Brandstoffenhandel K. Visser Zn Een wandeling in de omgeving van Flims i doelwéép met 1 Costuums Stretch Nylon Ankiets Zuiver wollen Vesten Kerko Cable-shirts Sportpantalons Jassen Crown-shirts Beteren gcedke/ierf 6 Wij delen u mede, dat wij op maandag 31 december a.s. géén brandstoffen zullen afleveren. Kerstspel door Hervormde toneelgroep in Velsen „Eiland der verleiding" hedenavond in Thalia Giro's 777 en 999 Jubilarissen bij het P.E.N. Ook na dit winterseizoen hebben wij onze voorraad opnieuw aangevuld met kleding in de nieuwste stoffen en modellen, vakkundig gekozen uit de allerbeste collecties. Gaarne nodigen wij U uit tot een vrijblijvend bezoek aan onze zaak teneinde Uw keuze te bepalen en te profiteren van de zeer speciale prijzen. HAARLEM Grote Houtstraat 38 Onze gespecialiseerde dames afdeling biedt U een uitge breide sortering in de nieuwste regenmantels en sportkleding, waarmee U echt naar de tijd gekleed bent en toch tegen prijzen, die het kopen in deze dagen een bijzondere attrac tie geven. Ons devies: „Beter efi... goedkoper" wordt opnieuw bewezen door: Talrijke bijzondere aanbie dingen in jongenskleding, extra samengesteld voor de Kerst- vacantie, maken het kopen in onze bekende jongensaf deling voor moeder en zoon zeer aantrekkelijk. De goed geklede man heeft waardering voor de finishing touch van zijn kleding. Onze rijk gesorteerde herenmode afdeling stelt hem juist nu in staat zijn voordeel te doen: VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 Peek8 Cloppenburg KON. WILHELMINAKADE 34 IJMUIDEN Het lijkt een onoplosbare puzzel. Be kijkt u die afschuwelijke piek maar eens: alles zit op een hoopje bij eengedrongen. Een miljoenenhoopje dan altijd! Driekwart van het totaal, geconcentreerd in minder dan een derde van de beschikbare tijd. Is het niet alsof de boel opzettelijk in de war gestuurd wordt? En dan te bedenken, dat het vroeg of laat nog dubbel zo erg kan worden. De man, die deze ernstige woorden spreekt, is een jeugdige veertiger. Is hij bezig met een analyse van de verkeers drukte in het spitsuur? Niets daarvan. Het is de heer T. Tjebbes, directeur van de stichting De Vrije Wereld, een van de instellingen, die zich in dit kleine landje bezighouden met het ontwarren van een veel moeilijker knoop: die van de vakan- tiedrukte. Vóór ons ligt een grafiek, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Onderwerp: „Spreiding van het to taal aantal weken vakantie, buiten de eigen woonplaats in Nederland doorge bracht over de periode mei tot en met september". Huiselijker gezegd: wat zich hier weerspiegelt is de mate waarin onze veelbesproken vakantiespreiding mislukt is. Immers zestien van de twee en twintig weken, die voor vakantie in aanmerking komen, wijzen een gemiddelde aan van twee, drie percent. In de tweede helft van juli stijgt het percentage tot vijftien, in de eerste week van augustus zelfs tot bijna twintig. Dat betekent, wat deze laatste korte periode aangaat, dat er van elke vijf Nederlanders één in eigen land met vakan tie is. We kennen allen de gevolgen. Overvolle treinen, dichtbevolkte stranden en bossen en niet zelden, in plaats van de zo brood nodige ontspanning, voor honderdduizen den mensen inspanning, zorg en teleurstel ling. Om nu nog maar te zwijgen van de onmogelijke opgaven waarvoor hoteliers en pensionhouders, spoorweg- en busem- ployé's en tientallen andere categorieën van werkers in het hoogseizoen komen te staan. En inderdaad, vroeg of laat kan het nog dubbel zo erg worden. Want nog altijd blijft de helft der Nederlandse bevolking met vakantie thuis. Wat is er aan te doen? Ziehier de vraag, die wij de heer Tjebbes voorlegden. Waarom juist hem? Omdat hij aan het hoofd staat van een instelling, die zich niet slechts in theoretische zin, maar ook en dit zonder streven naar geldelijk gewin praktisch met het probleem bezighoudt. Reeds jaren achtereen organi seert namelijk De Vrije Wereld voor jong en oud reizen in binnen- en buitenland. Het feit, dat onder meer bepaalde sectoren van de vakbeweging in deze