DE LAATSTE TOAST f „De Parvenu" van Molière door Rotterdams Toneel De leerling van Doctor Marciolo J Agenda voor Haarlem PHILIPS Infraphil' SAN O STOL WOENSDAG 2 JANUARI 1957 4 Fragment van een meesterwerk Een der vijf nieuwjaarspremières Regie en vertaling door Ton Lntz Johan Elsensohn door Haarlem gehuldigd Twee inbraken in Beverwijk Stoffelijk overschot van prof. R. Kranenburg ter aarde besteld Nieuwjaarsbijeenkomst Kamer van Koophandel Twee doden bij aanval van de IRA in Ulster Nieuw soort kernreactie in Verenigde Staten ontdekt Franse aankoop van Europa I niet waarschijnlijk 17 VERVOLGVERHAAL DOOR JAKOBJAKOBI Ook op de tweede dag van 1957 treft de le zer een reproductie aan van een fragment van een der meester werken uit het Frans Halsmuseum te Haar lem. Onze prijsvraag „Speurtocht naar schilderijen" wordt daarmee nog eens on der uw aandacht ge bracht. De volledige opgave met omschrij ving en voorwaarden kan men vinden in „Erbij" van zaterdag 15 december. De ter mijn van inzending sluit 5 januari. Vanouds is de eerste januari een hoogtij dag voor het Nederlandse toneelleven. Vrij wel alle gezelschappen hebben ook nu weer met een bijzondere voorstelling acte de présence gegeven, in vele gevallen ge volgd door een traditionele of revueachtige „wens". Uiteraard kwam in de Amster damse Stadsschouwburg het treurspel „Gysbreght van Aemstel" van Joost van den Vondel voor het voetlicht, met Johan ÏJchmitz (geheel hersteld ria een hem over komen verkeersongeval) in de titelrol en met Ellen Vogel als Badeloch in door glaze nier Joep Nicolas vervaardigde decors. Wederom voerde Johan de Meester de re gie, doch er waren vele vernieuwingen in de bezetting. Aan het einde van deze week hopen wij er een bespreking van te kunnen geven. Evert Werkman dichtte de tekst voor Thomasvaer en Pieternel, vertolkt door Paul Huf en Mimi Boesnach, bevat tende een hulde aan de scheidende burge meester, aan mevrouw Mieke Bouman en aan theaterdirecteur Johan Bendien, ein digend met een breedvoerig eerbetoon aan Koningin Juliana. De toneelgroep „Theater" heeft in Arn hem de première gegeven van het Joego slavische blijspel „Dundo Maroje's du katen" onder regie van dr. Marco Fotez, die dit oorspronkelijk ruim vijf uur duren de blijspel uit d# zestiende eeuw van Ma rin Drzic heeft ingekort tot minder dan de helft. Johan Walhain, Gerard Hartkamp en Cruys Voorbergh vervulden de vóorriaam-' ste rollen. De Haagse Comedie vertoonde „Driekoningenavond" van Shakespeare in de vertaling van Gerard Messelaar en met decors van Harry Wich, door Cees Laseur geregisseerd, met Elisabeth Andersen in de rol van Viola en Albert van Dalsum als Malvolio temidden van vele anderen. Luc Lutz schreef en regisseerde de nieuwjaars wens, waarin Myra Ward haar entree maakte als „Hagelslagkoningin" en de hoop werd uitgesproken dat „Minister mejuf frouw Marga Klompé haar mannetje zou staan". In de Kleine Komedie te Amster dam traden Johan Kaart en de zijnen met „Het konijn en ik" van Mary Chase voor het voetlicht, welk blijspel vroeger door „Comedia" met Han Bentz van den Berg in de hoofdrol met veel succes is opge voerd. In Rotterdam stond „Le Bourgeois Cen- tilhomme" van Molière op het programma, geregisseerd en vertaald onder de titel „De Parvenu" door Ton Lutz, die tevoren als de toneeldichter-zelve in „lTmpromptu de Versailles" verscheen om opening van het artistieke testament van de Franse meester van het blijspel te doen. Het is niet onbe grijpelijk, dat men naar een vervanging van de eigenlijk onbevredigende Neder landse titel „De burger-edelman" heeft ge zocht. Het is echter de vraag of de nieuwe benaming ingang zal vinden'. Weliswaar is een parvenu volgens Van Dale's dikke woordenboek „iemand die tot een hogere klasse in de maatschappij, doch niet tot de daarbij behorende beschaving is gekomen" de term heeft ongunstige associaties, die hier niet