Haarlemse raad kant zich tot elke prijs tegen tweede basisindustrie in IJmond Suez-kwestie plaatste Hoogovens voor meer dan één probleem 5-O.C Nieuw filter geeft volle rookgenot! Ö.'ïh-9antunïa Heemskerk wordt nieuwe Hoogovenwoonwijk Radio-Reparatie Van dag tot dag Aantasting van menswaardig bestaan in deze streek U próéft dat u rookt! RADIO TELEVISIE ^^racitótoel Geen gewone puzzel H. I. MA ER TE NS N.V. Nieuwe ambassadeur van Zuid-Afrika Felle Egyptische critiek op Iraakse premier voor hen die meer eisen Speurtocht naar Frans Hals KERSTREDE IR. A. H. INGEN HOUSZ 8 Op ds Motie in Britse Lagerhuis tegen anti-Amerikanisme ZATERDAG 2 2 D E CJ E M B EK 19 5 6 O Welk een gevaarlijke weg men opgaat, wanneer men begint met de menselijke waardigheid geweld aan te doen, illustre ren de praktijken in Zuid-Afrika thans steeds duidelijker. Afgezien van het moei lijke vraagstuk der Apartheid en de ver houdingen tussen de rassen levert Zuid- Afrika een waarschuwend voorbeeld ten aanzien van steeds verder-schrijdende on rechtmatigheid in de handhaving van in wezen onrechtmatige regeringsopvattingen. Het is een gladde helling, waarop de regering van Zuid-Afrika zich waagt. In democratisch opzicht heeft zij in haar maatregelen tegen niet-blanken de toelaat bare maxima van staatsdwang overschre den, zowel wat betreft rechten op ver tegenwoordiging in het parlement als de behandeling van sommige groepen staats burgers in het algemeen. Thans tracht zij deze feitelijke dictatoriale handelwijze te rechtvaardigen met alles, wat 'zich ertegen verzet, te vangen onder een „anti-commu- nistenwet." Onder het mom van een strijd tegen het communisme vervolgt zij allen, die zich niet kunnen verenigen met haar rassen politiek en discriminerende dwangmaat regelen. Het is een soort super-MacCar- thyisme, dat een officieel stempel heeft gekregen en waarvan velen het slachtoffer worden die met het communisme niets van doen hebben. Een hoogverraadsproces tegen dergelijke mensen, blank en gekleurd, wordt thans voorbereid onder duidelijke tekenen van toenemende ontrechting. Verdachten worden in kooien opgesloten in het gerechtsgebouw, waar het voor onderzoek plaats heeft. De politie schiet op demonstranten, die protesteren tegen de willekeur in de toepassing van de anti- communistenwet, waarvan vooral strijders tegen de rassendiscriminatie het slacht offer worden. Wie beweert, dat alle men sen gelijk zijn, is een communist, zo is onlangs van regeringswege te verstaan gegeven. Er is enige hoop op de standvastigheid en integriteit van gerechtelijke hoogwaar digheidsbekleders, die zullen moeten uit maken of de anti-communistenwet inder daad in het geding is ten aanzien van alle verdachten. Doch de wet zelf is zodanig geformuleerd, dat ook bestrijding van de regeringspolitiek der rassendiscriminatie kan worden geïnterpreteerd als „pogingen om het staatsbestel omver te werpen," zo dat veel afhangt van de persoonlijke over tuigingen dezer gerechtelijke autoriteiten en van hun moed om waarlijk rechtvaar digheid te betrachten. De gladde helling toont zich dus steeds gevaarlijker. Want wanneer men ook niet meer van het rechtsapparaat zeker kan zijn bij de vraag van recht of onrecht, betekent dat een nog verder afglijden dan de praktijken van wetgeving en staatsbe stuur reeds deden veronderstellen. De Haarlemse gemeenteraad heeft zich vrijdagmiddag en een gedeelte van de avond intensief bezig gehouden met het streekplan voor Zuid-Kennemerland met de door B. en W. daartegen geformuleerde bezwaren als leidraad. Hoewel de waardering voor het streekplan en de daarover door het college gegeven voorlichting algemeen was, kon toch geen eenstemmigheid worden bereikt over de tekst van