DE LAATSTE TOAST HOOGTEZON De leerling van Doctor Marciolo „CAECILIA" JUBILEERT r Agenda voor Haarlem Minister Suurhoff reikte te Amsterdam ouderdomspensioenen uit H. J. E¥§aertens n.v. Koninklijk Mannenkoor DONDERDAG 3 JANUARI 1957 4 Geneeskundige inspectie voor geestelijke volksgezondheid Prof. Gelissen: P.T.T.-diensten in 1956 sterk toegenomen Bouw van atoomcentrale in Limburg niet uitgesloten Prins Bernhard in Wenen C. J. M. PhilHoo veertig jaar bij P.T.T. Twee uren meer televisie per week Overwerken voor Hongarije KNZHRM redde in 1956 honderdeenenvijftig mensen Mr. Van Schaik treedt af als lid van Raad van State Diefstal van bloembollen Overlegcentrum Zaanstreek, IJmond en Amsterdam Goudkust onafhankelijk Koor en leider i L VERVOLGVER DOOR JAKOB J1 AAL I Tsjaikofski-programma in Minervatheater Improvisatiethema's Honderdduizend getrokken met vel postzegels Omgekomen steward van „Visten" geborgen Met een persoonlijke handdruk en enkele vriendelijke woorden heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, woensdag in het gebouw van de Raad van Arbeid te Amsterdam de eerste van de ruim 700.000 uitkeringen van de gisteren van kracht geworden Algemene Ouderdomswet overhandigd aan een der tigtal bejaarden. Een 70-jariige gepensio neerde belastingambtenaar was de eerste die de de kwitantie tekende en het pen sioen van de minister ontving. De dames W. C. Hanekamp (78) en F. van Dijk (74) kregen de uitkering in nieuwe vorm even eens persoonlijk van de minister. Ze dank ten de minister hartelijk voor „al hetgeen hij heeft gedaan voor de ouden van dagen". De voorzitter van de Raad van Arbeid Amsterdam, de heer A. W. Rengelink, deel de mee, dat woensdag is begonnen met de uitkeringen van een pensioembedorag aan circa 715.000 personen, waaronder 285.000 Met ingang van 1 januari is de benaming van de Inspectie Volksgezondheid voor het Staatstoezicht op Krankzinnigen en Krank zinnigengestichten gewijzigd in: Genees kundige Inspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid. Afgezien van het feit, dat hiermede een langzamerhand verouderde benaming wordt vervangen, houdt deze verandering verband met de zich gaande weg wijzigende taak der inspecteurs. Thans is de zorg voor de preventieve en curatieve drankbestrijding aan deze inspectie over gedragen. Ook andere taken op het gebied van de geestelijke volksgezondheid, waar toe behoren de bemoeiingen met medisch- opvoedkundige bureaus, bureaus voor le vens- en gezinsmoeilijkheden, nazorg voor het buitengewoon lager onderwijs en der gelijke zullen voortaan door de geneeskun dige inspectie voor de geestelijke volksge zondheid in samenwerking met de Genees kundige Inspectie van de Volksgezondheid worden behandeld. Op deze wijze zullen alle belangen betreffende de geestelijke volksgezondheid meer dan voorheen als één geheel worden behartigd. ADVERTENTIE VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 Telefoon 1522(1 gehuwde mannen. Hiermee is een jaarlijkse uitkering gemoeid van ongeveer 765 miljoen gulden. Circa 330.000 uitkeringen zullen be taalbaar worden gesteld bij de Sociale Ver zekeringsbank, de rest door de gezamenlijke Raden van Arbeid. In 1956 is op grond van de Noodwet Ouderdomsvoorziening aan 370.000 gerechtigden een bedrag van onge veer 300 miljoen gulden uitgekeerd. Dit is gemiddeld 800.per jaar per persoon; voor de definitieve wet wordt dit gemid delde bedrag in 1957 1070. Financieel resultaat echter ongunstiger dan in 1955 De directeur-generaal der P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, heeft