Amerika poogt Sovjet-invloed in Midden-Oosten te keren President wil economische en militaire steun geven HET WEER o4"M0RRIS'/A^4/ Sovjet-Unie en Polen helpen Hongarije met leningen Haarlems Dagblad Washington verscherpt zijn houding jegens Moskou De laatste loodjes Nu het Westen niet reageert Balans Oorlogsgebieden Iets kouder Aanslag op negerleider I in de Estafette-serie Voorwaarden en prijzen Ultimatum aan kolonel Simbolon Hongerkuur voor Midden-Sumatra? Boliviaan gooit een steen naar „Mona Lisa" Bilateraal handelsverdrag Benelux-Denemarken Het woord is aan Vier doden in het verkeer Twee bergbeklimmers behouden 71e JAARGANG No 147 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 6450. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 31 DECEMBER 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 299 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van onze correspondent in Washington) Het nieuwe jaar zal beginnen met een belangrijk initiatief van de Amerikaanse regering. Op nieuwjaarsdag zullen president Eisenhower en minister Dulles aan de leiders van beide partijen in het Congres uiteenzetten, welke maatregelen de regering noodzakelijk acht om de communistische penetratie in het Midden- Oosten te keren. Deze maatregelen zijn niet zonder risico doch Washington acht het nog riskanter geen maatregelen te nemen en de indruk te wekken als zou het onverschillig zijn ten aanzien van de Arabische oliegebieden. De Amerikaanse regering acht het van het grootste belang dat de olie uit het Midden-Oosten be beschikbaar blijft voor West-Europa. Zou de Sovjet-Unie het Midden-Oosten ver overen dan zou West-Europa machteloos worden tegen de communistische dreiging. Over de nieuwe Amerikaanse aanpak hebben de laatste dagen allerlei geruchten de ronde gedaan. Welke vorm van ondersteuning de regering van het Congres zal ontvangen staat nog niet vast. De president verlangt echter volmacht om zo nodig Amerikaanse strijdkrachten te mogen gebruiken om een aanval van de Sovjet-Unie op enige staat in het Midden-Oosten af te slaan. De Verenigde Staten beogen militaire hulp alleen te verlenen indien de aangevallen staat dit wenst. Voorts zijn de Verenigde Staten van plan door grootscheepse economische steun de kansen voor de communistische invloed in het Midden-Oosten te ver minderen. Deze actie kan men vergelijken met het Marshallplan. Er zijn drie dingen, die Washington in dit stadium beslist niet beoogt: toe tre den tot het Bagdad-pact; ingrijpen in de conflicten tussen de Arabische landen on derling of in een eventuele strijd tussen Israel en haar buurlanden en gebruik van geweld indien een der staten communis tisch wordt zonder van buitenaf door de Sovjet-Unie te zijn aangevallen. Toetreding van Amerika tot het Bagdad- pact zou ontstemming wekken in Saoedie- Arabië waarmede Washington goede be trekkingen onderhoudt. Bovendien zou Amerika door toetreding tot het pact zich te zeer associëren met hfet door de Ara bieren gehate Engeland. Eventuele lokale conflicten in het Midden-Oosten verkiest Amerika aan de zorgen van de UNO toe te vertrouwen. Amerika hoopt communis tische ondermijning te voorkomen door economische bijstand. Mochten staten als Syrië, Jordanië en Egypte overstag gaan dan nog zou Amerika het gevaar niet alarmerend achten. Washington is van me ning dat een mohammedaanse staat, die geen verbinding over land met de Sovjet- Unie heeft zich moeilijk als satelliet van Moskou kan handhaven. Vandaag gaat Dulles naar New York om secretaris-generaal Hammarskjoeld op de hoogte te brengen van het nieuwe initia tief. Amerika baseert deze nieuwe politiek op artikel 51 van het UNO-Handvest. Vol gens de Amerikaanse grondwet heeft al leen het Congres het recht oorlog te ver klaren. Het Congres heeft de president reeds volmacht verleend zo nodig geweld te gebruiken bij een aanval op Formosa, plus de eilanden die voor Formosa's ver dediging van vitaal belang zijn. Een aan val op West-Europa zou Amerika vrijwel automatisch in de strijd betrekken. Indien nu de president tevens volmacht zou krij gen om geweld te gebruiken bij