10% KORTING G. van Telgen Haarlemse ontkwam aan overval op zendingspost in Obano Kerk en school verbrandvliegtuig met stenen bijlen kapotgehakt Ambonezen veroordeeld Amsterdammers gedupeerd door „voortreffelijk oplichter" Het Nederlands elftal in wereldkampioenschap Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs va« ?A tot en met 28 december „Tinda" zonk na botsing in de Oostzee Moskou zou vierde centrum voor industrie opbouwen Beperkte N.Z.H.-dienst op oudejaarsavond Vanmorgen in de vishal en op zee Dameskapsalon Luidsprekers 7 Rust bij Wisselmeren weergekeerd Schorsing van 3 maanden gevorderd tegen kapitein Voorraadvorming voor de ontwikkeling in Siberië Agenda voor Beverwijk NIEUWE UITGAVEN CASTRICUM Eremetaal voor 25 jaar trouwe „huisdienst" VELSEN Burgerlijke Stand Velsen Oostduitse koopvaardij vloot breidt zich uit Scheepvaart Met ingang van 2 januari ZATERDAG 29 DECEMBER 1956 Enkele weken geleden zijn twee berichten uit Australische bron gepubliceerd, die beide betrekking hadden op een overval van wilde stammen op een zendingspost aan de Wisselmeren in Nieuw Guinea. Volgens beide berichten zouden daarbij twaalf personen zijn ge dood: het eerste gewaagde van twaalf Lutherse zendingsonder wijzers, die hierbij zouden zijn omgekomen, en het tweede van twee Amerikaanse zendelingen en voorts een aantal bewoners van de zendingsnederzetting. Om de ware toedracht van deze gebeur tenis te vernemen, hebben wij ons gewend tot ds. W. Könemann, die in Nederland cn Belgic de Chris tian and Missionary Alliance" ver tegenwoordigt. een internationale zendingsvereniging, welke de ne derzetting had gesticht, die aan de genoemde overval ten prooi is ge vallen. Deze deelde ons mede, dat er vijf personen door de wilde stam zijn gedood, namelijk een „guru indjil" (een inheems zen dingsarbeider), Lesnussa geheten, en zijn echtgenote, twee kinderen van een andere guru indjil en een politieman. Zuster E. Stringer uit Haarlem, die als onderwijzeres op deze post werkte bleef gespaard, doordat zij op de dag van de over val, 4 november, toevallig afwezig was. Zij was in 1953 naar Nieuw Guinea uitgezon den. De zendingspost was gevestigd in Obano aan een van de drie Wisselmeren, het Pa- niaimeer. De Christian and Missionary Al liance legt zich vooral toe op de pioniers arbeid in de zending in onherbergzame streken. In 1938 toen de expeditie-Colijn in Centraal Nieuw Guinea mensen gesigna leerd had, begon deze vereniging haar ar beid aan de Wisselmeren. Na een onderbre king van enige jaren tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het werk voortgezet aan twee zijden van het Paniaimeer, in de nederzettingen Enarotali en Obano, waar in kerken en scholen werden gebouwd. Het enige contact met de buitenwereld wordt onderhouden met eigen vliegtuigen, die ook in beide plaatsen landingsvelden hebben. Een ervan was onlangs verloren gegaan en in de plaats daarvan was een nieuw aangekocht, dat op drie november in Obano was ingewijd. Daarbij waren verscheidene zendelingen aanwezig geweest (de vereni ging heeft ook nog een andere post in Cen traal Nieuw Guinea, in de Baliem-vallei). Deze zijn daarna overgestoken naar Enaro tali aan de andere zijde van het meer en de Haarlemse onderwijzeres begeleidde het gezelschap. De volgende middag zagen zij over het meer de gebouwen (waaronder een pas gebouwde school) in Obano in lichter laaie staan. De politie werd gewaar schuwd en enige zendelingen staken het meer over naar Obano om poolshoogte te gaan nemen. Zij werden echter tegemoet gevaren door een aantal inheemse bewo ners, die hen vertelden, wat er gebeurd was. Een groot aantal Kapauku's had de gebouwen overvallen en in brand gestoken en onder meer de guru indjil en diens vrouw met pijlen gedood. Zij hadden het nieuwe vliegtuig met hun stenen bijlen volkomen kapotgehakt. Zij dreigden boven dien een aanval te doen op Enarotali, maar De kantonrechter te Middelburg mr. J. Moolenburgh heeft elf in het woonoord te Westkapelle geconsigneerde Ambonezen veroordeeld tot 4 dagen onvoorwaai'delijke hechtenis, omdat zij een kennisgeving van het ministerie van Justitie, die aan elk hunner persoonlijk was gericht en die zij steeds bij zich dienen te dragen, door mid den hadden gescheurd en bepalingen met inktstrepen onleesbaar hadden gemaakt. Zij hadden de helften toegezonden aan de burgemeester van Westkapelle (de helft die in het Maleis was gesteld en het mi nisterie van Justitie (het gedeelte in het Nederlands). De Ambonezen, allen leden van de PNMS, werden bij verstek veroordeeld. