Woningnood kan voor IJmond-Oost catastrofale gevolgen hebben Hoogovens trekken arbeiders uit Amsterdams industriegebied aan f THALIA Beverwijkse dammers wijdden zich aan onderlinge wedstrijden Agenda voor Velsen Visserij-varia Damnieuws uit de IJmond Porcellana MAANDAG 24 DECEMBER 1956 13 V oordelen Burgerlijke Stand Velsen Nieuw jaar in postzegels Op 10 januari „begroetingsavond" Voor nieuwe Velsenaren Wout Groeneveld speelde 500ste wedstrijd voor „Kinheim" Kinderen van papier- fabriekpersoneel vierden feest IJmond-dames hadden weinig moeite met Zandvoortmeeuwen EEöAlYKCr Woensdag spelen, twee Hongaarse elftallen op „Rooswijk" Onlangs hebben wij reeds in enkele artikelen die gewijd waren aan een bijzonder belangwekkend rapport van het Nedei lands Economisch Instituut te Rotterdam, de aandacht mogen vestigen op de invloeden van de toekomstige IJmond- stad op Haarlem, maar deze problemen zijn voor een groot gedeelte eveneens van toepassing op Amsterdam en dan vooial op de industrieën die gevestigd zijn „aan-de-overkant- van-het-IJ in Amsterdam-Noord dus, en in de Zaanstreek. ooi opgesteld daarbij is het feit dat deze industrieën, ge vestigd in de IJmond-Oost, zich bijzonder verheugen in de groei en bloei van de metaalindustrie in Velsen en Beverwijk (de Hoogovens) zonder dat men daarbij de eigen belangen uit het oog wil verliezen. In Amsterdam en de Zaanstreek zijn namelijk verschillende bedrijven gevestigd die met elkaar het economisch belang van de Hoogovens verre overtreffen, hetgeen wel duidelijk wordt wanneer men weet dat de K.N.H.S. op het ogenblik 10.000 werknemers in dienst heb ben, terwijl in de Amsterdamse en Zaanse industrieën te- samen niet minder dan 25.000 arbeiders hun brood verdienen. Men heeft in Amsterdam echter - evenals in zovele streken van ons land - te kampen met een enorm gebrek aan wonin gen. Woningen die voor de industriëlen meer nog dan hogere lonen, toeslagen en allerlei attracties, dienen om het zo nodige personeel aan te trekken. En het bouwvolume dat vereist is, wil men met de volle rijkspremie kunnen bou- wgn, is schaars. Dat weet een ieder die zich ook maar terloops in deze materie heeft verdiept. Bovendien is het bouwen slechts dan financieel verantwoord indien dat kan geschieden met de volle rijkspre mie terwijl dan nóg de huren door de ar beiders dikwijls te hoog geacht worden. Dit bouwvolume-probleem klemt voor de IJmond-Oost des te meer daar de Hoog ovens in deze uitermate goed beslagen ten ijs komen. Men ontwierp het alom beken de streekplan IJmond-Noord waarin een stad werd geprojecteerd die plaats moet bieden aan tenminste tweehonderdduizend inwoners waarvoor in totaal niet minder dan dertigduizend woningen beschikbaar dienen te komen. Al deze woningen zullen dus in de toekomst mededingen naar het beschikbare bouwvolume, waardoor de spoeling voor de industrieën in de IJmond- Oost wel bijzonder dun dreigt te worden. Daar blijft het echter niet bij. Door voor treffelijke samenwerking tussen rijk, pro vincie en gemeente zal men komen tot het instellen van een IJmondraad, bestaande uit zeventien leden en een door de Kroon benoemde voorzitter, een raad die in de toekomst ongetwijfeld zeer belangrijke in vloed zal kunnen gaan uitoefenen op de betreffende instanties. Bovendien biedt Velsen vooral voor de Amsterdamse arbeiders talrijke voordelen die zeker hun belangrijkheid zullen tonen. De te bouwen IJmond-stad is namelijk van een dergelijke allure compleet met alle mogelijke sociale voorzieningen, moderne flats en verwarmde winkelgalerijen da.t slechts de beste delen uit de nieuwbouw in Amsterdam-West met moeite met deze nieuwe stad zullen