Met vlag, wimpel, illuminatie en muziek haalde Beverwijk zijn burgemeester in Feestelijk welkom aan het gezin Bruinsma THALIA Installatie in stadhuis ging met vele vriendelijke woorden gepaard Havenberichten HET LEVEN VAN EEN HAARLEMMER IN ACHTHONDERD SCHRIFTEN DONDERDAG 3 JANUARI 1957 Met muziek Roffel en fanfare Verenigingen ten stadhuize Bromfietser overleden NIEUWE UITGAVEN A uto in de knel Scheepvaart „De Zon" schudde de kaarten ZOWEL HET strakke carré van de padvinders en de Beverwijkse Harmoniekapel in het met wimpels getooide park „Scheybeeck" als de joyeuze ontvangst aan de grens van de gemeente Beverwijk heeft het echtpaar Bruinsma gistermiddag duidelijk gemaakt, dat de stad haar „nieuwe heer" met vreugde verwelkomde-de nieuwe burgemeester de heer J. H. S. Bruinsma en zijn gezin zijn zowel door een vlaggend, verlicht en met koperklanken oversponnen Bever wijk verwelkomd als plechtig binnengehaald in de historische raadzaal. En later in de avond heeft het verenigingsleven acte de présence gegeven tijdens een receptie in het raad huisje, dat alras veel te klein was om alle belangstellenden te bevatten. Enige minuten over tijd is burgemeester Bruinsma, in grijze winterjas gestoken, per auto aan de grens van de gemeente gearriveerd, om te worden verwelkomd door deftig in het zwart gestoken vertegenwoordigers van het „Comité Beverwijk 650 jaar stad", dat zichzelf voor deze feestelijke gelegenheid weer even nieuw leven had ingeblazen en ook de overige organisatie van deze intocht „gezicht" had gegeven. Joke van Hedel en Mieke Langendijk hebben daar bij de Maerten van Heemskerk straat een toef bloemen aan mevrouw Bruinsma overhandigd, waarin de kleuren rood en wit domineerden en hét produkt van de Kennemer kassen van dit moment, de eerste tulpjes uiteraard in smaakvolle schikking lieten zien, dat burgemeester Bruinsma echt niet alleen problemen van industriële aard zal ontmoeten. Er was een mooi gedicht, om beurten door de beide meiskes voorgedragen, waar mee het eerste echtpaar der gemeente op kinderlijke wijze welkom werd geheten ,en die groten zijn namens de stad genoten", maar waarin de zes kinderen van het burgemeesterlijk paar evenmin waren vergeten, want bij zes trommeltjes met lekkernijen, trommeltjes, waarop de aardigste punten van de stad afgebeeld waren, zei het duo dapper „welkom aan de nieuwe speelgenootjes". Nadat de heren van het ontvangstcomité de nieuwe burgervader en zijn gade als eersten de hand hadden gedrukt en de heer Bruinsma met een gulle lach al degenen in het kort had bedankt, die deze aardige entrée hadden verzorgd en de kinderen een klopje op het hoofd hadden opgelopen voor hun mooie vers, is de stoet de Alk- maarseweg verder af gereden, nu echter in drie staatsieauto's, die met bloemstukjes op de motorkap het feestelijk element in de optocht brachten. Langs de vlaggen, die hier en daar van de gevels wapperden en de vele Bever- wijkers, die in de voorste open auto een eerste blik aan hun nieuwe magistraat konden wagen, kwam men bij de bocht in de weg, waar de Beverwijkse Harmonie kapel klaar stond, om de intocht met vro lijke muziek te larderen. Het tempo werd, gelukkig voor de ere gasten van deze middag in de open wagen, veel langzamer en met de muziek voorop is de Breestraat gepasseerd, die de Kerst en Nieuwjaarslichtjes ter ere van deze dag nog even had laten branden, waarna door een haag van kijkers de nieuwe burge meester het park Scheybeeck is ingedraaid, joviaal groetend naar de tallozen, die langs de kant toekeken, hoe in de frisse middag dit feest toch die menselijke warmte kreeg, die het burgemeestersechtpaar ook in Bols- ward om zich heen wist te verspreiden. Op het bordes van het raadhuis heeft