WYBERT Sun balm r Panda en de olie^niaMnaat „Bloemlust" exposeert dit jaar in Lisse en in Keulen w Zacht zveer zonder regen „Klant wordt opgezocht De radio geeft vrijdag Wereldnieuws Mummie DONDERDAG 3 JANUARI 1957 2 Viervoudig Hongaars huwelijk in Den Haag Energiehal in gebruik voor de binnensporten Maar er komt nóg een sporthal in Rotterdam Kerkelijk Nieuws „De Zeven Provinciën" naar de Caraïbische wateren In één nacht Uw handen gaaf en zacht Val van drie glazenwassers in lichtkoker; een dode Drijvende Shellboortoren in Perzische Golf vernield t u. C. Haatiem OVER VEEN Tél. K 2500 18997 - 25455 - 11125 Schoolhoofd geslagen; drie weken gevangenisstraf Teylers stichting schrijft nieuwe prijsvraag uit Ondergang van de „Cobri" door kapitein uiteengezet Derde concert voor de schooljeugd och ió Uet zo J Het bestuur van de Stichting „Bloem lust" Lisse, die leder jaar twee tentoon stellingen houdt, heeft zoals wij gemeld hebben besloten de nieuwjaarsshow in de gebouwen van het Hollands Bloembol lengenootschap in Lisse te houden en de tweede show in Haarlem. Volgende week (van dinsdag 8 tot en met zaterdag 12 ja nuari) zal men in Lisse een indruk krijgen van de resultaten in de kassen bereikt en tussen woensdag 20 tot en met zondag 24 februari zullen Nederlandse kwekers goede soorten bolbloemen laten zien, die in het buitenland nog niet gekweekt worden. De Bloemlust-tentoonstellingen zijn oor spronkelijk ingericht voor hen, die in het bloembollenvak werken. Vroeg bloeiende bloemen worden getoond, evenals nieuwe aanwinsten, waarvoor de laatste jaren niet alleen vakgenoten belangstelling hebben, maar ook bloemenliefhebbers. Op de expositie, die dinsdag door de voorzitter van het Produktschap voor Sier gewassen, dr. A. J. Verhage, geopend zal worden, omvat ongeveer duizend „pannen" met bloemen. Narcissen zullen in het bij zonder te zien zijn, maar ook tulpen en nar cissen. Verder zal een speciale inzending amarglhis hippeastrum van de n.v. G. C. van Meeuwen en Zoon te Heemstede de aandacht hebben. Ontwerper is de heer W. Buurman uit Oegstgeest. In de aangrenzende hal zal een mechani- satietentoonstelling worden ingericht, om vattende vijftig stands met diverse ma chines voor het bloembollenvak. Daar het vraagstuk der arbeidskrachten van belang is zullen de nieuwe plant- en rooimachines in het middelpunt der belangstelling staan. In vorige jaren werd de eerste Bloem- lustshow omstreeks Kerstmis gehouden en thans wordt zij veertien dagen later dan gewoonlijk geopend. Wat de kwaliteit bloemen betreft zijn de data 8-12 januari goed gekozen. Na de late zomer is een stug seizoen gevolgd. De resultaten zijn echter zeer gunstig volgens ingewijden. Naar Keulen Op een vraag waarom „Bloemenlust II" niet in Lisse gehouden wordt, antwoordde de voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer C. J. de Vroomen uit Oegstgeest, dat in de afgelopen jaren gebleken is, dat twee tentoonstellingen achter elkaar te veel van het goede is. Het aantal bezoekers nam af en de financiële resultaten waren ongun stig. Ook verminderde de animo bij de in zenders. Het bestuur heeft zich beraden waar een tweede tentoonstelling gehouden zou kun nen worden. Nadat tevergeefs gezocht was naar een geschrikte streek in ons land werd de aandacht gevestigd op Keulen, waar in het voorjaar een internationale tuinbouw tentoonstelling wordt geopend. Bij vereni gingen van Duitse bloemisten bestond voor het plan grote belangstelling en daarom is besloten in een hal in de omgeving van de Keulse Dom van woensdag 20 tot en met 24 februari „Bloemlustshow II" te houden. Men heeft de beschikking over een Iang- ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Viool en cello. 