kunnen wedijveren. Ook de aanwezigheid van zee en duinen is voor velen een niet te onderschatten trekpleister terwijl bovendien de aanleg van het station-Sloterdijk de directie van de Hoogovens zeker niet onwelgevallig ge weest zal zijn omdat de in Amsterdam- West wonende werknemers nu met goed- verwarmde, comfortabele treinen in een ommezien van het werk naar huis gebracht kunnen worden terwijl men anders een langdurige tocht per fiets of tram of busi dwars door de stad dient te maken waarbij j bovendien het pontverkeer bijzonder be-j lemmerend werkt. Bovendien is uit de praktijk gebleken i dat een dergelijke lange rit gecombineerd I met het wachten bij en het verblijf op de ponten schadelijk is voor de gezondheid want het ziektepercentage van werknemers in Amsterdam-Noord ligt belangrijk hoger dan elders in de hoofdstad. Een enkel cijfer moge hier duidelijk ma ken dat de IJmond-West in deze mate door groeiend voor Amsterdam-Noord en de Zaanstreek zeker een geducht gevaar zal gaan betekenen. Volgens het streekplan IJmond-Noord zal de te vormen „staalstad" over vijfen twintig jaar van 10.000 woningen tot 50.000 woningen gegroeid zijn, hetgeen neerkomt op een toeneming van 1600 woningen per jaar. In Amsterdam daarentegen zijn in de tien jaren na de oorlog slechts gemiddeld 1800 woningen per jaar klaar gekomen waarvan uiteraard slechts een klein gedeel te beschikbaar gesteld kon worden voor de mensen werkzaam in de bedrijven, gelegen in Amsterdam-Noord. Het ziet er dus voor 's land's hoofdstad niet al te best uit waar bij men mogelijk in de toekomst nog met tal van andere problemen te maken zal krijgen. Nogmaals, men uit zich in Am sterdam steeds bewonderend over de plan nen die men in Velsen tracht te verwezen lijken maar toch is men zich er van be wust dat het voortbestaan van Amster dam met bijna 70.000 werknemers, in de industrie zeker even belangrijk geacht moet worden als de bloei van de Hoogovens met op het ogenblik „slechts" negenduizend ar beiders. Op welke wijze men de belangen echter wil verdedigen is nog niet geheel duide lijk. Blijkbaar is men in Amsterdam en in de Zaanstreek nog lang niet aan een IJmond-raad toe. Dit is opmerkelijk omdat in Rotterdam sedert enige tijd boven-ge- meentelijk overleg plaats heeft tussen niet minder dan drieëntwintig gemeenten over problemen die in gemeentelijk verband niet langer voor oplossing vatbaar zijn. Een dergelijke forse aanpak van zaken heeft in de IJmond-Oost nog niet plaats gehad. Een ieder die het goed meent met Am sterdam en de Zaan zal echter hopen dat men spoedig de noodzaak van een krachtig overkoepelend lichaam dat op vlotte wijze werkt, zal inzien. Want Velsen bouwt. BEVALLEN: N. C. BroerseTelchuiijs, z., Berglaan 6, Santpoort; L. Rasde Vries, z., Reggestraat 10, IJmuiden: H. Ekamper Kolkman, z.. Lange Nieuwstraat 56, IJmui den; C. K. Versluisvan der Val, z., Gra- hamstraat 126, IJmuiden; G. de GierVisser, d., Merwedestraat 110, IJmuiden; A. A. ClotsMartens, z., de Noostraat 63, IJmui- den-oost; Th. J. SchongBrandjes. d„ Mei doornstraat 4, IJmuiden-oost; M. A. Bart Varrnhout, 7... Kromme Mijdrpchtstraat 25, IJmuiden. F. J. MolenaarZwanenburg, d., van den Vondellaan 20, Driehuis; W. J. Dorimundtvan Lammeren, d.. Anemonen- straat 30, Santpc'ort: G. M. de WeersBeek man, d.. de Rvyterstraat 126. ITmuiden-oost; J. G. ZwirsKopi s, z., Willemsbeekweg 62, IJmuiden-oost; M. BaardmanAdmiraal, d„ Zwaanstraat 57. IJmuiden; A. M. Winkel van den Berg, d., Geelvinckstraat 104, Velsen-noord; M. H. H. ZijlstraMeijer, d., Lange Nieuwstraat 37, IJmuiden. I OVERLEDEN: Th. Oorthuis, 51 j., echtge noot van Th. M. Scholte, de Ruijterstraat 