van toepassing zijn. Men zou het trouwens zelfs zo kunnen stellen, dat Mo lière voor alles de lege vormen van de aris tocratie onder Lodewijk de Veertiende heeft willen hekelen. Redetwisten over diepere bedoelingen heeft echter weinig zin ten aanzien van een voorstelling, die alleen op spectaculaire feestelijkheid gericht leek te zijn. Deze „comédie-ballet" werd trouwens „pour le plaisir du roi" als divertissement ter ope ning van het jachtseizoen 1670 te Cham- bord in elkaar gezet. Maar eerlijk gezegd: ik heb mij niet zo bijzonder geamuseerd. Naar mijn smaak voldeed alleen het decor van Nicolaas Wijnberg aan redelijke eisen. Misschien ben ik enigszins bevoordeeld, doordat ik van dit stuk een in alle opzich ten volmaakte voorstelling in de Comédie Frangaise heb gezien, onder regie van Jean Meyer en met de als zodanig geweldige Louis Seigner in de titelrol. Iets dergelijks, dat moeten wij wel beseffen, kan en mag men van een Nederlands gezelschap niet verwachten, omdat men van een stijl (een op het toneel weerspiegelde levensstijl) alleen de decadentie scherp kan tonen in dien men dit ceremonieel volstrekt be heerst. Door het ontbreken van de Franse traditie staat men in Nederland dus voor een hopeloze taak: zonder de overdreven perfectie van tot het uiterste beschaafde „vormen" kan er geen wezenlijke „inhoud" zijn, ook niet als aangenomen wordt dat deze parodoxaal genoeg bestaat uit het ont breken daarvan. Zoals in ieder goed blijspel dient ook hier «le komische werking door de ver stor g van het evenwicht te ontstaan. Onder de gegeven omstandigheden ontbrak dit evenwicht echter. En dus bleef het ko mische steken in de sfeer van het nogal kinderachtige. Dit bleek het sterkste in de destijds actuele, maar nu nogal flauwe aardigheid van het zonderlinge bedrog met de „Turkse" plechtigheid. Ondanks de in derdaad heel malle aanstellerij van Bob de Lange als „Mamamouchi" Jourdain werd deze scène in het vierde bedrijf geenszins de apotheose van verdwazing, geenszins de belachelijke bekroning van een onzinnige eerzucht. Over het algemeen moet trou wens gezegd worden, dat uit alle koddig heid, hoe knap ook van veelzijdigheid ge tuigend, geen „ergens" toch ontwapenend, ontroerend en waarachtig karakter tevoor schijn kwam. Dat is niet in de eerste plaats een tekortkoming van Bob de Lange, maar vooral een gevolg van de betreurenswaar dige omstandigheid, dat zijn omgeving geen groot tegenspel toeliet. In dit opzicht was het eerste bedrijf, een der kostelijkste bewijzen van Molière's briljante talenten, bepaald onthullend. Ton van Duinhoven en Lia Dorana waren als de muziekleraar en de zangeres niet onvol doende, maar nauwelijks typerend voor de geaffecteerde trant uit de nadagen van de absolute monarchie. Steye van Branden berg was dit nog veel minder als de dans meester, die zich niet eens in zijn kostuum kon bewegen.... Waarom men de oor spronkelijke muziek van Lulli door een moeilijk bedenksel van Ton de Leeuw moest vervangen, werd ondanks een goede vertolking niet bewezen. De grootste teleur stelling voor mij werd het aandeel van Al- bert Mol, die als choreograaf ver beneden de maat bleef. Johan Lanting was wel aar dig als de schermleraar en Pim Dikkers idem dito als de vette filosoof, maar van de beroemde twist over de rangorde der kunsten en het nog vermaardere college in de uitspraak der klinkers maakte men slechts een lauw en mager aftreksel mee. Nooit zal ik de uitroep „Leve de weten schap!" van Louis Seigner met die koste lijke biiklank van domme voldoening en heerlijke verwondering' vergetep'. fJjSkL de Lange stelde hier SÏe5htfe db'glittsterihg-Van vermeende slimheid tegenover. Maar nog maals: men mag hem dit nauwelijks ver wijten door het ontbreken van bijna iedere mogelijkheid tot contrastwerking. In dit opzicht bleven ook Ann Hasekamp en Eric van Ingen als de parasitaire aristocraten beneden de