r Noblesse Oblige Bezwaren tegen watersportcentrum in buurtschap Spaarnwoude Jaarwisseling in enkele grote steden rumoerig gevierd GOLDEN FICTION „Agrarische belangen worden onevenredig geschaad" ^Hoe is het ontstaan?^ Van dag tot dag 1957, zondaar Ernstige ongeregeldheden in Schiedam WOENSDAG 2 JANUARI 1957 3 121 Jongetje omgekomen door carbidontploffing Navordering van belasting op suiker, benzine en gedistilleerd Burgemeester Van Walsum over nieuw hoogovenbedrijf Aan hen, die steeds het allerbeste minnen, de Golden Fiction-vrienden en -vriendinnen, zij hierbij voor hun trouw oprechte dank gebracht 1 Die dank verplicht. Volhardt in Uw vertrouwen, U kunt, als op een rots, op Golden Fiction bouwen, die gouden geurtabakken, uitgelezen-zacht... 't Volmaakte rookgenot zal weer Uw jaar verrijken. En moge 't net zo goed als Golden Fiction blijken! Volk en strijdmacht moeten elkaar begrijpen Spaaroverschot R.P.S. in 1956 170 miljoen (Op de <^raatótoel Prijsvraag Rijksmuseum „Holland" sleept brandende Visten" Vannacht ot) de Vlie-ree Valentijndag ook voor emigranten Dit woord: WINDEI De Parijse verkeerspolitie heeft op Nieuwjaarsdag met kwistige hand bonne tjes uitgereikt aan verkeersovertreders. De grote verrassing van de schuldigen, toen zij ontdekten dat het niet een bekeuring doch een gelukwens was die zij ontvingen, kan niet anders dan een gelukkige en wel dadige nawerking hebben ten aanzien, van datgene waarom het gaat: de verkeersvei ligheid. Het is een goed idee van de Parijse pre fectuur geweest, op deze wijze en op deze dag die veiligheid eens op een andere ma nier te dienen. Het doel blijft hetzelfde, namelijk de verkeersdeelnemers te door dringen van de noodzaak, voorzichtig en beheerst te zijn om een einde te maken aan de stijgende curve der ongelukken. Doch de middelen zijn velerlei en dit mid del -"-an gelukwens een enkele maal en op een zeer speciale dag gebruikt is ongetwijfeld opgekomen in het brein van een man die precies besefte waar de schoen wringt. Want het treffen van de mensen in de zwakke plekken van hun ge moed is vrijwel de enige manier om iets van hen gedaan te krijgen. Met een fikse geldboete treft men hen in de zwakte van hun gehechtheid aan geld. Met een Nieuw jaarswens, gekoppeld aan een welwillende waarschuwing, treft men hen in de zwakte die zij bij de jaarwisseling allen ondervin den: een tijdelijk verhoogde mensenliefde, een tijdelijk versterkte goede wil, een tij delijk vergrote ontvankelijkheid voor een vermaning. Psychologisch inzicht en artisticiteit heb ben op Nieuwjaarsdag de Parijse politie geleid. Waaruit blijkt dat men bij het be denken van zeer prozaïsche voorzieningen achter overheidsschrijftafels niet enkel een goed ambtenaar en een deskundige in het vak, doch evenzeer een psycholoog en een kunstenaar moet zijn, wil men woeke ren met de mogelijkheden van zijn functie. De Parijse geste gaf even een glimp van de rijkdom, die de vaardige geest kan schenken aan alle werk. Het is bij de jaarwisseling in Amster dam rumoerig geweest. Op oudejaars avond om half zeven moesten drie agen ten van de gummistok gebruik maken om op het Leidsebosje ongeveer vijfhonderd scholieren uiteen te drijven, die na be ëindiging van het FAMOS-toernooi nogal luidruchtig waren en het verkeer belem merden. Een uur voor middernacht trok een brigadier van politie de gummiwapen stok tegen een dertigtal opgeschoten jon gens, die op de Nieuwendijk voorbij gangers lastig vielen. In de oude binnen stad is het daarna nog vrij onrustig ge bleven. Op diverse plaatsen ontstonden vechtpartijtjes tussen feestvierders, die het nieuwe jaar met gebruik van veel alcohol hadden ingeluid. De politie in Den Haag heeft in de Nieuwjaarsnacht enige charges moeten uitvoeren tegen opgeschoten jongens die op verscheidene plaatsen in de binnenstad baldadigheden bedreven; maar vergeleken bij voorgaande jaren was het vrij rustig. Twee agenten werden getroffen door ste nen welke de op een rel beluste jongens naar hen wierpen. In Loosduinen bekogelden brood dronken nieuwjaarvierders de politie met