B. en W. Want met name over de kracht waarmee het college de mogelijke vestiging van een tweede basisindustrie in de IJmond wilde be strijden in het ontwerpbesluit stond, dat deze vestiging „tot elke prijs" voor komen diende te worden liepen de meningen van een kleine minderheid en de overgrote meerderheid der raadsleden sterk uiteen. Het was de heer De Leeuw (Arbeid), aan het snelverkeer. Vermelden wij tenslot- ADVERTENT1E King Size filter S5 ct Een opgave voor de wekelijkse puzzel in Erbij laten wij dit keer achterwege. De ware puzzelaars zullen hun hart kunnen ophalen De oplossing van onze vorige puzzel: Wat ook velen met ingewikkelde berekening van Sophietjes leeftijd gemaakt hebben: het lieve kind is 15 jaar oud. Prijswinnaars: f 7.50: D. Klaij, Bredero- delaan 81, Santpoort-station; f 5: P. Looijen, Kamerlingh Onnesstraat 46, Haarlem; f 2.50: mevrouw E. Jaspers, Verspronckweg 106, Haarlem. die het eerst een vraagteken plaatste bi) deze terminologie van het college. Hij zag heel goed de enorme bezwaren welke aan een dergelijke industrie zijn verkleefd, maar „bepaalde prijzen" leken hem toch wel denkbaar, waarbij hij doelde op be langen in Europees en NAVO-verband. De heer Schreurs (K.V.P) ging daar grif op in en bleek nog gevoeliger voor de vol gens hem voordelige kanten van een der gelijke vestiging, „als wij in de toekomst zoveel monden hebben te voeden". Boven dien vond hij een stelling nemen in dit pro bleem door het gemeentebestuur van Haar lem niet nodig: zaken als deze werden toch in Den Haag beslist, hetgeen wethouder H a p p in zijn antwoord nogal naar dé faitisme vond zwemmen. En de heer Spek (A.R.), die in een gevoelig betoog met alle kracht opkwam tegen wat hij een aantasting van een menswaardig leven in deze streek noemde, kreeg door de heer Schreurs de leuze „Eerst leven, dan filosoferen" tegengeworpen. Verreweg de meeste leden der vroed schap dachten er heel anders over. B. en W. voorop. Deze sprekers de heren Schippers (K.V.P.Bettink (V.V. D.), Hennevelt (C.P.N.), Wensing (C.H.U.) en Spek (A.R.) deelden de mening van B. en W., dat een tweede ba sisindustrie het wezen van het streekplan, dat immers beoogt een harmonisch even wicht te scheppen tussen de drie functies wonen, werken en ontspannen, zal aantas ten. De arbeidsmarkt zal er door worden ontwricht, de recreatie onmogelijk worden. Wethouder H a p p wees er bovendien nog op, dat de regering weliswaar streeft naar verbreding van de industriële basis van ons land, maar tezelfdertijd ook spreiding van de industriële activiteit voorstaat. Uitbrei ding van de staalindustrie in de IJmond zou de streek van Heemskerk tot Heem stede tot een Nederlands „Ruhrgebied" denatureren. Bij de hoofdelijke stemming bleken al leen de heren De Leeuw, die zijn be zwaar tegen de volstrektheid van de door B. en W. gebruikte term nu moeilijk meer kon verloochenen, Loerakker, Vis sers en Schippers (allen K.V.P.) achter de heer Schreurs te staan. De heer Schippers bleek hetzelfde nuance verschil als de heer De Leeuw toegedaan. Ook hij had gewezen op de gevaren voor de arbeidsmarkt, waarbij hij tevens wees op de voorgenomen uitbreiding van het Amsterdamse industrie-areaal.'tot'zijkanaal F, die evenzeer een wegzuiging van Haar lemse arbeidskrachten met zich kan bren gen. Maar', gelet 0^) dé' mógelijke högèVe belangen welke door de vestiging van een tweede basisindustrie in de IJmond gediend zouden kunnen worden, vond ook hij de term „tot elke prijs" te kras. Voor het overige ging het debat voorna melijk over het al zo vaak behandelde ver- keersfacet van het streekplan. De heer Schippers bleek niet te kunnen schei den van de in een vroegere faze van het streekplanontwerp geprojecteerde