ïven bijkomen van anoxie door sur-oxygenatie Over voeding en vermagering VIS Unieke Aanbiedingen HERENZAAK ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Bloeiende bloembollen ook bij feesten! Q75 NIEUWE UITGAVEN KLINIEK DER RUST VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 Het voorlichtingsbureau voor de voe ding meldt: Wanneer u gasten te eten krijgt, denkt u dan eens aan vis. Met vis zijn talrijke üijne gerechten te maken. Kent u de smaak van uw gasten niet goed, dan kunt u de vis geven als voorgerecht of tus- senschoteltje. Zijn uw gasten ware vis- liefhebbers, dan zullen zij een hoofdscho tel van gebakken of gestoofde vis zeker niet versmaden. Als voorgerecht komen in aanmerking vis uit blik, zoals sardines, zalm, haring naturel of in tomatensaus en gestoomde of gerookte vis (bokking, paling of ma kreel). Deze kunnen worden gegeven met toastjes en boter, maar u kunt ook open sandwiches klaarmaken van dunne snee tjes brood met sla, vis en desgewenst als garnering gekookt ei of tomaat. Een voorgerechtje van koude gekookte schelvis, schol of tong met mayonaise op sla of op toast kan er ook zeer verzorgd en smakelijk uitzien. Iets meer bewerke lijk zijn een vis- of haringslaatje en een visgeleitje. Voor een vissla kunnen be halve de vis aardappelen en appel worden genomen, terwijl in de slasaus desgewenst wat mosterd of tomatenketchup verwerkt kan worden. Warme vishapjes zijn er legio. Denkt u alleen maar eens aan vis- en garnalen- croquetten, pasteitjes of kleine deegbak jes met visragoüt en aan geroosterd brood met visragoüt. Voor de visragoüt kan het kooknat van de vis gebruikt worden en wil men de ragout mooi blank hebben een scheutje melk. Kappertjes, citroen of zeer fijn gesneden peterselie kunnen de smaak zeer verhogen, terwijl degenen die over een oven beschikken beslist eens een proef moeten nemen met visragoüt au gratin (ragoüt bestrooid met geraspte kaas en in de oven van een bruin korstje voorzien). Zeer smakelijk is de combinatie gekook te vis met droge rijst en aardappelpuree. U kunt de gekookte vis ook met een rand van rijst of puree omgeven. Wie zich bekwaam acht met de spuitzak en „vuur vaste" handen heeft kan de puree zelfs om de vis spuiten met een grove spuit. De warme visgerechten worden gegeven na de soep en voor de hoofdschotel. Niet alleen bij een warme maaltijd, ook als hapje bij de koffietafel kunnen deze kou de en warme gerechten heel goed dienst doen. RECEPT VOOR 4 PERSONEN 2 a 3 schollen of tongen, 30 g. (2 eet lepels) boter of margarine, 30 g. (3 eetlepels) bloem, zout, ui, azijn, ci troen of kappertjes, Va kg aardappe len, melk, boter of margarine, zout peper. De vissen van de graat (laten) nemen. De graten opzetten met zoveel water dat ze onderstaan, zout en een stukje ui. Het ge heel aan de kook brengen en 15 a 20 mi nuten zachtjes laten trekken De aardap pelen op de gewone wijze gaar koken in weinig water met zout. De aardappelen (afgieten) stampen en met gekookte melk tot een niet te stijve puree verwerken. De puree op smaak afmaken met boter of margarine en desgewenst peper. De visfilets oprollen met de gladde kant naar binnen. Het visnat zeven, aan de sook brengen en de visfilets in ongeveer 5 minuten zachtjes gaarkoken. De vis uit het nat nemen en warm houden. De boter of margarine smelten, de bloem er door roeren en onder steeds roeren 3 dl (2 kop jes) visnat toevoegen, zo nodig aangevuld met water. De saus aan de kook brengen. Azijn, citroensap of kappertjes naar smaak toevoegen en de saus enkele mi nuten laten doorkoken. De visrolletjes op een (liefst voorverwarmde) schaal of op kleine bordjes overdoen en bedekken met de saus. De aardappelpuree erom heen schikken. Zowel het koele voorjaar als de late herfst zal men met een hierbij afge beeld ensemble behagelijk kunnen door komen. De overgooier met rok bestaat uit stevige wol in een streepdessin, het truitje is machinaal gebreid uit lichtgele wol. ven voor