Er kwam een eind aan een der drukste seizoenen ter zee „De knecht van twee meesters" Agenda voor Velsen Havenbe richten Witte engel van de visgronden" nam 1016 patiënten in behandeling Virtuoze vertolking van titelrol door Wim van den Heuvel 9 DE HOOP VIERT OOK „BEHOUWE TEELT" Autorijschoolhouder bij botsing omgekomen Agenda voor Beverwijk T weehonderdste OLD CLOTHES NEW Bij buurtvereniging „Watervliet" bleef alles bij het oude Speeltuinkinderen genoten van filmprogramma Bakker zorgde voor bejaarden in „Noord" Rood en wit hebben ai Geel en rose in trek Reprise van de KRO-revue trok weinig belangstelling Hongaren voetbalden tegen IEV Kerststal in brand aan de Hoflanderweg „Explosief" kort geding voor Haagse rechtbank „Van jaar tot jaar, van boek tot boek" DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 Het seizoen voor de drijfnetvisserij is in de dagen voor kerstmis gesloten en de loggers, die sinds „Vlaggetjesdag" in mei bijna onafgebroken op haring heb ben gejaagd, koersten huiswaarts. Ook het hospitaalkerkschip „De Hoop" heeft de laatste reis van dit seizoen gemaakt: vrijdag liep het parelwitte vaartuig de Amsterdamse haven binnen en stapte de bemanning van boord om evenals het grootste deel van de Nederlandse vissers zoals dat heet: „behouwe teelt" te gaan vieren. Toen kapitein Willem Rog de balans van het afgelopen seizoen op maakte bleek, dat de medische dienst van „De Hoop" bijna een rekord-aantal patiënten hulp heeft geboden: 1016, waaronder rond 100 zieken van Duitse, Belgische, Franse en Poolse schepen. De 24-jarige autorijschoolhouder J. van der A. uit Nijkerk is maandagavond tussen Amersfoort en Hoevelaken met zijn auto tegen een boom gebotst. Omwonenden hoorden een harde slag en toen zij gingen kijken zagen- zij een auto, die om een boom gewrongen was. De heer Van der A. zat levenloos achter het stuur. Tel hierbij: de honderden bezoeken, die de predikanten van „De Hoop" op vissers schepen brachten, de kerkdiensten die zij leidden, de duizenden weerberichten, die het hospitaalkerkschip uitzond ten behoeve van visserij en scheepvaart op de Noordzee; de honderden radio-installaties en andere navigatiemiddelen, die de marconist van „De Hoop" in volle zee repareerde en tenslotte nog de talrijke kleine en ook zeer belang rijke diensten, die ,De Hoop" heeft verricht in het be lang van een on onderbroken vis serij en het varen- te vissersvolk in het algemeen en men heeft een - nog maar vaag - idee van het werk, dat door en op het mooie schip van de „Vereniging ten behoeve van Zeelieden van elke Nationali teit" dit jaar werd verricht. In 1953 meer zieken Alleen in 1953 heeft de medische dienst van „De Hoop" meer patiënten behandeld: 1056. Niemand zal ooit kunnen berekenen hoe groot het percentage van het totaal aantal geholpen zieke vissers is, dat zijn leven te danken heeft aan deze hulp. Maar het staat wel vast, dat van ruim duizend gewone of zieke (waaronder vele ernstige zieke) vissers er verscheidenen op het randje van de dood zijn geweest. En als toen „de witte engel van de vis gronden", het hospitaalkerkschip eens niet ijlings naar de patiënt was komen stomen? Men moet - zich op deze dingen bezinnend - denken aan de toestanden van ruim een halve eeuw geleden. Toen gingen óók dui zenden vissers het zeegat uit om de visserij te beoefenen. Ook toen werden er velen ziek en liepen anderen min of meer ernstige verwondingen op tijdens het zware en ris kante visserswerk op een onberekenbare, vaak ruwe Noordzee. Zij voeren op zeilschepen, die door