een aan val van de Sovjet-Unie in het Midden- Oosten, dan zou het Congres in vrijwel alle essentiële gevallen zijn prerogatief hebben prijsgegeven. Enige oppositie van het Congres is daar om wel te verwachten, doch waarschijnlijk zal een vorm gevonden worden die de president de gewenste machtiging verleent. Het verrassingselement in de moderne oor logsvoering maakt zulke volmachten nood zakelijk. Met een vredelievende Eisen hower aan het bewind betekent deze machtsverschuiving van het Congres naar de president geen gevaar, doch er is geen garantie dat zijn opvolger over even grote bezonnenheid zal beschikken. Vierhonderd of vijfhonderd miljoen dol lar wordt als bedrag genoemd dat de re gering ter beschikking zou willen stellen voor economische steun van het Midden- Oosten. Het Congres is over het algemeen weinig geneigd grote bedragen uit te trek ken voor economische bijstand, doch daar deze steun verbonden is aan een duidelijke waarschuwing aan de Sovjet-Unie, zullen de Congresleden zich wellicht gemakke lijker laten bewegen. Een subsidie voor de Assoeandam in Egypte is bij het bedrag niet inbegrepen. Al is het Amerikaanse prestige in Egypte gestegen, toch zijn de betrekkingen met dat land nog allerminst bondgenootschappelijk. OOOOCOOOOOÖOOOOOOOOOOOOODOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist. In de nacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen middag temperaturen in het al gemeen iets boven het vriespunt. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S Washington rekent er op dat Moskou met grote felheid op het nieuwe initiatief zal reageren. Ongetwijfeld zullen de Rus sen Amerika er van beschuldigen de kolo niale rol in het Midden-Oosten van Enge land en Frankrijk te hebben overgenomen. Een nieuwe koude oorlog behoort dan ook stellig tot de mogelijkheden. Een com promis inzake de ontwapening zal daar door wellicht worden bemoeilijkt. Men is in Amerika echter van mening dat de Rus sen hun reactie hoofdzakelijk tot woorden zullen moeten beperken. Te meer daar de moeilijkheden binnen het communistisch blok Moskou zowel militair als economisch verzwakken. Economische concurrentie van de Russen in het Midden-Oosten is theo retisch mogelijk doch Amerika meent tegen de Russen te zijn opgewassen. (Reuter/UP) In regeringskringen in Washington gelooft men, dat er de volgen de redenen voor de defensieve „Eisen- hower-doctrine" zijn. De Britse invloed in het Midden-Oosten is geslonken, waardoor dit gebied voor de Amerikaanse defensie van nog groter belang geworden is; het mislukken van de Brits-Franse aanval heeft in het Midden-Oosten een politiek en economisch vacuum geschapen, waar uit de Sovjet-Unie profijt zou kunnen trekken en dat de veiligheid van de Ver enigde Staten in gevaar zou kunnen bren gen en Washington is niet bereid werkeloos toe te zien als de communistische pene tratie in het Midden-Oosten in omvang toeneemt als gevolg van het geschil van Groot-Brittannië en Frankrijk met Egypte over het Suezkanaal en het Arabisch-Is- raelische geschil. (In 1823 verbood de „Monroe-leer" Europa, zich aan Noord- en Zuid-Amerika te ver grijpen. In 1947 riep de „Truman-doctrine" een halt toe aan de communistische acties in Griekenland en tegen Turkije). Egypte zal de Eisenhower-doctrine be strijden, gelijk het ook het pact van Bag dad bestreden heeft. Volgens Egyptische kringen in Cairo druist de doctrine regel recht in tegen de politiek van Nasser. Men zegt dat het gebruik van militaire kracht, ingeval enig Arabisch land door „subversie" communistisch zou worden, zou neerkomen op gewapende buitenlandse inmenging in de interne zaken van de Arabische landen. De Egyptische regering heeft nog niet officieel gereageerd op het denkbeeld van de Amerikaanse president. Op Tweede Kerstdag is te Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama het huis van de negerleider dominee F. L. Shuttlesworth opgeblazen, waarbij zijn vrouw, twee kinderen en een vriend om het leven zijn gekomen. De predi kant had juist met andere negerleiders gesproken over de opheffing van de segregatie in de bussen waaraan