rijksweg ten oosten van Haarlem via het industrie terrein in de Waarderpolder. Nu valt deze weg geheel buite" het streekplan waar door hij eigenlijk geen onderwerp van be spreking kon uitmaken halverwege Spaarnwoude en Halfweg, hetgeen B. en W. met instemming hebben begroet, omdat het industriegebied daardoor minder wordt in gesnoerd en de scheiding van doorgaand verkeer en stadsverkeer doeltreffender wordt. De heer Schippers, daarin ge volgd door de heer Bettink, vond dat de weg dichter bij Haarlem nuttiger zou zijn, gezien ook het feit, dat de grote stroom van 5300 auto's per etmaal zich op Haarlem richt, nog geen drieduizend wa gens doorrijden naar het zuiden en slechts een kleine twaalfhonderd een oostelijke bestemming volgen. Het grote aantal naar Haarlem gaande wagens bracht hem tot de vraag of wel voldoende aandacht is be sleed aan de aftakkingen van de rijks straatweg in de stad, ter bepaling waarvan hij een verkeerstelling met de gedetail leerde bestemmingen tot onderwerp aanbe val. Schalkwijk De heer De Leeuw ging vooral ook in op de problemen rond het toekomstige Schalkwijk. Hij bepleitte een tegemoetko mende houding jegens de daar gevestigde agrarische bevolking, die gesteund zou moeten worden in een omschakeling naar de tuinbouw. De door B. en W. thans wes telijk van Schalkwijk geprojecteerde weg als aftakking van de toekomstige rijksweg ten oosten van Haarlem oogstte niet de onverdeelde instemming van de heer Bet tink, die een bedreiging vreesde van het landelijk karakter van de rechter Spaar- neoever. De heer W e n s i n g, op dat be zwaar doorgaande ook al omdat de weg een scheiding zou vormen tussen de Schalk- wijkse woonwijken en de recreatiegordel langs het Spaarne, vroeg om voetgangers tunnels onder die weg. Wethouder Hap- p betoogde in zijn antwoord, dat deze bezwaren door landschappelijke oplossin gen zeer wel vielen te ondervangen, waar bij hij tegelijk de tunneltjes maar in het vooruitzicht stelde, maar veel succes had hij daarbij niet, want bij dit onderdeel van het besluit lieten de drie aanwezige leden van de V.V.D. de heer Stoffels was verhinderd mitsgaders de heer Schip pers hun tegenstem aantekenen. De heer Bettink vond de heer Wen sing aan zijn zijde toen het ging om het door B. en W. voorgestelde tracé van de zuidelijke stadsrandweg. Deze voortzetting van de oost-westverbinding naar Zandvoort is in het streekplan via Van Oldenbarne- veldlaan, Middenlaan en Spaarnelaan ge dacht, maar B. en W. geven de voorkeur aan Spanjaardslaan, Spaarnelaan en ver der met een brug over het Spaarne naar de Schipholweg. Beide heren hadden be denkingen en wilden tussenoplossingen. De heer Spek daarentegen schaarde zich aan de zijde van de wethouder, die betoogde, dat juist de tussenoplossingen meer landschapsschoon zouden schaden dan een aanpassing van de Spanjaardslaan te nog, dat mevrouw Kerkhof f-P e t (Arbeid) vroeg in de groenstroken om Schalkwijk ruimten open te houden voor ziekenhuisbouw, hetgeen wethouder Hap- p eigenlijk een vraag buiten de orde vond, omdat dit niet in het streekplan was vastgelegd en bovendien de onderhande lingen over de situering van het nieuwe ziekenhuis tussen de afdeling Stadsontwik keling en de regenten van het St. Elisa beth's gasthuis nog niet zijn afgesloten. Het antwoord van wethouder H a p p behelsde, na onze uitvoerige publikaties over het verkeersfacet, geen nieuwe ge zichtspunten. Hij ging uitvoerig in op de door hem niet gedeelde voorkeur van de heer Schippers voor een tracé van de rijksweg ten oosten van Haarlem via de Waarderpolder. Afgezien van het feit, dat hij niet geloofde in de waarde van de hui dige verkeerscijfers, omdat een nieuwe weg altijd nieuw en meer verkeer