voor vertegen woordigers van het gehele personeel in een nieuwjaarsrede een overzicht gegeven van de belangrijkste bedrijfsgebeurtenissen uit 1956. Door de kostenverhogende factoren zal het financiële resultaat over 1956 on gunstig zijn in vergelijking met 1955. Zeer waarschijnlijk zal deze tendens zich in 1957 voortzetten. Zonder tariefsverhogin gen zullen door de in 1956 en 1957 ontstane of te verwachten kostenverhogingen de be drijfsresultaten in aanzienlijke mate ver lies te zien geven. Op personeelsgebied kampt P.T.T. nog steeds met aanzienlijke moeilijkheden, vooral in het westen van het land. Het te kort aan uniformdragend personeel bij de posterijen leidt ertoe te overwegen, in som mige plaatsen gebruik te maken van vrou welijk personeel. De posterijen vervoerden in 1956 onge veer 1930 miljoen poststukken, hetgeen een stijging van 20 pet. in 5 jaren betekent. Er ging 8.5 miljoen kg. briefpost naar het bui tenland, een stijging met 35 pet. in 5 jaren. De ontwikkeling van apparatuur voor mechanisatie der posterijen werd voort gezet. De telecommunicatiediensten verto nen weer een grote verkeerstoeneming. In 5 jaren tijd steeg het locale telefoonverkeer van 588 miljoen gesprekken tot 819 mil joen, dus met ongeveer 40 pet.; het inter- locale telefoonverkeer van 172 tot 303 mil joen, dus met ongeveer 76 pet., en het in ternationale telefoonverkeer van 3.6 op 6.5 miljoen gesprekken, dus met ongeveer 80 pet. Het buitenlandse telexverkeei steeg in de laatste jaren van 2.3 tot 12.5 miljoen minuten, dus met ongeveer 450 pet. Op een totaal van 800.000 telefoonabonnees werden in 1956 inclusief de verhuizingen 110.000 telefoonaansluitingen aangelegd of verplaatst. De netto toeneming bedroeg on geveer 63.000. Desondanks is de wachtlijst gestegen van 38.000 tot 55.000 wachtenden. Het uitgaand telexverkeer is nu zodanig, dat 80 pet. van de Nederlandse abonnees met zes landen volautomatisch verkeer kunnen afwikkelen. De postcheque- en girodienst hoopt in de loop van dit jaar een proefinstallatie in gebruik te kunnen ne men, waarmede de automatisering bestu deerd kan worden. Het totaal van de door deze dienst in 1956 verrichte boekingen was 247 miljoen, welk getal 50 pet. hoger ligt dan dat van 5 jaar geleden. Bij de rijkspostspaarbank werd 170 miljoen gul den meer ingelegd dan opgenomen. De directeur van de n.v. Provinciale Lim burgse Elektriciteitsmaatschappij, prof. dr. ir. H. Gelissen, is van mening, aat i\eaer- land door de precaire energiebalans-positie als gevolg van de invoer van aure Kolen, wel gedwongen zal zijn zo spoedig mogelij k met de bouw van atoomcentrales te begin nen, ondanks de mogelijkheid van techni sche verbeteringen in de naaste toekomst. Het zal, volgens prof. Gelissen, dan ook niet uitgesloten moeten worden geacht, dat een vijfde in de Maascentrale van Guggenum op te stellen machine zal worden aange dreven door middel van stoom, die verkre gen wordt uit warmte die vrijkomt bij de splitsing van uranium of thorium. Zaterdagmorgen is Prins Bernard voor een medisch onderzoek opgenomen in het Stads- en Akademisch Ziekenhuis te Utrecht. Dinsdag is de Prins weer uit dit ziekenhuis ontslagen, nadat een maag- onderzoek was beëindigd. Koningin Ju liana heeft haar man. die dus tijdens de jaarwisseling in het ziekenhuis was, ver schillende malen een bezoek gebracht. Prins Bernhard is woensdag in Wenen aangekomen voor een privébezoek van twee dagen. Vrijdag zal de Prirts naar Sankt Anton gaan. De Prink arriveerde per vliegtuig uit München, waar hij