I Jmuidens bebouwing zou tot ver voorbij Santpoort komen Restauratie Hervormd kerkje in Velsen Maat vier ton kosten Cultuur-historisch monument kan voor Kennemerland behouden blijven Agenda voor Velsen I IJmuider Courant Veis en vraagt zich zorgelijk af, waarom kanaal 300 meter breed moot worden Aanmeldingsformulier WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 9 „KRUPP" EN STADSGROEI Toegang tot IJmuiden-Oost dreigt te worden afgesneden Velsens Ziekenfonds spreekt over fusieplannen Ter verduidelijking van de problematiek, die zich volgens het ontwerp-streek- plan voor Zuid-Kennemerland in dit deel van het land gaat voordoen, heeft ir. D. M. Dammers, directeur van het bedrijf voor Openbare Werken, gisteravond aan de hand van een serie kaarten Velsens raadsleden voorgelicht over deze gecompliceerde ma terie. Hij zag er geen revolutionaire ontwikkelingen in de oude woonkernen krijgen de vorm, die globaal reeds in de uitbreidingsplannen was vastgelegd, al gaat Sant poort-Noord deze perken wel enigszins te buiten en al zal Velsen-dorp door de tun- neloutillage en een gemeentelijke outillage wellicht van een werf voor gemeente werken behalve de al aangekondigde brandweerkazerne eveneens verder uitgroei en. Op verkeersgebied zal de doorgetrokken spoorverbinding naar het strand een wijziging opleveren ten opzichte van de huidige toestand en bovendien komen er uiteraard vele nieuwe elementen door de tunnelbouw, beheerst door de nieuwe oos telijke randweg om Haarlem, die de zijkanalen moet passeren via vermoedelijk vaste bruggen. Het belangrijkste element in zijn voordracht werd evenwel gevormd door een con cretisering van de dreiging, die boven de IJmond hangt door de reeds gepubliceerde plannen tot vestiging van een tweede basisindustrie, die een 300 hectare recreatie gebied zou opslokken en een huizenareaal zou nodig hebben, dat tot bewesten de gemeente Bloemendaal zou reiken. Dit toonde ir. Dammers aan op een kaart, die hij van kartons voorzag, de industriële vestiging en de benodigde huizenbouw voorstel lende. '"züfy „Mochten we nog twijfelen, dan heeft de IJmuider Courant van zaterdag ons wel uit de droom geschud", merkte hij op. Hij kantte zich tegen de vestiging van een basisindustrie, de consequenties na gaande aan, de hand van een blauw „op- legvel", dat een bedrijf van de helft van de omvang van de Hoogovens van een driehonderd hectare bezuiden IJmuiden, moest voorstellen, wat dan nog maar theo retisch gesteld was. De nieuwe IJmuiden- se pieren zullen dan nieuwe insteekhavens nodig maken naar het zuiden en uit een en ander blijkt bijvoorbeeld, dat alle illusies over het gebruik van het strand en de dui nen vernietigd worden. Daarnaast plaatste ir. Dammers ook nog een illusoire papieren bevolkingsaanwas op de kaart, om de arbeiders te kunnen huisvesten is weer 400 hectare gebied no dig, en weer 400 hectare duingebied min der, waardoor de bevolkingsuitgroei voor bij Santpoort zou komen. Zolang het streekplan deze mogelijkhe den openhoudt, houdt het ook de conse quenties voor mogelijk. Consequenties, die ook voor de visserij zwaar wegen en wel licht dodelijk zullen zijn, zoals wij in onze bespreking van het bezwaarschrift reeds duidelijk hebben uiteengezet. (Op pagina 6 geven wij- in ons raads- verslag een nadere uiteenzetting.) ADVERTENTIE De plannen die er bij de centrale kerkvoogdij van de Her vormde gemeente IJmond bestaan om over te gaan tot res tauratie en uitbreiding van de kerk in Velsen-Zuid beginnen vastere vormen aan te nemen. Een dezer dagen gingen name lijk de subsidie-aanvragen in zee naar het ministerie voor O., K. en W., de Provinciale Staten en de gemeente