verwachtingen. Van de vele andere medewerkenden moeten zeker Trees van der Donck en Coba Keiling genoemd worden, de eerste als een J\a zijn vertolking van Pancras Duif in Heijermans' „Schakel" Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap gaf dinsdagavond in de goed bezette Haar lemse stadsschouwburg een voorstelling van „Schakels" van Herman Heijermans, waarin Johan Elsensohn Pancras Duif ver tolkte. Zoals wij reeds berichtten is Johan Elsensohn nu veertig jaar aan het toneel verbonden. Ter gelegenheid van dit jubi leum had na de voorstelling een korte hul diging plaats, die door de wethouder voor Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, werd ingeleid. Wethouder Geluk drukte Johan Elsensohn op het podium de hand en dankte hem na mens het gemeentebestuur. „Wij prijzen ons gelukkig een acteur als u vaak in Haar lem te hebben gezien". Dr. L. M. van Dis sprak Elsensohn namens het huldigings comité toe en zei onder meer: ,,U hebt bij ons bereikt dat wij kunnen geloven in het werk van Heijermans. Het publiek heeft u daarvoor met een warm applaus bedankt. Maar als u hier met een ander stuk was gekomen waren we er ook geweest. We hebben u vooral leren kennen als de mees ster van de kleine rollen en Haarlem is u daarvoor bijzonder dankbaar". Dr. Van Dis overhandigde de acteur hierop een enve loppe met inhoud. Ook de directeur van de stadsschouwburg, de heer H. Deinum, bracht Elsensohn met een klein geschenk dank. ..Wij willen u graag nog dikwijls zien. Wij willen later in Haarlem kunnen zeggen, dat we Elsensohn in alle grote rol len mochten bewonderen". Johan Elsen sohn richtte zich hierna met enkele woor den tot het publiek. Hij dankte voor de hulde en zei: „Ik ben altijd graag naar Haarlem gekomen. In de eerste plaats om dat het dichtbij is en ook omdat de schouw burg hier zo bijzonder goed is ingericht. Het zou goed zijn als het publiek net als in een circus tijdens de pauze de stallen zou mogen bezichtigen. Ieder zou dan kunnen zien hoe goed de kleedkamers zijn ver zorgd. Voor acteurs is dat heel belangrijk. Wij brengen het grootste deel van ons le ven in de kleedkamers door. Wij hebben er vele gezien maar die in Haarlem zijn uitzonderlijk, de beste. In dit opzicht kan ik zeggen, dat de heer Deinum de beste schouwburgdirecteur van Nederland is. Ik hoop nog vaak in de gelegenheid te zijn hier te spelen". Overigens gaat deze wens al gauw in vervulling want zaterdag 5 januari geeft het Nieuw Nederlands To neelgezelschap een herhaling van Heijer mans' „Schakels". verrassende ingénue, de tweede als de on versneden incarnatie van het gezonde ver stand en normgevoel. Pieter Lutz en Ab Abspoel behoorden eveneens tot het sterk ste deel van de bezetting, Peter Holland als de kleermaker was een der zwaksten. Het is haast niet mogelijk Molière te spe len als men niet beschikt over de gewenste persoonlijkheden voor ieder emplooi. Een vage en nauwelijks toepasselijke flirtation met de muze der commedia dell'arte kan d(t tekort niet opheffen. Het was al over half twaalf, toen de nieuwjaarswens onder de<4titë'l „U benkbteil gast bij het Rotterdams Toneel" door Peter Holland en Steye van Brandenberg met medewerking van het gehele gezelschap begon. De muziek van laatstgenoemde werd door Henk Lagendaal aan de vleugel ver tolkt. Het publiek had de gehele avond door herhaaldelijk applaus blijk gegeven van een instemming, die ik helaas niet kon delen. Davicl Koning In de oudejaarsnacht is te Beverwijk ingebroken bij de brood- en banketbakker B. in de Kloosterstraat. De inbreker(s) is vermoedelijk over de poort geklommen en door de tuindeur naar binnen gekomen. Hij heeft het hele huis doorzocht en is met f 70,verdwenen. De bewoners merkten na thuiskomst het ongewenste bezoek. Van de dader ontbreekt elk spoor. Ook in de afgelopen nacht is er visite geweest met minder oirbare bedoelingen bij de heer De V. aan de Bankenlaan te Beverwijk. Hier bedroeg de buit f 500, In Beverwijk is een 25-jarige Heems kerker D., een los werkman, aangehouden, tegen wie zoveel bewijsmateriaal is los gekomen, dat hij ter beschikking van de Haarlemse justitie is gesteld. De man ont kent inmiddels enige schuld te hebben aan de serie inbraken, die in Beverwijk en Velsen zijn gepleegd. Hoogleraar. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de faculteit der letteren en wijs begeerte, om onderwijs te geven in de peda gogiek en pedagogische psychologie ten behoeve van de leraarsopleiding, dr. N. C. A. Perquin, thans directeur van het Hoogveld instituut. In dat grote huis woonde doctor Marciolo, zag Lodo; de naam stond op de deur. „Zou ik het hier eens proberen?", dacht Lodo, misschien kan die doctor Marciolo mij wel gebruiken.' Hij liep nog eens heen en weer voor het huis en wist niet, of hij het zou wagen. Maar toen pakte hij de zware klopper en liet die tweemaal neervallen. Even bleef het stil. Toen werd de deur geopend door een heer in het zwart, die Lodo vragend aankeek 5-6 ADVERTENTIE Afyn vat Septemóet órt Mee Ook deze maand - elke dag Geef Uw kind méér weerstand na deze zon-arme Zomer Onder zeer grote belangstelling is op de laatste dag van 1956 het stoffelijk overschot van prof. mr. dr. Roelof Kranenburg, oud voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal en oud-lid van de Raad van State, op de begraafplaats Nieuw Eyken- duinen ter aarde besteld. De Koningin en Prins Bernliard werden vertegenwoordigd door dr. mr. L. Patijn kamerheer in buiten gewone dienst van de Koningin. Aanwezig waren onder meer de minister president dr. W. Drees, de ministers J. G. Suurhoff, ir. C. Staf, dr. I. Samkalden, dr. S. L. Mansholt en mr. dr. R. H. Pos, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr, J. Jonkman, dg Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de directeur van het kabinet van de Ko ningin, mejuffrouw mr. M. Tellegen, de chef van de Generale Staf, generaal B. R. P. F. Hasselman, de ambassadeur van Lu xemburg, de heer M. J. P. Kremer, de staatssecretarissen mr. dr. A. A. van Rhijn en A. C. W. Moorman, de oud-ministers prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. J. C. van Oven, J. van de Kieft, J. in 't Veld en mr. dr. A. M. Joekes, de minister van Staat mr. J. R. van Schaik, de president van de Hoge Raad, mr. dr. J. Donner, de advocaat-gene raal van de Hoge Raad, prof. dr. G. E. Lan- gemeijer, vele leden van de Raad van State, leden van de Eerste en de "-Tweede Kamer, mr. N. Debrot, namens de gevol machtigde minister van de Nederlandse Antillen, de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer, de burgemees ter van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, de voorzitter van de Thorbeckestichting, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, vele hoog leraren, de commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman. Nadat het stoffelijk overschot in de aula was opgebaard sprak dr. W. Drees een kort woord. Na dr. Drees sprak de oudste zoon van de overledene. ADVERTENTIE Verstuikingen.. Philips „Infraphil" weg pijn! PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin met dieptewerking Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, spit, verwondin gen, steenpuisten, ver koudheid winterhan den en -voeten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken zal op dins dag 8 januari om half negen bijeenkomen in r' Ridderzaal van het stadhuis te Haar lem. In deze vergadering, die een open baar karakter draagt en voor belangstel lenden toegankelijk is, zal de voorzitter van de Kamer, de heer Ch. E. Visser, zijn nieuwjaarsrede uitspreken. BELFAST (United Press) Het illegale „Iers-republikeinse leger" (IRA) heeft gis teren een overval uitgevoerd op het politie bureau in Brookeborough, het dorp waar de Noordierse premier woont. De aanval lers