van uw onderzoekingen in Haarlems culturele schatkamer. In de paleiszaal van Het Loo, stemmig versierd met dennegroen en een kerstboom waarin tientallen lichtjes flonkerden, kwa men maandag ongeveer 350 Hongaarse vluchtelingen uit Apeldoorn en omgeving bijeen, om er gezamenlijk het kerstfeest te vieren. Prinses Wil'helmina sprak harte lijke welkomstwoorden. Tot grote verras sing van de in de zaal aanwezige Neder landers klonk na dit vorstelijk welkom het eerste couplet van Het Wilhelmus, dat feil loos gezongen werd door een aantal Hon gaarse studenten, die in kasteel Staverden zijn ondergebracht. De voorzitter van de afdeling Apeldoorn van het Nederlandse Rode Kruis, de heer N. D. Nammensma, heette de Hongaren als gasten van het Rode Kruis van Apeldoorn, Ermelo, Putten, Nunspeet en Epe welkom. Hierna voerden pater Radvannyi, en do minee Istvan Tuski het woord, waarna het koor van de koninklijke marechaussee on der leiding van Gerard Tiemessen enige lie deren ten gehore bracht, waarbij „Stille Nacht". Het Hongaarse kwartet Pali La-ka tos zorgde op deze middag voor de muzikale omlijsting. Prinses Wilhelmina sprak geruime tijd met verschillende van de vluchtelingen en toonde zich bijzonder verrast bij de aanbie ding van een fraaie kalender door een der Hongaarse dames. Zij liet een Hongaars paar, dat 's middags in Apeldoorn was ge trouwd, aan zich voorstellen en werd her haaldelijk spontaan toegejuicht. Alle vluch telingen werden tenslotte verrast met een groot kerstpakket. Zonder enige vertraging is maandag het laatste transport Hongaarse vluchtelingen in Utrecht aangekomen. De groep bestaat uit 350 personen, onder wie 165 alleenstaan de mannen, 30 alleenstaande vrouwen en 43 gezinnen. Bij deze groep bevinden zich ook vele vluchtelingen, die in Nederland reeds familieleden hebben. Er zijn thans drieduizend vluchtelingen in ons land. De federatie voor Vluchtelingenhulp is de gehele dag bezig geweest met de afvoer van de vluchtelingen die tot het vierde transport behoorden. De 55 vluchtelingen, die met hun familie of gezinnen herenigd konden worden en reeds vrijdag arriveer den, werden maandag bij hun familieleden ondergebracht. Op deze hereniging had deze groep van 55 personen in Nederland reeds drie dagen gewacht. Op iedere inwoner van Nederland be vindt zich één bruine rat en als er tegen het gevaar van dit schadelijke knaagdier niet van tijd tot tijd iets doeltreffends wordt ondernomen, zal het niet lang du ren, of de bruine rat zal heel Nederland „overspoelen" met alle nadelige gevolgen van dien. Voorzichtige schattingen hebben uitgewezen, dat de bruine rat per dag in ons land een schade van bijna honderddui zend gulden aanricht. In de week van 14 tat 21 december zal daarom een landelijke actie worden onder nomen, die uitgewerkt is door de Planten- ziektekundige dienst te Wageningen en waarbij men zich ten doel stelt de ratten- stand met ongeveer de helft te verminde ren. In Haarlem berust de uitvoering van deze rattenverdelgingsactie bij de Ge meentereiniging die zich ook in voorgaan de jaren met succes op dit terrein heeft bewogen. In het begin van de afgelopen week heeft men in Haarlem folders ver spreid bij ongeveer tienduizend gezinnen. De aanvragen voor verdelgingsmiddelen, die naar aanleiding van deze folders bij de gemeentereiniging binnenkomen, worden door de deskundigen beoordeeld. Verschei dene haarden en broedplaatsen van de bruine rat zijn sinds vorig jaar bekend. Vooral de bewoners van sommige boerde rijen aan de rand van de stad ondervinden grote last van deze bruine ratitenplaag. Verder zal ook aandacht besteed worden aan de vele riolen, waar de knaagdieren zich bij voorkeur ophouden. Aan de hand van de aan/ragen worden er gratis verdelgingsmiddtlen verstrekt, die in vele gevallen door ie mensen van de Gemeentereiniging zelf zullen worden uitgelegd. Er zijn tot dusverre in Haarlem reeds ongeveer zeventig aanvragen bin nengekomen. De actie, die in de eerste plaats ten doel heeft een teruggang teweeg te brengen van het aantal bruine ratten in ons land, zal ook preventief kunnen werken. In Haarlem verwacht men voor de Kerst dagen het gehele programma te hebben af gewerkt, zodat de actie hier een paar da gen langer zal duren, dan in het overige deel van het land. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De Raad voor de Nederlandse Volkszang heeft zaterdag een congres gehouden in het Cuypers-Luyten-museum in Roermond, dat onder meer werd bijgewoond door mr. R. Hoppener, staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. In zijn openings woord memoreerde de voorzitter van de raad mr J. Kunst, het verval der Nederlandse volkscultuur, speciaal met betrekking tot de volkszang in de loop der laatste eeuwen. De heer Verhoeven sprak daarna over de moge lijkheden van de volkszang in ons land. Na de ochtendvergadering werden de con gressisten officieel ten stadhuize van Roer mond ontvangen, waarbij burgemeester mr. dr. R. Geuljans en mr. Kunst het woord voerden. De middagbijeenkomst was gewijd aan het vraagstuk der opleidingen in de volkszang. Daarbij werd op een forumzit ting gesproken over het leiderstekort, de aan de leiders te stellen eisen, de opleidingsmo gelijkheden en het diplomeren. Zaterdagavond heeft het Amsterdams Kunstmaand-Orkest onder leiding van An ton Kersjes een „volksconcert" in de grote zaal van het hoofdstedelijk Concertgebouw gegeven. Het ensemble dat zoals men weet ontstaan is uit de actie om in Am sterdam een populaire tegenhanger van het Holland Festival in het leven te roepen (zogezegd „voor kleine beurzen") is nu wat betreft een beperkte kern geconsoli deerd en heeft in het verzorgen van volks concerten een sociaal-culturele taak. Een goed bezette zaal bewees de doeltreffend heid van de rol, die het jonge gezelschap op zich genomen heeft. Een bijzondere attractie was het optre den van Herman Krebbers met het Viool concert van Beethoven: zijn vertolking van het geliefde werk was als steeds technisch en muzikaal uitermate beheerst. Over de begeleiding kon men in het algemeen te vreden zijn, al viel het wel eens op dat een onervaren kracht onder de blazers even een slippertje maakte. Maar Anton Kers jes is een handig leider: al kan hij een ongelukje niet voorkomen, hij weet het ten minste in een oogwenk te herstellen. Zijn levendige natuur inspireert tot intens musiceren. Hij dient er echter voor te wa ken dat hij geen wandelende dirigent wordt, want daar lijkt hij neiging voor te hebben. Al die beweeglijkheid is maar krachtverlies en storing van de- concentratie. Dit geldt ook vooral voor de objectieve muziek van Haydn, van wie als opening van het con cert, de Symfonie in Es (met de pauken- roffel) gespeeld werd. Het klonk aardig, maar het kan puntiger. De vertolking door de sopraan Elly Ameling van twee aria's van Mozart was een bijzonder aangename tractatie. De eerste: „A questo seno deh vieni" (een re citatief met een aria in rondovorm) mag als voorbeeld gelden voor Mozarts wonder lijke musiceergeest, wanneer wij erbij be denken dat hij dit stuk schreef op het ogenblik dat zijn conflict met zijn brood heer, de vorst-bisschop van Salzburg, naar de catastrofe groeide. Een brief naar huis laat merken dat hij woedend was en totaal overstuur, maar de muziek die hij compo neerde in deze hachelijke omstandigheden ademt vrede en geluk. Geen wonder dat Mozart als operacomponist het hoogste bereikte: hij kon zich zonder moeite in alle denkbare situaties inleven en zijn eigen leed vergeten voor de stemmingen, die een vruchtbare fantasie in hem op riep. Met het tweede zangnummer, de heer lijk frisse aria „Batti, batti, o bel Masetto" van Zerlina, bereikte de zangeres iets heel bijzonders in een beheerste klankvorming, die zowel innigheid als schalksheid sug gereerde. Tenslotte leidde Kersjes nog met vaste hand de Polowetser Dansen uit „Prins Igor" van Borodin, voor welker uitvoering het orkest nu de nodige aanvulling van blazers, harp en slagwerk kreeg. Doch voor een dergelijke bezetting blijkt dan het aantal strijkers te beperkt. Maar enfin, voor het bereikte effect werd hartelijk ge- applaudiseerd. Jos. de Klerk De heer Aart van Dobbenburgh heeft be langeloos een litho aan de plaatselijke com missie voor hulp aan vluchtelingen ter be schikking gesteld, voorstellend een verlaten kind, met