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie mr. W. J. E. Crommelin noemde de hele kwestie rond de PNMS-Ambonezen een nare geschiedenis. Hij releveerde hun be zwaren en grieven en gaf als zijn oordeel dat Nederland voor de Ambonezen heeft gedaan wat zijn plicht was. In vele opzich ten is men hen tegemoet gekomen en de Ambonezen genieten zelfs faciliteiten, die aan de Nederlanders niet worden verstrekt. Hij vroeg een gevangenisstraf van veer tien dagen. De kantonrechter verklaarde, dat de vorige overtreders maar vier dagen hebben gekregen en dat niet vaststaat, dat dit elftal met de overtreding der vorige groep op de hoogte was. Hij veroordeelde hen tot vier dagen hechtenis. Zuster E. Springer met twee van haar pupillen. door tussenkomst van de gouvernements- politie, die spoedig hierop een actie inzette, is daar niets gebeurd. Zuster Stringer schreef een uitvoerig verslag over de gebeurtenissen in „De Pio nier", het blad van deze zendingsvereniging en ook in eerdere artikelen had zij reeds uiteengezet, dat de overgang naar het Christendom voor vele Kapauku's (het volk waaronder men hier werkt) nu en dan ernstige moeilijkheden gaf met hun stam genoten, omdat het een breuk betekende met allerlei vaak huiveringwekkende le vensgewoonten van de Kapauku's, die nog in het Stenen Tijdperk leven. De uitbars ting wordt dan ook door de zendelingen zelf gezien als een reactie op de breuk met de oude stamgewoonten van honderden Kapauku's. Volgens de jongste telegra fische berichten is inmiddels de rust weer gekeerd en wordt er al hard gewerkt om de kerk en de school in Obano te herbou wen. De schade bedraagt meer dan 75.000 gulden. Eis: drieënhalf jaar gevangenis De president van de Amsterdamse recht bank sprak van een „voortreffelijk oplich ter" in de strafzaak tegen de 42-jarige J. J. V. uit Amsterdam, die dit jaar vele zijner stadgenoten geld uit de zak had geklopt door het doen van valse beloften en het vertellen van leugenachtige verhalen. Hem waren slechts drie gevallen ten laste ge legd, zo deelde de officier van Justitie mede. Hij eiste tegen de reedis tweemaal wegens oplichting veroordeelde verdachte drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de twee maanden preven tieve hechtenis. De verdachte gaf alles toe, omdat hij schoon schip wilde maken, naar hij zei. In vier over hem uitgebrachte rapporten staat V. als „ongunstig" vermeld, benevens als „licht verminderd toerekenbaar". Nog in 1954 was hij veroordeeld tot twee jaar en zes maanden wegens oplichting. De raadsman vroeg vermindering van straf op grond van persoonlijke omstandig heden en van het feit, dat requisitoir en stukken nagenoeg uitsluitend gebaseerd zijn op de verklaringen van de verdachte zelf. De rechtbank zal op 11 januari vonnis wijzen. De data voor de wedstrijden van het Ne derlandse voetbalelftal voor de voorronden van het wereldkampioenschap, waarvan de eindronden in 1958 in Zweden zullen worden gespeeld zijn thans definitief vastgesteld. Deze data zijn: woensdag 20 maart 1957 te Rotterdam: Nederland-Luxemburg; zondag 26 mei 1957 in Wenen: Oostenrijk-Nederland; woensdag 25 september 1957 in Amsterdam of in Rotterdam: Nederland-Oostenrijk; zon dag 13 oktober 1957 in Luxemburg: Luxem burg-Nederland. Laagste Hoogste koers koers Alg Kunstzijde Unie 214 2I6V2 Van Berkels Patent 18272 184/i Van Gelder Zonen 205 j-07 ,2 Kon. Ned. Hoogovens 293 1.J8 Ned. Kabelfabriek 291 ^94 Philips 238 24o Unilever"::!:341V. 346V, Wilton-Fijenoord 215/4 "lrT<(2 Kon. Petroleum 160.20 io, Holland-Amerika Lijn 189 191 Kon Ned Stoomboot Mij169/, Nederl Scheepvaart Unie1691/, 171 h Van Ommeren 281'/» -86 \msterdam Rubber 81'/, 86 H V A98V, 02 Ver Deli Maatschappijen 104 cc./ 3-3%% Nederland 1947 85V, 86»/» 3% Invest, cert. Ned 90'/s 91 It 3% Nederland 1962—64 89'/» 90V» Omzetten (nominaal): Vorige week (def.):Aandelen 7.339.676,— Deze week (voorl.):Aandelen 4.724.755,— Vrijdag 28 december 1956 Laatste knprs"°rs'-hil tijdvak t.o.v. 21 dec. 215V. 184'/, 207 296 291 239V. 342V» 215 V. 160.55 189 171 171'/, 281'/. 