burgemeester Bruinsma temidden van vrouw en kinderen daarna kennis kunnen maken met een erewacht uit alle groepen der Beverwijkse padvinderij, die samen met de Beverwijkse Harmoniekapel stond aangetreden en onder de wimpels in het park een welkom heeft geblazen, dat ein digde met een dreunende roffel en een ADVERTENTIE het theater met de beste films vertoont VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 u. GLENN FORD - DONNA REED in MIJN KIND IS ONTVOERD! (RANSOM) Alles hing af van dat ene tele foongesprekeen koude wrede stem vroeg losgeld voor een ontvoerd kind.... Een dramatisch filmwerk van beklemmende spanning Toegang 14 jaar. MAANDAG. DINSDAG en WOENSDAG 8 uur RANDOLPH SCOTT in ZEVEN BERUCHTE RUITERS in TECHNICOLOR De sensationele historie van de RENO-BROERS, de opwindendste bandietengeschiedenis van Amerika 18 jaar. ZONDAGMIDDAG 3 uur: Nieuwe avonturen van TARZAN IN HET OERWOUD DONDERDAG 10 januari 8 uur speciale voorstelling BEKENTENISSEN VAN EEN ZONDARES Een openhartig en realistisch beeld van een vrouwenleven. 18 jaar HEDENAVOND 8 uur MARCELLA, EEN CIRCUSKIND Het ontroerende verhaal van een kind en een moeder in de maalstroom van het circusleven! 18 jaar' VERWACHT, JAMES STEWART en DORIS DAY in HITCHCOCK'S „DE MAN DIE TEVEEL WIST" schetterende fanfare,waarop de Manoeuvre mars tot besluit de handen van de bur gemeester in eerlijke bewondering op el kaar bracht. Paula, een van zijn dochtertjes, ging maar node naar binnen voor het officiële gedeelte van deze middag: de installatie. Voor haar was die muziek stukken mooier. Des avonds is het raadhuis wederom vol gestroomd met verenigingsvertegenwoor digers en afgezanten der diverse Bever wijkse corporaties alsmede de burgerij, die het welkom combineerden met de beste wensen voor het pas-begonnen jaar. Niet alleen vertegenwoordigers van al lerlei verenigingen, instituten en. bonden van de meest uiteenlopende aard maakten gisteravond gebruik van de mogelijkheid de nieuwe burgemeester met zijn vrouw welkom te heten, ook honderden burgers van hoog tot laag kwamen de nieuwe bur gervader begroeten. Voor iedereen had het echtpaar Bruins ma een vriendelijk woord en voor som migen een babbeltje klaar, zodat de stem ming sympathiek bleef van het begin tot het einde. De bromfietser P. J. J. K. uit IJmuiden, die zaterdagmiddag op de Kerkweg te Santpoort in botsing kwam met een per sonenauto, is hedenmorgen aan de ver wondingen overleden. De dertigjarige K. moest zaterdag met een schedelbasis- fractuur naar het Antoniusziekenhuis wor den overgebracht. Meisjes-padvindsters, padvinders en de Beverwijkse Harmoniekapel hebben burgemeester J. H. S. Bruinsma, de nieuwbenoemde eerste burger van Beverwijk na een zegetocht door de gemeente, gistermiddag voor het raad huis „Scheybeeck" een muzikale groet gebracht. Op woensdag kwamen in IJmuiden binnen: Bomma van Lillesand. Rigel van Helsing- fors. Nan van Goole. Eemstroom van Fowey. Black Prince van Cyprus. Tem van Londen. Jonan van Goole. Jan van Londen. Mardu van Gent. Antha van Ganleby. Goeree mn Goole. Atlas van Gothenburg. Tony van Hudiksvall. Emsrif van Huelva. Marietje Böhmer van Lissabon. Isis van Goole. Ingen van Gothenburg. Hal Cience vr.n Tynedock. Maria W van Hull. Sawega van de Philip- pijnen. Senegalkust van Dakar. Vertrokken zijn: Syd Hav naar Stockholm. Tromp naar Antwerpen. Altha naar Rotter dam. Marjan naar Dieppe. Mutua Phidis n. Gothenburg. Pirola naar Aarhus. Rijnborg naar Bohus. Spica naar Antwerpen. Roelf Buisman naar Caen. Hunzeborg naar Malmö. Ludo naar Kalundborg. Warjo naar Malmö. Dido naar Rotterdam. Flevo naar Roterdam. Globe naar Rotterdam. Herman Buisman n. V.stervick Startpoint naar Logstör. Linge- stroom naar Hull. Bab