met de Koningin vroeg in de middag in een door hemzelf bestuurd vliegtuig was ge arriveerd. De Koningin reisde van Mün chen per trein naar Sankt Anton. De heer C. J. M. Phillipo heeft woensdag in zijn met ve'e bloemen versierde woning aan de Semarangstraat in Haarlem het feit herdacht, dat hij op nieuwjaarsdag veertig jaar geleden bij het PTT-bedrijf in dienst trad, waar hij momenteel werkzaam is als besteller eerste klasse. De heer W. J. Stee- mers, adjunct-directeur van het district Haarlem van het bedrijf bracht de jubilaris des morgens een bezoek en feliciteerde hem met het heuglijke feit, waarna hij hem een geschenk in de vorm van een gratificatie overhandigde. De heer H. Kruk, chef be stelling van het postkantoor aan de Bal juwslaan, sprak de jubilaris toe en wees op zijn immer aanwezige activiteit en accu ratesse. De voorzitter van het jubileum comité, de heer P. Koomen, deed zijn ge lukwensen gepaard gaan met een prachtige lichtkroon. Ook de echtgenote van de jubi laris werd niet vergeten en flink in de bloe metjes gezet. Volgens een beschikking van de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen van 21 december is de tele visiezendtijd met ingang van 1 januari 1957 gesteld op 12 uren per week, twee uren meer dan in 1956 werd toegewezen. De zendtijd van de AVRO, de KRO, de NCRV en de VARA is van 69 uren gebracht op 84 uren per jaar; de zendtijd1 van de VPRO is van 23 uren verhoogd tot 28 uren per jaar. Aan de Nederlandse Televisie Stichting zijn 236 uren toegewezen tegen tot dusverre 198 uren per jaar. In de zend tijd van de kerkgenootschappen is geen ver andering gekomen. Dit zal pas kunnen ge schieden, als de technische uitrusting van de NTS toelaat het aantal buitenuitzendin- gen uit te breiden. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft tot 1 februari 1957 aan hoofden of bestuurders van ondernemingen vergun ning verleend, in fabrieken of werkplaat sen op één dag gedurende één uur, dan wel op twee dagen gedurende een half uur, langer te werken, indien de opbrengst van dit overwerk wordt bestemd voor het fonds nationaal comité Hulpverlening Hongaarse Volk. Elf van de eenentwintig reddingsstations der KNZHRM zijn gedurende het afgelopen jaar in actie geweest De boten van deze stations voeren in totaal 84 maal uit om diensten te verlenen aan koopvaardijsche pen, kust- en vissersvaartuigen, binnen schepen, jachten en vliegtuigen. In totaal werden door de hulp van de KNZHRM 15.1 mensen behouden aan wal gebracht. De vloot van de KNZHRM werd ln 1956 uitgebreid met de motorreddingvlet „Chris- tiaen Huygens" en de motorreddingboot „Willem Horsman". Minister van Staat, mr. J. R. H. van Schalk, lid van de Raad van State, zal einde dezer maand dit college verlaten wegens het dan bereikt hebben van de daarvoor gestelde leeftijdsgrens. De Alkmaarse rechtbank heeft de tuin der J. L. uit Bovenkarspel, die veertien dagen geleden terecht stond verdacht van diefstal van een grote hoeveelheid bloem bollen, veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De eis was vijftien maan den gevangenisstraf. Mr. Delprat pleit voor De voorzitter van de Amsterdamse Ka mer van Koophandel mr. Delprat heeft in zijn nieuwjaarsrede het formeren van een permanent overleg-orgaan van Amsterdam met de omliggende gemeenten bepleit, om dat tengevolge van de groei der hoofdstad deze gemeenten onvermijdelijk in een or ganisch verband met Amsterdam komen te staan. Bovendien besprak mr. Delprat de wenselijkheid, om in de een of andere vorm een overlegcentrum te scheppen, dat