143, IJmuiden, C. Antonisse, 70 j., echtgenote van P. J. Oerlemans. Nieuw Heiligland 9 rd. Haar'em: L. A. Keijsuer, 55 j., ecbtvenco' van C. M. Schouw, Regulierbreestraat 51. III, Amsterdam. ONDERTROUWD: H. J. van Tunen. Ster- st^at 8, Heemskerk en M. C. Cornelissens. Grote Hout- of Koningsweg 76, Velsen- noord; G. Loonstra, Godfried van Bouillon straat 31 rd, Haarlem en I. P. van den Hout, Lange Nieuwstraat 369, IJmuiden; G. J. Joosse, Pres. Steijnstraat 48, IJmuiden en M. E. Mulder, Pres. Steijnstraat 26, IJmuiden; C. Langbroek, Snrlliusstraat 11. IJmuiden en M. Hagen, van Speijkstraat 25, IJmuiden- oost: J. Zwart, Sirenestraat 24. IJmuiden en N. Bakelaar, Noorderdorpstraat 12, Velsen, t. a.: Noorderdorpstraat 12, Velsen. GEHUWD: P. J. H. Linsen en M. E. Du- dink. Ruysdaelstraat 33, IJmuiden-oost; H. Peereboom en A. A. van Duyn, Rijnstraat 42, IJmuiden; D. Lammers en E. J. Jonker, Wijkeroogstraat 142, Velsen-n.: W. Taat en Chr. M. Boer, Oosterduinweg 30, IJmuiden- oost; P. J. M. Wessels en J. M. Commandeur, Kerkweg 33, Santpoort; C. M. Kruitbosch en M. P. Troost, Tulpenstraat 30, Santpoort; R. J. Sjoukens en M. E. Stevens, Kanaal straat 17, IJmuiden; H. Oonk en M. C. Duine- veld, Wijkerstraatweg 47 a, Velsen-noord; J. A. 'Mantje en J. v. Leeuwen, Heidestraat 30, IJmuiden-oost; D. M. Sieraad en G. Broek, v. Leeuwenstraat 1, IJmuiden; P. J. de Jong en B. W. J. Klut. Kennemerlaan 188, IJmuiden, W. v. Linge en R. J. Evenhuis, Fazantenlaan 14, IJmuiden-oost; Th. Boon en M. J. Buis, Planciusstraat 42. IJmuiden- oost; J. S. van Hattem en T. M. Broek, v. Leeuwenstraat 82, IJmuiden. In januari zal de Franse P.T.T. twee nieuwe postzegels uitgeven. Op één januari verschijnt een zegel van 15 franc gewijd aan de duivensport (bo ven). Op de 28ste van dezelfde maand komt een luchtpostzegel uit van 5Ou franc, die de afbeelding draagt van Frankrijks nieuwe passagiersvliegtuig de „Caravelle", waarvan een van de typerende kenmerken is, dut de straal motoren achter aan de romp zijn be vestigd (onder). Beide zegels zijn gegraveerd door Gandon. De Stichting „De Velser Gemeenschap" heeft voor de nieuwe Velsenaren wederom een begroetingsavond georganiseerd. In een bijeenkomst met een gevarieerd pro gramma hoopt men de nieuwelingen nader te brengen tot de stad en tot het vereni gingsleven, dat hier bloeit. Op donderdag 10 januari 1957 's avonds 8 uur in het Her vormd jeugdgebouw aan de Rembrandt- laan zal de bijeenkomst worden gehouden. Gezien het groot aantal vestigingen in de gemeente bestaat de mogelijkheid, dat. de organisatoren met het oog op de zaal ruimte, aan één avond niet voldoende zul len hebben. Het programma vermeldt: een begroe tingswoord door een lid van het gemeente bestuur. Causerie: „De stad waarin wij wonen" door ir. D. N. Dammers, directeur van Openbare Werken, en een muzikaal intermezzo. In de pauze bestaat gelegen heid tot contact met bestuursleden van de Velser Gemeenschap. Vervolgens een fo rum en wederom een muzikaal intermezzo, waarna een inleiding volgt: „Wat wil de Velser Gemeenschap?" door de heer J. van Os van den Abeelen. Thomasvaer en Pie ternel zullen voor het slotwoord hun nieuwjaarswens uitspreken. Beertje alleen op pad De volgende gevonden voorwerpen zijn van 14 tot 21 december in Velsen binnen gebracht. Inlichtingen zijn te krijgen aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein no. 1, kamer 4, uitsluitend op iedere werk dag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van zaterdagmiddag. Paar kinderklompschoenen, speelgoed beertje, liniaal, want, kinderpolshorloge, padvindersmes, paar handschoenen, haar- strik, damesregenjas, handdoek en zwem