definitieve conclusies getrok ken kunnen worden of worden zij in de algemene (leken) pers gepubliceerd voordat zij gestaafd zijn door latere be vestigingen. Het ideale, feilloze vermageringsdieet is echter nog niet uitgevonden en zal vermoedelijk nooit uitgevonden worden. Een dieet, waarop de ene patiënt afvalt, kan bij een ander geen succes opleveren. Soms zal men verschillende diëten moe ten proberen alvorens men dat gevon den heeft, waarbij werkelijk goede re sultaten worden geboekt. Het is zeker in dergelijke gevallen noodzakelijk, de patiënt moed in te spreken en te steunen in zijn pogingen. Hij of zij moet ervan overtuigd worden, dat een goed dieet niet verslapt, maar alleen overtollig weefsel beoogt weg te nemen. In vele gevallen zal tevens voor de patiënt een mogelijkheid gezocht moeten worden om de bevrediging, die hij door het dieethouden moet missen, op andere, verantwoorde wijze te vin den, bij voorbeeld door het ontwikkelen van liefhebberijen. Ten overvloede zij opgemerkt, dat medewerking van en zo nodig voorlich ting aan de „omgeving" van de vetzuch- tige van grote invloed kan zijn op het verloop van het vermageringsproces. ADVERTENTIE in onze Kantelmanchet overhemd van prima Sanfor popeline, gevoerde borst, borstzak, in wit, grijs en beige, met reserve aannaaiboord Pyjama's in uni keperflanel of gestreepte flanel Kamerjas in zuiver wollen velours, normale prijs 49.75, thans '2,^7S Tweed- en Mohairjassen (zuiver wol o.a. Falcon en andere be kende merken, normaal 89.50 en hoger, thèns 4.^7S „Dc twaalf maanden van het jaar" Pas als de lezer doorheeft, dat de zeer fraaie en gedegen verzorging door uitgever Strengholt van deze bundel van Jeanne Bieruma Oosting in geen enkele verhouding staat tot het karakter van de argeloze zon dagspoëzie van de zevenenvijftigjarige schilderes, kan hij de versjes in hun eigen waarde genieten. Bij elk der twaalf maan den schreef de schilderes in pittige jam bische en soms pittig struikelende versregels natuurimpressies op, die men vervalt terstond in de lieve woordjes kinderlijk en guitig, simpel en argeloos, oprecht en naïef op rijm zijn gezet. De natuur wordt een openlucht-huiskamer, knus en met veel meer details dan een dichter-van-de-werk- dagen kan zien. Het is voor de schilderes als ze tenminste met vulpen en opschrijf boekje op stap is alle maanden zondag. Haar poëzie lijkt met even weinig bedenk tijd gemaakt als van de lezer gevergd wordt en dat is in dit geval weldadig en boven dien haar bedoeling. Bij elk der twaalf maanden maakte Jeanne Bieruma vignet ten en houtsneden, sterk van sfeer en net zo litterair als de versjes schilderkunstig zijn. Zo gaan in dit onevenredig pretentieus uitgegeven boek prent en vers speels hand in hand. „Pia" (een uitgave van Elsevier) is de rulle speelse jonge hond die, in het gezin van Piet Bakker thuisgekomen, de zeer persoonlijke en wijze kater Schnorrer van de troon lijkt te gaan stoten. Piet Bakker heeft dit leven van kater en hond zorg vuldig bekeken en het menselijke erin ge zien zonder het dierlijke daaraan al te on dergeschikt te maken. Schnorrer is aan het woord in het boek en hij vertelt van zijn lief en leed in het gezin. Piet Bakker praat door zijn kater en dat taaltje heeft de feite lijke gegevens van het katerbestaan en de inzichten van de schrijver. Het resultaat is een onderhoudend verhaal, met veel die renliefde gemaakt, dat rijke humor bevat en plotselinge menselijke dieptepeilingen. Af en toe blijkt de schrijver te gecharmeerd van zijn eigen katertaai en van wat hij er mee kan doen, soms ook heeft men het ge voel dat hij zich over de lezer heen tot zijn eigen gezin richt met familiale binnen pretjes maar de passages, waarin hij het onderwerp bespeelt, zijn te verwaarlozen voor die, waarin het onderwerp hem te pakken heeft en meeslepend doet schrij ven. Doeve maakte bij het boek zeer vele snelle, rake tekeningen. „Opvoeding en africhting van de hond" door