Groot deel van Velsen vrijwel onbewoonbaar Koopje van de week als tweede basisindustrie een feit wordt GLQS Boek Familiespel Ab de Jong THALIA VELSENS RAAD BEVREESD Kanaalverbreding en tweede tunnel stuitten ook in raad op weerstand WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 Oranjerie op Beeckesteyn gaat tegen de grond Rotterdam of IJmond Duits-Nederlands Geen informatie Waakzaamheid vereist Opstand Derde industriehal geruwde flanellen damespeignoirs Oranjerie sneeft Communisten uit commissies of Prop Incident aan de grens Engelse interesse Sympathiek lyceum Zilveren schoenmaker aan de Kennemerlaan Donderdag contactavond van „Geel Zwart" Kerstdeclamatorium in de Hervormde kerk Kinheim-loterij trekt 28 december Bezwaren tegen uitbreidin gen kunnen ingediend worden CASTRICUM Verkeersproblemen voor de middenstanders Gevonden en verloren O ADVERTENTIE ▲AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA VELSENS RAAD heeft gisteravond een uitermate belang rijke zitting gewijd aan de bezwaren, die de gemeente nu met de raad er volkomen achter heeft ingediend tegen het ontwerp-streekplan voor Zuid-Kennemerland, daarbij uit voerig geholpen door ir. D. M. Dammen, die een referaat hield over het streekplan en deszelfs consequenties. Uit de raad kwam allerwegen steun voor de bezwaren, die B. en W. voorstelden te doen gelden tegen het plan. De dreigende vestiging van een tweede basisindustrie aan de Zuidkant van het kanaal in de daartoe uitdrukkelijk te reserveren duin strook, over welke plannen wij zaterdag concrete gegevens konden publiceren, heeft de vroedschap langdurig bezig gehouden. Ook de kanaalverbreding en de daaruit voort komende consequenties, vooral ten aanzien van de plek, waar straks de pont moet komen als de tunnel klaar is en de in het ontwerp-streekplan gesuggereerde tweede tunnel, die later op deze zelfde plaats zou moeten komen, hebben enige beroering in 't gemeentelijk bestuurscollege teweeg gebracht. Een motie, die door de A.R.-fractievoorzitter de heer Lips achter de hand werd gehouden om de in het college van B. en W. kennelijk evenzeer sterk geldende grieven tegen vooral de tweede basisindustrie nog meer kracht bij te zetten, werd na samen spraak tussen college en raad teruggenomen, omdat zulk een gebaar weinig zin zou hebben. Voorts heeft de vergadering zich bezig gehouden met de afbraak van de oude, zeer wrakke oranjerie van het buiten Beeckesteyn, die elk ogenblik in elkaar kan zakken en dus gevaar oplevert voor de boer, die zjjn vee daar heeft gestald - het kavalje gaat met raads toestemming tegen de grond - waarna de vestiging van een plastic-fabriek in oud-IJmuiden, die een derde industriehal daar betekent, aan de orde is gekomen. De heer Van Os van de Abeelen (Arbeid) heeft als eerste de bezwaren onder ogen gezien en daarmee uiteraard het hele streekplan voorzover het Velsen raakt, be handeld. Hij gaf de drie hoofdbezwaren het volle pond: over de dreiging van de tweede basisindustrie merkte de heer Van Os on der meer op, dat hij sterk de indruk heeft, dat ook de provincie de tweede basis industrie niet wenst. Er is echter waar schijnlijk een geheimzinnige macht, die de mogelijkheid van deze vestiging ondanks alle tegenkanting blijft openhouden. Het gehele streekplan zou wel eens moe ten worden teruggenomen, als de vestiging van de basisindustrie werkelijkheid wordt: de longen van de randstad Holland zullen immers verstikken, de IJmond zal vol stromen met mensen niet alleen, maar ook met toeleverende bedrijven en over de hele linie is het slechts dreigend en moeilijk wat hier op het spel staat. De bevolking onder de rook van zulk een industrie heeft bij de behandeling van het streekplan voor de IJmond-Noord dui