hun afhankelijkheid van de wind niet snel naar een haven konden koersen. De schipper moest onder die barre omstandigheden hulpeloos toezien dat zijn „gast" de ziekte niet te boven kwam. En in het benauw de vooronder, in de kleine bedompte kooi, zonder medische hulp, lag daar die visser ernstig ziek. En hij wist, dat zijn schip de haven niet tijdig zou kunnen halen. Nu roepen de schippers „De Hoop" radio- telefonisch op en het schip komt snel, hoe zwaar de storm ook is, hoe hoog de zee ook loopt. Theo's laatste reis De november-december-reis van „De Hoop" was de laatste reis van marconist Theo van Mierlo in dienst van dit „eerste hulpwerk". Hij heeft in zeer belangrijke mate bijgedragen aan het vlot verloop van de „zeedienst" en in de jaren, waarin hij schakel was tussen de loggerschippers en de dokter van „De Hoop" zijn de vissers een groot vertrouwen in hem gaan stellen. Er is dan ook geen visser, die althans de stem van deze man achter de micro niet kent. Voor zijn vakmanschap heeft de man „aan de andere kant" van het vaak levens reddend eter-draadje dan ook grote waar dering gekregen, want Van Mierlo heeft ontelbare installaties gerepareerd en an dere instrumenten tot de orde geroepen. Hij deed het in volle zee en voorkwam daarmee, dat het schip naar huis moest om te repareren. De heer Van Mierlo heeft thans een andere functie gekregen. Vaste klant Tijdens de laatste weken van het afge lopen seizoen was „De Hoop" vaste klant in de Franse haringhaven Dieppe. Daar ligt elk jaar in de ruwe wintermaanden de Nederlandse haringvloot te schuilen voor slecht weer of om de weekeinden door te brengen. „De Hoop" heeft ook daar weer zijn taak als hospitaal-aan-de-wal vervuld DONDERDAG 27 DECEMBER Thalia, 20 uur, speciale voorstelling van „Het eiland der verleiding". Rex geen opgave ontvangen. VRIJDAG 28 DECEMBER Thalia, 20 uur: Moby Dick. Rex geen opgave ontvangen. DONDERDAG 27 DECEMBER Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Brigitta, het meisje van de Place Pigalle". R.K. leeszaal, geopend'van 1013 en 14 17 uur; Lees- en studiezaal, geopend van 10—13 en 14—17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur. VRIJDAG 28 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Jacht zonder genade". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Geen op gave ontvangen. W.B. Theater, niet opgegeven. Openbare leeszaal, geopend van 1517 en 19—20 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 18.3020 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 1921 uur; Lees- en stu diezaal geopend van 1013, 1518 en 1921 uur. Deken Waarestraat 50a, „Alcoholics Anony mous". XXDOOOOCXDOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOO Op de tweede december, nadat „De |j> Hoop" een week tussen de vissers in het Kanaal iverkte. meldde zich de 200e zieke voor de dokter. Nauwelijks was hij behandeld, of de arts moest zich naar de SCH 160 spoeden, u-aar een ernstig zieke aan boord was. Tussen de bedrijven door tuimelde nog een op- j varende van de SCH 97 in het water en ook hij moest worden geholpen, want hij had 20 minuten in het ijskoude zee- water gelegen. Zodat de spanning er tot I het laatst is ingebleven! OOCIOOOOOOOOOCXXXDOOCOOOOOOCXXOOOOOOOOOCIOOOOOOOOOOCOOOOOOC en dokter Ouderkerk heeft het samen met de tandarts, bijzonder druk gehad. Minister in Oostende Tijdens de thans beëindigde reis heeft het hospitaalschip ook nog een bezoek ge bracht aan Oostende, zulks op invitatie van de Belgische reders en de regering. De minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, dr. S. L. Mansholt, maakte de reis mee en zette luister bij aan de officiële ontvangsten aan boord van „De Hoop" en de toen gelegde contacten zijn van belang geweest voor de steeds verder uitdijende internationale functie van het Nederlandse hospitaalkerkschip. ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Het bestuur van dë buurtvereniging „Watervliet" vond in het sportpaviljoen „Watervliet" zaterdag een zeer groot aantal leden bijeen, die na ruim tien jaren nog dezelfde activiteit in hun buurtvereniging terugzagen. Het gezellige gedeelte,waarvan een kien- partij om fraaie prijzen de hoofdschotel vormde, werd voorafgegaan door de leden vergadering. De heer Joh. Klein, voorzitter, moest in zijn openingswoord wel even aan stippen, dat wegens het plotseling bedan ken van een van de contributielopers even een teruggang in het ledental was voor gekomen, maar dat er al weer een opleving te bespeuren viel. Jammer vond hij het, dat het zomerreisje van de kinderen we gens de kinderverlamming moest worden geannuleerd, maar hiervoor in de plaats zullen de kinderen binnenkort iets anders kunnen verwachten. Er is bij „Watervliet" voorts reden tot tevredenheid. De uitvoe ringen, zoals beschreven in het jaarverslag van de heer J. Helemich. secretaris, slaag den alle, ook die hoorden bij de tweede lustrumviering. De contributies werden ondanks alles niet verhoogd, maar de heer B. Keekfees kon toch nog een mooi batig saldo aantonen. De aftredende bestuurs leden, de heren Joh. Klein en A. v. Bavinck- hoven, zagen zich herkozen; mevrouw Rol voorzag in de vacature van de heer J. Antonijsen. Tijdens de kienwedstrijden werd nog eens extra de oude, gezellige en vaardige geest van de „Watervlief'-buurtbewoners gedemonstreerd. De periodieke filmmiddag voor de kin deren van de samenwerkende speeltuin verenigingen „Schulpen" en „de Meer- weiden", die zaterdag voor twee groepen is gehouden in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat was niet zo druk bezocht als gewoonlijk. Dit hield verband met het kinderfeest van de papierfabriek, terwijl bovendien vele kin deren met hup ouders op vakantie waren. Bij de aanvang van de tweede voorstel ling werd de oudere jongens met klem gewezen op de verregaande vernielingen van afrasteringen en speelwerktuigen en werd ze verteld welke grote moeiten en kosten gepaard gaan om het speeltuinwerk naar behoren te kunnen vervullen. Vooral de cijfers van de hoge sommen gelds, die besteed zijn, moesten indruk maken. Het filmprogramma, door „Anivo" uit Haarlem vertoond, was opnieuw de moeite waard, want behalve enige vrolijke teken films, die veel succes hadden, had de hoofd film „Het vliegend oog", een beeldenreeks vol avontuurlijke spanning, de intense be langstelling. Het was voor de bejaarden in „Noord" aangesloten bij de Algemene Bond van Ouden van Dagen een aardige gewaarwor ding, toen zij maandagmiddag tussen twee en vier uur werden uitgenodigd om bij een bekende bakkerij aan de Wijkerstraatweg een kerstpakket te komen halen. Uiteraard werd aan deze uitnodiging grif gevolg gegeven en kwamen ongeveer 225 bondsleden hun pakket in ontvangst ne men, dat een prachtige, grote kerststol ge vuld met amandelspijs bevatte. Deze kerstgave kon deels worden geho noreerd uit de gelden der donateurs van de afdeling Velgen-Noord, hoewel de betrok ken bakker ook het zijne er toe bijdroeg. „De witte engel der visgronden", zoals „De Hoop" met een verdiende erenaam is betiteld door de dankbare vissers van Noordzee