J. R. Toman, uitgegeven bij de n.v. Uitgeversmaatschappij „Kosmos" te Am sterdam. Een expert in „hondse" aange legenheden bij uitstek als de heer Toman, directeur van de Eerste Nederlandse Hon denschool, licht in dit vierentachtig foto's en twaalf tekeningen verlevendigde boek werk zijn lezers tot in details in over de omgang met honden. Hij beperkt zich daar bij niet tot de voorlichting van diegenen, die zich actief met hondendressuur bezig houden, maar geeft ook tal van nuttige wenken voor de talrijke mensen die zó maar een hond houden, omdat zij behoefte hebben aan gezelschap. En natuurlijk is het zijn bedoeling om de omgang tussen hon den en mensen tot een zaak van groter plezier en meer betekenis te maken, dan een beetje aanhaligheid over en weer. „Waar smart tot vreugde wordt". Hans Schürmann, wiens eerste doktersroman „Zo zag ik de chirurgie" een jaar geleden in brede kringen met geestdrift ontvangen is, heeft nu een tweede serie lekenindrukken over het leven in de ziekenhuizen geschre ven, getiteld „Waar smart tot vreugde wordt". Ook dit boek, dat handelt over het doen en laten van de artsen en de zusters en de belevenissen der patiënten in een grote vrouwenkliniek, zal stellig een grote schare lezers en vooral lezeressen trekken. En niet ten onrechte, want wat de schrijver vertelt over het wonder der mens wording, de praktijk van de verloskunde, de gynaecologische operaties, het probleem van de ongehuwde moeder, de gevaren van de abortus en wat dies meer zij, dat is niet alleen met een scherp waarnemingsver mogen en met grote kennis van zaken ge schreven, het ademt ook een sfeer van liefde en begrip voor velen, die wellicht alleen de nuchtere buitenkant van het zie kenhuisleven kennen, een openbaring zal zijn. De voorbeeldige Nederlandse vertaling van dit ontroerende, diep menselijke boek verscheen bij de Amsterdamse uitgeverij J. F. Duwaer en Zonen. „Ziekenverzorging in beeld" is een han dig boekje in stripverhaalformaat, dat in duidelijke tekeningen en een minimum aan tekst een inleiding geeft in de technische en psychologische knepen van de elemen taire ziekenverpleging thuis. Veel nadruk wordt gelegd op het geduld, het mede leven en de zindelijkheid die de ziekenver- zorgster moet betrachten; aan verlichting, verwarming en ventilatie van de ziekenka mer, aan de techniek van de wasbeurten, de voeding der patiënten en de zorg voor hun ontspanning. Een apart hoofdstukje behandelt de gevaren van de besmettelijke ziekten, hun verspreiding en de voorzor gen die men daartegen kan nemen. Het boekje wordt besloten met een duidelijke cursus in de techniek van het verbinden der voornaamste verwondingen. Het is be werkt naar het bekende „Junior nursing manual" van het Britse Rode Kruis" en wordt uitgegeven door P. F. Duwaer en Zonen te Amsterdam. „Mr. Maury, rechter" door de Belgische hoogleraar in de psychologie en criminolo gie dr. Etienne de Greeff, wiens oeuvre, be halve talrijke psychologische werken, ook enige romans omvat, waarvan „Mr. Maury, rechter" de laatste is. De Greeff, die on langs zijn zilveren jubileum als hoogleraar in Leuven mocht vieren, verstaat het in dit boek op indringende wijze de figuur van de rechter te schetsen, die na een veel belovende carrière in Brussel „weggepro moveerd" wordt naar de magistratuur in Varanges. een klein plaatsje in de provin cie. Mr. Maury zelf verlangt in zijn hart niet anders dan te mogen werken als rech ter en beschouwt zijn verblijf in Varanges als een bekroning op zijn ambtelijke loop baan. Zijn vrouw Geneviève echter onder vindt de overplaatsing als een verbanning en heeft uit verveling en naar zij zelf gelooft uit liefde, een betrekking aan geknoopt met een gedegenereerde aristo craat, die onder een aangenomen naam van deviezensmokkel leeft. In een week tijds dreigt het rustige leven van de rechter ge heel ontwricht te worden door een reeks tragische gebeurtenissen. De figuur van mr. Maury komt hieruit te voorschijn