T naar Antwerpen. Ook in huize Scheybeek werd burge meester mr. J. G. S. Bruinsma tijdens de officiële installatie een hartelijke ontvangst bereid want nadat de loco-burgemeester, de heer W. Vessies, het Koninklijk Besluit waarin de benoeming van burgemeester Bruinsma staat vermeld, had voorgelezen, heette hij de nieuwe burgervader namens de gemeenteraad bijzonder hartelijk wei- komt. De heer Vessies memoreerde daarbij j de afscheidswoorden die aan het adres van j de heer Bruinsma in Bolsward waren ge richt en hij voegde daaraan direct toe dat I de nieuwe eerste burger van Beverwijk bijzonder veel ingewikkelde problemen 1 staan te wachten waarbij de heer Bruins- ma overigens, aldus spreker, zijn gehele j energie op het spel zal zetten om de vele nog vage problemen in Beverwijk op te J lossen. In zijn uitvoerig antwoord bracht burge meester Bruinsma allereerst zijn oprechte ciank aan Hare Majesteit de Koningin, aan de minister van Binnenlandse Zaken en aan j de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Noordholland voor zijn benoeming over, waarna hij verklaarde de ervaringen opgedaan in Friesland gaarne te besteden j aan de opbouw van Beverwijk en aan het I bestuderen van de talrijke plannen die samengaan met de opbouw van de oude stad in Kennemerland. Sprekend over de vraagstukken betref- I fende de samenwerking in IJmond-ver- band verklaarde burgemeester Bruinsma dat men de regering voor deze belangen dient te winnen evenals trouwens de mede werking van de gehele gemeenteraad. Na de secretaris, de diverse hoofden van dienst, de bode-kamerbewaarder, de ambt genoten uit Noordholland, de pers en zijn familieleden toegesproken te hebben be sloot burgemeester Bruinsma met de bede dat God hem de kracht mocht schenken zijn taak naar behoren te vervullen. als „The third man" in de IJmond waarna hij nadrukkelijk wees op het gevaar van de komst „van een zekere mijnheer Krupp" in de IJmond. Als persoonlijke wens sprak hij de hoop uit dat de drie IJmondgemeen- tes een eenheid in de gedragslijn zou vol gen om het eventuele gevaar te keren. Nadat deken B. G. Hosman en dominee J. O. Norel namens de rooms-katholieke en Nederlands hervormde kerk het woord hadden gevoerd legde burgemeester Bruinsma, die in het begin van de vergade ring de voorzittershamer en de ambtsketen van de heer Vessies had overgenomen in zijn dankwoord nog een-s de nadruk op de goede samenwerking die men in de IJmond in de toekomst hoopt te bereiken, waarna vele aanwezigen in het iets minder officiële gedeelte van de middag na de sluiting van de vergadering in de gelegenheid werden gesteld kennis te maken met de nieuwe burgervader van Beverwijk. „Jonker Arnoud trekt het zwaard" en „Het mysterie van de Larixlaan" zijn jeugd-„pockets" van de uitgeverij „Hel mond". Het eerste, door W. J. Verbeten, is een romantische geschiedenis, zich afspe lend in een vroeg-middeleeuwse entoura ge van roofridders, tournooien en trouba dours, vlot geschreven en niet ontbloot van spanning. Het tweede, van de hand van J. D. Degreef, beleeft al zijn tweede druk en is een detectiveverhaal. Het begint nogal rauw, met de vondst van een in pyama ge klede heer, die bewusteloos „in een plasje bloed voor zijn bed" verwijlt. Maar het valt allemaal nog wel mee en de bele venissen van de „dekselse kwajongen" (die het mysterie tenslotte als een volleerde speurder ontsluiert) zullen de jongelui stel lig wel boeien. „Het zee-aquarium" is een fraai uitge voerd en profuus geïllustreerd stuk vak litteratuur voor de amateur-aquarium en thousiasten, waarin Bob Entrop, voorzitter van de Stichting Biologia Maritima, de pro blemen en vreugden van het houden van een zeefauna in de huiskamer schildert. Hij doet dat