kozen met achterlating van twee doden het hazenpad. Twee vrachtwagens met ongeveer twintig IRA-soldaten kwa men schietend de hoofdstraat van Brooke borough inrijden. De mannen van een vrachtwagen veegden de straat schoon, die van de andere vielen het politiebureau aan. De politie achterhaalde een vrachtwagen en vond in een verlaten huis een dode en een gewonde IRA-man. De gewonde over leed later. De chauffeur werd gearresteerd De politie en te hulp geroepen Britse legereenheden hebben een grootscheepse actie ingezet en de grens tussen Ulster en de Ierse republiek afgesloten. MONTEREY (Reuter)— Kerngeleerden van de universiteit van Californië hebben een nieuw soort kernreactie ontdekt, waar door energie vrijkomt en die gelijkt op warmtekernreacties (waterstofbom). Het verschijnsel wordt een „gekatalyseerde kernreactie" genoemd. De Amerikaanse commissie voor kernenergie zegt in een bekendmaking, dat de ontdekking een der de manier vormt om kernreacties tot stand te brengen. De twee reeds bekende metho den omvatten het onder een temperatuur van ongeveer een miljoen graden samen smelten van twee lichte kernen tot een zwaardere kern en het bombarderen van kernen met andere kerndeeltjes, hetgeen geschiedt in cyclotrons of kernreactors. De nieuwe ontdekking behelst „een wijze om twee kernen op zodanige wijze samen te brengen, dat een proton en een kern van zwaar waterstof (een deuteron) samen helium-drie vormen, waarbij een spanning van 5.400.000 volt vrijkomt". In een verslag over het onderzoek, waar aan twaalf natuurkundigen hebben deel genomen, wordt gezegd, dat „de keten van gekatalyseerde reacties niet lang genoeg kan worden voortgezet om commercieel bruikbare hoeveelheden energie op te wek ken, aangezien de mu-mesons na twee miljoenste van een seconde in andere deel tjes uiteenvallen". het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers Het is weinig waarschijnlijk geworden, dat de Franse omroep nog in het bezit zal geraken van de krachtige zender Europa I in Saarland. Indertijd hebben wij gemeld, dat de Franse regering bij de Kamer een voorstel tot aankoop van dit commerciële station had ingediend, waarmee een bedrag van 33 miljard francs gemoeid zou zijn geweest. Het station zou dan waarschijnlijk zijn toegevoegd aan het Franse zenderpark. De financiële commissie van de Kamer heeft zich thans voor de tweede keer tegen deze transactie verzet, „waarvan zij de motieven duister acht". Intussen gaat het niet meer om 33 miljard francs, maar om ongeveer 18 miljard. De overige aandelen bevinden zich namelijk reeds in handen van een Frans-Duits consortium, dat de exploitatie van de zender, welke pas op 1 januari 1955 onder weinig florissante omstandigheden is begonnen, heeft overgenomen van de oorspronkelijke combinatie, waarin de van oorsprong Roemeense heer Michelson de eerste viool speelde. De directeur van Europa I, dat aanvankelijk ook ambitieuze plannen had voor televisie-uitzendingen, is de heer Louis Merlin, die na de bevrijding een groot aandeel had in de ontwikkeling van Radio-Luxemburg. Radio-Europa is er echter tot nu toe niet in kunnen slagen deze concurrent te overvleugelen. ADVERTENTIE exceptionele aanbieding Een der grootste Nederlandse brei- wolfabrikanten besloot een kwaliteit, die zij sinds drie jaar voerden, te liquideren. Hierdoor is Gerzon in staat deze beroemde breiwol, die normaal 1.50 gekost heeft, thans te brengen voor de sensationele prijs van yn Albertz was met een ongeveer twintig centimeter lang steekwapen om het leven gebracht en zo iets sleept een jonge vrouw, die bovendien nog erg nerveus is, niet onzichtbaar in haar handtasje met zich mee. En ten tweede, zo overlegde Muck hij had de gewoonte om allerlei argumenten steeds te nummeren wanneer zij nog bij Albertz op bezoek was geweest, dan had zij hem onmogelijk bij verrassing kunnen overvallen, terwijl Albertz