en Kanaal. Op de bloemenveiling Erg ruim was de aanvoer niet op de Be- verwijkse kerstbloemenveiling, die in de vroege uren van de tweede kerstdag werd gehouden. Maar er was veel vraag naar langstelige tulpen, narcissen en blauwe druifjes. De tulpen brachten van 7.tot 1.70 per bos op, narcissen varieerden van 0.65 tot 0.95 per bos. De kleine blauwe druifjes gingen tot 0.29 per bosje. Het was rustig op de veiling, geen hoge tafels meer met kerstgroen, hulst met bes of rode tulpjes; dat alles had toen al weer afgedaan. Men vraagt nu weer kleuren, die wijzen op de komst van de lente het publiek wil weer geel of rose hebben. De kwekers houden terdege rekening met de verlangens der kopers en binnen enkele weken zullen deze kleuren dan ook volop te krijgen zijn. Een reprise van een met succes gebrach te revue boekt wel eens een nog groter succes dan dat van de première. De direc tie van het Kennemer Theater meende dan ook de tweede kerstdag de K.R.O.- revue weer op de planken te moeten bren gen. Helaas was de belangstelling ditkeer niet uitermate groot. Maar een half gevul de zaal heeft toch uitermate genoten van deze in hoog tempo gebrachte en met zang, muziek en dans gevulde revue. Dat tem po van deze revue is waarlijk verbluffend. De hoofdfiguren zijn natuurlijk Gerald Walden en Berry Kievits, maar naast hen moven het danspaar Francis Capi, als mede de tenor John van Heumer en de zangeres Mizzi Tieland met ere worden genoemd.«Cobi Beek en Betty Pel vorm den tezamen het „ballet" en de eerste be schikte bovendien over zeer goede vocale eigenschappen. Harry Woodson, de man met de lachende benen en Harry Boda, waren naast de hoofdfiguren de lieden, die de zaal deden schudden van het lachen. Vooral Harry Woodson in zijn creatie van opera-zanger was ongeëvenaard. De schets jes muntten niet altijd uit door originali teit maar waren toch ook net niet flauw. Het musicerende gedeelte van het gezel schap stond onder leiding van André van Wattinigen, Nick Goddard zat achter het elektronische orgel. Al met al een revue, die een warmere belangstelling verdiende, dan zij deze avond genoot. Op maandag kwamen in IJmuiden tin nen: Afina van Boston. Flevo van Barcelona. Brouwersgracht van Mantyluoto. Kameroun- kust van Antwerpen. Rijnborg van Ljusne. Hoogland van Port Talbot. Skargo van Swansea. Niobe van Caen. Rien Teekman van Karlstadt. Stientje Mensinga van Bou logne. Sancta Margaritha van Fowey. Bloem fontein van Antwerpen. Isola van Huil. Bu- caramanga van Antwerpen. Shi Mara van Hampton Roads. Boreas van Kopen dagen. Dido van Oporto. Job van Morbilanga. Bur- gundia van Gothenburg. Mariann van Ven- spel. Forel van Swansea. Myra van Swansea. Marie Luise van Londen. Aletta van Duclair. Arundel Hill van Antwerpen. Noordzee van Rotterdam. Tyro van Dublin. Op dinsdag kwamen binnen. Theresias van Birkenhead. Arinoldus G van Gothenburg. Wuppertal van Antwerpen. Arendskerk van Antweipen. Drie Gebroeders van Ala. Mer- westad van Aarhus. Batang van Hamburg. Bittern van Liverpool. Texelstroom van Liverpool Zuiderzee van Nantes. Menje van Podt Talbot. Horst van Londen. Schie van Wismar. Wiros van Stockholm. Marian van Dieppe. Op woensdag kwamen binnen: Brem van Port Talbot. Favo van Stuka. Niobe van Kotka, Erina van Le Havre. Frieda van Skutskar. Fardall van Moermansk. Rous- silon van Rotterdam. Bloemgracht van Man tyluoto. Santorini van Kaapstad. Dieter Wal- traud van Hamburg. Anke Henriki van Raumö. Altho van Fowey. Op maandag zijn vertrokken: Archangelos naar Hampton Roads. Mc Jenny