met grote vakkennis en een aanstekelijke geestdrift en geeft aan het slot van zijn boek een uitvoerige documen tatie met adressen, tabellen en lijsten, lit teratuur en dergelijke, die de liefhebbers ook alle bronnen van specialistische ken nis ontsluit. Vijfenzeventig foto's en vele tientallen tekeningen van de schrijver ver duidelijken zijn betoog. Het boek verscheen bij de N.V. Uitgeversmaatschappij Kosmos te Amsterdam. „Ik kan kinderen grootbrengen" is een lijvig en royaal geïllustreerd handboek, waarin door deskundige auteurs aan ouders en andere opvoeders hulp en raad gegeven wordt bij de opvoeding der jeugd. De heer P. Post, directeur van het Nutsseminarium voor paedagogiek aan de Amsterdamse Universieteit, die de redactie voerde, schreef de inleiding en het historiscn over zicht, de arts T. J. C. Scheffer behandelt onder meer het probleem der geslachte lijke voorlichting, dra. A. J. Wilmink be licht de plaats van het kind in het gezin en G. Klasen de betekenis van het derde milieu". Andere hoofdstukken betreffen het kind in het verkeer, groei' en ontwikkeling in de eerste levensjaren, de gezondheid van het kind, de kleutertijd, het gezin, kind en boek, rapport en gezin, de jeugdorganisatie, over kamperen en nog wat, het meisje en haar toekomstige taak, godsdienst en op voeding, leren genieten, omgang met plan ten en dieren, esthetische vorming, bui tengewoon lager onderwijs, het moeilijke kind, de sportclub, de kleding, voorlichting bij beroepskeuze, de rechten van het kind, het orthopaedagogisch tehuis en het vraag stuk „overall of boord". Als naslagwerk zal dit fraai-geïllustreerd werk, dat bij de behandeling der specifieke onderwerpen veel dieper gaat dan een enccyclopedie, voor vele ouders stellig zijn nut hebben, temeer daar het nergens in onbegrijpelijk vakjargon vervalt, maar steeds een popu laire verteltrant handhaaft. Het zag het licht bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaat schappij te Leiden. „De man van Mars" is. het verhaal van een ontmoeting tussen een aardbewoner en een mens van een andere planeet, even „schokkend" en onwaarschijnlijk als dat van de Amerikaanse caféhouder George Adamski met zijn „Venusman". Ditmaal is de gelukkige aardse sterveling een En gelsman,, de amatgur-astronopm C^drjp Al- .lingham en zijn bezoeker een heer van Mars. De ontmoeting heeft plaats èebad op 18 februari 1955 ergens op een stil plek je langs de Schotse kust nabij Lossiemouth, waar het Marsmannetje in een vliegende schotel (precies gelijk aan die van Adam- ski's Venussiaan) landt en zich gedurende een halfuur door middel van gebarentaal en tekeningen onderhoudt met de heer Al- lingham. Deze laatste gelukt het zelfs, een aantal foto's van de schotel en van de be woner van Mars te maken, die men ook in Allinghams boek afgedrukt vindt. Helaas (of misschien gelukkig) zijn zij al even vaag en weinig overtuigend als diens relaas zelf, zodat we zijn sensationele onthullin gen voorlopig maar het gebruikelijke snuf je zout zullen nuttigen. Evenals trouwens zijn andere wilde theoriën over de ruimte en haar bewoners. „Ruimtevaart, fantasie en werkelijkheid", een nieuw deeltje in de goedkope „Pris- ma-boekenreeks van de uitgeverij Het Spectrum te Utrecht, is een heel wat re ëler boekje dan de gebruikelijke „science fiction": Jonathan Norton Leonard, redac teur wetenschappen van het bekende Ame rikaanse weekblad Time, is een nuchter en tevens een objectief journalist, die zich door deskundigen heeft laten voorlichten over de raketproeven en alle andere voor bereidende experimenten en aspecten van de toekomstige ruimtevaart, alvorens hij zich tot schrijven zette.Duidelijk en nuchter zet hii uiteen, wat er oo dit gebied reeds