flessen, al dan niet gevuld met zand. De „feesten" waren tegen half drie al afge lopen. Vorig jaar moest de politie tot on geveer vijf uur in de morgen krachtdadig optreden tegen deze vormen van feest vreugde. Bjj ongeregeldheden in de nieuwjaars nacht te Schiedam is een hoofdagent van politie ernstig gewond. Bij het blussen van een stapel kerstbomen en autobanden werden de brandweerlieden ernstig ge hinderd door een grote troep opgeschoten jongelui. Toen de knapen trachtten de brandslangen door te snijden werd de assistentie van de politie ingeroepen, die bij het overbrengen van een arrestant naar het politiebureau werd aangevallen. Een hoofdagent moest met een zware hersen schudding en een neusbeenfractuur naar het gemeenteziekenhuis worden overge bracht. De daders heeft men nog niet ge vonden. In dezelfde nacht werd in het Juliana- park te Schiedam door tot nu toe onbe kend gebleven personen, een beeld, een schaars geklede vrouw voorstellende, ge heel beschilderd, waardoor werklieden van de gemeentelijke reinigingsdienst het op de eerste dag van het nieuwe jaar reeds een grondige schoonmaakbeurt moes ten geven. In Groningen is het nieuwe jaar rumoerig ingezet. De politie moest her haaldelijk optreden tegen baldadige bel hamels, die in de binnenstad vuren stook ten, straatlantaarns doofden, voorwerpen versleepten of al te gevaarlijke capriolen met vuurwerk uithaalden. De Groninger brandweer moest enkele malen uitrukken om branden te blussen aan het Zuiderdiep, gestookt van kerstbomen en autobanden. Een rumoermaker werd gearresteerd. Bij het afsteken van vuurwerk werd een 11- jarig meisje, Janette Schaaphok ernstig gewond. Het kind stond te kijken naar jongens, die voetzoekers afstaken. Een der voetzoekers raakte het meisje aan haar linkeronderbeen. Het stuk vuurwerk drong in het been en bleef daar zitten. Het slachtoffer moest onmiddellijk overge bracht worden naar het Academisch Zie kenhuis, waar operatief moest worden in gegrepen. De recherche stelt een onder zoek in. Op een tuinderij in Den Hoorn nabij Delft is maandagmiddag een ernstig onge val gebeurd met een carbidapparaat. Het ongeluk gebeurde in de tuin van de heer G. van Leeuwen. De tuinder zelf was in een trekkas waarin het apparaat stond opgesteld, aan het werk toen zijn 12-jarige broertje Jan bij hem kwam om thee te brengen. Vermoedelijk heeft de heer Van Leeuwen een sigaret willen opsteken waar door de ontploffing is ontstaan. Hij zelf en zijn broertje werden zeer ernstig ge wond naar het Sint Hyppolitusziekenhuis te Delft overgebracht. De jongen is dins dag aan zijn verwondingen overleden. De toestand van de heer Van Leeuwen is nog zeer ernstig. In de Jacob Catslaan in Den Haag was een van de talloze brandjes, waarmee in de residentie het nieuwe jaar ver licht werd. Op vele plaatsen moesten politieagenten charges uitvoeren tegen publiek, dat de brandweer bij haar werkzaamheden trachtte te hinderen. ADVERTENTIE Nu de wet tot vrijstelling van omzet belasting voor textielprodukten en ver hoging van enkele andere belastingen in werking is getreden, zijn in een buiten gewone staatscourant maatregelen afge kondigd tot navordering van belasting over voorraden suiker, benzine en gedistil leerd en tot bijbetaling van motorrijtuigen belasting voor auto's, waarin niet of niet uitsluitend benzine als brandstof wordt gebruikt. Omzetbelasting zal worden nagevorderd over op 1 januari bij handelaren en fabri kanten aanwezige voorraden suiker en/of glucose, tenzij deze 1000 kg of minder be dragen. Het bedrag van de navordering is voor suiker vastgesteld op 3,80 en voor glucose op 2,85 per 100 kg netto-gewicht. De peildatum voor voorraden benzine van meer dan 5 hectoliter in opslagplaatsen en bij pomphouders is bepaald op 7 januari Het bedrag van de navordering aan bij zonder invoerrecht op benzine is vastge steld op 7,60 per hectoliter. Voor de voorraden gedistilleerd van meer dan 50 liter, ongeacht de sterkte, is de peildatum 14 januari. Het bedrag van de navordering is vastgesteld op 121,50 per hectoloter ad 50 pet. Deze