broek, sjaal, regenkapje, hond, overhemd, bril, muntbiljet, portemonnaie. handschoen, damestas, uitlaat (motorfiets), voetbalshirt en broekje, hoed, autoped, kinderschoen, damespolshorloge, handwarmer, vulpen, paar gymschoenen, boodschappentasje, para plu, sleutelbos, rijwieltas, armband, porte feuille, regencape, kapkraag, broekriem, jongensfiets. ALS KERSTGAVE BEDOELD? Een Beverwijker heeft enige tijd gele den driehonderd gulden gevonden. Hij deed dagelijks aangifte bij de politie, doch tot op heden kwam er nog niemand opdagen om het geld op te halen. ADVERTENTIE het theater met de beste films EEN SCHITTEREND KERSTPROGRAMMA HEDENAVOND 8 uur, DINSDAG (le Kerstdag) en WOENSDAG (2e Kerstdag) - 7 en 9.15 uur MARIO LANZA in zijn nieuwste succesfilm SERENADE in fascinerende kleuren Een grandioos romantisch festijn van klank en kleur!14 jaar DINSDAGMIDDAG (le Kerstd.) - 3 u. STORMDU1VELS Een avontuurlijk verhaal van de zee! WOENSDAGMIDDAG (2e Kerstd.) 3 u. HANS EN GRIETJE Het bekende sprookje op een verras sende wijze verfilmd, vol kleur en muziek! DONDERDAG a.s. 8 uur speciale voorstelling HET EILAND DER VERLEIDING De komst van een man brengt lang opgekropte hartstochten tot een uit barsting. Een film van onvergetelijke beklemming! jg jaar. Het mag zeker tot een unicum en een sprekend voorbeeld van clubliefde worden gerekend ais een voetballer zijn vijfhon derdste wedstrijd voor dezelfde club speelt. Zulk een unicum was^zondagmiddag Wout Groeneveld, vele jaren de spil op het veld, maar ook de spil in het eerste elftal van de vereniging „Kinheim". De trouwe speler, die al flink de veertig is gepasseerd, werd dan ook vóór de wedstrijd KinheimKW, en omringd door veie bezoekers, op het middenveld hartelijk gehuldigd. De Kinheim-voorzitter, de heer E. San ders, sprak Groeneveld, voor wie dit feit als een verrassing kwam, toe. Hij kenmerk te he: feit als een unicum in de voetbalge schiedenis en wees er met enkele woorden op, hoe Groeneveld in de gehele omgeving als de trouwe en sportieve Kinheimer be kendheid geniet, die telkens weer de moed weet op te brengen om de geel-zwa,rte kleuren te verdedigen. Nadat hij ook gewe zen had op de dankbaarheid van de vorige bestuursleden, het huidige bestuur en de leden, overhandigde hij Groeneveld een fraai polshorloge namens de vereniging. De erkentelijkheid aan mevr. Groeneveld werd onderstreept met een fleurig bouquet bloe men. Voor de supportersvereniging „Geel Zwart" schetste de heer C. Stijnman de trouwe speler als een voorbeeld voor de jongeren. Uit dankbaarheid schonk hij een mooie vulpen. De heer W. Berghuis, ere-voorzitter van Kinheim, herinnerde zich „Woutje" van dertig jaar terug, die nu als „Wout" de alles beheersende ziel nog is van de club en nu nestor van het eerste. Een envelop en bloemen werden namens vele oud-spe lers van het eerste aangeboden. Voor KW sprak de heer W. Aafjes, voor zitter, die met zijn gelukwens en het aan bieden van bloemen de suggestie aan „Kinheim" deed eens met jong bloed in het Nu de wedstrijden voor de bondscom- petitie alle zijn geëindigd, konden de Be verwijkse dammers op de wekelijkse club avond in het „Statenhuis" al hun damlust op de onderlinge wedstrijden botvieren. Bij het begin van de avond gaf de voorzitter, de heer J. G. Hagenaar, nog een kleine be schouwing over de afgelopen Bondscompe- titie, waarbij hij zijn tevredenheid uitsprak over de behaalde resultaten en hij dankte de spelers voor hun ijver om de naam van de B.D.C. hoog te houden. Hierna werd met volle ernst aan de on derlinge wedstrijden begonnen. In af deling A presteerde C. Nijman het om op fraaie wijze zijn partij tegen J. G. Hage