bereikt is en welke de nog resterende enorme problemen zijn, die de mens nog terughouden van de verovering van de ruimte die, daaraan twijfelt hij niet, een maal een feit zal worden. Ongenadig re kent hij af met alle fantasten. Maar ook De heer H. H. N. van'Dorp (Arb.), de nestor van de gemeenteraad, legde in zijn toespraak de nadruk op enkele nog niet vervulde wensen van Beverwijk zoals de bouw van het slachthuis en de spoorweg verbinding met de Hoogovens en vervol gens heette de heer G. W. P. Stoutenbeek sr. als voorzitter van de Stichting Bever wijk 650 jaar stad de nieuwe burgemeester van harte welkom waarbij hij de heer Bruinsma het boek van mr. H. J. J. Schol- tens over de historie van midden-Kenne- merland overhandigde. Burgemeester H. Nielen, sprekend mede namens burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen, koesterde, zoals hij verklaarde, grote verwachtingen van de heer Bruinsma Vlak nadat het nieu we jaar was ingeluid en het „veel heil en zegen" had geklonker> ondervond een auto mobilist uit Santpoort in Spaarndam ziji eerste ongeluk. Ziji auto begon te slippen en gleed op zijn kant in de „gleuf" tussen het Visserseinde en een van de huizen die onder aan de dijk staan. De be stuurder kon onge deerd de auto verla ten. Het huis werd licht beschadigd en de bewoners ondervon den geen enkele hin der, daar zij afwezig waren. IEDER, DIE in de afge lopen jaren twee of meer keren in de Haarlemse Gro te Kerk kwam als er geen dienst werd gehouden of muziekuitvoering werd ge geven, zomaar dus, moet daar ergens een man heb ben gezien, die ijverig zat te schetsen, een beuk, het orgel, een raam of een deel van het schip. Die man is Willem Horsman. Vele ja ren geleden begon hij met het „in kaart brengen" van de kerk waaraan hij zijn hart verloor. In zijn huis kamer aan de Linschoten- straat in Haarlem ziet men aan de wand weinig anders dan facetten van dat, wat hij het wonder der gotiek noemt. Het zijn zeer nauw keurige tekeningen en het zijn er vele. Als vandaag de Grote Kerk totaal zou wor den verwoest en alle gege vens over de bouw tegelij kertijd verloren zouden gaan, zou men een feilloze reconstructie kunnen maken met behulp van Horsmans werk. Het is overigens niet zijn bedoeling daarop te speculeren. Hij wil probe ren een uitgever te vinden, die zijn tekeningen kan bundelen tot een prenten boek, opdat het uiterlijk bewijs van een oud schoon heidsideaal bewaard blijft. Over de indrukken, die hij kreeg terwijl hij daar jaar in jaar uit werkte wil hij een boekje schrijven, opdat ieder zijn schoonheidsbele ving kan meebeleven. Voor het prentenboek heeft hij al enkele keren een uitgever proberen te vinden, zowel in binnen- als buitenland. Totnutoe vergeefs. Hij te kent toch door en zal blij ven trachten de geschikte mensen voor zijn idee warm te maken. Het is dezelfde volharding, die hem deze dagen doet jubileren als dagboekschrijver. Op zijn werkkamer staat een boe kenkast van acht planken met een lengte van onge veer anderhalve meter. Alle planken steunen samen on geveer achthonderd school schriften waarin Horsmans leven van zijn veertiende jaar tot nu toe consciën tieus staat vermeld. Hij leest er bijna nooit in en het kost hem wat moeite zijn schrift van twintig of dertig jaar geleden te ontcijferen. Het zijn dichte rijen don kere cahiers, waarvan hij de inhoud nog maar zeer gedeeltelijk weet, want zijn geheugen is slecht. Som mige schriften hebben rode ruggen. „Dat betekent, dat daarin belangrijke gebeur tenissen staan", zegt Hors man. Hij neemt er een van die schriften uit en leest op 31 juli 1914 het volgende: „11 uur. Telegram dat Hare Majesteit de toestand van oorlogsgevaar aanwezig acht. 1 uur: Telegram, Rus land mobiliseert. 