navordering geschiedt ook over voorraden van particulieren. De navordering blijft beperkt tot 60,75 per hectoliter ad 50 pet. voor hoeveelheden reuk- en toiletwaters, die zijn vervaardigd met ge distilleerd, waarvoor gedeeltelijke vrijdom van accijns is genoten. Buiten navordering blijven de alcoholhoudende dranken (z.g. verloflikeuren), zoals wijnadvocaat, wijn likeuren en in het algemeen de dranken met een alcoholgehalte beneden 15 pet. Omdat de motorrijtuigenbelasting voor auto's, waarin niet of niet uitsluitend ben zine als brandstof wordt gebruikt, per tijd vak van een maand of van 15 dagen wordt geheven, gaat de verhoging van deze be lasting in op 1 januari. De huidige belastingkaarten voor derge lijke auto's behouden hun geldigheid tot en met 15 januari 1957. Nadien zijn zij alleen geldig, indien daarop voorkomt de aan tekening, dat bijbetaling van motorrijtui genbelasting is geschied. „Onoverzichtelijke aangelegenheid" Op de traditionele oudejaarsmiddag bijeenkomst van de havenvereniging te Rotterdam in de Burgerzaal van het stad huis, heeft burgemeester A. F. van Wal sum gesproken over de positie van de Rot terdamse haven. Tijdens deze rede sprak de heer Van Walsum ook over de vesti ging van een nieuw hoogovenbedrijf en over Rozenburg, dat bij geruchte als vesti gingsplaats is genoemd. De burgemeester zei: „Indien u daarover vanmiddag ont hullingen verwacht, moet ik u tot mijn spijt teleurstellen. Het lijkt mij overigens nogal voor de hand te liggen, dat wanneer er ergens plannen voor de vestiging van een basisindustrie zouden worden bestu deerd, daarbij ook aan de kop van Rozen burg wordt gedacht, omdat nu eenmaal mede tengevolge van het plan voor een ha ven voor supertankschepen de mogelijk heid van industrievestiging daar in discus sie is gekomen". Overigens verklaarde mr. Van Walsum deze aangelegenheid voorals nog wat onoverzichtelijk, al zei hij te we ten dat er met het denkbeeld van een staal industrie op Rozenburg wordt gespeeld. In ieder geval noemde hij het voorbarig in dit verband het begrip plannen te bezigen. Minister Staf heeft op nieuwjaarsdag een toespraak gehouden tot de leden van de krijgsmacht en hun ouders en familie leden. Over de internationale toestand spre kend zei de minister dat de tegenstelling tussen oost en west is blijven bestaan. De politiek van de glimlach bleek toch weer te zijn een politiek van bruut geweld, van terreur en van slavernij. Wij moeten hier uit de consequentie trekken, aldus de mi nister, dat er alleen ontzag zal zijn voor doelbewuste kracht, doelbewust, omdat wij niet anders willen dan onze vrijheid be sehermen en de vrede bewaren. De kracht zullen wij moeten vinden in een sterke parate defensie. Wij willen en moeten daartoe ook samenwerken met de vrije volken van het westen en vast blijven hou den aan de samenwerking in de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie, door onze bereidheid' een redelijk aandeel in deze verdediging te blijven leveren. De minister zei tenslotte, dat het juist in deze dagen van groot belang is, dat volk en strijdmacht elkaar begrijpen en zo veel mogelijk aanvullen. „Laten wij ons ten doel stellen, als vrij volk onze gezamenlij ke bijdrage te leveren tot de groei van een volkengemeenschap, waarin de grote waar den van recht en menselijkheid in toene mende mate eerbiediging en verwezenlij king vinden". Volgens de voorlopige gegevens van de Rijkspostspaarbank is er bij deze instel ling in 1956 ingelegd ongeveer f 730 mil joen. Opgenomen werd f 560 miljoen, zo dat er een gunstig spaarverschil was van f 170 miljoen. In 1955 bedroeg het spaar verschil f 157 miljoen. In het tweede halfjaar van 1956 daalde het spaarverschil door de internationale spanningen en door de verminderde liqui diteit en de daarmee gepaard gaande ren testijging. De ongunstigste maand was no vember. Toen werd door de gestegen koop lust van het publiek als gevolg van de on gunstige ontwikkeling van de internatio nale politieke situatie, een bedrag van f 19 miljoen ontspaard. Ook het spaarverschil in maart en april vertoonde een inzinking. Dit is echter een normaal seizoen verschijnsel. De 3 pct.