aantrekt, waarschuwde hij tegen een weg die een barrière zou vormen tussen stad en plat teland. Enige bezuiniging bereikt men er ook niet mee, want een brug over het Spaarne tegenover de Zaanenstraat zal bij verdere ontwikkeling van het industriege bied toch nodig blijken. De heer Spek had hierover al opgemerkt, dat deze rijks weg bij het oude tracé een tunnel onder het Spaarne nodig heeft, hetgeen een dure geschiedenis zou worden, terwijl boven- 'f dien de uitbreiding van het gebied voor de watersport dan wel achterwege kan blij ven. Overigens, zo zei de heer H a p p stemmen B. en W. met de suggestie van de verkeerstellingen geheel in. In het algemeen was er met waardering gesproken over de gedachte van een snel- verkeersweg voor het lange-afstandsver- keer naar Zandvoort ten zuiden van de bebouwde kommen van Heemstede, Aer- denhout en Bentveld, „een weg in de geest van het plan-De Ranitz", zoals B. en W. het aanvankelijk hadden geformuleerd. Ter elfder ure werd zelfs deze toespeling op de Bloemendaalse geboorte achterwege gela ten en door een neutrale omschrijving ver vangen, „omdat Haarlem op geheel eigen argumenten deze oplossing aanbeveelt. De heer Bettink bleek intussen wel oog te hebben voor de Heemsteedse bezwaren te gen dit tracé, maar anderzijds werd de noodzaak om de zuidelijke stadsrandweg zoveel mogelijk van doorgaandverkeer vrij te maken sterk gevoeld. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Dr. F. E. Geldenhuys is tot ambassadeur van de Zuid-Afrikaanse Unie in Neder land benoemd, als opvolger van kolonel P. J. Hoogenhout, die reeds naar Zuid-Afrika is teruggekeerd. Dr. Geldenhuys wordt omstreeks april in Nederland verwacht. Hij studeerde land- bouw-economie aan de Cornell-universiteit in de Verenigde Staten en was voor de tweede wereldoorlog ambassaderaad voor handelsaangelegenheden te Rome. ADVERTENTIE Kantoor-Agenda's - Bureau-Agenda's Kantoorkalenders - Luxe Kalender Speciale Dokters-Agenda's Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 LONDEN (Reuter/A.F.P.) De Egyp tische minister van Voorlichting, Hatem, heeft in een Arabische uitzending van radio-Caïro verklaard, dat premier Noeri El Said van Irak indertijd het pact van Bagdad gesloten heeft omdat hij „van alle Arabische staten Britse koloniën en onder delen van de Britse invloedssfeer wil ma ken". Kamal Chadrchi, de voorzitter van de ontbonden nationale democratische partij in Irak, die Egyptisch gezind was, is woensdag tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens „ondermijnende acti viteit". Vijf andere Iraakse politici, die Noeri El Said vijandig gezind zijn, zijn voor een jaar onder politietoezicht gesteld. Een krijgsraad te Bagdad heeft vier autoritei ten op het gebied van het onderwijs voor een jaar onder politietoezicht gesteld. Het Iraakse ministerie van Buitenlandse Zaken maakt bekend, dat de volgende maand een bijeenkomst wordt gehouden van regeringshoofden en ministers van Bui tenlandse Zaken van de mohammedaanse landen van het verdrag van Bagdad. ADVERTENTIE Opnieuw een repro- duktie van een frag ment van een der meesterwerken uit 't Frans Halsmuseum te Haarlem. Wij her inneren u daarmee aan onze prijsvraag „Speurtocht naar schilderijen". De vol ledige opgave met omschrijving en voor waarden kan men vindentin tEffyj" van jongstleden zaterdag. 