2.15 uur: Oproep tot mobilisatie van miliciëns en landweerman nen. Alle". In een ander schrift, ook met een rode rug, twee planken lager staat op 1 september 1939: Avond 8 uur. In huiskamer. Van daag valt het vreselijk nieuws, dat de Duitsers (de Hunnen) met drie legers Polen zijn binnen gerukt. Een radiobericht van 7.30 uur liet al de aan staande oorlogsverklaring van Engeland aanvoelen. Ik geloof dat met mij de hele wereld snakt naar de vernietiging van de tegen woordige Duitse regering. Ik schreef nooit veel over de wereld in dit boek, om dat ik met mezelf bezig ben. O, die zelfkennis- strijd!" Met deze uitroep zijn we meteen bij de kern van het probleem van de dagboek schrijver. Dat hij op zijn veertiende jaar een dag boek begon is niet uitzon derlijk. Er zijn er tallozen, die bij hun eerste bewuste behoefte aan intimiteit en tegelijkertijd behoefte aan afstand nemen tot zichzelf hun gedachten omstreeks die leeftijd op papier gaan zetten. Maar voor veel minder mensen groeit het dagboekschrijven uit tot een gewoonte, die door de oorspronkelijke behoefte blijft geïnspireerd. Hors man doet het nu vijftig jaar. „Mijn vader heeft me de tip gegeven er mee te beginnen", zegt hij. „Waar om? Waarschijnlijk om mij mijn zelfkennis te laten scherpen. Hij beschouwde het geloof ik als een deel van mijn opvoeding, ik deed dat zelf in ieder geval. Dagboekschrijven valt niet altijd mee, maar het geeft enorme kracht. Ik heb dat jaar in jaar uit gevoeld en ik heb er dan ook nooit mee willen ophouden". Er kunnen nog vele be weegredenen zijn, maar die doen hier niet terzake. Toch wil men verband leggen tussen Horsmans jarenlange, nauwkeurige arbeid in de Grote Kerk en zijn volharding in de beschrijving van zijn dage lijks doen, zoals men zich afvraagt of het de volhar ding om de volharding was die maakte, dat Horsman nooit leerde fietsen. Hij kan niet fietsen, hij heeft het nooit gedaan en is daar trots op. IN DEZE TIJD worden er' meer dagboeken gelezen dan in iedere andere. Bij een zekere groep mensen is de belangstelling voor het boek om het verhaal gewe ken voor de behoefte het persoonlijke leven van de schrijver te leren kennen en via zijn dagboek een le vend beeld te krijgen van de tijd waarin hij schreef. Of Horsmans dagboek voor- meer mensen dan voor hëm zelf betekenis kan hebben zal de volgende generatie misschien beslissen. Nota rieel zijn die ongeveer acht honderd schoolschriften en alle cahiers die nog komen il aan het gemeente-archief van Haarlem vermaakt. als die geëlimineerd zijn, blijken er nog ongedroomde mogelijkheden te resteren. Leonard toont ze ons in dit boekje zake lijk en nuchter en het resultaat is een stuk lectuur, dat boeiender is dan alle in terplanetaire science-fiction bij elkaar. „Door het hart van Azië", een nieuw „Pris- ma"-boekje van de uitgeverij Het Spec trum, is een reisverhaal van een jonge Franqaise, Anne Philippe, die in 1948 per vliegtuig, autobus en karavaan een trek tocht maakte door het hart van Azië, langs ongeveer dezelfde weg, die Marco Polo eeuwen geleden volgde. De oorlog woedt dan reeds in China en de communistische omwenteling s.|aat voor de deur. Anne Phifïppe lekende haar'indrukken en er varingen met mensen, dieren en dingen in di verscheurde Azië op met een pen, die een scherp waarnemingsvermogen, een die pe mensenliefde en een levendig gevoel voor humor verraadt. Een pretentieloos, gevoelig en vlot geschreven reisjournaal, verlucht met fraaie, karakteristieke foto's. „De mysterieuze J.G." van Jan van Gent, uitgegeven door Het Wereldvenster ir Baarn een politieroman in de ware zin des woords. Met dit genre doet een nieuw type roman de intrede in de Ne derlandse detectivelitteratuur, die voor de