-uit- kering over het loon van 1955 veroorzaakte tezamen met de in vele gevallen verhoog de vakantietoeslag een relatief hoog bedrag aan besparingen in mei. Het saldotegoed bedraagt eind 1956 on geveer f 1870 miljoen ongeacht de ruim f 40 miljoen rente welke nog op de reke ningen moet worden bijgeschreven. De educatieve dienst van het Rijksmu seum in Amsterdam heeft voor de duur van de kerstvacantie een prijsvraag-tentoon stelling voor de leerlingen van voorberei dend hogere en middelbare scholen inge richt. Het is een tentoonstelling zonder ti tel. Een van de vragen luidt: Bedenk een passende titel. Alle schilderijen en voor werpen zijn van bijschrift voorzien, die be trekking hebben op eenzelfde onderwerp, zodat alle vragen beantwoord kunnen wor den door een ieder, die de tentoonstelling zorgvuldig heeft gezien. Voor het maken van aantekeningen is het wenselijk potlood en papier mede te brengen. Ter aanmoe diging van een goede beantwoording zijn abonnementen op de radiocursus Openbaar Kunstbezit, catalogi en affiches als prijzen beschikbaar gesteld. v Het Zweedse stoomschip „Visten", van de rederjj O. F. Ahlmark te Karlstad, dat maandagmiddag uit Amsterdam vertrok met een lading kooks aan boord, is van nacht omstreeks één uur door de sleep boten „Holland" en „Stortemelk" van de rederij G. Doeksen op de Viieree voor anker gebracht. Op Nieuwjaarsdag, 's mor gens tegen tien uur seinde de Zweed, dat in de positie 53.50 noorderbreedte en 4.20 oosterlengte een felle brand was uitge broken in de kookslading. De brug stond in vlammen en dringend werd assistentie verzocht van bergingssleepboten. De ste ward is bij de brand omgekomen. Uit IJmuiden ging de sleepboot „Titan" van Bureau Wijsmuller naar zee en ruim een uur later, toen het bericht blijkbaar ook op Terschelling was doorgedrongen, meldde de sleepboot „Holland" zich in de ether. De kapitein bood aan de „Visten" op basis „Lloyds Open Form" behouden binnen te brengen. De „Holland" ging naar zee, maar een rederijgenoot van de „Visten", de „Viggen" seinde later, dat assistentie overbodig was geworden. De „Viggen" had een deel van de bemanning overgenomen, terwijl men de brand grotendeels meester was. Enige tijd later kwam de „Visten" echter op nieuw met een noodsein: toch sleepboot- assistentie gewenst. De „Holland" zette daarop met haar 3000 pk volle kracht door in noordelijke richting en bereikte het 1114 ton metende schip omstreeks half vier. Om vier uur was vastgemaakt en werd be sloten het nog smeulende schip naar de Viieree te slepen. De „Viggen" heeft met zes opvarenden van de „Visten" koers ge zet naar Terneuzen. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Hoeden Wat kan een mens zich toch een hoop gekke dingen in en op zijn hoofd halen! Neemt u nou bijvoorbeeld eens een heren hoed. Objectief bekeken, dus ontdaan van persoonlijke hoed-bindingen, is een hoed toch eigenlijk niets anders dan een dwaas en volkomen willekeurig gevormd voor werp, waarvan de opzet is, dat de man het van tijd tot tijd met opzet op zet. Maar diep in zijn hart geneert hij zich ervoor, immers, zodra hij een kennis ziet, neemt hij het ding haastig af. Er zijn twee soorten hoeden: Normale hoeden en idiote hoeden. Een normale hoed is een hoed die je zelf op je hoofd hebt. Een idiote hoed daarentegen is jouw hoed, als een ander hem bij vergissing op zet. Want datzelfde voorwerp, waarvan je meent dat het met jou een indrukwekken de eenheid vormt, blijkt op het hoofd van een ander opeens een vormloos en vrij potsierlijk ding te zijn. Nu komt een dergelijk verschijnsel in het leven meer voor. Er is bijvoorbeeld géén ondeugd die je zo irriteert, als één van je eigen ondeugden bij een ander aan getroffen. Eigenlijk is er nog een derde soort hoe den van anderen. Die neemt men van tijd tot tijd per ongeluk uit een café mee als de eigenaar een andere kant opkijkt. Met een vrouwenhoed is dat allemaal weer heel anders gesteld. Die is volkomen overbodig. Een mannenhoed heeft ten minste