Destalinisatie gaat volgens Molotov te ver „KURDISTAN" De Man Geschillen binnen het Kremlinlijken te worden bijgelegd DONDERDAG 3 JANUARI 1957 Eden zou niet bereid zijn Rusland te bezoeken Giro's 777 en 999 Veiligheid voor alles Dr. Van Baal niet bezorgd over synodale oproep Tot Papoea's: „Niet gaan jagen wanneer gij wilt" Achtergrond van overval op missiepost Obano Stoffelijk overschot van Moorhouse uitgeleverd ECHTE OPRUIMING 10 0/0—20% KORTING de Gary Davis: „Ik word hier barbaars behandeld" Confectie-industrie keert compensatie als toeslag uit Op de nieuwjaars visites is er in vele Nederlandse gezinnen over twee radio programma's gesproken: Wim Kan en de „stunt" „Dit is uw leven". Het heeft geen enkele zin te ontkennen, dat beide pro gramma's op het eerste gehoor zijn inge slagen. Voor wat Wim Kan betreft zijn we voor een herhaling niet beducht. „Dit is uw leven" zouden we echter met zeer ge mengde gevoelens opnieuw ondergaan. Men moet er immers rekening mee hou den, dat deze uit Amerika en Engeland overgenomen attracttie zaterdagavond on der de gunstigst denkbare omstandigheden in Hilversum ten doop is gehouden. De uitzending was tot in de puntjes voor bereid, men trof een voorbeeldig echtpaar, van wie het leven min of meer aan de openbaarheid werd prijs gegeven, de spel leider was op dreef en trof de goede toon. Dit alles gevoegd bij het nieuwtje, dat dit soort programma's voor het Nederlandse publiek betekent, is voldoende verklaring voor het geboekte succes, waarvan wij reeds gewag hebben gemaakt. De keerzijde Doch ook deze showboatmedaille heeft haar keerzijde. Bij nadere beschouwing gaan de aanvankelijke bezwaren, door ons niet over het hoofd gezien, toch sterker spreken dan de triomf van het ogenblik. De omroep immers neemt met dit soort programma's, welke niet in de laatste plaats worden geboren uit de overigens menselijke zucht om zichzelf en anderen te overtroeven, een hachelijke en riskante taak op zich. In de kern van de zaak im mers gaat het om een, deze keer nog charmant verpakte, aantasting van het persoonlijk, eigen leven van willekeurig gekozen personen. Dat eigen bestaan is evenwel voor de mens een heilig bezit, dat beschermd dient te blijven tegen onbe scheiden blikken en brutale vragen. Een spel als „Dit is uw leven" gaat daar, voor al als de routine er eenmaal vat op heeft gekregen, dwars tegen in. Wie geeft de garantie, dat een niets vermoedend slacht offer niet tegen wil en dank aan zo'n vuurproef wordt onderworpen? Men zal wellicht opmerken, dat men bij dit pu bliekelijke ontrafelen van een verleden kan volstaan met de rozegeur en mane schijn daaruit. Maar zelfs dan kan het op zettelijk negeren van de minder vrolijke bladzijden even schrijnend zijn voor de ondervraagden en hun naaste omgeving. Tenslotte is het nog mogelijk, dat voor de buitenstaander vrolijke momenten en her inneringen voor de betrokkenen zelf een bittere achtergrond bezitten. Doorgaan met programma's als „Dit is uw leven" betekent in feite een toegeven aan de helaas maar al te vaak op een ge makkelijk amusement met een flinke scheut sensatie beluste gemiddelde luisteraar. De omroep betaald graag een hoge prijs om deze groep te bevredigen, en hij kan tenslotte niet elke week de slag zin „Vliegen is goedkoper dan u denkt" op haar waarheid beproeven. De finan ciële kant van de zaak is weliswaar niet de belangrijkste, maar het komt er eigen lijk op neer, dat eventueel bij de slacht offers opkomende weerzin wordt geneu traliseerd door een stevig doceurtje. En nu televisie? Het lijdt geen twijfel of ook de TV in Nederland zal zich van dit programma willen meester maken. Ook daar was aan vankelijk een begrijpelijke en honorabele aarzeling. Maar het is ons gebleken, dat toen het radiosucces in zicht kwam, de Vara haar rechten bij de Nederlandse Tele visiestichting heeft