83'/. 985/s 107'/, 8523/s, 91'/,, 892Vs, V» 3'/, 2 0 1 V, - 3.70 IV» 2'/, 2'/» 2 IV» 3 '1st V» Obligaties 12.118.528,- Obligaties 7.528.299,- Op 27 oktober van dit jaar kwam het 281 brt. metende Nederlandse motorschip „Tin- da" op de Oostzee in aanvaring met het ruim 3000 brt. metende Deense stoomschip „Birte". De „Tinda" werd even voor de mast geramd en zonk enige minuten later. De kapitein, zijn echtgenote en vier leden van de bemanning slaagden er in op de „Birte" over te stappen. De kok verloor bij deze scheepsramp het leven. De kapitein was pas overgestapt nadat hem door zijn eigen bemanningsleden van de „Birte" af werd toegeroepen, dat iedereen over was. Later is gebleken, dat men een Deense zeeman, die in pyama aan dek was geko men na de aanvaring, voor de Nederlandse kok heeft aangezien. Deze aanvaring is thans door de Raad voor de Scheepvaart behandeld. De kapi tein verklaarde, dat hij 's morgens om vier uur op wacht was gekomen. Om half vijf verliet hij de brug om in de machine kamer naar de installatie van de centrale verwarming te kijken. Hij is ook nog in de kombuis en in de salon geweest. Hoelang hij beneden is gebleven wist hij niet meer precies. Hij dacht zes a zeven minuten. Hij kwam pas boven toen de „Tinda" door de „Birte" geramd was. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart was van mening dat de kapitein beter ge daan had op de brug te blijven tot de tegen ligger gepasseerd was. Hij heeft te licht vaardig de brug verlaten en is daardoor mede schuldig aan de aanvaring. Hij ver zocht de raad het diploma van de kapitein in te trekken voor de tijd van drie maan den. De raad zal binnenkort uitspraak doen. LONDEN, (United Press) In Londen menen kenners van de Russische politiek naar aanleiding van de twee resoluties van het Russische centraal partij comité, dat de Sovjet-Unie kennelijk voornemens is, stra tegische reserves aan graan en grondstof fen te vormen. De reorganisatie van de commissie voor de planproduktie heeft vol gens deze deskundigen in vredestijd geen precedent. Zij verklaren dat de Sovjet-Unie er thans alles op zet in versneld tempo het vierde industriële centrum der Sovjet-Unie op te bouwen: in het Russische Verre Oos ten. Reeds enkele jaren moedigt de regering jonge Russen uit Europees Rusland aan, zich in Oost-Azië te vestigen. Oost-Siberië moet kennelijk bevolkt worden om een ge schikte omgeving te vormen voor „grote projecten" in die streken. De Britse Rusland-kenners geloven niet dat de beweerde successen op het gebied der lichte industrie- en voedselproduktie op een wezenlijke verruiming Wijzen. Wat de lichte industrie betreft, menen zij, dat de Sovjet-Unie heeft gestreefd naar betere en duurdere produkten voor de élite, een ontwikkeling waarvan de ma.ssa geen voorcfeél heeft. Wat de voëdseïproduktie betreft, heeft men niet kunnen vaststellen, dat er meer voedsel aan de gebruikers ten goede is gekomen, hetgeen gegeven de beweerde record-produktie slechts kan betekenen dat vooral het graan in de voor raadschuren beland is. Zowel deze grotere aandacht voor de verafgelegen industrie-centra alsook de kennelijke voorraadvorming wijzen erop, dat de Sovjet-Unie bepaalde strategische doeleinden nastreeft. Het is verder aannemelijk, zo merkt men op, dat de versterking van het vierde indu striecentrum vooral strategische betekenis heeft, en de huidige voorraadvorming voor al geschiedt met het oog op de politiek tegenover de „vredeszone", het penetratie- gebied waar Rusland zich moreel tot aan zienlijke hulp verplicht heeft. Opgevallen is tenslotte de zachtmoedige toon der resoluties. De formulering lijkt erop gericht, het vertrouwen der arbeiders bevolking ook buiten de partij te winnen. ZATERDAG 29 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Jacht zonder genade". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Rigoletto, de gebochelde". W.B. Theater, 20 uur: „Johnny Concho". Openbare Leeszaal, geopend van 10-13 en 15-17 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 14.30-16.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 en 14-17 uur; lees- en studie zaal geopend van 10-13 en 14-17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 10-11 en 17-18 uur. ZONDAG 30 DECEMBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „De ge laarsde kat"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Jacht zonder genade". Luxor Theater, 14.30 uur: „Abbott en Cos- tello in Alaska"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Rigoletto, de gebochelde". W.B. Theater, 14.30 uur: „Apache"; 16.30 20 uur: „Jacht op blond". MAANDAG 31 DECEMBER Openbare leeszaal, geopend van 15-17 en 19-20 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 19-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 uur; Lees- en studiezaal ge opend van 15-18 en 19-21.30 uur. „Atoompolitiek, gegevens en conclusies" (Is er een oplossing?) is een historisch-poli- tiek onderzoek naar het probleem der kernwapens tussen 1945 en 1955 door de Zweedse ontwapeningsdeskundige admi raal Elis Biorklund, vertaald door Sven Hof en uitgegeven door Van Loghum Sla terus te Arnhem. De schrijver komt met zijn conclusies, waarin ook aan enkele Russische verlangens wordt tegemoet ge komen, dicht bij het standpunt dat de wes telijke mogendheden in de UNO verdedi gen. Zijn uitgangspunt is het handhaven van het machtsevenwicht in de wereld, hetgeen echter veronderstelt dat alle par tijen dat eerbiedigen. Zolang dat evenwicht zo wankel is als telkens opnieuw blijkt blijven alle oplossingen die daarop geba seerd z'n illusoir. Niettemin is 't van belang dat iedereen, die doordrongen is van de gevaren der kernwapens, zich verdiept in de litteratuur waarin een nieuwe oplossing wordt voorgesteld. Het boekje is voorzien van een uitvoerige lijst met bronnen en van een kaart waarop de voornaamste ura- niumvindplaats in de wereld staan aan gegeven. Zoals de laatste jaren gebruikelijk is voert de N.Z.H. op oudejaarsavond van ongeveer negen uur af een zeer beperkte dienst uit. Op de lijn Haarlem-IJmuiden wordt van 21 tot en met 0.00 uur een uurdienst gere den; vertrek van IJmuiden een half uur later. Op de lijn Haarlem-Leiden rijden slechts vier diensten: 21.00, 21.40, 23.05 en 0.05 van Haarlem en 21.10, 21.50, 22.50 en 0.15 van Leiden. Op de dienst Haarlem- Noorwijk-Den Haag wordit van 19.00 tot en met 0.00 een uurdienst gereden via De Zilk. Op dezelfde dienst via De Glip wor den slechts enkele diensten Haarlem-bol- lenstreek-Noordwijk gereden en wel om 19.15, 20.30 en 23.15 bij vertrek van Haar lem. Op de terugweg passeren de bussen om 21.03, 22.33 en 0.48 De Glip. Op de lijn Amsterdam-Zandvoort wordt een uurdienst uitgevoerd van 20.35 tot en met 23.35 bij vertrek van Amsterdam en van 21.14 tot en met 0.14 bij vertrek van Haarlem. Bovendien rijden er twee dien sten Amsterdam-Haarlem, die om 21.05 en 0.40 van Amsterdam vertrekken. In omge keerde richting vertrekken van 20.35 tot en met 23.35 om het uur diensten van Zandvoort naar Amsterdam, die van 20.55 tot en. met 23.55 van Haarlem vertrekken. Bovendien rijden er twee trams van Zandvoort tot Haarlem, namelijk om 21.05 en 0.35, de laatste niet verder dan de Leiösevaart. Wat betreft de stadsdiensten kan worden gezegd, dat tot omstreeks middernacht voor de verst van de garage Soendaplein gelegen eindpunten omstreeks half een een zeer onregelmatige dienst met tussen pozen van. twintig tot veertig minuten wordt onderhouden op de lijnen 1, 3 en 4. Op lijn 5 eindigt de dienst om ongeveer tien uur, op lijn 6 om negen uur en op lijn 7 om 21.30 (van Haarlem station) en 21.55 (van Spaarndam). Op lijn 8 vertrekken bussen om 21.30, 22.30, 23.30 en 0.04 van het station te Haarlem. Van Velserend af blijft de dienst normaal tot 22.00. Daarna vertrekken nog bussen om 23.00 en 0.00. Het was vrijdagmorgen voor de eerste maal in de gemeente