naar tot winst te brengen, na een goed ge speelde opening kreeg Nijman enig over wicht, hij kon dit uitbuiten tot schijfwinst, waarna Hagenaar in het eindspel ten on der ging. E. Reinhout speelde niet zijn beste partij, door een eenvoudige slagzet kwam H. L. Nijman twee schijven voor te staan en dit was voor hem voldoende om de par tij te winnen. De partij tussen R. Conradi en W. H. de Graaf werd door beide spelers zeer ingewikkeld gespeeld. Beiden geraak ten in tijdnood, voor De Graaf betekende dit dat hij de goede voortzetting over het hoofd zag. Conradi kon op vrij fortuinlijke wijze winnen. P. J. Smit voerde tegen Nic. Adelaar al vrij spoedig een mooie slagzet uit, ten koste van een schijf bereikte hij de damlijn, wel trachtte Adelaar door scherpe tegenstand nog remise te forceren, maar had STORMVOGELS 2—VSV 2 De ontmoeting tussen de reserve-elftallen van Stormvogels en VSV had een merk waardig verloop. Met de rust had VSV een 20 voorsprong, ondanks het feit, dat de Stormvogels zich in het veld het sterkst hadden getoond en kansen genoeg hadden gekregen, om de VSV-doelman te passeren. Maar na de rust was de stand al vrij spoedig door toedoen van Janssen gelijk (22). Stormvogels bleef ook hierna het sterkst, doch enkele aanvallen van de VSV- rechtsbuiten De Waard eisten de volle aan dacht der blauw-witte defensie. Nadat door onbesuisd schieten van Klin- ge en Janssen een paar uitstekende kansen ongebruikt waren gebleven, was het links buiten Van der Toorn, die op fraaie wijze eerste te komen. Hij hoopte, dat het Kin- Stormvogels aan een verdiende 42 over- heim dan beter zou vergaan. winning hielp. Smit maakte geen fout en Adelaar twee kostbare punten verloren. G. v. d. Outenaar had tegen K. Kikke weinig in te brengen. In een eenzijdig ge speelde wedstrijd moest hij in Kikke de sterkere erkennen. Wegens het late uur moest de partij tenssen S. D. Hoogvorst en J. Kabel worden afgebroken, in een voor Hoogvorst voordelige stand. In afdeling B heeft J. Broersma bij ver rassing de koploper J. W. v. Zutphen een nederlaag toegebracht. A. Albers had tegen P. Nijman het geluk aan zijn zijde, in een zuivere remisestand maakte Nijman een fout en Albers kon toch nog winnen. De partij tussen W. Waarts en D. Wil- lems werd heel zuiver gespeeld, zodat hier remise de meest gunstige uitslag was. J. Verhaar kon zijn oude vorm maar niet her vinden, thans verloor hij op eenvoudige wijze zijn partij tegen G. Hoogland. In afdeling C waren de resultaten: Ch. C. DijcksPh. N. Geerling (afgebr.); A. v. d. HeydenL. Klein 20: R. SchutterA. J. Diemeer 02; G. BijsterA. v. d. Heij den 11. De laatste houtboot dit jaar voor VGZ Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is vrijdagmorgen de laatste houtboot van dit jaar aangekomen. Het Noorse s.s. „Aquila" kwam van de Canadese haven Souris met een lading van 1072 vadem papierhout. Voorts werd door het m.s. „Eddystone" van Gothenburg een lading van 485 ton houtstof aangevoerd. KERSTDRIVE BIJ UTD De IJmuidense bridgeclub UTD speelde deze week voor de onderlinge competitie en verbond daaraan tevens een Kerst-prijzen- drive. De totaal stand is thans: Groep A: 1. KlinkenbergKorver 348.56; 2. GrentziusMeyer 321.92; 3. Westerop Pieterse 317.37; 4. Kuipersdiv. partn. 309.43 5. Muis en echtg. 28.32; 6. Ten Broeke Handgraaf 288.04 7. Rob en echtg. 287.50; 8. GroenPonte 284.37; 9. Prins en echtg. 284.10; 10. dames SchoenKoelemey 268.90. Groep B: 1. Mv. Snel en dj,v. partn. 