10.00 Avonturen met kin deren, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.45 Voor de kleuters. 11.O'S Her haling van: Dit is uw leven. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Promenade-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Sopraan en piano. 14.30 Voordracht. 14.50 Orgel. 15.10 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.20 Muzikale causerie. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Dansmuziek. 18.50 Actuele sociale verzekeringsproblemen, cau serie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Ze zijn er nog.... klankbeeld. 19.30 Vandaag, cau serie. 19.40 10 jaar Zwingli-beweging. ge sprek. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.20 Chansons. 20.35 Europa één, causerie. 20.45 Zwart op wit, causerie. 21.00 Dansmuziek. 21.25 Mensen zoals wij, interview. 22.10 Buitenlands overzicht. 22.25 Amusementsmuziek. 22.40 Zorg om de mens, caunserie. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamerorkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.29 Amusementsmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 9.35 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgel. 11.30 De Jeugd vliegt uit, hoorspel. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.30 Amusementsmuziek. 12.53 Platen, en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Lichte muziek. 14.25 Radio Filharmonisch orkest. 15.15 Literaire kroniek. 15.35 Lichte muziek. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Platen. 16.40 Vocaal ensemble. 17.00 Voordracht. 17.20 Pianoduo. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van Overzee. 18.15 Koorzang. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Regeringsuitzending: Rubriek: Verklaring en toelichting: Serie Jeugdvor- ming en volksontwikkeling IV: Amateuris tische kunstboefening en uitingen van volks cultuur. 19.20 Regeringsuitz.: Emigratie praatje. 19.30 Platen. Radiokrant. 20.20 De Jeugd vliegt uit, hoorspel. 20.55 Elias, orato rium. 23.30 Nieuws. 23.45—24.00 Avondover denking. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroep-orkest 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Idem. 14.25 Kamerorkest en solist. 15.00 Mannenkoor, kwartet en solist. 16.02 Muziek en dans. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17 45 Duitse les. 18.00 Jazzmuziek. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Lied van de week. 19.45 Causerie. 20.00 Symfonisch orkest en solist. 20.45 Kunstkaleidoscoop. 21.00 Sym fonisch orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.11 Spaanse en Zuidamerikaanse liederen. 22.55 23.00 Nieuws. werpige hal van negenduizend vierkante meters. Architect is de heer W. van der Lee, die al vele malen medewerking aan Bloemlust-tentoonstellingen heeft verleend, als arrangeur treedt op de heer W. Buur man en aan de firma Koper uit Benne- broek is opgedragen de werkzaamheden uit te voeren. De heer De Vroomen deelde mee, dat een groot aantal kwekers medewerking zal ver lenen. Er zullen ongeveer vierduizend „pannen" tentoongesteld worden en aan gezien de inzenders voor iedere „pan" tien gulden bijdragen kan reeds op een bedrag van veertigduizend gulden gerekend wor den. Expediteurs, die gewoonlijk bollen naar het buitenland vervoeren, zijn bereid de bloemen en het materiaal gratis naar Keulen te transporteren en de afdeling „onpersoonlijke reclame" van het Centraal Bloembollencomité stelde een subsidie be schikbaar. In Keulen heeft men vijfduizend kisten nodig. De Nederlandse groentecen trale zendt regelmatig kisten met groente naar Duitsland, welke kisten teruggezon den worden; de inrichters der expositie kunnen tijdelijk de