de Zaanstreek, de gemeenten om de IJ mond en Amsterdam omvat, nu deze ge bieden gestaag naar elkaar toe groeien, de gemeenschappelijke belangensfeer zich uit breidt en de kans op wrijving daarbij steeds groter wordt. „Meer aandacht zal moeten worden geschonken aan de posi tieve aspecten van de onmiskenbare groei naar één economisch-geografisch complex om het Noordzeekanaal en het IJ en aan de coördinatie en gemeenschappelijke ver dediging van de belangen van dit gebied". Lodo nam beleefd zijn hoedje af en vertelde, dat hij graag leerling zou willen worden. „Hmhummmm!", kuchte de geleerde man, terwijl hij Lodo aankeek. Kom bin nen, dan kunnen we daar eens over praten! Binnen deed hij Lodo allerlei vragen. Toen nam hij hem mee naar zijn geheim zinnig laboratorium en wees hem allerlei instrumenten. Het stond er vol met potten, flessen en werktuigen. 7-8 Op 6 maart zal de Goudkust onafhan kelijk worden. Gedurende veertien dagen zullen er in het land grote fees ten zijn, die onder meer door een lid van de Britse koninklijke familie zullen worden bijgewoond. Tot de voorberei dingen behoort ook het opknappen van een aantal officiële gebouwen. Op deze foto krijgt het huis van de staat, dat met de ambtswoning van de eerste minister en een residentie voor hoge rasten een geheel vormt, een beurt. Zestig jaar geleden, toen men nog niet met het probleem der vrijetijdsbesteding zat, om de eenvoudige reden dat „vrije tijd" toen nog een schaars artikel was, flo reerde de Nederlandse mannenzang meer dan ooit. En de goede stad Haarlem, die op dit gebied oude brieven bezat, leek wel een broeinest van zanglievende burgers, die ten minste één avond in de week ont spanning zochten in het een of andere ge zellige cenakel, waar men zich in de sa menzang oefende en onder de impuls van een bloeiend concourswezen laat ons zeggen: van de concurrentie een spor tief element nastreefden aan de hand van de muze der zangkunst. Om te kunnen zingen werd er allicht vrije tijd gevonden. Als paddestoelen rezen kwartetten en zangkoren op uit vruchtbare bodem, die van tijd tot tijd behoorlijk omgewoeld werd door interne meningsverschillen, waaraan mislukkingen op wedstrijden niet vreemd waren. Zo is „Caecilia" ontstaan, dat nu als Koninklijk Mannenkoor jubi leert, op 9 januari 1897 als een groep dis sidenten van een Haarlemse zangvereni ging. Zij volgden, achtentwintig in getal, de eveneens uittredende dirigent Henri Pielage. „Caecilia" bestond en deed van zich spreken. Maar het feit dat het koor nu in volle glorie zijn zestigjarig bestaan kan herdenken, betekent allerminst dat het een leven zonder verwikkelingen en inzinkin gen gekend heeft. Zij die de geschiedenis van „Caecilia" geboekstaafd hebben, moes ten meer dan eens de term „heropgericht" te pas brengen. Zonder de vasthoudendheid van steunpilaren als secretaris C. Bottelier en voorzitter later erevoorzitter T. van Ooy zou „Caecilia" het ongeveer eerste deel van zijn tegenwoordige leeftijd wel licht niet bereikt hebben. De stuwende kracht van het concourswezen had wel eens noodlottige gevolgen. Het tienjarig bestaan kop arnper herdacht worden en Henri Pielage,' die het koor füsjicht had, nam. qfscheid.. Zijn opvolger, Alb. .Heiloo, hield het niet langer dan drie jaar vol en verdween na afloop van een mislukt wed- strijdsavontuur. Toen kwam Otto de No bel aan het roer en werd (in 1910) een fusie met het Haarlems mannenkoor „Cres cendo" aangegaan, dat sinds 1877 mede een rol speelde in. het Haarlemse zangersleven, doch op dit moment vrij zwak leek