Velsen; aanvragen waarop men in de toekomst een gunstig antwoord hoopt te ontvangen zodat het mogelijk zal zijn dit cultuur- 1 historisch monument weer in ere te herstellen. Overigens zal dit werk, waarvoor een bedrag van ongeveer vierhonderd duizend gulden nodig zal zijnslechts in etappes uitgevoerd kunnen worden aangezien uiteraard de kerk ook gedurende de restauratiewerkzaamheden in gebruik moet kunnen blijven. Het gehele werk zal onder leiding komen te staan van de heer H. Korringa, architect B.N.A. De kerk te Velsen behoort tot een van de vijf moederkerken boven de grote rivieren en is gesticht door Engelmundus, de helper van Willibrordus. Aanvankelijk was deze kerk gewijd aan Paulus maar later deed deze kerk vooral dienst als bedevaartplaats aangezien men in de veertiende eeuw meende dat juist in Velsen de tandpijn uitstekend genezen kon. De heer Kor ringa, die met zijn negenenzeventig jaren waarschijnlijk een van de oudste nog werkende architecten in Nederland is, heeft voor de restauratie van het Velsense kerkje een heel plan opgesteld dat volkomen de instemming van monu mentenzorg kon wegdragen. Overigens heeft de heer Kor ringa zijn sporen op het gebied van de restauratiewerkzaam heden aan kerken wel verdiend aangezien hij sinds 1926 reeds belast is met het toezicht op het restauratiewerk van de Grote Kerk in Haarlem terwijl ook de werkzaamheden aan de kerken in Heemstede, Spaarnwoudc Beverwijk onder zijn supervisie geschieden. Hedenavond wordt in het St. Josephhuis aan de Banjaertstraat door het Ziekenfonds Velsen en omstreken een algemene leden vergadering gehouden inzake fusieplannen van het Algemeen Ziekenfonds te Heems kerk met het Ziekenfonds Velsen. De beslissing hierover zal aan de leden worden voorgelegd. Voorts komen versla gen ter tafel van de financiële commissie, het geldelijk beheer en het aanvullings- fonds, waarnaast bovendien de contributie voor de vrijwillige verzekering een punt van bespreking zal vormen. Over de huidige situatie in het zieken fondswezen zal de heer H. J. van Gelder, secretaris van de Centrale bond van onder ling beheerde ziekenfondsen, een inleiding houden. KLAVERJASDRIVE VAN „ONDER ONS" ,1 In het clubhuis „Scheywijk" houdt de kla- verjasclub „Onder Ons" op vrijdag 21 de cember een kerst-klaverjasdrive. Voor de winnaars zijn fraaie prijzen beschikbaar ge steld. De uit Haarlem-Noord „spruitende" verbinding naar Zaandam kruist op den duur waarschijnlijk zijkanaal B en daar naast lag in het vooroverleg nog de moei lijkheid gebed de aansluiting met het vis- serijgebied langs het Noordzeekanaal. Krupp en het duin Het duingebied bezuiden het kanaal dat eigenlijk recreatiegebied moet blijven, (waar Krupp inmiddels een oog op heeft laten vallen, redactie), komt later bij de behandeling der bezwaren tegen het ge hele streekplan aan de orde, zoals trou wens uit de op deze voordracht volgende discussie ook wel bleek. De heer Dammers ontleedde vervolgens de hoofdbezwaren tegen het concept-plan: de kanaalverbreding, de tweede tunnel en de tweede basisindustrie. Hij merkte op, dat een spiegelbreedte van 300 meter een groot deel van de bebouwing van Velsen- dorp zal afsnijden en het dorp tot minie me proporties zal terugbrengen. Hij zag echter als winstpunt, dat een vrij schamele bebouwing er door zal verdwijnen. De werkelijke problemen beginnen ech ter aldus de heer Dammers op het knoop punt bij het Brinioplein en de bocht van de Tunnelweg naar de Sluisweg. Het kruispunt wordt daar „verergerd" door de tweede tunnel, waarmee het streekplan re kening houdt. Er zijn twee oplossingen: een van de gemeente en één van de Rijks waterstaat. In het gemeentelijke schetsplan is het nieuwe tunnelhaventjc iets teruggetrokken IJMUIDEN WOENSDAG 19 DECEMBER Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30, 14.3017.30 en 1921 uur. I.v.A.O. afdeling Velsen, 20 uur, Cultu reel Gebouw, lezing met film. Ned. Chr. Vrouwenbond, afdeling IJmui- den-West, 20 uur, Cultureel Gebouw, kerstwijdingsavond. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Thalia, 20 uur, „Nachtdienst vrouwen- politie". Rex, geen opgave. Willem de Zwijgerschool, 19.30 uur, Pa tronaatsgebouw, feestavond. DONDERDAG 20 DECEMBER Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30 uur. Thalia, 20 uur, „La Strada". Rex, geen opgave. Willem de Zwijgerschool, als woensdag. VELSEN Raadhuis, 10—12 uur, spreekuur wet houder van sociale zaken; 9.3012 uur, spreekuur wethouder van openbare wer ken. Burgemeester Kwint en wethouder Verbeek van Velsen, hebben in de raadsvergadering van dinsdagavond de bezwaren tegen het vestigen van een tweede zware basis industrie in de IJmond laten toelichten. Het linkse grote vlak no. I laat de oppervlakte van de tweede basis industrie zien, vlak no. II geeft de grote van de daar mee samenhangende bevolkingsuit breiding (die dus tot voorbij Santpoort uit de oeverlijn van het Noordzeekanaal; daarnaast wordt een behoorlijke vrije toe gang onder de spoorweg door naar IJmui- den-Oost verkregen. Rijkswaterstaat zag echter de verbreding beoosten de huidige Tunnelweg veel groter, waardoor de pont haven dieper landinwaarts zou komen te liggen. In beide oplossingen is echter de tweede tunnel nog niet verwerkt, die dus naast - of onder de gedachte oplossing zal moeten worden verwezenlijkt - met alle problemen van dien. De kanaalverbreding zal dus, aldus ir. Dammers, van rampzalige aard moeten worden geacht voor de vrije toegang tot IJmuiden in het oosten; het Noordzeeka naal zou daar te diep in het land happen, daar de verbreding van 110 tot 300 meter inderdaad een aanzienlijke vergroting van de waterspiegelbreedte moet heten. Zonder schade zou men tot 175 meter kunnen gaan, zodat de gemeente ^ich af vraagt, waarom het meteen 300 meter moet worden, temeer, omdat er geen enkele do cumentatie ter ondersteuning van deze ri goureuze maatregel is aangevoerd. Het is bovendien nog de grote vraag, of de tweede tunnel in de bestaande ruimte, zowel ten zuiden als ten noorden, gelegd kan worden, waarbij dan het concept- streekplan wel rekening houdt met nieu we technieken, maar nog geen enkel po sitief antwoord geeft op de daaromtrent rijzende vragen, hoe het dan precies moet. Tenslotte blijft de vraag over, waaróm hier een tunnel zal moeten komen: hij zou voor lokaal verkeer moeten dienen, maar men kan het interlokale verkeer moeilijk afstoten. Bovendien blijft de vraag over, of er twee autotunnels vlak bij elkaar nodig zijn, mét het probleem van de aansluiting naar Beverwijk in het noorden. De drie verbindingen, die er mettertijd alvast komen: tunnel, pont en sluisweg, welke laatste verbinding voor verbetering vatbaar is, is een equivalent van de Rot terdamse oeververbindingen, hetgeen wel voldoende wordt geacht, zelfs wanneer men het doorgaande verkeer versterkt denkt. Als er echter dan een tweede tun nel moet komen, dan zou in commissoriaal verband, naar meermalen is benadrukt, ook nog wel naar een andere plek kunnen worden gezocht bijvoorbeeld aansluiten op de Haarlem-Zaandamverbinding of el ders. Het streekplan laat de mogelijkheid van een tweede basisindustrie open, meende de heer Dammers: het is duidelijk, dat het niet gelukt is, de bestemming „recreatie" definitief op een groot stuk van het duin ten zuiden van IJmuiden te leggen. De kerk behoort tot de oudste bouwwer ken van