beschikking krijgen over lege kisten. De heer De Vroomen verwacht veel suc ces van de Keulse tentoonstelling. Duits land is op het ogenblik een der voornaam ste afnemers van bloembollen. In het af gelopen jaar stond het land op de tweede plaats. Daarom is het een goede gedachte „de klant" eens op te zoeken. In het ver leden heeft het bloembollenvak dikwijls in het buitenland geëxposeerd, maar steeds als onderdeel van een tentoonstelling. Het is thans de eerste maal dat een tentoon stelling in haar geheel naar het buiten land wordt overgebracht en Nederlandse kwekers op vreemde bodem met elkaar wedijveren om de beste prestaties. Duitse kwekers is gevraagd ook in te zenden, maar zij hebben vermoedelijk geen bloe men, waarmee zij met de Nederlanders een wedstrijd kunnen beginnen. ADVERTENTIE Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met Vier Hongaarse paren zijn gisteren in het Haagse stadhuis in de echt verbonden. De bruidjes droegen witte bloezen en zwarte rokjes, de bruidegoms waren in donkerblauwe costuums. In de hal van het stadhuis werden zij onder de Hongaarse driekleur rood-wit-groen door een leger van fotografen gefotografeerd. Alle paren kenden elkaar al in Honga rije. Een paartje had daar zelfs de meubels, de uitzet en de bruidsjapon al gekocht, maar moest alles bij de vlucht achterlaten. De viervoudige trouwpartij is mogelijk ge maakt door vele vrijwillige bijdragen. De Hongaren zelf waren volkomen zonder middelen. In de trouwzaal sprak de ambtenaar van de burgerlijke stand de Hongaren in het Nederlands toe. Zijn rede werd vertaald door een gemeente-ambtenaar, Hongaar van geboorte, die al tien jaar in Neder land woont. „Door deze stap te doen, toont u ondanks alles toch vertrouwen in de toe komst te hebben", zei de ambtenaar. „Niet alleen in uw eigen toekomst, maar ook in de toekomst van uw vaderland, dat nu nog zucht onder de tyrannie van de overwel digers. Ik hoop van harte dat u spoedig in volle vrijheid naar uw vaderland zult kunnen terugkeren." De loco-burgemeester, wethouder Van den Oever, bood de echtparen geschenken aan. De bruidegoms kregen een boekje over Den Haag en sigaretten en de brui den ieder een doos bonbons. Een van de Hongaren bedankte de loco burgemeester en de ambtenaar van de burgerlijke stand. „Wij hebben elkaar in uw land het ja-woord gegeven", zei hij. „Dat betekent dat wij zo goed mogelijk zullen leven en werken als trouwe burgers van Den Haag en uw land. Zo nodig zul len wij ons leven en bloed opofferen voor uw Koningin." De kerkelijke huwelijksinzegening ge schiedde in Scheveningen door de Hon gaarse predikant Tueski. Des avonds werd in het Internationaal Jeugdhotel een Hon gaars bruiloftsmaal gehouden dat door een van de Hongaren, die kok is, werd bereid. Deze kok zal in Den Haag trouwens meer mensen van zijn kookkunst kunnen laten genieten, want hij heeft een betrekking gekregen in een hotel te Scheveningen. In Rotterdam is de voor de tentoonstelling E-55 gebouwde energiehal (gelegen naast het Ahoygehouw) officieel door de voorzitter van de Raad voor de lichamelijke opvoeding, dokter J. G. Bosma, in gebruik genomen als zaal voor de beoefening van binnensporten. De overdracht geschiedde in aanwezigheid van de burgemeester en enkele wethouders, door de wethouder van openbare werken, tevens voorzitter van de Stichting Exploita tie Ahoygehouw, de heer J. Meertens. De zaal ls gescniKt gemaakt voor verschil lende sporten. Er kunnen zeven basketbal velden in worden uitgezet, of acht volleybal- velden, drie korfbal- of handbalvelden, vijf tennisvelden of zes voor badminton. Verder kan de zaal worden gebruikt voor rolhockey- wedstrijden en voor de beoefening van de