te staan. In feite ontstond nu een nieuwe ver eniging die de naam „Crescendo-Caecilia" kreeg. Drie jaar later, aan de vooravond van een wedstrijd, liet Otto de Nobel zijn taak in, de steek. Nu scheen het einde na bij te zijn. Van 1914 tot 1920 lag Crescen do-Caecilia" praktisch stil, doch de ver eniging werd niet ontbonden. De heren Van Ooy, Bottelier en enkele getrouwen verbeidden met ongeschokt vertrouwen het moment waarop het koor zou gaan her leven. Dit tijdstip leek nabij toen de jonge Haarlemse dirigent Nico Hoogerwerf om streeks de twintiger jaren van zich begon te doen spreken. Op 14 juli 1920 dirigeerde Hoogerwerf zijn eerste repetitie met het herboren „Crescendo-Caecilia". Dit was de aanloop tot de glorietijd die het koor ongeweten in het verschiet had. Maar er moest eerst nog een intermezzo in zijn bestaan komen met een paar diepte punten eer consequent opwaarts kon wor den gestreefd. Dat gaf nog een kort in terregnum van de oud-directeur Otto de Nobel, dat falikant afliep. Ondertussen was men tot de oude naam „Caecilia" terugge komen. „Crescendo" behoorde definitief tot het verleden en het scheelde weinig of „Caecilia" was ook ter ziele gegaan, indien de pogingen niet gelukt waren om Hooger werf voor het koor terug te krijgen. Hoogerwerf was jong, maar hij wist wat hij wilde, en stond er op medezeggenschap te hebben in alles wat het verenigingsleven betrof. Onder deze voorwaarde ging hij met „Caecilia" in zee en op 22 januari 1921 werd het koor voor de zoveelste keer heropgericht. Dit is dan het „Caecilia" dat men nu kent en dat men zich niet anders dan samen--met de< naami Hoogerwer£ Jïan voorstellen. De leider is, met zijn, koor ge groeid en het "koor met hem. Toen men mij tien jaar geleden, ter ge legenheid van het gouden jubileum der vereniging, vroeg in enkele woorden de ge vierde leider te typeren, heb ik onmiddel lijk neergeschreven: „Nico Hoogerwerf, de dirigent die „Caecilia" groot gemaakt heeft". Daar kunnen wij het bij houden. Hij heeft steeds goede zangers weten aan te trekken en deze kunnen binden tot een sonoor geheel dat op briljante vertolkin gen naar zijn persoonlijke smaak ingesteld was. Verrassende initiatieven hebben in die zesendertig directiejaren de levenwek kende kracht getoond van een werkzame geest voor wie het niet om een baantje maar om een taak te doen was. Ook zij, die het niet altijd met die geest eens konden zijn, zullen toch moeten erkennen dat er karakter en volkse openheid in zat, die om haar eerlijke directheid respect verdiende. De opgang van het „Caecilia" van 1921 tot het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" dat zaterdag, met een receptie in de Vleeshal en een aldaar 's avonds te houden banket de viering van het zestigjarig be staan inzet en de donderdag daarop het eerste van zijn twee jubileumconcerten geeft is een hardnekkige levensstrijd ge weest, die evenzeer moeilijkheden gekend heeft als de voorafgaande jaren, maar die konden worden overwonnen door een lei- 30 Muck las: „Zoals hij geweest is, ben jij ook en daarom houdt van je je blondje!" Als Muck over moeilijke kwesties nadacht, was hij steeds vrij cynisch ingesteld. Dit meisje met het troetel naampje „blondje" scheen haar vriend rijkelijk hoog aan te slaan, daar zij hem met Benvenuto Cellini vergeleek. Muck bladerde, half in gedachten verzonken, verder. Plotseling hield hij daarmee op tussen twee blad zijden lag een foto. Wel niet groot, maar bijzonder scherp. Muck keek er aandachtig naar. Men zag direct, dat het een foto uit Florence was. De