Castricum dat aan een vrouwelijk inwoonster zilver eremetaal werd uitgereikt voor het feit dat mej. v. d. Lee 35 jaar in huishoudelijke dienst werk zaam was, waarvan 25 jaar onafgebroken bij de heer Verheul. Dit gebeurde ten huize van de heer J. B. A. Verheul, H. Schuijtstraat 10, waar burgemeester C. F. Smeets aan mej. C. M. M. v. d. Lee, het zilveren eremetaal uit reikte welke verbonden is aan de Orde van Oranje Nassau. In een zeer hartelijke toespraak heeft de burgemeester mej. v. d. Lee toegespro ken en haar evenals de heer Verheul ge feliciteerd met deze gebeurtenis. Ook vele anderen, waaronder de bewo ners van de H. Schuijtstraat, hebben hun gelukwensen uitgesproken. Het ontbrak fle jubilaresse ook niet aan een grote Jsloerrj.enschat, vele telegrammerj en schriftelijke' gelukwensen waardoqr deze dag nog lang in de herinnering zal blijven voortleven. VELSEN—QSC De thuisclub komt uit met: De Graaf; Hijnen en Boon; Van der Enden, Tromp sr. en Wesselman; Wittebrood, N. N., Bakkum, Van Kaam en Koelemey. EHS—TERRASVOGELS Met 2 invallers komen de Terrasvogels in de volgende opstelling uit: Butter; Dissel- koter en Van Eden; Zaal, Röbken en Schip pers; Timmer, Thoolen, Spanjaard, Van Vuure en Goedhart. BEVALLEN: P. GroenGrapendaal, z. Ka naalstraat 43, IJmuiden; J. P. PostPrins- sen, z„ Wijkerstraatweg 170, Velsen-noord; J. G. Drijver-van Bennekom, d„ Marconi straat 66. IJmuiden; G. C. P. van Bruggen Schaap, z., Tulpenstraat 17, Santpoort; H. J. M. A. ZwartVredenburg, z., Lange Nieuw- straat 810, IJmuiden-oost; A. van der Struijs Roetman, d., Heerenduinweg 167, IJmui den-oost; M. van SlootenKok. d.. Ekster laan 21, IJmuiden-oost; D. BlokkerLiefting, d., Rijnstraat 135, IJmuiden; C. B. Visser Webbe, d., de Ruijterstraat 97, IJmuiden- oost; Th. H. F. Schnitgervan Amerongen, d., Grahamstraat 94, IJmuiden; A. Smid Veen, d., Melklaan 16, Velsen-noord; A. van Egmondde Jonge, z., Ger. Doustraat 47, IJmuiden-oost; K. Meijervan der Valk, z., Bleijenhoevelaan 9, Velsen-noord; E. F. van KampenLammers, d., Lekstraat 41, IJmui den; H. M. van NesteVink, z., Hofgeester- weg 20, Santpoort; L. van Veelen—Struik, d., Staalhavenweg 13, Velsen-noord; C. Moreiravan der Hak, d., Bloemstraat 25, IJmuiden; R. de JagerDijk, d., Lange Nieuwstraat 313, IJmuiden. OVERLEDEN: M. Mulder, 83 j., weduwe van P. van Gelder. Rijnstraat 4, IJmuiden; B. Vlaming, 82 j., weduwnaar van T. Ham burg, Jac. van Heemskerkstraat 65 rd, IJmuiden; B. de Bruin, 73 j., weduwe van M. Vrijenhoek, Apeldoornselaan 267, 's-Gra- venhage; M. Officier, 62 j„ echtgenote van C. Lelieveld, Cypressenstraat 21, IJmuiden- oost; A. van Noordenne, 71 j., weduwe van A. Beenhakker, Kanaalstraat 184, IJmuiden; Ph. G. G. van Kranenburg, 64 j., echtgenoot van B. A. Piël, Overtonweg 17, Haarlem. ONDERTROUWD: C. W. Kraaijenbosch, Middenhavenstr?at 55, IJmuiden en A. Gra- vemaker, Pres. Krugerstraat 64, IJmuiden; A. P. Freekenhorst. Sonoijstraat 40, 's-Gra- venhage en J. de Koe, Kennemerlaan 120, IJmuiden GETROUWD: A. L. Schoorl en J. A. Wit- teman, Hofgeesterweg 10, Santpoort; G. J. Oudendijk en M. J. Volleberg, Ruijs de Per- rezlaan 6, Bloemendaal; P. J. Buren en P. C. van der Veldt, Vlugthovenstraat 24, Sant poort; J. J. W. Kaldenbach en E. Weber, van Linschotenstraat 19, IJmuiden; J. H. van Geldorp en J. A. van Veen, Rijksweg 517, Santpoort; H. J. van Tunen en M. C. Corne- lissens, Grote Hout of Koningsw. 76, Velsen- noord; J. J. Nijdeken en K. A. Brits, Stra- tingplantsoen 53, Velsen-noord; M. Broek en C. J. Pirovano, Ladderbeekstraat 99, Velsen- noord; A. F. Broek en H. A. Minneboo, IJmuiderstraatweg 135, IJmuiden; J. Schu ring en M. J. van der Veldt, Platanenstraat 22, IJmuiden-o.; J. Zwaan en A. Tromp, A. Bellstraat 24, IJmuiden; J. H. S. Koster en W. de Leeuw, Wüstelaan 9, Santpoort; A. M. de Winter en C. J. Vessies, Grote Beerstraat 23, IJmuiden; L. G. Markies en S. van der Linden, Johan van Beemlaan 3, Santpoort; H. Schermer en M. S. Brinkman, Brede- roodseweg 106, Santpoort. De Oostduitse koopvaardijvloot, welke in 1954 slechts uit drie vrachtschepen be stond, is volgens mededeling van