door de stadscommissie van Birmingham een eind was gemaakt. Op de foto ziet men de predikant bij de ruïne in gesprek met buren. Prinses Margriet op de helling van de Arlberg. Zij heeft de hulp van haar skileraar niet meer nodig bij de afda ling van deze 2000 meter hoge berg, aan de voet waarvan het Oostenrijkse wintersportcentrum Sankt Anton is gelegen. ooooooooooc oooooooooc x Vandaag, op de laatste dag van 8 het jaar, verschijnen ook de laatste puzzels in onze Estafettereeks. Op uj de pagina's 3 en 17 staan de laatste 3 twee vraagstukken afgedrukt, die 3 tezamen met de acht voorgaande 8 moeten worden opgelost om een 8 kans te geven op de aantrekkelijke 8 g^Mprijzen, die voor deze puzzel- 8 serie zijn uitgeloofd. O Degenen, die de meeste goede op- 8 lossingen inzenden, dingen mee naar 8 de volgende prijzen: HOOFDPRIJS 50 GULDEN 3 TWEE PRIJZEN VAN 25 GULDEN g VIJF PRIJZEN VAN 10 GULDEN 8 TIEN PRIJZEN VAN 5 GULDEN De oplossingen moeten tegelijkertijd 3 8 worden ingezonden tussen 1 januari 8 en 13 januari 1957. Op maandag 14 3 januari kunnen geen oplossingen meer worden geaccepteerd. Op de enve- 8 3 lovpe vermelden: Estafette-prijsvraag. o DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX)OOOOOCXXXXXXXX5< DJAKARTA (ANP en United Press) Luitenant-kolonel Djamin Gintings heeft een ultimatum gesteld aan kolonel Sim bolon en diens aanhangers. Indien zij zich niet binnen zeven dagen hebben overge geven, zal dit als desertie worden be schouwd. Een woordvoerder der regering verklaarde, dat 16 aanhangers van Sim bolon zich zaterdag hebben gemeld. De woordvoerder verklaarde verder, dat er aan Sumatra's oostkust nog niet geschoten is. Radio-Medan heeft zondag bekend ge maakt, dat de verblijfplaats van de op standige kolonel Maludin Simbolon nog onbekend is. Volgens de radio was Sim bolon vergezeld van ongeveer 300 mili tairen, toen hij donderdag uit Medan vluchtte. Het zou kunnen zijn, dat de kolo nel en de militairen, die hem trouw ble ven, nog in de residentie Noord-Sumatra verblijven, maar het is ook mogelijk, dat zij intussen in het distrikt Tapanuli zijn aangekomen. Inmiddels heeft luitenant-kolonel Ach- med Hussein, de revolutionaire leider in Midden-Sumatra, de regering gewaar schuwd niet te proberen Sumatra te blok keren. Een zeeblokkade zou de aanvoer van rijst grotendeels kunnen afknijpen voor de drieënhalf miljoen inwoners van Sumatra. „De verantwoordelijkheid voor zulk een daad zou volledig op de centrale regering drukken", zo heeft Hussein vol gens radio-Padang verklaard. Hussein zou voorts aan president Su karno verzocht hebben een breuk te ver mijden tussen de centrale regering en de volkeren van de buitengewesten van Indo nesië. In Djakarta heeft Mohammed Yamin, een parlementslid, aan de regering om in lichtingen verzocht over berichten dat de marine aan twee schepen met ladingen rijst bestemd voor Centraal-Sumatra be volen heeft naar Singapore terug te keren zonder de ladingen afgeleverd te hebben. Yamin zeide dat acuut gebrek aan rijst heerst in Centraal-Sumatra. Het parle mentslid vroeg of de regering bezig is de Indonesische bevolking van Centraal- Sumatra met hongersnood te straffen en of aan de marine opdracht is gegeven een „hongersnoodblokkade" uit te voeren. De leiders van de partijen, die deel nemen in het huidige coalitiekabinet, heb ben het lot van de centrale regering be sproken, maar zijn niet tot een beslissing gekomen. De PNI (waartoe de premier be hoort) wil handhaving van het kabinet. De Nahdatul Ulama en de kleine islamietische partij PSII zouden voorstanders zijn van grondige herschikking van het kabinet. De grote islamietische partij Masjumi en waar schijnlijk ook de kleine katholieke en pro testantse partijen wensen aftreding. AI)VF.HTF.NTI£ BARTELJ0RISSTR HAARLEM IEL 13439 TERO" B0LSTR. 48 A DAM TEL 717162 A HAPPY NEW-YEAR Lichte schade aan Da Vinci's beroemde schilderij in 't Louvre PARIJS (U.P.) Een tweeënveertig- jarige Boliviaanse toerist heeft zondag in het Louvre te Parijs een steen geworpen naar het beroemde schilderij van Leonardo da Vinei, „Mona Lisa". De steen versplin