Kennemerland. Als bouwtijd van het oudste gedeelte van de kerk zijn ver moedelijk de elfde en de twaalfde eeuw aan te houden. Deze eerste bouw, in Ro maanse stijl in tufsteen uitgevoerd, bestond uit een rechthoekig schip met zeer kleine rondboogvensters. De westgevel en een ge deelte van de noordgevel zijn daarvan nog overblijfselen. De rond boogvensters in de noordgevel zijn later dichtgemetseld en door spitsboogvensters vervangen. De om trekken van de vroegere rond boog vensters zijn in de gevel nog duidelijk zichtbaar. Het tufstenen gedeelte van de toren da teert vermoedelijk uit de twaalfde eeuw, de toren is in de zestiende eeuw in bak steen verhoogd. In de vijftiende eeuw of in het begin vain de zestiende eeuw is de kerk uitgebreid met een zijbeuk aan de zuidzijde, een recht hoekig gesloten koor aan de oostzijde en een sacristie. Deze uitbreidingen waren in de Gotische bouwtrant van „kloostermop pen" opgetrokken. De scheiding tussen het oude schip en de zijbeuk werd gevormd door achtkante pijlers, overspannen door spitsbogen. Vermoedelijk is tijdens de Spaanse oorlog bij het beleg van Haarlem de kerk groten deels verwoest. Het koor, de zijbeuk en de sacristie bleven voorlopig als ruïne staan. Het oude schip is in de zeventiende eeuw weer hersteld. Vermoedelijk is toen ook het dak verhoogd en zijn toen, als gevolg daar van de gevels hoger opgetrokken, waarvoor klein formaat baksteen gebruikt werd. De intercolumniën, de ruimtes tussen de pijlers aan de zuidzijde van het schip en de boog zijn daarbij dichtgemetseld 'en van spitsboogvensters voorzien. Het onderge deelte van de muren van de zijbeuk was in tact gebleven en vormt nu nog de afslui ting om een binnenhof. In het laatst van de achttiende eeuw is de kerk aan de oostzijde vergroot. In die zelfde tijd zijn de tegenwoordige houten ramen aangebracht, ter vervanging van Ook het torentje van het Hervormde kerkje in Velsen zal gerestaureerd worden. Of£ de gemetselde,, met glas-in-lood bezette spitsbodgvenst'ers, die mogelijk in verval waren geraakt. Op de zolders van de con sistorie zijn nog resten van een dezer Go tische vensters te zien. „Lappen deken" Bij al deze veranderingen heeft ook de tand des tij dis de kerk niet onberoerd gela ten. De muren zijn hier en daar scheefge zakt of uitgeweken, de tufsteen op ver schillende plaatsen diep uitgesleten, terwijl tal van reparaties er op wijzen dat het muurwerk in verval was geraakt. Deze re paraties zijn op weinig consciëntieuze wijze uitgevoerd, waarbij veelal steen werd ge bruikt die men toevallig bij de hand had, waardoor de gevels er hier en daar als een lappendeken uitzien. Als gevolg van deze verbouwingen ver toont de kerk hier en daar een merkwaar dige architectuur, in het bijzonder is dit het geval met de zuidgevel. De pijlers en schei bogen die vroeger tot de binnenordonnantie behoorden, zijn door het wegvallen van de zijbeuk buiten-architectuur geworden. Be halve door deze pijlers en bogen wordt men ook nog aan de vroegere zijbeuk her innerd door dichtgemetselde sleuven in de muur, waarin zich eertijds de muurstijlen van de kapgebinten bevonden en door na tuurstenen kraagsteentjes, waarop deze muurstijlen rusten. Hoewel in mindere mate dan de kerk, heeft ook de toren in de loop der tij-den veranderingen ondergaan. Zoals reeds ge zegd is, is deze in de zestiende eeuw in bak steen verhoogd. Ook het dak van de toren heeft niet altijd de tegenwoordige vorm ge had. Oorspronkelijk zal dit wel een zadel dak geweest zijn. Vroeger was de toren ruimte op de begane grond d-oor een kruis gewelf overkluisd. Dit gewelf is vermoede lijk met het oog op het plaatsen van het orgel afgebroken, aanzetten