het Oost duitse nieuwsbureau ADN gegroeid tot twintig schepen aan het einde van dit jaar. Twee vrachtschepen van 3000 ton, de „Rostock" en de „Wismar", varen op de Middellandse-zeeroute en zestien kunst vaartmotorschepen bevaren de Noordzee en de Oostzee voor het verkeer met Ne derland, Engeland, Zweden en Finland. Deze diensten zullen het volgend jaar met het oog op het toenemende handelsverkeer met die landen, worden uitgebreid. Eén trawler De Herman was er vanmorgen met 270 schelvis, 70 wijting, 30 diversen en de IJm. 209 had 110 kisten. De kleine vaart had 3500 kg. tong, 150 schol en 50 kisten sardines. Voor het buitenland De export nam de grote schol voor f34 f 35, de middel voor f 49 en de zetschol voor f 58. De groot-middel tongen deden f4.20f4.70; klein middel tongen f4.10 f4.50, tongen I f4f4.10; slips f3.30 f 3.60 en grote tarbot f 3.70f 4 per kilo. Hier gebleven Voor het binnenland werden de grote gullen voor f 65 gekocht, de middel gullen voor f 45 en de torren voor f 34. Grote schelvis deed f 31f 38, groot middel f 30 f 37, klein middel f 23f 35, pennen f 25 f 33 en braad f 27f 32. De wijting haalde f23—f25, schol I f65, schol II f58—f60 en schol III f 32f 48. Grote tongen haal den f 4.40f 4.50 en sardines deden f 13.50 f 19.50 per 40 kg. De laatste Voor de laatste marktdag van het jaar worden verwacht de Ariadne met onbeken de vangst en Stadt Enckhuizen met 80 kis ten vis en de Maria van Hattem (onbeken de vangst) en de Eveline met 300 kisten v. Het weer was slecht; er is weinig gevist. Aldabi, 27 v. Buenos Aires n Montevideo. Alhena, 27 te Santos. Almdijk, 28 te Havana. Amstelveen,, pass. 27 Las Palmas n. St. Vincent, Alderamin, 29 te Calcutta. Alphacca, 28 v. New York n. Curacao. Ampenan, 28 v. Colombo n. Kaaöstad. Antonia. 28 v. Pladju n. Tj. Priok. Arkeldij'k, 29 te Penang. Aldabi, 27 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alioth, 27 v. Bahia n. Las Palmas. Andijk, 27 te Antwerpen. Amstelland, 27 390 m. z.w. St. Vine. n. St. Vine. Alcyone, 27 110 m. n.o. St. Vincent n. Bremen. Amor, 28 90 m. w. Cape Matapan n. Rhodos. Astrid Naess, 27 940 m. z.w. Fayal n. Aruba. Amsteldiep, 27 330 m. o.n.o. Fayal n. Curagao. Akkrumdijk, 27 v. Vitoria n. New York. Arendsdijk, 27 te Los Angeles. Amsteldijk, pass 27 Vlissingen n. Antwerpen. Ariadne, 30 te Rotterdam verw. Algenib, 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Aalsdijk, 28 v. Baltimore n. Mobile. Alnati, 28 te Antwerpen. Amstelkade, 28 te New Orleans. Boschkerk, 27 v. Genua n. St. Vincent. Blijdendijk. 27 465 m. z. Kp. Race n. Antwerpen. Bawean, 31 te Hongkong verw. Bantam, 27 460 m. z.z.w. St. Helena n. Belawan Boschkerk, 27 v. Genua n. St.. Vincent. Bussum, 27 660 m. o.n.o. Mombasa n. Gibraltar. Billiton, 30 te Kaapstad. Blommersdijk, 28 55 m. w. Azoren n. Havana. Bloemendael, 27 820 m. z.w. Fayal n. Curagao. - Batjan, 28-460 m/.a.-w, Sabang-n. Las-Palmas. Blitar, 28 te New Orleans. UBoissevam, 28 v: Kaapstad n, Rio de Janeiro. Borneo, 29 te Galvéston. Castor, 28 te Jacksonville v. St. Kitts. Clavella, 29 te Calcutta. Coryda, 28 te Cochin. Celebes, 27 rede Belawan. Concepcion, 27 200 m. n.o. Madeira n. Antw. Caltex The Hague, 28 te Rotterdam van Lake Charles Louisana. Caltex Delft, 27 380 m. n.o. Fayal n. G. v. Mexico. Caltex Nederland, 29 te Kopenhagen. Cottica, 29 te Georgetown. Cradle of Liberty, pass. 28 Finisterre n. Mena A1 Ahmadi. Crania, pass. 28 Laccadiven n. Rastanura. Duivendrecht, 27 te New York. Daphnis, 29 te Cayes v. Maracaibo. Dongedijk, 28 t.e Londen v. Rotterdam. Doris, 28 te New York. Drente, 27 340 m. n.w. Walvisbaai n. Colombo. Delfshaven, 29 te Vlaardingen. Esso Nederland, 27 165 m. n.w. Kaap Finisterre naar Aruba. Etrema, 28 te Recife v. Curagao. Eemland, 27 v. Porto Alegre n. Buenos Aires. Eendracht, 27 130 m. o. Bahia n. Montevideo. Esso Nederl., 27 70 m. o. Pt. Elizab. n. L. Palmas. Eos, 28 v. Iskenderun n. Catania. Esso Den Haag, 28 v. Corpus Christ! n. Antw. Guineekust, 27 dw. Monrovia n. Lagos. Gaasterkerk, 28 550 m. z.z.o. Colombo n. Durban. Grootekerk, 27 te Amsterdam verw. Gooiland, 29 te Paranagua. Hecuba, 