beveiligd, ook al wist men niet zeker of men inderdaad deze uitzending van de geluidsomroep zou over nemen. Ook de Avro heeft er belangstel ling voor getoond, welke echter het sta dium der overweging niet heeft over schreden. Daarover is enige verwarring ontstaan, zoals in Hilversum wel meer voorkomt. Het is trouwens volkomen on verschillig of de ene of de andere luiste raarsvereniging „Dit is uw leven" in de beeldomroep introduceert. Waar het op aankomt is, dat de concurrentie onmid dellijk zal proberen „een nog betere stunt" te bedenken, althans uit het buitenland over te nemen. En als men een keer op die weg is, zullen de grenzen tussen wat nog wel en wat niet meer kan steeds minder geëerbiedigd worden. Het zou van wijze zelfbeperking ge tuigen wanneer men in Hilversum tot de conclusie kwam, dat men het beter bij één keer „Dit is uw leven" kan laten. Men zou daardoor blijk geven te beseffen, dat mas sa-communicatiemiddelen als radio en tele visie met grote terughoudendheid en voor zichtigheid moeten worden gebruikt en zeker niet verlaagd mogen worden tot ge weldige kermisattracties met het intieme leven van de mens als inzet. MOSKOU (Reuter) Het Russische blad „Wijsgerige problemen", dat door de wetenschappelijke academie van Moskou wordt gepubliceerd, heeft beëindiging ge- eist van te ver gaande critiek op Stalin, die ontaardt in aanvallen op de grondslagen van het communisme. Het blad, waarvan het beleid in grote trekken bepaald wordt door vice-premier Molotov die onder meer toezicht houdt op ideologische kwes ties in kunst en cultuur veroordeelde communisten die „van het ene uiterste in het andere vallen" en die „alle theoreti sche werken die tot voor kort geschreven zijn, belasteren". In een soort herwaar dering van Stalins grote invloed op het Russische leven en de kunst vraagt het blad meer werken over socialistische democratie, de voordelen ervan en het radicale verschil met de burgerlijke democratie. Westelijke waarnemers zien hierin een terechtwijzing aan het adres van sommige Sovjet-schrijvers, die onlangs een terug keer naar voor-revolutionaire stijl in litte ratuur en toneelwerken eisten, met minder nadruk op de ideologie. Het blad betreurt eigen fouten op dit punt, in het bijzonder de publikatie van een artikel van de Sov jet-critici Nazarov en Gridnev, waarin ge klaagd was over „stagnatie van het Sovjet drama sedert de jaren dertig." Dat is mis kenning van het leiderschap van de partij op het gebied van de kunst. De destalini satie heeft tot excessen geleid en wordt door krachten buiten de Sovjet-Unie uitge buit, zo gaat het blad verder. Sommige mensen hebben alle theoretische verklarin gen van Stalin, waaronder sommige juiste, geheel verworpen. Wij moeten stelling ne men tegen dergelijke ideologische over lopers. Het zou verkeerd zijn als wij dachten dat de burgerlijke propaganda geen invloed heeft op het Sovjet-volk en de jeugd. Som migen verklaarden zelfs, dat wij moeten ophouden met marxistisch-leninistisch on derwijs. Onder hen bevinden zich degenen die critiek hebben op het socialistische rea lisme in de kunst. Zij willen formalistische paden inslaan, spreken over de waarde van het impressionisme dat, ook al hebben de impressionisten iets bereikt, in wezen vreemd is aan het realisme. Het blad waarschuwt voorts, dat mensen in het buitenland1 praten over uitbuiters in de Sovjet-Unie; dat zouden dan staats- functdonarissen en intellectuelen zijn. Het artikel geeft opheldering aan schrijvers, die sedert het begin van de destalinisatie geklaagd hebben omdat zij niet weten hoe ver zij kunnen gaan met de toepassing van nieuwe methoden in kunst en cultuur. Ook geeft het aan, dat de Sovjet-leiders, na de gebeurtenissen in Hongarije, Polen en Joe goslavië tot de slotsom zijn gekomen dat de campagne tegen Stalins nagedachtenis te ver is