Nieuwe bloembollenbeurs aan de Dreef Parlementaire enquête is ten einde of Hogere luisterbijdrage belastingverhoging Bezorgdheid over investerings beperking voor gemeenten Ingrijpend voorstel aan Haarlemse raad Welverdiende hulde en koninklijke onderscheidingen voor commissie Verdeling van de politieke zendtijd wordt in studie genomen ZATERDAG 22 DECEMBER 1956 5 Ouderdomswet geheel in werking „Delfts zilver", expositie in „Het Prinsenhof" Betaling abonnementsgeld per giro Extra treinen Kerstviering van Koninklijk Gezin met het personeel Verloving in Perzië Afscheid F. von Balluseck Expositie Amerikaanse lithografie in Rotterdam Kerkelijk Nieuws -69 ff ris* f>? thsbw nis WAARSCHUWING 25.000geheim geld vermist Staatssecretaris Höppener: Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 17 tot en met 21 december Beëdigde klerken worden waarnemende griffiers Boekhouder veroordeeld wegens verduistering Procuratiehouder bekent aanzienlijke verduistering B. en W. van Haarlem hebben aan de gemeenteraad een voorstel gedaan om zich in beginsel uit te spreken voor het verlenen van medewerking aan de stichting van een nieuw gebouw van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur in het Frederikspark, ten noorden van het gebouw van de provinciale griffie en ten westen en ten zuiden van het Sportfondsenbad. In feite zal, wanneer de raad met deze suggestie akkoord gaat, de nieuwe bollenbeurs op de hoek komen te liggen van het Houtplein en de Dreef. De hoofdingang van het ge bouw, dat ongeveer vijftigduizend kubieke meter inhoud zal krijgen, komt aan de Dreef, aan welke zijde ook het bij het complex behorende restaurant is gedacht. De grote beurshal, die ook als congresgelegenheid waardevol zal kunnen zijn, strekt zich met de daarachter gelegen keuringszaal tot in het Frederikspark uit tot achter het Sportfondsenbad. De kantoorvleugel sluit het Sportfondsenbad aan de zijde van de Dreef af. Het complex zal aan de oost- en zuidkant in het Frederikspark door de proeftuin worden omgeven. De kos ten van de verwezenlijking zijn op dit ogenblik moeilijk te schatten. Zij zullen ongetwijfeld vele miljoenen guldens be dragen. Stedebouwkundig brengt het project natuurlijk ook in grijpende wijzigingen met zich voor het Houtplein, waarvan de verkeerscirkel wel vijf keer zo groot zal worden. Ook de uitmonding van de aansluitende wegen, waaronder de Baan, zal veranderd moeten worden. Over de plannen om tot een andere of verbeterde huisvesting van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur te komen schreven wij reeds meer malen. Reeds spoedig na de bevrijding werd deze kwestie urgent, toen de alge mene vergadering van de vereniging be sloot de zetel naar Hillegom te verplaatsen. Uitvoering aan dit besluit werd nimmer gegeven. Haarlem liet duidelijk merken, dat het zijn centrumpositie voor de bloem- bollenhandel niet zonder meer wilde prijs geven en bood ongeveer een ton als bij drage in de kosten van de eventuele mo dernisering of vervanging van het Kre- lagehuis, dat niet meer voldoet, uiteraard op voorwaarde, dat Bloembollencultuur in Haarlem gevestigd zou blijven. Voor de modernisering en uitbreiding zijn inder daad schetsplannen ontworpen door archi tect ir. B. Bijvoet. Door de omstandigheden is van een zetelverplaatsing nimmer gekomen en bo vendien groeide enerzijds de gedachte aan een breder opgezet beursgebouw, dat ge combineerd zou kunnen worden met sport- of congresaccommodatie (waarvoor het ge meentebestuur veel voelde), terwijl ander zijds de bedenkingen tegen de ligging van het Krelagehuis toenamen. In de kringen van Bloembollencultuur gold daarbij te vens de overweging, dat de exploitatie van het nieuwe beursgebouw een gezondere financiële basis zou krijgen wanneer het voor meer doeleinden bruikbaar zou zijn, terwijl tevens de belangstelling van de gemeente in financieel opzicht er door ge stimuleerd zou kunnen worden. Representatieve plaats Intussen bleek bij het contact tussen gemeentebestuur