van dit gewelf zijn in de hoeken van de toren nog aan wezig. Eertijds was het kerkhof omringd door een lage muur waarin zich een viertal poortjes bevonden. Deze muur is vermoe delijk in d-e vorige eeuw gesloopt e-n ver vangen door het tegenwoordige simpele ijzeren hek, waardoor de beslotenheid ver loren ging. Restauratie Wat de restauratie en uitbreiding van de kerk betreft stellen kerkvoogden zich hét volgende voor: het herstellen van de gevels, waarbij weer gemetselde spitsboogvensters met glas-in-lood bezetting zullen worden aangebracht; het herstellen van het dak en vernieuwen van de goten; het slopen van de lelijke oude consistorie en bouwen van een nieuwe iets meer naar het oosten, waardoor de binnenhof aanmerkelijk kan worden verruimd en waardoor de zuidmuur als belangrijk onderdeel van de kerk beter zal gaan spreken; het vernieuwen van de ommuring van de binnenhof met gebruik making van de oude kloostermoppen; het afbreken van het in de achttiende eeuw aan de oostzijde aangebouwde gedeelte van de kerk en het bouwen van een nieuw koor op de plaats van het oorspronkelijke, waarvan de fundamenten in 1955 door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek zijn blootgelegd en tenslotte het maken van een nieuwe lage ommuring met een drietal poortjes om het kerkhof. Verplaatsing preekstoel Zal daardoor het uitwendige aanmerke lijk wijziging ondergaan, ook het inwen dige beeld wordt totaal veranderd. De preekstoel wordt verplaatst naar d-e noord oosthoek van het schip, waar het nieuwe koor zich, gescheiden door een spitsboog, bij de kerk zal aansluiten. Dit nieuwe koor, i i i iXirtÉnTi»*'-'—------- waarvan de vloer drie treden hoger komt te liggen dan de vloer van het schip, zal be stemd worden tot viering van het Heilig Avondmaal. De eenvoudig bewerkte doch zeer fraaie eiken kerkbanken worden in verband met de gewijzigde plaats van de preekstoel anders opgesteld, zodat ze weer naar de preekstoel gericht zijn. Het ligt in d-e bedoeling van kerkvoogden om, wanneer tot uitvoering van het werk wordt overgegaan, met d-e bouw van de nieuwe consistorie te beginnen, omdat het pas daarna mogelijk zal zijn de gevels te restaureren. Wat de toren aangaat stelt het gemeente bestuur zich voor de muren in-en uitwen dig te herstellen, de rommelige betimme ringen als kasten, trap enz. bij de entrée van de kerk op te ruimen en weer een ge welf aan te brengen, waardoor de toren weer in zijn oude luister zal zijn hersteld. De uitgebreide plannen zijn er dus en in het belang van Velsen is het te hopen dat de gevraagde subsidies over niet al te lange Het interieur van de Hervormde kerk in Velsen zal met de restauratie be langrijke wijzigingen ondergaan. tijd verleend zullen worden waardoor de mogelijkheid bestaat dat een cultuur-histo risch monumenet voor Kennemerland ge spaard en hersteld zal worden. Overigens zien niet alleen de kerkvoog den het begin van de restauratiewerkzaam heden met belangstelling tegemoet aange zien ook de heer Glazema van de Rijks dienst voor het oudheidkundig Bodem onderzoek bijzonder geïnteresseerd is in deze kerk, aangezien van de Engelmundus- kerken nog maar uitermate weinig be kend is. KERSTTULPJES Op de maandag gehouden bloemenveiling te Beverwijk, was er een buitengewoon grote aanvoer van rode kersttulpjes. De prij zen waren maar matig; er werd rond de vijf cent per stuk betaald. Ondergetekende: Naam: S.traat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op k f 7.15 per kwartaal// 0.55 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 januari 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 december 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13