gegaan. Waarnemers brengen in herinnering, dat de Chinese communistische partij onlangs waarschuwde, dat overdreven anti-stalinis- me de eenheid van het socialistische kamp bedreigde. De waarnemers menen, dat de huidige tekenen die wijzen op een wijzi ging van de partijlijn in de Sovjet-Unie ten aanzien van Stalin tevens laat zien, dat de Joegoslavische denkbeelden van een „on afhankelijk communisme" wellicht teveel indruk in de Sovjet-Unie hebben ge maakt. Harde politiek? Volgens United Press hebben waarne mers uit de Nieuwjaarsrede van Kroesjts- jev opgemaakt dat Rusland geleidelijk zal terugkeren naar een harde politiek tegen over het Westen. Het is tevens duidelijk dat de Russische leiders hun verdeeldheid, die presi dent Tit.o een maand geleden bevestigde, voorlopig hebben bijgelegd. De waarne mers verwachten echter niet dat deze ver zoenende geste van Kroesjtsjev in de rich ting van zijn politieke tegenstanders een rechtstreeks gevolg zal hebben voor de strijd tegen persoonsverheerlijking en de liberalisatie in Rusland zelf. Kroesjtsjevs verklaring wordt algemeen opgevat als een aanduiding dat de buiten landse politiek van Moskou het verleng stuk van Stalins politiek zal zijn. LONDEN (A.F.P.) De Londense „Eve ning Standard" meldt, dat het bezoek van de Britse premier, Sir Anthony Eden, in mei aan de Sovjet-Unie niet door zal gaan," tenzij er een aanzienlijke wijziging intreedt in de Russische politiek jegens de Russische vazalstaten en de westerse mogendheden". Premier Boelganin, en partijsecretaris Kroesjtsjev, hebben Eden en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, tijdens het bezoek, da,t zij in het voorjaar van 1956 aan Groot-Brittannië hebben gebracht, uitgenodigd de Sovjet-Unie te bezoeken. In de omgeving van premier Eden wilde men geen commentaar op het bericht van de „Evening Standaard'" geven. Men zegt dat er nog geen enkele regeling voor een uitvoering van de aanvaarding ge troffen is; deze zaak is (nog) niet aan de orde. De girostanden voor hulp aan Hongarije waren vanochtend: giro 777 f 4.332.092.47 en giro 999 f 4.205.588.29. Nogmaals drilleken wij een reproduktie af van een fragment van een der meester werken in het Frans Halsmuseum in Haar lem. Onze prijsvraag „Speurtocht naar schilderijen" wordt hiermee opnieuw on der uw aandacht ge bracht, De termijn van inzending sluit zaterdag 5 januari. De volledige opgave met omschrijving en voorwaarden kan men vinden in Erbij van zaterdag 15 december. Premier Nehroe van India met zijn gast Tsjoe En Lai van de Chinese volksrepubliek, gefotografeerd bij het waterkrachtstation te Bhakra Nangal. Links de Chinese maarschalk Ho Lung. Allen dragen stalen veiligheidshelmen. Tsjoe is inmiddels in Peking teruggekeerd. HOLLANDIA. (ANP). De gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal heeft zich in een nieuwjaarstoespraak via de radio-omroep Nederlands Nieuw- Guinea tot zijn medeburgers gewend. Hij zei onder meer: „Niet minder dan de inter nationale situatie heeft de ontwikkeling met betrekking tot Nieuw-Guinea velen met bezorgdheid vervuld. In het bijzonder de synodale oproep heeft velen zich met schrik doen afvragen, of wederom de ge hele toekomst van Nieuw-Guinea op losse schroeven wordt gezet. Naar het mij voor komt, ten onrechte. Van het op losse schroe ven zetten van de plichten, die Nederland heeft jegens land en volk van Nieuw-Gui nea is geen sprake. Het is trouwens altijd zo in de wereld, en in Nederland in het bij zonder, dat men met te zeggen: „Ik ben het met dit of dat niet eens", niet ver komt, tenzij men er een aanvaardbaar alternatief bij voegt. „Van zulk een alternatief is in de syno dale oproep niets gebleken en zo kon het wel eens gebeuren, dat deze oproep ten slotte nog winst bracht voor Nieuw-Gui nea", aldus dr. Van Baal. Dr. Van Baal gewaagde met dankbaar heid van „het wonder, dat bezig is, zich in dit ruige land te voltrekken". Hij zeide dit wonder te zien in de ontwikkeling van het volk. Het is in dit verband dat ik tot mijn papoea-vrienden dit zeg: Het is mijn wens, dat uw land een modern land wordt, met een modern volk, dat zijn plaats onder de volken met ere kan innemen. Gijzelf wenst, dat zulks met spoed zal geschieden. Er zijn er onder u, die zich met alle in spanning aan deze taak geven en het be wijs leveren dat zij beseffen, wat de nieuwe tijd gaat vragen. Er zullen er echter veel meer moeten komen en tot hen allen zeg ik: bedenkt, dat de vervulling uwer be geerte u onmogelijk als een gave in de schoot zal worden geworpen. Gij moet daarvoor uw gehele persoon inzetten, gij dient u te onderwerpen aan een nimmer aflatende discipline, welke be staat in hard werken en in samenwerken. Ge zult meer en meer andere mensen moe ten worden en niet meer, wanneer ge daar toe de begeerte voelt opkomen, op elk willekeurig moment gaan vissen en jagen. U roept een taak: u zelf, uw land en uw kinderen. Aanvaardt deze met alle moeite, die zij geeft". HOLLANDIA (ANP) Gouverneur dr. J. van Baal is onlangs te Hollandia terug gekeerd, na een bezoek aan de Wissel meren. De gouverneur heeft zich aldaar opnieuw op de hoogte gesteld van de algemene toestand, zoals deze zich heeft ontwikkeld na de ongeregeldheden te Obano op 4 november. De rust in dit gebied keert thans geleidelijk terug en verschil lenden van degenen, die in verzet waren gekomen, hebben te Enarotali reeds de ge bruikelijke vredesdans uitgevoerd. De aanstichter van de ongeregeldheden blijkt thans te zijn een Papoea van de stam der Kepauku's, een zekere Dabakaiame, die enige tijd tevoren was gearresteerd omdat hij zijn vrouw, die hij van overspel ver dacht, met pijlschoten had gedood. Hij ontsnapte echter uit de gevangenis. Deze Dabakaiame genoot aanzien als ziener en heeft ook in de gevangenis visioenen ge had, die hem steunden in zijn reeds vroe ger gedane aansporingen tot verzet tegen alles, wat van buiten de eigen landstreek kwam (dus ook tegen de papoea's van de kust), waardoor hij op de primitieve bevol king aanvankelijk grote indruk maakte. Dabakaiame behoort tot de aan het oude gehechte hoofdlieden der Kepauku's, die zich moeilijk schikken in de veranderde omstandigheden, die een gevolg zijn van de beschavingsarbeid van missie, zending en bestuur. De invoer van nieuwe dingen doet de waarde dalen van de schelpen, die aldaar de functie vervullen van het geld, op welks bezit hun invloed is gebaseerd. Hierdoor vermindert hun macht, waardoor de jongere generatie zich gemakkelijker afwendt van de oude stamgewoonten. In zonderheid het beëindigen van de bloed wraak, is voor de oudere aanvoerders een doorn in het oog. De verzetsbeweging is dan ook in de eerste plaats een poging om het eigen ge zag en de oude wraakgewoonten te herstel len De daardoor ontstane situatie bood tevens een mooie gelegenheid, onderlinge veten te beslechten. Dit houdt een verlei ding in, waarvoor ook de meer op het nieuwe georiënteerde Kepauku's nog ge makkelijk zwichten, te meer, omdat het gebied der Wisselmeren is gelegen in het centrale bergland en alleen door de lucht kan worden bereikt en dus uiterst geïso leerd ligt. De bevolking van dit gebied behoort tot het primitiefste in de wereld. NEW YORK (Reuter). Groot-Brittan nië is er officieel van in kennis gesteld, dat het lijk van luitenant Moorhouse te Aboe Soewier aan het UNO-leger in Egypte is uitgeleverd. Generaal Burns,- de opperbe velhebber van het -UNO-leger, heeft mee gedeeld, dat men het lijk niet heeft kunnen identificeren. Het zal zo gauw mogelijk via Napels naar Engeland worden gevlogen. advertentie houdt een met de originele prijzen!! GEEN uitschotgoederen, maar alleen PRIMA volwaardige Perzen. Kruisweg 23 - Tel. 15047 - Haarlem