en hoofdbestuur van Bloembollencultuur wel, dat Haarlem, wat de plaats van het nieuwe beursgebouw betreft, een spectaculaire aanbieding zou moeten doen, wilde het de op de achter grond toch altijd hier en daar nog merk bare aantrekkingskracht van Hillegom overwinnen. B. en W. hebben, blijkens hun thans ingediend voorstel, de economische betekenis van de bloembollencultuur zo hoog geschat, dat zij er niet voor zijn teruggedeinsd, terwille van het behoud van de huidige positie van de stad, een der meest representatieve plaatsen in de ge meente aan te bieden, waarbij belangrijke offers in stedebouwkundig en financieel opzicht gebracht zullen moeten worden. Deze zienswijze van B. en W. is inmid dels door het dagelijks bestuur van „Bloembollencultuur" met instemming ont vangen. Het is geen geheim, dat het een aantal autoriteiten in Haarlem aan het hart zou gaan, indien het in de aanhef vermelde voorstel, dat op 9 januari door de ge meenteraad zal worden behandeld, zou worden aangenomen. Niet alleen het raads lid ir. A. Stoffels heeft als lid van de Commissies voor Openbare Werken en Hout en Plantsoenen bezwaar gemaakt tegen de aantasting van de parkachtige uitloper van de Haarlemmerhout, ook de stedebouwkundig ingenieur van de ge meente heeft hiertegen grote bedenkingen. B. en W. daarentegen zijn van oordeel, dat dit plan weliswaar ingrijpend is voor de bestaande situatie, maar dat ook op basis van het ontworpen schema een nieuwe harmonische situatie kan worden verkre gen. De maquette, vervaardigd naar het voorlopige schetsplan van ir. H. A. Breu- ning, waarvan op de eerste pagina een Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de nog niet in werking getreden zijnde artike len van de Algemene Ouderdomswet met ingang van 1 januari 1957 in werking zul len treden. De premie, waarvan de heffing bij wijze van inhouding geschiedt, wordt geheven over loontijdvakken, welke na 31 december 1956 eindigen en, voorzover die inhouding plaats vindt op tantièmes, gra tificaties en andere beloningen, welke in de regel slechts een keer of een keer 's jaars worden toegekend, over beloningen, welke na 31 december 1956 worden toege kend. In het stedelijk museum „Het Prinsen hof" in Delft is vrijdagavond de tentoon stelling „Delfts Zilver" geopend. Deze ten toonstelling, die tot 10 februari zal duren, geeft een beeld van wat Delftse zilver smeden in vroegere eeuwen hebben ver vaardigd. Tegelijk met de zilvertentoonstelling wordt in een der bovenzalen een keuze van schilderijen geëxposeerd uit de collectie van wijlen J. Duintjer Jzn. in Veendam en wijlen prof. dr. G. Kraus in Groningen. foto afdrukken, geeft daarvan een duide lijk beeld. Drie villa's zullen voor de reali sering van dit plan moeten wijken. Sporthalplan Uit het vorenstaande blfókt wel, dat de plannen om de bouw van een nieuwe bol lenbeurs te koppelen aan de bouw van een sporthal, zijn losgelaten. Het bleek name lijk al spoedig, dat daarvoor, door de bij komende ruimten voor kleed- en wasge legenheden en dergelijke, zoveel grond van het Frederikspark in beslag moest worden genomen, dat dit stedebouwkundig onaan vaardbaar zou worden. Het is natuurlijk wei mogelijk, dat de gemeente het Kre lagehuis aan de Leidsevaart zal overnemen om dat als sporthal te gaan gebruiken. Intussen staat het nog in het geheel niet vast, dat deze plannen voor realisering vatbaar zijn. De ledenvergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur zal nog gehoord moe ten worden en uiteraard zullen de finan ciële consequenties terdege moeten worden bekeken. Maar B. en W. vinden het ge wenst, dat de raad zich thans in beginsel uitspreekt voor het verlenen van mede werking aan de totstandkoming van een nieuwe bloembollenbeurs in het Frederiks park. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is welverdiende hulde gebracht aan de Parlementaire En quêtecommissie, met inbegrip van haar vroegere leden en van de gehele staf van haar personeel, ter gelegenheid van het feit dat de werkzaamheden dier commissie thans zijn afgesloten. Zonder precedent in onze volksvertegen woordiging is het, dat ooit in 's lands ver gaderzaal anderen dan degenen, die ambts halve tegenwoordig behoren te zijn of mo gen wezen, verschijnen. Dat wil zeggen: zonder precedent van 1841 af. Maar voor zitter Kortenhorst had ontdekt, dat het in de nationale vergadering van 1796, eniger mate een voorloopster van onze heden daagse volksvertegenwoordiging, wel voor kwam dat aan buitenstaanders „de eer der vergadering werd gegund" zoals het heette wanneer die buitenstaanders temidden van de leden werden uitgenodigd. Dit is vrij dagmiddag geschied. De voorzitter hield een uitstekende toespraak om nog eens in het kort te schetsen welk een voortreffe lijke arbeid er door de Parlementaire En quêtecommissie is verricht in de negen jaar van haar niet genoeg te loven werk zaamheden. Dat in dit verband bovenal nogeens met dankbare woorden van lof gewaagd werd van hetgeen haar eerste voorzitter, wijlen mr. Donker, had gepres teerd, lag voor de hand. Hij heeft inder daad meesterlijk werk tot stand helpen doen komen en heeft tevens school ge maakt, want ook in datgene wat er nog verschenen is nadat hij het Kamerlidmaat schap, dus ook het voorzitterschap van de commissie verwisseld had met de functie van minister, heeft de commissie nog veel het licht doen zien dat alleszins de moeite waard is. In de eerste plaats is de verrichtte arbeid te roemen omdat, zij het dan achteraf, op zo uitvoerig en nauwkeurig mogelijke wijze in volkomen onpartijdigheid is uitgezocht en beoordeeld het beleid van de regering in de jaren 1940 tot 1945, een tijd waarin men moest missen de feitelijk onmisbare samen werking en tegelijk tevens de aanwezigheid van kabinet en Kamers. Voorzitter Kortenhorst legde nog eens de nadruk op het grote staatkundig belang van het afleggen van verantwoording voor dat regentloos tijdperk door hen die toen de leiding in handen hebben gehad. Ook de geschiedschrijver mag dankbaar zijn voor de grote en in menig opzicht onschatbare gegevens die er zijn vergaard over wat er zich ten aanzien van het regeringsbeleid in de jaren 1940 tot 1945 heeft voorgedaan. Men kan het echter betreuren dat de Kamer, overeenkomstig het voorstel van de Equêtecommissie, besloot, haar werk zaamheden als geëindigd te beschouwen. Met 72 tegen 24 stemmen werd dit voor stel aangenomen, nadat het onder meer bestreden was door prof. Gerbrandy en de heer Weiter. Zij noemden het onjuist dat door deze beslissing nu niet meer aan hel licht zal komen, althans niet op de grond slag van de bevoegdheden waarover de commissie beschikte, wat er zich in het bizonder heeft afgespeeld in het tijdperk augustusdecember 1945 met betrekking tot de gang van zaken in en ten opzichte van Indonesië. De reden voor de beslissing is zakelijk niet van grond ontbloot, met name het feit, dat tal van getuigen die men zou hebben willen horen, thans niet meer 3COCCCOOOoocoooooooocoooooooooooocooocooocxx:ooooocooococ( U kunt het Uzelf gemakkelijk maken 8 door het abonnementsgeld voor het g volgende kwartaal te voldoen op 8 onze postgirorekening no. 273107 ten 8 name van Haarlems Dagblad. U 8 bespaart daarmee incassokosten en 8 vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.15, post- g abonnés f 7.65. 8 U kunt het ons gemakkelijk maken 8 door Uw giro-opdracht te verzenden 8 vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te 8 zenden. Voor automatische girobetalingen 8 (het allergemakkelijkste) zijn for- g muiieren op aanvraag gaarne ter 8 beschikking. In dit geval dient men 8 wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE 8 goooooooooooocjooooooooooooooooocMoooooooooooooooooooooo; in leven zijn en voorts, dat in de loop der jaren het steeds moeilijker wordt om zich nog precies te herinneren wat er destijds gebeurd of gezegd is. Maar met die moei lijkheden heeft de commissie ook reeds in haar laatste delen in het bijzonder te kam pen