gymnastieksport. De heer Meertens zei, dat er nog tribunes moeten worden gebouwd. Maar dit zal nog wel enige tijd duren. Mocht de hal nodig zijn voor grote manifestaties, dan zal men hem beschikbaar moeten stellen. Hieruit conclu deerde de heer Meertens dat met deze hal niet kan worden volstaan. Hij achtte voor Rotterdam nog een gebouw voor binnensport nodig, dat volledig onder het gezag van de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding dient te staan. De wethouder zag deze hal als een tussenfase. Dokter Bosma meende dat Rotterdam nog een aantal kleinere sporthallen aan de rand van de stad nodig heeft. Deze zouden tevens bruikbaar zijn voor de lichamelijke opvoe ding door de scholen. Voordat deze hal ge reed was, aldus dokter Bosma, was hij reeds geheel besproken. Hij gaf een overzicht van de moeilijkheden bij het geschikt maken van de zaal, speciaal ten aanzien van de vloer en van de verlichting. Rotterdam had dusverre geen hal voor binnensporten. Ten hoogste was daartoe af en toe het Ahoygehouw be schikbaar. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Opheusden J. R. Cuperus te Doornspijk. Benoemd tot hulppred. te 's-Graven- hage (wijkgemeente Duinzichtkerk) mej. H. J. Oudenbroek te Rotterdam. Geref. Kerk Beroepen te Workum Joh. C. Baumfalk te Oostwold (Old.); te Krabbendijke en te Lexmond J. van der Klaauw, kand. te Noordwijk aan Zee; te Wetsinge-Sauwerd G. v. d. Berg, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Rotterdam-Kralingen (vac. W. van der Linden) L. J. Boeijinga te 's-Gravenzande. Geref. Gemeenten Beroepen te Boskoop H. Rijksen te Vlaar- dingen, die bedankte voor Veenendaal. Op 11 januari 1957 zal de kruiser „De Zeven Provinciën onder bevel van kapi tein ter zee mr. A. N. baron De Vos van Steenwijk uit Den Helder vertrekken voor een oefenreis. naar de Caraïbische wateren. Tijdens deze reis zal het schip van 25 tot 23 januari, van 16 tot 25 februari en van 3 tot 11 maart te Willemstad op Curagao ver blijven, en van 2 tot 4 februari een bezoek brengen aan Aruba en van 2 tot 4 maart aan Bonaire. Bezoeken worden gebracht aan Las Palmas (Canarische eilanden) en La Quaira (Venezuela). ADVERTENTIE Woensdagmiddag omstreeks drie uur zijn in een lichtkoker in het telecommunicatie- gebouw aan de N.Z. Voorburgwal in Am sterdam drie glazenwassers, die op ver schillende afstand van elkaar op een twin tig meter hoge ladder hun werkzaamheden verrichtten, naar beneden gestort en op een glazen bovenlicht gevallen. De 29- jarige C. H. van E. was op slag dood. Zijn twee collega's, die beiden met verwon dingen naar het Binnengasthuis werden vervoerd, konden later, na behandeld te zijn, naar huis terugkeren. Hoewel de politie nog niet met zekerheid kan zeggen wat de oorzaak van het onge val is, vermoedt zij dat de glazenwassers op de hangende ladder getracht hebben met korte rukjes de ladder te verplaatsen. Een zware storm heeft een drijvende boortoren van de „Shell" bij het eiland Ka tar in de Perzische Golf vernield. Eén man is om het leven gekomen, negentien wor den er nog vermist. Er zijn veertig ge wonden. Toen de storm opstak bevonden zich 250 mensen op de toren, die op reusachtige pontons is gebouwd. De meesten konden zich langs inderhaast gespannen touwen naar te hulp gesnelde sleepboten trekken. De bouw van de toren heeft vijf miljoen gulden gekost. Men betwijfelt of het ge vaarte geborgen kan worden. ADVERTENTIE L- n «ip. rijd» VOLlVO t0Pkwa,,,•i, Nadat woensdagavond tijdens opkla ringen de temperaturen hier en oaar nog tot nul graden daalden, liep het kwik daar na tot 5 a 6 graden op. Dit hing samen met een oceaanfront, dat zonder noemens waardige regen ons land passeerde. Boven