als onderschrift „Ik ben alleen". In overleg met de collecte-commissie is be sloten deze litho, welke uiteraard dankbaar is aanvaard, dienstbaar te maken aan de pro paganda voor de grote collecte, welke in de loop van deze maand gehouden zal worden. De voorzitter van de commissie is erin ge slaagd op aantrekkelijke condities deze litho te doen reproduceren op een 300-tal affiches, welke een opwekking bevatten om de col lecte gul te gedenken. Het drukken van de affiches neemt enige tijd in beslag en daarom is in overleg met de voorzitter en de collecte-commissie be sloten, de collecte uit te stellen tot zaterdag 29 december. De bijeenkomst met de collec tanten blijft bepaald op donderdagavond 20 december. De burgemeester zal dan als voor zitter van de commissie een inleidend woord spreken. Vier klassevertegenwoordigers en vier meisjes uit de derde en vierde klas van de ulo-school te Zandvoort hebben onder lei ding van het hoofd der school, de heer Koer- selman, de burgemeester en de heer H. J. Peper, respectievelijk voorzitter en penning meester van de plaatselijke permanente com missie voor hulp aan vluchtelingen, een twintigtal door de meisjes van de derde en vierde klas prachtig aangeklede poppen aan geboden, alsmede een bedrag van f 76,03, dat de leerlingen op de school bijeen hebben ge bracht. In een journalistencafé aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal in Amsterdam, hebben de hoofdstedelijke persfotografen infor meel afscheid van burgemeester d'Ailly genomen Hem ter ere had men in dit café vijfen twintig foto's opgehangen met beeltenissen van burgemeester d'Ailly tijdens ontmoe tingen, die ook voor de aanwezige journa listen immer zeer prettig waren, zo deelde de heer B. van Meerendonk mee, die zijn eigen foto's inleidde. Hij noemde mr. d'Ail ly „de meest gefotografeerde man in Ne derland" maar deelde tevens mee, dat me nig fotograaf bij het ontwikkelen van zijn platen de verzuchting slaakt: „Wat heeft- ie weer een harde kop!", dit vanwege de fototechnisch bezien te grijze haren van de burgemeester. „Men heeft mij wel eens gezegd, dat ik fotogeniek ben" zo zei mr. d'Ailly in zijn dankwoord. „Dit feit moet voor u geduren de tien jaar ongetwijfeld een zekere waar de hebben vertegenwoordigd." Enige foto grafen trokken direct bereidwillig hun portefeuilles, maar zo bleek de burge meester het niet bedoeld te hebben. Van de geëxposeerde foto's, die alle ver vaardigd zijn door de heer Van Meeren donk, vond de burgemeester dat ze „mees terstukjes" waren van gebeurtenissen, die voor hem soms niet meer dan een vage herinnering zijn. Met opmerkingen als „Hee, heb ik dat óók gedaan?" liep mr. d'Ailly langs de platen met zijn kaartend, roeiend, juichend, wandelend conterfeitsel. De staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, heeft zaterdag in Pulchri Stu dio in Den Haag de tentoonstelling van in zendingen van de foto-, teken- en schilder wedstrijd voor militairen 1956 geopend. „Deze jaarlijkse wedstrijd", aldus de staats secretaris onder meer in zijn openingstoe spraak, „die voor de vijfde maal is gehou den, geniet onder de militairen een steeds stijgende belangstelling. Elk jaar is de kwa liteit van de ingezonden werken hoger dan het jaar ervoor en neemt het aantal deel nemers toe". De Haarlemse economische politierechter heeft maandagmiddag twee overtreders van het zondagsrijverbod veroordeeld tot flinke geldboetes. Een landbouwer uit Abbenes, die zondag 25 november met zijn auto naar de kerk was gereden, werd tot 50 en een voerman, die op zijn motorfiets in de och tend van dezelfde dag van zijn werk in Velsen naar zijn woning in Assendelft terugkeerde zelfs tot 100 boete veroor deeld. Tegen beiden was door de officier van Justitie een geldboete van 100 geëist. De landbouwer was op de eerste zondag, dat het rijverbod van kracht was, met zijn auto naar de kerk gereden. In de Hoofd straat te Abbenes was hij door een rijks politieman aangehouden, die hem naar zijn ontheffing vroeg. De man beweerde, dat hij de vergunning niet bij zich had en ver zocht de politieambtenaar met hem mee naar huis te willen gaan. Daar bleek echter, dat hij helemaal geen ontheffing van het zondagsrijverbod had. „Ik wilde naar de kerk en bovendien nog een zieke bezoe ken", verklaarde de verdachte. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, zei in zijn requisitoir, dat de meeste Neder landse automobilisten zich ten aanzien van het zondagsrijverbod heel disciplinair ge droegen. „Deze verdachte heeft die disci pline niet kunnen opbrengen". Mr. Wiarda vond het van een onjuiste mentaliteit ge tuigen om op zondag te gaan rijden zonder de zekerheid, dat de aangevraagde vergun ning inderdaad zou worden verkregen en eiste een geldboete van honderd gulden, welke door de economische politierechter, mr. J. D. Vink, werd gehalveerd, waarbij deze er rekening mee wilde houden, dat de aangevraagde vergunning intussen inder daad is afgekomen. Het tweede geval betrof een voerman uit Assendelft, die bij een walsbedrijf in Vel sen werkzaam was. Hij had in de nacht van zaterdag 24 november op zondag 25 novem ber nachtdienst gehad en had door middel ADVERTENTIE kloppen jonge harten sneller Want romantiek hoort bij Kerstmis, evenals het mooie geschenk, dat de jongeman zijn uitverkorene aan biedt. En voor deze gelegenheid mag het heus iets moois zijn, iets bijzonders, dat de glans van het Feest verhoogt. Denkt u eens aan een fraaie gouden armband, een broche, een hanger tje, een ander gouden sieraad. Wij hebben er juweeltjes bij in onze grote collecties. Komt u eens kijken bij daar vindt u het. de kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstr. 49 Tel. 20049 - Haarlem Bij af scheidsvoorstelling voor jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford De voorstelling, die de toneelgroep „Thea ter" en het Gelders Orkest jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford bij zijn afschaid als com missaris der Koningin in de provincie Gel derland aanbiedt in de stadsschouwburg van Arnhem op donderdag 20 december, bestaat uit de opvoering van „De beer", een klucht van Anton P. Tsjechov, een uitvoering van de ouverture „La gassa ladra" van Rossini en „The young person's guide to the orches tra" van Benjamin Britten onder leiding van Jan Out. De opvoering van het toneelstuk wordt gegeven onder regie van dr. Marko Fotez uit Belgrado, die gastregisseur is bij „Theater". Sedert de oprichting van „Thea ter" heeft de commissaris der Koningin deel uitgemaakt van het bestuur van dit toneel gezelschap, terwijl hij ook een van de initia tiefnemers is geweest van de destijds tot stand gekomen omzetting van de Arnhemse Orkest Vereniging in de stichting „Het Gel ders Orkest". van zijn bedrijfschef een vergunning aan gevraagd. De voerman had er op ver trouwd, dat de vergunning op het bedrijf op hem wachtte en was daarom met zijn mo torfiets zaterdagavond naar Velsen ge reden. Toen bleek, dat er nog geen vergun ning aanwezig was, is hij zondagmorgen toch op zijn motorfiets naar zijn woning in Assendelft gereden, waarbij hij in de Bree- straat in Beverwijk werd aangehouden. De officier van Justitie sprak van een brutaal stukje om het lef te hebben zonder vergunning op een motorfiets te rijden. „Deze verdachte probeerde de politie te overtroeven". De voerman verdedigde zich met te zeggen, dat hij vijftien kilometer van zijn werk woonde en het ondoenlijk was op een andere manier naar Velsen te gaan. „Zelfs al is dit zo, dan had u nog wel een fiets of bromfiets kunnen huren", meende mr. Vink. De officier van Justitie eiste een geldboete van 100 subsidiair 25 dagen, bij welke eis de economische politierechter zich aansloot. De officier van Justitie bij de Maastricht se rechtbank, mr. J. Korsten heeft twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de 30-ja- rige kok E. J. V. uit Hontenisse, die zich na zijn voorwaardelijk ontslag uit Aver- eest in Breda had gevestigd. De man had zich daar echter aan het toezicht onttrok ken en was, zoals mr. Korsten het noemde, op strooptocht gegaan, waarbij hij twaalf inbraken pleegde onder meer te Vaals en Eindhoven,. De verdachte bekende het ten- lastegelegde. De rechtbank zal zaterdag 29 december uitspraak doen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Drachten (voor