gehad. Niet te vergeten valt echter dat figuren als prof. Schermerhorn, dr. Drees, prof. Beel, mr. Van Klef fens, dr. Van Mook, jhr. Tjarda van Starkenboreh en prof. Lo geman, om slechts enkele van de hoofdper sonen te noemen, die bij de gebeurtenissen inzake Indonesië een zeer belangrijke rol hebben vervuld, wel gehoord zouden kun nen worden. Onderscheidingen A.an het einde van zijn van grote waar dering getuigende toespraak, waarin hij aan alle leden en oud-leden der commissie en haar medewerkers dank bracht, deelde dr. Kortenhorst mede, dat de Koningin tot commandeur in de Orde van Oranje-Nas- sau had benoemd de oud-voorzitter der commissie de heer J. •SchfRhuis-'en -haar huidige voorzitter de heer Th. D. J. M. Koersen^ tot .officier in d,e Orde van Oran- je-Nassau "de commies-griffiêr dér Kamér mr. G. M. A. M. Huigens, en tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de referenda ris ter griffie van de Kamer de heer P. Goossen. Mr. Huigens heeft de commissie het langst als griffier gediend, de heer Goossen voerde haar administratie. Met deze onderscheidingen mochten vol gens dr. Kortenhorst tevens alle overige leden der commissie en haar verdere mede werkers zich geëerd gevoelen. De Nederlandse Spoorwegen zullen vóór, tijdens en na Kerstmis en de jaarwisseling op vele lijnen extra treinen laten rijden. De dienstregeling van een aantal dezer treinen is in de reisgids tussen vette lijnen opgenomen, de overige treinen rijden als voor- en volgtreinen. Op de maandagen 24 en 31 december, waarop vele bedrijven gesloten zullen zijn, zal op de baanvakken RotterdamLeiden, Rotterdam—Maassluis, ZaandamAmster dam, AmsterdamBussum en Utrecht Bilthoven een aantal forensentreinen niet rijden. Op woensdag 2 januari 1957 bestaat in de morgenuren de kans, dat niet in alle treinen voldoende plaats zal zijn. In die uren reizen namelijk de militairen die met kerst- en nieuwjaarsverlof zijn geweest, naar hun garnizoenen terug. Ook dit jaar zal de kerstviering, die het Koninklijk Gezin met het personeel houdt, gedeeltelijk door de radio worden uitge zonden. De KRO heeft zijn programma zaterdagmiddag tussen vijf en half zes laten vervallen om plaats in te ruimen voor een reportage vanuit de koninklijke stallen in Den Haag, waar in tegenwoordigheid van het Koninklijk Gezin deze kerstviering zal geschieden. Deze foto werd in Teheran gemaakt na de officiële verlovingsplechtigheid van Ardashir Zahedi en prinses Shanaz, dochter van de Sjah van Perzië. Zij toont v.l.n.r.: Adashir Zahedi, zijn ver loofde prinses Shanaz, generaal Zahedi, de vader van Adashir en prinses Shams, een zuster van de Sjah. Adashir Zahedi is adjudant van de Sjah, zijn vader maakte een einde aan het regiem van Mossadeq. Ter gelegenheid van het feit dat hij op 1 januari de KLM met pensioen zal ver laten hebben de directeur vervoer van de KLM, de heer F. von Balluseck, en zijn echtgenote in het hoofdkantoor van deze luchtvaartmaatschappij te 's-Gravenhage een afscheidsreceptie gegeven, die door zeer velen is bijgewoond. In de zaal van de Rotterdamse Kunst stichting aan de Lijnbaan heeft miss Ma rion E. Brown van de United States In formation Service, vrijdagavond een ten toonstelling geopend van hedendaagse lithografie uit de Verenigde Staten. De zesenzeventig werken zijn een ge deelte van de tentoonstelling, die in 1954 in Cincinnati werd gehouden, waar ruim vierhonderd vijf tig lithografieën uit twee entwintig landen te zien waren. De ex positie duurt tot 13 januari. Ned. Herv. kerk Beroepen te De Bilt-Oost J. H. Cirkel te Woudenberg. Bedankt voor Edam (voor bijz. werk- zaamh.) M. J. v. Wijck te Zonnemaire. Geref. kerken Aangenomen naar Kantens H. A. Star- renburg, kand. te Amsterdam, die be dankte voor Drijber en voor Wijhe. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te 's-Gravenhage-Zuid-West K. J. Kapteyn te Nijkerk; te Drogeham H. de Vries, kand. te Hattem. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Delft M. Vlietstra te Eem- dijk. Doopsgez. Broederschap Beroepen te IJtens en Baard M. C. Poste- ma, prop. te Amsterdam; te Eindhoven A. G. v. Gilse, pred.-dir. „Heerewegen" te Zeist. Geref. gemeenten Tweetal te Amsterdam-C., A. Elshout te Utrecht en H. v. Gilst te Dirksland, van wie laatstgenoemde is beroepen. ADVERTENTIE Tussen 24 en 31 december worden 2.720.000 exemplaren van een krant getiteld: „Het geheim van de nieuwjaarsnacht" verspreid. De firma Vierhand, Haarlem, zal aan ieder huis (voor ieder gezin) de kranten bezorgen. Enkele vooraanstaande firma's uit het Ne derlandse bedrijfsleven hebben uitgifte, die verband houdt met de financiële radio-actie „Sla Uw Slag" (3) mogelijk gemaakt. Notaris S. J. Luyckx. Hoorn NH, verleende mede werking. 150 exemplaren zijn prijsbepalend met belastingvrije geldprijzen die variëren van 100.— tot 1000.—. Lees en bewaar de krant positief droog en vorstvrij en experimenteer er niet mee. Luister tussen 0.30—2.00 u. in de nieuwjaars nacht naar de radio-uitzending (402 M) en dan zal blijken of ook U behoort tot een van de 150 gelukkigen. De uitgifte heeft plaats onder verantwoor delijkheid van dhr A. M. Bergers, bekend door het leiden van verschillende financiële radio-acties. Achteloze bewaring of het weg werpen van kranten zal betekenen: 25.000.- of een deel ervan vermist. De Tweede Kamer heeft vrijdagmiddag de behandeling van de begroting van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen voort gezet. De tien sprekers die het woord had den gevoerd bij de afdelingen jeugdvor- ming en volksontwikkeling, lichamelijke opvoeding en sport, radio, televisie en pers, kunsten, oudheidkunde en natuurbescher ming en buitenlandse betrekkingen, wer den in eerste instantie beantwoord door ministerCals. De bewindsman hoopte, dat de Monumentenwet en de Omroepwet spoedig door de Kamer in behandeling zullen kunnen worden genomen. Met betrekking tot de kunstzinnige vor ming van de jeugd zei hij van oordeel te zijn, dat deze op de lagere school al moet beginnen. Thans zal de nadruk moeten worden gelegd op de opleiding der docen ten. De Kweekschoolwet biedt hier vele mogelijkheden. Hij zal overwegen of een consulent voor de kunstzinnige vorming van de jeugd zou kunnen worden aange steld. Hij was het er mee eens, dat het ge wenst is de erkenning van opleidingsinsti tuten, met name van de muziekscholen, een wettelijke basis te geven. Er moet echter tegen gewaakt worden, dat de conserva toria door de erkenning van muziekscho len niet worden gedevalueerd. Wat de samenstelling van de Raad voor de Kunst betreft, erkende de minister, dat de regionale spreiding, in het gedrang is gekomen. Hij zal maatregelen nemen om een Fries in de raad opgenomen te krijgen. De hieuwé'Satarisregeling voor de orkes ten is een feit geworden. Er is een gunstige afwijking toegepast voör het Concertge bouworkest. Wat de balletsubsidies aangaat, zei hij van mening te zijn, dat het zaak is de be schikbare gelden niet te zeer te versnip peren. Ten aanzien van het toneel neemt hij hetzelfde standpunt in. De minister was bereid het gezelschap „Puck" in zijn nieuwe positie welwillend te bezien. Hierna was het woord aan de nieuwe staatssecretaris, mr. Höppener. Hij deelde mede, dat hij overweegt zo mogelijk een voorlopige raad voor de volksontwik keling in te -tellen. Radio Wat de Omroepwet aangaat verklaarde hij, dat de memorie van antwoord voor een belangrijk deel is voorbereid. Wanneer de Wereldomroep uit de gewone De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft een brief gericht aan de ministers van Binnenlandse Zaken, Finan ciën en Volkshuisvesting, waarin uiting wordt gegeven aan de grote bezorgdheid der vereniging over de ontwikkeling van het vraagstuk der investeringen. In het S.E.R.