5 januari sluit de ter mijn van inzending. *N« H VANMIDDAG heeft de zojuist van een herstelperiode in Zuid-Frankrijk terug gekeerde president-directeur der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden, ir. A. H. Ingen Housz tijdens een kerstlunch voor staf en vertegenwoordigers van beambten en arbeiders zijn gebruikelijke kerstrede uit gesproken, waarin hy niet alleen een terugblik wierp op het achterliggende jaar, maar tevens een beschouwing wijdde aan de toekomst van het IJmuidense bedrijf en zijn nevenbedrijven. Zyn toespraak kreeg door een groot aantal details over investeringspolitiek en indexcijfers ten aanzien van de welvaartstoeneming een financieel karakter, maar ook de problemen rond de werving van personeel voor de KNHS werden in de aandacht van zyn gehoor betrokken. Uit zijn woorden bleek onder meer, dat de Hoogovens er-dit jaar in slaagden ruim 800 nieuwe arbeiders aan te trekken, waar van een deel afkomstig was uit die ge bieden van het land, waar nog een klein arbeidersoverschot bestaat. De totale be zetting nam inmiddels met niet meer dan 100 arbeiders toe, waardoor de sterkte van dit personeel op 6260 kwam. Dit werd on der meer veroorzaakt, doordat 600 arbei ders de dienst van de Hoogovens verlieten en er ongeveer 100 overgingen in de status van beambte. In vergelijking met andere bedrijven was dit ogenschijnlijk grote ver loop gunstig te noemen, meende de heer Ingen Housz, die uiteraard aan de perso- neelswerving de woningsituatie in de IJmond aan een critische beschouwing on derwierp. Hij stelde daarbij voorop, dat de ontwik keling helaas nog steeds niet gunstig te noemen is. Heemskerk bouwt „Vele belemmeringen staan de voortgang van de woningbouw in onze omgeving, waarbij de medewerking van de gemeente besturen onontbeerlijk is, in de weg. Deze op te heffen is een voortdurende en moei lijke taak, waarbij wij niet nalaten de medewerking in te roepen van de autori teiten op dit gebied. Verheugend is, dat de bouw van woningen, die wij in Heemskerk met grote financiële offers hebben opgezet, goed vordert. Onlangs werden daar de eerste woningen opgeleverd. Dank zij de erken ning door het gemeentebestuur van het grote nationale belang van de industriële ontwikkeling van de IJmond, mogen wij verwachten, dat binnen afzienbare tijd over een groter aantal woningen in Heemskerk beschikt zal kunnen worden; hiermede zal echter nog slechts ten dele, binnen de daar voor in verband met onze uitbreidingen ge stelde termijn, aan onze behoefte kunnen worden voldaan." Over de internationale toestand sprekend zeide de heer Ingen Housz onder meer, dat een schijnbaar eenvoudige strijd over het eigendom van een scheepvaartkanaal on losmakelijk verbonden blijk te zijn aan de levensbelangen van vele en misschien alle landen van de wereld. De eerste economische gevolgen voor ons land en voor onze bedrijven van het Suez- kanaal-conflict zijn al duidelijk: de moei lijke oliepositie. Hij dacht verder aan het uitvallen van de mangaanertsvoorziening uit Sinaï en aan de stijging van onze kostprijzen door de snel opgelopen zee vrachten. Een scheepslading Labrador-erts kostte aan zeevracht enkele maanden ge leden f 250.000, nu kost deze f 450.000. Dit zijn de eerste economische gevolgen. An dere zullen zich in de komende maanden ongetwijfeld nog openbaren. Krap geld Ook de heer Ingen Housz klaagde over de krapte op de geldmarkt, welke voor de Hoogovens betekent, dat men zich finan ciële beperkingen moet opleggen ten aan zien van de uitbreidingen. Bovendien is het waarschijnlijk, dat de regering een rem op de investeringswensen zal leggen en de Hoogovens zullen zich dus moeten reali seren, wat het eerst nodig zal zijn en daar uit vloeit dan voort dat hetgeen wenselijk lijkt niet altijd uitvoerbaar zal zijn. Niette min zijn investeringen in de basisindustrie nog altijd uitermate belangrijk, zo ging hij voort en dat geldt niet alleen voor de wer kers zelf, maar ook voor de hele Neder landse economie. Daar vloeit dus direct uit voort, dat de KNHS al het mogelijke zullen doen, om de fabriek verder te