als de moderne intellectueel, de onkreukbare rechter, die zich langzamerhand bewust wordt van de toenemende ontrouw van zijn vrouw en het tezelfdertijd niet kan en wil geloven. Beurtelings richt de schrijver zijn schijnwerper op het innerlijk leven van de rechter en van zijn vrouw en alle keren geschiedt dit hoe kan het ook anders) op een psychologisch verantwoorde wijze, die ons beide eenzame figuren tot in finesses doet leren kennen. Het zich toespitsende drama, culminerend in een poging tot ver giftiging van de rechter, wordt getekend met een feilloze sfeertekening als achter grond. De geheimzinnige figuur van de dienstbode Louise met haar duistere Gods- gevoelens, het vleesgeworden geweten van de rechter, dokter Van Helmond, en dat van zijn vrouw, zuster Coleta, treden op als onmisbare bijfiguren, die ook niet aan een grondige analyse van de auteur ontkomen. Door al deze psychologische ontledingen heen loopt als een duidelijke draad door de roman de trefzekere ontwikkeling van het verhaal zelf: geconstrueerd als een goede politieroman. Het boek is verschenen in een enigszins stroeve, maar nauwkeurige vertaling van mr. M. A. M. van Lunen en uitgegeven door n.v. Pax te Den Haag). „Uw lijfarts, Sire" door prof. dr. Wilhelm Treue is een nieuwe verschijning onder de „doktersboeken", die een aanwinst mag heten in dit populaire (dikwijls al te popu laire) genre. Hier nu eens geen romantische verheerlijikng van de „mannen in het wit" en het „reddende mes", waarop de leden van de medische professie trouwens over het algemeen geenszins gebrand zijn, maar een eerlijk en boeiend stuk cultuurgeschie denis over een ongemeen belangwekkend onderwerp: de invloed van de lijfartsen en hofmedici op de vorsten en tyrannen die hun patiënten waren. De auteur, die cul tuurhistorie doceert aan de universiteiten van Hannover en Göttingen, heeft een zeer omvangrijke studie gemaakt van de relatie dokter-staatshoofd, zoals die zich door de eeuwen heen ontwikkel heeft. Het resul taat is een vlot, met kennis van zaken en een levendig gevoel voor humor geschreven boek, dat om zijn pikante onthullingen èn om zijn historische gedegenheid zowel in vakkringen als bij het lekenpubliek een warm onthaal zal vinden - en het tenvolle waard is. D. B Centens Uitgeversmaat schappij n.v. te Amsterdam verzorgde de goede, fraai-uitgevoerde Nederlandse ver taling. ..Mijn jonge jaren" van Winston S. Chur chill is voor de tweede keer verschenen in de „Prisma"-reeks (Het Snectrum, Utrecht). Het is vertaald door G. C Bender. die het niet heeft kunnen laten bij een verzuchting van de schrijver, dat er bij gebrek aan blanke tegenstanders om zich mee te meten ..gelukkig nog altijd wilde stammen en barbaren waren" tussen haakjes uit te roe pen' Thans ook nog! Churchill was al zes envijftig toen hij uit de volheid van zijn romantisch gemoed zijn jeugdherinnerin gen tot zijn zesentwintigste levensjaar te boek stelde als een voorbeeld ter navolging voor ondernemende jongelieden van gegoe den huize. Zijn verhaal is een aanmoedi ging om het zonder de ballast van schoolse wijsheid in het leven te wagen, overigens mèt de bedriegelijke veronderstelling dat elke soldaat de maarschalkstaf in zijn ran sel draagt. Churchill begon wel op de on derste sport, maar in ieder geval toch nog als officier en met de erfenis van een hoog geplaatste kring invloedrijke beschermers, die zijn vader hem had nagelaten en die zijn Amerikaanse moeder zorgvuldig culti veerde. Hij gebruikte die relaties handig om zijn plannen te verwezenlijken. Op zijn zesentwintigste jaar was hij boven ver wachting geslaagd. Churchill vertelt leven dig, soms guitig en vaak zo arrogant als alleen een genie het zich kan veroorloven. iJoor de^Ürouw Van onze correspondente in Parijs) Ik weet niet zeker of u van science fiction houdt hoe zou ik dat ook kunnen weten die boeken waarin, op meer of minder wetenschappelijke manier, een beeld van de toekomst wordt