Omtrent de jaarwisseling dui ken van her en der berichten op over de aanwijzing van een „Man van het jaar". Het is mij nooit duidelijk geworden, wie bij deze uitverkiezing de be slissende stem hebben en of dat wel personen met een behoor lijk onderscheidingsvermogen en een zelfstandige opinie zijn. doch ik neem aan dat zij in ieder geval van zichzelf den ken dat ze het zijn en dat is bijna hetzelfde. Ook in ons land is de tradi tie van „de Man van het jaar" ingeslopen. Ik veronderstel dat wij haar van Amerika hebben overgenomen, zoals nagenoeg alles. Het zou mij niets verwon deren, als vandaag of morgen blijkt dat onze Volendamse en Markense klederdrachten en het midwinterblazen boven de Drentse putten van het Ameri kaanse platteland naar onze contreien zijn overgewaaid. „De man van het jaar" is een moeilijke zaak. Het moet de man zijn, die de grootste, nut tigste, edelste, indrukwekkend ste en gevolgrijkste prestatie heeft geleverd en zoek dat maar eens uit. Het is een ont moedigend karwei, aangezien men bij het opsporingswerk al spoedig tot de conclusie komt, dat er eigenlijk heel weinig prestaties worden geleverd die de moeite waard zijn. De pogingen, om „de Man" te vinden, zijn niettemin op zichzelf zeer leerrijk. Zij to nen aan, dat er wellicht niets in het leven zo gecompliceerd is als het vormen van een eigen, zelfstandige mening. Men komt tot de gevolg trekking, dat alle enthousias me en verering, die op een be paald moment aan een figuur ten deel vallen, zijn gesug gereerd en aangepraat. Het is voor een groot deel het werk van de „publicity", een woord dat wij bijwijze van volledig heid van Amerika hebben overgenomen. „Publicity" oftewel reclame makerij schept grote mannen. De uitverkorene der openbare mening is altijd iemand, die de „publicity" op een gegeven moment als ferme bries in zijn zeilen kreeg. Het goedaardig monster der openbare mening zit dom en roerloos te wachten, tot een handig „publicity manager" het in zijn zijden kittelt. Dan kijkt het op, vestigt zijn lod derige ogen op de naam die de handige mijnheer het voor de neus houdt en snuffelt er een beetje aan. Vervolgens krijgt het monster een geïnte resseerd uiterlijk en een opge wonden licht in de oogjes. Het gaat op zijn achterpoten staan, spert de muil open en brult. Het brult: „Grace Kelly!" of „Piet van Es!" of „Eden!" of „Johnny Jordaan!" en ook wel eens „Billy Graham!" als het in een vrome bui is. Maar het brult altijd voordat het heeft nagedacht. Het is opmerkelijk voor onze tijd, dat film, pers, radio en televisie steeds meer in de waanidee verzeilen, geroepen te zijn om het sein voor het brullen te geven. Zij matigen zich vaak het recht aan, de mening kant en klaar te pre senteren, inplaats van haar te helpen vormen en zij nemen de houding aan alsof zij het monopolie der vrije gedachte hebben verkregen. En dat is, als ik zo vrij mag zijn tussen het brullen door iets in het midden te bren gen, een grove dwaling. Zelf standig denken is niet een massale bezigheid, doch een individuele. Meningsvrijheid is niet.enkel een politiek recht, doch een onaantastbaar eigen dom van de afzonderlijke mens. En niet enkel een eigendom, doch een plicht evenzeer. Wanneer een ander u komt vertellen, hoe uw mening moet zijn, maakt hij zich schuldig aan huisvredebreuk en vergrijpt hij zich aan uw privé-bezit. Zeg hem dat maar, als het nog eens gebeurt. En daarom is de aanwijzing van „de Man van het jaar" een openbaar vergrijp tegen de mensenrechten. Degenen die deze man op het voet stuk der verering plaatsen, nemen brutaal bezit van uw eigen mening over anderen. Zij zijn dictatoren, die van me ning zijn het gezag over uw gedachten en opinie te kun nen uitoefenen. Zij veronder stellen bij u een gebrek aan eigen oordeel en een onver mogen tot zelfstandige waar dering. „De Man van het jaar" is hun