bovendien een te fors gebouwde man was ge weest om zich zonder slag of stoot te laten vermoorden. Ten derde: wat kon zij er mee bereiken door hem naar het andere einde van de wereld te helpen? Zij wilde juist dat hij bleef leven. Ten vierde: zij zou zich héél anders gedragen hebben, indien zij een moord uit wraak gepleegd zou hebben, héél anders! Ze zou naar alle waarschijnlijkheid in de grootste verwarring naar buiten zijn gehold en zich op een politiebureau hebben gemeld. Hij kende Erika von Stach nog wel niet, maar hij meende stellig dat zij zó gehandeld zou hebben. Uit deze overwegingen verschoof hij het verhoor naar de volgende dag. Muck betrad het flatgebouw. De huismeester ontving hem met het nodige respect. De oude, enigszins rood aangelopen man klaagde zijn nood. Vier huurders hebben al gezegd, dat ze weg gaan nu dit afschuwelijke is gebeurd, zei hij, En het is helemaal niet zo gemakkelijk nieuwe huurders te vinden Het wonen hier is niet goedkoop en hoe kom ik aan nieuwe mensen? Een huis, waarin een moord gebeurd is, wordt gemeden, alhoewel ik alle mogelijke veiligheids maatregelen heb getroffen. Maar zou dat iets uitwerken? Wat voor veiligheidsmaatregelen heeft u genomen?, vroeg Muck, maar matig geïnteresseerd en keek daarbij belangstellend naar de ontelbaar vele drukbellen, die naast de voordeur waren aangebracht. Iedere woning had haar eigen bel. Alles was er op ingesteld, dat geen huurder de ander overlast zou aandoen. Ik heb bijvoorbeeld een nieuw slot op de achter deur laten aanbrengen, antwoordde de huismeester, Een springslot. Vroeger kon iedereen ongezien door de achterdeur binnenkomen, omdat zij praktisch nooit ge sloten was. Muck draaide zich verrast om. De achterdeur stond dus meestal open? Dat heeft u mij nog nimmer verteld. De huismeester werd nerveus. Het is best mogelijk, dat ik daar op dat moment Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Gènève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" niet aan gedacht heb. De achterdeur komt trouwens op een binnenplaats uit. Heeft die een uitgang? Ja, naar de straat hier achter. De werksters, de leveranciers en de kolenman gebruiken die ingang. Dus iedereen, die de ingang kende, kon dus onge zien binnenkomen? Ja, helaas wel, commissaris. Maar nu is dat anders. Nu kan geen mens meer zomaar binnenkomen. Ja, nu, mompelde Muck nijdig en liep naar boven. Hij vond het overigens interessant, wat de huismeester hem zo juist verteld had. Toen hij voor het flatje van Albertz stond, verwijderde hij voorzichtig de door de politie aangebrachte verzege ling en opende de deur met een loper. Hij deed het licht aan en liet zijn fantasie weer gaan. Hij was ditmaal Erika von Stach, maar hoe hij zich ook inspande, er viel hem niets nieuws in. Nee, mompelde hij, de moordenaar van Albertz heeft naar iets gezocht en wie uit hartstocht een moord pleegt, gaat daarna nog niet eens zoeken terwijl de vermoorde middenin de kamer ligt. Hij ging achter het bureau zitten en knipte de bureau lamp aan. Vervolgens greep hij het telefoonboek. Ik moet geen fouten maken, dacht hij, en draaide het nummer van de chirurgische kliniek. Hij liet zich met de afdeling, waarop Erika von Stach lag, verbinden en schonk de hoofdverpleegster, die hem te woord stond, klare wijn. Hij zei, dat hij de volgende ochtend vroeg naar de kliniek zou komen om een verhoor af te nemen en hij legde er de nadruk op dat hij er op rekende, dan Erika von Stach aan te treffen. De enigszins geschrokken hoofdverpleegster beloofde in alles mee te werken. Muck was zich er van bewust, dat alle verpleegsters nu al van angst zouden bibberen, omdat de volgende dag een com missaris van politie zou komen. Vervolgens belde hij het kantoor van Amthor op en liet zich met Termühlen verbinden. Hallo, riep hij, Als u vanavond niets beters te doen hebt, dan zie ik u graag in ons stam-café. Ik kom