terde de glazen ruit voor het schilderij, terwijl van het doek zelf een stukje afbrak. De dader werd onmiddellijk door de zaal wachters gegrepen. De politie verklaarde, dat de Boliviaan, die Hugo Unjaga Villegas heet, zich tussen een groep Franse en buitenlandse toeristen bevond en plotseling een steen uit zijn zak haalde en deze met geweld naar het doek wierp. Het schilderij hangt geheel alleen aan een grote muur. De steen brak het glas, waarmee het doek werd beschermd, en „schramde" de linkerelleboog van de vrouw „met de raadselachtigste glimlach ter wereld". Een vierkante centimeter verf viel van het schilderij af, terwijl enkele barsten rond de plek te zien waren. Vol gens de politie kon de Boliviaan geen mo tief voor zijn daad opgeven. Aan de restauratie zal onmiddellijk be gonnen worden en het schilderij zal over enkele dagen weer worden tentoongesteld. De „Mona Lisa" is het enige schilderij in het Louvre, dat door een glazen ruit wordt beschermd, dit naar aanleiding van het feit, dat enkele jaren geleden een man het doek met een scheermesje uit de omlijsting sneed. Volgens functionarissen zou de schade onherstelbaar zijn geweest indien het doek niet door glas was beschermd. In Kopenhagen is het eerste bilaterale handelsverdrag tussen Benelux (België, Nederland, de Nederlandse Antillen en Suriname en Luxemburg) en Denemarken ondertekend door de Deense minister-presi dent en minister van Buitenlandse Zaken, door de Belgische ambassadeur en door de Nederlandse zaakgelastigde in Kopen hagen. Volgens het Hongaarse regeringsorgaan Nep Szabadsag heeft Rusland aan Hon garije een lening ter waarde van 50 miljoen dollar beloofd. De Russische lening zal ten dele bestaan uit verhandelbare valuta, om Hongarije in staat te stellen goederen in 't westen te kopen, die dringend nodig zijn. Als het bericht van Nep Szabadsag juist is, betekent het dat Rusland snel met finan ciële hulp komt, na duidelijke aanwijzingen dat de Verenigde Staten en andere westerse naties er weinig voor voelen het regime- Kadar een transfusie te geven. Dit regime heeft geschat, dat 't minstens 400 miljoen dollar van buitenaf nodig heeft om de nationale economie weer vaste grond te geven. Maar proefballonnetjes voor een lening van 100 miljoen dollar van de wereldbank zijn in het westen koel ont vangen. Volgens het genoemde blad zullen onder handelingen over financiële hulp beginnen met Roemenië, Oost-Duitsland, Tsjecho- slowakije, Bulgarije, Polen en Joegoslavië. Ook is de regering van plan te onderhande len met „enkele kapitalistische landen". Zaterdag heeft een Poolse delegatie een bedrag van 100 miljoen zlotys naar Boeda pest gebracht. Volgens de officiële wissel koers komt dit neer op 25 miljoen dollar, maar de goederenwaarde is veel geringer. De Polen schonken het geld ondanks eigen grote economische moeilijkheden. De Poolse delegatie beloofde, dat in januari nog meer hulp zou volgen. Waarschijnlijk heeft de Poolse hulp ook ten doel de indruk te vestigen dat het nieuwe Poolse regime het beleid van de regering-Kadar steunt. Maar alle buitenlandse leningen kunnen weinig uitrichten zolang de Hongaarse mijn werkers recalcitrant blijven. Het steenkool gebrek heeft vrijwel alle fabrieken ver lamd. De Hongaarse regering heeft een decreet uitgevaardigd, krachtens hetwelk tiendui zenden arbeiders in Hongaarse fabrieken op 1 januari werkloos zullen worden. „Alle arbeiders en employé's, die niet ten volle aan het werk kunnen blijven ten ge volge van de huidige schaarste aan kolen en energie", aldus het decreet, „zullen ont slagen moeten worden per 1 januari of op zijn laatst 1 februari aanstaande". Het regeringsdecreet voorziet niet in een financiële overbrugging van enige beteke nis, slechts in een zekere financiële onder steuning „gedurende 'n bepaalde periode". Alleen fabrieken, die géén schulden aan de staat hebben, mogen hun ontslagen werknemers ten hoogste drie maanden lang het halve salaris uitbetalen. Arbeiders, die met verkorte werktijden in dienst gehouden worden, bijvoorbeeld voor onderhoudwerkzaamheden, krijgen 80 percent van hun gewone loon. Verzet