delijk meegespeeld. En het gaat Velsen niet om een uitbreiding, als Beverwijk al tegemoet gaat - IJmuiden, dat nu zelf wordt geconfronteerd aan een mogelijke nieuwe uitbreiding op grote schaal, is zich bewust van het enorme daaruit voort komende probleem ook voor de burger bevolking. Reeds lang is er gesproken over de ves tiging van een dochteronderneming van Krupp in Nederland, merkte de socialis tische fractievoorzitter op. Hij had sterk de indruk, dat er pressie op het gemeente bestuur van Rotterdam wordt uitgeoefend door middel van deze berichten: de N.R.C. had deze zelfde avond een „gerucht" over vestiging van het Krupp-concern, waarbij dan de voorkeur naar de IJmond zou uit gaan. (Hetgeen burgemeester Van Walsum al eerder heeft meegedeeld, Red.) De toch al sterke conjunctuurgevoelig heid door de Hoogovens van deze streek wordt van een waarlijk rampzalige om vang door een eventuele tweede basis industrie van hetzelfde karakter als de Hoogovens, nog daargelaten de cultureel- sociale aspecten, merkte de heer Van Os op. Vooral als er eenmaal weer dumpings gevaren op de markt verschijnen en er aan weerskanten van het kanaal Duitse en Nederlandse belangen tegen elkaar zouden gaan opstaan.... En met alle macht wilde hij dan ook verzet tegen deze plannen aantekenen. Zijn woorden behelsden voorts een be dekte aanval op het apparaat van de Rijks waterstaat: het is toch vreemd, dat men niet gedocumenteerd ter tafel komt met de noodzaak der kanaalverbreding. Het móét toch mogelijk zijn „een be hoorlijk verhaal" op tafel te brengen, om deze zaak te benaderen en als een dienst dat niet kan is deze dienst, waarvan het gemeenschappelijk belang in hoge mate afhangt, onderbezet. Summa summarum steunde de P.v.d.A.- fractie de bezwaren tegen het streekplan van B. en W. ten volle, ook wat de kanaal verbredingsplannen en de tweede tunnel aangaat. Na hem kwam de heer Lips (A.R.) aan het woord. Ook hij behandelde uiteraard de dreiging van een tweede basisindustrie en refereerde zich in grote lijnen aan het afwijzend oordeel van de heer Van Os en het college. Het bevreemdde hem ten zeer ste, dat de landelijke overheid de gemeente niet uitvoeriger op de hoogte van een kans op zulk een vestiging heeft gehouden en speelde met de mogelijkheid van een motie, waarin de afkeuring van de raad duidelijk wordt gesteld. Als derde heeft de heer N u y e n s de katholieke fractievoorzitter, zijn stem samen doen klinken met de reeds geuite bezwaren tegen het ontwerp-streekplan, het jammer vindend, dat de gemeente zo Iaat het Nederlands Economisch Instituut heeft ingeschakeld voor een prognose over de scheepvaartintensiteit, waarvan de kanaalverbreding moet afhangen, ongetwij feld veroorzaakt door een teveel aan ver trouwen op de argumenten, waarmee Rijks waterstaat „wel zou komen". De kanaal verbreding had één lichtpuntje in het hart van de heer Nuyens ontstoken: als de in dustriehallen er door moeten verdwijnen, zou hij er niet lang om rouwen. De gedachte overspoeling door de even tuele basisindustrie van Zuid-Kennemer- land maakte ook hem bevreesd en hij hechte toch wel alle geloof aan de berich ten omtrent de plannen van Krupp en verwachtte van het college de uiterste waakzaamheid - overigens stond hij geheel achter de bezwaren van het college. Als C.P.N.