ontwikkelen. Sprekende over de produktiecijfers merk te de president-directeur op, dat deze zeer bevredigend bleven zij wijken niet veel af van die van het vorig jaar. De produktie van kooks is gestegen, het geen door de inbedrijfneming in november xxxx)ccoocooccoooooooooooooooooooooocxxxxxx30oooooooooo"- Produktie in tonnen dit jaar vorig jaar x kooks 599.700 j ruwyzer stalen blokken 663.700 699.500 dikke platen257.400 buizen 36.200 rollen (incl. loon walsingen) koud- en warmge- - walste dunne platen 265.000 1 vertind blik66.700 stikstof 77.300 cement 409.300 463.600 671.700 680.200 252.100 40.100 460.600 535.900 281.900 60.900 77.500 345.100 oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocxxxxxxxxx 1955 van de nieuwe kooksbatterij te ver wachten viel. Hiermee samenhangend steeg de afzet van gas aan de gemeenten, zodat dit jaar in totaal 198 miljoen kubieke meter is afgezet, waarvan 100 miljoen kubieke meter aan de gemeente Amsterdam. Ge lukkig zijn de KNHS er in geslaagd meer vreemd staal bij te kopen dan zij vorig jaar durfden veronderstellen, waardoor de te ruggang in de produktie geringer is ge weest dan vorig jaar verwacht werd. Voor het volgend jaar kunnen Hoogovens indien althans de olievoorziening geen moeilijkheden oplevert rekenen met een hogere staalproduktie door de infoedrijf- neming van S.M.-oven VI. De inbedrijfne- ming van de vierde cementmolen bij de Cemij in augustus 1955 heeft geleid tot een flinke stijging in de cementproduktie. De vraag naar de produkten bleef en blijft dringend. Zij worden klaarblijkelijk ook om hun kwaliteit overal gewaardeerd. Zo leveren KNHS bijvoorbeeld vertind blik aan Nederlandse blikfabrieken, dunne pla ten aan Duitse, Franse en Engelse automo bielfabrieken, dikke platen (slechts mond jesmaat) aan het buitenland, omdat zij aan de grote vraag der Nederlandse werven voorrang geven, ruwijzer aan gieterijen over de hele wereld, stikstofmeststoffen aan de Nederlandse, maar ook aan de Ameri kaanse landbouw, cement aan Nederlandse betonwegenbouwers, enz. enz. Na de lopende uitbreidingswerkzaam heden te hebben besproken - hoogoven vier is in aanbouw en in de nieuwe staal fabriek is definitief gekozen voor het oxy-staal procédé en er wordt dus nijver verder gebouwd, al leveren diverse tegenslagen wel eens hun eigenwaardige moeilijkheden op, beëindigde de heer Ingen Housz zijn rede met persoonlijke geluk wensen aan de werkers van K.N.H.S. Proost Twee oude heren zaten in Satelliet G 27, die iedere zeven uren één maal om de aarde heenslingert. Hoe lang zitten we hier nou al?", vroeg de ene oude heer en dronk zyn glas whisky. „Zeven en dertig jaren", zei de andere oude heer en snoot zijn neus. „Geen luid spreker-lawaai, geen huren-gerucht, geen regen en geen belastingen". „Alleen eentonig", zei de eerste oude heer en dronk zijn whisky. „Ik hoop, dat je het me niet kwalijk neemt, maar jouw gepraat begint me te vervelen. En ook eten uit de diepvries verliest zijn attractie na zoveel jaar. Als je het mij vraagt, heb ik er genoeg van. Ik wil weer terug. Ik heb mijn kleinkinderen nooit gezien. Ik wil eens kijken hoe die berkeboompjes opgekomen zijn die ik indertijd nog ge plant heb. Vind je het goed als ik weer naar beneden ga?" De andere oude heer snoot zijn neus. „Als je met alle geweld wilt. Maar wie zegt je, dat je nog leeft?" „Dat heb ik van zelf aangenomen", zei de eerste oude heer geschrokken, en nam een grote slok whisky. Anders had jij me toch zeker wel gewaarschuwd?" Een meteoor schoot langs de patrijspoort. Net mis", zei de oude heer en nam een slok. Misschien zijn we alletwee dood", en de andere oude heer snoot zijn neus. Wat doet het er toe? Dit ding blijft automa tisch rondvliegen. Op