oude, conventionele detectiveroman wat spanning betreft zeker niet behoeft onder te doen. Het gegeven is, dat de exotische danser Prins Voedo in Antwerpen wordt vermoord, waarna de sporen het politie onderzoek naar Amsterdam brengen en in specteur Sluiter op de proppen komt, die het gehele raadsel van moord en brand- kastdiefstal bijzonder vakkundig ontrafelt. De lezer wordt geen ontdekking van de nijver onderzoekende politie onthouden en toch is de ontknoping verrassend. Dit is een positieve hoedanigheid, waarvoor de schrijver in de eerste plaats verantwoorde lijk is. Soms doet de stijl enigszins ge dwongen aan, waar echter tegenover staat, dat de gehele entourage van een politie onderzoek met een oprecht aandoende nauwkeurigheid wordt beschreven, waar door de figuur van de „superman" als de tective verdwijnt, maar in de plaats daar van een grotere waarschijnlijkheid als winstpunt genoteerd kan worden. „Schepping en ondergang in het Oude Oosten" is geschreven door J. Soetendorp, rabbijn van de liberaal Joodse Gemeente te Amsterdam, ingeleid door prof. dr. P. A. H. de Boer en uitgegeven door Moussault te Bussum. Het is een modern Joodse visie op de bijbelse en oosterse verhalen over het ontstaan van het leven en zijn vernietiging door de zondvloed. Men krijgt de indruk dat de schrijver bij alle litteratuur, die van christelijke zijde verschijnt en die door archeologische vondsten van de laatste tijd bijzonder relief krijgt, een Joods geluid wil laten horen. Hij plaatst vraagtekens bij geloofswaarheden, die orthodoxe christenen als onaantastbaar aanvaarden en komt bij voorbeeld tot de uitspraak: „Nooit heeft de zondag de sjabbath ook maar bij benade ring kunnen vervangen" - alsof zijn boek slechts voor geloofsgenoten was bestemd. Soms geeft de schrijver duidelijk blijk van zijn vrijzinnigheid in de uitlegging van bepaalde bijbelgedeelten, maar over het algemeen blijft hij vrij dicht bij de ortho doxe opvattingen van het Oude Testament. Ondanks de strijdvaardige inslag van zijn werk, ziet hij mogelijkheden voor een ge sprek tussen Joden en christenen. Aan het boek is een korte litteratuurlijst toege voegd, waaruit zijn voorkeur blijkt voor vrijzinnig protestantse Nederlandse theo logen. De leden van de Heemskerkse klaverjas- club „De Zon" hebben in zaal Dam een onderlinge wedstrijd gehouden, die in de volgende uitslag eindigde: 1. N. J. Rijs 5548 pnt. 2. E. Veenstra 5406 pnt. 3. C. Lengs 5231 pnt. 4. J. Bakker 5163 pnt. 5. mevrouw Meyer 5123 pnt. 6. mevr. Groenheyde 5101 pnt. 7. T. van Essen 5095 pnt. 8. mevrouw Louwers 4993 pnt. 9. J. Boon 4915 pnt. 10. mevrouw Henneman 4853 pnt. Aagtekerk, 1 v. Rotterdam n. Genua. Aalsum, 31 te Amsterdam. Alamak, 31 te Rotterdam. Angolakust, ,1 v. Amsterdam n. Hamburg. Antonia, 2 v. Priok n. Singapore. Arkeldijk, 2 v. Belawan n. Kaapstad. Amstelmeer, 2 te Bombay v. Fremantle. Abbekerk, 1 te Marseille. Artemis, 1 te Garupano v. Guanta. Alwaki, 1 400 m. n.o. St. Vincent n. St. Vincent. Abbedijk, 2 te Portland v. San Francisco. Albireo, 1 210 m. z.w. Monrovia n. Barcelona. Aldabi, pass. 1 Rio Grande Do Sul n. Santos. Alioth, 1 375 m. n.o. St. Paulsrock n. Las Palmas. Appingedijk, 2 te Paranagua n. Buenos Aires. Astrid Naess, 2 te Willemstad verw. v. Le Havre. Banka, 29 v. Amsterdam n. Hamburg. Blitar, 31 v. New Orleans n. New York. Baarn, 1 te Hamburg v. Bremen. Bawean, 2 te Manilla. Bantam, 1 120 m. z.o. Kp. Algulhas n. Belawan. Caltex Pernis, 2 v. Rotterdam n. Stockholm. Camerounkust, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Camitia, 2 v. Brisbane n. Sydney. Congokust, 30 te Amsterdam. Caltex Nederland, 2 v. Fredericia n. Rotterdam. Celebes, 2 te Singapore. Corilia, 3 te Miri. Coryda, 4 te Calcutta verw. Cradle of Liberty, pass. 2 Dakar n. Mena Al Ahm. Crania, 2 te Mena Al Ahmadi. Callisto. 