ontworpen. Maar al of niet door een romancier als Jules Verne of Wells of een profeet als Bellamy geleid, vraagt iedereen zich toch wel eens af hoe de wereld en onze samenleving er over een paar generaties uit zullen zien. Ik kan u er hier mijn persoonlijke visie niet op geven. Maar ik kan u wël een stukje Parijse werkelijkheid beschrijven waar mee we dat jaar 2000 al wéér een stapje dichter benaderd hebben. Ik wilde u dit keer dan iets vertellen over een kliniek die kortgeleden in Pa rijs, dicht bij de Opéra, geopend is en waar men zich van de anoxie kan laten genezen door middel van een sur-oxy- genatie-kuur. Wat is anoxie en wat be tekent nu weer sur-oxygenatie. Een ogenblik geduld, goede lezeres, en alles zal u duidelijk worden. Het gemak dient de mens en de grote steden bieden altijd nog wel wat meer comfort dan de dorpen en het platte land. Vandaar dan ook de trek naar de grote steden. Maar de stedelingen voe len zich daarom ook nog niet altijd ten volle happy en monter, zodat er een soort periodieke tegenwerking ontstaat: de vakantietochten uit de steden weer naar buiten. Alleen: hoe dichter de ste den bevolkt raken, hoe ongezonder er het leven wordt en hoe dringender de noodzaak er meer en langer op uit te trekken. U voelt ook wel dat het met die ontwikkeling op de duur spaak moet lopen. De zaak zit eigenlijk al vast. Want er moet nu al zijn geconstateerd, dat tachtig percent van de Parijzenaars duidelijke symptomen vertonen van een langzame vergiftiging tengevolge van de lucht die verpest is door benzinedampen. Wat daar tegen te doen is? Rust, buiten lucht en ontspanning. Meer zuurstof happen. Maar zij die daaraan het sterkst behoefte hebben, komen er het minst aan toe. En om nu eerst even die twee rare woorden te verklaren: anoxie is de officiële naam van dat stedelijke verstik kingsproces waarvan de patiënten en dat zijn we dus allemaal weer kunngn worden genezen door hen een extra do sis zuurstof toe te dienen. Een toediening die dan weer sur-oxygenatie is geheten. Nu kunnen we vrijelijk verder praten. Hoe die kuur in haar werk gaat? U voelt u dus niet helemaal prettig, ietwat nerveus en mogelijk heeft u last van duizelingen gehad. Spoedt u naar die kliniek (waarvan ik u het juiste adres hier overigens niet mag. geven). Onmid dellijk in de wachtkamer voelt ge al niet zo maar bij een buurtarts te zijn beland. Geen overjarige en beduimelde tijdschriften op een tafeltje dat niet gans en al stijlzuiver past in de rest van het meubilarium. Hier: overgeriefelijke fau teuils in een geheel dat een gesoigneerde luxe ademt. Zonder dat u het bemerkt, ondergaat ge nu reeds de eerste fase van uw kuur. En weer wat tot inwendige rust gekomen, verzoekt u een allervrien delijkste dame die haar verpleegsters uniform heeft afgelegd maar dat zal pas iets later blijken haar te willen volgen naar een andere plaats. Met een enkele blik heeft ze de ernst van uw toestand al bepaald. Zijt ge werkelijk overspannen, zo wordt u naar een oranjekleurige kamer gedirigeerd. Een eerste graad zenuwlijder komt in een groen vertrek terecht. En is uw geeste- Hoe staat het eigenlijk met de bloem bollen, die u in de afgelopen herfst in potten en in schalen hebt gepoot? Weet u wel, dat de meeste bloembollen mis lukken omdat men ze te laat oppot en de verloren tijd tracht in te halen door ze te vroeg in een normaal verwarmde ka mer in het volle licht te zetten? Glas- hyacinthen waaryan de jonge neuzen nu een lengte van ogeveer zeven centi meter bereikt hebben, kunnen nu wel in een normaal verwarmde kamer gezet worden, maar dat geldt alleen voor de vroegste soorten en dan meestal nog voor ballen die een speciale schuurbe- handeling hebben ondergaan, die hen gemaakt heeft voor vroege Het is goed als u een paar dagen de bleke neuzen een papieren Tot de voedingsproblemen, die in ons land voorkomen, behoort zeker dat van de overvoeding. Onder overvoeding zou den wij hier willen verstaan een calori sche