man van het jaar, niet de uwe. Wie de uwe is, behoeft u 7niet te adverteren. U kunt het voor u houden en er in stilte genoegen in scheppen. Misschien hebt u uzelf uitver koren. Welaan, dat zal niemand u kunnen verbieden. Wanneer we onze gedachten over het voorbije jaar laten gaan, staan we voor een ont zaglijke keuze „Mannen", waar bij ook een grote hoeveelheid „Vrouwen" te bespeuren zijn. Er zijn heel wat spectaculaire daden gepleegd, dit jaar. Er hebben heel wat figuren in het ronde licht der openbare schijnwerpers gestaan, op de podia der algemene aandacht. Doch wanneer we bij voorbaat degenen uitschakelen, die door een speling van het lot der „publicity" op de voorgrond traden en wier daden eigenlijk weinig om het lijf hebben ge had, wordt de spoeling dun. Dan houden we eigenlijk al leen degenen over, wier prestaties voortkwamen uit een zeldzame persoonlijke kracht en een sterke geest. Zoals onze slager bijvoor beeld, die driehonderdveertig dagen van het jaar alle trap pen van alle flats in zijn dis trict tweemaal op en afloopt één maal om te horen en één maal om te brengen en ondanks de aanblik van tien tallen in aanbouw zijnde nieu we flatgebouwen nog steeds een vrolijk en beleefd man is. Of zoals de onderwijzer, die het themazinnetje: „Wim en Mies openden de laadjes van de kastjes om plaatjes van de adellijke dames te vinden" nu al sinds 1928 met een van ver wachting glinsterend oog aan zijn jaarlijkse klas presen teert voor proefwerk. Een zeer geschikt exemplaar voor „de Man van het jaar" lijkt mij ook de bus-chauffeur, die toch wel moet worstelen met de gedachte dat al die dui zenden mensen, die hij met ge duld en zorg 't ganse jaar door over een totaal van vele dui zenden kilometers heeft ver voerd, zijns ondanks toch allemaal met oudjaar niet ver der zijn gekomen dan hun eigen huis. Er zijn vele Mannen van het jaar. Wij kunnen daarover onze eigen mening hebben. Doch er is er één, die ik met warmte in uw aandacht zou willen aanbevelen, zonder te willen suggereren of aanpra ten: De man, die eindelijk in dit verlopen jaar door vele te leurstellingen en desillusies heen geleerd heeft, zelfstandig te denken en te oordelen. De man, die zich met eigen kracht heeft losgeworsteld van het gedresseerde mon ster, dat danst op bevel. De man, die aldus geworden is wat hij was en moest zijn, namelijk zichzelf. J. L. raatótoel Kopstukken van Jut In ons recente verleden hebben we ge zien hoe gevaarlijk het is straten, pleinen, parken, lanen en plantsoenen te noemen naar beroemde staatslieden. Stalinplein, onder gejubel zo genoemd in een ogenblik van bevrijding, doet ons nu beschaamd de ladder te voorschijn halen en het naam bordje veranderen in Nagy-plein of Tito- plantsoen. En dat is nog de minst kostbare vorm van veranderde openbare mening. Onlangs nog maakten we de rehabilitatie van reeds lang opgehangen en onthoofde politici mee. De regering van het ogenblik be tuigt dan zijn spijt met het voorgevallene en maakt openbaar, dat het een ellendige vergissing is geweest en dat de vervolgers op hun beurt hun straf niet zullen ont gaan. Een paar naambordjes worden overgeschilderd, een weduwe hier of daar krijgt een pensioen en we gaan opgewekt de volgende omwenteling tegemoet. Alleen standbeelden staan er dan nog als tastbare verwijten van onze feilbaar heid. We trekken zo'n beeld dan omver, hameren het stuk, maar in het algemeen vergt dit toch een hoop energie, eerst om het te ontwerpen, te gieten en te plaatsen, dan om het omver te trekken, langs de straten te sleuren, kapot te hameren en mee naar huis te nemen als brokken soevenir. En dan denk ik nog aan revo lutionaire landen, waar comité's haast heb ben. Bij ons doen commissies gelukkig langer over standbeelden. Gezien ons va derlandse vergadertempo zouden beelden hier te lande op zijn minst twee revoluties