Schotland arriveerde een in betekenis af nemende depressie; daarentegen komt op de oceaan een in activiteit toenemende de pressie voor, die met een grote snelheid naar het zeegebied tussen IJsland en Groenland koerst en zich daar met andere storingen tot een zeer diepe stormdepressie zal verenigen. Het weer in ons land zal morgen worden bepaald door een over de Britse eilanden naderbij komende rug van hoge luchtdruk. De wind zal daardoor naar westelijke richtingen draaien en betrek kelijk zachte lucht aanvoeren, waarin op klaringen voorkomen en de temperaturen boven normaal zullen zijn. Regen van enige betekenis is niet waarschijnlijk. WEERRAPPORTEN Maanstanden eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. 9 jan. 8.06 uur 16 jan. 7.21 uur 22 jan. 22.48 uur 30 jan. 22.24 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 3 januari Hoog water: 5.10 en 17.20 uur. Laag water: 0.52 en 13.09 uur. Vrijdag 4 januari Hoog water: 5.43 en 17.53 uur. Laag water: 1.26 en 13.41 uur. (De temperatuur Is van u W> hedenmorgen 7 uur, de s f s neerslag van de laatste jr a 24 uur.) 5 o 0) Ss'E s z Stockholm sneeuw windst. -4 1 Kopenhagen geheel bew. zzw 1 5 Aberdeen regen windst. 3 1 Dublin onbewolkt zw 6 1 Londen regen wzw 9 1 Brussel zwaar bew. zw 5 0,9 Parijs half bew. zw 6 1 Bordeaux nevel zzo 4 3 Grenoble licht bew. windst. 1 0 Nice onbewolkt nnw 7 2 Berlijn mist zzo -0 0 Frankfort mist z -0 0 München nevel z -0 0,1 Zürich nevel zzw 1 0 Genève geheel bew. windst. 2 0 Locarno regen ozo 1 40 Wenen ijzel windst. -0 0,1 Innsbruck nevel w -1 0 Rome half bew. windst. 6 0 Mallorca onbewolkt windst. 5 0 Amsterdam geheel bew. zzw 5 0 Den Helder geheel bew. z 5 0,2 Ypenburg geheel bew. z 5 0,3 Vlissingen geheel bew. zzw 5 0 Eelde geheel bew. z 2 0,1 De Bilt geheel bew. zzw 5 0,1 Twente geheel bew. z 3 0,1 Eindhoven geheel bew. zw 5 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zzw 5 0,4 4 januari Zon op 8.50 uur, onder 16.44 uur. Maan op 10.03 uur, onder 20.44 uur. 11. Panda was nog geheel verdiept in zijn enigszins droevige gedachten, toen plotseling de hoosaardige Graaf Isen Grim te voorschijn sprong onder het uiten van de kreet: „Verdwijn, nietsnut! Uit mijn ogen! Je maakt me kwaad! Ik neem die betrekking van je!" De edelman was in zijn woede verschrikkelijk om aan te zien en het was dan ook met de grootste moei te dat Panda antwoordde: N-n-n-nee d-d-dat mag niet! Het is m-m-m-mijn betrekking!" „Haha! Je waagt het mij te weerstaan?", begon Isen Grim briesend maar verder kwam hij niet. Een geheel ander lawaai overstemde hem. We moeten hier in herinnering brengen, dat zij zich nog steeds bevonden voor het krantenge bouw, waar enige tijd eerder de verslag gevers binnen waren gegaan nadat zij kennis hadden genomen van de geheime documenten van Panda's werkgever. Deze verslaggevers hadden intussen snel en nuttig werk gedaan; het nieuws, dat zij vergaard hadden, was reeds in het vooruit strevende dagblad opgenomenen op dit ogenblik stormde er nu een groepje krantenjongens naar buiten, die met lui der stem schreeuwden: „Extra editie! Ex tra editieOlie gevonden! Geweldige olie bron op Malpertus!" Panda schonk nau welijks aandacht aan dit gebeuren en bleef stotterend volhouden tegen Graaf Isen Grim, dat deze hem zijn betrekking niet af mocht nemenmaar de valse graaf lette niet meer op hem. Het bericht over de olie-vondst scheen de snoodaard op geheel andere gedachten te brengen, want hij riep uit: „Zanik niet! Je maakt me kwaad! Ik wil die vervelende betrek king van jou niet eens hebben! Maar als er olie is op Malpertus, dan moet ik me daar mee bemoeien!" En terwijl hij zo schreeuwde duwde hij Panda ruw opzij, om