bijz. werkzaamheden) H. J. Visser te Saaxum (Gron.). BeroepbaarsteHing. De heer B. W. Steen beek, kand. te Amersfoort is beroepbaar. Benoemd tot hulppred. te Niehove E. M. Roebert, hulppred. te Niekerk-Vliedorp (Gron.). Geref. Kerken Beroepen te Nagele (N.O.P.) A. J. Jels- ma, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Dronrijp G. H. Gerrit sen, kand. te Groningen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Midwolda (Old.) W. v. Heest te Rozenburg en H. v. d. Schaaf te De Krim. Geref. Gemeenten Beroepen te Middelburg W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.) Ned. Herv. Kerk Beroepen te Westbroek: W. Kranendonk te Driesum. Aangenomen naar Nieuwpoort: M. J. G. v. d. Velden, prop. te Soestdijk, die be dankte voor Op- en Neder Andel, Pols broek en voor Vlist. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwdorp (Z) T. Lopers te Nieuw-Amsterdam. Aangenomen naar Antwerpen: D. W. Dondorp te Marken. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Chatham (Ontario-Canada) (Free Chr. Ref. Church) en te Red Deer (Alta-Canada): J. P, Geels te Haarlem-C, die bedankte voor Bunschoten, Geref. Gemeenten Beroepen te Barneveld: W. Hage te Nun speet. ADVERTENTIE (Verkort weergegeven) Krupp. In de dagbladpers van 15 decem ber 1956 wordt vermeld dat Krupp de stichting van staalfabrieken in IJmuiden overweegt! De gemeente Velsen protesteert met kracht tegen deze noodlottige dreiging, omdat IJmuiden als vissershaven ten dode zou opgeschreven zijn. Het middelpunt der visserij zou dan naar Katwijk verlegd moet worden. (De één zijn dood is de ander zijn brood!) De plannen tot vestiging van deze enorme industrie in het duingebied betekenen: weg dat beetje recreatie-oord dat in ons zo kleine land toch ook al steeds minder wordt. Door defensie opgeëist werd de Veluwe. De Harskamp beheerst de gehele streek. Rust vindt de vakantieganger daar al lang niet meer. Zijn het geen vliegtui gen die boven de rustzoekenden gieren, dan zijn het tanks die over de wegen ram melen en militaire auto's die zand over de boterhammen van de kinderen strooien. Het militairisme is de alles opeisende slok op. Financiëel maakt het ons land arm en geestelijk het volk. En nu zal in Nederland een oorlogs industrie worden gevestigd door dezelfde Krupp met wiens oorlogstuig Rotterdam werd plat gebombardeerd en onze soldaten werden vermoord! Landgenoten, nu is hiermede toch wel bewezen dat onze vrijheidsstrijd voor niets (of eigenlijk voor het geweld) is geweest. Men haalt (uit economische nood gedwon gen?) de duivel in eigen huis. Die duivel, waaraan onze besten ten slachtoffer zijn gevallen! Jan Campert dichtte in zijn cel, enige uren voor zijn gewelddadige dood: „De achttien doden". De laatste strofe hieruit laat ik volgen: „Ik zie hoe 't eerste morgenlicht door 't hoge venster draalt Mijn God, maak mij het sterven licht, en zo ik heb gefaald, gelijk een elk wel falen kan, schenk mij dan Uw gena, opdat ik heenga als een man als ik voor de lopen sta". Dat waren de lopen van Krupp! Dit verraad vind ik nog erger dan Mos- kou's verraad. Die hoe men er verder ook over denken moge, doet hier niets ter zake had voor eigen politiek een doel hiermede op het oog en hun stelregel is nu eenmaal: „Het doel heiligt de midde len." Zij handelden dus naar hun dictato riaal principe en verbloemden dit zelfs niet. Waar blijft nu de stem van de zo ge prezen democratie? Waar het woord van de minister-president tegen oorlog en ge weld en oorlogsvoorbereiding, maar nu zelfs in eigen land. Men ziet wel de splin ter in andermans oog, maar de balk in eigen oog (en geweten) niet. Van de vijan den wordt alles met de mantel der haat bekleed, van de vrienden met die der liefde. De waarheid wil men niet zien, omdat men geconfronteerd wordt met eigen gemaakte fouten. En er is moed voor nodig om die onder ogen te durven zien. Deze moed kan men niet meer opbrengen. Mis schien wel van goede wille soms, maar je zit nu een maal in het schuitje. Als mens moet je verantwoording durven nemen. Waar handelingen tegen je geweten in druisen, moet je neen durven zeggen. L. K.-J.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9