-fractiepraeses was de heer Kruisman het wel eens met een tweede tunnel voor het langzame verkeer en de bezwaren tegen een tweede basisindustrie van de gemeente kon hij volledig onder schrijven, nog daargelaten de luchtveront reiniging die zulk een industrie zal op leveren. En hij was dus wel heel erg tegen het binnenhalen van de firma Krupp bin nen deze gemeente. Angst had ook mevrouw Heykoop (Vrijheid) voor de nieuwe industriële drei ging, die de randstad Holland in haar ge heel belaagt en haar in grote ademnood brengt. In zijn antwoord stond wethouder R. Verbeek (Arbeid) voor de niet gemak kelijke taak alle vrezen en verwachtingen te beantwoorden. Hij slaagde er in, concreet te blijven, zijn waardering uitend over de onderstreping, die de raad heeft meege geven aan de bezwaren van het college. De toelichting van de heer Dammen (zie elders op deze pagina) had ook hem ten aanzien van de basisindustrie met schrik vervuld: voor deze industrie is dan nog alleen maar ruimte opengelaten, maar de gevolgen van een werkelijke vestiging zou den inderdaad catastrofaal zijn. De dreiging is inmiddels ernstiger gewor den dan een week geleden, zei de wethou der. Toen was er voorzover zijn informaties reikten, slechts sprake van een kali-indu strie: het college weet niet meer van de Krupp-plannen dan in onze berichten stond. Ook al was deze publicatie er niet geweest, dan had nog de mogelijkheid van een nieuwe grote industrie meegespeeld bij de plannenmakers, die het er dan misschien lang niet mee eens zijn, maar er toch een gat voor open moeten houden. Het gevaar van zulk een industrie noem de ook hij ernstig: een groot deel der gemeente zou praktisch onbewoonbaar worden, omkransd als zij zou worden door de Hoogovens, een nieuwe chemische in dustrie in het noord-oosten en nu deze eventuele vestiging bezuiden IJmuiden. IJmuiden zou daarmee in dezelfde narig heid verzeilen als de IJmond-Noord: „het wordt hier de dood in de pot en wij zouden grote zonde bedrijven, als wij niet in op stand zouden komen tegen deze aantasting van onze leefruimte in de randstad IJmui den." Het college hoeft - ook niet in een motie, als door de heer Lips werd voor gesteld - een extra spoorslag te hebben om zijn krachtige stem tegen deze ontwikke ling te verheffen. Het verbaasde de heer Verbeek niet hele maal, dat Rijkswaterstaat niet met welom schreven plannen over de kanaalverbreding ten westen van de Velserbrug op tafel kan komen, omdat daar de vergroting van het sluizencomplex en de toeneming van de scheepvaart direct mee samenhangt. Zodra het college duidelijk werd, dat Velsen repercussies te duchten had van de kanaal plannen, is er opdracht gegeven aan het Nederlands Economisch Instituut een prog nose te maken over de scheepvaartontwik keling en dat speelde al voor het verschij nen van het ontwerp-streekplan voor Zuid- Kennemerland. Het eerste deel van het desbetreffende rapport is inmiddels al ver schenen, hoewel nog niet compleet; het verbaasde de wethouder niettemin, dat het Noordzeekanaal 300 meter breed moet wor den ,als het Panamakanaal 90 meter is en het Suezkanaal 110, al was dat dan ook maar een lekenopmerking. moeten bekijken, ontleent haar bestaans recht, naar des wethouders mening, aan de vele facetten, die ook hier aan vast zitten en de deskundigheid, die hiervoor vereist wordt. Aan het eind van zijn betoog zag hij de vergadering van deze avond aldus: „Eigen lijk zitten we elkaar een beetje op te sar ren, om het zo sterk mogelijk te zeggen". Maar omtrent de plannen van Krupp wist hij echt niets concreets: we lezen getrouw de kranten Tegenover de raad merkte de heer Ver beek inmiddels op, dat de macht van Am sterdam groot genoeg is, om de kleinere Velsense belangen ondersteboven te lopen, als het om plannen met economische waar de gaat zoals de kanaalverbreding, waarop raillerend van de heer Nuyens het ant woord kwam: „Behalve als we de sluizen openzetten". De voorzitter kwam met een ander actueel voorstel: „Laten we ons stukje kanaal nationaliseren". De heer v. Os zag in tweede instantie weinig heil in een motie: de kracht der eensgezindheid zou slechts kunnen worden verzwakt, als hier