graag, antwoordde Termühlen. Muck hing de hoorn op. Hij stak een sigaar aan, keek de kamer rond en begon te denken. Waarom, zo vroeg hij zich af, zou de moordenaar niet de derde deur van de boekenkast geopend hebben? Als ik daar achter kan komen, ben ik al een heel stuk verder. Hij stond op en keek aandachtig naar de inhoud. Afge zien van de geldkist, die nog op het hoofdbureau stond, lag alles nog precies, zoals de politie het had achter gelaten, alhoewel Dickhoff verschillende ordners minu tieus onderzocht had. Maar hij deed zijn werk altijd erg precies. De inhoud van de boekenplanken interesseerde hem weinig. Als het de moordenaar gegaan was om bepaalde brieven of enveloppen, dan was het mogelijk dat hij iets over het hoofd had gezien. Muck zette zich dus ten tweeden male aan de moeizame arbeid om iedere brief, ieder stuk, iedere foto uit Albertz' bureau te onderzoeken. Hij vond niets en keek eens om zich heen. Het was typisch de flat van een vrijgezel. Langs één der wanden stond een barmeubel en daarnaast een pick-up instal latie. Alles was bijzonder comfortabel. Ik kan mij voor stellen, dacht Muck, dat Albertz een vrij lichtzinnig leven heeft geleid. Iets ontbrak echter, vond hij. Noch in de kasten, noch op het bureau, noch ergens anders stonden foto's van zijn talrijke vriendinnen. Muck schudde het hoofd. Verliefden plegen elkaar foto's te geven en vooral vrouwen vinden het belangrijk, dat hun beminden een foto van hen bezitten. Maar niets te vinden! Of de moordenaar had alle foto's meegeno men, óf Albertz had ze zorgvuldig vernietigd. Misschien had hij daar wel een goede reden voor. Muck stond op en liep naar de slaapkamer. Hij deed het licht aan. Ook dit vertrek was nogal luxueus inge richt. Het bed was breed en laag. Op een tafeltje lagen enkele boeken goedkope detective-verhalen, zoals Muck zag. Albertz scheen geen grote behoefte aan ont wikkeling te hebben gehad. Hij pakte de boeken op. Nee, hij had Albertz klaarblijkelijk toch verkeerd beoor deeld. Het onderste boek was Goethe's vertaling van Benvenuto Cellini's autobiografie. De oude renaissance kunstenaar was klaarblijkelijk toch wel een begrip voor Albertz geweest. Muck sloeg, half in gedachten verzonken, het boek open. Het ontging hem daarbij niet, dat er nauwelijks in gelezen was. Enkele bladen plakten aan de rand met het verguldsel van de snee nog aan elkaar vast. Het was een luxe uitgave. Hé, daar staat een opdracht. Het was dus kennelijk een geschenk geweest. (Wordt vervolgd). In 'n keur van kleuren. Breit e-n-o-r-m uit. Ook geschikt voor uw breimachine Gr. Houtstraat 54-60 Haarlem Tel. 11955 WOENSDAG 2 JANUARI Minerva: „The swan", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Viva las Vegas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. cinema Palace: „Maxie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De avonturen van Quentin Durward", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mademoiselle Nitouche", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Gevechtsklaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die dwaze mr. Jon^s", alle leeft., 8 uur. DONDERDAG 3 JANUARI Minerva: John Brussels miniatuurtheater e A van Abeltje", 2.30 uur. „The Swan", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Viva Las Vegas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Maxie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De avonturen van Quentin Durward", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De wereld der stilte", alle leeft., 2 uur. „Mam'zelle Nitouche", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Gevechtsklaar", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die dwaze mr. Jones", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Con certgebouw: Stadsorg. Piet Kee en Albert de Klerk met een improvisatie-concert 8. uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6