stichting zijn vertegenwoordigd, is op dit punt een ga rantie voor een zo breed mogelijke opzet, met andere woorden, voor de organisatie van reizen, die ook voor de gewone man te betalen zijn. Hoe kunnen we, al is er dan van de va kantiespreiding weinig of niets terechtge komen, tenminste de ergste narigheid in het hoogseizoen vermijden? Wel, luidt het antwoord van deze des kundige, er zal nog heel wat moeten ge beuren voor en aleer we van bevredigende toestanden kunnen spreken. Er zijn talloze remmende factoren in het spel, dat heeft de ervaring nu wel geleerd. Maar één ding staat voor mij vast. We zullen de mensen meer en meer vertrouwd moeten maken met het begrip „buitenlandse vakantie". Er is in West-Europa meer ruimte dan Hoewel het uiteraard ondoenlijk zou zijn geweest melding te maken van alle bijeen komsten, waarmee het Kerstfeest ook in de IJmond weer is ingeleid, mogen deze van de Hervormde Jeugdraad in Velsen toch niet van een korte nabeschouwing ver stoken blijven. Want men had zich hier verzekerd van de medewerking van de Hervormde Toneelgroep, die onder regie van de heer C. de Jong een viertal opvoe ringen heeft gegeven van „Celestinus en het wonder" een kerstspel van dr. P. H. Schroder. Eén daarvan geschiedde tijdens een kerstmiddag voor bejaarden van de hervormde gemeente in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. De overige opvoeringen gaf het ensemble voor deze gelegenheid versterkt met enige leden van de C.J.M.V. in de her vormde kerk in het Hervormd Jeugdhuis in Velsen. Voor dit kerstspel heeft de schrijver het oude bijbelverhaal weer als uitgangspunt genomen, waarop hij echter een handeling wist te baseren, die niet anders dan origi neel kan worden genoemd. In het eerste tafereel is het publiek namelijk getuige van de manier, waarop de wrede koning Hero des zijn berucht geworden kindermoord beraamd, met welke lugubere opdracht Celestinus een Romeins officier wordt belast. Maar op zijn reis naar Bethlehem ontmoet hij onderweg bij een kampvuur de herders uit het lied en later de drie wijzen uit het oosten. De grote ommekeer in hem geschiedt in de stal bij Bethlehem, waar Celestinus zodanig onder de indruk komt van de devotie en de ontroerende verschij ning van Maria, dat hij het bevel van zijn koning negeert om met de anderen in aan bidding voor de pas geboren Christus neer te knielen. De opvoeringen werden telkens met grote aandacht bijgewoond. Rest ons dan nog te vermelden, dat de bijeenkomsten werden geopend door ds. S. de Roest, waarna aan het einde daarvan ds. J. W. H. Diekhout het slotwoord sprak. we de eerstkomende vijfentwintig jaar no dig zullen hebben. Waarom zouden we die dan niet beter gebruiken? Stuit dit niet op te grote bezwaren, bijvoorbeeld wat de talenkennis betreft? Allerminst. Er gaan op onze reizen jaar in, jaar uit, duizenden mensen mee die geen enkele vreemde taal spreken. Naar Frankrijk, naar Oostenrijk, naar Italië en noemt u verder maar op. Klachten bereiken ons vrijwel nooit. Het is louter een kwestie van organisatie. Waarom neemt het aantal buitenlandse vakantiegangers dan niet nog sneller toe dan nu al het geval is? Men moet in brede kringen nog wen nen aan het idee. Men neemt dikwijls niet de moeite, zich behoorlijk te laten voor lichten. Men meent ten onrechte dat de kosten veel en veel hoger zouden liggen dan die van een vergelijkbare vakantie in het binnenland. Ook ondervindt men nogal eens tegenslagen, overigens grotendeels door eigen schuld, door zijn belangen toe te vertrouwen aan een niet erkend reis bureau. En dan komt er nog bij, dat nog veel te veel de vakantie tot een sluitpost op de begroting wordt gemaakt. Voor de aankoop van een nieuwe fiets of stofzuiger worden maanden tevoren plannen beraamd. Menigeen echter begint pas over zijn vakan tie te denken wanneer de goedkoopste rei zen al lang zijn volgeboekt. Weet u dat dit laatste soms in maart reeds het geval is? Wat zoudt u de aspirant-vakantie gangers dus in het algemeen willen advi seren? In de eerste plaats: bezwaren tegen het buitenland te