-advies inzake de bestedin gen wordt een mogelijkheid tot beperking aanwezig geacht bij de investeringen, wel ke door de lagere publiekrechtelijke licha men worden gedaan of voorbereid. De ver eniging geeft uitdrukking aan haar teleur stelling over deze passage, waaruit een instelling jegens de investeringspolitiek der gemeenten blijkt, die er ten onrechte van uitgaat, dat het bij uitstek de gemeenten zijn, die door onvoldoende beheersing harer investeringen de huidige moeilijk heden veroorzaken. De vereniging vestigt er de aandacht op dat het de gemeenten zijn, die als gevolg van de taak, die zij in de samenleving ver- Vrijdag 21 december 1956 Laagste Hoogste Laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 14 dec. Alg Kunstzijde Unie 215s/4 220 2157/s 55/s Van Berkels Patent181 182 181 2 Van Gelder Zonen 203 207 205 1 Kon Ned Hoogovens 295 300 296 4 Ned Kabelfabriek 283 295 290 7 Philips 232V, 242»/« Unilever 838 346 Wilton-Fijenoord 2151/» 217 Kon. Petroleum 152.00 158.00 Holland-Amerika Lijn 184 194 Kon. Ned. Stoomboot Mij1671/» 170>/s Nederl. Scheepvaart Unie16672 169 Van Ommeren Amsterdam Rubber Tl^-U 83 H V A98 993/« Ver. Deli Maatschappijen100 10472 3-3%% Nederland 1947 85s/s 87 3% Invest, cert. Ned90u/is 91 3% Nederland 1962—64 897s 90 Ex 4% interimdividend. Omzetten (nominaal): Vorige week (def.):Aandelen 7.683.554,— Obligaties Deze week (voorl.): Aandelen 7.333.876,— Obligaties 2397» Vu 34 Is/» 7» 216 2 156.85 3.95 1877» 2Vs 1687» Vt 168s/s 7 8 817» >/4 977» l'/s 1047» 1V2 8513/I« l28/32 90»/u Vu 89"/S2 7 32 11.248.826,- 12.113.528,- vullen, zich geplaatst zien voor de nood zakelijkheid om investeringen te doen, ten einde in de behoeften van de bevolking te voorzien. In de eerste plaats gaat het hier om de woningbouw. Woningbouw is even wel niet mogelijk, indien niet tegelijk of soms reeds eerder straten en wegen wor den aangelegd, rioleringsplannen ten uit voer worden gebracht en openbare nuts bedrijven worden uitgebreid. Scholen, zie kenhuizen, havens en andere verkeersin- richtingen moeten ook rechtstreeks of in direct door de gemeenten gefinancierd worden. De bruto-investeringen der gemeenten kunnen thans jaarlijks op rond 1,5 mil jard gesteld worden, waarvan voor volks huisvesting en de daarmede onmiddellijk verband houdende voorzieningen rond 1,1 miljard. In de sector van de overige bruto- investeringen blijft dan nog 400 miljoen over. Zou in deze sector 772 pet. van het totale investeringsbedrag gevonden moe ten worden, dan betekent dit 112,5 mil joen, een consequentie, die naar de mening van de vereniging ook de ministers on aanvaardbaar zullen achten. Voor verschillende investeringen, die buiten de sector van de volkshuisvesting liggen: stadhuizen, politiebureaus, schouw burgen, bestaan reeds zoveel beperkende maatregelen, dat van een overinvestering geen sprake kan zijn. De gemeentelijke netto-investeringen, die niet direct de volkshuisvesting betreffen, hebben in 1955 omstreeks 165 miljoen belopen. De vereniging staat open voor het betoog, dat de gemeenten een rechtvaardig aandeel in de investeringsbeperkingen moeten op brengen, maar zij meent er tegen te moe ten waarschuwen, dat een ten onrechte zich jegens de gemeenten ontwikkelde voorin genomenheid ertoe zou leiden, dat zij meer dan haar evenredig deel zullen moeten leveren. Men zal zich rekenschap ervan moeten geven, dat de positie, die de gemeenten in ons staatsbestel innemen, hen tot het tref fen van bepaalde voorzieningen nopen, teneinde hun sociaal-economische taak te vervullen. Deze taak moet ingeperkt wor den, als de investeringsmogelijkheden be perkt worden en zal ten dele door anderen (handel en industrie) worden overgenomen, wil men niet voor het feit komen te staan, dat een evenwichtige economische ontwik keling van ons land in het gedrang komt. Een werkelijke investeringsbeperking wordt dan niet bereikt. middelen moet worden betaald, dan be tekent dat een belastingverhoging van 15 miljoen. De luisterbijdrage is sinds 1945 niet verhoogd en is in vergelijking met andere landen laag. Zijns inziens zal de be volking de voorkeur geven aan een geringe verhoging der bijdrage boven belastingver hoging. Verhoging der luisterbijdrage