nog verder over gediscussieerd wordt. De heer Lips (A.R.) gaf zich als geeste lijke vader dezer motie niet spoorslags gewonnen en zag in de motie alleen maar een bewijs van eensgezinde instemming met de bezwaren van het college tegen het ontwerp-streekplan, temeer omdat deze motie de „uiterste beduchtheid" tegen een tweede basisindustrie tot uitdrukking bracht. Mochten de fractievoorzitters niet meegaan, dan was hij bereid de motie terug te nemen om elke vleug van ver deeldheid weg te nemen. Wat de heer Nuyens zijn raadscollege wel in over weging gaf, als het college de raad achter zich weet en daar sloten de overige frac- tiepraeses zich bij aan. Enigszins moei zaam trok de heer Lips daarop zijn motie in. Met algemene stemmen werden daarop de bezwaren onderschreven, zodat zij aan de provinciale autoriteiten kunnen worden voorgelegd. Over het geschil tussen de erven v. Hoorn-Westerveld en de gemeente Velsen over de toegangsweg naar de nieuwe be graafplaats naast Westerveld kwamen di verse vragen boven. Wethouder Ver beek deelde in dit verband mee, dat de moeilijkheden omtrent de geprojecteerde begraafplaats zelf ook nog niet uit de weg geruimd zijn. Hij zag als mogelijk heid, dat de gemeente met de familie Van Tuyll wel tot zaken komt, maar het hele geval traineert nu even door de onder geschikte kwestie van de toegangsweg, waar het vigerende geschil over gaat. Het vergaderingstempo begon nu wat op te lopen de opvoering van de gemeente lijke kasgeldleningen werd na enige dis cussie goedgekeurd. De wethouder van fi nanciën had daarvoor opgemerkt, dat de gemeente een kasgeldschuld heeft van f 4.650.000,de gemeente is 1 1/2 miljoen boven de norm van 25°/o van de gewone dienst uitgegaan, om gedekt te zijn: 't col lege heeft besloten de grote objecten uit de nieuwe begroting te lichten voor een ur- gentielijst, waarbij dan zal uitkomen, welke objecten wel of niet onmiddellijk uitge voerd zullen kunnen worden gezien de financiële toestand op gemeentelijk, maar vooral ook landelijk niveau. De vestiging van de Plastic Packing n.v. in IJmuiden schept de mogelijkheid van een derde industriehal en de heer Nuyens moest daar bij voorbaat de vinger tegen heffen. Maar als deze plastic-fabriek een toezegging heeft ontvangen, zal de ge meente het moeten honoreren, „ook al spoelen ze straks toch weg". Wethouder Verbeek (Arbeid) beloof de, dat met de hergroepering van oud- IJmuiden rekening zal worden gehouden met de wensen van de raad, al zal er voor het gebied ten oosten van de Oranjestraat geen wijken meer mogelijk zijn. Over de PTT-narigheid in Santpoort, waar Tante Pos wegens opzegging van de huur in het thans bewoonde pand nu bij de politie in moet gaan wonen, waardoor voor f 26.000,moet worden aangebouwd Alleen donderdag, zo lang de voorraad strekt diverse kleuren en maten, van 17.90 voor 13.90 LAAT DIT NIET VOORBIJGAAN CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat Telefoon 5205 Marktplein IJmuiden aan het nieuwe politiepostje op de hoek van de Wüstelaan en de Hoofdstraat, merkte de heer Tabernal (Arbeid) op, dat het nu misschien beter zou zijn het postkantoortje meer centraal te vestigen en de heer Andriesma (Kath.) had nog een paar andere adressen voor de PTT in Santpoort voor het postkantoor; de heer Kruisman (C.P.N.) achtte de plek aan de rand der bebouwing evenmin ideaal en de heer Verbeek (wethouder O.W., Ar beid) merkte op, dat de post naar het nieuwe centrum wil en alleen maar tijde lijk onderdak moet. Daar de gemeente van gedeputeerden mag gaan bouwen, is er een tussenoplossing gevonden: de PTT kan tijdelijk bij de politie in komen tot zij haar definitieve kantoor bezit en de politie toch aan uitbreiding toe is. Verheugd was de raad over de