een taak, een reëel doel; hij houdt het hoofd droog, waarbij de rand dan als dakgoot fungeert. Hierdoor komt het re genwater niet via het haar in de mond terecht, wat erg belangrijk is, want haar water is niet geschikt voor consumptie. Een dameshoed daarentegen doet niets dan geld kosten en min of meer góed staan. En dat laatste is dan nog maar betrekke lijk. Er zijn inderdaad hoeden dit staan, maar pas dan, als je er lang genoeg aan hebt kunnen wennen. Maar juist tegen die tijd verandert de mode en kun je weer helemaal van voren af aan beginnen met bespottelijk vinden. Ik heb nooit begrepen wie die malle dingen toch maakt, maar laatst ontmoette ik een oude en zeer behoudende heer, die me uit de droom hielp. - Wat hij precies wou behouden was me niet duidelijk, maar ik kreeg wel de indruk dat het lege be grippen waren. In ieder geval was het een man, die uit beginsel alles haatte wat nieuw was. - En die zei; „Ik heb in mijn jeugd een man gekend, die niet zoveel succes had bij vrouwen als hij meende te verdienen. Tijdens zijn - daardoor vrij kusloze - jeugd legde hij een dure eed af zich op de vrouwen te zullen wreken. Hij heeft het gedaan. Hij is dameshoeden gaan maken". Wat is de mode toch een redeloze en wispelturige tiran.' Wie daarop bouwt, bouwt op ijs. Zo heb ik me veertig jaar geleden eens in zéér jeugdige overmoed op straat gewaagd zónder hoed. Dat was in die tijd een daad, daar was een sterke wil voor nodig: een sterke wil om op te vallen. Ik stond nog maar nauwelijks buiten of er schoot, als een snoek op een witvis, een woedende heer op me af, die me toesnauw de: „Jongen, maak je niet belachelijk, zet toch een hoed op je hoofd!" Die heer was op dat tijdstip al vrij mid delbaar, dus hij zal nu wel - het klinkt een beetje gek maar het is toch zo - tot zijn geluk dood zijn. Want wat een bloed- drukverhogende marteling zou het thans niet voor hem zijn geweest, zich een weg te moeten banen door het hoedloze gepeu pel in onze straten. Eén ding valt hieruit te leren. Je moet erg voorzichtig zijn, vooral als je bezig bent een oudere heer te worden, met te lachen om dingen die anders zijn dan in jouw tijd. Want daarmee lach je jezelf van het eerste plan weg en de opdringende jeugd lacht in zijn vuistje. En u kent allemaal het spreekwoord: Wie in zijn vuistje lacht, lacht het best. Chiel de Boer Het bestuur van de Verenigde Binnenpolder (gelegen ten oosten van Haarlem in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude) heeft aan Gedeputeerde Staten van Noordholland een bezwaarschrift tegen het streekplan Zuid-Kennemerland gezonden, waarin het schrijft, dat het van mening is, dat het streekplan, voor wat de Verenigde Binnenpolder betreft, veel te groots is opgezet en veel te ver gaat; dat de agrarische belangen door het aanleggen van een watersportcentrum onevenredig en ernstig worden geschaad, omdat de belangen van de landbouw veel verder strekken dan die van de watersport; dat de buurtschap Spaarnwoude, thans nog rustig en ongerept, gaaf en mooi, niet mag worden opgeofferd aan de watersport en dat het „waterplan" voor het bestuur niet te aanvaarden is. „Het ontwerp-streekplan voor Zuid- Kennemerland heeft het bestuur zeer ver ontrust", aldus de inleiding van het be zwaarschrift. Uit de nota van toelichting is namelijk gebleken, dat het in de bedoe ling ligt in de buurtschap Spaarnwoude, tussen de Kerkweg en de molenwatering van de molen de Slokop, een recreatieoord te maken in de vorm van een watersport centrum, waarvoor naar schatting onge veer negentig hectare kostbare cultuur grond zal worden opgeofferd. Tegen het aanleggen van dit watersportcentrum heeft het bestuur, alsmede de daarbij betrokken ingelanden, ernstig bezwaar. „Daartegen protesteren wij ten zeerste en wij zullen niet nalaten alle pogingen in het werk te stellen dit plan te voorkomen. Het is naar onze mening absurd te noemen en niet verantwoord om voor een watersport centrum, waarvan slechts een handje vol mensen gebruik zullen maken, ongeveer negentig hectare uitstekende landbouw grond op te offeren. Men