Maersk n. Curasao. Nordfonn naar Perzische Golf. Blue Star naar Hampton Roads. George S naar Hampton Roads. Wulp n. Manchester Boston Dyke naar Hull. Najada naar Bre men. Breezand naar Rotterdam. Zaanstroom naar Leith. Hoctor naar Antwerpen. Fogdö naar Kristiansund. Op dinsdag vertrokken: Kalix naar Oxelo- sund. Rijnstroom naar Londen. Lingestroom naar Huil. Westerdok naar Rotterdam, IJssel naar Antwerpen. Op woensdag vertrokken: Hoogland naar Port Talbot. Philetas naar Hamburg. Het aanvankelijke voornemen om woens dagmiddag op „Rooswijk" uit de in Velsen- Noord en Beverwijk bij particulieren on dergebrachte Hongaarse vluchtelingen twee elftallen samen te stellen, kon op het laat ste moment niet doorgaan. Nu stonden in de scherpe koude elf in voetbaltenue gesto ken Hongaren en een combinatie van de r.k. sportvereniging „IEV" tegenover elkaar uit welke laatste club het initiatief was voortgekomen. Al ras bleken de Hongaarse gasten te beschikken over enige zeer goede, goede en minder goede voetballers. Het binnentrio zou hebben behoord tot de prof voetballers van „Budapest". Dit was overi gens ook duidelijk merkbaar, want de 1EV- ers, die in de aanval over enige eerste elf talspelers beschikten en met reservedoel man Visk uitkwamen, kregen al direct na het begin bij alle koude nog een frisse douche. Frapperend was het korte tik-tak- spel van de Hongaarse voorhoede met afge meten passes langs de grond, die IEV voor een moeilijke verdedigingstaak stelden. En aangemoedigd door een groep „Wester- duin"-bewoners konden de gasten in de eerste speelhelft vier doelpunten maken, waarna vlak voor de rust IEV pas kon te- genscoren (één-vier). Na de hervatting, toen het voor de toe schouwers nog wat kouder werd er velen maar een warmere plek gingen opzoeken, kon IEV na een omzetting een beter slui tend geheel vormen. De Hongaren, echt niet meer gewend aan de bij voetbal ge bruikelijke vermoeienissen, deden het kal mer aan, werden wat moe en verloren tem po. Dit was voor IEV het sein wat beter aan te pakken en de achterstand terug te brengen tot vier-vijf. De zeer prettige en sportieve ontmoeting werd goed geleid door de Belgische scheidsrechter C. J. Dobbe- laer. Woensdagmiddag om 5 uur rukte de Be- verwijkse brandweer met groot materiaal uit naar het perceel Hoflanderweg 20. Gemeld was een binnenbrand als ge volg van het in brand raken van een kerst stalletje. De bewoners waren afwezig en hadden de verlichting aangelaten. Voorbijgangers zagen in de kamer de vlammen onheilspel- iend om zich heen grijpen en waarschuw den de buren. Een raam werd ingeslagen en met een tuinslang begon men met blussen. Toen de brandweer arriveerde was het ergste leed geleden. De kamer had meer water- dan brandschade. XXXXXDOOOOOCOCOOCOCCOOOCXXX WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE coooooooooooooooooooooooooooasaxxxxxDoooooooooooooooocxx Wim van den Heuvel, Karin Haage en Leen Jongewaard in de door Egbert van Paridon geregisseerde voorstelling van „De knecht van twee meesters" van Carlo Goldoni. De toneelgroep „Puck" heeft zaterdag in de goedbezette Haarlemse schouwburg de Nederlandse première van „De knecht van twee meesters" van Carlo Goldoni in de bewerking en onder regie van Egbert van Paridon gegeven, welke voorstelling zondag herhaald werd. De na een betrekkelijk langdurige dienst als adviseur op het ge bied van de beoefening der dramatische kunst in Suriname en de Antillen terug gekeerde acteur Paul Storm verleende hier aan als gast, in de rol van de mekkerende oude