Loggia dei Lanzi was dui delijk te herkennen, evenals het beeld van Perseus, dat Benvenuto Cellini geschapen had, en waarvoor een slanke, blonde vrouw stond. Zij lachte en had een grote zonnehoed in de hand. Muck draaide de foto om. Op de achterzijde stond een opdracht: „Opdat je weet, waar het begonnen is". Meer niet. Muck liep terug naar de woonkamer en bekeek de foto ten tweeden male onderzoekend. Zij dus ook al, zei hij halfluid, die Albertz heeft het wérkelijk nogal dol gemaakt! Het was voor geen misvatting vatbaar: mevrouw Helga Busch stond met opvallende duidelijkheid op de foto! De echtgenote van Franz Busch, de studievriend van Walter Amthor, die overigens één der gasten was geweest op het verjaardagsfeestje. Muck wilde juist scherp gaan nadenken, toen er op de deur werd geklopt. Hij stond op en deed open. Het was de huismeester. Ik weet niet, mijnheer de commissaris, of u er belangstelling voor heeft, maar er zijn voor mijnheer Albertz nog een paar brieven gekomen. De postbode heeft ze in de bus gegooid en ik wist eerst niet of ik ze zou terugsturen of aan de politie geven. Geeft u die brieven maar, zei Muck. De huismeester was kennelijk opgelucht, dat hij ze kwijt was. Het waren vier brieven. De eerste was een druk werkje van een loterij; de tweede een bestelling voor rundleer van een fabriek in een kleine stad; de derde de mededeling van een schoenenfabriek, dat men niet op zijn offerte kon ingaan, terwijl de vierde afkomstig was van de bank Others en Abner. Muck kende die bank. Het was een kleine instelling, die zich hoofd zakelijk met hypotheken en beleningen belastte. Muck las: „Naar aanleiding van uw verzoek delen wij u mede, Vertaald alt het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" dat de gedurende de laatste jaren regelmatig iedere maand onder het code-woord „Export Argentinië" ge storte bedragen van 500 mark noch in februari, noch in maart ontvangen werden. Het spijt ons u er daarom opmerkzaam op te moeten maken, dat uw rekening reeds 300 mark credit staat. Wij verzoeken u om aanzuivering. Hoogachtend." Er prijkten twee handtekeningen onder. Muck haalde de schouders op. Wat moest hij daarmee beginnen, dacht hij. Export Argentinië. Waarschijnlijk een of andere transactie, waarvoor Albertz provisie had ontvangen. Veel belangwekkender vond hij de foto van mevrouw Helga Busch. Toen hij om klokslag negen uur zijn stamcafé binnen ging, zat Termühlen er al. Hij had een glas bier voor zich. Ze begroetten elkaar lachend. Meestal krijg ik er geen hoogte van, zei Termühlen, wat u nu eigenlijk wilt, mijnheer Muck. Uit onze vroegere gesprekken heb ik niet de indruk gekregen, dat ik u veel heb geholpen. Er moet dus iets anders achter zitten. Mijn hemel!, zei Muck, waarom denkt u voort durend, dat ik altijd beroepshalve met u zou praten? Hoe gaat het met juffrouw Wittstock? Die vraag had ik al verwacht. Ik kan er echter nauwelijks antwoord op geven. Nu, hoe gaat het dan met mevrouw Dorothea Werdohl? Ze heeft mij vandaag opgebeld, mijnheer Muck, en gevraagd of ik morgen thee bij haar kom drinken. Ze wil mij een lijst geven van de kunstvoorwerpen uit de ver zameling van haar man, die zij wil laten verzekeren. Ik heb u dat geloof ik al verteld. Ja, inderdaad. Muck zweeg even. Het woord „verzameling" had hem even gefrappeerd. Zoudt u het voorehvoor, Muck zocht naar het juiste woord, voor een indiscretie houden, als u mij die lijst liet inzien? Waarom zou dat een indiscretie zijn? Maar ik zie niet in, wat u met die lijst zou moeten beginnen. Termühlen, u