28 te Amsterdam. Hispania, 28 te Rotterdam. Haarlem, 27 v. Calles n. Mollendo. Hispania, 28 te Rotterdam. Ilos, pass. 27 Kp. Malea n. Eleusis. Java, 27 220 m. z. Dakar n. Las Palmas. Koningswaard, 28 te Malta. Kaimana, 27 v. Kalianget n. Surabaja. Kalinga, 27 60 m. n.n.o. Martinique n. Stockholm. Korenia, 27 360 m. z.w. Bermuda n. New York. Keizerswaard, 27 560 m. n.n.o. St. Helena naar Kaapstad. Korovina, 27 680 m. o.z.o. Recife n. Kaapstad. Karimata, 27 450 m. o. Durban n. Singapore. Kylix, 27 210 m. n.o. Fayal n. Thameshaven. Kermia, 28 te Thameshaven. Kabylia, 28 v. Perthamboy n. Bajo Grande. Kinderdijk, 28 te Rotterdam. Kalydon, 29 te Bajo Grande. Kryptos, 28 v. Kopenhagen n. Curagao. Leersum, pass. 27 Landsend n. Amsterdam. Luna, 28 te Amsterdam. Laertes, 28 v. Tj. Priok n. Cheribon. Lombok, 29 te Portland. Lekkerkerk, 27 340 m. n.w. Kaapst. n. Mombasa. Loosdrecht, 27 330 m. n.w. St. Helena n. Le Havre. Leopoldskerk, 28 te Harthapoint. Louis Lantz, pass. 28 Dover n. Las Palmas. Laagkerk, 28 v. Kaapstad n. Karachi. Langkoeas, 28 v. Rotterdam n. Antwerpen. Larenberg, 28 v. New Orleans n. Amsterdam. Loenerkerk, 29 te St. Vincent. Maasdam, 27 v. Curagao n. Havana. Maaslloyd, 27 te Penang ten anker. Mapia, 28 te Penang. Mirza, 28 v. Surabaja n. Singapore. Modjokerto, 29 te Kakinada. Mariekerk, 28 te Rangoon. Montferland, 28 te Buenos Aires. Mijdrecht, 28 te Dakar. Maaskerk, 27 v. Antwerpen n. Rotterdam. Maasdam," 27 v. Curagao n. Havana. Mariscai Lopez, pass. 27 Esquina n. Montevideo. Mentor, 28 v. Ciudad Trujillo n. Porto Plata. Moordrecht, 27 620 m. z.o. Ceylon naar Mena A1 Ahmadi. Maure 27 te Vera Cruz. Mylady. 30 te Hampton Roads verw. Merwede, pass. 27 Vlissingen n. Dakar. Maashaven, 28 v. Bahia Blanca n. Buenos Aires. Nestor, 27 te Nickerie. Notos, pass. 26 Kp. Vilano n. Genua. Nias, 29 te Seattle. Overijsel, 27 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Oldekerk, 29 te Shanghai. Oranjefontein, 28 te Kaapstad v. Pt Elizabeth. Ondina, 27 1000 m. o.n.o. Guadeloupe n. Curagao. Orion, 27 v. Demarara n. Trinidad. Ommenkerk, 27 190 m. o.z.o. Durban n. Penang. Oostkerk, 28 v. Sundey n. Las Palmas. Ootmarsum, 27 270 m. n.o. Fayal n. Houston. Oranjestad, 27 550 m. o.n.o. Guadeloupe n. U.K Oberon, 28 v. Amsterdam n. Antwerpen. Omala, 28 te Rotterdam. Pieter S, 28 v. Rotterdam n. Swansea. Perna, 27 v. Saigon n. Balikpapan. Prins Alexander, pass. 28 Malta n. Tel Aviv. Prins Willem van Oranje, 28 te Hamburg. Prins Willem V, 28 180 m. z.w. Ouess. n. Bergen. Polydorus, 28 te Kaapstad. Parkhaven, 27 450 m. n.o. Pto. Rico n. Antw. Polyphemus, pass. 28 Mauritius n. Belawan. Prins Frederik Willem, 28 v. R'dam n. Hamburg. Rondo, 27 v. Singapore n. Port Swettenham. Raki, 27 570 m. n.w. Kaapstad n. Dakar. Rijnland, 27 330 m. z.z.w. St. Vine. n. Montevideo Roebiali, 29 te Baltimore. Rijndam, 28 v. Rotterdam n. New York. Sommelsdijk, 27 te Rotterdam. Stad Rotterdam, 27 v. R'dam n. Hampt. Roads. Senegalkust, pass. 27 Las Palmas n. Amsterdam. Stad Leiden, pass. 27 St. Vincent n. Buen. Aires. Slamat, 28 v. Lor Marques n. Halifax. Stad Alkmaar, pass. 28 Azoren n. New Orleans. Sibajak, pass. 27 Azoren n. Willemstad. Sloterdijk, 27 te Baltimore. Schiedijk, 28 te New York. Stad Schiedam, 28 te Las Palmas v. Civ. Vecchia Scherpendrecht, 30 te Philadelphia verw. Schie, 29 te Rotterdam. Soestdijk, 29 v. Rotterdam n. Philadelphia. Siad Dordrecht, 28 v. Rotterdam n. Cagliari. Stad Schiedam, 28 v. Las Palmas n. Pepel. Tabinta, 27 v. St. Vincent n. Ummsaid. Trajanus, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Taria. 