is toch algemeen van oordeel dat het instandhouden van de landbouw en veeteelt een dringende nood zakelijkheid, ja zelfs een eerste vereiste is, in verband met de grote bevolkingsaanwas van ons land", aldus het bestuur. Het is van het grootste belang dat zoveel mogelijk cultuurgrond behouden blijft. Om dit te bewijzen behoeft men niet ver terug te gaan in het verleden; men denke hierbij slechts aan de hongerwinter van de laatste wereldoorlog. Daarom kan gezegd worden, dat de agrarische belangen veel verder strekken dan de belangen van de water sport. Bovendien zullen door het maken van een watersportcentrum diverse gezin nen brodeloos gemaakt worden waarvoor geen emplooi is te vinden. Het wil het be stuur voorkomen dat de belangen van de boeren bij dit ontwerp geheel uit het oog zijn verloren. De kosten van dit „waterplan" zullen naar de mening van het bestuur in de hon derdduizenden lopen wegens onteigening, schadeloosstelling, verhoogde en versterkte waterkering, enz., waar weinig of geen inkomsten tegenover staan. De landelijke sfeer en rust en het kerkelijk en geestelijk leven van Spaarnwoude zal daardoor ern stig worden gestoord. Ook meent het bestuur dat het streek plan veel te groots is opgezet en veel te ver gaat. Beter ware geweest dat de grens van het streekplan, voor zover de Verenigde Binnenpolder aangaat, was getrokken langs het water, te weten van Spaarndam, langs het Spaarne, Mooie Nel, de Buiten- en de Binnenliede, zodat de buurtschap Spaarn woude buiten het streekplan valt. Mocht onverhoopt het „waterplan" tegen de wil van het bestuur er toch komen, dan wil het Gedeputeerde Staten er op wijzen dat de Verenigde Binnenpolder, bij een hevige wester- of noordwesterstorm aan een gro ter overstromingsgevaar bloot staat dan thans het geval is. Men zal daarbij ernstig rekening moeten houden met de kracht die de wind en de golven samen kunnen ont wikkelen. Een zware waterkerende kade zal dan dringend noodzakelijk zijn. Het be stuur is niet bereid deze waterkerende kade in onderhoud te aanvaarden. Het bestuur der Verenigde Binnenpolder verzocht het ontwerp-streekplan te willen herzien in dien zin, dat het geprojecteerde watersportcentrum te Spaarnwoude komt te verwallen. De vereniging „De Nederlandse Bloe misterij" heeft besloten bij de Valentijn- bloemenhulde op 14 februari 1957 ook de emigranten te betrekken die na de oorlog ons land hebben verlaten. In samenwerking met het emigratieweek blad „De Wereldpost" zal de vereniging de ruim 200.000 Nederlandse emigranten in de gelegenheid stellen, in ons land woonach tige landgenoten aan te wijzen voor het in ontvangst nemen van een bloemenhulde. De voordrachten moeten betrekking heb ben op diensten, die de emigranten ten tijde van hun vertrek uit ons land zijn bewezen. De jury zal bovendien uit de binnenge komen voordrachten tien inzendingen ho noreren met een bloemengroet uit Neder land aan de emigranten in hun woonplaat sen in den vreemde. Deze bloemengroet zal namens de Nederlandse gemeenschap via de internationale bloemenverzendcentrale Interflora worden gebracht. De binnenlandse bloemenhulde zal op Valentijndag normaal doorgang vinden. De Mooie Nel is in het ontwerp-streek plan opgenomen voor een eventueel watersportcentrum. Tegen de stichting er van zijn bezwaren ingediend. Een foto van de Mooie Nel in de winter. Bij het bezigen van de uitdrukking: dat zal hem geen windeieren leggen, die betekent: daarop zal hij heel wat verdienen, daarvan zal hij heel wat voor deel trekken, denkt men ten onrechte aan een ei, dat met lucht gevuld is. Met wind in de betekenis: luchtstroom heeft het woord niets te maken. Een windei onderscheidt zich namelijk van een ge woon ei, doordat het de kalkachtige schaal mist. Het is een ei met alleen een vlies er om. Het woord wind is dan ook verwant met ons woord windsel, zwach tel, een afleiding van het werkwoord winden. Tot de familie behoren ook de klimplant winde en het woord wand (oorspronkelijk: het gewondene, het ge- ^vlochtene).

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5