zijn schreden te richten naar de auto, die hier door de olie-magnaat was ach tergelaten. De politierechter te Amsterdam heeft een 29-jarige classificeerder uit de hoofdstad, die eigen rechter had gespeeld en een 58- jarig schoolhoofd had geslagen, conform de eis veroordeeld tot drie weken gevan genisstraf. De classificeerder was verbolgen geweest over de wijze van bestraffing van een pleegkind. Op een morgen voor het be gin der lessen had hij het schoolhoofd be ledigd en hem een klap gegeven. „Vier keer heb ik gewaarschuwd. De politie kon niets aan mijn klacht doen. Dan moet ik wel eigen rechter spelen", zei de classificeerder, die meende dat hij het recht volkomen aan zijn kant had. Toen hij de zittingszaal verliet, zei hij tegen de hoofdonderwijzer: „Wij zijn nog niet klaar, maat". „Nu dreigde hij mij weer", merkte de hoofdonderwijzer verschrikt op. Oogenblik- kelijk reageerde de politierechter hierop en gaf een wachtmeester der rijkspolitie op dracht hiervan proces verbaal op te maken en dit terstond aan de officier van justitie door te geven. Radicale denkbeelden tijdens Bataafse republiek onderwerp Directeuren van Teylers stichting en de leden van Teylers tweede genootschap te Haarlem hebben besloten voor het jaar 1957 een prijsvraag uit te schrijven, waar in wordt gevraagd een onderzoek te doen naar de denkbeelden en de handelingen der radicalen tijdens de Bataafse revolu tie. Daarbij is men ervan uitgegaan, dat tot dusverre te veel met geringschattende minachting is geschreven over dit tijdperk, waarin niet alleen onze eenheidsstaat werd gevestigd, maar ook de grondslag werd ge legd voor veel dingen, waarop in de tijd van liberalisme en democratie kon worden voortgebouwd. De bekroonde publikatie zal worden beloond met een gouden me daille of een prijs van vierhonderd gulden. Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring tussen het 10.000 brt. meten de Panamese schip „Maria Dolores" en de 198 brt. metende Nederlandse kustvaarder „Cobri" op 1 december van het vorig jaar op de Noordzee, tengevolge waarvan de „Cobri" is gezonken. Alleen de gezagvoer der van de „Cobri" de 27-jarige H. E. van den Brink uit Hilversum, kon als getuige gehoord worden. Kapitein Van den Brink vertelde, dat hij die avond tijdens mist om 21.10 uur signa len van het andere schip hoorde. Om 21.15 kwam de Panamees in zicht. Kapitein Van den Brink had inmiddels de vaart uit zijn schip gehaald en zag de „Maria Dolores" naar stuurboord uitwijken. Daarop heeft de Nederlander volle kracht achteruit en bak boordroer gegeven, zodat de schepen elkaar vrij zouden varen. Maar om onbekende re denen ging de Panamees weer bakboord en ramde de „Cobri" om 21.20 uur evëh voor de brug.; Er ontstond een groot gat in het ruim en omdat hij wel begreep, dat van reddingspogingen geen sprake meer kon zijn, begaf kapitein Van den Brink zich mei de vijf leden van zijn bemanning in de sloep en werd door de Panamees opgepikt De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, sprak een compliment ui+ aan het adres van kapitein Van den Brink voor de kalme wijze, waarop hij na de aan varing heeft gehandeld. Inzake de schuld vraag zei de heer Metz: „De Panamees wil ik buiten bespreking laten. Kapitein Van den Brink treft echter zeker geen schuld". De raad zal in deze zaak schriftelijk uit spraak doen. Vrijdag 11 januari wordt in de gemeente lijke concertzaal het derde schoolconcert gegeven door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest onder leiding van Mari- nus Adam. De dirigent zal tevens een in leiding geven. Uitgevoerd worden het adagio uit de balletsuite „Die Geschöpfe des Prometheus" van Beethoven, Concert voor klein