van mijnwerkers Uit berichten van radio-Boedapest valt op te maken dat het passief verzet van de mijnwerkers speciaal doeltreffend is in de streek van Pees en Komlo, nabij de Joego slavische grens. In de maand december hebben de mijnen daar slechts 40.000 ton 15 of 16 percent van de normale produk- tie opgeleverd, vertelde de radio. De situatie is weinig anders in Tatabanya, 80 kilometer ten westen van Boedapest. En in de mijnen van Borsod, in Oost-Hongarije, spannen sommige mijnwerkers zich zó wei nig in dat hun loon voor één werkdag niet meer dan één forint (ongeveer 40 cent) zou moeten zijn, volgens radio-Boedapest. De normale verdiensten zijn daar 100 a 117 forint per dag. „Nep Szabadsag" zegt, dat de personen, die verantwoordelijk zijn dat het fout gaat in de mijnen, bestraft dienen te worden. De dwangarbeid van werkloze arbeiders en ambtenaren in de mijnen zal weinig helpen. De werklust en de prestaties van deze onervaren mensen zullen gering zijn. Mattheus 6: Zijt dan niet bezorgd tegen de morgen; want de morgen zal voor het zijne zor gen; elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad. In de Jurriaan Kokstraat in Scheve- ningen is de 53-jarige bromfietsberijder E. van R. uit de Markensestraat in Den Haag tegen de achterzijde van een gepar keerd staande vrachtauto opgereden. Hij overleed ter plaatse. Van R. reed met een beslagen stofbril. Vermoedelijk heeft hij daardoor de vrachtauto niet gezien. In de nacht van zaterdag op zondag is op de overweg aan de Langeweg bij Zeven bergen de 23-jarige Cornelis Lodewijks uit het dorp Langeweg door een trein aan gereden en gedood. De jongeman wilde de overweg nog oversteken terwijl de half- automatische slagbomen reeds in werking waren. Op de Hilversumse Straatweg ter hoogte van Kasteel de Hooge Vuursche is de 24- jarige mevrouw Van der H. uit Hilversum dodelijk verongelukt bij een autobotsing. Haar echtgenoot verloor door de gladheid van een weggedeelte de macht over zijn wagen, die haaks op de weg kwam te staan, Een auto, bestuurd door de heer B. uit Hil versum, ramde de wagen in de flank, waar bij mevrouw Van der H. gedood werd. De overige inzittenden van beide auto's, de heer en mevrouw B., de heer Van der H en zijn schoonzuster met haar twee kin deren werden naar het r.k. ziekenhuis te Hilversum vervoerd. Zaterdagavond is de 32-jarige timmer man J. Tuin uit Winschoten, in het Nieuwe Kanaal aldaar te water geraakt en verdronken. Op aanwijzing van enkele ar beiders, die van hun werk kwamen en hulpgeroep hoorden, maar niets konden ontdekken, ging de politie aan het dreggen. Na ruim een uur werd het lijk gevonden. Het slachtoffer, dat waarschijnlijk door de gladheid van de weg en misleid door de duisternis te water is geraakt, was gehuwd en vader van drie kinderen. COURMAYEUR (United Press). De Italiaanse alpinist Walter Bonatti en luite nant Emilio Gheser van de Italiaanse al pentroepen zijn zondag in uitgeputte toe stand te Visaille aan de voet van de Mont Blanc gearriveerd. Bonatti, die heeft deel genomen aan de verovering van de K2 in het Himalaja-gebergte en zijn metgezel vertrokken op 24 december uit Cour- mayeur, met een voedselvoorraad van drie dagen. Toen zij op de 27ste nog niet terug waren, vreesde men het ergste. Een andere prooi heeft de Mont Blanc echter nog niet losgelaten. Twee studenten, een Fransman en een Belg, zijn al acht da gen geleden gestrand halverwege de Dome du Gouter van het Mont Blanc-massief. Zaterdag heeft een helikopter van de Fran se luchtmacht een tent, voedsel, dekens en thermosflessen met hete thee voor hen uit geworpen. We hebben een opwindend en in vele opzichten deprimerend jaar achter ons, een jaar van hoop, verwachting en teleurstel ling. De opwindendste en meest hoopgevende gebeurtenis ervan was de opstand van het Hongaarse volk tegen zijn onderdrukkers, een demonstratie van moed en doodsver achting op zo grote schaal, dat we er het begin van het einde der communistische heerschappij over grote delen van Europa en Azië in menen te mogen zien. Het depri- merendste feit was ongetwijfeld de ver plettering van het