koopman Pantalone, zijn zeer te waar deren medewerking. Arme Goldoni, zou men na afloop van deze kleurige en onderhoudende vertoning kunnen uitroepen. Want eigenlijk heeft „Puck" - welk gezelschap al eerder een zwak voor de traditie van de commedia dell'arte aan de dag legde - evenals het Rotterdams Toneel onlangs met „De ware vriend" een loopje genomen met de onge twijfeld oprechte bedoelingen van de Vene- tiaanse veelschrijver uit de achttiende eeuw, die naar zijn uitdrukkelijke verzeke ring „de komische geest aan nobele doel einden" dienstbaar wilde maken. Zijn ge hele leven droomde hij (voor zover een harde werker als hij nog tijd had om te dromen) van een waarachtige volkskunst met een geestverheffende moraal. Men kan echt niet zeggen, dat hij alleen maar de commedia dell'arte wilde veredelen door de acteurs volledige, litterair verantwoorde teksten te verschaffen en daarmee een einde te maken aan de vulgaire improvisa ties en de grove ontaardingsverschijnselen van dit unieke kermistoneel, dat wij thans - hoe graag wij dat ook zouden wensen - met de beste wil van de wereld niet meer kunnen reconstrueren. Wat hem voor ogen stond was een zedenkomedie a la Molière met een voorbeeldige strekking a la Richardson en andere strevers naar ver betering van maatschappij en levensvor men, de menselijke gebreken bestrijdend door deze belachelijk te maken. Het is zelfs nu nog opvallend duidelijk, hoezeer hij dit ideaal ook met „De knecht van twee mees ters" wilde verwezenlijken, ofschoon in dit heerlijke blijspel een oud gegeven van de commedia dell'arte met alle daarbij be horende standaardfiguren werd omgewerkt. Hij was namelijk onmiskenbaar een realist, behorend tot de burgerlijke klasse in een standenmaatschappij, schrijvend - en scherp manifesteert zich daarbij de geest van de komende tijd - aan de vooravond van de geboorte der democratie. Gelukkig publiek echter, moet de criticus op de voorgaande verzuchting laten volgen, dat zich van cultuurhistorische argumenten niets behoeft aan te trekken en er alleen op uit is zich te laten amuseren. En trou wens: tot op zekere hoogte kan ook de criticus er genoegen mee nemen, dat „Puck" alle grenzen der genres van het verleden heeft uitgewist en aansluiting zocht bij wat uit de oude commedia dell' arte nog voor verwezenlijking vatbaar is. Per slot van rekening was Goldoni zeker geen genie, zelfs geen groot kunstenaar, wiens wil voor het nageslacht wet is. Hij was vindingrijk en handig, zonder over de diepe mensenkennis van zijn leermeester te beschikken en met een slechts opper vlakkig waarnemingsvermogen. Maar hij had in ieder geval'één geweldige kwali teit: zijn schrijftrant was zo levendig, dat zijn blijspelen, de beste daarvan, zijn blij ven leven, door alle tijden heen en boven alle historische indelingen uit. Er is on danks de artificiële opzet zo'n stralende natuurlijkheid, zoveel gloed in zijn kome dies, dat men er een hartverwarmend ple zier bij ondervindt, als ze maar zwierig en in hoog tempo over het voetlicht komen. Aan die eis heeft „Puck" stellig voldaan. Van Paridon heeft zijn regie geheel ge baseerd op de dwaze spelsituaties, geholpen door een bij open doek te changeren decor van Herman van Elteren, dat ondanks het gebruik van enkele kleuren uit een Itali aanse ijssalon van veel doelmatige fantasie getuigde. Er waren kleine binnentonelen in oude trant, er was een niet door over bodige doeken afgesloten proscenium als straat Goldoni nam de „klassieke" een heden in zoverre in acht, dat hij zijn stuk