overvoeding, een toestand of pro ces dus waarbij de calorie-opname het verbruik overtreft en die resulteert in een stijging van het lichaamsgewicht als uiterlijk symptoom. Er zijn tijden ge weest waarin een hoog lichaamsgewicht als teken van gezondheid, van welge steldheid. gulheid en schoonheid werd gecultiveerd. Deze opvattingen werken ook nu nog door met het gevolg, dat velen van hen, die te zwaar zijn, niet of slechts node van hun teveel aan lichaamsgewicht afstand willen doen. Toch is het noodzakelijk de zwaar lijvige van zijn „ziekte" te overtuigen: niet alleen stijgen de sterftekansen bij te zware personen, zij lopen ook groter kans op het krijgen van ziekten, zoals bepaalde gewrichtsaandoeningen, nier afwijkingen, hernia's, galblaasklachten en in betreffende gevallen zwan gerschapsvergiftiging. Spoedige ver moeidheid en kortademigheid zijn symptomen, die de vetzucht gewoonlijk vergezellen, en met het verdwijnen er van vaak niet meer voorkomen. Hoe ontstaat vetzucht? Het ontstaan van vetzucht is in verre weg het grootste aantal gevallen te wij ten aan te veel eten. Hormoonstoornis sen zijn slechts in enkele gevallen ver antwoordelijk, evenals andere familiaire of aangeboren aanleg. Aangenomen wordt, dat p-ychische en vooral emotio- Bloembollen binnenshuis. (Foto Turkenburg) hoesje zet. De bollen die de vereiste neuslengte nog niet hebben kan men beter enkele weken in de koele en don kere kast laten staan. De paperwhite's kunnen nu al in volle bloei staan, maar die hoeven ook niet eerst die donkere kastbehandeling te ondergaan; zij wor den direct in het volle licht en in een matig verwarmde kamer gezet. De kleine rode tulpjes kunnen nu zo ver zijn, dat u ze binnen mag zetten. Vergeet niet, dat ook zij een neuslengte van ongeveer zeven centimeter moeten hebben. G. Kromdijk nele factoren een grote rol spelen bij het ontstaan van de behoefte om (te) veel te eten. Omtrent het mechanisme, dat de behoefte aan eten regelt, bestaan diver se meningen. Een eetlustcentrum zetelt naar men aanneemt in de hypotalamus bij proefdieren kan men vraatzucht opwekken door laesie van bepaalde plaatsen in dit orgaan. Het hongergevoel treedt volgens sommigen op bij een laag bloedsuikergehalte. Mayer e.a. menen, dat het verschil in bloedsuikergehalte van arterieel en veneus bloed (dus o.a. het gebruik van glucose door het lichaam) van groter invloed is,- dan het- absolute glucosegehalte van het bloed. Een hongergevoel treedt volgens Mayer pas op, wanneer het verschil in bloed suikergehalte minder dan 10 mg per 100 ml bedraagt. Alvorens iets te zeggen over de bestrij ding van vetzucht willen wij memore ren, dat in alle lagen van de Nederland se bevolking overvoeding voorkomt. Neemt men aan, dat van overvoeding gesproken kan worden, wanneer de ca lorie-opname 15°/o of meer ligt boven de door de Commissie Voedings- en Landbouwpolitiek aangegeven normen, dan wordt in ons land door 13.5'/o van de gezinnen teveel gegeten. Het teveel- eten komt dan vooral voor bij bejaar den, in kleine (2- en 3-persoons-)gezin nen en onder de beoefenaars van vrije beroepen. De bestrijding Voor de behandeling van vetzucht zal zeker wel eens de hulp van lerares of diëtiste worden gevraagd. Veelal zal die hulp zich uiteraard bepalen tot het voor schrijven en/of berekenen van een dieet; indien mogelijk is het echter gewenst om door te dringen tot de ware diepere oorzaak van de vetzucht. In het alge meen is het af te raden een aanzienlijke gewichtsvermindering te bereiken zon der controle en/of goedvinden van een arts (niet iedereen zal in conditie zijn om te vermageren) en zonder aanwijzin gen van iemand, die op de hoogte is van voedingsleer. Ook tegen het op eigen gelegenheid gebruiken van vermage ringspreparaten dient gewaarschuwd te worden. Vele van deze preparaten zijn laxeermiddelen, die een snel vochtver lies bewerken. Het bezwaar van eerst genoemde is dat de resorptie van alle voedingsstoffen ook de