332.89; 2. Mv. LeyenaarBaart 31.92; 3. Van Burk Visser 329.60; 4. Wegmanv. d. Wal 328.84; 5. Van OlstMuller 304; 6. Mv. SlaatsBöhm 294.86 7. Snel—Snel 291.92; 8. v. d. Berg— Roelnfs 288.12; 9. SchoenKoelemey 283.78; 10. Mv Klinkenberg—Van Loon 268.44; 11. Mv. Pieterse—Groot 227.24; 12. De Boer— slaats 2 w. 82.53. De directie van de Papierfabriek Van Gelder Zonen n.v., die er de laatste jaren een gewonte van maakt om de kinderen van vijf tot en met tien jaar van de perso neelsleden op een feestmiddag te onthalen en het dan ook rijkelijk doet, had zater dagmiddag in gebouw „Concordia" in twee voorstellingen voor een prachtig program ma gezorgd. Voor de eerste voorstelling waren de kinderen „van buiten" uitge nodigd. In vier grote autobussen, die van Haarlem en Noord-Scharwoude heen en weer reden, waren de kinderen aange voerd. De uitvoering voor kinderen uit de omgeving geheel bezet volgde daarop. Het was een uitstekende gedachte om het Nederlands Toneelgezelschap uit Den Haag te laten optreden met het sprookje in vijf bedrijven „Doornroosje". De kinde ren, vooral de wat ouderen, hebben hier van met volle teugen genoten. Met intense spanning volgden de kinderen het verhaal, dat speciaal door Doornroosje (Anneke El- ro, die tevens de leiding had) en de prach tige hofnar Cupido tot een levend geheel werd. Het feest was pas volledig toen alle kinderen bij de uitgang een mooi geschenk in de vorm van auto's, poppen, boeken, serviezen enz. hadden gekregen, nog aan gevuld met een zak snoep en een sinaas appel. ADVERTENTIE VROLIJK KERSTFEEST en GELUKKIG NIEUWJAAR Kunsthandel KENNEMERLAAN 55 Het competitieprogramma van de handbal vereniging IJmond" leverde gisteren voor de IJmond I-dames op „Watervliet" tegen Zandvoortmeeuwen I weinig moeilijkheden op en de strijd was voor de thuisclub heel wat gemakkelijker dan was verwacht De Zandvoortse dames zagen geen kans de snel le IJmond-aanvalsters tot staan te brengen. Met rustige zekerheid, doch actief aanvals- spel kwamen de IJmondsen bij de rust aan een 4-0 voorsprong. Ook daarna was IJmond overwegend sterker en kreeg Zandvoort meeuwen geen kans ook maar enig gevaar voor de thuisclub op te brengen. Met een 7-0 overwinning vergrootte IJmond I-dames de puntenvoorsprong en haar kans op het kampioenschap. De strijd van de onvolledige IJmond 2-dames tegen Concordia 2 werd we gens de numerieke sterkte van de Haarlemse dames een zware nederlaag, waar IJmond 2 met moeite de eer wist te redden (9-1). De IJmond 1-heren speelden in het Am sterdamse RAI-gebouw de laatste zaalhand balcompetitiewedstrijd van het seizoen tegen Niloc 2. Met deze strijd kon de laatste hoop op een zege ook niet in vervulling gaan. Wel boden de IJmonders flink tegenstand en wis ten tot de rust 'zélfs een 2-2 gelijkspel te handhaven. Na de hervatting, toen beide ploegen dezelfde kansen hadden, bleek Niloc 2 over meer uithoudingsvermogen te be schikken, waardoor de Amsterdamse ploeg met 6-4 kon winnen. Een aangename verrassing werd de uitslag van IJmond 3-heren tegen THB, in welke strijd beide teams aardig tegen elkaar waren opgewassen. Het geluk was blijkbaar op de hand van de IJmonders, die niet onverdiend met een 8-7 overwinning de punten in Velsen hielden. BENOEMING VAN ONDERWIJZEND PERSONEEL In verband met het gemiddeld aantal leerlingen over 1956 kan aan de Professor van der Leeuwschool te IJmuiden en aan de Brederodeschool te Santpoort het aan tal leerkrachten in vaste dienst met één worden uitgebreid. Aan de eerstgenoemde school is mejuf frouw T. de Vries en aan de laatstgenoem de mejuffrouw M. Visser reeds geruime tijd tot tevredenheid tijdelijk werkzaam. B. en W. stellen de raad voor deze leer krachten te rekenen met ingang van 1 januari 1957 in vaste dienst te benoemen. MAANDAG 24 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 8 uur: „Serenade". Rex: geen opgave. Gemeentelijke bibliotheek: gesloten. BEVERWIJK Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De man die te veel wist". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Brigitta, het meisje van de Place Pigalle". W. B. Theater, 20 u.: „Boete voor Liefde" Openbare leeszaal, geopend van 15-17 en 19-20 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 19-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studie zaal geopend van 15-18 en 19-21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. EERSTE KERSTDAG IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Serenade". Rex: geen opgaaf. BEVERWIJK Kennemer Theater, 14.30 uur: „Sneeuw witje"; 16.30, 19 en 21.15 uur; „De terug keer van Lemmy Caution". Luxor Theater, 14.30 u.: „Met een kwartje de wereld rond"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Brigitta, het meisje van de Place Pigalle". W. B. Theater, 14.30 uur; „De rumoerige bruiloft"; 16.30 en 20 uur: „Tarzan in de woestijn". TWEEDE KERSTDAG IJMUIDEN Thalia: 14.30 uur: Hans en Grietje. Rex, geen opgave. BEVERWIJK Kennemer Theater, 14.30 uur: „Sneeuw witje"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „De terug keer van Lemmy Caution". Luxor Theater, 14.30 u.: „Met een kwartje de wereld rond"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Brigitta, het meisje van de Place Pigalle". W. B. Theater, 14.30 uur: „De rumoerige bruiloft"; 16.30 en 20 uur: „Tarzan in de woestijn". DE IMPORT VAN VIS heeft deze achter ons liggende week een niet te onderschat ten functie vervuld in het bedrijf, dat evenals de meeste Europese visserijen kampte met een gebrek aan aanvoer en daardoor in de knel raakte met de ver plichtingen aangaande zijn buitenlandse klanten. Voor de kabeljauw is daardoor naar een noodoplossing gegrepen: import-Deense kabeljauw werd naar België verzonden, al wist men dat dit bepaalde moeilijkheden kon opleveren. Nu de Deense import stil gezet is, zijn er nieuwe moeilijkheden ge rezen, die in de eerste plaats weerspigeld werden in de abominabel hoge koersen voor de kabeljauw en de schelvis. Het is Spaans gegaan met die prijzen voor schelvis en kabeljauw. Woensdag en ook donderdag nog werd er grif een f 200 voor een regel gegeven en de kisten kwa men bij de f 260 terecht terwijl voor grote en grootmiddel schelvis dientengevolge eveneens bijzonder bizarre prijzen werden betaald. Er kwam van f 60 tot f 70 voor een kist en de piepers haalden zelfs f 40 tot f 50 kilo. De uiterst kleine aanvoeren waren hier debet aan. Maar die export naar België speelde eveneens mee, vooral toen het na maandag radicaal uit was met de transito van Deense vis en verscheidene handelaren zelfs hun zendingen uit de wa gen terug moesten halen. Dat de paar ka beljauwen, die daarop woensdag aan de markt verschenen, goud opbrachten, baar de niemand verwondering, al heeft men wel eens bedenkelijk staan kijken naar de topprijzen, die toen betaald moesten wor den. Vrijdag zakte de koers echter weer belangrijk en ook de schelvis, die zaterdag aangevoerd werd, kreeg een forse tik. Het bleef bij iets meer dan de helft van de koers van donderdag. Ook in de haring is het een ongeregelde zaak gebleven, Breskens laat uiteraard zijn invloed in deze wintertijd duidelijk gelden op de haringmarkt en daaruit was dan ook te verklaren, dat de zelfde haring, die woensdag een f 30 per kist gold, donderdag niet meer dan f 20 opbracht. En ter ver gelijking: in Breskens kwam woensdag f 0 36 per kilo en donderdag f 0.25. De garnalen zijn rond de feestdagen ook peperduur gebleven: alles zoute en dus voor export bestemd. Tot en met donder dag gaf de export van f 3 