tegemoet koming aan de beheersters van „Mara- natha" voor de verbouwing van hun rust huis, al wilde men er geen gewoonte van maken. Namens wethouder De Boer, die ziek is, antwoordde de voorzitter, mr. M. M. Kwint: het college ziet in Maranatha allereerst een medisch-sociaal instituut, dat deze ongebruikelijke steun rechtvaar digt. XXXXDOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO De heer Kruisman (Comm.) wist gis- teravond te vertellen, dat op de R.K. scholen anti-Semitische leerboekjes worden gebruikt. Maar hij vond de i heer Nuyens (Kath.) tegenover zich: het is ergens in Apeldoorn gesigna- leerd, maar daar hebben de katholieken j zelf hun stem met succes tegen verhe- j ven en in Velsen is er tegen gewaakt. Niettemin zou hij de betrokken school- j bestuurder nog eens vragen alle boek- jes door te lezen op eventuele minder- vriendelijke opmerkingen jegens hetj geëerde oude volk - waarmee de heer Kruisman content was. óoooooooooooooooocxxx>oooooooooooooooooooooooooooaooooooc keurde men de ingebruikgeving van het sportpark „Schoonenberg" aan de ver schillende sportverenigingen goed. ADVERTENTIE Toen het op het vervangen der commu nisten in de diverse raadsfracties aan kwam, kreeg de heer Schilling (Comm.) het woord: hij zag in de uitlatingen eèrder op de avond dat de raad van grootse plan nen als in de IJmond voorzitten niet al toos op de hoogte kan zijn, een aankno pingspunt voor een waarschuwend woord: laat ook de communisten meespreken en weer hen niet uit de commissies. De heer Van Os was niet bereid in herhaling te treden van de begrotings discussies: dit gaat niet met vreugde maar is slechts het technische verlengstuk van een principiële beslissing. Vervolgens werden inplaats van de CPN-leden gekozen: In de financiële com missie: de heer Andriesma. In de onder wijscommissie: de heer v. Dongen. In de commissie openbare werken: de heer De Jong. In de commissie voor sociale aan gelegenheden: mevr. Heykoop. In de com missie voor de volkshuisvesting: de heer v. Hameien. In de commissie voor de volksgezondheid: de heer Pleyler. In de commissie voor de plaatselijke strafwet geving: de heer Wiljouw. In de reclame commissie drankwet: de heer Hartman. (Op pagina 9 wordt uitvoerig aandacht besteed aan de problemen, die door de eventuele vestiging van een tweede basis industrie worden geschapen.) Voor een zeer passend geschenk. U weet het, u slaagt hiervoor zeker bij Kennemerlaan 59 - llmuiden Telefoon 5326 Hinderwet Inmiddels kon hij een bepaald gevoel op brengen voor het door Rijkswater staat aangevoerde feit, dat er een „prop" in het kanaal steekt in de vorm van het terrein der papierfabriek, maar gezien de miljoeneninvestering op dat terrein zal dit nog wel heel wat gesprekken opleveren eer men hier uit is. De commissie, die de tweede tunnel zal Een Israëlische grenswacht werd gedood toen Pedayeens uit Jordanië aan de grens tussen beide landen het hoofdkwartier van de Israëlische grenswacht met handgranaten aan vielen. De sporen van de aanvallers leidden regelrecht naar de Jordaanse grens, aldus een Israëlische mede deling. De foto toont een bewoonster van het grensgebied, die de schade op neemt. De afbraak van de Oranjerie op het buiten „Beeckesteijn" werd nogal logisch gevonden, maar mevrouw K 1 i m p (Ar beid) wilde meteen maar doorgaan, nu het karakter van het buiten toch eenmaal wordt aangetast: het rapport over het buiten is al twee jaar oud en er moeten nu eindelijk of concrete zaken worden verricht of er dient afgewacht te worden, tot het besluit over het hele gebouwen complex is gevallen. Nadat aldus de heer Kruisman Beeckesteyn eerst geld heeft gekost, gaat men er nu aan knabbelen, hetgeen hem vreemd voorkwam; de heer Markerink (A.R.) wilde maar afbreken, wanneer er althans een oplossing voor de weduwe Schoo is, die de oranjerie als stal en Beeckesteyn zelf als huis gebruikt. Ook de beer Nuyens wilde de af braak nog even uitstellen en vroeg even eens alle medewerking voor de boer, die er woont. Burgemeester Kwint merkte op, dat het hoofdgebouw provisorisch is gestut en daar dus een veel betere toe stand is ontstaan dan in de wrakke oran jerie, die noodzakelijk tegen de grond moet. Beeckesteyn is een probleem, waar het college nog altijd mee vecht. Er is inmid dels contact met een Engels concern ge weest, die. er een restaurant in wil vesti gen en er blijft dus nog altijd kans op redding, ook al door de relatie met Monu mentenzorg en Heemschut. Binnenkort komt er misschien wel een plan, dat dit fraaie object een nieuwe wending geeft, Wethouder Verbeek kreeg dus het slechtste deel: de afbraak van de oran jerie. Deskundigen hebben vastgesteld, dat de zaak elk ogenblik in elkaar kan plof fen en het is niet verantwoord dat er nog mensen of vee in verblijven. Uit zichzelf laten instortengaat niet ook dat is te riskant. Voor de gebruiker zal uiteraard gezorgd moeten worden, maar het gaat niet aan het gevaarlijke bouwsel in het openbare park Beeckesteyn te laten staan met alle risico's van dien. Mevrouw K1 i m p had alle gevoel voor dit argu ment, maar wilde toch nog wel graag tekeningen laten maken, om althans een conterfeitsel van de historische oranjerie te behouden. De huisvesting van de thans in Beecke steyn wonende familie Schoo is een pro bleem, wist wethouder Verbeek ook. Zij bezit grond en de heer Marke rink wist het dient dezer dagen een verzoek voor een noodboerderij in en ten slotte viel de hamer over de oranjerie: zij zal worden afgebroken. Ook over de subsidie aan het avond lyceum „IJmond" kwamen de tongen los. Mevrouw K1 i m p was nieuwsgierig naar de Beverwijkse bijdrage per leerling, waarnaast zij nog enige vragen in petto had over de gang van zaken op het jonge instituut en de heer Nuyens was wel tevreden met de toelichtingen van de wet houder van onderwijs en financiën over het tekort van f 56.000,al was hij met mevrouw K 1 i m p benieuwd naar de toe komstige exploitatie, temeer omdat Bever wijk nog niet integraal bijdraagt. Steun kreeg mevrouw K 1 i m p van de heer Lips, die meende te weten, dat het ministerie van onderwijs niet erg gelukkig is met dit avondlyceum, zodat er wellicht plotse ling een eind aan kan komen Burgemeester Kwint zag het lyceum in de ruime kring der onderwijsinstel lingen in de IJmond als een zeer welkome en sympathieke, dat de besten der bevol king aantrekt en recht heeft op de over- heidswaardering. In Den Haag heeft men het idee, dat deze scholen regionaal moeten zijn, maar Velsen houdt het op een plaatse lijk lyceum, al kan de gemeente met na druk niet doorgaan met het stoppen der gaten. In totaal heeft het lyceum momen teel 97 leerlingen, waarvan 33 uit Bever wijk en Heemskerk komen. Dank zij ook de opofferingszin van rector en leraren loopt het nu „zonder rijkssubsidie hou den we het echter niet". Dat subsidie wil de de heer Nuyens dan maar lospeute ren met het argument, dat het lyceum ver scheidene onderwijzers opleidt en dus een landelijk belang vertegenwoordigt. Langzaam maar zeker liep de raads- agenda naar het eind om half twaalf ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s. - 8 uur op veler verzoek in slechts één speciale voorstelling de meest fameuze film der laatste jaren LA S T R A D A met het beroemde lied „GELSOMINA" Een meesterlijke en ontroerende film In elk opzicht verbijsterend! Toegang 18 jaar. Gistermiddag is ten huize van de heer Wilms Floet aan de Kennemerlaan diens chef van de werkplaats, de heer