ken binnen één etmaal in één stad liet plaatshebben en men aanschouwde zelfs ter verhoging van de lokale kleur enkele heuse gondelvaarten. Om dit alles in een term samen te vatten: er was ruimte om naar hartelust komedie te spelen. En van die gelegenheid is dankbaar profijt getrok ken. Men kreeg als het ware de hele ge schiedenis van de commedia dell'arte van de late middeleeuwen tot nu in drie uur te zien: de oorspronkelijke kluchtfiguren, de vaudeville en het circus, de pantomime, de operette (met ad-libitums en politieke toe spelingen) en de stomme film, het smijten met roomtaarten incluis. Het was vooral Wim van den Heuvel in de titelrol, die de mogelijkheid tot het uit vieren van komische specialiteiten uitbuit te. Hij leverde kostelijke prestaties. Bij zijn vermakelijke teleurstelling over de telkens opnieuw onbevredigde eetlust kon men even aan Chaplin denken, bij zijn acroba tische vlucht in het kanaal zich zelfs in de dagen van de geveltoerist Harold Lloyd terugwanen. Marcel Marceau heeft het voorbeeld gegeven voor zulke verrukke lijke intermezzi van kleinkunst als het van een van een vis met een zakdoek of de jacht op een bromvlieg. Aan de dansparodie was het tafelschikken ontleend met de snip pers van een brief en de romantische in spiratie van een beeldende kunstenaar. Men begrijpe mij goed: dit is geen be schuldiging van plagiaat, verre vandien. Ik wil slechts aantonen dat hier (zoals ook met het duelleren of het schermen met woorden) de ontwikkeling van het genre der waarlijk populaire en van alle markten thuis zijnde artiesten, die zo veelzijdig wa ren als het leven zelf, op veroverende, al thans innemende wijze werd gedemon streerd als een verrijking van het toneel. Hiervoor kan men „Puck" dankbaar zijn. De enkele flauwe aardigheden vergeeft men daarbij gaarne, omdat ook die gelan ceerd werden zonder de het verleden mis prijzende superioriteit, die Rodenko's be werking van „De dwaze dochter" van Lope de Vega ontsierde. De anderen sloten zich blijmoedig al naar de aard en de mate van hun talent bij de virtuose hoofdrolvertol ker aan. Paul Storm noemde ik reeds. Ka rin Haage gaf een kordate en toch char mante travestie ten beste, Tine de Vries toonde zich wederom een voortvarende soubrette, Greet Feldmann was de omstre den bruid met een ontluikende eigen per soonlijkheid, Piet Römer en Eric van der Donk waren aanvaardbare minnaars en Van Paridon een geleerde snoever, een prima pleitbezorger tevens voor zijn opvat ting als regisseur. Jan Grefe en Leen Jon gewaard completeerden de aan het slot van de avond hartelijk toegejuichte bezetting. De grootste kwaliteit van deze opvoering was het lichte en snelle spel. Toch mag niet verzwegen worden, dat men bij dit soms briljante exploiteren van theatercon- venties één wezenlijk aspect miste. Goldoni was een vooruitstrevende geest. Dat be wijzen bij voorbeeld zijn vrouwenfiguren, die protest aantekenden tegen de tirannie der echtgenoten en haar recht verdedigen naar eigen keuze te trouwen. De mannen hebben minder karakteristieke eigenschap pen, al is de hekeling van de „overbodige" aristocratie onmiskenbaar. Maar toch kan men zo'n knecht als deze Truffaldino wel degelijk met de Figaro van Beaumarchais, die volgens Napoleon „het marsbevel tot de revolutie" gaf, vergelijken. Zo heeft Jan Retèl hem destijds gespeeld, ondernemend met boerenslimheid, scherp en met ontwa kend zelfbewustzijn. Wim van den Heuvel maakte er een au fond goedhartige kwa jongen van. Hij bleef een knecht en werd geen meester van de