1 240 m. z.o. Bermudas n. Houston. Caltex Delff, 1 720 m. w.z.w. Flores n. Golf van Mexico. Caltex The Hague, 1 120 m. w.n.w. Bermuda n. Rotterdam. Cottica, 2 te Paramaribo v. Georgetown. Caltex Rotterdam, 2 v. Brisbane n. Sydney. Delfland, 30 te Hamburg. Dordrecht, pass. 2 Startpoint n. Antwerpen. Dorestad, 2 te Geelong v. Miri. Djakarta Raya, 2 te Surabaja verw. Drente, 1 200 m. z. Durban n. Colombo. Eos, 1 te Messina v. Iskanderun. Eendracht, 1 740 m. n. Montevideo n. Montevideo. Eenhoorn, 2 v. Alexandrië n. Beyrouth. Ena, 31 t, Rotterdam Gordias, 1 te Rotterdam. Grootekerk, 29 v Amsterdam n. Hamburg. Garoet, pass. 2 Lizardhead n. Baltimore. Ganymedes, 1 24 m. o.z. St. Maria n. Curagao. Gabonkust, 2 te Freetown. Hersilia. 1 te Rotterdam. Houtman, 4 te Kobe verw. Hoogkerk, 1 te Casablanca. Hydra, 1 te Port of Spain. Helicon, 1 te Kingston v. Barranquilla. Hestia, 1 v. Puerto Ordaz n. Port of Spain. Hilversum, 1 80 m. w. Cochin n. Abadan. Iberia 1 v. Amsterdam n. San Juan. Jason, 1 v. Port of Spain n. Rotterdam. Java, 1 v. Las Palmas n. Napels. Kermia, 1 v. Rotterdam n. Antwerpen. Koratia, 2 te Singapore. Kylix, 2 te Shellhaven. Karimata, 1 450 m. n.o. Rodrigues n. Singapore Kalinga, 1 700 m. z.w. Azoren n. Stockholm. Kalydon, 1 200 m. z.w. Pto. Rico n. Perthamboy. Kota Inten, 1 v. Southampton n. Marseille. Kinderdijk, 2 te Hamburg. Koningswaard, 1 te Piraeus. Leersum, .29 te Amsterdam. Lieve Vrouwekerk, pass. 2 Gibraltar n. Genua. Langkoeas, 2 v Antwerpen n. Londen. Lissekerk, 1 320 m. z. Sokotra n. Kaapstad. Loenerkerk, jl 350 m. w. Freetown n. Bombay. Lekhaven, 2 v. Antwerpen n. Las Palmas. Liberty Bell, 2 te Mena Al Ahmadi. Lutterkerk, 3 te Dubai. Mentor, 31 220 m. n.o. Cap Haitien n. Antw. Mapia, 2 te Singapore. Mylady, 1 310 m. o. Norfolk n. Hampton Roads Myonia, 1 v. Mombasa n. Abadan. Maetsuycker, 2 te Djakarta. Murena, 2 te Bunju. Meliskerk, 2 te Bombay. Nestor, 1 230 m. n.w. Aruba n. Mobile. Noordzee, 1 700 m. w. Scillies n. Europa. Nias, 1 te Vancouver v. Seattle. Oranje, 4 te Colombo verw. Ondina, 2 te Curagao v. Hamburg. Oranjefontein, 1 240 m. z.w. Walvisb. n. L. Palm. Poseidon, 29 v. Amsterdam n. Curagao. Prins Johan Willem Friso, 1 te Rotterdam. Prins Willem van Oranje. 2 v. Antw. n. Havana. Pygmalion, 1 te S. Pedro de Macoris v. Barahona. Prins Willem V, 1 te Bergen v. Sousse. Rempang, 1 130 m. w. Freetown n. Las Palmas. Riouw, 1 v. Dakar n. Napels. Rotti, 1 140 m. z.w. Freetown n. Belawan. Raki, 31 680 m. n. St. Helena n. Dakar. Rijnland, pass. 1 Recife n. Montevideo. Schie, 31 v. Rotterdam n. Tunis. Saroena, 2 v. Pladju n. Bangkok. Schouten, 3 te Hongkong. Sliedrecht, 2 te Abadan. Solon, 2 te New Orleans. Stad Dordrecht, pass. 2 Finisterre n. Gibraltar. Straat Bali, 1 te Hongkong v. Singapore. Stanvac Benakat, 1 te Sungeigerong. Stanvac Pendopo, 1 te Singap. v. Sungeigerong. Stentor, 31 50 m. o.n.o. Ouessant n. Paramaribo, Straat Mozambique, 1 te Montevideo v. Santos. Swartenhondt.l te Makassar v. Donggala. Stanvac Djirak. 2 te Sungeigerong v. Ti. Uban. Schelpwijk, 1 175 m. n. Socotra n. Mena. Soestdiik, l v. Antwerpen n. New York. Stad Alkmaar, 1 910 mijl o.n.o. Bermudas naar Bermuda. Stad Leiden, 1 80 m. n. Fernando de Noronha n Buenos Aires. Senegalkust, 2 te Amsterdam verw. Taria 1 v. Rotterdam n. Curagao. Tomini, 31 120 m. o. Socotra n. Ummsaid. Tankhaven, 2 te Sungeigerong. Tiberius, 1 110 m. z.z.w. Horta n. Kingston. Theobaldius, 1 620 m. o. Trinidad n. St. Vincent Van Heutsz, 2 te Makassar. Waterman, pass. 1 Dakar n. Las Palmas. Westerdam, 2 te New York v. Antwerpen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3