achter zijn. Nu is een land zonder standbeelden een land zonder verleden en zonder toekomst. Aan de andere kant dient men de monu menten zo rekbaar te maken, dat de tand des tijds ze niet te schadelijk beknabbelt. Ik stel daarom voor, standbeelden te ont werpen met verwisselbare hoofden. Wie deert het, of het vandaag Stalin en mor gen Churchill of Eisenhower is? Wie geeft er om of nu Nagy's en straks Kadar's ge zicht er op staat? Even los schroeven en we zijn geheel gestroomlijnd en aan de nieuwste ontwikkeling aangepast. „Hallo, goede morgen Excellentie. Hier is Monumentenzorg. Mag ik het lijstje voor vandaag van u hebben? Op de Markt had den we vorige week Malenkov maar ik stel voor Kroesjtsjev voor de volgende twee dagen. Op het Revolutieplein hadden we door tijdgebrek gisteren nog Tito, maar voor vandaag stel ik Boelganin voor. In het October-plantsoen enzovoort. Op die manier zouden ook personen die geen eeuwig standbeeld verdienen, maar toch een zeker eerbetoon mogen verwach ten, hun eigen standbeeld krijgen, bijvoor beeld voor een dag of drie. Het hoofd al leen kan niet zoveel kosten. Alle kamerleden krijgen zo een beurt. Schilders kunnen op Rembrandt's lichaam eens een weekje hun eigen kop gemon teerd krijgen. Op het standbeeld van Von del kan de hele hedendaagse literatureluur, van de experimentelen tot de radiotekst- dichters, ieder één dag zijn hoofd opge schroefd krijgen. Door middel van Pastoe-standbeelden kan men alle woelingen met een financieel gerust hart tegemoet zien. Partijleiders, van uiterst vroom tot uiterst moskous, krijgen alle hun uur van glorie. Kortom, mijn systeem zou de juiste sym bolische uitdrukking zijn van het huidige tijdvak, waarin een kop zo los op het lichaam kan zitten en waarin de afstand van kopstuk tot stukke kop, en omgekeerd, zo klein is. H. B. Fortuin ADVERTENTIE A m S BOSKAMP r O VER VEEN BLOEMENDAALSEWEG 257 IELEF. 23510 Men tracht toelating in Amerika voor wereldburger te verkrijgen Het ministerie van Justitie, de consul- generaal van de Verenigde Staten in Am sterdam en de KLM stellen alles in het werk om de Amerikaanse autoriteiten te bewegen Gary Davis, wereldburger no. 1, in de Verenigde Staten toe te laten. Een deputatie van de samenwerkende stichtin gen voor Federale Wereldregering heeft ge poogd Gary Davis te verlossen uit zijn ar- restantenverblijf in het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Het verzoek om de wereldburger onder te laten brengen in het huis van vrienden is geweigerd, omdat Ga ry Davis arrestant is van het ministerie van Justitie, en in Amsterdam slechts als gast verblijft. Gary Davis heeft bezoek gehad van een mede-wereldburger, de heer J. M. Muy- laert uit Rotterdam. Davis heeft hem een verklaring meegegeven, die hij in haast neerkrabbelde op de achterkant van een foto: „Ik ben gevangen genomen zonder aanklacht en mij is juridische bijstand ge weigerd. Ik heb gevraagd om in Nederland te mogen blijven op grond van de artikelen 6 en 13 van de verklaring van de rechten vain.de mens. De manier, waarop ik hier ben behandeld vanaf het ogenblik dat ik aankwam, is een belediging voor het Ne derlandse volk. Wanneer men hier met de feiten op de hoogte zal zijn, ben ik er van overtuigd, dat deze barbaarse behandeling zal ophouden en ik mij vrij onder het Ne derlandse volk zal kunnen begeven." Gary Davis heeft zijn bezoeker verzocht te zor gen voor een raadsman. De vakraad voor de confectie-industrie heeft bekend gemaakt, dat de organisaties van werkgevers en werknemers in deze industrie besloten hebben de door het Col lege van Rijksbemiddelaars vastgestelde looncompensatie ad 5.6 percent voorshands niet in de bij de CA.O. behorende loon schalen te verwerken, maar als een af zonderlijke toeslag op de bruto lonen te doen "Hbetalen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5