moet niet steeds zoveel vragen. Lost u wel eens kruiswoordraadsels op? Ik doe dat graag en J wanneer ik in de ondergrondse zit, weet ik niets beters te doen. De dikke commissaris werd enthousiast en levendig De hele criminalistiek is eigenlijk een groot kruis woordraadsel. Men moet ergens een begin vinden, be grijpt u, een woord van vier letters, een Australische struisvogel: emoe! Dan heeft u tenminste een begin. Ik heb ook drie letters, „tot", verder niets. En „18 febru", dat klinkt niet naar veel, maar wanneer men zoekt en raadt, kan men misschien achter het begin komen. Men kan er natuurlijk ook in het wildeweg op losraden, dat heeft trouwens vaak resultaat. Maar je kunt je zo óók afschuwelijk vergissen en uitvlakken is altijd lastig. Mijnheer Muck, zei Termühlen vertwijfeld, al vindt u mij ook waardig genoeg om u gezelschap te houden, bespaart u mij liever voor die zenuwpijnigende toespelingen. Dat houdt geen mens uit. Heb ik toespelingen gemaakt? Ik dacht dat ik nogal duidelijk was. Vroeger heeft u zich er eens over ver baasd, dat ik alles wist. Ja, dat is zo. Muck lachte. Zo zie je steeds weer, hoe de eenvoudigste dingen, als zij onbekend zijn, raadsels lijken te zijn. Hier in Duitsland kennen wij de plicht om zich bij de politie te melden, als men van bepaalde zaken op de hoogte is. Ik zal u wat opbiechten, Termühlen. Toen ik mij moest gaan bezighouden met de dood van Irmgard Christensen, ben ik eerst de levensloop van iedereen, die op het ver jaardagsfeestje van de Amthors is geweest, nagegaan Ik heb een oproep gedaan via de politie-telex en binnen twee dagen wist ik, waar iedereen had gewoond, wat iedereen had gedaan en tal van andere dingen. En verder is er altijd wel de vrouw van de bakker, een postbode of een buurman of buurvrouw, die wel het één of ander weet. Details, die men zelf samen moet voegen. Ik be hoefde door verschillende politiediensten slechts enkele onderzoeken te laten instellen en ik kreeg een hoeveel heid materiaal, waarmede ik ook u zou kunnen over bluffen. Het meeste is onbruikbaar, maar er waren ook interessante gegevens bij. Precies zoals bij een kruis woordraadsel, Termühlen, hier een woord, daar een woord, en men heeft het hele beeld al voor zich. Bij uitzondering zal ik eens bijzonder openhartig tegenover u zijn, Termühlen, alhoewel ik weet, dat u uw mond niet kunt houden. CWordt vervolgd). den.de kracht die, toen het concourswezen zijn stuwend vermogen verloren had, steeds nieuwe impulsen wist te vinden die naar hogere doelstellingen gericht waren. Want het is vaak gebleken dat „Caecilia" zijn maatschappelijke taak bewust was en zo, het gezellige cenakel doorbrekend, zijn rol vervulde in de grote gemeenschap. Alles wat met die opgang verband houdt is tenslotte het werk van velen, die de ge- inspireerde richtlijn volgden, bestuurders in de eerste plaats. Ik wil geen namen noe men van deze harde werkers, uit vrees er te zullen vergeten. Wanneer wij het Ko ninklijk Mannenkoor „Caecilia" (zoals het sinds 1948 betiteld mag worden) geluk wensen bij het bereiken van deze mijlpaal, dan omvat dit immers allen die intensief aan de opbouw meegewerkt hebben. Jos. de Klerk N.Ph.O. Ook dit seizoen zal in het Minerva theater een drietal concerten worden ver zorgd door het noordhollands Philiharmo- nisch Orkest in samenwerking met de Heemsteedse Kunstkring. De serie is ge wijd aan de componist Tsjaikofski. Het eerste concert wordt gegeven op dinsdag 22 januari. Henri Arends, de assistent dirigent van het Concertgebouw-orkest, zal het