J. Span jaard gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij vijfentwintig jaar geleden bij de firma in dienst trad. In hartelijke be woordingen heeft de baas zijn medewerker toegesproken en de vinger gelegd bij de goede verhouding, die er die jaren tussen patroon en personeel heeft bestaan. Hij haalde voorts wat „oude schoenen uit het pekvat" en herinnerde eraan, hoe de heer Spanjaard als prille knaap een kwart eeuw geleden bij hem in dienst trad, waarbij het luisteren of er klanten in de winkel kwamen tot zijn belangrijkste taak gerekend moest worden: er stond in die dagen namelijk een nieuwe borstelmachine in de werkplaats, die zoveel lawaai pro duceerde, dat men achter niet meer kon horen, wat er voor gebeurde. Bij de buren vielen alras allerlei zaken van het plafond door het dreunen van die machine en de héér Wilms Floet heeft het ding dan ook maar verkocht aan een.,., doofstomme schoenmaker, die er zeer gelukkig mee ge worden is. In die dagen stond alles nog in de kin derschoenen al was er een klant bij met maat 53 en via de oorlog met zijn narigheid is het bedrijf al groeiende ten slotte aan de Kennemerlaan terecht ge komen, hetgeen niet in de laatste plaats mede aan de ijver en het vakmanschap van de jubilaris te danken was. De heer Wilms Floet bood de jubilaris een geschenk in portefeuille aan en namens het personeel werd hem een kist sigaren overhandigd voor mevrouw Spanjaard waren er bloemen. De supportersvereniging „Geel Zwart" van de voetbalvereniging „Kinheim" houdt donderdagavond in het gemeentelijk ont- spanningslokaal aan de Van Diepenstraat in Velsen-Noord een contactavond, die we gens de komende feestdagen een aantrek kelijk tintje krijgt. De aantrekkelijkheid is gelegen in kla ver jaswedstrijden voor de heren en sjoel wedstrijden voor de dames om begerens waardige kerstprijzen. De gewoonte getrouw zal ook dit jaar in IJmuiden een declamatorium uitgevoerd worden in verband met 't naderend Kerst feest. De tekst van dit stuk, getiteld: Een gedicht voor kerstfeest, is geschreven door Jan H. Verhoog en zal gedeclameerd wor den door Jobje Timmerman-Langbroek, Auke Kok en Piet ten Napel. Verder wer ken mede de alt Corry Heidoorn, het Vrou wenkoor „Vox Jubilant" en het gemengd dubbel-kwartet „Pro Musica", beide o.l.v. Jo de Koeijer. Het geheel wordt op het or gel begeleidt door de organist Jene Meilof. De uitvoering geschiedt in de Ned. Herv. kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden, op zaterdag 22 december a.s, des avonds te 8 uur. De toegang is vrij. Het bestuur van de voetbalvereniging „Kinheim", dat ten bate van het jeugdwerk in deze vereniging een grote verloting op touw heeft gezet, is thans in de gelegen heid mede te delen, dat de lang verwachte trekking van de prijzen met als hoofdprijs een bromfiets, vrijdagavond 28 december kan geschieden. De trekking, die op 28 december te acht uur in het gemeentelijk ontspanningislokaal aan de Van Diepenstraat wordt gehouden, wordt verricht door notaris J. H. Bremmers uit Beverwijk. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter kennis dat ter gemeente-secre tarie (4e afdeling) ter inzage liggen ver zoeken om vergunning ingevolge de hinder wet van: 1. de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden tot het uitbreiden van de buizengieterij van het bedrijf door het vergroten van de capa citeit van de afzuiginstallatie op de zand- verwijdering; 2. H. J. van Kaam, Groeneweg 7 te IJmuiden-Oost tot het oprichten van een werkplaats voor machinale houtbewerking op/in het perceel kadastraal bekend ge meente IJmuiden, sectie L, nummer 3727, plaatselijk bekend: Celsiusstraat 23 te IJmuiden; 3. H. J. Donker, Noorderstraat 87 2 te Amsterdam tot het oprichten van een vlees- warenfabriek in het perceel Neptunusstraat 30 te IJmuiden; 4. S. Karregat, Geelvinckstraat 24 te Velsen-Noord tot het oprichten van een in richting voor het bakken van vis in het perceel Geelvinckstr. 