herzien. Een tiendaagse reis naar Tirol bijvoorbeeld, onder goede leiding in groepsverband gemaakt, brengt voor de deelnemers minder beslommerin gen mee, maar is honderdmaal mooier en afwisselender dan een verblijf in onze tot berstens toe gevulde recreatiecentra en naar verhouding niet duurder. Laat men verder vooral tijdig zijn licht opsteken over wat er volgende zomer te koop zal zijn op toeristisch gebied. Laat men reisgidsen aanvragen en die goed lezen. Maar hoe dan ook: laat men de grens over trekken i zeker wanneer men gebonden is aan een vakantie in het hoogseizoen. Dat de heer Tjebbes niet de enige is die er zo over denkt, wijzen de cijfers uit: het aantal Nederlanders, dat zijn vakantie in het buitenland doorbracht, was volgens de jongste gegevens dit jaar dertig percent hoger dan vorig jaar. Die afschuwelijke piek in juli en augus tus is er niet merkbaar minder scherp door geworden. Het leek ons dienstig, dit nog eens onder de aandacht van onze lezers te brengen. Opdat zij zich tijdig realiseren, dat het anders kan. „Het eiland der verleiding" (hedenavond om 8 uur in het Thalia-theater te IJmui- den) is de juiste, maar minder treffende ti tel, waaronder het veelbesproken boek van Ugo Betti „L'ile des chèvres" (Geiten eiland) onder regie van Charles Brabant is verfilmd. Op een eiland, voor het grootste deel bevolkt door geiten, leeft de jonge, trotse weduwe (Madeleine Robinson) van een Franse leraar met haar veertienjarige dochter en een aantrekkelijk twintigjarig nichtje in volstrekte eenzaamheid. Totdat zich een vriend (Raf Vallone) van de over leden leraar aandient en bij hen in komt wonen in het vervallen huis op het Geiten eiland. De jaloezie en de moeilijkheden, die deze man in het emotionele leven van deze drie vrouwen teweegbrengt, vormen de grond slag voor boek en film. De romanschrijver heeft hier meer mo gelijkheden tot zijn beschikking dan de filmmaker. Deze laatste moet het eerder hebben van een juiste sfeertekening (die Brabant zeker wist te scheppen), dan van een duidelijke karakteranalyse, waardoor de film vaak „gedachtensprongen" maakt, die de reacties van de hoofdfiguren niet altijd begrijpelijker doet worden. Overi gens is het verhaal van de drie hunkeren de vrouwen goed uit de doeken gekomen, waarbij het spel van Madeleine Robinson zeker apart genoemd mag worden. Op girorekening 777 ten name van het Nederlandse Rode Kruis is tot nu toe bij eengebracht een bedrag groot f 4.169.630,88. De stand van girorekening 999 ten name van het nationaal comité Hulpverlening Hongaarse Volk is thans f3.805.881.13. Op vrijdag 28 december hoopt de heer G. L. Geerdink, wonende te Velsen-Noord, hoofdopzichter bij het P.E.N. te Bloemen- daal de dag te herdenken waarop hij vijf entwintig jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. Zaterdag 29 december zal de heer M. J. K. Mons, wonende Wouwermanstraat 79 te Haarlem, hoofdambtenaar-A bij het P.E.N., de dag herdenken waarop hij gedurende veertig jaar de elektriciteitsvoorziening van Noordholland zal hebben gediend. Op donderdag 3 januari 1957 is de heer H. J. Erkamp, wonende in Laren (N.H.) hoofdopzichter bij het P.E.N. te Bloemen- daal veertig jaar werkzaam bij de electri- citeitsvoorziening van Noordholland. kaas' Vraag het kaasreeeptenboekje Uw winkelier heelt het voor UI U kunt ook schrijven (extra 10 ets postzegel insluiten) aan het Neder lands Zuivelbureau, Groot Hertogin- nelaan 26 Den Haag zuiver wollen kamgaren nieuw ste Italiaanse dessins, vlotte modellen, vanaf ïjSSO 11 ff! T'-'V ijzersterk - gemakkelijk wasbaar, t passend voor elke voet met lange mouwen, prima pasvorm speciale aanbieding vanaf prachtige kwaliteiten velours en cheviot in moderne topcoat, raglan en autocoat modellen zuiver wollen kamgaren band met verstelbaar elastiek, vanaf met vaste boord - dubbele man chetten - gevoerde borst, prima krimpvrije poplin fi98 In onze aparte Junior afdeling vinden de spor tieve jongelui hun eigen kleding tegen speciale Junior-prijzen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 4