openingsconcert leiden. Op dit con cert zullen worden uitgevoerd de zesde symfonie (Pathétique) en het vioolconcert met solistische medewerking van de jeug dige violist Jean Louis Stuurop. Het twee de concert wordt gegeven dinsdag 5 maart. Onder leiding van Marinus Adam wordt geopend met de Serenade voor strijkorkest. De cellist Tibor de Machula is daarna solist in de Rococo-variaties. Na de pauze wordt het programma geopend met de ouverture Romeo et Juliette en besloten met de No tenkraker Suite. Van het derde en laatste concert van deze serie, dat op dinsdag 7 mei wordt gegeven, zal door de dirigent nog nader worden bepaald. Het program ma vernield t de Vijfde symfonie en het Eerste pianoconcert. Solist is Johan Otten. Naar wij vernemen werden voor het deze avond te houden gemeentelijk improvisatie concert van de stadsorganisten Albert de Klerk en Piet Kee op het orgel van Ca- vaillé Coll ruim honderdvijftig thema's in gezonden. Er is dus ruime keuze, want er zal slechts op drie thema's worden ge ïmproviseerd. Op één dezer echter door bei de organisten afzonderlijk. Vele inzen dingen kwamen van buiten Haarlem. LONDEN (United Press). De Britse PTT-autoriteiten in Londen hebben de ambtenaar die de van de pers komende postzegels moest controleren, een repri mande gegeven, omdat hij een vel van 240 ongeperforeerde postzegeis van twee pen nies door de vingers liet gaan. Een zestien jarige ambtenares ontdekte de zegels, en kocht het hele vel voor twee pond sterling. Zij verkocht het door aan de zeventigjarige zakenman Lofts, die er veertig pond voor gaf. Lofts onderhandelt met een Londense veiling over de verkoop van zijn vondst, die voor postzegelverzamelaars ruim 100.000 gulden waard is. Het stoffelijk overschot van de bij d? brand op het Zweedse schip „Visten" om gekomen steward, de 33-jarige Deen O. Pe- dersen uit Kopenhagen, is door de redding boot „Brandaris" van de „Visten" naar Terschelling overgebracht. De „Visten' ligt nog op de Vlieree. Bij helder weer zal het schip naar Harlingen worden gebracht. DONDERDAG 3 JANUARI Minerva: „The Swan", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Viva Las Vegas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Maxie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De avonturen van Quentin Durward", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mam'zelle Nitouche", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Gevechtsklaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die dwaze mr. Jones", alle leeft., 8 uur. Concertgebouw: Stadsorg. Piet K^e en Albert de Klerk met een improvi-atie-concert, 8.15 uur. Zuider kapel: D. J. Bruyn, 8 uur. VRIJDAG 4 JANUARI Minerva: „De A van Abeltje", (miniatuur theater) 2.30 u. „Lotte Goslar en haar ensem ble". 8.15 u. Luxor: „De wereld der stilte", a. leeft., 2 uur. „Jungle der misdaad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „0815, het ein de", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Studio: „Gervai se", 18 j„ 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De avonturiers van Beiroet", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Onvergankelijke melodie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Don Juan", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Die man is gevaarlijk", 18 jaar, 2.30, 7 én 9.15 uur. Concertgebouw: Cor de Groot, piano, met werken van Scarlatti, Beethoven! Liszt en Chopin, 8 u. Nassauplein 8: ,,'s Men sen bestemming", voor Theosofiche Ver eniging, 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6