de aarde was je toch al overreden en ik was aan mijn einde gekomen door bronchitis", en hij hoestte. „Dood en leven is alleen van belang voorzover het andere mensen betreft. En je pensioen. Hier kun je doen wat je wilt. We zitten hier toch op de grens van het eeuwige, niet?" De eerste oude heer schonk nog eens in. „Als ik het indertijd allemaal bedacht had, had ik het nooit gedaan. Het leek zo aan trekkelijk„zeer hoog salaris, woning en onderhoud vrij; gemakkelijke bezigheid". Niemand waarschuwde me, dat de eeu- wiaheid zo lang was". Een paar waterstofatomen botsten tegen de satellietwand en gaven een tinkelend geluid. „Het uitzicht is ook zo vervelend", zei de eerste oude heer. „Altijd maar weer hetzelfde: Azië, Europa, Oceaan, Amerika. Azië, Europa, Oceaan, Amerika. Ik word er ziek van". Op dat ogenblik voelden ze een lichte slingering. De ivhisky golfde in het glas. „Hé, wat is dat?" Ze keken door de patrijspoort. Azië on der hen scheen te ontploffen, Amerika scheurde in tweeën, Europa leek wel gruis. „Oorlog", zei de andere oude heer en snoot zijn neus, „Bommen", zei de eerste. De aarde be gon te roken, werd vlak en verpoeierde toen. Wolken vurig stof ploften het heelal in. „Ach ja", zei de eerste heer en schonk zijn glas vol. „Dat heb ik altijd wel ver wacht. Nou zal ik nooit mijn kleinkinderen zien". Een klompje materie schoot voorbij de patrijspoort. „Wat moet er van ons worden?" De andere oude heer snoot zijn neus. Nou is er niets meer om omheen te cirkelen". De satelliet schommelde uit zijn koers en ste vende recht op de zon aan. Het werd al warmer. „Zonde van de whisky", zei de eerste oude heer. „Lekker warm", zei de tweede, en stopte zijn zakdoek weg. „Wacht maar af", zei de eerste en dronk zijn glas leeg. „Lauw", zei hij. „Te denken, dat jij en ik de enige over levenden zijn „Oh, hou op, je verveelt me zo", zei de eerste en sloeg de andere op zijn hoofd met de whisky fles „PietPiet spreek tegen mij. Zo heb ik het niet be doeld. PietMaar Piet zweeg, voor eeuwig. De eerste oude heer schonk zijn glas vol, hield het op en zei plechtig: „Op de voor uitgang Proost!" Voordat hij het leeg kon drinken was het vocht al verdampt. Trouwens, hij zelf ook. H. B. Fortuin ADVERTENTIE LONDEN (Reuter) Zevenentwintig socialistische en conserva'ieve Britse La gerhuisleden hebben een motie ingediend, waarin zij verklaren er met „bezorgdheid van kennis te hebben genomen, dat een onverantwoordelijke minderheid van het Britse volk een van wraakgierigheid, en vijandigheid en vooroordeel getuigende houding jegens in Groot-Brittannië ver blijvende Amerikaanse burgers aan de dag legt". In de motie wordt een beroep op de regermg gedaan „maatregelen te nemen, om een einde te maken aan deze betreu renswaardige op rassenonderscheid en ultra-nationalisme berustende uiting". Een woordvoerder der Amerikaanse am bassade heeft verklaard, dat de tekst dezer motie hem als „muziek in de oren klinkt". Hij zei dat in Groot-Brittannië verblij vende Amerikanen over het algemeen diplomaten en militairen met vijandig heid waren bejegend. Er waren benzinesta tions geweest, met opschriften „Geen ben zine voor Amerikanen". Verscheidene win kels hadden> in hun etalages opschriften geplaatst „Aan Amerikanen wordt niet verkocht" en de plaatsvervangende lucht vaartattaché van de Amerikaanse ambas sade was uit zijn Londense woning gezet. De woordvoerder verklaarde nog dat de grondslag van deze vijandigheid jegens Amerikanen de wijd verbreide mening scheen te zijn, dat de Verenigde Staten een verbod hadden uitgevaardigd op de uitvoer van olieprodukten naar West-Europa. „En dat is niet waar", voegde hij hieraan toe

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5