orkest van Roussel en drie fragmenten uit de opera „De Doge van Venetië van Wagenaar. Er zijn twee uit voeringen. De eerste begint om kwart over vier, de tweede om half acht. I Aanvaard. De Russische minister van Defensie, maarschalk Zjoekov, heeft 'n Indiase uitnodiging om in de tweede helft van januari een bezoek aan India te brengen, aanvaard. Bezoeker. De premier en minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China, Tsjoe En Lai, wordt vandaag uit Calcutta in Peking terugverwacht. Tsjoe zei bij zijn vertrek dat hij er op rekent India in de naaste toekomst weer te be zoeken. Vakantie. Paus Pius XII heeft woensdag de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, in particuliere audiëntie ontvangen. De Paus ontving dinsdag de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, in particuliere audiëntie. Beide ministers zijn officieel „met vakantie", hoewel beiden bespre kingen hebben gevoerd met Italiaanse politieke leiders. Protest. William Clark, de voormalige president van de rechtbank van de ge allieerde hoge commissie in Duitsland heeft scherpe critiek geoefend op de vrij. lating van de Duitse kolonel Johann Peiper, die heeft deelgenomen aan de moord op 142 Amerikaanse krijgsgevan genen bij Malmedy. Clark uitte zijn protest in een ingezonden brief, welke door de „New York Times" werd opge nomen. Hausse. Met zestien percent steeg het aantal bankroven en inbraken en ern stige diefstallen in 1956 in de Verenigde Staten, volgens onofficiële cijfers van de federale recherche. Twaalf percent meer misdrijven werden in dit jaar ge pleegd dan in 1955. De strijd tegen, het communisme is volgens de federale recherche een succes geweest. Men heeft 103 partijleiders en verdere func tionarissen voor het gerecht kunnen brengen in verband met de wet-Smith. Richtlijnen. Eugenio Reale, oud-ambas sadeur van Italië te Warschau en een invloedrijk lid van de Italiaanse com munistische partij, waarvan hij dertig jaar lid is geweest, is geroyeerd. Hij wordt ervan beschuldigd zich „buiten de partij" gesteld te hebben door critiek op de leiders van de partij wegens hun instemming met de richtlijnen van het Kremlin. Getikt. Een jonge emplye van het Chi leense ministerie van Oorlog heeft 'er- tig uur en vijf minuten achtereen op een schrijftmachine getikt. Hij verbeter de hiermee het wereldrecord van 26 uur en vijf minuten dat door een Amerikaan is gevestigd. Ongevallen. Van vrijdagavond tot dins dag te middernacht zijn in de Verenigde Staten 392 personen bij verkeersonge vallen om het leven gekomen. Bij bran den verloren 66 mensen het leven, en tengevolge van andere ongevallen 105 personen. Noodtoestand. Alle gemeentelijke bus diensten "an Talllaljassee in Florida zijn gestaakt op last van gouverneur Leroy Collins, die vreest dat de campagne van negers tegen segregatie gewelddadig heden zou uitlokken. Collins heeft de noodtoestand afgekondigd. Afpersing. Vier gemaskerde Noordafrika nen hebben landgenoten, die aan de bui tenkant van Parijs wonen, onder be dreiging met revolvers „een grote som gelds" afgedwongen. In dezelfde wijk ontvoerde een groep Noordafrikanen een vrouw. Toestand. In 1956 zijn 471 communistische opstandelingen op Malakka „uitgeroeid" Er zijn er nog 2.100 in de oerwouden over, aldus heeft generaal Bower, die de operaties tegen de opstandelingen leidt, in een radiotoespraak meegedeeld. Televisie. De Joegoslavische regering is van plan in zeven tot tien jaar televisie in Joegoslavië in te voeren. Miljoen. In New York is medegedeeld, dat 1.004.000 personen in 1956 per schip de Atlantische Oceaan zijn overgestoken. Dit is de eerste maal sinds 1930, dat dit aantal groter is dan een