noodzakelijke onvoldoende kan zijn, aan het twee de soort preparaten kleeft het bezwaar, dat het oorspronkelijke gewicht als regel spoedig weer bereikt wordt. Dieet blijft het belangrijkste middel ter vermagering. Een vereiste van het dieet is, dat het laag-calorisch is, vol doende eiwitten, mineralen en vitami nes bevat en een groot volume heeft. Hoeveel calorieën het dieet moet of mag bevatten is niet in het algemeen op te geven. Bij het bepalen van een hoeveel heid calorieën dient men niet alleen uit te gaan van de calorieënnorm, passend voor de persoon in kwestie, maar eerder van de werkelijke calorie-opname, die misschien wel beneden die norm ligt. Of men een drastisch of langzaam ver magerend dieet geeft, zal o.a. afhangen van de instelling van de patiënt. Als ei witgehalte kan aangenomen worden een hoeveelheid van 1 gram per kg normaal lichaamsgewicht. Over de beste verhou ding van eiwitten, vetten en koolhydra ten in het dieet is men het lang niet eens. Het kleiner of groter gevoel van verzadiging speelt o.a. een rol hierbij. Sommigen menen dat voor degenen, die moeten vermageren een (betrekkelijk) hoog eiwitdieet om zijn verzaddgings- waarde het beste vol te houden is, en dat het vetgehalte van het dieet niet al te laag gesteld dient te worden. Het aantal experimenten, dat met vermage- ringsdiëten van verschillende samen stelling wordt genomen, zo o.a. een laag eiwitdieet en een dieet met veel vlees en vet, is legio. Jammer genoeg worden gegevens omtrent deze onderzoekingen wel eens aan de openbaarheid prijsgege- lijke evenwicht slechts lichtelijk ge stoord, dan zult ge u even later in een fris-groen gekleurde kleine ruimte be vinden. Maar in al die verschillende ka mertjes zijn vensters aangebracht die uitzicht bieden op een gefotografeerd panorama van bergen, bossen of lan derijen het hangt van uw preferentie af waarnaar die dame tevoren ook al heeft geïnformeerd ofwel op een zee gezicht. Dit tweede bedrijf van de kuur heeft tot doel u moreel te „decontrac- teren". Huiselijker gezegd uw geest te suggereren, dat u de stad heel ver ach ter u heeft gelaten. U gaat liggen op een strandstoel of u vlijt u neder op een imitatie-hooibergje, terwijl die dame van zojuist aanvangt uw vermoeide spieren te masseren. Na die massage zijt ge rijp voor de voornaamste etappe van de kuur: de sur-oxygenatie. In een derde ruimte die gehuld is in een zacht-diffuus licht, mag u zich thans uitstrekken in een donzen bed dat u de illusie geeft op een schapenwolkje te drijven. Ge hebt uw stadse plunje afgelegd en door een verrukkelijk nachtkleed vervangen. Uw blik verwijlt genietend in een ander landschap dat weer verradelijk natuur getrouw op de muur vóór u wordt ge projecteerd. In die staat van welhaast hemelse gelukzaligheid heeft u niet be merkt dat de dame ergens in een hoek van het vertrek een kraan opengedraaid heeft waardoor de zuurstof vrijelijk de kamer in kan stromen. Ge ademt nu een melange in dat drie a vier maal méér zuurstof bevat dan onze bedorven stads lucht. En ge sluimert in, terwijl de schoonste visioenen uw vermoeide en uitgeputte geest verheugen. Na twintig minuten, wordt u weer discreteliik ge wekt. Ge voelt u nu zo fris als een hoentje, gereed en bereid om u met Een praktische cape-mantel van tweed, met wijde overmouwen en hoogopstaande kraag. lichte (vogel)tred weer naar uw huis of arbeid te begeven. U geeft het leven weer zijn ja-woord. Misschien nog wat aarzelend eerst, maar na zes seances met steeds vaster overtuiging. En de hele kuur heeft hetzelfde effect zo ver zekert de directie als een vakantie verblijf van drie weken in de hoge Al pen. En wanneer u het bijgeval niet helemaal gelooft dan moet u de proef zelf maar eens komen nemen. Over een jaar of wat zal het de gewoonste vraag zijn van de wereld. Vermoeid? Mi graine? Duizelingen? Maar heb je je deze maand dan soms nog niet ge-sur- oxygeneerd?

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11