situatie. Goldoni moest zich noodgedwongen van de middelen van de commedia dell'arte bedienen, want dat was nu eenmaal de heersende speelstijl. Maar hij voorvoelde de maatschappelijke verandering, die ook de kunst zou hervor men. Bij alle blijheid ontbrak dit funda mentele optimisme in een overigens bij zondere prettige voorstelling. David Koning In een kort geding, dat de president van de rechtbank te 's-Gravenhage zaterdag heeft behandeld, vroeg de eisende partij, de heer H. O. E. Gasda uit Oostenrijk, dat de gedaagden, de directeuren van de tech nische n.v. Henri van den Bergh de be noeming van hun vertegenwoordiger in Griekenland zullen herroepen. Maar de voorgeschiedenis is nogal gecompliceerd. Het begon in een Weense fabriek van explosieven, de n.v. Dynamit Nobel. Deze fabriek had een scheikundig ingenieur in dienst, de heer Rudolf Brunner, die een nieuw vloeibaar explosief had uitgevon den. Maar enkele jaren geleden, bij proef nemingen met deze springstof, dat de naam Boloran had gekregen, deed zich een ontploffing voor waarbij twaalf mensen om het leven kwamen. Daarop verbood de Oostenrijkse regering verdere experi menten. De n.v. Dynamit Nobel droeg hierna het patent en de verkooprechten op het expdo- sief over aan de in Liechtenstein gevestig de Elektricitat und Gaz-wirtschaftstrust, welke onderneming werd geleid door de heer Gasda, de eiser in dit geding. Onder auspiciën van deze trust werd in Neder land, in Rucphen, opgericht de n.v. Tech- nochemie. Aandeelhouders werden Neder landse industriëlen, directeur werd de heer Gasda. De nieuwe n.v. kreeg onder meer orders uit Griekenland voor drie miljoen dollar en uit Canada voor honderdduizend dollar. De fabriek ging failliet. Volgens de plei ter van de eisende partij door toedoen van de n.v. Dynamit Nobel, welke nu het verbeterde explosief zelf weer wilde gaan vervaardigen. De n.v. Dynamit Nobel meent dat de Liechtensteinse onderneming geen rechten heeft op het patent op het ex plosief, dat naar haar mening een geheel nieuw soort is. Na het faillissement van de onderneming te Rucphen ging de Weense n.v. in zee met de twee grootste aandeelhouders van de failliette firma. Deze richtten daarop de firma n.v. Henri van den Bergh op, die nu een vertegenwoordiger in Griekenland heeft. De beide directeuren een van hen was aanwezig en pleitte zelf voor zijn zaak verklaren dat de heer Gasda vele landen van Europa afreist met een waar deloos papier het oorspronkelijke con tract en dan tonnen geld bijeen haalt. Ze menen dat de naam van Nederland door de heer Gasda, een Oostenrijker, schade wordt aangedaan. De president van de rechtbank zal op 29 december a.s. vonnis wijzen. De ambassadeur van België, F. X. J. M. G. baron van der Straten Waillet, heeft onlangs in Arnhem de tentoonstelling „Van jaar tot jaar, van boek tot boek", geopend, die tot en met 17 februari in het Arnhems Gemeentemuseum gehouden wordt. Een inleiding tot de tentoonstelling, die hoogte punten te zien geeft uit vijftig jaren Ne derlandse letterkunde - van 1905 tot 1955 - hielden Anton van Duinkerken en Simon Carmiggelt. Het tienjarige bestaan van het Cultureel Akkoord Nederland-België was aanleiding tot de expositie, die na Den Haag thans in Arnhem voor het oosten van het land gehouden wordt, dank zij de samenwer king van de initiatiefnemers en de directie van het Arnhems Gemeentemuseum. Een zeventigtal Vlaamse en Nederlandse let terkundigen is met manuscript, boek en foto samengebracht.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11