24 te Velsen-Noord; 5. de Nederlandse Steenwolfabriek n.v. te IJmuiden tot het oprichten van een steenwolfabriek op het Hoogoventerrein te IJmuiden; 6. de n.v. Maatschappij tot het aanne men van lood- en zinkwerken v/h. A. v. Dijk sr. Wijkerstraatweg 191, te Velsen- Noord, tot het oprichten van een elektro technisch- en sanitair-installatiebureau, in het perceel Wijkerstraatweg 191 en Goy- mansstraat 2 te velsen-Noord; 7. aannemersbedrijf Holleman en Zo-- nen, Rijksweg 525 te Santpoort, tot het op richten van een inrichting voor machinale houtbewerking in het perceel Hofgeester- weg 18 te Santpoort; 8. C. de Boer, Grote Hout of Konings weg 2c te Velsen-Noord tot het wijzigen en uitbreiden van de inrichting voor het ver vaardigen en bewerken van vleeswaren in het perceel Grote Hout of Koningsweg 2c te Velsen-Noord; 9. G. Ruijsenaars, Wijkerstraatweg 243 te Velsen-Noord tot het uitbreiden en wij zigen van de timmermanswerkplaats in het perceel Wijkerstraatweg 243 te Velsen- Noord; r 10. C. J. van Heijst,, Melklaan 26 te Velsen-Noord tot het uitbreiden van de timmermanswerkplaats in het perceel Coymansstraat achter de Melklaan 26 te Velsen-Noord. Op Donderdag 3 januari te elf uur, zal ten gemeentehuize ten overstaan van het gemeentebestuur aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren te gen inwilliging van deze verzoeken in te brengen. Gedurende 10 dagen na de dagtekening van deze openbare kennisgeving bestaat de gelegenheid schriftelijk bezwaren bij het gemeentebestuur in te brengen. De aandacht van de inwoners dezer ge meente wordt er op gevestigd dat zij slechts dan tot beroep gerechtigd zijn, in dien zij overeenkomstig artikel 11 van de hinderwet op de hierboven bedoelde zitting zijn verschenen om hun bezwaren mon deling toe te lichten. Onder voorzitterschap van de heer J. Kraakman, hebben in hotel Ammeraal de leden van de afdeling Castricum van de NRKM een maandelijkse bijeenkomst ge houden. Hierop is door de heer Van Dom melen uit Leimuiden, opperwachtmeester van de rijkspolitie aldaar, een inleiding ge houden over „verkeer en verkeersveilig heid". Tal van facetten over dit grote en steeds actuele probleem werden door hem belicht, tot grote voldoening van de aanwe zigen die hiervoor de grootste belangstel ling toonden. Nadat tot slot de spreker dank was ge bracht heeft men tijdens de rondvraag ook gesproken over de te houden ledenwerf actie die begin 1957 zal starten en waar van men verwacht dat zij een goed succes kan hebben. WAT DE TUINDERS KREGEN Voor de door hen aangevoerde groenten kregen de Kennemer tuinders in Castricuni de volgende prijzen: spruiten 77—111; grove spruiten 2842; kopspruiten 2830; prei 11 5— 20.5; andijvie 20—39; kasandijvie 55—56; boe renkool 10—20.5. ONDERLINGE STRIJD BIJ DE PION De onderlinge wedstrijden van de Castri- cumse schaakclub „De Pion" hebben in ho tel Emmelot de volgende uitslagen opge leverd: Walther Uhl—Th. de Smalen 1-0; J. RozingWerner Uhl remise; L. J. Born— J. Schmidt 1-0; G. R. StreutgersF. v. d. Beij 0-1; N. Kors—G. Grobbe afgelast; P. Bakke<- A. Kerstens 1-0; W. v. Willigen—Not. Cra- nenburgh 1-0. Op het politiebureau aan de Dorpstraat 1 a te Castricum zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden en verloren voor werpen. Gevonden: rode dameshandschoen, vlagge- stok van auto, bos sleutels, donkerbruine kinderhandschoen. Verloren: bankbiljet, motorbril, rentekaart, 1 paar donkerbruine handschoenen, leesboek

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10