verzet, met gebruik making van list en bedrog, door de Russen, die daarbij slechts cynisch commentaar hadden op de verontwaardiging van de gehele beschaafde mensheid. Weinig minder deprimerend was het, te zien hoe een dictatoriaal regime van dui delijk hitleriaanse makelij in Egypte uit overwegingen van internationale machts politiek in 't zadel werd en wordt gehou den door de machtigste bondgenoot van de westerse democratieën. Het is nog te vroeg om te kunnen overzien, hoe groot de schade is die de zaak der democratie in het alge meen, en die der Westeuropese volken in het bijzonder, daardoor hebben geleden, maar dat de Amerikaanse „staatsraison" in dat opzicht schade heeft aangericht, valt niet te betwijfelen. Evenmin valt het trouwens te betwijfe len, dat ook de Westeuropese bondgenoten zelf de democratische beginselen niet altijd met de nodige trouw hebben gediend. Dat blijkt wel daaruit, dat ook in het afgelopen jaar geen overeenstemming met de bevol kingen van Algerië en Cyprus kon worden bereikt over de mate waarin zij hun recht op het bestier over eigen zaken zullen kunnen uitoefenen. Er zouden nog veel meer moeilijkheden en problemen, die in 1956 naar voren zijn gekomen, kunnen worden opgesomd. Maar de meeste ervan liggen nog zo vers in ons aller geheugen, dat het weinig zin zou heb ben. Het zou het ons alleen maar nóg moei lijker maken, het nieuwe jaar met de toch zo hoog nodige onbevangenheid welkom te heten. En de hoopgevende dingen? Die zijn er stellig ook. De spontane gastvrijheid, waar mee tientallen landen hun anders vaak her metisch gesloten grenzen hebben opengezet voor de Hongaarse vluchtelingen, zodat deze in een nieuw vaderland een nieuw leven kunnen beginnen, is één ervan. Er valt ook hoop te putten uit het feit, dat er allerwegen groeiend optimisme is omtrent de mogelijkheden tot eenmaking van Euro pa. Een gebeurtenis, die waarschijnlijk van groot belang voor de toekomst zal blijken te zijn, was de bijna bloedeloze revolutie, waarmee Polen als 't ware steels onder het Russische juk uit is gekropen. Verscheidene van de hier genoemde ge beurtenissen hebben zich afgespeeld in landen, waarvan men nog maar honderd jaar geleden niet zo heel veel méér wist dan dat ze bestonden en dat er griezelig- vreemde volken woonden. Ze lagen toen heel, heel ver weg; nu liggen ze, naar het ons voorkomt, vlak achter onze eigen „vei lige grenzen"die - dat weten we alle maal - ook al niet veilig meer zijn. Maar als we nagaan, wat er zich in 1956 binnen die vaderlandse grenzen heeft af gespeeld, komt er tóch wel een gevoel van veiligheid over ons. We hebben de langste kabinetscrisis in de geschiedenis van ons volksbestaan beleefd - maar in het dage lijks leven heeft nauwelijks iemand daar iets van gemerkt. Onze prijzen zijn weer een beetje verder omhoog gegaan - maar vele lonen ook. We mochten niet naar Melbourne - maar we hebben in Dussel- dorf toch lekker van Duitsland gewonnen. We mogen op zondag niet auto-rijden - maar we kunnen nu eindelijk eens heerlijk rustig wandelen. We hebben de afschuwe lijkste zomer gehad, die iemand zich kan voorstellen - maar.Geen maar. Hij was afschuwelijk, en er stond weinig tegenover. Een toch zo zachtzinnig dichter als De Genestet heeft Nederland een „land van mest en mist" genoemd en hij heeft daar nog allerlei nare dingen aan toegevoegd. Nu goed. Het weer kan hier ellendig zijn. Maar we moeten toch iets hebben om over te klagen! Laten we ons gelukkig prijzen omdat wij gespaard zijn gebleven van burgeroorlog als in Hongarije, van strijd en terreur zoals die in Noord-Afrika en op Cyprus woeden, van de voortdurende ongerustheid waaraan het volk van Israel blijft blootgesteld, van een politieke chaos als in Indonesië, van rassenhaat als in Amerika en Zuid-Afrika, van natuurrampen als in AziëEn laten we heel, heel dankbaar zijn omdat we, wat 1956 in ons eigen landje betreft, weinig an dere stof tot praten hebben dan de lange kabinetscrisis en de slechte zomer. Moge Nederland er ook in het nieuwe jaar zo goed afkomen! Simon Koster

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1