tot f 3.80 per kilo, maar vrijdag zakte de koers al weer weg tot een f 1.60 de kilo. AVoor de schol en de tong zijn eveneens prachtige prijzen gemaakt na maandag en tot en met donderdag, waarna de aanvoer weer wat los ging komen, werden er dan ook mooie prijzen gemaakt. Vrijdag kwa men er een paar kotters en zaterdag lag een hele vloot te lossen. Waaronder de lappen zich niettemin stevig hielden rond de f4. Engeland heeft niet erg in de schol gebeten en de grote schol was daardoor niet hoger geprijsd dan een goede f 30, maar grootmiddel tipte toch aan de f40 en de enen en zetschollen handhaafden zich op rond f45 terwijl de tweetjes voor het binnenland de hoge som van f45 be machtigden. Makreel was er ook al schaars en daardoor steeg de koers tot rond de f30, waarmee het hoogtepunt van dit sei zoen nog niet geëvenaard was, maar ér toch sprake kon zijn van een kostbaar makreeltje. Ondanks deze goede prijzen over de hele linie hebben de trawlers geen bijzondere reizen gemaakt als consequentie van de geringe aanvoeren door de stormen. De Vikingbank maakte voor 380 kisten ruim f 17.000 en de HD 87 haalde datzelfde be drag donderdag - beide als gevolg van de topprijzen en dus de „laatste trek in de markt". Inmiddels is Denemarken dus dicht en slechts Duitse filets en andere exportsoor ten komen er volop ter ondersteuning van onze eigen schaarste. Met het initiatief van de r.-k. sportver eniging „IEV" en de volle medewerking van het gemeentebestuur van Velsen zal het mogelijk zijn om woensdagmiddag, tweede kerstdag, om half drie op het sport park „Rooswijk" een voetbalwedstrijd te zien tussen twee elftallen, samengesteld uit Hongaarse vluchtelingen. Dank zij de hulp van één van de Hon gaarse gasten, die de Duitse taal behporlijk beheerst, is het mogelijk geworden om voor de jonge Hongaren de zo prettige vrije tijdsbesteding en ontspanning te organi seren. Alle spelers worden gerecruteerd uit de vluchtelingen die in Velsen-Noord en Be verwijk bij verschillende gezinnen zijn on dergebracht, eventueel aangevuld met en kele spelers van IEV. Prijzen van zaterdag. Heilbot 3,002,90; gr. tong 4,804,00; grm. tong 4,003,50; kim. tong 3,90—3,30; kl. tong 1 3,390—3,00; kl. tong II 2,902,20; tarbot I 3,702,70, per kg'. Tarbot II en III 140—116; tarbot IV 84—45; gr. schol 3631; grm. schol 4027; kim. schol 4941; kl. schol I 5141; kl. schol II 5527; schar 378; bot 3023; v. haring 2210; makreel 2726; gr. schelvis 4633; grm. schelvis 4227; kim. schelvis 4027; kl. schelvis 3726; kl. schelvis II 4025; wijting 3112; gr. gul 5655; midd. gul 41—39; kl. gul 26—24; kl. haai 27—25; kl. koclvis zw. 2822; kl. koolvis >vit 3726, per 50 kg.; Gr. kabeljauw 216110; gr. koolvis zw. 8884; gr. koolvis wit 9088, per 125 kg. Aanvoer van zaterdag. 420 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 455 kisten schol, 180 kisten sc'har, 20 kisten bot, 1875 kisten ha ring, 90 kisten makreel, 820 kisten schelvis, 460 kisten wijting, 90 kisten kabeljauw en gul, 11 kisten haai, 35 kisten koolvis, 123 kisten diversen. Totala 4580 kisten. Besommingen van zaterdag. 2 trawlers met f36.700; KW 99 f 13,280; KW 80 f 11.720; IJM 53 f3040; KW 15c f3520; KW 166 f2850; KW 24 f4510; KW 89 f4130; KW 107 f3260; KW 162 f4150; KW 64 f2570; WR 25 f4260; WR 88 f2470; KW 49 f4670; WR 51 f4050; WR 34 f3240; TX 14 f558; UK 3 f3718; WR 33 f774; WR 50 f365; IJM 4 f2930; IJM 22 f3680; IJM 3 f1120; IJM 11 f2280; IJM 31 f412; IJM 40 f 2490; KW 60 f1200; KW 58 f 3380; KW 56 f 1520; KW 53 f 1780; KW 27 3130; KW 31 f4040; KW 178 f3670; KW 88 f840; KW 68 f2390; KW 71 f175; KW 35 f170; KW 128 f205.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3