30 te Rotterdam verw. Tjikainpek, 28 te Makassar v. Probolinggo. Tjiluwah, 28 te Makassar. Tiberius, 27 500 m. n.o. Azoren n. Kingston. Tara, 27*20 m. z. eiland Wight n. Golf v. Mexico. Teucer, 27 v. Boston n. New York. Themisto, 27 v. Galveston n. Rotterdam. Talisse, 27 530 m. n.o. Bermuda n. New Orleans. Tamo. 27 220 m. z.w. St. Vincent n. Antwerpen. Tjipondok 27 80 m. z.o. Kp. Padaran n. Priok. Ternate, 27 190 m. w.z.w. Freetown n. Belawan. Tero, 28 v. Buenos Aires n. Montevideo. Tjitjalengka, 28 v. Buenos Aires n. Santos. Utrecht, 28 te Antwerpen v. Amsterdam. Vlist,27 490 m. n.n.o. Fayal n. Norfolk. Vasum, 27 310 m. z.z.w. Kaap Paluas n. U.K. Weltevreden, 28 te Las Palmas. Wonorato, 28 te Manilla. Willemstad, 27 240 m. z.w. Flores n. Pt. of Spain. Waterman, 27 330 m. n.o. St. Helena n. L. Palm. Willem Barendsz, 26 op vangstgronden. Wonosari. pass. 28 Bermuda n. Kaapstad. IJssel, 28'te Rotterdam v. Antwerpen. Zonnewijk, 30 te Beyrouth verw. Zeeland KRL, 27 400 m. z. Kp. Palmas n. Dakar. SLEEPVAARÏ Blankenburg, 26 v. Rotterdam te Ceuta. Ebro, 26 dw. Potland Bill n, Rotterdam. Gele Zee, 26 v. Alexandrië te Port Said. Hudson, 25 v. Trincomale Ceylon n. Bombay. Loire, 25 120 m. z.o. Melbourne n. Frerhantle. Maas en Scaldis, 27in Nieuwe Waterweg met s.s. Valencia zonder roer. Noordzee, 26 v. Doha n. Perzische Golf. Oceaan, 26 te Fayal Azoren. Oostzee, 24 v. Colombo n. Tj. Priok. Poolzee, pass. 26 Kp. Bon n. Suezkanaal. Rode Zee, 24 60 m. n. Jamaica n. Maracaibo. Thames, 26 380 m. z.w. Dakar n. Rotterdam. Witte Zee, pass. 24 Bize.rta n. Gibraltar. Zwarte Zee, 26 200 m. w.n.w. Alexandrië naar Port Said. op alle LEDERWAREN - BDOUTERIEëN - CORSAGES - PARFUMERIEëN - (uitgezonderd Bomé-artikelen) TROMPSTRAAT 2-4 TELEF. K 2550 - 4078 IJMUIDEN-OOST Maandag de gehele dag warme OLIEBOLLEN. Ook appelbollen, appelflappen, enz. Banketb. C. G. v. d. Poll, Trompstraat 94 IJm.-O. BBS Gevr. net DAGMEISJE, zelfst. kunnende werken. Hoofdstraat 172, Santpoort. WERKSTER gevraagd voor 5 ochtenden per maand. Br. L 6548. NETTE J.D. zag zich gaarne gepl. op kl. kantoor. Dipl. steno en typen, 3 j. kan- toorerv. Brieven L 6550. B. z. a. NET MEISJE 20 j. voor de huishouding. Brie ven L 6547. Effen en geruite DAMES PANTALONS. Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden. STOFZUIGERS. Gunstige betalingsvoorwaarden. Har tendorp, Gen. Cronj ést raat 43 H'lem. Kruidbergerweg 51, Santpoort-Dorp. KOUSEN REPARATIE Mevr Visser, Tasmanstraat 4 v/h. Dirk Hartoghdwarsstr., IJm. WIJ VERHUREN vooi elke gelegenheid tafels, stoelen, glaswerk, porcelein, bestek, elektr. geluidsinstall. en platen, luchtbedden, toneel decoraties, Eerste IJmuider- Verhuurinrichting, Tromp straat 35, IJmuiden-Oost. Van ouds bekend adres: OLIEBOLLEN m. rozijnen 10 voor f 1, oliebollen z. ro zijnen 12. v. f 1. Appelbeignets 8 voor f 1. Croquetten 25 ct. Beleefd verzoek: vroegtij dig te bestellen. Ome Arie, Bloemstraat 20, tel. 6348. VERHUUR z. CHAUFFEUR Citroen Sport. Kennemer laan 130. Telefoon 6186. OLIEBOLLEN, opgemaakte koekjes, 35 ets. per ons. Komt vroegtijdig om teleur stelling te voorkomen. Aan bevelend M. Beulink, v. d. Zwaagstraat 9. Voor alle HUISH. ART. speelgoed, souvenirs en toi- letart. natuurlijk even naar de „Winkel van Sinkel" Ka naalstraat 64, tel. 4787. BANKETINDUSTRIE v. d. Zwaagstr. 9. Berliner bollen 3 voor 25 ets. Appelbollen 100 pet. roomboter 25 ets. Amandelbroodjes 20 ets. 100 pet. roomboter. M. Beulink. NET KOSTHUIS gevraagd door net pers. in klein gezin. Brieven L 6549. Weggelopen rood met wit KATERTJE. A. Mons, Huy- gensstraat 23, IJmuiden. KIEN-DANSAVOND. Zater dag 29 dec, voor V. S. V. leden en supporters boven de 18 jaar. Mooie prijzen. Zaal Kraak, Marktplein. Aanvang 8 uur. HALLO!! HALLO!! Als van ouds uw adres IJmuider Snackbar voor uw oliebol len vanaf 6 voor 25 ct., appel beignets 10 ct., ook nasi go- reng. Bami en Slaatjes Overheerlijk. Bestel tijdig. Bik en Arnoldkade 44. Telef. no. 5833. WONINGRUIL. Een grote woning in Pr. Krugerstr. 61 voor kl. woning, liefst ka mer, keuken, Geen Oud-IJm. WINKLER PRINS ENCYCL. t. o. gevr., laatste druk. Br. met prijs L 6507. LOMPEN, OUD IJZER, OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij u gehaald door Fa. Max Gosschalk, Industriestraat 2. Tel. 5852. Te koop: moquette TAFEL KLEED z. g, a. n. f 25. Na pierstraat 1. Te koop: ITAL. ACCOR DEON, pianokl. 80 bass., 6 reg., compl. met riemen en koffer. Alles in staat van nieuw. Adres bur. v. d. blad 2 GANZEN te koop. Berg- laan 2, Santpoort. Een in goede staat zijnde BROMFIETS te koop. Gjert- senstraat 3, IJmuiden-O.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3