miljoen. Bewusteloos. Op het station van Haine- Saint-Pierre in België zijn bij een bot sing tussen twee treinen ongeveer twin tig personen licht gewond. De botsing ontstond doordat de bestuurder van een der treinen bewusteloos was geraakt. Verloofd. In Bonn is officieel meegedeeld, dat.de 23-jarige prinses Margaretha van Baden en de 29-jarige prins Tomaslav van Joegoslavië zich in Londen hebben verloofd. De prinses is een dochter van de markgraaf van Baden en een nicht van de hertog van Edinburg. De prins is een broer van ex-koning Peter van Joegoslavië. Officieel Het Britse koninklijke paar zal in mei een officieel bezoek aan Dene marken brengen, aldus meldt het Deen se blad „Fyns Tidende". reeds voorschriften te vinden voor het ge bruik van mummie bij beenbreuken, kneu zingen, inwendige bloedingen e.d. Nu was mummie geen geneesmiddel dat in het westen inheems kon worden genoemd, want zoals bekend is mummie het gecon serveerde lichaam van een overledene. En aangezien het mummieficeren voorname lijk in Egypte geschiedde, moe- ten we de oorsprong hiervan in het oosten zoeken, althans in het Nabije Oosten, dat in de middeleeuwen onder Arabi sche invloed stond. Voor zover kan worden na gegaan, is het de in de 11de eeuw levende geneesheer Con- stantius Afer geweest, door wiens toedoen de Arabische geneeskunde invloed begon uit te oefenen aan de hoogeschool van Salerno. Deze arts had het oosten bereisd en daar kennis gemaakt met de Arabische geneeskunde, die mummie als een belang rijk geneesmiddel in haar farmacopee had opgenomen. De genezende werking van mummie werd door Constantinus Afer voornamelijk toegeschreven aan de asfalt en andere be derfwerende stoffen, waarmee het weef sel der mummies verzadigd was, en door deze verklaring zitten we met één sprong midden in de oudheid, toen het zgn. pissas- phaltos door Plinius en Dioscorides als ge neesmiddel werd aangeprezen. Die stof werd gevonden op verschillende plaatsen in Babylonië, aan de Dode Zee en in Grie kenland. Veel later werd de beste asfalt, die in Perzië en Arabic bekend stond onder de naam mümjaj of mum (vandaar de naam mummie!) gevonden bij de plaats Erradjan IN DE middeleeuwse geneeskunde zijn of Derabdjerd. Dit hoog gewaardeerde ge neesmiddel vloeide in vrij kleine hoeveel heden zo maar uit de rotsen, zodat men het slechts voor het oprapen had. Onder die „men" moet men in dit geval de vorst verstaan, ivant deze had zich de grot, waar in de asfalt gewonnen werd, ijlings toege- eigend en veilig laten afsluiten met vijf zegels, zodat onbevoegden het niet zouden wagen zich aan de kostelijke stof te vergrijpen. De oogst aan asfalt werd een maal per jaar verzameld en in de koninklijke schatkamers verborgen, waarna de voorraad slechts voor het persoonlijk gebruik van de koning en diens omgeving werd aange- Nu was de hofhouding in die sproken dagen klaarblijkelijk niet zó ziekelijk, dat alle asfalt voor bestrijding van ziekten en kwalen in de omgeving van de koning be hoefde te worden aangewend. Bij zeer bijzondere gelegenheden kon daarom ook wel eens een kleine hoeveelheid van dit schaarse middel als koninklijke gift aan andere vorsten worden weggeschonken. Gesteld althans, dat men het welzijn van die vorsten op het oog had. Hoe het ook zij, zowel de Franse koning Bodewijk XIV, als Catharina van Rusland ontvingen destijds van de sjah van Perzië een fraai bewerkte gouden doos met deze onbetaalbare panacee, dat in werkelijkheid niets anders dan een stukje van ons weg dek was. Belangwekkender is het wellicht, te ho ren dat het kannibalisme in onze streken pas sinds kort is verdwenen. Daarover morgen. H. Pétillon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2