ver eist een wet. De staatssecretaris meende, dat het debat tot dan kan worden ver schoven. Ten aanzien van de kweste radio en poli tieke partijen zei hij, dat dit probleem ver weven is met de gehele radiopolitiek. Als het mogelijk is de memorie van antwoord inzake de Radio-omroepwet nog dit zit tingsjaar in te dienen, dan kan de verhou ding politieke partijenradio besproken worden. Over de commerciële televisie verklaarde hij, dat deze niet zal komen vóór de Kamer zich erover heeft uitgesproken. De opvat ting als zou het kabinet hebben besloten dat Nederland commerciële televisie zal krijgen, stemt niet met de feiten overeen. Over het verbieden van een film voor televisie-uitzending merkte de staatssecre taris op, dat verleden jaar op de mogelijk heid van zo'n verbod is aangedrongen. Hij erkende, dat er in de regeling moeilijk heden schuilen. Hij zal binnenkort over deze kwestie een onderhoud hebben met het bestuur en de programmaleiding van de Nederlandse Televisie Stichting. Na re- en dupliek werd de begroting zonder hoofdelijke stemming aangenomen, onder aantekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegengestemd. Op recès Voordat hij de laatste vergadering van dti jaar sloot, heeft de voorzitter, dr.Kor- tenhorst, een rede gehouden, waarin hij een terugblik wierp op deze vergade ringsperiode en een bestek opmaakte voor de naaste toekomst. Hij memoreerde de onderwerpen, welke zijn afgedaan en her innerde vervolgens aan het feit, dat het aantal leden met 50 werd uitgebreid. Het hoofdvoordeel zag hij in de mogelijkheid tot een betere werkverdeling. Te veel lieten de fracties hun oordeel afhangen van de voorlichting door een klein aantal specia listen. Ook bij de samenstelling van de commissies uit de Kamer is een ruimere keuze mogelijk geworden. De voorzitter zei tenslotte, dat de Kamer na het kerstrecès tal van belangrijke zaken zal moeten behandelen, in de eerste plaats het rapport van de S.E.R. over de beper king der bestedingen. Voorts noemde hij het ontwerp-Landbouwwet, de wijziging van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeente en het rijk en de pro vinciën, enige wijzigingen van gemeente grenzen en de algemene wet inzake rijks belastingen. Wellicht zal het in de komende maanden ook mogelijk zijn een afzonderlijk debat over Europese aangelegenheden te houden. De Kamer zal dinsdag 29 januari weer bijeenkomen. De minister van Justitie heeft besloten met ingang van 1 januari 1957 de op die datum in functie zijnde beëdigde klerken ter griffie bij de arrondissements-rechtban- ken en kantongerechten te benoemen tot waarnemend griffier bij het college of ge recht waaraan zij thans als beëdigd klerk ter griffie verbonden zijn. Een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest heeft de rechtbank te Utrecht opgelegd aan de 35-jarige boek houder T. H. te Baarn, wegens verduiste ring in dienstbetrekking tot een totaal van 20.796.18. Gedurende anderhalf jaar had hij in de jaren 1955/'56 gelden, toebehorende aan een bedrijf te Baarn waar hij als boekhou der/procuratiehouder in dienst was, ach tergehouden en te eigen bate gebruikt. Hij zat in grote financiële moeilijkheden door de aankoop van een auto en ongelukkige speculaties. De officier van Justitie had een jaar en zes maanden met aftrek ge- eist. De officier van Justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Dordrecht heeft tegen de 50-jarige procuratiehouder A. L. K. te Dordrecht een jaar gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van vier jaar en ondertoezicht stelling geëist. K. had in de jaren 1951 tot en met 1955 ten nadele van zijn patroon, een conservenfabrikant, een bedrag van 20.000 verduisterd. De verdachte erkende het hem ten laste gelegde en zei, dat hij het verduisterde geld onder meer had ge bruikt om zijn kinderen te laten studeren. De officier van Justitie nam aan dat het verduisterde bedrag veel hoger is dan 20.000.De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7